Postzegelkring «Land van Aalst» wil filatelie uitbreiden en propageren S™, Gezonde financiën»: laatste kans voor stad Aalst... Philips Dendermonde: het gaat goed Aalsterse Gilles niet akkoord Eenvoudige maar efficiënte oplossing in Stekense spoorwegwegel De Voorpost - 3.6.1983 - 5 iToen Sir Rowland in 1840 de eerste postzegel liet drukken om op die manier de wterijen vooraf te laten betalen voor hun diensten, kon hij niet vermoeden welke ■volgen zijn initiatief zou hebben. Jet is eigen aan een geniale uitvinding dat de gevolgen verder strekken dan de oorspronkelijke bedoeling. Zo was het ook met de postzegel. Niet alleen volgden spoedig .de meeste staten het interessant initiatief van de Penny black, maar bijna terzelfdertijd waren er mensen die in een postzegel meer zagen dan een frankeermiddel; ze maakten er Immers een verzamelobject van. De mens omringt zich gaarne met mooie dingen. Het kon dan ook moeilijk anders, of die mooie gegraveerde meesterwerkjes, die de eerste postzegels waren, trokken de mensen aan die ze mooi gerangschikt, naast elkaar wilden zien. jHoewel de verbindingen tus- Zo werd dan de eerste filatelist over de wereld verspreid.» ien de verschillende landen geboren, zo ontstonden de eer- Deze passage is gelicht uit de oen niet zo heel vlot verlie- ste albums en zelfs de eerste inleiding van een rijk met pen, was het toch niet zo moei- catalogi met de beschrijving voorbeelden geïllustreerd en kjk alle bestaande zegels in van alle zegels der wereld, interessant boekje over de the- nden te krijgen; er waren er Thans is de filatelie zeker de matische filatelie geschreven imers niet zo heel veel, en meest voorkomende manier door wijlen priester Frans De :zelfde postzegel of dezelfde van verzamelen. Tientallen Troyer, eminent en deskundig tks ging jaren mee. miljoenen verzamelaars zijn Vlaams filatelist, bij leven Bij het presenteren van de begroting stelde schepen van financiën Etienne Bogaert dat men «toch niet moet dood zijn om ziek te worden verklaard» Aalst moet uit «zijn rotte toestand» worden gered wil het nog een stad worden waar het goed is om leven. Wat alleen door politieke moed, via een mentaliteitsverandering, door discipline, nieuw# beheerstechnieken en samenwerking van de raad kan worden gereali seerd. «Zonder gezonde financiën verliest Aalst zijn laatste kans». De toestand van de stadsfinanciën is zo dramatisch dat men verplicht teruggrijpt naar financiële orthodoxie. De in 1982 toegeworpen reddingsboei van 58 miljoen in het kader van een mogelijke saneringslening impliceerde vanzelfsprekend een saneringsplan. Enkele cijfers de begroting 1982 vertoonde een deficiet van ruim 211 miljoen, de op i overgedragen mali-resultaten van vorige dienstjaren ruim 225 miljoen, en de totale schuld en. E| op 31.12.1982 2.145.143.752 fr. Stuitende begroting e" 1 Eerste objektief werd dan ook het opstellen van een sluitende begroting voor het eigen dienstjaar, niet via de methode van de natte vinger doch volgens een koherente 1 hel beleidsaanpak Ineen eerste fase, m.m.\ >roeif volgt; ontvangsten nl4prestaties h'j "overdrachten schuld ras; dei Visa mkmgskos.cn overdrachten ichuld be Aalst. Het bestuur van de nieuwe postzegelkring «Land van Aalst», (per) voorzitter van de internationa le Commissie voor de Thema tische filatelie. Ook in Aalst en omgeving wordt reeds jaren, door ver scheidene filatelistische krin gen, filatelie op hoog niveau beoefend. En een leger postze gelverzamelaars heeft er zelfs van filatelie één van de meest boeiende ontspanningen ge maakt... Op 21 april 1982 werd de kei zerlijke stede nog een postze