w smoelentrékkers Suske en Wiske, springkasteel en 't Klein Muziekske doen regen jvergeten op tweede geluksweekend te Dendermonde Driedaagse H. Ritakermis te Wieze, een ware belevenis Vijfjaarlijkse prijs voor wetenschappelijke studie over Beveren Schoolfeesten te Lebbeke MUIr Willemsfonds Aalst huldigt Hendrik Conscience De Voorpost - 3.6.1983 - 3 Twee dagen lang heeft de regen het tweede geluksweekend van de Dendermondse Ster- Aktie geteisterd. En toch mocht men zich verheugen in een, alle verhoudingen in acht genomen, meer dan bevredigende belangstelling. Immers de opklaringen zorgden ervoor lat flink wat mensen de weg naar de Brusselsestraat, de Oude Vest en de Viasmarkt nsloegen. Ze kwamen niet bedrogen uit, want de handelaars van deze straten lemonstreerden overduidelijk dat zij gewapend waren tegen het slechte weer. AI moeten re eerlijkheidshalve ook toevoegen dat de inzet vanaf de Viasmarkt naar de Denderbrug oe aan de magere, zeg maar onzichtbare, kant was. De ingrediënten van het Ge- Icsweekend kent iedereen. w jaar mocht men zich in handen wrijven: heel wat «Inentende handelaars aan braderij lieten zich aan un zonnige kant zien en rooiden kwistig hun handels- lent rond. De zon was ook n de partijDit keer lag het ders: alle voorbereidingen irden zoals vorig jaar getrof- en men kon met gerust moed de dag van het gebeu- afwachten Alleen de «rmaker liet verstek gaan, toonde hij zondag in de late middag dat hij niet helemaal slechte wil is geweest. Het Ik stroomde dan ook kort arop toe. Was het zaterdag gewoon serabel met het weer. toch ten de handelaars zich niet chrikken. Ze hadden tafel- - zelfs zonneschermen - stoelen naar buiten ge- ald, hadden kraampjes op- steld waarop ze hun produk- tentoon spreidden, lieten uidsinstallaties aanrukken, gden voor animo en gezel- leid. her en der stond een ale radio zijn beste deuntjes te geven en in de omge- van de kerk van Sint- s-Binnen deed de oude ar getrouwe paardemolen uiterste best om de hele rondjes te draaien.'Tot lot genoegen van de kinde die het regenweer er bij len als een extraatje ussen de wandelende re- schermen door werd er s en rechts nog wat geroe- naaroudc bekenden, werd eken naar nieuwe kleedjes, den, rokken, bloezen, tanden, fruit, kleding, boudapparaten en ga maar En op de Oude Vest d het springkasteel van De rpost opgesteld Nu ja. op- eid Het lag zaterdag meer t dan het recht stond, want de natte vloer met je sok- springen is ook lang niet s Dus werd telkens door inggrage jongens en meisjes doeken cn allerlei ander «riaal de opkuis van het «el aangepakt. Zondag hèt wel wat langer blijven tien later op de dag kon de helemaal niet meer op. zon kwam er door en op mum van tijd stonden de leren vijf rijen ettelijke ers lang aan te schuiven om i maar enkele minuten zich dmoe te kunnen maken, ukkige jeugd die zich op dergelijke wijze weet te naken üe vluchtte voor de regen- Ji en toevallig op het Vest- to. kon nog altijd terecht *n van de ruimtes van het keicentrum waar Kallckc zich eens extra aan het liek voorstelde. Daar T'te niet alleen de jeugd bij mt, maar ook de ouders delden er doodgemoede- id binnen en bleven er ook i. prijzen literaard moeten er bij een ksweekend ook prijzen Wie wat kocht - en klan- wnren er in overvloed om «nieten van de gunstprijs- kreeg telkens een lot. 