De Dendermondse koliektoren en de Gentse Poort Krijgen Heikantse landbouwwegen een voorkeurbehandeling te Zele? ZB raadslid Raf Michiels verlaat de zitting -- pPET-; Feestkomitee Aalst geïnstalleerd 't Zwijgershoekske (Sint-Niklaas) spreekt i cfiftonde 4* (a** Oendermonde - Termonde 2 - 3.6.1983 - De Voorpost Dit zicht op de Gentsesteenweg met links het kasteel van Schellekens», uit de tijd toen het inderdaad not een steenweg was, laat nog geen enkel bouwwerk zien. Op de achtergrond zien we wel de toren van it O.-L.-Vrouwekerk. Even voorbij het kasteel met de conciergerie en de stallingen loopt nu de Noordlaan en bevindt zich het kruispunt met de huidige Gentsesteenweg. ■U- Dit is dan de Gentse Poort, afgebeeld op de oudste van de drie kaarten. De O.-L.-Vrouwekerk heeft nog de stompe toren, later vervangen door een spitse die er na een hevige storm opnieuw afdonderde. Dei Gentse Poort bevond zich enkele tientallen meters voor het hospitaal zodat men nu kan zeggen dan ongeveer ter hoogte van de Lod. Dosfellaan en het Aymonshof stond. (kaarten: e. verij Verleden woensdag werd de samenstelling van het Aal- sters feestkomitee bekend gemaakt. Het bestaat nu niet meer uit 43 of 41 leden, afspiegeling van de samenstelling van de gemeenteraad doch onderging een afslankings- kuur. O.m. wegens het absenteïsme van een aantal leden tijdens de vorige bestuursperiode. Voorzitter van het feestkomitee, zoals trouwens van andere adviesraden, wordt een schepen. In casu Julien Vinck en de sekretaris zal een ambtenaar van de stad zijn. Ook de ondervoorzitter, waarvoor werd getipt op Albert Cornand, maar waarvoor ook Simon D'Hondt kandidaat zou zijn, zal door het kollege worden aangeduid. Vast zou toch staan dat het een PW-er zou worden. Wat betreft de jaarbeurs blijft het feestkomitee alleszins zijn bevoegdheden behouden doch heeft ook de schepen van middenstand, de middenstandsraad en het komitec van exposanten een vinger in de pap. De belangrijkste beslissingen wat betreft de komende jaarbeurs als de inkomprijs, de spektakelprogramma's, het reglement, de verpachtingen e.d.m. zouden trouwens wegens het drin gend karakter reeds genomen zijn. De samenstelling gebeurde volgens de getalsterkte van de politieke frakties in de gemeenteraad doch het aantal leden werd beperkt tot 30 nadat men eerder een nog kleiner aantal geopteerd. Hierbij dan de leden van het Feestkomitee waarbij Jacobus (Asse) wordt gemist. 10 CVP: Jos Blommaert, Muriel Boeykens-Bocl, Jo Cauwel, cel De Block, Gustaaf De Greve, Alfred De Neef, I De Troch, Raoul Eemans, Frans Lievens, Gaston Vaflj Hauwe. 7 PVV: Etienne Cooman, Albert Cornand, Monique De Simon D'Hondt, René Saeys, Gaston Schellinck en Schellinck. 5 VU: Herman Daelman, Lieven Goubert, Frans Ro| Michel Van Bremt en Eddy Vinck. 8 SP: J.P. De Boitselier, Hubert De Neef, Herman Willy Merckx, Odilon Mortier, Nicole Rmgoir, Steenhaut en Frans Wauters. De nipte 13-12 meerderheid waarmee een koalitie Zeelse Belangen - Zeelse Christen Demokraten momenteel be stuurt, kreeg oppositie ui teigen rangen, die leidde naar een incident, dat vragen opwerpt voor de toekomst. ZB raadslid Raf. Michiels was niet akkoord met een door het schepencollege voorgedragen voorstel en hy verliet de raadszaal. Op dat moment was er geen rechtstreeks gevaar voor de meerderheid, daar bij de oppositie PW raadslid Claudine Heirman afwezig was, zodat er een 12- 11 voordeel bleef. De aanleiding tot het incident was het verharden van ver schillende landbouwwegen op de gemeente. Het betrof meestal landbouwwegen in de omgeving van de Heikant, de Gentsesteenweg en Kamers- hoek, die door de zware regen val onberijdbaar zijn en ver hard worden met de asse van de verbrandingsoven van Lo keren en bedekt worden met metaalslakken. Raf Michiels was van oordeel dat ZCD Schepen Jozef Van Kerckhove een voorkeursbehandeling gaf aan de slecht bereidbare land bouwwegen op