Voorzitter Joseph Rollier nam afscheid van de rechtbank Wase CVP: «Voorlopig géén stort nodig in 't Waasland» t aftri Huldiging verdienstelijke Ledenaars Mercatoreiland in Rupelmonde weer volledig toegankeliik Teledienst Aalst zoekt Kulturele atoomschuilkeldei in Temse? Geslaagde Sinte-Pietersfeesten in Hamme hun >m;i 4 - 1.7.1983 - De Voorpost Vervolg van blz. 1 Zijn grootvader langs moeders zijde, de heer Octaaf Van Mal- leghem was er van 1901 tot 1904 Procureur des Konings en zijn oom, de heer Willy Van Malleghem die later voorzitter werd van het Hof van Beroep te Gent, oefende er tot in 1940 het ambt van onderzoeksrech ter uit. De toenmalige voorzitter, de heer Van Ginderachter zag wel wat in die jonge energie substi tuut en drong erop aan dat hij vlug tot rechter zou benoemd worden en dat gebeurde amper twee jaar later. Bij besluit van de secretaris-generaal d.d. 31 maart 1943 werd hij rechter en als allereerste magistraat van ons rechtsgebied zag hij in maart 1945 deze tussentijdse benoeming bekrachtigd door een besluit van de Regent. Onder de wijze leiding van vooraanstaande magistraten als de hh. Van Ginderachter, Mattlajs, Goris e.a. ontpopte hij zich tot een zeer bevoegd en gezaghebbend rechter die zowel het straf- als het burger lijk recht grondig beheerste. Toen de heer Eduard Goris als opvolger van voorzitter Mat- thijs geroepen werd, was het niet verwonderlijk dat de heer Joseph Rollier in zijn plaats tot ondervoorzitter werd be noemd. Wij schreven toen 18 november 1955. In die nieuwe functie dwong hij het respekt af van iedereen die ook maar iets met de rechtswereld te maken had door de manier waarop hij de zittingen leidde en de autori teit die van zijn persoonlijk heid uitstraalde. De heer Rol lier was ondertussen weduw naar geworden en op 27 april 1963 trad hij opnieuw in het huwelijk met mej. Ghislaine Störms uit Hakendover. Me vrouw Rollier heeft zich on dertussen in Dendermonde ge liefd gemaakt door haar ver diensten op sociaal gebied. Zij is er voorzitster van het Natio naal Werk voor Kinderwelzijn, ondervoorzitster van Vakan tiepret, het voormalige vakan tiepatronaat en lid van de ge zinsraad van Dendermonde. Tijdens de langdurige ziekte van wijlen de heer Eduard Go ris droeg hij niet alleen de zware verantwoordelijkheid van dienstdoende voorzitter, maar was tevens kamervoorzit ter van de Korrektionele Rechtbank Na het overlijden van de heer Goris op 7 oktober 1965, stel den zich dan ook geen proble men voor het vakant gekomen voorzitterschap. Reeds enkele weken later kreeg de heer Rol lier met een ruime twee-derde meerderheid de eerste kandi datuur van het Hof van Beroep en enkele dagen later, met unanimiteit van stemmen de eerste kandidatuur van de Pro vincieraad van Oost-Vlaande- Op 3 december 1965 werd hij tot 12e voorzitter sinds de Bel gische onafhankelijkheid van de Rechtbank van Eerste Aan leg te Dendermonde benoemd. De voorzitter van de verzoe ning In het sobere, maar toch wel imposante bureau van de voor zitter, hadden we met hem een informeel gesprek. Voorzitter Rollier is een rustig en beadigd man die niet alleen autoriteit maar tevens mense lijke warmte uitstraalt, eigen schappen die hem zeker zullen geholpen hebben wij de uit voering van een zijner taken: pogen tot verzoenen van men sen die uit de echt willen scheiden. «Ik heb veel desillusies