«Wase landbouwdagen» in het teken van de melk Twee jaar boerenmarkt in Beveren Zaterdag en zondag in Stekene Sint-Gillise Volkstuinders laten mooiste hof zien De «Wase landbouwdagen» beknopt ABS kiest «Wase landbouwprinses» Traktoren «crossen» in Stekene Prijsvee in Stekene Suksesvolle aktie Wereldsolidariteit te Lokeren Entoesiaste li- in De Klinge juliviering Een Wereldwinkel in Tems Elfjulivieringen 8 - 1.7.1983 - De Voorpost Het is al de vijfde maal dat in Stekene de «Wase Landbouwdagen» worden ingericht. Deze vijfde editie staat in het teken van de melk, en het spreekt dan ook voor zich dat elke bezoeker de kans zal krijgen om minstens een glas melk te proeven. Het spreekt evenzeer voor zich dat de gewestelijke afdeling van het ABS (Algemeen Boeren- syndikaat), dat deze «landbouwdagen» inricht, heel wat meer te bieden heeft: een ruime tentoonstelling van allerlei met de landbouw verwante produkten, een «trekker-trek- wedstrijd», gymkawedstrijden, dansen, verkiezing van de «Wase landbouwprinses», melkveeprijskampen, demon straties met landbouwmachines, oude ambachten, show met Arabische paarden, restaurant enz. De voorlopers van de huidige land- en tuinbouwers in onze gewesten zijn de monniken van de abdij van Boudeloo geweest. Zij begonnen met de inpoldering, ter bescherming tegen Stormvloeden en over stromingen. Zij wilden leven van datgene wat ze zelf konden winnen op hun velden. Voor de vleiende bijnaam «Tuin van Europa», (of «Tuin van België») hebben de men sen uit het Land van Waas hard moeten zwoegen. De Wa se landbouwer werd steeds ge kenmerkt door een sterke on dernemingszin en met de bo dem heeft hij steeds geluk ge had, want over het algemeen beschikt men hier over tertiai re lagen klei en jonge bovenla gen. Het veebestand was ge middeld steeds groter dan dat in de andere gewesten en de Wase landbouwers zijn de eer sten geweest om de «dries» met klaver in te zaaien in plaats van met gras. Boven dien was er in de Wase regio een intensiever stalvoeding dan in andere streken. Verder ontdekte de landbouwer uit het Waasland dat de kommer- cializering én de afzet van het geproduceerde van groot be lang was. De diverse Wase markten hebben hierin een grote rol gespeeld. Het ont staan van de lokale botermark ten vormde ook een pluspunt voor de landbouwekonomie. Laat er dan nog een onder scheid zijn tussen de polder boer en de hooglander, beiden hebben ze ervoor gezorgd dat het Waasland een flinke voor sprong nam tegenover de rest van ons land op landbouwge bied. «Wase landbouwdagen» Ondanks de huidige stagnatie en recessie op alle vlakken van de ekonomie moeten de land bouwers als voorbeeld worden gesteld inzake produktiviteit. Waar iedereen de mond vol heeft van verfijnde technolo- giën en efficiënte investeringen om een bedrijf leefbaar en wel varend te houden zonder er soms al te veel aan te doen, is de landbouwer erin geslaagd om dit zonder veel omhaal tijdig in te zien én te realize- ren. Moderne, stabiele, goed uitgekiende landbouwbedrij ven zijn hiervan een levend bewijs. De «Wase landbouwdagen» willen aan de konsument én aan de buitenstaanders deze aanpassing en evolutie (revolu tie?) tonen. Daarom zal tij dens deze tweedaagse manifes tatie ondermeer een terugblik worden geboden op de oude ambachten. De tijd-van-toen (van hard zwoegen!) zal in her innering