gelkring rijker: de postze gelkring «Land van Aalst». Op de gelijkvloerse verdieping van het Belfort, Grote Markt te Aalst, programmeerde het stichtingsbestuur zondag 29 mei 1983 te 10.30 u, onder de slogan «Vriendschap en Filate lie» de stichtingsvergadering van de nieuwe vereniging. Voorzitter, tevens afgevaar digde Oost-Phila, Jo Van Bra bant verwelkomde vooreerst een vrij groot aantal filatelis ten zelfs uit Brussel! en apprecieerde de aanwezigheid van Aalsters schepen van on derwijs. kuituur en gezinszorg, Chris Lievens-Borms, op de vergadering, wat meteen ge tuigt van de méér dan gewone belangstelling van het stadsbe stuur voor de sociaal-kultureel gerichte fijne vorm van vrije tijdsbesteding die het beoefe nen van de filatelie is. Hij schetste heel bondig de wordingsgeschiedenis van de nieuwe Aalsterse filatelistische vereniging; Postzegelkring «Land van Aalst» is wel toeval lig ontstaan na mislukte toena deringspogingen tussen 2 an dere Aalsterse kringen: de postzegelkring van Aalst en Fi- la Aalst (die eind vorig jaar zelf ophield te bestaan). Ver volgens stelde hij het stich tingsbestuur voor dat 7 leden telt: Paul Smekens zal instaan voor jeugdopvang en public relations, Eddy Verhoeven neemt de ruildienst Oost-Phila en U.S.E.B. op zich, Herman Bruyland is penningmeester, sekretaris en archivaris is De- nis De Zitter. Gustaaf Van Cauter tekent als 2' onder voorzitter en zorgt voor de dienst nieuwigheden en mate riaal, Willy De Doncker wordt T onder-voorzitter en koordi- nator studiegroep «Aalst» en Jo Van Brabant is voorzitter en afgevaardigde Oost-Phila. Het doel van de vereniging? «Deze vereniging heeft tot doel buiten en boven alle poli tieke, filosofische of religieuse strekkingen om, postzegelver zamelaars te verenigen en door het houden van regelmatige vergaderingen, voorlichting te geven en onderlinge filatelisti sche kontakten tot stand te brengen ter bevordering en uitbreiding der filatelie. Ook kan worden overgegaan tot het inrichten van tentoonstellingen of het nemen van andere initia tieven, die in ruime mate de filatelie kunnen propageren. Het scheppen en onderhouden van vriendschappelijke relaties tussen hun leden en het verge makkelijken in hun voordeel, van het aankopen, het verko pen en het ruilen onder leden hopen bij «Postzegelkring Land van Aalst» het boeiende en de vreugde van hun hobby nog meer te ontdekken. En wij wensen hen allen veel sukses toe! DB. Aalst. De Postzegelkring Land van Aalst luisterde met aandacht naar de toespraak van de nieuwe voorzitter, (per) alsook nun toegang tot mate- deze gelegenheid fraai uitgege- listische studies en manifesta- ven herinneringsblad van de ties», lezen we in de statuten hand van dhr. Roland Dua van de postzegelkring. De eer- (Verbindingsstr. 29, Erembo- ste drie jaar blijft het bestuur degem) en het eerste nummer ongewijzigd. Dit bestuur ver- van het tweemaandelijks klub- gadert minstens om de twee tijdschrift aangeboden, maand. Het dagelijks bestuur Heel wat Aalsterse filatalisten wordt waargenomen door de voorzitter, de ondervoorzitters en de sekretaris. Een alge meen statutaire ledenvergade ring zal eenmaal per jaar sa mengeroepen worden. De klubvergaderingen hebben plaats elke 2' en 4' donderdag van de maand in de Filatelie- zaal - Kattestraat, Aalst. Zijn lid van de vereniging, de leden in regel met hun respectieve lijk lidgeld, jaarlijks vastges teld door het bestuur. Het lid geld bedraagt thans 200 fr. (100 fr. voor 60+ers). Alle leden ontvangen het twee maandelijks tijdschrift «Post zegelkring Land van Aalst». Als aandenken aan de stich tingsvergadering «Postze gelkring Land van Aalst» werd aan iedere genodigde een voor de diensthoofden, kwam men tot een projekt van begroting als 55.914.870 1.342.383.720 112.806.579 1.511.104.969 Er bleef dus een mali-saldo van 281.862.128 fr. 918.269.137 205.788.187 147.147.842 521.763.931 1.792.967.097 een 2de fasemocst dit mali-saldo dan worden weggewerkt. De afroommethodc was reeds j ui ww t toegepast Nu zou het bezuinigingswerk beginnen. Uitgaven cn ontvangsten werden nu jerangschikt naar hun graad van beïnvloedbaarheid. Niet beïnvloedbaar zijn tekort aan aekenhuizen, bijdrage vgor de brandweer, schuldenlast van leningen, dividenten, gemeen- efondsen en staatstoelagen. Matig beïnvloedbaar: personeelkostcn, OCMW en kerkfabrieken. Sterk beïnvloedbaar zijn met verplichte uitgaven, sommige werkingskosten, belastingen en tarieven Na heel wat zoekwerk kon de operatic bistouri dan plaatsgrijpen; 215 miljoen meer ontvangsten en 68 miljoen minder uitgaven wat leidde tot het objektief: een sluitende begroting. Een must. Bij de uitgaven gaat het leeuwenaandeel (51,60%) naar het personeel, 30,25% naar schuld. 10.89% naar werkingskosten en 7.28% naar overdrachten. Personeelsuitgaven Dc eindejaarspremie 1983 wordt niet uitbetaald: het vakantiegeld blijft ongewijzigd; bijdragen van werkgevers aangesloten bij het Bijzonder Kinderbijslagfonds worden verhoogd; 17% van de wedden van personeel uit deelgemeenten gaat naar dc omslagkas voor gemeentelijke pensioenen; voor de stedelijke pensioenkas werd geopteerd voor een afhouding van 12,5% op de bruto-geïndexeerde wedden: geen reisvergoedingen meer voor leraars aan de beide akademies en het stadsaandecl in de bezoldiging van tewerkgestelde werklozen werd beperkt tot de voor 1982 ingeschreven kredieten Praktische beslissingen Het Kollege nam reeds verschillende beslissingen: Velschillende wagens met chauffeur voor schepenen worden afgeschaft; afschaffen van tedfllnUIte'oze vcrP'aatsingcn in het wagenpark: uit omloop halen van verschillende wagens: in iani ""voer brengen van het energieplan: omwisselen van nieuwe werkkledij tegen inbreng van Franl met voorran8 voor de werklieden; eerlang inschakelen van het magazijnbeheer via •mputer; controle op verwerkte en resterende materialen per werf; voorbereidende studie "aar een kostprijs en verminderen van de telefoonkosten (3,6 miljoen per jaar). Daarmede is de kous niet af Ook de nadelige resultaten van vorige dienstjaren, 128 miljoen, moeten worden wegge- I wal werkt. In vier jaar. tot en met 1987. Dit in overleg met het begelcidingskomitce. Oua buitengewone begroting mag nog enkel begroot worden dat werkelijk betaalbaar is en •e spreiden over lange termijn en volgens gestelde prioriteiten. Voor prestigeprojekten en jware investering is er geen ruimte meer. Dc saneringslening heeft alleszins de strukturele problemen niet opgelost: onevenwicht ossen ontvangsten en uitgaven, aanslepende thesaurieproblemcn, overdreven pcrsoneels- oangroei sinds dc fusie en overdreven schuldenlast. ersoncel cn schuld maken samen 81,85% van dc uitgaven uit. Daaraan zal willens nillens moeten gedokterd worden. as dc begroting 82 zowat een fotokopij van die van 81, deze van 83 heeft het bestuur tot creativiteit gedwongen en brengt dus een nieuw geluid, c toekomst brengt daarenboven nog heel wat te verwerken: de préfinanciering van het cuw ziekenhuis bij dc indienstneming, de exploitatie van het nieuw zwembad einde dit jaar en deze van het kultureel centrum P»rtÜen en de begroting v ,..