Zele sloot 1982 af met overschot van 82 miljoen frank aasmunsterse jeugdverenigingen Uilen geen vermindering n gemeentelijke toelage Naar een soort van «ruilverkaveling» voor «bedrogen» weekendverblijfeigenaars in Stekene Weekendverblijven moeten zorgen at ze «kiespubliek worden» onde tafel Denderstreek milieugroepen N.C.B.R. verzet zich tegen onbeperkte jacht op de vos Vlaamse Bouworde vraagt vrijwilligers De Voorpost - 1.7.1983 - 15 en raad van de nationale voorzitter Nationaal komitee voor weekendverblijven is niet te spreken over de steeds maar jgende druk die op de weekeindverblijven wordt gelegd. Sommige gemeentebesturen chouwen weekendverblijven als een melkkoe, maar geven het geen recht op leven of zich Wikkelen». Inderdaad wordt gezegd: er moet maar belasting worden betaald maar er komt tts voor in de plaats, zelfs nog niet de erkenning. Met de centen van de eigenaars is dus niets iaan. Wissen is er een nieuw probleem bijgekomen», aldus de nationale voorzitter. «De spilzucht en de grootdenkerij van sommige gemeentebesturen heeft ertoe geleid dat die neenten in de rode cijfers zitten. Vermits er van de nationale overheid geen geld meer te wachten is, moet de pulten worden gevuld door de belastingbetalers van de gemeente, mits de weekendverblijvers geen kiespubliek zijn, worden deze mensen dan ook extra ast. Sommige gemeentebesturen hebben de belasting op de twee verblijven dan ook dubbeld: 10.000 fr. per jaar voor een tweede verblijf. Het ergste van al is natuurlijk dal er Hen evenmin iets wordt gedaan voor die weekendverblijven: betalen moet, regularizeren is ir een andere keer... Dit geld wordt evenmin gebruikt voor de noodzakelijke infrastruk- 1r, want alle kosten moeten steeds door de eigenaars zelf worden betaald Wat ik enkele lijd tden zegde en schreef blijkt nu maar al te juist», aldus nog steeds voorzitter Lambrechts. tie gemeenten hebben nu reeds spijt dat ze niet méér weekendverblijven op hun mdgebied hebben toegelaten. Nochtans wil ik de gemeentebesturen waarschuwen dat ook geduld én geld op geraakt. Men mag ons niet blijven melken als een koe!» ast het ophoeren van de belasting naar het dubbele, dienen deze eigenaars van tkendverblijven nog te betalen voor het ophalen van het huisvuil, een urbanisatiebelasting lastraal inkomen, milieubelastingen... e maal is méér dan vol», aldus het N.K. W. V. «Sommige gemeentebesturen steken ons geld in hun zakken. Ze vragen belasting omdat ze 'last hebben van ons'... Maar wat iken de middenstanders van dergelijke gemeentebesturen? eigenaars van weekendverblijven eisen dan vermits ze toch belastingen betalen ook soort van inspraak via een raad Vermits ze echter inzien dat het hooit zo ver zal komen nationaal voorzitter Lambrechts een oplossing die men niet moet gaan verder vertellen aal jullie inschrijven in het bevolkingsregister van de gemeente als imX oner, dan hoef je n belastingen meer te betalen. Zo spaar je ongeveer 10.000 fr., krijg je inspraak én kan je ik uitoefenen want.heb je stemrecht. Pas dan zullen de politiekers rekening houden met verzuchtingen van de weekendverblijf eigenaars. DeBeEr Heidegemeente zijn de jeugdverenigingen van oordeel dat de gemeente inzake iëring en tegemoetkomingen de jeugdverenigingen, die aktief zijn binnen de nte, prioritair en het meest moeten gesteund worden. Volgens hen zijn inherent en jeugdvereniging: de quasi-permanente en totale kosteloze inzet van de leiding, de maatschappelijke en persoonlijke vorming die aan de kinderen wordt meegegeven, ge kosten die een dergelijke vorming met zich meebrengt, zoals gebruik of huur n - huurgeld verwarming, verlichting, en waterverbruik, evenals onderhoud en top van kampcermateriaal, verkoop van allerlei didaktisch materiaal en admini- ekosten. Het feit dat de leden zelf, als