ge kend, vertelt hij. Maar de vreugde om een echte verzoe ning was des te groter.» «Een voorzitter van de recht bank heeft verscheidene op- drachgen. Hij moet niet alleen zorgen dat alles hier op het materiële vlak goed draait, hij is ook een radsman voor zijn mede-magistraten, een toe vlucht voor de leden van de staf. Daarnaast komt hij ver zoenend tussen bij echtscheid ingen en is hij voorzitter van de Eerste Burgerlijke Kamer. Ook in die laatste funktie wou ik liever dat de partijen tot een akkoord kwamen. Informele bijeenkomsten hebben daartoe dikwijls goed resultaat gele verd.» Dat zijn heelwat opdrachten voor één man. «Inderdaad, maar het werk van justitie is dan ook fors gegroeid. Het aantal vragen tot echtscheiding bijvoorbeeld, is misschien wel tien keer zo groot als twintig jaar geleden. Toch vind ik die verzoenings periode noodzakelijk. Al te veel mensen willen scheiden in een driftbui of na een plotse breuk. Er is een periode nodig waarin men tot bezinning kan komen, een soort afkoelingstijd. Het brengt natuurlijk allemaal meer werk mee. Ook de ande re dossiers zijn fel in aantal toegenomen. Elke dag ben ik hier te vinden tot zes a zeven uur 's avonds. Mijn mensen weten dat Hoe zijn de verhoudingen tussen de zittende en de staan de magistratuur? «Vrijwel ideaal. Wij beseffen dat we allemaal voor éénzelfde doel werken: een rechtvaardi ge rechtsbedeling. Ook de le den van de balie mogen daar bij vernoemd worden. Er zijn geen noemenswaardige moei lijkheden. Indien er toch mochten geweest zijn, dan zorgden we voor een degelijke oplossing. Met een beetje psychologie kan je immers veel bereiken en mensenkennis die doe je hier wel op. Wij worden hier trouwens alle dagen met de grote en kleine problemen van de mensen gekonfron- teerd. Soms zegt men wel eens dat het rechterlijk apparaat ei genlijk bestaat uit wereld vreemde mensen. Dat is echter niet zo. Men krijgt die indruk omdat de meeste magistraten eerder te ruggetrokken, in hun gezin, leven. Te veel banden met de buitenwereld kunnen immers gevaarlijk worden. Daarom beschermen ze zichzelf. Toch hebben ze allemaal hun vrien denkring waarin ze zich graag bewegen». Met voorzitter Rollier neemt een belangrijk figuur afscheid van de Dendermond- se Rechtbank. Voorlopig blijft hij Dendermonde bewonen, weet hij. «Ik heb hier een zeer mooie tijd gehad, zegt hij en wil nu rustig van mijn emeritaat ge nieten. Aan Dendermonde heb ik zeer goede herinnerin gen. Mijn twee kinderen zijn hier ondermeer opgegroeid. Mijn zoon is momenteel vrede rechter in Deinze en mijn dochter is als licentiate tolk en simultaanvertaaister aan de Nato. Wat kan een vader nog meer verlangen. Bovendien- heb ik nog vijf kleinkinderen». Over een mogelijke opvol ger kon voorzitter Rollier zich nog niet uitspreken. «Daarbij spelen teveel invloeden die ik eigenlijk niet ken, zegt hij. Hopelijk laat de nieuwe be noeming-niet te lang op zich wachten. Dat is nooit goed.» Bezorgd om zijn rechtbank en om zijn gezin zal deze meinen- te jurist nu toch zijn vertrouwd bureau verlaten, een bureau waarvoor duizenden mensen hun opwachting hebben ge maakt. Sommigen daarvan gingen binnen met een bang hart en konden weer weg met een opgelucht gemoed. Voor zitter Rollier was er immers van overtuigd dat het gewoon menselijke in de rechtsspraak nog van groot belang is. De kombinatie