Beslissen in twee scltuifkes te Buggenhout Zeventiende tuinshow te Lebbeke Gembel-persnota Vaste kommissie van advies biblioteek te Stekene heeft regiement Guy Van den Branden wel, Pieter De Wilde niet Minister De Croo op PVV-feest te Dendermonde Volksvergadering te Denderbelle Lebbeke. Bij de opening van de tentoonstelling (c) 8 - 3.6.1983 - De Voorpost Salut, zei Gembei en onvoltallige CVP zat met de gebakken peren De door het aktiekomitee «Handen af van Belle Broek», vorige vrijdagavond in zaal Gildenhuis te Dender belle georganiseerde volks vergadering, kende slechts matige publieke belangstel ling. Amper een veertigtal geïnteresseerden kwamen opdagen. Een illustratie van de desinteresse van het pu bliek voor de milieuproble matiek in het algemeen of een bewijs dat de Bellenaars zich aan de eventuele ingre pen in Belle-Broek niet zo Wat zich vorige week dins dagavond tijdens de raadszit ting te Buggenhout afspeelde, was quasi onmogelijk tijdens de vorige legislatuur. De CVP beschikte toen immers over een zulkdanige komfortabele meerderheid, dat de afwezig heid van een paar leden van die fraktie amper aangevoeld werd. Sinds het begin van de huidi ge legislatuur liggen de zaken echter anders. De zetelverhou ding 13 (CVP) - 10 (Gembei) deed de CVP in een minder komfortabele positie belanden en het ging tot de mogelijkhe den behoren dat bij een afwe zigheid van slechts twee CVP- raadsleden en een présence au grand complet van de opposi tie, deze oppositie meer vat op het politieke gebeuren zou krijgen. Dat gebeurde vorige dins dagavond. Een verslag. Aktie Op de oppositiebanken ont breekt niemand, aan meerder heidszijde blijven de stoelen van Leonard Seghers (veront schuldigd) en van Karei Baeck (afwezig wegens familiale re denen, bleek achteraf) onbe zet. Meer- en minderheid tel len dus een gelijk aantal ver tegenwoordigers. De agenda punten 1 tot en met 6 worden quasi probleemloos goedge keurd. Bij punt 7 springt de kat op de koord. Buggenhout, licht burge meester De Landtsheer dat agendapunt toe, kan een be roep doen op het Solidariteits fonds. Wat, zo blijkt althans uit informele gesprekken met terzake bevoegden, de ge meenten een bedrag, gesi tueerd tussen de 20 en de 22 miljoen, zou opleveren. Aan deze toekenning zijn echter voorwaarden verbonden. Zo zullen we verplicht zijn de op centiemen op de onroerende voorheffing van 1250 tot 1600 op te trekken, maar zullen we daarentegen in staat zijn de aanvullende gemeentebelas ting op de personenbelasting van 10 tot 8% te verminderen. De oppositie beluistert inge togen deze uiteenzetting. Tot Gembel-fraktieleider Freddy De Bisschop, zich tot de meer derheid richt. «Wij waren, al dus De Bisschop, van dit alles niet op de hoogte, noch min der van het feit dat op de meerderheidsbanken twee le den zouden ontbreken. Gezien het dossier geen enkel doku- ment of enige toelichting be vatte omtrent de aanvraag voor het Solidariteitsfonds en het college over het hoofd ge zien heeft, in het dossier te bepalen, welke aanpassingen zullen gebeuren aan de opcen tiemen en aan de personenbe lasting, zullen wij onze banken verlaten en tussen het publiek gaan postvatten. Ook wat be treft punt 8, vervolgt De Bis schop. waarbij het ganse dos sier enkel bestaat uit twee brie ven, zullen we eenzelfde hou ding aannemen. Reaktie Konsternatie op de meer- derheidsstoelen. Zij telt slechts 11 vertegenwoordigers, dus geen meerderheid van de zittinghebbende leden, zodat de raad geen besluit meer kan nemen. Een duidelijk op zijn tenen getrapte burgmeester De Landtsheer reageert: Waartoe dient de gemeenteraad nog? Een gemeenteraadszitting lijkt Na het incident deelde Gembei volgende persnota uit: «Eén van de essentiële rechten van elk gemeente raadslid is het inzagerecht, gewaarborgd door de Grond wet. In Buggenhout heeft de uitvoerende macht gemeend er goed aan te doen, dit inzagerecht strikt te moeten omschrijven en aldus te beperken. Dergelijke handelwijze alleen reeds is voor niet weinig kritiek vatbaar. Maar er is meer! Zelfs