worden gebracht en worden getoetst aan de laatste snuifjes op gebied van tech niek en mechanisering. Daarrond geweven een ver scheiden programma 'voor elk wat wils', zoals onderstaand programma dit zal duidelijk maken. Programma Zaterdag 2 juli 11 uur: begroeting van geno digden en publiek; toespraken door een afgevaardigde van de firma's, de ABS-leiding en het inrichtend komitee; doorknip pen van het lint door de burge meester van Stekene; rond gang op de tentoonstellings ruimte en receptie (met melk) voor de genodigden. 12 uur: opening van het restau rant, verzorgd door het VABS (vrouwelijk ABS). Er zijn ge varieerde en smakelijke ge rechten. 14 uur: ontspanning in de tent met lokale radio Tijger, ten toonstelling in de tent, «trek- ker-trek»-wedstrijden, gymka wedstrijden (behendigheid). 21 uur: provinciaal ABS-bal met discobar van radio Tijger en een plaatselijke vedette; in de loop van de avond eerste verkiezingsronde van de «Wa se landbouwprinses». Zondag 3 juli 11 uur: eucharistieviering op geluisterd door het Ruyssche- veldekoor; 12 uur: opening van het restau rant; melkveeprijskampen voor rood- en zwartbont met honderduizend frank prijzen, eremetalen, schalen en tro feeën. 13 uur: demonstraties met grondbewerkingsmachines, demonstraties van oude am bachten. 15 uur: show met Arabische vol- en halfbloedpaarden 21 uur: bal met verkiezing van de «Wase landbouwprinses». De BeEr Het wordt een traditie, maar in de maand juli wordt telkens weer overgegaan tot de hof- keuring van de leden aangeslo ten bij het Nationaal Verbond der Volkstuinen, afdeling Sint- Gillis. Die keuring heeft plaats op maandag 11 juli en zal ge beuren door de heer Michiels, die vergezeld zal zijn door voorzitter Etienne Lauwaert. De keuring start om 8.00 uur en in de voormiddag zal de jury volgende straten aandoen: Hof ter Hertwinkelweg, Moes- kouterlaan. Narcissenlaan, Chrisantenlaan, Breestraat, Rode Kruislaan, Dr. De Wit- telaan. Begonialaan, P. Hen- drickxplaats. Resederlaan, Rozenlaan, Heirbaan, Water torenstraat, Veldstraat, Hoge- weg. Otterstraat, Capucienen- laan. Vondelparklaan, Em. Hielstraat, Weggevoerden straat. Volkswelzijnstraat, Van Langenhovestraat, He- melstraat. R. Ramlotstraat, Diepstraat, Hooistraat, Gast huisstraat en Boonwijkstraat. In de namiddag worden dan de Beekweidestraat, Bareel straat, Hullekenstraat. Kape- laansveid. Beukenlaan. Korte Dijkstraat, Lange Dijkstraat, Hoeksken, Spoorwegstraat, Buisstraat, Torrestraat. Olie slagerstraat en Korte Haag straat aangedaan. Zoals steeds worden de tuinen ingedeeld in vier kategoriën: meer dan 3 aren, tussen 1 en 3 aren, kleiner dan 1 are en siertuincn. De tuintjes worden beoordeeld naar het algemeen uitzicht en de aanleg van de tuin (10 punten), de verschei denheid van de teelten (25 punten), de stand van de teel ten (25 punten), versiering, bloemen enz. (20 punten) en reinheid, orde en onderhoud (20 punten). Dat geeft een to taal van 100 punten. De zonnebloemen Het Werk van den Akker or- ganizeert een wedstrijd «om de hoogste zonnebloem». De zon nebloemen zullen gemeten worden op vrijdag 19 augustus vanaf 18.00 uur. Wie aan deze wedstrijd wenst deel te nemen, moet zijn naam bekend maken bij een van de verantwoorde lijken van het Werk van den Akker of tijdens de hofkeuring zijn naam opgeven. Aan de wedstrijd zijn een aantal