«2 ev^orzi,ter van dc VU Jan Caudron stelt vast dat de begroting sluitend is, althans op papier. Ze moest immers sluiten wegens de saneringslening. Bij de jaarrekening zal blijken nnT sluitend was. De katastrofalc toestand van de achtergelaten stadskas aanklagen ocmt spreker weinig taktvol t.o.v. de vroegere koalitiepartners, de PVV, die de affronten stilzwijgend slikt. ve kgroting sluit niet omdat er voldoende gesnoeid was. Wel wegens drastische verhoging d "p?!J>elast'ngen en retributies. De weg van de minste weerstand. Wat betekent dan nog «d \"sloBan "niet u maar de staat leeft boven zijn stand»? Hier dan getransponeerd op r t;ASta CVP en PW kregen dan ook bij de laatste verkiezingen de rekening door de cptefl |?ÏZer gepresenteerd. niB verorL.k"^' dat de Desparingen aan het personeel opgelegd niet worden beantwoord door ]de Jsrhf e inspanningen van het schepenkollege. 2% inleveren van burgemeester en Het f""6" 'cvert 234.000 fr. op, een peulschil t.o.v, de 23 miljoen van het personeel. nd iaar t e,Peen,efonds Heeft geen rechtmatige verdeelsleutel en het volume vermindert van Sd 1°' ^3ar' ^at doen Par'cments'edcn van de meerderheid daar tegen? preker stelt voor het lidmaatschap bij de Vereniging van Belgische Steden en Gemeenten OCMuf886" wat ru'm 472.000 fr. zou doen besparen. De drastische besparing bij het van 91 naar 58 miljoen kan gerealiseerd worden via het aanrekenen van de - ->o iinijut.il iv,ui gcicauscciu wuiucu via nci aanrekenen van ae de Sorek kostprijs in de rustoorden en toepassing van de wet op de onderhoudsplicht. kost V<2°r e,en 'nven,a"s te 'aten opmaken van het stadspatrimonium en wat meer Di Dc on.derhoud en herstelling dan wat het oplevert van de hand te doen. Evenp *l'neen ufr8aveP°st invoeren: 100.000 fr. voor ontwikkelingssamenwerking, de Si *r- a's vermindering van huurgeld van de beschuttende werkplaatsen tot déDolV SChe frank- Spreker breekt tenslotte een lans voor zijn lievelingsontwerp, de vreemd ""8 Van flet Personce,sbe,e*d- Via ernstige examens afgenomen door een oe jury zoals het voorstel Weckx, dat ook op de gemeenten slaat, vermeldt. Namens de PVV stelt Oscar Redant dat het bestuur een zware erfenis aan haar been krijgt. 36% van de inkomsten waren bestemd om intresten en aflossingen te betalen, het personeelsbestand groeide met een paar honderd, ruim 250 miljoen werden besteed aan tewerkstellen van werklozen, 550 miljoen moest worden bijgepast om tekorten van OCMW en ziekenhuis te dekken. Dit waar het gemiddeld kadastraal inkomen van onze gebouwen aan de lage kant ligt en de fusie duidelijk geen goede invloed had op de efficiëntie. Spreker geeft toe, ongaarne als voorzitter van een fraktie die de vorige periode in het bestuur zetelde, dat de financiële put tijdens die bestuursperiode werd gegraven. «De politiek van openbare werken heeft Aalst geruiïneerd». Een ontwerpbegroting 1983 opgemaakt met de normen van die van vorig jaar zou een tekort van 283 miljoen vertonen wegens de saneringslening weg te werken in één ruk. De verhogingen van belastingen en retributies zijn echter niet af te wentelen op de huidige meerderheid. Deze zette tevens het mes in een aantal uitgaven: geen eindejaarspremie 1983. drukken van werkingskosten met 10%, mindere inhoudingen voor het tekort van de stedelijke pensioenkas, verplichting aan het OCMW opgelegd om 22 miljoen belastingen te vinden. De PVV zal de begroting goedkeuren omdat er geen geldige alternatieven bestaan. Zuinigheid en efficiëntie zullen alleszins worden beoogd. Verspiltingen zullen worden weggewerkt. Namens de SP stelt fraktieleider Edgard Hooghuys wel vast «dat de begroting klopt ais een bus doch dat ze rammelt als een blik». «Bodem van een bus die