Stedelijk slachthuis van Lokeren nam nieuwe slachtlijn in gel £en meer dan rendabele investering Lokeren. Na ontharing op weg naar de verdere reiniga has. (md) en dc Op algemene aanvraag wordt nog manueel 28 - 3.6.1983 - De Voorpost Lokeren. Na de wasbeurt worden de dieren individueel naar de broeikuip getrokken, (md) Lokeren. In de stallen na het lossen van de dieren. Een aangepaste besproeiing brengt hen tot rust. (md) Lokeren. Individuele keuringen door veeartsen, (md) Lokeren. Direkteur Van Eetvelde kontroleert de onder- Lokeren. Gerangschikt per kwaliteit in de koelzalen. (md) zoeken, (md) Lokeren. Het labo. Ten dienste van de hygiëne en de algemene gezondheid (md) slachters die allen als zelfstan digen werken. an varkenshok tot frigo. We waren getuige van de (voor het dier triestige) weg die het moet afleggen om vcr- koopskiaar te worden. Vanaf 4 uur in dc morgen worden de varkens aangebracht door de verkopers aan de loskaai De voermannen lossen de dieren zelf en laten ze reeds in de varkensstallen. Om 6 uur be ginnen de slachters, meteen het sein waarop de varkens één per één in de metalen gang gejaagd worden. Via de res-- trainer (twee rollen) komen de dieren bij de automatische ver doving. Ze worden met hun snoet tegen een elektrisch ge laden raster geduwd en zijn ogenblikkelijk dood. Dat het enorm snel gaal kan je beoor delen aan het feit dat er zo'n 250 per uur kunnen verdoofd worden. Eenmaal verdoofd vallen ze op de ophaaltafel waar hen de ketting wordt aan gedaan. Vandaar gaat het naar de ontbloedingsketting waarna ze met de hand gekeeld wor den. En wees er maar van overtuigd dat die slachters er een handje van weg hebben om aan een snel tempo hun werk sekuur te verrichten. Zo gaat het naar de wasmachine met koud water d.i. twee rol len waar het varken tussen hangt om gewassen te worden. Vervolgens komen ze in de broeiconveyer of broeibad te recht waarin ze 6 )a 7 min. ondergedompeld blijven in een temperatuur van 60 a 61° C. Vanuit het bad worden ze au tomatisch naar de ontharings- machine getrokken. Bij middel van krabbers wordt het dier onthaard en komt zo in de droogkuismachine terecht, waarin lettérlijk geen haartje meer overeind blijft. Een voor een belanden ze dan in de schrocioven voor enkele se conden om het vel te verster ken. Een gebrand varken is hygiënischer en bewaart beter. Als orgelpunt op gebied van hygiëne komen de dieren dan in de schraapmachinc terecht waar de laatste sporen van haar of branden verdwijnen Klaar om gevild te worden Nu komen de varkens op de uitslachtketting waar de inge wanden (lever, longen, dar men) worden verwijderd met de hand. Vier man behandelen zo vier varkens per minuut, van tempo gesproken! Daarna wordt het beest door drie man gehalveerd tot aan de kop. Een persoon staat klaar om de koppen door te hakken. Nu komt de keuring (altijd veeartsen) aan de beurt, volgens worden de dieren ten teken van ring gestempeld dooi stadsbediende Na het s len wordt het liesvet t dier losgetrokken waai aan een andere ijzeren verpikt wordt. Gen-., weegt zo n ■.eindproduktl kg. Het gewicht wordt keurig bevestigd computer. In de frigo s of zalen eindigt de tocht, kunnen per dag tussen de 2000 dieren hangen, voor verkoop. Gedurende gans deze w ren we verbluft door nl. de zorg voor hygiëne,] wel de installaties, het riaal als de kledij van hel sonecl draagt die stempel rekteur Van Eetvelde en keurdersmedewerkers er angstvallig over dat belangrijke normen vi wordt. Lokeren mag prat op zijn stedelijk slachthuis, veranderingswerken en dei