'P moesten naam en 3 worden ingevuld en de "«tjes dienden in een bus gedeponeerd. Er werden vijf weekends - alles inbegrepen zoals dat heet - als hoofdprijs aangeboden. Het eerste was een driedaagse reis naar Ru- desheim voor 2 personen en de verplaatsing met een autocar. Die prijs ging naar Monique Verheyden, Oude Baan 17 bus 2 te Lebbeke. De tweede prijs een driedaagse treinreis voor twee personen naar Echter- nach ging naar E. Van Dijck, Vijfbunderstraat 11 te Grem- bergen en Jan Vermeir. Book- molenstraat 85 te Baasrode mag voor drie dagen op reis met de trein. Zijn bestemming is Yvoir en hij mag uiteraard ook iemand meenemen. Drie dagen Werpin voor twee per sonen en de verplaatsing per trein is de prijs die werd ge wonnen door R. Verstrepen uit de Brusselsestraat 93a te Dendermonde en drie dagen Normandië met de autocar maar voor één persoon, werd gewonnen door Van den Bos sche uit de Koning Albert- straat 31 te Dendermonde. De reizen werden aangeboden in samenwerking met Europa- Vermaak Een geluksweekend zonder animatie is natuurlijk ook lang niet alles. Gelukkig speelden een aantal handelaars sterk in op deze animatie en werd er zodoende voor attrakties ge zorgd. Zaterdag was het bo vendien nog de opendeurdag van het Koninklijk Technisch Ateneum 1 dat flink wat be langstelling lokte. Maar er was nog heel wat meer te beleven. Een modeshow in openlucht diende natuurlijk verschoven naar een latere en meer zonni ge datum. Maar Suske en Wis ke, Lambik en Jerom, die wan delden de hele dag door de regenbuien in de Brusselse straat en de Oude Vest heen en weer. kwistig foldertjes uit delend en zondag werd de laat ste regenbui uitgeleide gedaan door de mannen van "t Klein Muziekske die met hun lustige tonen de meest droevige ge zichten deden glimlachen. Maar allerbelangrijkst was toch wel dat de handelaars zelf zich niet door de weersomstan digheden lieten afschrikken, maar integendeel duidelijk te verstaan gaven dat zelfs een hele maand regen niet van die aard is om geen braderij te houden. Door de Heemkundige Kring «Het Land van Beve ren» is, naar aanleiding van haar 25-jarig bestaan, het plan opgevat om een vijfjaarlijkse Prijs Het Land van Beveren voor een wetenschappelijke studie over Beveren» in te stellen. De praktische realisatie ervan zou gebeuren in samenwerking met het gemeente bestuur. Eén en ander kwam ter sprake op de gemeenteraadszitting van 1 juni 11. Een definitieve beslissing hieromtrent is ons op dit ogenblik nog niet bekend De prijs zou zowel zuiver historische als taalkundige, kunsthistorische, volkskundige en andere wetenschappelijke disciplines omvatten in- zoverre ze betrekking hebben op de bevordering van de wetenschappelijke kennis van het historische «Land van Beveren» of van zijn deelgemeenten. Aan de prijs zou 50.000 frank verbonden zijn, ten laste vallend van de heemkundige kring. De gemeente zou borg staan voor: jury, publiciteit, prospektie, affiches, briefwisseling, huldiging van de laureaat, publikatie eventueel van het bekroonde werk enz, Aan de raadsleden werd een ontwerp van reglement voorgelegd ter goedkeuring. Volgende week berichten wij .over de uitslag hiervan. (wvdv) Het einde van het schooljaar wordt zowat in alle onderwijsinstellingen gekenmerkt door het opzetten van feestjes, tentoonstellingen en opendeurdagen allerhande. Vorig weekend konden de Lebbekenaars alvast terecht in de Rossevaalstraat, waar de RMS en de RBS, in een reuzetent, hun jaarlijkse «Fancy Fair» organiseerden en op de Dendermondsesteen- weg, waar de «Zustersschool» een schoolfeest opzette. In beide instellingen konden de ouders en sympathisanten, niet