Ontstaan van socialistische jbeweging in Vlaanderen en iLebbeke ichard De Gendt: «Oor de gem (St.-Martinus, kerk en parochie» Marcel Van Humbeeck nieuwe CVP-partijvoorzitter te Lebbeke Aalst krijgt N.M.B.S.-fietsenstalling Cois Pauwels In eigen atelier De Voorpost - 3.6.1983 - 27 belangwekkende tentoonstelling mdj Ijdens dit weekend organiseert de Lebbeekse CSC-afdeling, in zaal Volkshuis, Dender- nondsesteenweg, een tentoonstelling samengesteld door AMSAB, het Archief en [useum van de Socialistische Arbeidersbeweging, waarin onder het thema «Uit ter Jbgen grauwe zorgen», een beeld wordt opgehangen van het ontstaan en de evolutie van sooialistisohe beweging in ons land. «doeling van deze expositie, die op vrijdag 3 juni, wordt ingeleid door SP-volksverte- iwoordiger Norbert De Batselier, is geenszins de komplete geschiedenis te schetsen een eeuw socialisme, maar daarentegen wel enkele markante feiten en gebeurtenis- het ontstaan van het proletariaat, de stichting van de hulpkassen voor erzijdse bijstand, de opriohting van de eerste vakbond, de geboorte van de Belgische •kliedenpartij, de strijd voor het algemeen stemrecht, de oorlog 40-45,verzet en aboratie, de staking tegen de eenheidswet en dichter bij ons, de Gentse dokstaking 1973, de RBP-be zetting en de staking op de Boelwerven imn de hand van omateriaal, affiches, pamfletten enz. te belichten, fin de gelegeneid maakte de plaatselijke SP-voorzitter Clement Vlassenbroek gebruik, n beeld op te hangen van het ontstaan en de evolutie van de socialistische beweging in it eigen Lebbeke. Eveneens aan de hand van aanschouwelijk materiaal, fit de kooflp "peratieve mogen met zekerheid -- - -• ivaarden, aldus Clement senroot. dat de oprich- t van de Koóèratieve «De - moedige» de start bete- Br et socialistisch vereni- ".TJÉÉB ileven te Lebbeke. hflTw koöperatieve werd. J shijrüijk in een ca- BBBBfc^M&: in het begin van de bij «Stockma,», dat was geen café december 1915 opge- W Tot de initiatiefne- L J^L^B irs behoorden Achiel Lin- tans, die voorzitter i, Louis en Frans Van Veken, Petrus en Frans an Biesen, Joannes Van ijj^H ijseghem en Jacques De ecker en merkwaardige figuur inder dat zevental is onge- I »ijfeld die van Achiel Lin- I ermans, een Waal, die fl j ingsheen de Brusselse- I leenweg een kasteeltje be- I jt en handelaar-nijveraar I s. Dergelijke mensen zie I precies niet zo meteen I m het hoofd van een socia- M istische koóëperatieve ver- I ^Edelmoedige. begon ^bbeke SP voorzitter Clement Vlassenroot dook in de aktiviteiten met het geschiedenis van de socialistische beweging te Lebbeke (r. iriohten van een bakkerij. Van San) ngsheen de Dender- Naast het bakken van ®en voor dje tijd, al- flflfAondsesteenweg, in het brood, verkocht de kope- lesbehalve onaanzienlijk uis nr. 75, in de buurt van ratieve aan de leden ook bedrag. De woning werd lKapelleken». Waar zich steenkool. In 1918 schafte omgebouwd tot café en win- ide woning van «Maurice ,,De Edelmoedige» zich een kei. Hoewel op een bepaald ifakteur» bevindt. De eer- bakkerij aan, vooraan op de ogenblik er o.a, ook stoffen e bakker was een zekere Dendermondsesteenweg, te verkrijgen waren, heeft eirens, waaruit achteraf waar zich nu «Het Volks- die winkel niet zo lang be- neraties bakkers groei- buis» bevindt. Voor die bak- staan. Ook omdat «De Voor- Als broodvoerder werd kerÜ werd aan de eigenaar, uit» uit Gent in volle op- Buys in dienst iemand uit Grimbergen komst was en een paar hui- Brabant) 12.000 fr. be- zen verder een winkelzaak ihijnen. 