gebouwde 1500 m; hebben geld gekost maar het i zinvolle en rendabele in ring. Dat bewijzen de c nu reeds en dat zal komst zeker uitwijzen. Lokeren. Na de prestaties kan er betaald worden in de moderne burelen, (md) Wie het vroegere slachthuis gekend heeft en nu voet over de drempel zet in het huidige kan zyn ogen nauwelijks geloven. De nieuwe slachtlijn en de dito administratieve gebouwen zijn een pareltje van efficiency en vooral van hygiëne. «Het was een noodzaak» aldus direkteur Benoit Van Eetvelde «om verder te blijven voldoen aan de gestelde normen op Europees gebied in het kader van de EEG. Het was zomaar geen gril om met iets uit te pakken. Wilden we op doeltreffende wyze blijven voortbestaan dan zat er niets anders op dan aan te passen en uit te breiden. Als je de evolutie van het aantal slachtingen, vooral de laatste tien jaar, bekijkt was de vernieuwing een must. Maar eer het zover was is er veel inkt gevloeid.» Lokeren. Klassifikatie door personeel van de Lokerse vleesveiling, (md) Inderdaad, als we de historiek even nagaan, kwam er heel wat om het hoekje kijken vooraleer de nieuwe slachtlijn een feit was. In 1965 werden ongeveer 20.000 varkens ter slachting aangeboden. Vijf jaar later werd dat aantal op gedreven tot ongeveer 100.000 stuks. Vanwaar die plotse stij ging? In de eerste plaats door de L.V.V. (Lokerse Vleesvei ling) die in 1968 klant werd en vervolgens door Vapo. In 1972 beliep het aantal varkensslach tingen reeds 150.000 waarvan 60.000 op rekening van LW. Het in gebruiknemen van een snelkoeltunnel en een nieuwe hangzaal was ondertussen noodzakelijk geworden. Hier voor werden rentetoelagen verstrekt, eveneens toelagen van het Europees Oriëntatie- en Garantiefonds voor de Landbouw. Plannen voor uitbreiding stallen In 1973 kreeg Studiebureau Van Kerckhove uit Roeselare pdracht plannen te maken voor een uitbreiding van de varkensstallen. Op twee jaar tijd. van '72 tot '74, was het aantal slachtingen met een vierde gestegen en beliep nu circa 200.000 stuks. Het leeu wenaandeel (115.000) ging te rug naar de Lokerse Vleesvei- ling. Op 25 november 1974 gaf de Lokerse gemeenteraad zijn fiat voor de plannen. Het sche pencollege werd gemachtigd en planontwerper aan te stel len voor een nieuwe slachtlijn aangezien de nieuwe kapaciteit van de oude slachtlijn reeds overschreden was. Op 14 februari 1975 keurde Stedebouw de varkensstallen goed. In juni van datzelfde jaar vond er een belangrijke vergadering plaats waarop aanwezig waren een afvaardi ging van het schepencollege en heren van het Ministerie van Volksgezondheid. Bij dat Mi nisterie werd meteen een aan vraag ingediend om staatstoe- lage. De werken werden te vens ingedeeld in twee grote fasen. Ten eerste de varkens stallen en ten tweede de nieu we slachtlijn en de administra tieve gebouwen. De kostprijs van fase II bedroeg ongeveer 100.000.000 fr. Op de laatste dag van het jaar 1975 bekwam men de principiële toelagebe lofte. Afgezien van staatstoelage Op 26 april 1976 kreeg de firma Seghers uit Wachtebeke de bouwwerken van de var kensstallen toegewezen Na rijp beraad werd dan op 25 oktober afgezien van de staats toelage aangaande fase I om dat langer wachten echt niet meer verantwoord was. Op 3 december '76 bevestigde het Ministerie van Volksgezond heid heel lakoniek dat Loke ren op geen subsidies moest rekenen Er zat toen niets an ders meer op dan eigen midde len aan te boren. Op 17 de cember keurde de provincie gouverneur de toewijzing van de stallen aan Seghers goed Deze had ondertussen al een prijsverhoging