m iigtlHiK Een jubelfeest vol pracht en praal met een zuster in de zon 1 1 1 f f Feest in de meisjesschool te Oudegem Speelplein Bartje met rijkgevuld zomerprogramma in Beveren «Antikommunistische vredesbetoging» S|BL - ■- B 6 - 1.7.1983 - De Voorpost Appelse meisjesschool in feeststemming Met een stijlvolle eucharistievering verzorgd door de leerkrachten en de leerlingen van de Heilig Hartschool van Appels en druk bijgewoond door ouders en sympatizanten, werd het feest naar aanleiding van het 80-jarig bestaan van deze meisjesschool plechtig ingezet. Nadien volgde een akademische zitting, waarop een aantal eminente sprekers, onder wie gemeenschapsminister Jan Lenssens die ook onderwijs onder zijn bevoegdheid heeft, waarop de waarde van de vrije scholen in het geheel van het opvoedingsproces werd uiteengezet. Maar zowel tijdens de eucharistieviering als tijdens de akademische zitting werden woorden van dank uitgesproken aan het adres van de zusters die gedurende heel deze tijd met al hun krachten en mogelijkheden hebben ingezet om de Heilig Hart school uit te bouwen tot wat ze is: een school met een open en blij hart voor iedereen. De kerk van Appels was zater dag veel te klein om de vele gelovigen een plaats te bieden. Want ze wilden er allemaal bijzijn. Men viert immers niet elk jaar een jubelfeest om een school en bovendien wordt er ook nog afscheid genomen van de laatste zuster die in deze school les geeft. Vele oud-leer lingen van de Heilig Hart school waren ingegaan op de oproep van de vriendenkring om van deze viering een echt feest te maken. Pastoor Oste had in zijn gelegenheidshomi lie geen woorden genoeg om de dankbaarheid van de bevol king aan het adres van de zus ters en de leerkrachten van de school te benadrukken. Hij wees erop dat zij het vertrou wen van de ouders waard zijn. maar dat is ook wederkerig: de ouders moeten kunnen reke nen op de leerkrachten en we ten dat hun kinderen in heel goede handen zijn. In Appels is dat zo, aldus de pastoor die de leerkrachten en de leerlin gen ook hartelijk dank zegde voor de fijna eucharistievie ring, «een waar feest» dat past bij een heuglijke verjaardag. Terugblik op het verleden In de turn- en feestzaal van de school werden na de eucharis tieviering de genodigden en ouders hartelijk welkom gehe ten voor een akademische zit ting die zou uitmonden in een waar dankfeest. Zuster Mauri- cia, die in 1969 te Appels aan kwam en er zowel in de klas stond als er direktrice was en van 1978 de meisjesscholen van Appels en Oudegem leid de bracht in herinnering dat de eerste zusters in 1900 te Ap pels toekwamen om er in een private school les te geven. Pas in 1903 werd die school door de gemeente van Appels over genomen. Drie jaar geleden stonden er nog drie zusters in het onderwijs te Appels. Nu ook zuster direktrice per 1 sep tember met pensioen gaat, wordt de onderwijstaak toe vertrouwd aan lekenkrachten. Maar zuster Mauricia getuigde van de leerkrachten dat zij hun taak aankunnen en haar volste vertrouwen genieten. Zij dankte trouwens de leerkrach ten van de Heilig Hartschool. de leden van de vriendenkring die erin geslaagd zijn een speel- en ravotterrein te ma ken zodat elke klas haar stukje grond heeft, waarin kan ge zaaid en geplant worden en zelfs geoogst. Tenslotte hoopte zij op een goede verdere sa menwerking tot welzijn van de school en de leerlingen. De direkteur van de zusters van Onze Lieve Vrouw Pre sentatie van Beveren Waas zou dan de geschiedenis van de school verhalen. In een vlotte stijl met hier en daar aandacht voor de kleinigheden die een verhaal kruiden, vertelde hij hoe de zusterkongregatie in 1727 door Anna Piers werd gesticht en zich tot doel stelde in te staan voor het onderwijs van de meisjes. In Appels bestonden er rond de eeuwwisseling een vrije school in de lokalen van de zondagsschool en er was een privaat schooltje in de Book- molenstraat waar twee onder wijzers aan het werk waren. De zusters kregen als opdracht mee om die twee leerkrachten te gaan bijstaan in hun taak.In 1900 arriveerden op die wijze de zusters Juliana Kant en Ju lia Poelaert. Men schreef 15 juni 1900. Dagelijks legden zij te voet de weg van Oudegem naar Appels af en 's middags gingen de twee zusters hun boterhammen opeten