kinderen, over geen financiële middelen n beschikken en de ouders reeds moeten instaan voor de betaling van lidgeld, dat aans integraal dient afgestaan voor de nationale besturen voor groepsverzekering, tale tijdschriften, enz... aanschaf van uniform, deelname in de kamp- en ndkosten en dergelijke meer. gdvcrcnigingen zijn van gebracht, evenmin andere ge il dat de voorziene steun mccntelijkc tcgemoetkomin- irdelc van de jcugdvere- gen, als nadarafsluilingen. po litietoezicht, hulp van de brandweer, enz. De waardebe- gemeentelijk jeugdcentrum i paling van deze voordelen in dc Kouterstraat. stellen de natura moet rekening houden jeugdverenigingen voor de geen geval mag verminderd. Integraal, tr een vermindering der n om budgettaire rede- oofdzakclijk zou zijn. de jeugdverenigingen in laatste instantie daar liet slachtoffer zijn. eet wordt dan ook het geëist van het krediet de begroting werd voor foor wat betreft de aan- ng van de voordelen in bij de verdeling der toe- zijn de 'jeugdvcrenigin- 'n oordeel dat. de waar- dezc voordelen in natu- mindering mag ge worden van het voorzie- diet in geld Het genot B voordelen in natura leiden tot vermindering slagen voor die vereni- dic ervan genieten. On- ordelcn in natura mag worden verstaan: een lent gebruik van de ge- Üjke lokalen dere woorden periodiek jvoorbeeld het vrije teelplein of regelma- het Roosenbergkoor, ■V.-Sombeke en de 6. gebruik van lokalen 'et in rekening worden gen. die geen of in mindere mate gemeentegebouwen in gebruik nemen. Voor de verre kening van het gebruik van het met de kosten die de gebrui kende verenigingen moeten dragen op het vlak van verwar ming. verlichting, waterver bruik. Dat volgens hen voor waarde van dit voordeel te be palen op 25.000 fr. per jaar. rekening houdend met de hoge lasten voor de verbruikers zoals de kosten van gas. water het jeugdcentrum op de kouter cn elektriciteitsverbruik. De jaarlijks ongeveer 60.000 fr waarde van het gebruik van beloopt. Prioritaire behandeling Rekening houdend met de prioritaire behandeling die aan de jeugdverenigingen dient ge geven bij de verdeling der toe lagen. met de beperkte financiële middelen van de jeugdverenigingen cn met ho ger vermelde uiteenzetting in verband met de voordelen in natura zijn de jeugdverenigin gen van oordeel dat: Het voor in rekening gebracht ten voor dele van die jeugdverenigin- maandag 5 september heeft op initiatief van Raldes een «Ronde tatei van uc nierstreek milieugroepen» plaats. Reeds geruime tijd wordt deze bijeenkomst voorbe door de verschillende groepen die zich bezighouden met het milieu. De bedoeling is tot nieuw «samenwerkingsverband milieugroepen Denderstreek» te komen Raldes is het inderdaad een must dat de basis-milieuwerkgroepen in de Denderstreek herenigen in een veel breder samenwerkingsplatform dan thans het geval is. niet alleen hlle van de wederzijdse informatieverstrekking, het uitstippelen van gemeenschappe- strategieën, maar vooral om ten gepaste tijde als een blok naar buiten te treden, zodat ■hik op de besluitvorming veel groter wordt dan thans. start van het tweede milieubewegingsdecennium lijkt Raldcs een geschikte aanleiding die stap te zetten. Hoe meer mensen er achter staan, hoe krachtiger de invloed op de uitvorming, aldus Raldes. 