Me goeie dingen lestaan uit dertien an impe Belgisch hampioen rJ KNIP UIT: comAR SpORt 25/30% De Voorpost - 1.7.1983 - 25 De Voorpost SPORT Redaktie: Oude Vest 34, 9330 Dendermonde. Tel. 052/21.40.60 Irinneren Van Imp VERZAMELING Schoolstraat 54 - Koolstraat 159 AALST - Tel. 053/21.25.56 Waardebon - Voetbalschoenen KOPA MITRE 500 F LE COQ SPORTIF - 400 F- 1000 F ADIDAS, PUMA, PATRICK - 350 F Op vertoon van deze aankondiging kan U uit zonderlijk genieten van deze unieke aanbieding dat zo is, dan wint Lucien van Impe dit keer niet de Ronde van Frankrijk, waarin hij ii «rekend op vrijdag 1 juli van start is gegaan als één der kanshebbers op de overwinning. Het mers de veertiende keer dat de kleine uit Mere in de mooiste rittenwedstrijd van het seizoen et. ar Lucien zit op rozen: hij werd in Ronse voor de eerste maal in zijn lange profkarrière :h kampioen na een lange en vooral afmattende maar o zo spannende wedstrijd, jkt er sterk op dat Ronse goed is voor suspens. Remember de dramatische ontknoping van •reldkampioenschap daar verreden en waar Benoni Beheydt het lef had om keizer Rik Van p de meet met een zucht te verslaan. België sprak er toen schande over. Beheydt wist niet hij het had. Van Looy was de wanhoop nabij en leiders van de Belgische wielersport hingen is tussen lachen en schreien. Het Belgisch kampioenschap van afgelopen zondag kende fde spannende finale. Een lange zij aan zij werd uitgevochten tussen Lucien Van Impe en 0l Sergeant en wat niemand voor mogelijk had geacht gebeurde: Lucien won zowaar in de Lucien Van Impe juicht en met hem heel Mere. De titel is binnen schot. heeft hij in ons land geen enkele ploegmaat. Ludo Peeters eindigt vooraan. Hij rijdt voor Peter Post en moest het ook alleen rooien. Fons De Wolf was er ook al bij en van scho ne Fons had men lange tijd niets meer gehoord tenzij negatieve berich ten. Ook Fonss heeft maar een enkele ploeg maat in eigen land. Gui- do Van Calster en Rudy Pevenage zaten ook voorin, toevallig of niet ook twee Belgische Italia nen. Wie zei er ook weer dat een kampioenschap een zaak is van ploeg- werk? Van Impe won dus, op een terrein dat hem goed gezind was. Dat hem ook lag. Al beweren sommi gen dat Mare Sergeant die spurt nooit mocht verloren hebben. Mare schakelde te groot, kwam nog wel dicht bij Van Im pe maar sneuvelde. Van Impe, 37 jaar, kreeg de kend palmares. Maar er is meer: Lucien overleef de alle groten. Joop Zoe temelk is de enige die naast Lucien zijn voet mag zetten. En met Jopie heeft Lucien gemeen dat hij het niet moet hebben van de grote versneiling. Lucien trapt liefst van al klein. Rijden op souples se is zijn grote sterkte. Hij overleefde Eddy Merckx, liet het tijdperk Thevenet achter zich, "rekende af met Ocana en het ziet er was in 1976 een onverge telijk feest. In 1983 zou het dat wel eens opnieuw kunnen worden. Van Im pe is in ieder geval sterk gewapend. Hij staat er weer en wat meer is: hij wil winnen en dan is hij dubbel gevaarlijk. Twijfelen sommigen aan de kwaliteiten van Lucien als klimmer - hij zou hebben afgedaan - dan zouden die wel eens bedrogen kunnen uitko men. Lucien weet maar al bereiden, weet tot wat hij in staat is, en alles voor zijn vak veil heeft. Een beroepsrenner dus in de ware zin van het woord. Zonder schoenen Dertien keer zette hij aan in het Belgisch kam pioenschap. Geen veer tien keer. «Ik moest een keer noodgedwongen de start missen. Dat was in Martelange,» vertelt Lu cien. «Ik stond daar klaar om te vertrekken, maar ik was in het hotel mijn schoenen vergeten. Rap iemand met de moto naar het hotel gestuurd en met bang hart afwach ten of die brave man het zou halen. Helaas, de ver keersproblemen onder weg speelden hem par ten. De renners waren al een hele tijd weg voor ik mijn schoenen had. Van achtervolgen was geen sprake meer. Lucien kon inpakken. Zo komt het dat de dertiende keer Vele merken Van Impe heeft al voor heel wat ploegen gere den. Momenteel in Ita liaanse loondienst, reed hij ook voor een Belgisch sponsor, voor een Spaanse, lange tijd voor een Franse waar hij on der Jean Stablinski school maakte en de stiel leerde. Lucien reed zelfs een jaar lang aan de zijde van Eddy Merckx. Al werd dat niet zijn beste jaar. Evenmin dat van Ed dy die ondertussen heeft afgehaakt, maar nog wel de wielersport op de voet volgt. Trouwens, Merckx zegt dat Van Impe gerust bij de kanshebbers op de Tourzege mag gerekend worden. Het zou dus best kun nen dat Lucien uit Mere de Belgische driekleur voor een tijdje moet rui len voor een gewone ge le trui. We hopen het van ganser harte. in nieuwe ons nog Impe anno was maart en bergko- Ronde van eenmaal win de Tour en er als jaarlijks