bij Ro- zeke. In september 1900 na- Dendermonde. De feestzaal was nokvol gelopen om de vieringen van het 80 jarig bestaan van de school mee te maken (v) ,!i >i 4W» w> Dendermonde. Volk was er genoeg op het feest van de Heilig Hartschool (v) men drie zusters hun intrek in een huurhuisje op 't Zand en een paar jaar later werd een eigendom aangekocht met de bedoeling die om te bouwen tot klooster. Die eigendom was een... herberg. Het uit hangbord was nog te zien op de tentoonstelling die met deze SO1 verjaardag van de school gepaard ging. Ze werd aange kocht voor de prijs van 5.000 fr. en de koopakte werd ge schreven op naam van kunst schilder Van Baveghem uit Overmere. In 1903 werd over gegaan tot de afbraak van de stallingen van de herberg en in oktober van datzelfde jaar kon men de nieuwe klaslokalen openstellen. Het gevolg was dat het aantal zusters van 3 tot 5 vermeerdere. De kosten van de nieuwbouw werden betaald door de verkoop van 10.000 tombolabiljetten en de pastoor pastte het tekort bij. De zus ters woonden nu in een her berg, waar nu meer moeders dan vaders over de vloer kwa men. De dorst naar een goed woord, naar raad, was biezon- der groot. Bouwperiodes In 1903 werd de school door het toenmalig gemeentebe stuur van Appels aangenomen en werd tijdens een gemeente raad besloten de jaarwedde 500 fr. van een zuster te betalen. In 1906 werd de her berg omgetoverd tot een echt klooster cn er kwam bij de school een derde klas bij. Dat betekende dat cr ook een zus ter bijkwam. In die tijd stelde men een snelle ontwikkeling van het onderwijs vast. Dat was toe te schrijven aan de wet op de kinderarbeid, het bren gen van de leerplicht op 12 jaar. het invoeren van een vierde graad en vooral het gro te belang dat werd gehecht aan de huishoudklasscn vrouwen moesten met alleen thuis wer ken. ze moesten ook een school voor het leven mee krijgen. Bij het begin van het school jaar 1906-1907 telde men in Appels 6 zusters. Er waren drie klassen voor het lager on derwijs in de Kerkstraat en 2 klassen voor de kleuters in de Bookmolenstraat In 1910 wordt de hele school door de gemeente Appels aangenomen en wordt een gemeentelijke jaarwedde uit betaald van 500 tot 800 fr. (naargelang de di ploma's) aan de zusters en werd een betoelaging van 2 tot 3 fr. per leerling uitgekeerd In 1914 volgt dan de invoering van de leerplicht tot 12 jaar. zodat de toename van het aan tal leerlingen tijdens de eerste wereldoorlog werkelijk aan zienlijk was. In 1916 ziet men zich verplicht een klasje van de kleuterschool om te vormen tot een klas voor het lager onderwijs In 1922 worden er twee nieuwe klassen bijge bouwd en en kan het klasje van de Bookmolenstraat weer aan de kleuters worden ge schonken. De Heilig Hart school kon toen rekenen op de steun van Isabella Segers. toenmalige burgemeester te Appels. Een anekdote tijdens de oorlog is dat de zusters door de Duitse bezetter werden op gesloten. maar dank zij een list wisten vrij te komen. In 1918 werd de school door de'Duit- sers opgeëist. Er logeerden niet alleen soldaten, maar ook paarden in. Er werd flink wat schade aangebracht, zo kan men lezen uit een rapport van de architckt die belast werd met de vernieuwbouw. Op 28 oktober 1918 moest zelfs de kerk van Appels worden ont ruimd op bevel van de Duitse troepen die er Italiaanse krijgsgevankapcl van de zus ters werd dan een paro chiekerk. De kapel werd in 1924 vernieuwd en verruimd en ook aan de school werd gedacht: daar kwam een huis- houdklas die naam waardig bij. Kan men de eerste 25 jaar beschouwen als de pioniers tijd, dan zou een periode ko men van consolidatie en groei. In 1928 werd het woonhuis van de zusters aangepast en in 1932 worden vier nieuwe klasloka len gebouwd, wordt overge gaan tot de modernizering van de WC's en de speelplaats, wordt er een stuk grond aange kocht en wordt de school in de Bookmolenstraat opgeheven. Tussen 1970 en 1980 dan en dat zal iedereen allicht nog fris in het geheugen liggen, werd overgegaan tot de bouw van een turnzaal, van nieuwe klas lokalen. enz. En spreker be sloot: «men kan terecht zeggen dat de Heilig Hartschool van Appels is meegegroeid met zijn tijd ten bate van de opvoe ding van de kristelijke jeugd van Appels. Daarvoor moet men de