5r nog, van 25 tot 30 oktober, heeft er dan te Erpc-Mcrc onder impuls van de vzw ams Kultureel Centrum en met medewerking van De Wielewaal, afdeling Dendcrland. wegroep Leefmilieu Erpe-Mere cn Raldes. een milieuzesdaagse plaats Financieel kent Zele momenteel nog geen problemen. Het goedkeuren van de dienstjaarrekening 1982 gebeurde door de raadsleden met glimlach. Op de gewone dienst was er een overschot van 68 miljoen 485.388 F. en op de buitengewone dienst bedroeg het batig saldo 13 miljoen 582.499 F., hetgeen een totaal overschot was van 82 miljoen 067.887 F. Zonder rekening te houden met het overschot van de voorgaande dienstjaren heeft de gewone dienst alleen op het dienstjaar 1982 een overschot van 5 miljoen 181.895 F. Dit is ongeveer twee miljoen frank meer dan in 1981 maar wel 5,5 miljoen frank minder dan in 1980 toen het overschot 10 miljoen 758.707 F. beliep. Bij het goedkeuren en bespre ken van de jaarrekening wer den er ook enkele statistische gegevens doorgenomen, waar uit bleek dat zowel de perso neelslast als de leningslast aan de lage kant blijven in vergelij king met andere gemeenten. Voor 1982 bedroeg de netto personeelslast 61 miljoen 851.000 F. of 3.163 F. per inwoner, hetgeen 20,6% van de uitgaven van de gewone dienst weergeeft. Dit is per centsgewijze een vermindering tegenover 1981 toen het 23% was. De schuldenlast blijft de laatste jaren gelijk. In 1982 was dit een totaal bedrag van 48 miljoen 794.000 F. of 2.495 F. per inwoner ën 16,2% van de uitgaven van de gewone dienst. Voor 1982 ontving Zele 56 mil joen 067.305 F. uit het ge meentefonds. Dit is slechts een verhoging van 2,29% en de stijging ligt merkelijk lager dan die van het indexcijfer van de kleinhandelsprijzen. Per inwo ner is dit een toelage van 2.834 F. De personeelsbelasting bracht meer geld in de ge meentekas dan oorspronkelijk, was voorzien. De 6% inkom sten waren geraamd op 47 mil joen 404.000 F. en uiteindelijk werd het voor 1982 51 miljoen 639.514 F. wat een meeront- vangst betekent van 4 miljoen 236.514 F. De onroerende voorheffing met een gemiddelde over de drie laatste jaren benadert het gemiddelde van voor de kada strale perekwatie. Voor de 1600 opcentiemen herleid wer den tot 1211, bedroeg de ge middelde ontvangst 32 miljoen 493.123 F. Het gemiddelde over de drie laatste jaren met de nieuwe formule is 31 mil joen 765.300 F. De explotiatie van het slacht huis was in 1982 winstgevend met een overschot van 434.120 F. Het ophalen en het verwerken van het huisvuil blijft een ver liespost. De 9 miljoen 519.183 F. uitgaven aan de interkom- munale, de leninglasten en de aankoop van piastiekzakken weegt niet op tegen de 5 mil joen 475.200 F. ontvangsten uit de huisvuilbelasting en de verkoop van de plastiek- zakken. Beterschap voor O.C.M.W. fi nanciën In 1982 ontving het O.C.M.W. 32 miljoen 673.072 F. toelagen of 5 miljoen 870.367 F. uit het Fonds voor Maatschappelijk Welzijn en 26 miljoen 802.705 F. uit de gemeentekas. Het rustoord en de algemene dien sten hadden voor 1982 een overschot van 11 miljoen 904.330 F. In werkelijkheid kan de gemeentelijke steun herleid worden tot ongeveer 15 miljoen frank. De financiële toestand van de V-dienst, die zichzelf zou moe ten bedruipen evolueert gun stig. Het tekort werd beperkt tot 3 miljoen 347.205 F. Een herfakturatie van de ligdag- prijs over de periode van 1 januari 1981 tot 30 november 1982 resulteert in een meeront- vangst van 8 miljoen 077.200 F. Het geraamde verlies van 9 miljoen 382.223 F. werd daar door herleid tot 3 miljoen 349.779 F. De financiële toestand van het O.C.M.W. zou nog beter zijn indien er kon gerekend wor den op het tegoed van meer dan 21 miljoen frank op de mutualiteiten. Het OCMW moet nu werken met een kaskrediet hetgeen hen jaar lijks 5 miljoen frank aan intres ten kost. In het rustoord blijft het aantal bedden ongewijzigd op 124. In 1982 waren er 43.633 ligdagen of een bezettingspercentage van 96.40%. De gemiddelde kostprijs per maand is 25.895 F. In de V-dienst zijn er 102 bedden en op jaarbasis waren dit 37.784 ligdagen, betzij een bezettingspercentage van 101,49%. Komt er een schietstand voor de politie? Op aandringen van de polilie- kommissaris formuleerde het schepencollege een voorstel aan de gemeenteraad om op de zolderverdieping van het ge meentehuis een