11 De Ede F aar aki irichter ingshee Lebbeke. Het vaandel van de socialistische fanfare «De Vrije Werklieden» uit Lebbeke. (P. Van San) waaraan de turners deelna- Initiatiefnemer was Hector men, brachten ze reeds een De Landtsheer. Opnieuw prachtige beker mee naar een nijveraar, die achterin Lebbeke. En dat ze bijval de huidige Florent De Mol- Eens de koöperatieve van hadden, voegt Clement straat een fabriekje runde, de grond was, vervolgt Cle- vlassenroot eraan toe, be- De origines van deze groep ment Vlassenroot zijn ver- wijst het feit dat ze zich op zijn wellicht liberaal, want haal, werd er vrij spoedig zekere keer voor een ver- hoogstwaarschijnlijk is ook een muziekmaatschap- plaatsing, niet minder dan «Voor 't Volk» gegroeid uit pij in het leven geroepen. 230 treinkaartjes aanschaf- een toneelkring met libera- Beweerd wordt altijd dat ten. Hun allereerste optre- le strekking, die zijn voor- "De Y^e Werklieden» pas hen verzorgden ze in de stellingen in het zaaltje van loop van 1923, bij de inge- de fabriek «De Naeyer» gaf. bruikname van het ver- Louis De Backer, alias nieuwde Volkshuis. De be- «Smater», werkte toen in langstelling was toen zo die fabriek en verenigde aanzienlijk zowat 400 rond zich wellicht enkele personen bevolkten de zaal arbeiders, die zich tot het dat ze verpücht waren socialisme bekeerd hadden een tweede keer hun kun- en aan toneel deden, nen te demonstreren. Op 10 januari 1926 ver- Het ontstaan van «De Rode zorgde «Voor 't Volk» zijn Wacht», een voorloper van eerste voorstelling. Op het de Jongsocialisten, dateert programma stond «Een eveneens uit die periode, spiegel», een spel in drie Een periode die trouwens bedrijven van Nestor De gekenmerkt werd door een Tière en «Een Aprilse Gril», heftige gazetten-oorlog tus- een blijspel in één bedrijf sen de liberalen en de socia- van J. Pauwels. De toegang listen. bedroeg toen amper 3,50 F Die mannen van toen beza- en 2,50 F. Voor 't Volk ten een vlijmscherpe pen, groeide uit tot een erg ak- die ze duchtig hanteerden tieve vereniging, die tot na in ellenlange artikels. On- de Tweede Wereldoorlog gelooflijk wat er toen ge- bleef bestaan. Eugeen Col- schreven werd. paert, die na WO H, de so- In de schoot van de fanfa- cialisten te Lebbeke zou lei- res, die voor haar verplaat- den, maakte er nog deel van singen van het spoor ge- uit als spelend lid. bruik maakte, werd op een Een propagandakomitee bepaald ogenblik ook een bestond toen ook. Maar van «Socialistische Toeristen- de samenstelling wist Cle- bond» opgericht. ment Vlassenroot niets te- Enkele jaren later, op 11 rug te vinden. Het archief augustus 1925 om precies van de Lebbeekse socialis- te zijn, werd de socialisti- ten is overigens erg mi- sche toneelgroep «Voor 't niem. Haast alle archief- Volk' in het leven geroepen, stukken verdwenen tijdens opende. GROEIDEN DIVERSE VERENIGINGEN 1921 opgericht werd, maar reeds in 1917 moet die maatschappij bestaan hebben. Zij het dan, dat ze toen akkordeons, klaroe nen en trommels be speelden. In een vrij korte tijdspanne ontstaat er eveneens een vrouwenbeweging in 1921 ontving deze vereni ging, op plechtige wijze, haar reglementen- en wor den «De Rode Fietsers» in het leven geroepen. Ieder een kon met deze wielertoe- risten-avant-la-lettre mee op hun uitstappen naar o.a. Overmere, St.