prachtige prijzen verbonden. De uitslag zal bekend gemaakt worden op het ogenblik dat ook de uitslag van de hofkeu ring wordt meegedeeld. Men kan zich richten tot voor zitter Etienne Lauwaert, Boonwijkstraat 15, ondervoor zitter Paul Brouillard. Bego- malaan 23 of sekretaris Wim Van Ranst. Spoorwegstraat 28. Naar de Ardennen Op 6 augustus trekt dc afdeling Sint-Gillis van het Nationaal Verbond der Volkstuinen op reis naar dc Ardennen In schrijven kan bij E. Lauwaert. Boonwijkstraat 15 of tijdens de hofkeuring. De prijs van dc reis bedraagt 490 fr. voor vol wassenen en 440 fr. voor kin deren, De reis staat ook open voor niet-leden. Men brengt onder meer een bezoek aan Han-sur-Lesse waar men een toer maakt door het Safari park. Vervolgens gaat de tocht naar Lessivc waar uiteraard het RTT tentoonstellingspark wordt aangedaan en dan door naar Nisramont waar een be zoek wordt gebracht aan dc stuwdam op de Ourthc. De reis wordt besloten met een oponthoud in Grand-Leez. waar een windmolen van 1830 wordt bezichtigd. Deze wind molen is nog steeds in gebruik en het graan dat er wordt ge malen, wordt gebruikt om daar het brood te bakken. Alle aktiviteiten vinden plaats op de terreinen van Lieven Ferket in Stekene-centrum, tussen Oost-Eindeken en Nieuwstraat. Toegang langs de technische school Sint- Andries in de Nieuwstraat. Deelname is verzekerd door een vijftigtal exposanten, firma's, de Nationale Dienst voor Afzet van Land- en Tuinbouwprodukten, de Nationale Zuiveldienst, de voor lichtingsdienst van het ministerie van landbouw, enz... Tussen de stands door zullen enkele oude ambachten het verleden oproepen: vlasbewerking, hoefsmid, man denmaker, klompenmaker, enz... In de retrostijl passen natuurlijk ook de zéér oude traktoren en de dorsmachines die je kan bekijken. In het restaurant wordt telkens vanaf 12 uur met liefde voor de hongerige magen gezorgd door de leden van het vrouwelijke ABS. Aan de «trekker-trek-wedstrijden» mag iedereen deel nemen die vaardig een traktor kan besturen. Er zijn ook nu weer enorm veel inschrijvingen. De officiële openingsreceptie zal worden aangeboden door mensen van de Nationale Zuiveldienst. Melk is troef. Tijdens de «landbouwdagen» van twee jaar geleden (de manifestatie wordt om de 2 jaar gehouden) noteerde men ongeveer tienduizend belangstellenden. Aan de landbouwdagen kunnen alle landbouwers, welk ook hun overtuiging of gezindheid weze, deelnemen. Tijdens de perskonferentie werd terecht hulde gebracht aan veearts Kamiel Rollier uit Stekene, tot kort voor z'n dood de stuwende kracht achter deze manifestatie. Voor het eerst in de geschiedenis van de «Wase landbouw dagen» kiest het ABS al of niet moet goedkeuring van het VABS een ambassadrice van de landbouw. Om de bevolking van het Waasland te laten kennismaken met en te betrekken bij het reilen en zeilen van een organisatie die in het verleden haar doeltreffendheid heeft bewezen, leek een missverkiezing naast de talrijke andere initiatieven een vrij efficiënt middel. De kandidaten die in aanmerking komen voor de titel van landbouwambassadrice zullen getest worden op handig heid, intellekt en presentatie. De preselcktie omvatte vragen over landbouw, tuinbouw en heemkunde. Items die trouwens gedurende de twee dagen zullen gehand haafd blijven De «Wase landbouwprinses» zal bij voorkeur tussen 18 en 