schietstand in te richten, waar het politieper soneel geregeld zou kunnen oefenen. Het voorstel stuitte op heel wat tegenkantingen uit de hoek van de oppositie, die ver woord werden door CVP raadslid Alfons Rupus, die oordeelde dat het inrichten van een schietstand niet bij de waardigheid van een gemeen tehuis past. Anderzijds wees Alfons Rupus op verschillende tussenkomsten van senator Cooreman tijdens de vorige legislatuur om een plan te ma ken van de zolderverdieping en een onderzoek in te stellen om die ruimte als kantoor te gebruiken voor het gemeen- tepersoneel, dat momenteel veel te eng is behuisd. Tot op heden is daar nog niets van geworden, aldus de interpel- lant, ondanks de belofte dat dit zou gebeuren als de lift in dienst is en dat is reeds gerui me tijd het geval. Burgemeester De Bruyne re plikeerde dat het inrichten van een schietstand niet te maken heeft met onwaardigheid vant het gemeentehuis. Daarenbo ven zou deze geen enkele hin der opleveren en zou hij maar 1/10 van de totale zolderopper vlakte innemen. Hij noemde het een aktiviteit om een dienst beter te laten funktio- neren. SP raadslid Gustaaf Vercaute- ren trad Alfons Rupus bij als deze voorrang vroeg om de zolderverdieping als kantoor ruimte te gebruiken. Hij was van oordeel dat een bezoek van de inspektie van Veilig heid en Gezondheid aan de huidige behuizing van het per soneel zeker tot opmerkingen zou leiden. Anderzijds vond hij het onverantwoord om midden in de gemeente, en dan nog in het gemeentehuis, een hinderlijke inrichting van eerste klas onder te brengen. CVP raadslid Karei Poppe op perde de idee om in het onge bruikte deel van het slachthuis een schietstand onde* te bren gen. Elkeen was het eens dat er een schietstand mag komen om de politie trainingsmoge lijkheid te bieden, maar de oppositie wilde niet weten die in het gemeentehuis onder te brengen. Het kwam tot geen stemming. Burgemeester De Bruyne was akkoord met het oppositie- voorstel om te onderzoeken of er in het slachthuis geen ruimte kan vrijgemaakt worden om daar de schietstand te installe- Naar aanleiding van een eerste in de geschiedenis perskonferentie van het Stekense schepenkollege ver scheen in enkele kranten een opmerkelijk verslag. Enkele uitspraken van burgemeester en schepenen werden in de dagelijkse omgang duchtig van kommentaar voorzien en door betrokkenen uiteraard bevestigd of geloochend naar gelang de persoon of vereniging waartegen of waarvoor ze spraken. Een afzonderlijk artikeltje in een dagblad over de visie van het schepenkollege op de wildgroei van de weekendverblijven viel niet bepaald in goede aarde bij het bestuur en de leden van het Nationaal Komitee Weekend verblijven (N.K.W.V.). Niet moeilijk trouwens: sommige uitspraken waren eerder bedoeld voor de groenen en andere milieubewuste mensen... We gaan hier geen plagiaat blad laakt het N.K.W.V. na- plegen door dat bewuste arti- tuurlijk deze uitspraken van kei over te nemen, maar willen het Stekense gemcentebe- enkele uitspraken aanhalen die stuur. Het bestuur van het erin vermeld staan en die door N.K.W.V vroeg in een brief ons kunnen worden bevestigd aan het schepenkollege of deze trouwens... uitspraken stroken met de S.K. noemt de tweede ver- waarheid. Er kwam géén ant- blijven en weekendhuisjes de woord. Ook niet na een her- «pest in Stekene». haalde vraag om een gesprek - Het gedurtdc plan van «n ",tle8 in, verband mct be' mensen uit het kollege is om doeld artlkel drukkingsgroepen (milieu groepen) aan te zetten tot ak- ticvcr opwerpingen, eventueel ",e 's verantwoordelijk? daadwerkelijke maar illegale Als reaktic op de uitspraken verwoesting en afbraak van het gemeentebestuur van Stekene schreef het N K W. V. - «Ze hadden de boe korten bricvcn aan ministcr voor klein moeten slaan al ajr. er