rit- zat zonder an voor de zijn loop een witte trui jden? Zou hij, ronderen- nergens zijn? Zijn werkgever in de kou gela- was op de enkel Bel- gaf een rooie lor de 36-jarige kleine uit Mere die toch afgeschreven was voor de wielersport en hoog uit nog goed was om hier en daar een kruimeltje mee te pikken. Lucien Van Impe, anders een en al glimlach, werd «r ook stil van. Hij kon het niet geloven. Tot plots uit Ita lië een bevrijdend bericht kwam: het onbekende merk Metouro wilde de Belg wel hebben. Op voorwaarde dat hij de Gi ro zou rijden. Lucien hap te toe. Hij was evenwel niet helemaal klaar met zijn voorbereiding en de Giro werd een flop. Maar hij had weer de smaak te pakken en zou nog van zich laten horen. Het verging hem fn Ita lië bijzonder goed. Hij was er tevreden en zijn bazen waren over hem al even kontent. Dus bleef hij waar hij was. De Belgi sche sponsors konden het zonder hem stellen in het verleden, ze zouden het ook dit jaar moeten doen. De hoogtepunten voor 1983 moesten de Ronde van Italië en mis schien ook de Ronde van Frankrijk, zijn ronde wor den. In Italië liep het op een sisser af en Lucien maakte zich sterk om in de Tour weerwraak te nemen. Roddelpraatjes Het verhaal van de Giro is inmiddels bekend. Van Impe won er met spre kend gemak een etappe, maakte iedereen bekend dat hij daarop de leider van het peloton Beppo Saronni zou aanvallen. En toen kwam de klap: een rustdag en Lucien kreeg bezoek van zijn vrouwtje Rita. De dag daarop presteerde hij on dermaats. Rioolkranten hadden meteen stof ge vonden voor een on waarschijnlijk verhaal. De komst van Rita was de oorzaak van deze afgang van de wielrenner Van Impe. Lucien wist wel be ter: hij maakte een fout die een beginnend ren ner zou maken: niet eten tijdens een zware etappe. De man met de hamer stond hem op te wach ten. De klap was hevig en Van Impe kon de Giro vergeten. Wat er toen allemaal geschreven en verteld werd, grenst gewoon aan het ongelooflijke. Het werkte op het moraal van Van Impe. En binnen in zichzelf nam hij het be sluit zich vroeg of laat nog eens in zijn ware ge daante te vertonen. Kwam dan het nieuws dat iedereen met ver stomming sloeg, al was het ook een beetje ver wacht: Bernard Hinault, geplaagd met felle knie pijnen, zag af van deelna me aan de Tour. De grote favoriet was van het to neel verdwenen en plots doken er overal kansheb bers op de overwinning op: Joop Zoetemelk, Lu cien Van Impe, Peter Winnen, Hennie Kuiper, Phil Anderson, Stephen Roche, Johan Van de Vel de en ga zo maar door. Met al deze verhalen verdween de spanning rond het Belgisch kam pioenschap op de achter grond. De titelstrijd werd weer nieuws toen Frank Hoste in Zwitserland met de pedalen speelde en bovendien ook nog gere puteerde spurters als Kel ly en Freuler geregeld er van langs gaf. Hoste was dan ook de te kloppen man. Had hij niet een hele formatie rondom zich? En ook met Michel Pollentier zou men moeten rekening houden. Die reed ook sterk. En Eric Vanderaer- den, misschien zelfs Ed dy Planckaert. Niemand dacht aan Van Impe. Ten zij Lucien zelf, die wist wat het zeggen wou 30 maal de Kluisberg op te rijden. De eenzaten Een eigenaardig kam pioenschap. Dat wel. fen wedstrijd voor de eenza ten. Kijk maar eens naar de uitslag. Van Impe wint. Toevallig of niet Met sportbestuurder Van Vaerenbergh na een wedstrijd te driekleurige trui om de lenden en gaat daarmee naar de Tour. Om te winnen Zegt Lucien zelf. «Ik ga naar de Tour om te win nen. Niet om het berg- klassement in de wacht te slepen, maar om de gele trui mee naar huis te brengen». Zoals in 1976 toen Mere tien keer te klein was om de entoe- siaste supporters van de kleine te herbergen. Van Impe's woning hield er zelfs een gele gevel aan over. En waar men vroe ger in Mere bolletjestrui en bij de vleet zag, raakte men toen haast gek geke ken op de gele truien. Het werd hij er bergkoning, een keer veroverde hij de gele trui. Een indrukwek- te goed wat hij kan. Hij is geen grootprater en wan neer hij zichzelf een kans geeft op de overwinning, dan gelooft hij daar ook honderd procent in. Hij overleefde ze Lucien Van Impe heeft in zijn karrière al voor enkele opmerkelijke pres taties gezorgd. Zo start hij voor de veertiende keer in de Ronde van Frankrijk en reed hij die al dertien keren uit. Vijf keer naar uit dat ook Bernard Hinault vlugger uit het peloton zal verdwijnen dan de kleine uit Mere. Zijn leeftijd schijnt geen vat te hebben op zijn orestaties. En dat komt omdat Lucien een en al beroepsernst is. Zich als geen ander weet voor te ONTBRAK NOG 'I-EINE LUCIEN WAS ZONDAG WEER GROOT dit jaar, wel de gele, of misschien allebei.

De Voorpost | 1983 | | pagina 25