22 jaar zijn. De finalisten krijgen waardevolle prijzen: de eerste een vierdaags verblijf in Elzas-Vogezen, een kleu rentelevisie. lint en kroon, de tweede en derde een radiocassettc, de vierde tot zesde een radio en de zevende tot twaalfde een klokradio. De jury zal bestaan uit Gaby Simoens (vertegenwoordiger landbouw), Werner De Block (onderwijs), de heer Dc Burme (industrie), André Govaert (onderwijs en pers) en Herman Heyse (heemkundige). Het verkiezingsprogramma Zaterdagvoormiddag krijgen de kandidaten een snelkur- sus bloemschikken (handigheid). In de vooravond dienen ze het bloemstuk aan de jury voor te stellen. De kandida ten bezoeken een vijftal stands. Gesprekjes met bedrijfs leiders zijn voorzien De jury hee/t hier de kans om na te gaan hoe de kandidaten evolueren in hun kontaktnamc met voormelde mensen Zaterdagavond: voorstelling van de kandidaten, tijdens de provinciale ABS-bal. aan het publiek en de jury. Presenta tor Wally Laureys stelt vragen over land- en tuinbouw en heemkunde. Het publick in dc zaal kan zijn stem uitbren gen via de toegangskaart. Zondagnamiddag kunnen kandidaten verder hun bezoe ken aan de stands afleggen. Zondagavond tijdens het bal krijgen dc kandidaten vragen voorgeschoteld over de heemkunde van Stekene en alge mene. vrije vragen. Het publiek kan opnieuw een stem uitbrengen. Hét attraktiepunt voor zaterdagnamiddag tijdens de «Wa-1\ se landbouwdagen» (vorige uitgaven waren dat een spring s koncours en ponykoers) worden ongetwijfeld de «Trek ker-trek-wedstrijden»; krachtmetingen op de snee van hei mes met de moderne paarden van de boerderij, namelijk de traktoren. Vanuit Amerika waaiden deze trekkrachtmetingen ova naar ons landje, via Nederland. Nu zijn de wedstrijden bij de Vlaamse boeren zéér gewild én ze zijn bijzonda attraktief voor het publiek. De trainingen hebben plaats in de voormiddag en dj J eerste deelnemer zal zijn trekkracht meten om 14 uur. Di |tl traktoren worden ingedeeld in reeksen volgens het gt wicht, dat wordt vastgesteld bij de training en de eerstt start. Voor de deelnemers komt het erop aan om een wagen .ver mogelijk te verslepen op een zandpiste. De wagci n„ verzwaart echter naarmate de afstand vergroot en dz: vergt niet alleen kracht van de bestuurder maar ook vet kennis en durf. Na het opmaken van een klassement krijgen de winnaars een trofee. De deelnemers moeti minstens zestien jaar zijn. Om de tijd tussen de verschillende trekproeven op vullen zal er een «gymkana» worden gereden. Dit ziji behendigheidsproeven met de traktor, waarbij de deelne mers op de kortst mogelijke tijd een bepaald parkoen bezaaid met allerlei hindernissen, moeten afleggen, hindernissen kunnen zonder gevaar worden genoi maar stellen vooral de stuurvaardigh^id van de bestuut en de wendbaarheid van de traktor op de proef. Ook dit i een eenvoudige, attraktieve wedstrijd, voorbehouden aa deelnemers vanaf veertien jaar. Ook hier worden trofeeê als beloning uitgedeeld. Beide wedstrijden vinden plaats op de feestterreinen zijn voor de aanwezigen toegankelijk. Een afsluiting u uiteraard zorgen voor de nodige veiligheid. 10.: Zondagnamiddag vinden op de terreinen van de «Was 11,{ landbouwdagen» opnieuw de veeprijskampen plaats voo Din de rundveerasscn van het wit-rood en zwart-bont. Dit voo 18.