alleen de inwendige mens versterken via spijs en drank, maar kwam de jeugd ook aan zijn trekken, via allerlei spelletjes. In de RMS verzorgden zowel de leerlingen van de basisschool als deze van de middenschool een flink gesmaakte show, tijdens dewelke muziek, dans en zang. in ruime mate over de talrijke aanwezigen gestrooid werden. (pvr) Lebbeke. Kijken naar een leuke film. (P. Van San) Lebbeke. Gespannen kijken hoe de cavia's het ervan af brengen. (P. Van San). iF Lebbeke. Musiceren-kwam ook aan bod tijdens de RBS show (P. Van San) De ouderen onder ons herinneren zich nog wel de oprich ting van de Sinte Ritakermis van vóór wereldoorlog II. Dit zomerfeest werd onder de toenmalige pastoor Loof inge steld als een driedaagse begankenis t.e.v. de H. Rita, patrones voor hopeloze gevallen. Deze kermis kende echter maar een betrekkelijk sukses en geraakte door oorlogsomstandigheden helemaal in de vergeethoek. genheden hoort, werd het hele gebeuren met een heilige mis ingezet. Zaterdagavond werd de eucharistieviering opgedra gen voor Frans Merckx en Ro ger Moens, als een te waarde ren attentie van de Vliegevan- gers De Koninklijke Harmo- Tot dé karnavalgrocp «De Pit tekens» een goede vijf jaar geleden op het gedacht kwam om dit triduüm opnieuw in te richten en er wat van te ma ken. Kermis Naar het volgens oude geplo- nie «Vermaak na Arbeid» uit Turnhout bracht een stemmige muzikale omlijsting. Deze te Wieze al lang gekende forma tie gaf nadien nog enkele mooie extranummertjes op de kiosk ten beste', en werd op warm applaus onthaald. Ook de zondaghoogmis van 10 u werd een muzikaal-religieuze uitschieter met het koperen semble van Robert Mertens ter versterking van het eigen ver maarde St.-Salvatorkoor. Na die dienst koncerteerde de har monie «Hand in Hand» uit Aalst op de kiosk, waardoor Dt CU Het springskasteel kende wat sukses het hele dorpscentrum in ker- misstemming kwam. Deze feestsfeer werd, alle regen ten spijt, al om 16 u verder aange houden door de Koninklijke fanfare St.-Cecilia van Wieze, o.l.v. haar chef Adolf Brey- naert, en versterkt door hét zwaar geroffel van tamboer majoor De Beul en zijn «zon nekloppers». Daar zy'n de para's Het hoogtepunt (ook letter lijk!) werd echter gebracht door een vijftal parachutisten die zich op het Wiezeplein zou den laten droppen. Even na 18 u cirkelde een vliegtuig ruste loos over het bierdorp en com mentator Gommar De Wit (van kaasgenoegens) wist te vertellen dat een kwintet stoe re jongens zich klaar maakte om te springen. Weinig tellen later gleden de kleurige val schermen met de gedropten als stippen er onder, uit de meta len vogel. De toeschouwers hielden hun hart vast als ze die stippen tot mensen zagen groeien, die steeds sneller naar hen toe zeilden. De para's slin gerden en buitelden, sleurden en rukten aan hun getuig om zo vlug mogelijk hun val scherm onder kontrole te krij gen, tot ze veilig en wel op de begane grond dicht bij de kerk neerkwamen en doodkalm hun parachute toeplooiden, alsof er niets gebeurd was. Intussen waren ook de verschillende eetkraampjes en attraktietenten opengegaan: de (karnaval) verenigingen van Wieze hadden de handen in elkaar geslagen om alles zo vlot mogelijk te laten verlo pen: de Pittekens, de Leo's, de Chiro's, de Kohoro Kwai's (Judo), den Troep (van prins Mark), de Wentjes, de St.