ruimtelijte ordening Akker- onder die mensen die de ver- mans cn aan gcmcc„Khapsmi. leiding tol diefstal niet zouden nister Gal|e |nke|c d |a. kunnen weerstaan... laat hij ter antwoordde Mare Galle dat burgemeester Bocykcns dc bevI,egdheid terzake berust zeggen. bij de heer P. Akkermans. ge- «De drukkingsgroepen tteenschapsminister van ruim- moeten nog aktiever de strijd lelijke ordening, landinrich- aanbinden en de bevolking tin8 cn natuurbehoud Het moet bewust worden ge- N.K.W.V. liet zich niet zo maakt», wordt een uitspraak maar afschepen en schreef te- van verantwoordelijk schepen ru8 "We weten dat de be- Cornu. voegdheid inzake weekendver- In z n maandclijk informatie- blijven bij de heer Akkermans berust, doch u bent wel be voegd als gemeenschapsminis-, ter van ondergeschikte bestu ren. We hadden graag gehad dat u de gemeente Stekene minstens om uitleg verzocht van de in het openbaar afge legde verklaring: «Zij hadden de boel kort en klein moeten slaan, al zijn er onder de men sen die de verleiding tot dief stal niet zouden kunnen weer staan». Even later antwoordde de heer Galle: «Ik wens u er nogmaals op te wijzen dat de bevoegd heid terzake berust bij de heer Akkermans. Eventueel ver weer tegen de mogelijke uit spraken van dc burgemeester van Stekene dient langs dc normale juridische weg gere geld te worden.» Daarmee konden de mensen van het N.K.W.V. het dan weer doen. want... de heer Akkermans liet helemaal niets meer van zich horen. Dubbelzinnig en tweeslachtig De minister voor ruimtelijke ordening landinrichting en na tuurbehoud heeft zich wellicht eerst tot de gemeente Stekene gericht, met vraag om de nodi ge uitleg. Want... de reaktic van het schepcnkollege op het afdrukken van de brieven én hel bewuste artikel (met de ophefmakende uitspraken) in het informatieblad van het N.K.W.V. was bijzonder hef tig. bijna onwelvoeglijk in sommige wendingen... Het Stekens schepenkollcge verwijt het N.K.W.V. zijn «dubbelzinnige en tweeslachti ge informatiepraktijken» ten opzichte van het kollege van burgemeester en schepenen, maar stelt de eigenaars van tweede verblijven te Stekene gerust dat ze geen moeilijkhe den zullen ondervinden, tenzij «een stedebouwkundig mis drijf zou worden vastgesteld.» «Uw gelijktijdig koud en warm blazen ergert ons», gaat de brief van het kollege verder, dat toch belooft de scheefge groeide situatie met beslistheid en op een rechtmatige manier te keren. «Orde scheppen is trouwens onze dagelijkse zorg. Niemand van uw zogezegde Ruilverkaveling mogelijk? Deze «zware» brief eindigt dan met een poëtische ontboeze ming: «Trouwens, naast onze persoonlijke bezorgdheid en liefde voor alles wat groeit en bloeit, hebben wij tot taak de steeds grotere noodzaak voor de bescherming van onze steeds maar krimpende leefmi lieu en leefruimte onder ogen te zien én maatregelen te ne men. Die maatregelen zullen hoe langer hoe meer ingrij pend en struktureel worden, zonder aanzien des persoon, tenzij u de rechterlijke macht in uw voordeel kunt ombui gen». Indien dit een «beleids verklaring» is in verband de weekendverblijven deze keer staat het «wit op zwart» op papier van het Stekense gemeentebestuur, dan weten de eigenaars van weekeindver blijven meteen waar de klepel hangt. De enige oplossing voor de «bedrogen» kopers van grond die niet in erkende zones ligt, is dan uiteraard een soort ruil verkaveling. Maar... of dc «grondzwendclaars» daartoe zullen kunnen worden over- haald en door wie? is een bedrogen leden kan getuige nissen afleggen die mij of mijn schepenkollege kompromitte- ren», gaat burgemeester Boev- kens verder: «Omdat ze zich zelf moeten vergewissen wat mag of niet volgens het gewest plan. zij zelf aandachtig moe ten luisteren naar de voorle zing van koopaktie door de notaris, zij zelf