( melkkoeien en vaarzen. Vrij Het verleden heeft aangetoond dat steeds een groot aant 10.C deelnemers z'n dieren naar Stekene begeleidde, want ee Zate voortreffelijke organisatie staat telkens borg voor et 09 c vlekkeloos verloop. Bovendien zijn er talrijke prachtig 10 2 tinnen schalen te winnen én aantrekkelijke geldprij; (samen honderdduizend frank). De prijskampen beginn tea reeds op het middaguur met eerst de vaarzen en daarna i >ee koeien. De dieren worden beoordeeld door een vakkum Uns ge jury Ook ijp zal het inrichtend komitee een speciale pr toekennen aan het best verzorgde dier verzorgde lot van drie dieren.. Aan de begeleiders wordt gevraagd om zich te kleden i icei een blauwe broek en wit hemd. De selektie gebeurt do iet de provinciale vereniging van rundveehouders en 'ooi deelnemende dieren moeten voldoen aan speciale vo< i. er waarden, vooral wat de produktie van vet en eiwit betrc lonc De prijsuitreiking der schalen en ereprijzen gebeurt in 2.1' feesttent om 17 uur. linsi 8.4 het be 'r'jc O.O 8.45 rljdi 0.00 ater Gratis tombola Zaterdag 2 juli viert de Beverse boerenmarkt haar tweede verjaardag; een mooie gelegenheid om dit initiatief nog eens in de kijker te plaatsen. Het is inmiddels inderdaad twee jaar geleden dat onder het alerte oog van de BRT- kamera's bestendig afgevaardigde Etienne De Cuyper het lint doorknipte en daarmee honderden kooplustigen losliet op de kraampjes waar boeren en tuinders hun zelfgeteelde produkten te koop aanboden. De boerenmarkt was gestart. Elke zaterdag zijn ze er nog steeds: producent en konsu ment, «hand in hand voor een gezonde voeding» zoals de slo gan zegt. De boerenmarkt, een initiatief dat aanvankelijk toch enige onzekerheid en risiko's inhield voor de betrokkenen, is een vaste waarde geworden en heeft een plaats veroverd in het Beverse sociale leven. Ook organisatorisch is de boeren markt de kinderschoenen ont groeid: er is de overkoepelen de federatie waarin aktiei wordt meegewerkt aan de be- langenverdediging van alle boerenmarkten, er is ook de interne, eigen verenigings- struktuur die verder uitge bouwd wordt tot een volwas sen organisatie. Zo zijn op dit moment besprekingen aan de gang met schepen Smet van openbare markten, en tegelijk afgevaardigde van de midden stand, om te komen tot een goedkeuring van het marktreg- lement door de gemeente. In de heel eigen struktuur van de boerenmarkt (met bestuur, marktkommissie, prijzenkom- missie) mag ook de totaal be langeloze inzet van vele vrij willigers niet onvermeld blijven. Na twee -jaar houdt de boeren markt nog steeds vast aan de zelfde principes waarmee van start gegaan werd. Beknopt lichten we die nog even toe. Een boerenmarkt is géén folkloristisch gebeuren, géén mini-Bokrijk met roodwitte bolletjeszakdoeken en blauwe kielen, geen nostalgisch terug- -"""r het verleden «tuc.-.! -"weel bete was». Het is uiiv.6cr.Jc op en top hedendaags feno meen, voor steeds meer kleine boeren in ons land een bittere Dc boerenmarkt vindt plaats iedere zaterdag, ook in de win ter, tussen 14 en 16 u in de Lange Dreef (Stationsstraat) te Beveren Ter gelegenheid van het tweeja rig bestaan vindt zaterdag 2 juli een verkoop met gratis tombola plaats Bij elke aankoop ont vangt u een enveloppe. U kunt dan meteen nagaan of u één van de talrijke prijzen mee naar huis mag nemen. noodzaak. Elk jaar verdwijnen in ons land heel wat boeren en