- Jorisgasten. de Vliegevangers. de Wolveklakkers. de Ran gers; deze organisaties hadden milde financiële steun gevon den bij caféuitbaters, nering doeners en. tal van belangloze medewerkers. Vandaar dat er uren lang werd gevogelpikt, gemikt, gevist, geloot, geschat, gesmuld, gepintelierd enz. Opdat Rita-kermis, zoals wel eer. een driedaagse zou zijn, werd er ook maandag voortge- feest met een reuze barbecue bij Erna in café «Oud-gemeen tehuis» aan het Wiezeplein. Inderdaad, in het bierdorp heeft men nog verstand van kermissen! Groot- Lebbeke Albert en Elisabeth zijn terug van weggeweest. Nadat ze enige tijd geleden uit de raadszaal van het Lebbeekse gemeentehuis verdwenen waren, stonden ze, tijdens de jongste raadszitting, opnieuw in ai hun koninklijke glorie, op hun sokkels. Weliswaar een beetje bleek jes, maar daar zal het nieuwe laagje verf wel schuld aan ge weest zijn. Met de gipsen beeltenis van een andere telg uit het geslacht van Saksen-Coburg, onze huidi ge koning Boudewijn, is het heel wat minder goed gesteld. Boude wijn, ook al in het nieuw, ver huisde immers van een «ank sken» op één van de zijwanden -goed in het zicht dus- hele maal naar achteren, waar nie mand hem nog bemerkt. Behalve de burgemeester en de schepe nen dan, die wanneer ze, in diepe gedachten verzonken, hun blikken in een hoek van 45° opwaarts wenden, de vriendelij ke glimlach van onze koning moeten opvangen. Van koningin Fabiola geen spoor! De leeuwkes die de muren van de raadszaal versieren, wer den helemaal in het goud ge schilderd. Glunderen dat ze doen! Frans Tas, de dekaan van de SP-fraktie, is steeds heel en al vriendelijkheid voor de pers. Wanneer hij de raadszaal bin nenstapt heeft hij steeds een «Dag, heren van de pers» in petto. En de schrijvelaars ant woorden dan steevast, zo fier als een gieter: «Dag, Frans!» Frans had trouwens ook de «transfer» van het beeld van ko ning Boudewijn bemerkt. Hij be weerde, in dat verband, bij hoog en bij laag, dat dit beeld in Lebbeke zelf vervaardigd werd. En dat de maker heel wat moeite ondervonden heeft om onze ko ning de gepaste bril op de neus te zetten. Uiteindelijk, legde Frans uit, werd een oude bril van de sekre- taris gebruikt. Van welke sekre- taris voegde hij er echter niet aan toe. Eerlijk gezegd moesten we Frans ook gelijk geven dat onze vorst er met bril -althans met zo'n ziekenfondsbrilletje- heel wat minder elegant voorkomt dan met kontaktlenzen. De Lebbeekse parlementairen introduceren de «vuile» gewoon tes van Kamer en Senaat nu ook al in de raadszittingen. Zagen we immers, toen de zitting reeds begonnen was. Karei De Gucht «Het Laatste Nieuws» en «Hu- mo» niet inkijken. En volgde se nator Van den Broeck zijn voor beeld niet? 't Zal wat worden, wanneer ook Johan De Mol in de Kamer zeteit. Een gazetteman zou er dan trouwens goed aan doen, vóór het begin van elke raadszitting, onderaan de pui van het ge meentehuis plaats te nemen. Hij zal er zijnen boterham wel ver dienen. op z n smalst.... beke zowat de enige gemeente in het land worden, die onder zijn inwoners een senator (Oc taaf Van den Broeck), een volks vertegenwoordiger (Johan De Mol), een Europees parlements lid (Karei De Gucht) een bes tendig afgevaardigde (Alfons De Mol) en een ondervoorzitter van de provincieraad (Arie Abbeloos) telt. Enkel een minister ontbreekt nog om het spel kompleet te maken. Wie zou daarvoor in aan merking komen? In Lebbeke moeten inderdaad slimme «tisten» zitten, zei ie mand van de week aan de toog. Da's niet waar, reageerde een andere. Geen slimme tisten, wel arrivisten! Naar ons uit goed ingelichte bron werd meegedeeld, heeft Zjef Dauwe, tijdens de receptie na de slotplechtigheid van het Mariaal Jubeljaar, vorige zon dagnamiddag in «Ons Huis» eén flinke «mot» afgegeven. Tijdens zijn korte toespraak richtte de ex-archivaris en lie ex-CVP-voorzitter -Zjef, wat is dat allemaal met die ex'en?