moeten beslis sen wat ze met die misleidende en bedrieglijke voorlichting van de verkavelaars moeten doen, zij zelf moeten het pro ces verbaal en de tekst ervan ernstig opnemen én de politie en het verantwoordelijke ge meentebestuur niet als «knul len» betitelen» andere en bijzonder moeilijke vraag. Wel moeten we samen met het N.K.W.V. vaststellen dat er vanwege het gemeentebestuur van Stekene géén antwoord kwam op de vraag of de in het bewuste artikel aangehaalde uitspraken juist of onjuist wa ren en evenmin op de vraag naar een onderhoud om «alle misverstanden te voorkomen en de goede relaties met het bestuur te behouden». «Het enige antwoord van het gemeentebestuur van Stekene was», aldus de mensen van het N.K.W.V., «een willekeurige en plotse verzegeling van vijf weekendverblijven!» In die omstandigheden is er van een oplossing natuurlijk geen sprake: zonder overleg zouden er reeds héél wat méér oorlogen hebben gewoed! DeBeEr het jeugdlokaal op de ruiter K.S.A. cn te Sombeke scouts en gidsen zal slechts later kunnen worden vastges teld, nadat deze lokalen in ge bruik zijn genomen cn dc las ten van dit gebruik zullen ge kend zijn. Dc waarde moet immers slechts verrekend wor den in het kader van dc betoe laging. dienstjaar 1984. Voof dc uiteindelijke bereke ning der toelagen mogen de in voege zijnde vragen- cn ant- ziene krediet in de begroting woordlijsten en dc tocpasselij- voor dit jaar dient hersteld cn ke puntentabcllcn gehand- opnicuw gebracht op 172.600 haafd blijven. De kulturele fr Dit bedrag dient minstens raad zal hieromtrent een ver- gehandhaafd voor dc volgende zoek tot mededeling krijgen jaren, indien budgettair houd- om deze zienswijze over te baar. Het permanent gebruik maken aan het gemecntcbe- van gemeentegebouwen dient stuur. Wat nadien alleszins op de volgende gemeenteraad zal worden besproken. P.V.G. Op zondag 5 juni 1983 werd in de Abdijhoevc te Affligem een grootse milieutentoonstelling georganiseerd door meerdere milieu- en natuurverenigingen. Deze milieumanifestatie ka derde in het reeds tien jaar terug gepubliceerd rapport van de Klub van Rome waarbij op wetenschappelijke manier werd aangetoond dat het even wicht tussen mens en omge vende natuur verstoord wordt in steeds toenemende mate. Winstbejag van het individu wordt uiteindelijk noodlottig voor het welzijn van de hele gemeenschap. Daarom werd met de milieutentoonstelling getracht de publieke opinie te sensibiliseren voor dit pro bleem en het getij te helpen keren. Dit was meteen ook een goede gelegenheid om eens van dichtbij kennis te maken met milieu- en natuurvereni gingen die vooral aktief zijn te Aalst. In «Dc Voorpost» edities van 10 en 17 juni jl. hebben wij alle deelnemende verenigingen ruim in de kijker gesteld. Aansluitend hierop publiceren we thans een persmededeling, verspreid door de Nationale Campagne Bescherming Roof dieren (Postbus 10, B-9740 Gavere), die ons overgemaakt werd door Monika De Brau- wer (Pieter Coeckestraat 55, Aalst) verantwoordelijke van de N.C.B.R. afdeling Aalst. Onbeperkte jacht op de vos Met de nieuwe jachtopenings- besluiten voor het jachtseizoen 1983-1984 voor de deur. heeft de Nationale Campagne Be scherming Roofdieren (N.C.B.R.) er bij Gemeen schapsminister van Ruimtelij ke ordening, Landinrichting en Natuurbehoud op aangedron gen de jacht op de vos te beperken. Gedurende het hui dige jachtseizoen werd de vos immers vogelvrij verklaard. Het verzoek omvat twee essen tiële punten. Vooreerst wil de N.C.B.R. dat de jacht op de vos in de provincies West- Vlaandercn, Oost-Vlaanderen en Antwerpen gedurende het gehele jaar wordt gesloten. Dit gebeurde reeds vroegere ja ren, nl. gedurende het jacht seizoen 1978-1979. Uitgaande van het door jagers geuitte argument dat de vos dient be perkt te worden omdat