tuinders onder de toenemende druk van de grootschaligheid Winsten en winstmarges wor den kunstmatig zo laag gehou den dat het voor kleine bedrij ven niet langer lonend is, en ze haken af. Kleine boeren trach ten hieraan iets te doen via het organiseren van boeren markten. De man/vrouw die u op dc boerenmarkt een produkt aan biedt heeft dit ook werkelijk zelf voortgebracht. Er is geen enkele tussenstap: van produ cent rechtstreeks naar verbrui ker. De producent krijgt een rechtvaardige prijs en dc kon sument betaalt minder voor betere produkten. De boerenmarkt van Beveren waarborgt: dagverse kwaliteit, een ruim aanbod van seizoen- produkten, persoonlijk kon- takt met de vakbekwame voortbrenger die graag ter be schikking staat voor alle ge wenste inlichtingen, kontakt met natuur, dorp en platte land, kennismaking met de leef- en werkwereld achter de dagelijkse voeding en een kwaliteitsproduki dat beant- woordt aan alle wettelijke normen. Voor hetzelfde produkt betaalt u steeds één en dezelfde prijs, aan welk kraam u ook koopt (meent u toch een prijsverschil te merken, dan is er een kwali teitsverschil, zoals bij tomaten klasse A of B). De algemeen geldende prijzen staan bij de ingang van het marktterrein genoteerd op een ipp- '-■> ..wimoie ie doen. e. mag gewoon niet meer ge vraagd worden dan de prijs op het bord De oproep van de A Verbrug- genkring, het Davidsfonds en de VTBA/AB afdelingen De Klinge voor deelname aan de ze viering werd zeer ruim op gevolgd. Inleidend spreker ge meenteraadslid Robert Van Duyse, wees erop, dat de deelnemende groepen geen beroepsmensen zijn, maar met groot entoesiasme heb ben gewerkt aan de voorberei ding van de feestavond. Deze groepen waren het Sint-Ni- klaaskoor onder leiding van de heer Van Vlierberghe en het lokale koor Sint-Cecilia-De Klinge onder leiding van Ro bert Van Duyse Spreker no digde uit tot massazang, wat gans de avond geestdriftig werd opgevolgd. De tema's waren de natuurrijkdom van Vlaanderen, zijn kulturele en historisch verleden, de volks mens geplaatst binnen dit ka der. Feestredenaar was volksver tegenwoordiger Paul Van Grembergen. Zijn toespraak heeft grote indruk nagelaten. Hij legde vooral de nadruk op de grote troeven waarover ons volk beschikt om deze ekono- mische krisis te boven te ko men Troeven als de hoge scholingsgraad en de gekende werklust van ons volk. Dit alles kan pas tot zijn recht komen indien Vlaanderen over zijn to tale zelfstandigheid kan be schikken. Hij wees dan ook op de grote verantwoordelijkheid van alle mandatarissen om de zaak van hun volk ter harte te nemen. In de meimaand, in het kader van Rerum Nova rum. stelt het ACW van Lokeren de aktie Wereld solidariteit steeds centraal. Zo ook dit jaar. En eens te meer met heel wat sukses, want er werd niet minder dan 140.345 fr. verzameld. Hoe men zoveel geld bij een wist te krijgen ver neemt U hieronder Omslagaktie Op 14 en 15 mei vond een omslagenak- tie plaats aan alle kerkdeu ren van Lokeren. Het re sultaat hiervan was het vol gende: St.-Laurentius 23.368 fr., O. L. Vrouw Kop: 18.047 fr., H.H Enge len; 3.194 fr., St.-Annaka- pel: 3.207 fr.. Paterskerk: 16.168 fr., St.-Jozef-Spoe- le: 6.598 fr.. Arme Klaren: 6.067 fr., Oudenbos: 4.486 fr., H. Hart-Heiende 5.860 fr., St.