van 5% ge vraagd. Begin mei 1977 kreeg de heer Seghers bevel de wer ken aan te vangen. Deze liet er echt geen gras over groeien en kon de werken voltooien begin 1978. Ondertussen werd op 8 december nogmaals aange drongen bij het Ministerie van Volksgezondheid om toch maar een staatstoelage in de wacht te slepen. Men wou niet op één paard wedden, daarom werd op 25 januari een kapi taalspremie aangevraagd bij Streekeconomie en ook beko men voor Home Social: een realisatie die ook dringend no dig geworden was. Ellenlange administratieve weg Een realisatie samen met LVV voor fase II bleek onmogelijk na een onderhoud van het Stadsbestuur met de Lokerse Vleesveiling en diverse Minis teries. Administratief gezien bleef wachten de boodschap. Op 8 februari 1979 deelde Vlaamse Streekeconomie me de dat Lokeren op de begro ting stond voor 60% subsidie. Onmiddellijk werd door het schepencollege aan Studiebu reau Van Kerckhove te Roese lare opdracht gegeven tot ma ken van nieuwe plannen en raming voor de slachtlijn. Dat kwam klaar in mei 1979. Hier op werd op 17 december 1979 principieel de belofte gegeven van toelage door toenmalig mi nister Galle. Op 28 juli 1980 gaf de gemeenteraad zijn goedkeuring aan plans, lasten boek en raming. De aanbeste ding had plaats op 4 december 1980. Zeven dagen later kreeg de tijdelijke vereniging Dc Cock-Van Wijnsberghe de werken toegewezen. 25 maart 1981 was een historische da tum: het bericht van de defini tieve betoelaging was het sein voor de aanvang van de wer ken. In september van dat jaar werd door minister Galle offi cieel de eerste steen gelegd. Na enkele proefslachtingen werd dan op 16 maart 1983 de Lokeren. De automatische werkzaam in ons land. (md) nieuwe slachtlijn officieus in gebruik genomen. Primus bij openbare slachthuizen in ons land Bovenvermelde inspanningen zijn gegrond als men de evolu tie van het aantal varkens- slachtingen nagaat. In 1964 be droeg dat 22.429 om via 69.570 (1967) het aantal van 107.985 te bereiken in 1970. Twee jaar later telde men 154,184 slach tingen om in 1974 het respek- tabel getal van 203.496 te be halen. Het absoluut rekord werd bereikt in 1980 met 272.899. Verleden jaar in 1982 stond het Lokers slachthuis niet alleen aan de leiding van de provincie maar ook van ons land in dc sektor openbare slachthuizen. Met 267.661 slachtingen ging het Geel (160.403). Hasselt (151.129) en Genk (123.629) vooraf. Ne men we er de private slachthui zen bij dan bekleedt Lokeren een zesde plaats. Absolute uit schieter in die kategorie is on getwijfeld Westrozebckc met 832.381 slachtingen in ^82. verdoving. Een der eerste Verder volgen Ruiselede. Bc- veren-Leie. Velzeke-Rudders- hove en Tielt (296.771). Je merkt dadelijk dat Lokeren ze ker niet hoeft te blozen. Personeelsbestand Van 1965 tot 1974 was de heer Rcmi Verdegem direkteur. In 1974 werd hij opgevolgd door Benoit Van Eetvelde die te recht fier mag zijn.op de recen te verwezenlijkingen De di rekteur staat ook aan het hoofd van de keurdienst bijge staan door 1 adjunkt-kcurdcr in vast dienstverband en 4 tij delijke. Dat zijn uiteraard al len veeartsen Bij het admini stratief personeel tellen we 1 bedrijfsbockhouder. 1 be- drijfsontvanger en 1 klerk. Eén hoofdtechnieker en 3 techniekers zorgen voor het onderhoud en alles wat daarbij komt kijken. Verder is er 1 toezichter-weger. 3 werklieden voor stempelen en opkuis en 4 tewerkgestelde werklozen voor allerlei werk. Het slach ten van de dieren gebeurt door 5 hoofdslachters en 17 hulp-

De Voorpost | 1983 | | pagina 28