de agenda van de gemeenteraadszittingen is vaak, ofwel niet, ofwel niet afdoende gestoffeerd. Bij herhaling werd de vraag gesteld naar een overzichtelijk dossier per agendapunt. Voor de raadszitting van dinsdag 24 mei 1983 bestaat omtrent de misschien twee meest belangrijke agendapun ten omzeggens geen dossier: - punt 7 handelt over a. aanvraag solidariteitsfonds, doch het dossier bevat niets daaromtrent b. aanpassing van opcentiemen onroerende voorheffing 1984 en aanvullende gemeentelijke belasting op perso nenbelasting 1983. Ofschoon het hier om miljoenenkwesties gaat, vergeet men op voorhand in het dossier te bepalen over welke aanpassingen het gaat, welke voorstellen worden gedaan. - punt 8 betreft de machtiging van het kollege om hoger beroep aan te tekenen tegen een vonnis van de Vrede rechter dat de gemeente tot 472.271 fr. veroordeelt. Het hele dossier bestaat uit de afrekening van de advokaat der tegenpartij en het schrijven van de advokaat van de gemeente; waarbij nog moet worden opgemerkt dat de raadsman van de gemeente precies de raad schijnt te geven om te berusten in het vonnis. Wij laken de afwezigheid van een goed uitgewerkt dossier omtrent deze toch belangrijke agendapunten. De CVP-meerderheid heeft in een publikatie gewag gemaakt van gebrek aan dossierkennis van de Gembel-fraktie. Bij gebrek aan dossier kan er ook geen sprake zijn van dossierkennis. Wij zitten hier toch in de gemeenteraad en niet in Fantasialand. Over de punten 7 en 8 weten wij zoveel of zo weinig als de toehoorder. Vandaar ons besluit tussen het publiek plaats te nemen». Pierre Van Rossem Tijdens de laatste vergadering ste 7 dagen vóór de vastgestel- leden binnen de veertien da- van de Stekense gemeente- de datum bij de leden toeko- gen en voor dezelfde agenda raadsleden die op normale wij- men. De agenda wordt opge- terug samengeroepen. Deze ze werd aangevraagd en sa- steld door de voorzitter of se- vergadering kan dan geldig be- mengeroepen, stond als laatste kretaris en elk lid kan hen sluiten ongeacht het aantal punt op de vooraf bekend ge- verzoeken een punt toe te voe- aanwezige leden, maakte agenda de «goedkeu- gen. Dringende punten kun- Leden verhezen hun lidmaat- ring van het huishoudelijk re- nen bij tweederde meerder- schap door ontslag per brief glement van de vaste kommis- heid door de leden bij het aan de voorzitter, door het sie van advies van de P.O.B.». begin van de vergadering aan verstrijken van de termijn. Zonder veel tam-tam werd dit de agenda worden toegevoegd, door het niet meer woonachtig punt door de voltallige verga- Personen die geen lid zijn, zijn in de gemeente, door dering, zelfs zonder voorlezen, kunnen worden uitgenodigd overlijden of rechtsonbe- goedgekeurd. Voor geïnteres- omwille van hun hoedanigheid kwaamheid en door het in seerde mensen geven we hier- en hebben dan een raadgeven- dienst treden als personeelslid onder dit reglement, dat vol- de stem. van de gemeentelijke openba- gens artikel 1 de inwendige Bij afwezigheid van de voorzit- re biblioteek. aangelegenheden van de vaste ter en de ondervoorzitter(s) Indien aan een lidmaatschap kommissie voor advies regelt wordt de vergadering voorge- voortijdig een einde komt, Deze kommissie vergadert zeten door het oudste lid wordt zo spoedig mogelijk in minstens 4 maal per jaar én De vaste kommissie van advies de opvolging voorzien door de telkens wanneer de noodzake- kan enkel geldig besluiten gemeenteraad. De opvolger lijkheid zich voordoet. De uit- wanneer de helft van de leden voleindigt het mandaat, nodigingen met de vermelding aanwezig is. Indien niet de van de agenda moeten tenmin- helft aanwezig is worden de de BeEr Vorige week schreef een medewerker van ons blad een steengoede bijdrage over schepen Rogiers van Sint-Niklaas die op een bijeenkomst van de CVP-jongeren daar zijn milieubeleid kwam toelichten. Helaas maakte onze medewerker een naamverwisseling en schreef hij dat Pieter De Wilde de voorzitter is van de plaatselijke CVP-jongercnafdeling. Guy Van den Branden