dan wel vol gaten zit». Spreker vraagt zich af hoe, nu alles toch duurder wordt, men het in het OCMW gaat rooien met een vermindering van 91 naar 58 miljoen. Of het inderdaad gedaan is met luxe-projekten vraagt Hooghuys als hij een post ziet van 41.000 fr. bestemd voor de aankoop van één foto-apparaat. Na de verhoging van de opcentiemen tot 2500 en van de personenbelasting tot 9%. komen er nog belastingen bij. Van de 308 vlaamse gemeenten staat qua opcentiemen Aalst op de 8' en wat betreft personenbelasting op de 5C plaats. Slechts 14 gemeenten zijn er met 2500 of (nog) meer opcentiemen. In tal van de 45 gemeenten die de saneringslening aanvroegen werd het voorbeeld door het Kollege gegeven Te Aalst niet. Met dergelijke begroting mag geen goedkeuring door de voogdijoverheid worden verwacht. Wat betreft de niet-uitbetaling van de eindejaarstoelage stelt raadslid De Bruecker dat er met het ACOD geen akkoord bestond. Eddy Monsieur zegt dat het CCOD en VSOA de kastanjes uit het vuur haalden voor CVP en PVV en geen rekening hielden met hun leden. Een referendum wilde het stadsbestuur niet organiseren cn de kommissie personeel werd evenmin geraadpleegd. Spreker stelt dat de gewone arbeider moet opdraaien voor de rampzalige nationale politiek. Eddy Monsieur stelt dan ook voor dat einde 1983 een balans zou worden opgemaakt van de reële weddenlast en dat het overschot onder het personeel als eindejaarstoelage zou worden verdeeld. Willy Van Mossevelde vraagt of er geen diskriminatie bestaat tussen het personeel van de regies, water en slachthuis, waar de begroting reeds goedgekeurd is. Moet er geen begrotingswijziging komen, ook voor het personeel van het stedelijk onderwijs? Fraktieleider Ghisleen Willems verkouden zijnde, wordt de kommentaar van de CVP bij de begroting gelezen door Lambert Van de Sijpe waarbij Edgard Hooghuys opmerkt dat het «reeds zo lang geleden is dat men het raadslid nog eens gehoord had». Gesteld wordt dat «vluchten niet meer kan». Het stadsbestuur heeft gedaan dat wat de CVP er van verwacht had. De financiële toestand is inderdaad zo funest dat het roer moest worden omgegooid. Een van de oorzaken van deze situatie is o.a. de afwentelingspolitiek van het nationaal gezag. De stad mag echter niet lijdzaam toekijken en moet zelf de middelen grijpen die ze aankan. De saneringslening werd aangevraagd en ook de toenmalige oppositie opteerde voor die lening. Deze impliceerde dan het opstellen van een saneringsplan, het indienen van een sluitende begroting voor het dienstjaar en het wegwerken van andere tekorten binnen de 5 jaar. Om tot een sluitende begroting te komen moesten de ontvangsten stijgen met 215 miljoen en de uitgaven dalen met 66 miljoen. Dat de begeleidende kommissie zich na een eerste overleg reeds akkoord kon verklaren met de voorgestelde maatregelen bewijst dat het bestuur politieke moede heeft opgebracht. Zowel het struktureel als het niet-strukturee! tekort werden door het stadsbestuur aangepakt. Verwekte de «operatie bistouri» wellicht enige huiver, toch heeft ze als resultaat dat het stadspersoneel tijdig zal worden uitbetaald, dat stadsmedewerkers zich niet in een diepe put gooien en dat de burger beseft dat voortaan de tering naar de nering zal worden gezet. De CVP waardeert vooral de wil om de stadsfinanciën weder gezond te maken. AGALEV wil méér inkomsten zoeken door belastingen op supermarkten, bankfilialen en geautomatiseerde geldverrichtingen, onbenutte bouwgronden cn leegstaande woningen, milieuhinderende bedrijven en op automatische brandstofpompen. Besparingen kunnen gerealiseerd worden volgens