-Anna-Heirbrug 8.190 fr.. Daknam: 2.810 fr.. Doorslaar: 6.350 fr., Eksaarde: 11.000 fr. In to taal een opbrengst van 115.345 fr. Met 2/3 van de ze opbrengst steunt het ACW de KAJ van de Filip pijnen. 50% van de totale Filippijnse bevolking is jonger dan 25 jaar. Deze jonge arbeiders krijgen on voldoende scholing, wor den sociaal-ekonomisch uitgebuit door buitenlandse multinationals en durven of kunnen zich niet organise ren gezien het autoritaire regime van president Mar cos. Tegen deze wantoe standen verzet de plaatse lijke KAJ zich. Daarvoor heeft zij echter grote nood aan gevormde en geënga geerde leiders en animato ren. Aan Wereldsolidari teit vraagt zij financiële steun om 12 vrijgestelden te kunnen inzetten voor vorming, studie, begelei ding en plaatselijke werking. Naast dit projekt voor de Filippijnen zal ook 1/3 van de totale opbrengst overge maakt worden aan pater Laurent De Borger, af komstig uit de Sinaaistraat te Lokeren, en als missio naris werkzaam te Kabinda in Zaïre. Hij heeft daar een technische school uitge bouwd en helpt daar vooral de inwoners met het her stellen van oude naaimac hines. Driedaagse op rollen Maar het bleef niet enkel bij deze omslagenaktie. In april had men voor de derde Driedaagse van het Hart georganiseerd. 730 van de opbrengst of n 8.15 25.000 fr. is bestemd kite steun aan de KAJ v 845 Filippijnen. riida 1 9.00 «ten Dank 000 Het ACW-bestuur niet alleen de bestiiioö den van ACV. CM. i laant KWB en KGB mal *®en alle leden, familieled ""sd sympatisanten voor daadwerkelijke steur en solidariteit met df van de Filippijnen naam en in naam van De Borger: allemaal 52/22 lijk bedankt' iet m oor c lond 11 juli in Aalst Op maandag 11 juli wordt het feest van de Nederlandse Kultuurgemecnschap gevierd. Te Aalst vindt deze viering plaats op de Grote Markt. Het feest vangt aan om 18 uur met een welkomstwoord door de heer Albert Cornand, ondervoorzitter van het stedelijk feestkomitee. Dan spreekt burgemeester Raymond Uyttersprot de aanwezi gen toe en volgt er een optreden van de exprcssicgroep Vredon. Francinc De Bolle, Dirk en Guido Klinck zorgen voor een poëziekollagc.cn staan ook in voor dc presenta tie. Vervolgens treden Lud De Mot en Nelly De Roo op, waarna een tweede optreden van de expressiegroep Vre don volgt. Gastspreker is eerwaarde pater Schurmans s.j. De plechtigheid wordt besloten met de uitvoering van de hymne van dc Nederlandstalige Kuituurgemeenschap. Aan de Donk te Berlare wordt in het unieke kader van de Donkkapcl 11 juli gevierd. De viering heeft plaats op zaterdag 9 juli en start met een optocht langs de Donklaan die vertrekt om 17.45 uur aan dc zaal Wong. Aan deze optocht nemen deel de VNJ gewestelijke muziekkapel uit Aalst, diverse afdelingsvlaggcn van Vlaamse verenigin gen, de folkloregroep Tijl en Nele en de KLJ vendelzwaai- ers uit Zele. Dan volgt er een openluchtmis aan de Donkkapcl om 18.30 u. Die eucharistieviering zal worden opgeluisterd door 't Snoerke uit Aalst. E.h. Paul Meert zal de gelegenheidstoespraak houden. Tijdens de offergang wordt aan de aanwezigen een herinneringsprentje aange boden. De plechtigheid wordt besloten met een samen zang: Mijn Vlaanderen heb ik hartelijk lief. Vervolgens trekt men in groep naar het Kapclplein, waar het program ma wordt verder gezet. Daar treedt het koor 't Snoerke weer op en zingt er enkele Vlaamse liederen, dan treden de KIJ vcndelzwaaicrs uit Zele op