de Heikant. Hij kon zich daar niet mee verzoenen, temeer daar hijzefl begin dit jaar een behandeling vroeg voor de landbouwwegen aan de noord-westkant van de gemeente. Hij had nog geen voldoening gekregen en was ontgoocheld over die gang van zaken. Hij manifesteerde zijn ongenoegen door de zitting te verlaten. ZCD schepen Jozef Van Kerckhove antwoordde op de betichting van de inter- pellant de Heikant voor te ste ken, dat er toch ergens moest begonnen worden. ZB lid Mi chiels nam hiermee geen vrede en meende dat er buiten de Heikant nog andere onberijd bare landbouwwegen waren. Dit incident betekent wel een unicum voor een meerder- heidsgroep op de gemeente. Het is de eerste keer dat een lid van een besturende groep de zitting verlaat uit ongenoe gen tegen genomen beslis singen. Saneren kost geld Aan de Dijkstraat langs de Schelde is de bouw aangevan gen van het waterzuiveringsta tion. Om dit zo rendabel mo gelijk te maken worden er twee pompgemalen voorzien: één aan het zuiveringsstation en één op het grondgebied van Berlare. De kosten worden hiervoor op 87 miljoen frank geraamd. Om de landbouw gronden zo goed mogelijk te saneren dient er nu nog een afwateringsgracht gegraven tussen het pompgemaal te Ber lare, over het pompgemaal aan de Dijkstraat, tot aan de ge meentegrens met Grember- gen. Terzelfdertijd moeten de afvoerbeken verbreed en ver diept worden. Deze werken zullen 65.925.487 fr. kosten. CVP-raadslid Rupus toonde zich ongerust over het feit dat de staatstussenkomst beperkt blijft tot 60%. Dit houdt in dat Zele voor die werken mini mum 26 miljoen frank zal moe ten bijpassen. Hij vroeg dat het schepencollege alle moge lijke inspanningen zou leve ren, om een zo hoog mogelijk subsidiëringspercentage te be komen. Burgemeester De Bruyne trad die zienswijze bij en zei zeker niet gelukkig te zijn met de gang van zaken. Er wordt een projekt op gang ge bracht, waarvoor een staats tussenkomst van honderd ten honderd is voorzien. Achteraf wijzigt de overheid haar stand punt en de gemeente moet voor het verschil opdraaien. Verkeersrem in sociale woonwijk In juni 1982 werd er een ge meenteraadsbesluit goedge keurd om in de sociale woon wijk Dendermondebaan-Vel- deken en inzonder in de Om megangstraat verkeersobsta kels aan te brengen om het snelle verkeer af te remmen en de veiligheid van de verkeers- gebruiker in het algemeen en van de jeugd in het bijzonder te bevorderen. CVP-raadslid Karei Poppe was verwonderd dat één jaar na het goedkeuren van het besluit en ondanks dat sedert oktober 1982 de 400 spoorwegdwarslig gers ter beschikking zijn er nog geen aanstalten gemaakt wordt met de uitvoering. Hij kon zich van de indruk niet ontdoen dat men het gemeenteraadsbesluit op een zijspoor wou zetten en het misschien wel poogt te sa boteren. Burgemeester De Bruyne was met die zienswijze. Sint-Niklaas. De buurtbewoners en leden van de plaatselij ke Agalevkern willen anders gaan pleinen in 't Zwijgers- hoeks ke foto carine). Anders gaan pleinen Aan 't Zwygershoekske (hoek Zamanstraat-Ankerstraat) in Sint-Niklaas willen buurtbe woners en leden van de plaatselijke Agalevkern «anders gaan pleinen». Een stadspleintje vergt een grondige aanpak en verzorging, vinden zij en omdat het stadsbestuur van Sint- Niklaas de verloedering van deze straatnis met gekruiste armen en een meewarig schouderophalen maar blijft aanzien, hebben zij zelf een plannetje getekend. Zó zouden zij het pleintje willen hebben: met gebruiks- en kijkgroen, zonder storende reklamepane- len, met praat- en zitgelegenheid en bloembakken, met 'ingekleed' parkeren. Zaterdag 28 mei jl. sloeg het groepje de hand aan spade en borstel... omdat pleinen belangrijk zyn. Indianengebied Ik krijg wat achtergronden bij de aktie van Lucien Tinck, een jongeman uit de buurt. In 1979 zijn hij en nog enkele anderen met een petitie gaan aanklop pen bij alle bewoners van de wijk en