De grote en de kleine k Beeldende vorming in het onderwijs Werk van Luc Verstraete in exlibriscentrum Sint-Niklaas 31 paar «Scheppende Handen» in Sint-Niklase stadszalen Het juweel, in de wereld vaste waarde van de kunst Dendermondse werkgemeenschap «Wij» toonde eigen werk ondervinden of 20 - 1.7.1983 - De Voorpost Interessante expositie te Buggenhout psychologie, m.n. de in vloed op het koopgedrag van het pubhek, het ont werpen van verpakking, af fiches, blikvangers, logo's, de elementaire kennis van de drukprocédés, het ver vaardigen van maquettes en het verzamelen van do- kumentatiemateriaal Een ander zeer belangrijk facet is het groepswerk, dat vooral aan bod komt in de B-klas (aanpassingklas). Onder het motto samen denken», «samenwerken», samen leven», vormt het groepswerk een sociaal-pe dagogisch middel dat niet alleen het kreèren van bete re arbeidsvoorwaarden en leersituaties beoogt, maar ook poogt de menselijke verhoudingen en demokra- tische levensvorm te ont wikkelen en de verantwoor delijkheid van de enkeling in de groep te ontplooien. Verder waren er in de ten toonstelling nog interes sante dekoratieve studies te bekijken, gerealiseerd door middel van aardappeldruk, monotype, collage en pa piertechnieken Speelplaatsvernieuwing in basisschool Tegelijk met deze tentoon stelling «Beeldende Kun sten» werden de ontwerpte keningen van de nieuwe op een andere manier aan, het ene is agressief, het andere straalt rust uit of stemt tot dromen. Het mysterieuze wordt soms verweven met de realiteit. Ondanks de grote kracht die er uitgaat van al deze werken wordt een zeer belangrijk facet niet uit het oog verloren, nl. dat deze werken bedoeld zijn om «gedragen» te worden. Ér is als het ware een stille kon- versatie tussen de maker van het objekt. de toeschouwer en de drager Het is de relatie tussen deze drie die de aanloop is tot het artistieke juweel. Beide kunstenaressen hebben de materie verwerkt tot ont moeting en daarbij de drager niet uit het oog verloren; elk werk zal nog van karakter ver anderen door de persoon'die het draagt. Wanneer zo'n ju weel door de juiste persoon gedragen wordt, krijgt het zijn volledige waarde. Monique DAELMAN heeft vooral gezocht naar een kom- binatic tussen kleur en mate rie. Ze assembleert ivoor met rozenkwarts en peridoot, pok leder en koraal vormt ze tot een geheel. Een armband, waarin de piramide in juiste verhouding is uitgewerkt brengt ons naar het mysterieu ze van de cgyptischc kuituur, nog benadrukt door het ge bruik van turkoois en lapis sa men met een accent van geel goud dat de zon weergeeft. Van de pluimenkraag kan men zeggen dat het kleed een acces soir vormt voor het juweel. Hierin verwerkt ze zilver, plui- Vorig weekend werd in de Rijksmiddenschool, Vierhuizen te Buggenhout, een interessante ten toonstelling omtrent Beeldende Vorming (plasti sche opvoeding) in het onderwijs opgezet. Vrijdagavond leidde Edmond De Kerpel, voorzitter van de Vriendenkring Rijksscholen Buggenhout, in aanwezigheid van o.a. volksvertegenwoordiger Norbert De Batselier, de Buggenhoutse raadsleden, F. De Bisschop, A. Joos en Mevr. Durinck-Verhelst en van schooldirekteur Descamp, deze expositie in. Leerlingen van 12 tot 15 De tentoonstelling, aldus de heer De Kerpel, geeft een overzicht van het plastisch werk, geproduceerd door leerlingen van 12 tot 15 jaar uit de observatiegraad en de oriënteringsgraad Handel-Administratie-Ver- koop. Ze geeft een beeld van de verschillende mogelijk heden van benadering van het onderwerp en van het gebruik van allerhande ma