Volksvcrtegenwoordi- orj Johan De Mol uit Lebbeke zal dc feestrede uitspreken, opp'-uw enkele liederen ten gehore brengt. Er is ook wen o,. van de VNJ muziekkapel en tijdens dc apoteose wordt de Blauwvoet en het Prinsenlied gezongen. De viering wordt besloten met het zingen van De Vlaamse Leeuw. In Affligem viert men driemaal gulden sporen. Het wordt een prettige en originele Guldensporcntocht. gevolgd door «gezellig samenzijn» op zondag 10 juli 1983. De Vlaamse Wandclaarsbond, samen met VTB-VAB (afde ling Affligem) organizeren een Guldensporentocht, waar op iedereen welkom is. Samenkomst om 13.30 uur aan de Sint-Michielskerk (Dorpsplein) te Hckelgcm. Ruime par keergelegenheid. Vertrek om 14.00 uur. Al zingend en klingend gaat het over dc Blakmeers en de Ekstcrcnbcrg naar Essene en vervolgens naar de derde deelgemeente Teralfene. Op ieder kerkplein is er een korte plechtigheid met Guldensporenspeech gepland. Het orgelpunt wordt omstreeks 17.00 uur de verzustering en verbroedering van alle Vlamingen in dc hovingen van het Natekenshof (Daalstraat te Teralfene) waar ook nici-wandelaars wor den verwacht. Dc tocht wordt geleid door Jan Schoonjans cn Laurens Van der Schuercn en wordt maksimum 12 kilometer. De deelneming aan de tocht cn het Vlaams onderonsje is kosteloos. Vanuit de nieuwe beweging «Samenlevingsopbouw Tem- se» namen Marleen Brytaert, Gust Van Acker, Wilfried De Malschc, Christine Sollic, Pe ter Bogacrt, Gerry Ncirinckx en Eddy Van Daelc het initia tief om uit te pakken met een Wereldwinkel. Sinds december 1982 is Tcmses vrijdagmarkt dan ook een kraampje rijker. Men kan er iedere week terecht voor kof fie, thee, wijn, nootjes, hand werk en kringlooppapier. Elke bijgevoegde produktfolder geeft informatie over het land van herkomst en het produkt. In het huisje aan de Pastoor Boelstraat 62 zal dc Wereld winkel een bestendige vesti gingsplaats krijgen. De initiatiefnemers willen met een belangloze inzet een bij drage leveren tot een meer rechtvaardige wereld. Dit doen zij door informatie te verschaffen over wantoestan den, door aktie te voeren en door dc verkoop van wereld- winkelprodukten. Deze pro dukten kopen betekent een schuchter begin maken met rechtvaardige wereldhandel en steun geven aan regimes die gelijkheid in bezit en ontwik keling nastreven. De wcreldwinkelwcrking be- Insda rust niet op het inzamt jqq geld voor ontwikkel g4g jekten (zoals heel wat saties); er is soms onde qqq hcid over dc ware bes:t van geld voor on g u lingsprojekten: een gev q2q onmacht op de kontrol j_qq u reldwinkels willen dc |jand, cent (arbeider) een H 73Q u vaardig mogelijk deel _jg u opbrengst geven. Hier: 1n8dg( kleinschalige landboe jqq plaatselijke arbeidsbe j^g centraal. Verder trad jjL zoveel mogelijk tussf 0 00 u nen te vermijden. ,terdai Met de beperkte middi '30 u. dc huidige Wcreldwml ^ui van Temsc ter bes £00 u heeft, verstrekken ziji «nda tie, beleggen zij avon £30 u nemen zij deel aan vc Jnsdag aktiviteiten. Zij zijn gfl '00 u. reid hun werking nader '45 u. lichten. Rfcg J 300 u. Kon takt adressen Cju ISfdac Acker, Ecckhoutdr ,00 u 165; Wilfried De >30 u Kleine Dweersstraat ff 00 u leen Brynaert, Eujkn aandac Eddy Van Daelc, Koni 30 u.~ poldlaan 29; Gerry jN' 15 u Pastoor Boclstraat 6 Isdag komstige Wereldwinkel 8.45 u - «Mag 3 BjOu.

De Voorpost | 1983 | | pagina 8