er spra ke is van een overpopulatie, kan men gerust stellen dat dit niet van toepassing is op voor noemde provincies. Dc vos komt in deze streken slechts sporadisch of in geringe mate voor. De jacht op de weinige vossen die we hier tellen blijkt dus totaal overbodig. Het ver der bejagen van vossen werkt daarenboven misbruiken in de hand en staat de herwaarde ring van de vos als een ekono- misch en ekologisch belangrij ke diersoort in de weg. Voorts dringt de N.C.B.R. aan op het instellen van een schoontijd van 1 maart tot en met 31 juli voor de vos. Dit is een periode waarin de vos niet mag bejaagd worden. Dc voorgestelde termijn om vat de maanden waarin de vos zijn jongen grootbrengt. Ge durende dc gehele periode worden nesten aangetroffen met jongen die afhankelijk zijn van de ouderdieren. Door het afschieten van de moer. die meestal alleen instaat voor het grootbrengen van de jongen, gaan heel wat nesten verloren. Jaarlijks sterven zo heel wat jonge vossen de hongerdood. Het openen van de jacht op de vos laat daarenboven heel wat misbruiken toe. Zo worden vaak jonge vossen uitgegraven en gedood met de bedoeling deze op te zetten en aan «lief hebbers» als trofee te verko pen. Om deze praktijken een halt toe te roepen heeft de N.C.B.R. er tevens bij de Staatssecretaris voor Europese Zaken en Landbouw, Dhr. De Keersmaecker, op aangedron gen het premiestelsel op de vos af te schaffen. Hiérbij wordt voor elke gedode vos een pre mie van 300 BF (500 BF voor de maanden januari, februari, maart) toegekend. Het onnut van dit systeem werd in het verleden reeds meermaals aangetoond. Een faktor die men daarbij al te vaak uit het oog verliest is dat dikwijls volledige vossenesten worden uitgegraven teneinde een veel grotere premie op te van het premiestelsel op de vos, strijken. Alleen een sluiting kan misbruiken beperken, van de jacht en een afschaffing D.B. De «Werkgroep Oost-Europa» van de Vlaamse Bouworde werft vrijwillige medewerk- (st)ers voor de werkkampen van de eerstkomende zomer. Deze orde zoekt mensen met evangelische inspiratie, die van aanpakken weten, om puinen van kerken, pastorieën en ka- techeselokalen terug bruikbaar te maken Leeftijd: jongens minimum 18 jaar. meisjes mi nimum 20 jaar (voor begelei ding). Prijs: de werkelijke reis kosten (5.000 tot 7.000 fr naar gelang de afstand): daarnaast 400 fr. voor verzekering, admi nistratie en een jaargang van het ledenblad «Graag ge daan». Indien deze werkkam pen je interesseren schrijf een briefje met je adres, leeftijd, studie of werk. en motivering van je aanbod. Je kan dan gaan praten met één van de verantwoordelijken in je streek, om nadien met grondi ge kennis van zaken het inte kenformulier in te vullen. Ook mensen zonder werk kunnen mee. als dc plaatselijke RVA zijn akkoord verleent. Een biezondere oproep gaat voor mensen met stielkennis van bouw. schrijnwerk, elektrici teit en sanitair. Zelfs gepensio neerden kunnen in aanmer king komen, wanneer ze zich nog gezond en ondernemend voelen. Ook gezinnen kunnen mee op kamp. Er zijn drie perioden voorzien van telkens 3 weken: van 9 tot 30 juli, van 6 tot 27 augustus en van 3 tot 24 september. Voor alle inlich tingen en aanmelding: «Werk groep Oost-Europa» van de Vlaamse Bouworde, Begijnhof nr. 1 te 9330 Dendermonde, tel. 052-21.93.37. Men heeft voor deze zomer 200 vrijwilli gers nodig. Wie interesse heeft voor de andere takken van de' Vlaamse Bouworde nl. Tele- bouworde, werkkampen in ei gen land, kampen in West- Europa. langerblijvenden. het Sekulier Instituut. Dienst overzee, neme rechtstreeks kontakt op met het Nationaal Sekretariaat B.O.. Tien^e- steenweg 145, 3200 KesséT-lo bij Leuven, tel. 016-25.91.44. Stel een zonnige vakantie in het teken van de dienstbaar heid. (abl)

De Voorpost | 1983 | | pagina 15