terialen. Er werd daarbij niet gestreefd naar volle digheid. Evenmin werden alle werken getoond, die in de loop van het schooljaar vervaardigd werden. Wel werd gepoogd een zo volle dig mogelijk inzicht te ge ven van wat er onder de bekwame leiding van leraar plastische opvoeding Mar cel Catry, te bereiken valt. Het was geenszins de be doeling kunstwerken voort te brengen. Beeldende vor ming mag immers niet be schouwd worden als een «kunst» voor begaafden en liefhebbers. Dank zij een gepaste werkwijze komen ook leerlingen met minder aanleg voor tekenen, tot op merkelijke resultaten. Diverse facetten In de tentoonstelling kwa men diverse facetten van de beeldende kunst aan bod. Allereerst de zogenaamde «vrije expressie» waarbij de leerlingen, individueel of in groep, volledig vrij teke nen, schilderen of op een andere manier hun fantasie uiten. Het resultaat hier van, vrij naïeve werkjes, be zitten vaak een indrukwek kende schoonheid. Voor' volwassenen, geremd door vooroordeel of konventie, soms onbereikbaar. In andere werken was het materiaal zelf het vertrek punt. Het resultaat is dan een spel van vormen en kleuren, in inkt, verf, stift, krijt of houtskool, met pen seel of vinger, met krassen of vlekken, met spons of kwast. Via een scherpere waarne ming komt men tot gede tailleerd werk, soms over een nieuw onderwerp, soms ook door vergroot uitbeel den van een onderdeel uit een vroegere schets, door middel van episcoop of retro'projektor. Een methodische aanpak leidt van figuratie tot ab- strakte konstrukties. On derwerpen als eenzaam heid, agressie, leefmilieu, arm en rijk, vormen de on derbouw van werk met een sociaal geëngageerde in slag. Een vrije wereld van fantastische dieren, bloe men, zonnen, vogels en vis sen vormt de aanzet tot e gans werkproces. Onbe perkte variaties op het landschap, het stadsbeeld of op de mens uit de omge ving, brengen de leerling zin voor vlakverdelig en kleurschakering bij. Een ander facet vormde de vlakverdeling in lino-, klei en keramiek. Publiciteit en groepswerk Bijzondere aandacht, aldus inleider Edmond De Kerpel, werd besteed aan het vak publiciteit en reklame in de oriënteringsgraad Handel- Administratie-Verkoop. Er is naast het medium zelf, de Van 26 juni tot 4 september stelt Luc Verstraete, eindelijk uit zijn tent gelokt, tentoon in het inter nationaal exlibriscentrum aan de Regentiestraat 65 in Sint-Niklaas. Het heeft wat moeite gekost om deze man ertoe te brengen te expozeren. Nu het dan toch gelukt is heeft men van de vernissage «het van het» willen maken. Naast een inleider, A. Coppie- ters, burgemeester van Eeklo, en een opener, P. De Vidts, burgemeester van Sint-Niklaas, kwam er nog een verwelkomer, D. Anthuenis, schepen van kuituur, aan het woord. Geboren in Eeklo in 1928 begon Luc Verstraete zijn kunststudies aldaar aan de stedelijke akademie. Ver volgens ging hij kennis op doen aan het hoger Sint- Lukasinstituut in Gent. Sinds '51 is hij leraar gra fiek aan het instituut met worden dat wat hij brengt werk met eigen karakter is. Dat de betekenissen die de kunstenaar in een plastisch werk legt door de toeschou wer worden bijgekleurd of vervormd, vormt bij het werk van Luc Verstraete geen hinderpaal Het blijft speelplaatsen, bestemd voor de basisschool, voor gesteld. Tijdens een van de eerste vergaderingen van de oudervereniging in dit schooljaar, legde E. De Ker pel uit, stelde deze oudervereniging voor een paar verbeteringen aan te brengen aan de speeltuigen op de kleuterspeelplaats. Op een daaropvolgende le raarsvergadering werd dit