van die mensen kennis en zijn juridische ach tergrond, maakten van hem een figuur die nu reeds inge schreven staat in de lange lijst van belangrijke juristen die de Dendermondse rechtbank ons geschonken heeft. Naar jaarlijkse gewoonte werden zondag in het Kultureel Centrum van Lede de verdienstelijke Ledenaars gehul digd. Schepen Henderickx kwam de eer te beurt om de gevierden naar de feesttafel te roepen waar zij hun eretekens of erediploma's op konden halen en zij door de burgemeester het ereteken opgestoken werden. Kwamen aan de eer: Micom Luc, werd gehuldigd wegens zijn moedig optreden bij een brand in Denderleeuw. De Krachtbalploeg van het St. Maartenkollege werd in deze zware eksamenperiodc gehul digd omwille van het behalen van de titel «Kampioen van België '83» kategorie minie men. Burgemeester Grepdon kreeg het ereteken «Ridder in de Kroonorde» opgestoken door Eerste Schepen Maurice Minnebo. Burgemeester Grep don kwam dan de eer toe om ex-burgemeester Jozef Gravez met hetzelfde ereteken te ver sieren. Gemeentelijk sekreta- ris Jozef Huylebroeck werd dubbel vereremerkt: hij kreeg het «Burgerlijk Kruis 1ste Klasse» en de medaille «Rid der in de Orde van Leopold II». Van Geem Victor, ge meente-ontvanger en Hilaire Van Hauwermeiren. politie- kommissaris werden door schepen Henderickx naar de tafel geroepen om het teken «Burgerlijk Kruis, 1ste Klasse» in ontvangst te nemen Scham- pheleer Frans, adj.-pplitie- kommissaris werd vereremerkt met het teken «Burgerlijke medaille 1ste Klasse», de af scheid nemende veldwachter Slagmulder Julicn werd we gens zijn bewezen diensten vereremerkt met de «Burger lijke medaille 2de Klasse». Een afgevaardigde van de NMBS reikte aan mevrouw Keppens Frans het ereteken «Arbeid van 1ste klas met gesp» uit als postume hulde aan haar in NMBS-dienst ver ongelukte echtgenoot. Sche pen Henderickx sloot zich in naam van het gemeentebe stuur aan bij deze gepaste hul de. Dan volgden nog uitreikingen van diploma's om «Verdien sten ten dienste van de Kui tuur» aan: De Fruytier Marcel, schepen Antoon Mertens, Bosman Ivo, Mertens Ray mond. Gerard Impens. Roger Quintijn, voorzitter van de So- ciaal-Kulturele Raad. Roger Duquet, sekretaris van de SKR. Jozef De Brauwer en Richard De Gcndt. Tot slot nodigde hij alle aan wezigen uit om het feestglas te heffen op de gevierden van de Het zgn. Mercatoreiland in Rupelmonde, gelegen op het e van de Kasteelstraat, is opnieuw kompleet toegankelijk. dag kan je terecht van 10 tot 18 u. Het is in alle opzichten een boeiend en rustig reisdoel. Bekijl moet je daar het monumentale beeld «Reinaert, pelgrimT torenwachter», de Reinaertmuur en het Europese Reinaeri seum naast het Scheldemuseum in de Graventoren. En danl het Lode Scheltjensplein. dat als wandelpark werd aangelegf fraaie rustbanken bevat. Aan de oever van de Schelde staan tien meter hoge Uilenspiegelstandbeeld van de VTB-VAB.I De algemene toegangsprijs bedraagt 20 frank, groepen beti 15 frank en kinderen 10 frank. Vervolg van blz. 1 Ën de burgelijk bouwkundig ingenieur Vanwijck werd bereid gevonden, de CVP van het Waasland voortaan aan te voeren, aan te vuren zo je wil. Bij ons weten is hij de zevende Wase CVP-voorzitter: na Gilbert Bosman dus, na het bijna tienjarig 'bewind van Mark De Nil, de wat kortere be- stuurstermijnen van Karei Buyse, Etienne De Cuy- per en