zusters, de leerkrach ten, het vriendenkomitee, de ganse bevolking dankbaar zijn». Inspekteur Coppens zou trou wens inpikken op die dank baarheid en de waarde van de vrije school onderstrepen in het geheel van de opvoeding., «Tachtig jaar wil heel wat zeg gen. zo begon hij. Dat wil onder meer zeggen dat heel wat mensen hier hebben school gelopen». Hij riep ook enkele markante zusterfiguren in herinnering op en bracht dan zijn gelukwensen over aan de kongregalie en de feeste lijkheid en onderstreepte dat men niet bepaald met vreugde- de laatste zuster in Appels ziet weggaan. Appels is een goede school, zo zei hij nog. waarbij hij de aanwezige ouders vroeg hun vertrouwen te willen hech ten aan de Heilig Hartschool Pastoor Oste bracht de woor den van dankbaarheid van de parochie over aan de zusters en vooral aan zuster Mauricia die afscheid nam van de school. Hij zette haar werk lust. haar inzet cn haar groot hart in het zonnetje cn dankte alle leerkrachten voor hun me dewerking. ook op parochiaal vlak. Tenslotte deed hij een oproep op de vriendenkring, om nog meer dan in het verle den zich in te zetten voor het welzijn van de school Vlaams onderwijs in Vlaamse handen De laatste spreker in de rij was gemeenschapsminister Jan Lenssens die om twee redenen blij was: in de eerste plaats om de viering van zusters en het tachtigjarig bestaan van de ba sisschool en in de tweede plaats omdat ook hij aan deze school veel herinneringen heeft. «In 1944 heb ik hier op de schoolbanken gezeten, al dus minister Lenssens die zijn uitstekende herinneringen aan de zusters beschreef. Vervol gens ging hij dieper in op de vele zaken die zich de laatste weken omtrent het onderwijs hebben afgespeeld. Er zijn in de eerste plaats de onderhan delingen om het onderwijsbe leid naar de gemeenschap over te hevelen. «Vlaanderen moet baas zijn over zijn eigen onder wijs», aldus Lenssens die ook de verlenging van de leerplicht in herinnering bracht en de wettelijke regering van het leerlingenvervoer, de vernieu wing van het beroepsonderwijs en de aanpassing van het avondonderwijs en de sociale promotie citeerde. Maar het belangrijkste speelt zich niet af in Brussel, maar wel in de lokale scholen. Hij noemde het van het grootste belang dat de bevoegde minister kontak ten onderhoudt met het leven aan de basis en zei dat de belangrijkheid van het lager onderwijs vaak over het hoofd wordt gezien Hij wil verdeï werken om ook aan het basis onderwijs de kwaliteit te geven die het nodig heeft. Het stem de hem tot vreugde dat de regering precies in deze sektor van het basisonderwijs geen bezuinigingsmaatregelen heeft genomen. Hèt basisonderwijs is een eerste stap naar de vol wassenheid, het is toegespitst op de omgeving en draagt bij tot gemeenschapsvorming», al dus minister Lenssens die be sloot met een warme hulde aan de leerkrachten. Daarop werd zuster Mauricia in de bloemen gezet en kreeg zij een gulden boek overhan digd waarin in sierlijke letters de geschiedenis van de school was geschreven. Zij kreeg ook bloemen uit naam van de vriendenkring en de leerlingen van het vijfde en zesde leer jaar; bijgestaan door de leerkrachten, zongen voor haar een passend afscheids lied: Het is vandaag een jubel feest, een dag vol praal en pracht, een bloem een lied. Wij zetten op dit feest een zuster in de zon en denken daarbij even... als dat maar dureji kon». Tot slot werd dan een tentoon stelling geopend. Oude foto's, dokumenten. handwerkjes, leerboeken, diploma's en ge tuigschriften werden cr te kijk gesteld. Zo hing er onder meer een foto van burgemeester Cool en zijn zus. genomen in 1925 aan de muur En dat was natuurlijk een van de vele blik vangers. Uiteraard ging de aandacht ook naar de vele klasfoto's van Dendermonde. Zuster Mauricia gaat per 1 septembt rust. Zij werd in de school te Appels passend gehulM cr vroeger en nu en probeerde menigeen zichzelf te herken nen op het vergeelde papier Zondag kon dan het school feest van start gaan. Met een gelegenheidsrestaurant en om wille van het jubileum werd het aperitief door de school aangeboden. In de namiddag gaven de leerlingen van de school een demonstratie van hun kunnen en kon men te recht op een vlaamse 1 cr met allerlei volksspelen I 91SI' aard waren er ook de