-Niklaas, Waasmunster enz. De «Ro de Fietsers» telden toen heel wat leden. De Mes- maecker behoorde tot de stichters. Het eigenaardige aan die wielertoeristenclub was het feit, dat die kerels, vanop hun fietsen en tan dems, muziek maakten. In de loop van 1926 werd eveneens de turnvereni ging «Vooruit met moed» opgericht. Een vereniging die een tamelijk lang be staan kende en o.a. geleid werd door Pierre Dubois. Van de eerste wedstrijd verbouwingswerken aan het Volkshuis in 1969. Voor de rekonstruktie van de geschiedenis van het so cialisme te Lebbeke, moest de SP-vorzitter dan ook noodgedwongen een beroep doen op persoonlijke getui genissen. Ook Jozef en Hu- go Dauwe staken hem een handje toe. Politiek Wat de zuivere politieke ge schiedenis betreft is, al thans uit de beginperiode, erg weinig bewaard. Wel kon Clement Vlassenroot de hand leggen op een pers artikel, daterend uit het be gin der twintiger jaren, waarin niemand een libe raal gemeenteraadslid ver wijt: «Ge zijt zeker verge ten, dat in 1905, de «Werk- liedenbond» bij u thuis ge sticht is?» Toch, voegt Cl. Vlassenroot eraan toe, kan ik moeilijk geloven dat de Belgische Werkliedenpartij in die jaren reeds te Lebbe ke bestond. De aktiviteiten beperken zich m.i. eerder tot de uitgave van losse pamfletten. Jef Dauwe, noemt de uitgevers ervan, in één van zijn brochures, de «Verlichte Brusselaars». De politieke aktiviteiten van de socialisten moeten te Lebbeke zowat een paar jaar na het eind van de Eer ste Wereldoorlog gestart zijn. Vermits ze voor de ge meenteraadsverkiezingen van 1921 voor het eerst een lijst indienden. Als lijstdu wer fungeerde toen reeds Louis De Backer, alias «Smater», een voor de Leb beekse socialisten haast le gendarische figuur. Verko zen werd echter Louis Van der Veken, die tot de stich ters van «De Edelmoedige» behoorde. In 1926 trok Hector De Landtsheer de lijst aan, de initiatiefnemer tot het op richten van de toneelkring «Voor 't Volk». Hij werd verkozen, maar op een be paald ogenblik verdween die man spoorloos. Beweerd werd toen dat hij het Fran se Vreemdelingenlegioen zou vervoegd hebben, maar momenteel bestaat de ze kerheid dat de man in Tu nesië een restaurant uit baatte. In de gemeenteraad werd hij opgevolgd door Victor Simon. Bloeiperiode Vanaf 1932 ontplooiden de Lebbeekse socialisten een geweldige politieke aktivi- teit. De partij sleepte toen vier van de dertien raadsze- tels in de wacht. Verkozen waren toen: Louis De Bac ker, Petrus Van Regemoor- ter, Hendrik De Man en Se- verinus De Cock. In die periode kenden de «tegensprekelijke mee tings» enorm veel bijval. Tijdens dergelijke bijeen komsten mochten de tegen standers het woord voeren. Uit deze meetings is ook de belangrijke figuur van Jo ris De Leeuw te voorschijn gekomen. Want toen Van de Meulebroecke, de voor man van de Dendermondse SP uit de tijd, op dergelijke meeting Joris De Leeuw van oorsprong geen socia list als «tegenspreker» kreeg, verklapte hij achter af aan de Lebbekenaars: «We hebben vandaag een «leeuw» gevangen. Wat nog waar bleek te zijn ook, want Joris De Leeuw die tevoren reeds in de nationale belangstelling was gekomen, door tijdens zijn legerdienst te weigeren Frans te begrijpen werd mutualiteitssekretaris te Lebbeke en in 1938 werd hij samen met Louis De Bac ker, Petrus Van Regemoor- ter en Severinus De Cock tot gemeenteraadslid ver kozen. Tijdens de oorlog verhuisde hij echter en werd hij opgevolgd door Eugeen Colpaert. In de dertiger jaren situeert zich eveneens het ontstaan van de kommunistische be weging te Lebbeke. In de schoot van het bestuur werd een harde strijd gele verd, maar Smater trok aan het langste eind. In diezelf de periode werd ook een aktie gevoerd tegen VNV en Rex. De rest van de geschiedenis van het socialisme te Lebbe ke, besluit Clement Vlas senroot, heb ik nog niet vol ledig kunnen ontrafelen. Het ligt wel in mijn bedoe ling daarmee uit te pakken in de loop van 1985, waneer we de 70ste verjaring vie ren van het ontstaan van «De Edelmoedige». Tentoonstelling Vermelden we nog dat deze tentoonstelling in het Volkshuis, Dendermond sesteenweg 7 te Lebbeke, toegankelijk is op zaterdag 4 en zondag 5 juni, telkens van 10 u. tot 21 u. en op maandag 6 juni, van 16 u. tot 20 u. Pierre Van Rossem ■er gelegenheid van de 00ste verjaardag van de ■>- litste kerkwijding door kardinaal Johannes-Henri- de Franckenberg en -• chellendorf, 9de aartsbis- van Mechelen, pre- tenteerde het Oordegems Beschermkomitee een merkwaardige bijdrage tot ie geschiedenis van Oorde- W van de hand van jft meester Richard De Gendt, I 'oorzitter van de Kerkfa- «Oordegem, de St.