Willy De Wilde, na de lange weg die Sombekenaar Antoon Tirez als voorzitter aflegde. Jan Vanwijck is sedert 1970 hoofdingenieur-direk- teur van de dienst Bruggen en Wegen van Dolso (Dienst Ontwikkeling Linkerscheldeoever) in Sint- Niklaas en leidt in die funktie 76 personeelsleden. Hij was van 1977 tot 1981 kabinetsadviseur bij de ministers Eyskens en Akkermans, die streekekono- mie onder hun bevoegdheid hadden. Op heel wat domeinen kent hij dus het klappen van de zweep: de Linkeroeverontwikkeling, de financiële steun aan bedrijven «die aan technologische innovatie doen» (wat vaak verward wordt met ondernemin gen die diep in de penarie zitten); vertrouwd is Vanwijck met ekonomie en tewerkstelling, en die ervaring zal beslist van pas komen nu hij CVP- voorzitter is. Van héél het Waasland. Want sedert 1979 leidt hij al de Sint-Niklase CVP-afdeling. Vanwijck is ook lid van het provinciale partijbe stuur en zetelt in het nationale CVP-kongres als afgevaardigde. Werd Vanwijck als CVP-er in de wieg gelegd? Z'n tegenkandidaat van vorige donderdag blijkbaar wel: «Van in mijn wieg werd ik voorbestemd om een rasechte CVP-er te worden» lees ik in het curriculum vitae van Piet Coppieters, docent aan de Ufsia in Antwerpen en lesgever bij de LBC-avond- leergangen in Sint-Niklaas. Piet Coppieters moest de duimen leggen. Tegen een nu eenmaal meer bekende kandidaat. Jan Vanwijck daaraan twij felt niemand is beslist valabel. Zijn kennis, zijn beslagenheid in de politieke industrie ook zal de Wase CVP zeer zeker baat bijbrengen. Géén stort, voorlopig In de marge van de CVP-bijeenkomst (mét pers- konferentie) van dinsdag in Het Wiel in Sint- Niklaas kon nog vernomen worden dat de CVP- kommissie leefmilieu onder leiding van volksverte genwoordiger Miet Smet zich heeft gebogen over de stortplaatsproblematiek in het gewest. De stelling is nu dat er, volgens de CVP, voorlopig géén stort moet komen in het Waasland. De vervoerskosten Jan Vanwijck, de nieuwe Wase CVP-voorzitter staat helemaal links op de foto. In het midden de betreur de ex-voorzitter Mark De Nil en rechts Etienne De Cuyper, die de Wase CVP ook nog heeft voorgezeten (archieffoto) naar de OTL-stortplaats in Rumst zijn relatief gering, zegt arrondissementeel sekretaris Gilbert Lockefeer, ze wegen nauwelijks op tegen de extra- kosten die zouden nodig zijn mocht men vanuit de Wase gemeenten naar een Wase stortplaats toe- moeten In dat verband wordt gewag gemaakt van transportkosten naar Rumst van alles samen één miljoen, voor alle Wase gemeenten (Beveren gaat op de Hoge Maay in Antwerpen storten) die hun vuil in Rumst kwijtkunnen. Dit «stortstandpunt» van de CVP komt verrassend over, maar daarom is het nog niet onverstandig. En de leefmilieugroeperingen zijn voorlopig gerust. Wouter VLOEBERGH het werk op de rechtbanken is erg toegenomen... Lieve Van de Broeck, psychologe werkzaam in het konsultatiebureau van Teledienst Aalst, vraagt voor haar spelterapie nog enkele dringende zaken. Wie heeft er voor haar soldaatjes, een boerderij, poppen voor de poppen kast, schilder- en tekenmateriaal, boetseerklei en een poppenhuisje. Verder zoekt Teledienst Aalst een huurhuis, waarvan de huur tussen de 4.000 a 4.500 fr. mag bedragen. Het huis moet een woonkamer, een keuken, twee slaapkamers, sanitair en een tuin hebben. Teledienst Aalst is te bereiken in dc