AGALEV door het herstellen van de bestaande piste in de Osbroek i.p.v. de voorziene 19 miljoen voor de eerste fase. Ook door degelijk onderhoud van bestaande gedecentraliseerde sportinfrastruktuur zoals Ten Rozen en de turnzaal naast het zwembad en door het minimaal afwerken van het kultureel centrum Tenslotte wil AGALEV de gemeentetaks op administratieve stukken voor werklozen afschaffen (zie interpellatie Hooghuys) en ook een aantal administratieve stukken zelf afschaffen. Opcentiemen op de provinciale belasting op nijverheidspersoneel. rijwielen en personenbelasting zouden moeten worden teruggeschroefd. De KP-Aalst voorziet bloed en tranen voor de Aalstenaars die worden uitgewrongen «als een schotelvod». Dc voogdij -overheid blijft in gebreke: het gemeentefonds wordt afebroken, geïnde belastingen komen met vertraging in de stadskas en de stad moet de ziekenhuistekor ten dragen. De KP ijvert voor het verwerpen van de «soberheidspsychose» en heeft meer dan genoeg van besparingsmaatregelen die éénzijdig steeds dezelfde bevolkingsgroepen raken. De KP wil «naar voorspoed door moed». Na het presenteren van een objektief exposé zonder dooddoeners en de reakties van de oppositie is schepen Etienne Bogaert zwaar ontgoocheld. De repliek van de VU noemt hij boerenbedrog en demagogie. Iets wat hij alleszins van een parlementair niet verwacht had. Spreker stelt dat de VU-woordvoerder wél zegt dat de begroting enkel op papier sluitend is doch dat hij weinig posten heeft komen nagaan. Ik heb hem op mijn diensten niet gezien, zegt Bogaert. De twee grote verliesposten van vorig bestuur, openbare werken en personeel, waren juist in de handen van de VU. Vorig jaar stemde men 319 miljoen belastingen. Was dat niet schandalig? vraagt de schepen. De reduktie voorzien ten bate van het bedrijfsleven zal zo spoedig mogelijk gebeuren. Dat Jan Caudron nu zijn strijdros berijdt, geapolitiseerde benoemingen, aanvaardt de schepen niet daar interpellant er op dat vlak zes jaar lang het zwijgen aan toe deed. Van de SP had de schepen een houding verwacht zoals die van Bert Van Hoorick ten tijde van konsolidatielening die toendertijd unaniem werd gestemd zoals de CVP trouwens ook deed bij de saneringslening in vorig bestuur. Jan Caudron vraagt aan de schepen of hij soms verwacht had bewierookt te worden. We spreken elkaar wel einde-jaar. Verwijzen naar het verleden noemt Caudron al te makkelijk en wat de VU-schepenen deden was in solidariteit met het hele Kollege. LH De Philips, afdeling in Dendermonde, die gespecializeerd is in de ontwikkeling en produktie van luidsprekers, zag haar omzet ten opzicht van 1981 toenemen. Dat staat in het jaarverslag van de nv Philips. De stijging is voorname lijk op het stuk van de autoradiotoepassingen. De vesti ging voerde verschillende akties om haar moeilijke positie ten aanzien van de konkurrentie te verstevigen, waarbij de voortzetting van automatizering van de luidsprekersmon tage het belangrijkste was. Uit het jaarverslag blijkt verder dat het aantal werknemers van het Philips Concern in 1982 met 1.081 eenheden afnam en nu nog 15.817 bedraagt. Daarvan zijn ongeveer 13.700 personen betrokken bij de industriële aktiviteiten, ruim 1.830 daarvan zijn bedrijvig op het gebied van onderzoek en ontwikkeling. Nagenoeg 2.100 personeelsle den staan in voor dc commerciële aktiviteiten en algemene diensten. Enkele weken geleden verscheen er in onze rubriek «weet je 't al» waarin het Aalsters karnavalnieuws van groot tot klein zijn plaats krijgt, het bericht, dat «drie dagen na het plotse overlijden van Jackie D'Herde, ex-prins