doet ons in een lovende brief terloops opmerken dat hij die funktie van voorzitter bekleedt en dat Pieter De Wilde het arrondissementeel bestuur van de CVP- jongeren leidt. Dat arrondissementeel bestuur bestaat uit afgevaardigden van de CVP- jongerenafdelingen van Sint-Niklaas, Bevcren, Lokeren, Temse, Sint-Gillis-Waas en Stekene. me nog altijd een vergadering waarbij iedereen zijn verant woordelijkheid moet opne men. Ik vind het erg laag niet te willen deelnemen aan de diskussie, vooral omdat hier in alle openheid kan gediskus- sieerd worden. Agendapunt 7 is bovendien erg belangrijk, het zou kunnen leiden tot een wezenlijke belastingsvermin dering voor de Buggenhoutse belastingbetaler. Laat ons bo vendien niet uit het oog verlie zen, dat de limietdatum vóór dewelke de belastingen op nieuw moeten gestemd wor den, 14 juni is. Verwacht trouwens niet, voegde de burgemeester eraan toe, dat je de volgende keer van onze kant meer informatie zal krijgen. De gegevens waar over we beschikken, worden overigens meegedeeld in de openbare vergadering. Van de kant van Gembei komt geen reaktie. Pers en publiek verla ten de zaal. Op de trappen ontmoeten ze Karei Baeck.. De besloten vergadering was toen al aan de gang. Achteraf werd de vraag gesteld of men toen nog wettelijk kon verga deren. Vervolg in een vrij na bije toekomst. Ons niet gezien, zei Gembei Wij zijn voltallig, sprak CVP Omdat bleek dat de hoog dringendheid kon ingeroepen worden, blies het schepenkol lege reeds drie dagen later op nieuw verzamelen. Voor de behandeling van de twee «be twiste» agendapunten. Wie echter zijn kat stuurde waren de Gembel'lers. Na mens de CVP-raadsleden leg de raadslid Eddy De Vos een verklaring af. Hij noemde de zitting overbodig en zei verder dat zijn kollega's elke zitpen- ning, voor deze extra-raadszit ting zou weigeren. Over het niet opdagen van Gembei, telefonisch onder vraagd, verklaarde fraktielei- der Freddy De Bisschop, dat hij en zijn kollega's afwezig bleven, omdat ze even weinig dossier voorgeschoteld kregen als dit vorige dinsdag het geval was. Telkens wanneer we met onvolledigheid gekonfronteerd worden, voegde hij er nog aan toe, zullen we oris over onze houding moeten beraden. We willen niet gedegradeerd wor den tot niet-geïnformeerde ja knikkers. Pierre Van Rossem De hoofdprijs van «SINKSEN EXPO 83» te Berlare werd uitgereikt door Raymond Van Kerckhove uit Zele ni. 30.000 F en nog wel aan parochiaan Mvr. Robert Van De Walle, Lokerenbaan 137 te Zele. 32838-as erg storen? Het pannel, dat dering niet tot doel had, en- bestond uit Raldes-sekreta- kei een rekwisitoor te hou- ris Siegfried Van Nuffel, Jan den tegen de zandwinning. Steenhoudt van het aktieko- Het Broek wordt nog op an- mitee «Pas en Steenbeek», dere manieren bedreigd, al- Norbert De Meester van dus S. Van Nuffel, die ook Wielewaal-Denderland, Mar- nog bekende dat Stedebouw cel De Bruyn, een betrokken een negatief advies uit landbouwer en Ignace Van bracht wat betreft de vraag de Walle, sekretaris van het om een exploitatievergun- «Boerensyndikaat», maakte ning en het Mijnwezen, on- de aanwezigen we be- verwacht eigenlijk, ook een merkten o.a. de raadsleden negatief advies formuleerde. De Mol, Uyttersprot en Van Vervolgens hadden Jan Vossole hun standpunten Steenhoudt (waterbeheer- duidelijk. sing), Norbert De Meester Siegfried Van Nuffel beklem- (milieubescherming) en Ig- toonde o.a. dat hoewel de nace Van de Walle (bóeren- aanvraag tot zandwinning belangen) het over de ande bij het college ingetrokken re gevaren die het bestaan werd de aanvrager zou van Belle-Broek bedreigen, zich nu rechtstreeks, via een Het publiek kreeg een reso- vraag tot een vergunning lutie in handen gestopt, voor langer dan één jaar, tot geen definitieve tekst, maar de Betsendige Deputatie een dokument vatbaar voor richten de bedreiging nog wijzigingen en kreeg de lang niet afgewenteld is, kans het pannel met vragen maar benadrukte aan de an- te bestoken, dere kant dat de volksverga- (pvr) De PW van Dendermonde houdt nu zaterdag 4 juni in het lokaal Casino een algemene vergadering. Tijdens deze vergadering zal eveneens de intrede van de PVV in het Dendermondse stadsbestuur worden gevierd. Ruim hon derd jaar blijkt het geleden te zijn dat liberalen zitting hadden in een Dendermonds schepcnkollege. Ter gelegenheid van deze vergadering zullen eveneens erkcntelijkheidsmedailles worden uitgereikt. Bij dit alles zal het woord worden gevoerd door minister van verkeer en PTT Herman De Croo. De festiviteiten beginnen om 14 u. met een muzikale optocht door de stad. Naast de harmonie St.