Withuisstraat 4 te Aalst, alle werkdagen van 9.00 tot 12.30 uur en woensdag van 14.00 tot 18.00 uur. Op zaterdag van 9.00 tot 12,30 uur. Telefonisch op het nummer 053/77.61.61. Hamme. Desire Cornelis (tweede van rechtst gehurktwerd Sint-Pieter 1983 (vh) Al sedert mei '82 ijvert de jeugdraad van Temse voor het kernwapenvrij maken van de gemeente. Op 16 september van vorig jaar kreeg de raad een el negatief antwoord van het schepenkollege op de 31 vraag om de door de jeugdraad goedgekeurde motie door de gemeenteraad te laten bekrachtigen. 'J1 Ondertussen vloeide al heel wat water door de el Schelde. Maar de bekommernis bleef bij de jeugd- raad in Temse. Die instantie heeft nu «een roep inn' de Temsese woestijn» de (Wase) wereld ingestuurd, oe In die «woestijnkreet» vertolkt de jeugdraad z'n de bezorgdheid over de toekomst: die ligt blijkbaar ar niet meer in de handen van de gewone man. Gezegd wordt dat de Boelwerf én de Scheldebrug in oorlog stijd heel belangrijk zijn op strategisch gebied en verwezen wordt naar het feit dat al ruim 150 ,je gemeenten in Vlaanderen kernwapenvrij werden pi verklaard. Daarvan uitgaande vraagt de jeugdraad ng aan de inwoners van Temse een keuze te overwe- L gen: ofwel af te zien van de bouw van het nu liï geplande kulturele centrum en te ijveren voor eenrilt kulturele atoomschuilkelder, ofwel te ijveren vooi het kernwapenvrij laten verklaren van Temse. /vuld dei Hamme. Ter gelegenheid van de Sint-Pietersfeesten trok de Sint-Pieterstoet door de straten van de gemeente vhw"k "eren Op 24 en 25 juni organizeerdc het Buurtopbouwwerk 't Hof- ken de zevende Sinte-Pieters feesten in Hamme Vrijdag 24 juni had de verkiezing plaats van Sinte-Pieter. in het buurt huis van deze buurtwerking Er waren 5 kandidaturen. Het was uiteindelijk Cornelis Desi- ré, die verkozen werd tot Sin te-Pieter. en bijgevolg mocht regeren over dc feesten. Zaterdag 25 juni was er vanaf 14 uur een groot buurtspel voor alle kinderen, in de stra ten van de wijk, die voor die gelegenheid verkeersvrij ge maakt waren. Erik (hoofdper sonage in het boek van God fried Bomans), en Sinte-Pieter waren te gast in de wereld van de insekten Samen met Erik en Sinte-Pieter speelden de kinderen allerlei spelletjes, waarbij zij kennis konden ma ken met diertjes, waarvan men niet altijd bang hoefde te zijn. Voor dc leiding hiervan kon men rekenen op enkele jeugd verenigingen, zoals VKSJ, Krea, KAJ en het jeugdatelier van het buurthuis. De namid dag werd afgesloten met het den 's avonds Sinte-Pietci 78, dansen onder de rozenhoeden, ren, tijdens het St.-Pietei van h. Het Klein Muziek, en de kar- in de tent die opgesteld navalgroepen uit de Buntstraat in de Kleine Manden en 't Achtcrthof met hun ver- straat, schillende reuzen stapten mee O.a. door deze feesten.èebeeli in deze kinderstoet, die via de het buurtopbouwwerk 't Buntstraat, Mandemaker- ken tegemoet te komen straat, Rijbekestraat, Jager- haar eigen doelstellingen ng var straat, Kerkstraat, Ringstraat, melijk het opbouwen va idSint Slangstraat, Achterthof. Ka- leefgemeenschap, waar t Van he pellestraat, Hof ter Bossen ners opkomen voor aankwam in Klein-Hulst. buurt en waar nog kon Men had op deze zevende Sin- met de buren.en waar hei c kinc tc-Pieterfecsten ook gedacht tig is om te wonen en aan de volwassenen. Zij kon- stelli

De Voorpost | 1983 | | pagina 4