voorstel ter sprake ge bracht en werd er afgespro ken dit projekt verder uit te werken tijdens de VLO-da- gen. Door de heer Van Swalm, onderwijzer aan de basis school, werd een eerste ont werp getekend, dat bespro ken en aangepast werd tij dens meerdere leraarsver gaderingen. Ook de leerlin gen werden hierbij betrok ken. Tijdens de week van 25 tot 29 april 1983 werd een projekt «Speelplaats vernieuwing» opgezet door heen de ganse Basisschool, van de 1ste kleuterklas tot en met het 6de leerjaar. De leerlingen deden voor stellen, maakten ontwer pen, schreven firma's aan, verzamelden dokumenta- tie, maakten maquetten, be rekenden oppervlakten, in houden, prijzen enz. Hieruit resulteerden de de finitieve plannen die door de heer Van Swalm werden getekend. De inspektie en het Rijksfonds der School gebouwen werden inge schakeld. Begin mei werden deze plannen ter goedkeuring voorgelegd aan de heer De Cock, adviseur bij het Ge bouwenfonds. Met uitzon dering van de beplantingen en nog een paar kleinighe den, werden de plannen de finitief goedgekeurd De heer Van Swalm kreeg de opdracht de plannen üchtjes aan te passen en de hoeveelheden te berekenen. Ondertussen nam de heer Bruggeman, voorzitter van de oudervereniging, kon- takt op met de Tuinbouw school te Melle, die bereid gevonden werd voor de be plantingen te zorgen. Op 15 juni jl. werden dan de definitieve plannen, sa men met de berekeningen voor het opmaken van de bestekken, aan het gebou wenfonds overhandigd, waarbij ons nogmaals ver zekerd werd, beklemtoonde E. De Kerpel, dat de plan nen zoals ze hier vandaag te zien zijn, goedgekeurd wer den en de aanvang der wer ken voorzien is voor het voorjaar 1984. De opening van de tentoon stelling werd besloten met een receptie. Pierre Van Rossem Sint-Niklaas. Expo Scheppende Handen». Leerlingen van de muziekakademie, iJ klas kamerorkest, musiceerden in de stadszalen (Iv) Sint-Niklaas. Expo «Scheppende Handen». U ziet Jean-Marie Desseaux aan het aan z'n weefgetouw (Iv) Als vereniging die aan aktieve, jonge mensen de voor de muzikale kans biedt om hun verantwoordelijkheidszin en ting, hun betrokkenheid tegenover de maatschappij te Onder de exposanten ontwikkelen, organizeerde Jaycees Waasland voor wat Waaslanders, r de tweede maal een uitgave van Handen» «Scheppende Dendermonde. Veel belangstellig voor de tentoonstelling van «Wij» (v) het vorige jaar Wie zullen de stadszalen bij Ju enkele jaren te klein ge Kommissievoorzitter delbouw), Greet Van der den zijn om de kreatiev Mare Antonsen leidde za- Borght-Vercauteren terdag 25 juni de tentoon- (kantklossen, borduur- stelling in. Hij benadrukte werk), Albert Van Mele nogmaals het doel dat de (marqueterie of inlegwerk moeten we er op rek ti 4 n s? n n* Jaycees zich met deze reali- in hout). Karei Snoeck dat. Ja^ceea Waasland^bei satie stellen Burgemeester (kunstsmeden), Maria Ma- n 111 301 De Vidts, die de expositie reels (potloodtekeningen), voor geopend verklaarde. Marcel Beirnaert (schilde- knipte het lint door en be- rijen, akwarellen, tekenin- gon samen met nog enkele gen), Anne Bruylant (schil- bekende politieke promi- derijen), Jo Geleyn (moder nenten, een rondgang van ne schilderijen), Willy Gil- stand tot stand Zo bekeken lis (schilderijen), William, ze het werk van Ingrid Hey- Romain en Eric Robijn man en Dédé (grafische (siergietstukken), Ann ontwerpen), Sabine Van Claeys (schilderijen). Albert den Bossche (tekeningen), Jaenen (olieverfschilder- Rafaël Willems (tekenin- ijen), Jean-Marie Desseaux gen, etsen, schilderijen), (weefgetouwen, tapijten), Albert