oja, iedereen was het er roerend over eens, het was een schande, er moest wat aan gedaan worden. Toen burge meester Paul De Vidts de veel vuldig gehandtekende petitie in zijn pollen kreeg gestopt, beloofde hij te zullen informe ren naar de bestaande plan nen. Zo geschiedde. Het plein kon, alhoewel het dagelijks vol auto's stond en staat, niet be schouwd worden als een open bare parking; de wet op de wegen zou er niet van toepas sing zijn. Een hoogst onbruik bare en dubieuze definitie. Volgens de rijkswacht trou wens, zou het algemene ver keersreglement binnen elk voor het verkeer bereikbaar terrein en dus ook binnen 't Zwijgershoekske van toepas sing zijn. Maar toch onder neemt de politie niets tegen de chaotische parkeersituatie, de sluikstortingen. het droppen van hele autowrakken daar Meer dan een jaar hebben hier twee wrakken gestaan, vertelt Lucien Tinck; pas na lang aan dringen is men die komen op halen. 't Zwijgershoekske is indianen- gebied, een vogelvrij ver klaarde nis; kriskras parkeren, andere wagens blokkeren, huisvuil en roeste sleuren ach terlaten, het kan er allemaal. Het enige wat de bewoners totnogtoe van het stadsbestuur hebben verkregen, is verlich ting. Vorig jaar verrichtte men opmetingen, maar vertrouwe lijk werd toen gefluisterd dat er voor het plein wel plannen bestonden, dat de uitvoering ervan echter, gezien de finan ciële implikaties, niet voor de eerstkomende jaren zou zijn. Voor de bewoners hoeft een (voorlopige) aanpassing van het plein niet veel te kosten. Een paar potten witte verf vol staan om het parkeren over zichtelijker te maken en eens alle rommel opgeruimd houdt stortgeil Sint-Niklaas er zich hopelijk wel van af van het plein opnieuw een schroot- hoek te maken.. Onze aktie is misschien geen oplossing, meent Lucien Tinck, «maar niets doen, is nog erger!». Leo DE BOCK Lebbeke. Henri Van Bosbeke, een week geleden beschikte hij over heel wat meer haar in het Stenen Wonder, werd gelauwerd door sportschepen G. De Ridder en senator Van den Broeck (p. van san) zeker niet akkoord en beklem toonde dat een genomen ge meenteraadsbeslissing alles zins zal uitgevoerd worden. De gemeente werd in dit geval met een onvoorzien geval gekon- fronteerd. Voor de aan te brengen verkeersremmers moet er een bouwvergunning aangevraagd worden. Schepen van Openbare Werken Marcel De Waele gaf dan chronologi sche opsomming van de be sprekingen die hij reeds had om die zaak af te handelen en de verkeersveiligheid van de jeugd in de hand te werken. De noodzakelijkheid van een bouwvergunning kwam dan ook als een verrassing over. Karei Poppe kon zich niet aan sluiten bij de uitleg. Hij meen de dat die bouwtoelating een late ontdekking is en men in dien men wou, reeds veel vroe ger met de aanvang van de werken had kunnen beginnen. Speelpleinen S.P.-raadslid Gustaaf Vercau- teren was de tolk van de bewo ners van de woonwijk de Vlaschaard om enkele grieven en verlangen aan het schepen college voor te leggen. De wijkbewoners vragen om bij het binnenrijden van de wijk verkeersborden te plaatsen, die wijzen op de aanwezigheid van spelende kinderen. Het verkeer verloopt er intenser, daar verschillende automobi listen de wijk gebruiken als transit om de verkeerslichten aan de Gentsesteenweg te ont wijken. De bewoners vragen ook een openbare telefooncel en een postbus. Het aanleggen van een speel plein, zag SP'er Vercauteren als een noodzaak en hij vroeg hoever het projekt hiervoor gevorderd is. Burgemeester De Bruyne antwoordde dat het niet opportuum is om nu de grond van de Landmaatschap pij te kopen om een speelplein in te richten, aangezien die gronden later automatisch aan de gemeente wordt overgedra gen. Schepen voor de Jeugd Paul Van Kerckhove verzeker de Gustaaf Vercauteren dat binnen de veertien een voorlo pige oplossing zal gezocht wor den. Er zal een terrein genivel leerd worden en doelpalen ge plant. zodat de jeugd toch