ambachten zoals vlechten, vlasbewerking, werksters, spinnen, stra zikanten en ga het rijtje verder af. Een geslaagde viering d velen goede herinneringc een rijk verleden zal h: j™1' opgeroepen :n 1 i. C Ruim honderd speelpleinanimatoren, van wie een groot deel kan bogen op een jarenlange ervaring, staan in Beveren klaar om vanaf maandag 4 juli tot en met donderdag 25 augustus de jeugd op te vangen en ze een aangename en onbezorgde vakantie te bezorgen. Zowel de jongsten (vanaf 4 jaar) als de oudere kinderen (15 jaar) worden verwacht op de pleinen van het Chiroheem aan de Kallobaan of van de Sint-Annaschool aan de Sint-Mar- tenslaan. Vorig jaar namen zowat achthonderd kinderen deel aan de Beverse speelpleinwerking. Vrijdag 5 augustus komt het Reizend Jeugdteater Nele een opvoering geven van «De Ge laarsde Kat» (toegang gratis) en op maandag 22 augustus wordt een fictsrally verreden. De laatste drie dagen van de speclpleinwcrkmg 1983 zijn gevuld met tekenfilms, plein- spelen, kindermarathon, voet- baltornooien cn optreden van de VP-Joepie Jocp-kinder- show. Voor meer informatie kunnen de ouders zich steeds wenden tot het Spcclplcinsckretariaat, per adres Frank Claes, Oude Zandstraat 12 te Beveren. tel. 03/775.33.87 of bij de pleinver- antwoordelijke. (wvdv) De kinderen worden ingedeeld in leeftijdsgroepen. 4-, 5- en 6- jarigen samen, 7- en 8-jarigcn, 9- en 10-jarigen, 11-, 12- en 13- jarigen en ook de 14- en 15- jarigen vormen een leefgroep. Alle ingeschrevenen zijn ver zekerd tegen eigen letsels en letsels aan derden. De inschrij vingen gebeuren dagelijks tus sen 8.15 u. en 9 u. Het inschrij vingsgeld bedraagt 35 fr. Een warme maaltijd kost 55 frank, een koude schotel eveneens en een broodmaaltijd betaal je 30 fr. Drank komt op 60 fr. voor vijf konsumpties en het zwem men kost 25 fr. per beurt. Toppers Enkele toppers uit een waaier van aktiviteiten geven we hierna Op 6 juli een groot spel «één tegen allen», op 8 juli een optreden van Teater Lanceloet met «Een klein uurtje ik»", met medewerking van het Bestuur voor Jeugdvorming. Toegang gratis. Op donderdag 14 juli wordt een bezoek gebracht aan BRT- 2 omroep Antwerpen en woensdag 20 juli staat een bus- uitstap op het programma. Men reist naar het pret- en safaripark Bellewaerde. Prijs 350 fr. Gelieve 5 dagen op voorhand in te schrijven. Maandag 25 juli doen leeftijds groepen 4 en 5 een stadsspel in Antwerpen en op dinsdag 26 juli is iedereen te gast op een tekenfilmfestival met Laurel en Hardy. Augustus is al even spannend met een heuse luchtdoop in Deurnc voor de 12-jarigen. Prijs slechts 250 fr Wie liever te water gaat kan donderdag 4 augustus mee naar de Belgi sche kust. Eveneens 250 fr. Op komst in Sint-Niklaas «Als reaktie op het pacifisme a la Pax Christi en Vaka» wil het Nationalistisch jongstudentenverbond op zaterdag 29 oktober (om 14 u) een «antikommunisti sche vredesbetoging» op het getouw zetten in Sint-Niklaas. Volgens het NJSV-Sint-Niklaas is de vredelievendheid van hogergenoemde verenigingen «gevaarlijk en schijnheilig», en vandaar het voornemen tot het organizeren van die manifestatie. In oktober van dit jaar bestaat de Sint-Niklase afdeling van het Nationalistisch Jongstudentenverbond precies één jaar. Het NJSV kan je in de weliswaar studentikoze, maar ook extreemrechtse flamingantische hoek situeren. Sympa thieën voor het Vlaams Blok, het Sint-Maartenfonds, de Werkgroep Alarm, Voorpost, enz. worden bij het NJSV niet verhuld. Het NJSV was in dit eerste werkjaar beslist zeer aktief: inzake het organizeren van gespreksavonden in eerste instantie, maar ook op gebied van ontspanning (mosselavond, schaats- avond, cantus, volksdans, bal e.a.). Kontaktadres is: Frans De Maesschalck, Postbus 40 in 2700 Sint-Niklaas. Praeses voor '82-'83 is Lieven Van Mele. (wv) Dendermonde. Schoolfeest te Oudegem. Dendermonde. Schoolfeest te Oudegem. De ouders be leefden heel wat pret aan de stukjes v) Dendermonde. Schoolfeest te Oudegem. De eerste kleu terklas klaar om op te treden v) teke teke de b brac! voor nu het Bcnocir gekrc stuur ft het promo gen h Dendermonde. Schoolfeest te Oudegem. De meisjes tre den aan voor een dansje, en dan ontbreken natuurlijk de jongens niet op het appel (v)

De Voorpost | 1983 | | pagina 6