Van der Aa (schil- Tea Van Acker-Vandepitte derijen, akwarellen, teke- (schilderijen), Rudy Gosse- ningen), Gerda Bursens lin, Bob Lanoye (kulinaire (sierpoppen), Dominique kunst, schilderijen), Walter Baetens (handwerken), Gonthier (schilderijen). E. Vlaamse Vereniging voor De Povere-Couvreur (foto- grienden en kennii Familiekunde, Gerard Van grafie), Pierre Roelant exP°santen °°k Vosselen (schilderijen). Re- (kleurtekeningen) De ste- zulver geïnteresseerde nild Verstiggel (rotan- delijke muziekakademie werk). Serge Reychler (mo- van Sint-Niklaas Wat de publieke be: lane stelling betreft konde ude: organisatoren tevi and zijn. Het aantal beza c lag hoger dan het jaar. Dat is wel een Den. punt als men bedenk! kar bijvoorbeeld een kun c beuren in het stedelijk seum, met moeite enkefxter dan nog mensen te voorschijn komen. Mogelijk kan er ai ten organisatie, de pubii eriot vooraf en dergelijke di: pril meer. nog wat bijgeslei et r worden, zodat er i Dendermonde. Een Talboom (v) 'an de fraaie tekeningen van Frank Luc Verstraete uit Eeklo expozeert in het exlibriscentrum in Sint-Niklaas (Iv) diezelfde naam maar dan in Brussel en aan de akademie waar hij zijn studies begon. Verschillende prijzen wer den aan hem uitgereikt, on der andere de provinciale prijs voor grafiek, de zilve ren medaille in de grote prijs van de stad Oostende en de eerste prijs op de Ant werpse kartoenale. We worden tegenover een zeventigtal hoogst persoon lijke en toch heel begrijpe lijke tekeningen en prenten gesteld Van Luc Verstraete kan nu wél eens gezegd verstaanbaar. Het persoon lijke en het bevattelijke gaan hand in hand. De te keningen zijn ongekompli- ceerd omdat ze recht uit het hart komen. Verstraete ver trekt bij zichzelf en laat het rinkelen van de kassa niet prevaleren, zijn artistieke geweten heeft voorrang. Het exlibriscentrum is op weekdagen van 14 tot 17 uur geopend, op zondagen ,van 10 tot 13 en van 15 tot 118 uur. (kl) Al jaar en dag ijvert de Dendermondse werkge meenschap «Wij» voor een aangename vrijetijds besteding voor jongeren en tieners. «Wij» is trouwens het oudste nog werkend jeugd- en tieneratelier in Vlaanderen. Onder de bezielende leiding van Josse Luyckx kende het atelier een biezonder grote bloei en zijn opvolger de heer van Remoortere zet met dezelfde ijver en inzet het werk verder. Ook hij straalt de levensblij heid en werkkracht uit van de kinderen en tieners die in het atelier wekelijks de nodige rust en ontspanning vinden. ders en kinderen, vrienden en 8ympatizanten verdron gen elkaar om toch maar een goede kijk te hebben op de vele geëxposeerde werk stukken Allemaal dinge tjes die in de vrije tijd, on gedwongen en vrij, werden vervaardigd, maar waar voor men kon rekenen op de steun en goede raad van enkele leermeesters Hand werkjes sierden de enige klas. En daar was heel wat te zien: kussens, bed spreien, gordijnen, tafello pers en ga zo maar door. Maar ook glasraampjes van hoogstaande kwaliteit, bloempothouders in ge knoopte koorden, beklede flessen die omgetoverd wer den tot stijlvolle lampekap- pen, lapjes en doekjes. Ze waren netjes geordend uit gespreid op de vele tafels. Een keer per jaar demon streert «Wij» wat de leden van de werkgemeenschap allemaal hebben gepres teerd En dat is niet weinig Twee boordevolle lokalen met tekeningen en hand werk, met poppen en boetseerwerk, met macra- mé en filetwerk. En daar tussen lopen kinderen her en der, trekken hun ouders mee naar hun werkje, to nen vol fierheid wat zij heb ben gepresteerd of komen uiterst beleefd