-Cecilia zullen ook muzikanten van de liberale muziekverenigingen van Appels, Baasrode en St.-Gillis aan de optocht deelnemen. Om 16.30 u wordt iedereen verwacht in de zaal Casino. Ondervoorzitter Raoul Goossens zal er als eerste spreker het woord voeren. Daarna komt minister Herman De Croo aan het woord. Hij zal handelen over: «Saneren, wat is mogelijk en wat niet?» Ook schepen Marcel Borms komt aan het woord. Hij zal zijn eerste indrukken als schepen ten gehore brengen De slottoespraak wordt gehouden door volksvertegenwoordiger Frans Verbcrck- mocs. Hij zal het hebben over: «De Liberalen opnieuw in het stadsbestuur en het PW-beleidsprogramma te Den dermonde». (edm) Lebbeke. De zaal was goed bezet voor de opening van de tentoonstelling van de volkstuinders, (c) Lebbeke. Kritische blikken op de volksvergadering te Denderbelle, (v) Lebbeke. De volksvergadering te Denderbelle kende niet een zo ruime belangstelling, (v) Weinig belangstelling voor Broek-affaire Het is inderdaad een traditie geworden. Voor de 17de maal reeds organiseerde de Vriendenkring der Volkstuin ders, afdeling H. Kruis, tydens de Minnestraat-kermisda gen, in de Parochiale Feestzaal, een tuin- en bloemen- show. Voor de officiële opening, vorige zaterdagavond, waren heel wat prominenten afgezakt. O.a. burgemeester Frans Moeyersoon, de schepenen Zjef Hiel en André Tirez, bestendig-afgevaardigde Alfons De Mol en een flink pak Lebbeekse raadsleden. drukte dat het gewest Dendi kei monde reeds 3.000 ledenom dan In zijn welkomsttoespraak be nadrukte afdelingsvoorzitter Paul Verheyden, dat dergelij ke tentoonstelling niet op één dag opgebouwd wordt. Hij be dankte dan ook alle be stuursleden, Cactusweelde Buggenhout. de Lebbeekse bloemisten Van Mulders en De Mol, de veiling Flora en de Brusselse Tuinbouwveiling. De jeugd erbij betrekken In zijn gelegenheidstoespraak bracht kuituurschepen Jozef Hiel allereerst de bijval van de voorgaande exposities «Van druif tot wijn» en «Van graan korrel tot brood» in herin nering en beklemtoonde ver der het belang van bloemen en groenten voor de mens. De schepen betreurde dat met het afschaffen van de 4de graad ook de schooltuintjes uit het onderwijs verdwenen zijn en vroeg de Volkstuinders dan ook de jeugd bij hun werking te betrekken. De kuituurschepen dankte de plaatselijke afdeling voor haar diverse activiteiten en herhaal de in zijn slotwoord nogmaals de oproep de jongeren in het volkstuinderswerk in te scha kelen. Inspekteur, «meester» Mi- chiels, op zijn beurt, bena- en zag in deze expositie middel om de mensen dietsjerwi ten de beweging staan, i :rdr dichtbij en op aanschouwelij rijfe manier kennis te laten malien met het werk en de aktiviteii one van de Volkstuinders H die tuinieren, aldus de inspekta biedt ruime mogelijkhedi ttc Vooral ook omdat het ga ing erbij betrokken kan worde 33^ Gewestelijk inspekteur V er Nijverseel kondigde aan een tweede lid uit het ge»; i ('f Dendermonde de Saedeleir uit Herdersem - slid het provinciaal bestuur w ipge opgenomen en dat de afddi esp, Dendermonde dit jaar, zijn erm jarig bestaan viert. lere Meteen was het tijdstip aaa iv I broken om de flessen te a qua kurken en konden de talnj chtir gasten kennismaken me! ittlli prachtige tentoonstel! irrr waarin dit jaar de cacteeëm k; belangrijk element vormde orete Pierre Van Ro* land lat '.V C8 gei Lebbeke. Een van de vele werken die op de tentoonstelling te zien was (c)

De Voorpost | 1983 | | pagina 8