- Martinuskerk en -paro- H chie» werd een lijvig boek H jedrukt op glanspapier en BBI een 180-tal illustraties, in Lede. De auteur, de heer een linnen band met goud- De Gendt. (per) ,?P ru£ en in 6011 Bedoeling van het werk, de «ofwikkel, zowat 300 pagi-vrucht Van jarenlang op- wfi ^ian<^ van zoekwerk in allerlhande .„K? Keppens. Voor- en archieven, bibliotheken en nteraan twee merkwaar- dokumenten allerhande, is »ï°s.van 0°rdegem: gewoon belangstelling te ot.-Martmuskerk en een wekken voor het eigen pa- ••Martinusbeeld. Werk trimonium Wat dan impli- tt mogelijk werd gemaakt Ceert dat betere kennis leidt V)r "e iozet van een be- tot waardering en besef van 'ermkomitee met pastoor verantwoordelijkheid om itinck, Julia De Vos en de kostbare nalatenschap een Schockaert en zus- van onze voorouders veilig 'r *"tha maar tevens we- te stellen voor de komende mi de financiële steun generaties liefst 66 milde schen- Auteur Richard De Gendt is samen met de leden daarmede niet aan zijn 'non kerkfabriek Roger proefstuk. Decennia terug Luyper, André De Deur- deed hij reeds heel wat op- erder, Albert Van Ach- zoekingen i.v.m. Smetlede 2;rr"Knd Govaert, Geor- wat resulteerde in een De Meyer en E.H. Guy merkwaardige, vaak ge- Der Haegen. konsulteerde bijdrage tot tfl' van Oordegem, het onderwerp van het van de heer De Gendt. (per) de historiek van zijn ge boortedorp Smetlede. Dit boek wordt voor Ri chard De Gendt evenmin een eindpunt. Na de ge schiedenis van kerk en pa rochie Oordegem volgt im mers een boek over de ge meente Oordegem met de geschiedenis, aardrijks kunde, folklore en legen den, bezienswaardigheden en het verenigingsleven te Oordegem. Bij de voorstelling van het boek in het Oordegems pa rochiaal centrum in aanwe zigheid van heel wat geno digden waaronder de neef van de auteur, Maurits De Gendt, direkteur-generaal bij het departement van Justitie die belangrijke steun verleende om de res tauratie van de paro chiekerk mogelijk te ma ken, dankte pastoor Jozef Bontinck de historiograaf voor het vullen van een leemte door het schrijven van zijn werk over Oorde gem. Werk ook op kultu- reel gebied uiterst belang wekkend. Zoals zowat over al groeide het kultuurleven vooral rond het centrum van de gemeenschap, de kerk. Het boek wil tevens een oproep zijn tot de jeugd om al wat kerk en parochie aan waardevolle stukken bezit in ere te houden. Spreker noemde de voorbe reiding van dergelijk boek een waar monnikenwerk dat bovendien onbaatzuch tig werd uitgevoerd. Eventuele «winst» komt im mers ten goede aan de kerk met als eerste objektief de zo broodnodige restauratie van het St.-Martinusbeeld uit 1650 Het boek behandelt vooral de kerk, de bedienaars en de parochie zelf in al haar facetten. Het heeft zeker niet de pretentie volledig te zijn maar is alleszins een lofwaardige poging om een overzicht te krijgen van wat vroeger te Oordegem bestond en gebeurde. Der gelijk werk is inderdaad nooit af en elke aanvulling ia steeds zeer welkom. Wie zich het boek wil aan schaffen wende zich tot Ri chard De Gendt, Oordegem- dorp 11 te 9260 Oordegem (tel. 091-69.63.47) of storte op postrekening 000- 0444726-78 de som van 750 fr. Wil U het thuis toege stuurd krijgen stort dan 800 fr. de oplage is beperkt Vorige week donderdagavond verkozen de grootlebbeekse