aan de heer Van Remoortere vragen wanneer zij hun kunst stukje mee naar huis mo gen nemen. Zaterdagmorgen was het nog vrij kalm in de Vijfde Januaristraat te Sint-Gillis, maar naarmate de uren vorderden werd het een drukte van jewelste. Ou- In het andere lokaal kon men kijken naar een dia voorstelling die de verschil lende aktiviteiten van «Wij» toelichtte en enkele biezon der fraaie werkjes het zien. Er stond ook een poppen kast opgesteld, wat meteen een ideale gelegenheid was om aan te tonen dat men ook zelf en met eenvoudige middelen zijn speelpoppen kan maken Boetseerwerk, tekeningen in groepswerk en individueel, het stond en hing er allemaal teptoon. Opvallend was het teken werk van de kinderen die een opdracht meekrijgen en dan hun eigen fantasie mogen uitwerken. Maar onze biezondere aandacht ging toch naar het werk van Frank Talboom, een 28- jarige mindervalide die in «Wij» zijn tekentalent de monstreert. Van hem zagen we een schitterende teke ning «Geboorte» en nog an dere biezonder mooie din gen. We geraakten ook niet uitgekeken op de temati- sche tekeningen van de clowns en het leven van de zwerver. Zelfs de eerste zonnestralen hadden aan leiding gevormd voor een opdracht: de zon en het le ven aan de kust. In Galerij Annexe 83. Dricgo- ten 83, te Hamme. loopt tot 10 juli een tentoonstelling moder ne juwelen van MONIQUE DAÉLMAN (akademie Antw.) en SOFIE LA- CHAERT (Hoger Instituut Antw.). Deze tentoonstelling werd in geleid op vrijdag 24 juni door Mevr. Mit INGELAERE (School voor Ike-Bana) die sinds enkele jaren de evolutie van het modern juweel op de voet volgt. Wanneer men de tentoonge stelde werken bekijkt begrijpt men onmiddellijk dat deze ju welen geen toevallig verwer ken zijn van enkel waardevolle materialen, hun waarde ligt in de artistieke inhoud. Elk van deze kunstwerkjes heeft iets boeiends. Het sa mengaan van diverse stoffen met edele materialen is fasci nerend. elk juweel spreekt ons Vrijdag 19 en zaterdag 20 au gustus heeft in en om de stads schouwburg van Antwerpen een spetterend spektakel plaats. Vooral zaterdag zal van 11 uur tot 24 uur doorlopend wat te horen en te zien zijn. Mime, toneel, muziek komen er aan bod? Er is ook ruimte gelaten voor een vrij podium. Hiervoor kan men kontakt op nemen met de Koördinatie- dienst van de Stadsschouwburg Meistraat 2 te 2000 Antwerpen (03/231.97.50). de v, Dhr men, ijzer, titanium en Ook de hanger rond eenl sel verwerkt trekt de door de kombinatic mei turijn. Sofie LACHAERT toon een reeks van witte «hangersbroches, een sfeer van subtilitef benadrukken. Samen met het matte ben tal gebruikt ze zilver, h tiet en zijde-papier Het is bedoeld om onder een! van witte voile te drag« het nog fragieler te makfl Andere werken van Sofis ben een meer poëtische' 5n Q. de en ontsnappen aan h; ter-acccssoirc. Ze zullen! bij elk van de bezoeker »-ens andere sfeer oproepen, L ook aanzetten lot dromd materialen zijn ook hier Bciei.v ivoor, ebbenhout, góudp En di mant gekombinccrd mei nischc en andere stoffen. Mit INGELAERE besklvioed' inleiding met deze wot' in (je «Wie het juweel niet non» teert, heeft niets van dei Hendi begrepen». Het is duidehj» n deze twee jonge kunste taire sen openstaan voor alk' andig rondom hen gebeurt et reinig dacht hebben voor de i ndier Hun juwelen getuigen perfekte kombinatic I ontwerper, materiaal drager. Nog vrij toegankelijk n^ met 10 juli: maandag dag - donderdag: 18 u. ioil Zaterdag: 14 u. tot 20 u jji: dag: 10 u. tot 12 u. - l'Aerd 20 u. I tot Na afspraak: 052/47.95.1 I

De Voorpost | 1983 | | pagina 20