karnaval, is een delegatie van de Aalsterse Gilles naar de brouwerij Safir gestapt om een aanvraag te doen tot het bekomen van de bierstand van de overleden Prins». De Aalsterse Gilles schrijven in een brief die door sekretaris Rony De Bruyn is ondertekend, dat zij geen enkel kontakt hebben gehad met de brouwerij Safir en dat ze evenmin geïnteres seerd zijn in deze stand en dat ze meer eerbied opbrengen voor de evennaaste dan blijkt uit de gewraakte passage. «Wij kunnen hier nog aan toevoegen dat wij zoals vorige jaren en langs de gebruikelijke weg (het stadsbestuur) onze kandidatuur hebben gesteld voor de uitbating van een konsumptiestand (eten) aan de ingang van de bierhal- le, stand welke wij sinds 1980 uitbaten», aldus de Aalster se Gilles in hun brief. Stekene. Vermits verbodstekens geen oplossing brachten, werd de Spoorwegwegel zo afgesloten. Het is reeds lang een «doorn in het oog» van vele Stekense bewindlieden, van de Stekense politie en zeker en voorna melijk van de bewoners van de «straat» of «wegel» zelf... Inderdaad, het gedeelte van de Stekense Spoorwegwegel tussen het einde van de Stadionstraat en de Nieuwstraat ligt er jaren bijzonder slecht voor: putten, modder ofwel opstuivend zand of omhoog zwiepende steentjes... De gebruikers van dit stuk «straat» die de verbinding vormt tussen Stadionstraat en Nieuwstraat waren er in feite het slachtoffer, doch ook gro tendeels de oorzaak van. In derdaad: de auto's en motors zorgen voor de putten in de wegel die niet kan verhard worden daar hij ongeveer hal verwege de oude spoorwegzate kruist. De venijnige putjes worden regelmatig gedicht door de gemeentediensten, doch steeds terug opengereden door de banden van auto's en motors. Een tijdlang probeer de men het met «slakken» van Sidmar, daarna met kleine grijze steentjes... Niets mocht evenwel baten en de steentjes zorgden dan nog voor een bij komend gevaar wanneer ze vanonder de schurende ban den wegsprongen. De oplossing kwam er door aan het einde van de wegel een verbodsteken te plaatsen: ver boden inrij voor iedereen, be halve voor «plaatselijk ver keer». Doch... verbodstekens zijn er nu eenmaal om genegeerd te worden én dat deden blijkbaar vele automobilisten en vooral motor- en bromfietsers. Ze bleven de Spoorwegwegel ge bruiken als kortste weg naar Kemzeke of Sint-Niklaas, via Nieuwstraat en Stekenestraat. Sinds deze laatste landelijke straat ook nog een verlichting kreeg, werd steeds meer en meer gebruik gemaakt van de ze «derde verbindingsweg» tussen Stekene en deelge meente Kemzeke (voorname lijk richting Sint-Niklaas), mét alle nare gevolgen vandien voor de bewoners van de Spoorwegwegel. Tot er nu enkele weken geleden een drastische, de finitieve en toch eenvoudige oplossing kwam. Juist aan de «oversteek» van de oude spoorwegzate werden een 7-tal betonnen paaltjes in de grond gezet zodat auto's er onmoge-" lijk doorkunnen. De paaltj'ès werden bovenaan verbonden met een T-ijzer, zodat ook fiet sers en motorrijders niet meer «volle gas» kunnen door de wegel «vliegen»: ze moeten door een opening die is gelaten tussen enerzijds twee en de overige vijf paaltjes. Voorwaar een eenvoudige, goedkope én efficiënte oplos sing! Temeer daar de mensen die juist voorbij deze «afsluiting» wonen én dus langs de Nieuw straat rond naar Stekene-cen- trum moeten met de auto, er geen of weinig graten in zagen. Zo werd eens te meer aange toond dat eenvoudige oplos singen ook efficiënt kunnen zijn en dat lang aanslepende problemen niet steeds een in gewikkelde of groots-aandoen de oplossing moeten hebben. de BeEr

De Voorpost | 1983 | | pagina 5