CVP-leden, Marcel Van Humbeeck tot nieuwe partijvoor zitter. De ex-schepen volgt in die functie Jozef Dauwe op. Ook het partijbestuur onderging indringende wijzigingen; vertrouwde figuren zagen hun «mandaat» niet langer vermeld, nieuwkomers meidden zich met heel wat pana che aan de plaatselijke CVP-top. Voor deze verkiezingen kwa men niet minder dan 217 par tijleden opdagen. Elk lid be schikte over 25 stemmen om het nieuwe partijbestuur te vormen. Kwamen uiteindelijk uit de bus: 1. Pros De Medts 181 (Lebbeke), 2. Mare Jouret 167 (Lebbeke), 3. André Cooreman 157 (Denderbelle), 4. Maria Vinck 149 (Lebbeke), 4. Renaat Moeyersoon 149 (Lebbeke), 6. Maria Van Vos- sole 145 (Lebbeke), 7. Jozef Cooreman 143 (Wieze), 8. Pierre Van Schoor 139 (Lebbe ke), 8. Hugo Bosteels (Den derbelle) 139, 10. Luc Hey- vaert 138 (Lebbeke), 11. Frans Coppens 136 (Wieze), 12. Maurice Ermens 134 (Lebbe ke), 13. Godelieve De Wit 133 (Wieze), 14. Mare De Wolf 129 (Lebbeke), 15. Jozef Pee- ters 127 (Denderbelle), 15, Marcella Pieters 127 (Wieze), 17. Paul Van Baeveghem 124 (Denderbelle), 18. Hugo Dau we 121 (Lebbeke), 19. Ariaan De Waele 120 (Lebbeke), 19. Maurice Van Damme 120 (Wieze), 21. Willy Meert 119 (Lebbeke), 22. Kris Becckman 119 (Denderbelle), 23. Gode lieve Goedgezelschap 118 (Lebbeke), 24. Jan De Wi' (117) Denderbelle en 25, Mar cel Leon 117 (Denderbelle). Opvallend in deze uitslag is de hoge skore die nieuwkomer Maria Vinck in de wacht sleep te en het verdwijnen van o.a. Robert Van Mulders, Eric Buytaert, Hans Tirez, Frans De Pauw, Paula De Ridder. Francois Dubois en Mevr. Hiel-Van Ransbeeck. Een spe cifieke vertegenwoordiger van de middenstand zien we in de ze bestuursploeg niet zo met een zitten. Ook ACW-voorzit- ter Marcel Leon arriveerde slechts met de hakken over de sloot. Tot sektievoorzitters werden Arthur De Boeck (Lebbeke), Marcel Seghers (Wieze) en André De Smedt (Denderbel le) verkozen. Marcel Van Humbeeck behaalde 170-ja stemmen. 33 leden stemder tegen. Er werden ook 6 blan co's opgetekend. Part jj voorzitter-af Tot de verkiezingsdag dongen twee kandidaten naar de funk- tie van partijvoorzitter: uittre dend voorzitter Jef Dauwe en ex-schepen Marcel Van Hum beeck. Jozef Dauwe trok zijn kandidatuur echter in laatste instantie in. Hierover onder vraagd verklaarde hij: «Om de drie jaar worden er in de schoot van de CVP verkiezin gen georganiseerd. Ingevolge de statuten mocht ik me overi gens geen kandidaat meer stel len. Ik ben immers gemeente raadslid. Heel wat mensen hebben we echter gevraagd op nieuw mijn kandidatuur te stellen. Ik heb de voorbije zes jaar mijn stempel gedrukt op de partij, ervoor gezorgd dat de CVP opnieuw een zeer ster ke en hechte partij geworden is. Aldus zijn we op de verkie zingen toegestapt. Waarom ik op het laatste nip pertje mijn kandidatuur inge trokken heb? Ik heb me zelf nooit kandidaat gesteld. Mijn sekretaris en een aantal men sen hebben er steeds op aange drongen. Hoewel ik van een kordate aanpak hou, heb ik me enigszins op sleeptouw laten nemen. Omdat die mensen zo aandrongen. Uiteindelijk, na rijp beraad, heb ik de knoop echter door gehakt. Marcel Van Hum beeck leek me bovendien een heel valabel kandidaat. Ook al omdat ik een tegenstander ben van het kumuleren en ik van oordeel was dat het niet goed is voor een partij, dat steeds dezelfden er het roer in han den hebben vernieuwing hoort tot de kreativiteit van een politieke partij heb ik de beslissing genomen. Ik ben trouwens erg tevreden dat Marcel Van Humbeeck me zal opvolgen.» Partijvoorzitter-op Aan Marcel Van Humbeeck tevreden over zijn uitslag vroegen we of dit voorzitter schap zijn come-back betekent in de Lebbeekse