een ravotplein ter beschikking heeft. Gustaaf Vercauteren vestigde nogeens de aandacht op de wateroverlast waar de wijk soms van te lijden heeft. De burgemeester vroeg als er wateroverlast is het onmiddel lijk te signaleren. Het is te wijten aan een defekt aan de pomp aan de koliektor. die het water moet overpompen. Een euvel dat kan hersteld worden. De burgemeester wees er nog eens op dat dit een voorlopige oplossing is, zoalng het T.R.P. niet volledig is uitgevoerd. Verkeerspark Karei Poppe vroeg een woord je uitleg over de stand van zaken over het op te richten verkeerspark aan de Post- straat. De bedoeling was het nog dit schooljaar te gebrui ken CVP raadslid Poppe vreesde dat dit niet meer zal kunnen gebeuren. De burge meester antwoordde dat we gens de slechte weersomstan digheden de lijnen niet konden aangebracht. Men is volop bezig om het zo vlug mogelijk te realiseren. In eigen beheer zullen verbete- ringswerken uitgevoerd wor den aan gedeelten van de Rechte Heistraat, de Kromme Heistraat en de verbinding tus sen de Oude Kouterdreet en de Scheldestraat. Dit zal 4.489.900 F. kosten. De N.V. Jovanda gevestigd in de Industriezone zal een per ceel grond van 3.000 m2 mogen verkopen, mits er geen detail handel opgericht ordt Jovanda had die grond gekocht om eventueel uit te breiden. De firma ziet haar verkoopcij fer dalen en het personeelsbe stand is verminderd van 50 tot 21. De opbrengst van de verkoop wil men gebruiken om de te werkstelling te vrijwaren. De schoolbus, die de gemeente in 1975 aankocht bij het Inter- kommunaal Vervoer te Brus sel, is 23 jaar oud en vertoont sli j tage verschi j nse len De gemeente zal nu een nieu we twecdehandsbus bij de Buurtspoorwegen aankopen, die in de stelplaats van Luik staat en die 142.800 fr. zal kosten. De burgemeester beloofde al leszins om het bordje «Liège» te vervangen door Zele. De transportfirma Hofman in de industriezone wil uitbreiden en wil een bijkomend tevee. grond in de Industriezone aan kopen van ongeveer 3.300 m2. De raad was hiermee akkoord. De tewerkstelling in die firma evolueerde gunstig van 32 per soneelsleden in 1980 naar 61 einde 1982. Na de nieuwe uit breiding hoopt men nog tien personeelsleden meer in dienst te nemen. BENO Vestingstad Dendermonde had vroeger niet alleen de Brusselse- en Mechelse Poort, beide gelegen aan de Leopold ll-laan, aan de zuidkant van de stad, in het noordwesten lag ook nog de Gentse Poort. Dit bouwwerk werd na de eerste wereldoorlog afgebroken. Nu de koliektoren doorgetrokken worden tot aan de brug over de Dender - aan de overkant is men ook al volop bezig - stuiten de werklui geregeld op dikke muren. Al te gemakkelijk wordt er dan geloofd dat dit de grondvesten zijn van de Gentse Poort. Uit deze drie oude prentkaarten kunnen we ongeveer de ligging van het vroegere 'bolwerk' afleiden. Hier zijn we al ter hoogte van de huidige Donckstraat. De steenweg vernauwt hier fors omdat er een brugje was gebouwd. Er liep immers een beek onder de weg. Deze beek is er nog steeds, maar is nu volledig, overdekt. Links en rechts over het brugje zijn er een soort bunkers, waarin de jeugd van de vijftiger jaren nog duchtig krijgertje heeft gespeeld. Hier zien wij niet alleen de toren van de O.-L.-Vrouwekerk (links) maar ook het torentje van de hospitaalkapel en daarachter het kleine torentje van het Sint- Vincentiusinsti- tuut. Tussen die 'bunkers' en de muren van de Gentsepoort die we in het midden op de achtergrond ontwaren liep er nog water dat uitmondde in de omgeving van de Noordlaan, een vestingsgracht die later werd volgespoten en bebouwd. Vroeger lag er achter de Noordlaan een soort stortplaats, waarvoren houten hulpbarakken waren gebouwd na de eerste wereldoorlog. Die barakken stonden er ook nog in de vijftiger jaren. Ook aan de rechterkant vonden we die barakken en die zijn zelfs nog zo lang niet verdwenen.

De Voorpost | 1983 | | pagina 2