- zich als volgt tot de bisschop... Het schijnt, Monseigneur, zei Zjef, dat ergens in een psalm staat, dat zingen gelijk staat met viermaal bidden. Wel monseig neur, ik geloof dat er de voorbije dagen te Lebbeke veel moet «ge beden» zijn. Van zingen gesproken. De uit voering van het Rijs Maria-lied, vorige zondagnamiddag, door vijf Lebbeekse koren, viel niet in eenieders smaak. Zo vals als een kat klonk het, werd ons gesigna leerd. De Lebbekenaars schijnen inderdaad heel wat moeite te ondervinden met de moderne versie van «Rijs Maria». Zjef Dauwe heeft een unieke manier om de raadszaal te betre den. Vorige week donderdag deed hij dat op zo'n innemende manier - een glimlach links, een wuifhandje rechts - dat schepen Hiel, die net aan het woord was, totaal de kluts kwijtraakte en zijn betoog opnieuw moest be ginnen. De VU kan misschien wel goeie moties opstellen, maar naar de spelling van de Neder landse taal wordt niet gekeken. Zo zat er in de motie een over duidelijke fout tegen de werk woordsuitgang Nog nooit ge hoord van «'t kofschip» of *'t fokschaap» of was het enkel een doodgewone tikfout? Het groen is in. De belangstel ling voor alles wat met groen en milieubescherming te maken heeft nam de laatste jaren met reuzesprongen toe. Misschien vandaar ook de opvallend om vangrijke vertegenwoordiging van de gemeenteraadsleden tij dens de opening van de tentoon stelling, georganiseerd door de Volkstuinders H. Kruis. Of is de schuimwijn daar van betere kwaliteit? Van Zjef Hiel, kuituurschepen, kregen we tijdens die opening te horen, dat «hoe ouder men wordt, hoe meer groenten men op zijn bord wil». Dat wisten wij al lang, Zjef. Ons werd immers altijd voorge zegd «dat een oude bok ook wel nog een groen blaadje lust». Met de intrede van Johan De Mol in het parlement, moet Leb- Het Willemsfonds afdeling Aalst nodigt iedereen uit om op dinsdag 7 juni om 19.30 u. in de feestzaal van de Generale Bankmaatschappij te Aalst de Hendrik Con- science-viering bij te wonen. Deze viering wordt opgezet naar aanleiding van de 100* verjaardag van het overlijden van «de man die zijn volk leerde lezen». Op het programma: een inleiding door Mark De Jode, voorzitter van het Willcmsfonds-Aalst, een optreden van het koor «Laat blijde weergalmen», onder leiding van de dirigent Karei Van Daele, dat leideren brengt in de romantische sfeer van Hendrik Conscience. Nelly De Ro, sopraan, en Luc De Mot, bas-bariton, brengen dan hulde aan deze Vlaamse schrijver. Vervolgens wordt de film «Gouden sporen voor Hendrik Conscience» vertoond. Deze film werd gemaakt door de filmploeg «Miklós Rozsax Stichting». Na de pauze brengt het Koninklijk Letter- en Toneelkun dig Gezelschap «Voor Taal en Vrijheid» Aalst een passage uit het toneelstuk «De kleine foerier» met Hendrik Conscience in de hoofdrol. Het wordt een klank-, licht- en woordspel in een regie van Jo Beeckman. Het koor «Laat blijde weergalmen» zal dan een tweede keer optreden, waarna Nelly De Ro en Luc De Mot met enkele liederen deze Hendrik Conscience-viering afronden. De toegang bedraagt 120 fr., voor leden van het Willemsfonds 100 fr. en kaarten in voorverkoop kosten eveneens 100 fr.

De Voorpost | 1983 | | pagina 3