politiek. Het ligt geenszins in mijn bedoe ling, aldus de kersverse voor- Lebbeke. Marcel Van Humbeeck, nieuwbakken partij voorzitter te Lebbeke (p. van san) zitter, me in 1988 opnieuw kandidaat te stellen voor de gemeenteraad. Het zou trou wens dom geweest zijn mijn kandidatuur als CVP-voorzit- ter te stellen. Wie een raadsze- tel ambieert, doet er beter aan zijn dienstbetoon te verzorgen. Zijn doelstellingen als voorzit ter? Om te beginnen de partij zo goed mogelijk uit te bou wen. Als voorzitter moet je op zoek gaan naar de aktuele no den. Zowel op het vlak van de zuivere partijwerking, als op het gebied van het Lebbeekse politieke bestel in het alge meen. Ik zal er dus naar streven dat de partij goed gestruktureerd is en dat tijdens haar vergade ringen de inspraak aan bod komt. Van vergaderen over koetjes en kalfjes hou ik niet. In eerste instantie zal er een groot aantal agendapunten van de gemeenteraad besproken worden. Niet om meteen en altijd dwingende adviezen te verstrekken. Je moet immers ook rekening houden met de koalitiepartner. Verder blijf ik, wat de Leb beekse politiek betreft, steeds met de vraag zitten, waarom ik deze gemeente, die toch een groot aantal katholieke organi saties telt een even groot aantal, lijkt me, als bvb Bug- genhout of Dendermonde de CVP niet sterker vertegen woordigd is in de raad. We beschikken nochtans over goe de mandatarissen, maar in ver houding tot de ons omringende gemeenten, komen we niet zo sterk aan onze trekken. Dat verschijnsel zal m.i. moeten onderzocht worden. Inderdaad, beantwoordt Mar cel Van Humbeeck onze vraag, bepaalde standen, o.a. de middenstand, komen eer der bekaaid uit deze partij be stuursverkiezing. Dergelijke ongelukkige situaties kunnen zich voordoen, wanneer uit een groot aantal kandidaten, slechts 25 geroepen zijn. Dat heb je steeds bij dergelijke verkiezingen. Die scheve toe- stand kan echter rechtgetrok ken worden via de koöptatie. Er blijven immers nog acht leden te coöpteren. Mensen die er net buitenvielen, stan den die slecht of niet vertegen woordigd zijn of bepaalde figu ren ze hoeven zich niet eens kandidaat gesteld te hebben kunnen aldus aan de raad toe gevoegd worden. Pierre Van Rossem Etienne Bogaert, de huidige schepen van financiën die in het vorig bestuur interpelleerde over de mogelijkheid ook Aalst een fietsenstalling in het station te krijgen, kreeg vanwege de Nationale Maatschappij van Belgische Spoor wegen een positief antwoord. Een brief van de direkteur-generaal meldt hem inderdaad dat in antwoord op zfjn schrijven van 3 mei II. het bestek voor het oprichten van een overdekte fietsenstalling rond om het station te Aalst klaar is. Fietsenstalling voor 270 fietsen en 10 bromfietsen. De werken kunnen nog dit jaar aangevangen worden daar het ministerie van verkeerswezen hiervoor de nodige kre dieten heeft voorbehouden. Voor vele pendelaars is dit inderdaad zeer verheugend nieuws waarmede heel wat problemen een valabele oplos sing zullen krijgen. LH Ieder jaar exposeert de Dendermondse kunstschil der Cois Pauwels in zijn eigen stemmig atelier in de Donckstraat zijn werken. Cois Pauwels vindt zijn inspiratiebron in de mooie, bedreigde en soms verlo ren gegane hoekjes uit zijn eigen leefwereld. Dit keer heeft hij vooral de klemtoon willen leggen op de huizenrijen langs de Dender, de omgeving van de grote kerk en de polder. Pauwels maakt er een erezaak van om van elk gezicht een akwarel en een olieverfdoek te maken. Verder worden in zijn atelier in de Donckstraat 82 ook nog enkele portrettekenin gen geëxpozeerd. Men kan er terecht de hele maand juni, elke zaterdag en zondag telkens van 14 u. tot 20 uur.

De Voorpost | 1983 | | pagina 27