Hamse gemeenteraadsleden nog in vakantiestemming Jean Van Brussel voorzitter van de bejaardenraad in Temse Edward Lardenoit nam afscheid van het OCMW in Temse Onderwijs voor sociale promotie vaak in het hoekje gedrumd Opendeurdagen bij Aquarius Hammt 12 - 16.9.1983 - De Voorpost Een wekker voor Jules Vincart Donderdag 1 september, was niet alleen de eerste dag van het nieuwe schooljaar, maar ook de dag waarop de Hamse gemeenteraad opnieuw bijeen kwam, na een vakantiepau ze van twee maanden. Alle raadsleden waren blijkbaar goed uitgerust, want zy kwamen allemaal opdagen voor deze gemeenteraadszitting. De ene had misschien wat meer in de zon gelegen dan de andere, maar veel zin hadden zij er toch blijkbaar allemaal nog niet in. Deze raadszitting met een vijftigtal punten aan de dagorde kende een vlot en snel verloop. Twaalf leningen Nadat het proces-verbaal van de gemeenteraadszitting van 29 juni goedgekeurd was, be sliste de gemeenteraad om een aantal leningen aan te gaan bij het Gemeentekrediet van Bel gië. In totaal 12 leningen en deze beslissingen werden allen eenparig genomen. Ook de rekening voor 1982 van het Openbaar Centrum voor Maatschappelijk Welzijn werd eenparig goedgekeurd. Zij geeft volgende uitslag: voor de gewone dienst: Ontvangsten: 132.415.396 fr. Uitgaven: 128.358.892 fr. Overschot: 4.056.504 fr. Buitengewone dienst: Ontvangsten: 14.971.218 fr. "Uitgaven: 8.848.537 fr. Overschot: 6.122.681 fr. Fondsen voor orde: Ontvangsten: 43.777.158 fr. Uitgaven 43.768.720 fr. Overschot: 8.438 fr. Vervolgens werd de subsidie regeling van de Kulturele Raad besproken. Het subsidie bedrag voor de verenigingen, aangesloten bij de kulturele raad bedraagt 80.000 fr. voor het werkjaar 1981/1982. Naar analogie met de vorige jaren houdt de Kulturele Raad hier van 15.000 fr. in kas voor zijn werkingskosten te dekken. Het eigenlijk subsidiebedrag dat verdeeld wordt onder de Socio-Kulturele verenigingen bedraagt 65.000 fr. Tijdens de bespreking merkte SP-raadslid Marie-Louise Van den Berghe op dat dit bedrag aan de lage kant ligt. Burgemeester Baert gaf dit toe. De verenigingen zijn regelmatig de steun van de gemeente, voor het inrichten van één of andere activiteit. Ingevolgde wegen- en riole ringswerken in de Biezestraat en de Calvarieberg, en omdat deze werken van lange duur zijn, werden deze straten voor het verkeer gesloten vanaf 3.8.1983. Het gedeelte van de Neerstraat, tussen de oude en de nieuwe rijksweg, werd eveneens ingevolge wegenwer- ken, voor het verkeer gesloten vanaf 8 augustus 1983. Kursus informatica Op de agenda van deze raads zitting stond in de geheime zitting een punt dat normaal in openbare zitting diende behan deld namelijk de oprichting van een kursus informatica, in het GITO «Burgemeester Van Driessche», onderwijs voor so ciale promotie. Schepen van Onderwijs, André De Ruys- scher, deelde mede dat deze kursus zou betoelaagd worden omdat er uren geput worden uit de urenbank. Ook is er in Hamme voldoende belangstel ling voor deze nieuwe moder ne kursus. Op 31 augustus wa ren er reeds 30 ingeschreven leerlingen. Enkele SP-raadsle- den wierpen enkele bedenkin gen op aangaande deze kursus, die nog in zijn kinderschoenen staat. Raadslid Boeyken's ver zette zich niet tegen de oprich ting. Voor de aankoop van de apparatuur stelde hij voor deze aankopen te bekijken in inter- kommunaal verband, omdat het apparatuur is die steeds verfijnd wordt en goedkoper wordt, hoe meer men er ge bruik begint van te maken. Per 3 leerlingen zou men een toestel aankopen. De kosten raming wordt geschat op 200.000 fr. Deze gelden zijn voorzien in de begroting van het GITO. Op de vraag van enkele raadsleden aangaande het betalen van inschrijvings geld antwoorde Schepen De Ruysscher dat er voorlopig nog geen sprake van is. De dienstjaarrekening 1982 van de gemeentelijke vzw Hamse Sportinstellingen werd goedgekeurd, met een ont vangst van 1.000.309 fr. en een uitgave van 903.918 fr. Het boni bedraagt 96.391 fr. De gemeentelijke toelage be draagt 216.500 fr, Allerei In het kader van de modernise ring van de autobushaltes be sliste de gemeenteraad om schuilhuisjes aan te kopen voor de autobushaltes Drap- straat (richting Dendermon- de) en Hooirt (richting St.- Niklaas). Op deze beide plaat- Na 28 jaar te hebben deel uitgemaakt van het C.O.O O.C.M.W. bestuur waarvan 17 jaar als voorzitter nam Edward Lardenoit afscheid van deze instelling, waarmee hij zozeer vergroeid was. Tijdens een stijlvolle, intieme plechtigheid werd hem evenals de andere scheidende OCMW-bestuursleden (Gerard Van Lande- ghem, Edmond Colyn, Hugo Van den Eynden, Louis Oelbrandt en Theo Boterberg) hulde gebracht. Edward Lardenoit werd gebo ren in Nieuwkerken op 1 juli 1912, als oudste van de 4 kin deren van Petrus Lardenoit, ploegbaas op het Fort van Zwijndrecht, en Philomena Heyens. Hij liep lagere school te Nieuwkerken en volgde dan drie jaar vakschool aan het Sint-Antoniusinstituut te Sint- Niklaas. Op 17-jarige leeftijd werd hij als afschrijver werk zaam bij Nobels-Peelman. Vijf maanden later werd hij pas werker in een kuiperij in Loke ren. 8 maand later, in 1930; werd hij als militair arbeider draaier op het Fort van Zwijn drecht (munitiefabriek). Met de Duitse dreiging voor ogen wilde de munitiefabriek in 1940 haar werkterrein verleg gen naar Frankrijk, daartoe vertrokken de arbeiders per trein naar Tharbes. Onderweg sneden de Duitsers hen echter in de omgeving van Duinker ken de pas af. De arbeiders werden krijgsgevangen geno men en overgebracht naar Ber- trix, in afwachting dat a»j naar Duitsland zouden getranspor teerd worden. Op het punt daarheen te vertrekken, liep het bericht binnen dat, inge volge de kapitulatie van Bel gië, geen transporten meer moesten plaatsvinden. Edward Lardenoit kon daardoor naar In 1941 werd hij bediende bij de Compensatiekas. Sinds 1930 was hij lid van de KAJ, de beweging van Car- dijn, die een bijzonder invloed op hem uitoefende en wezen lijk bijdroeg tot zijn vorming. Spoedig was hij bestuurslid ge worden en vervolgens gewest leider. In 1943 werd hij gewes telijk propagandist van de KAJ. Enkele maanden later werd hij door de nationale KAJ-leiding gelast met de Na tionale Dienst Familiegeluk waar hij samenwerkte met Pa ter Nestor, broer van Priester Poppe. Van 15 september 1944 tot 31 januari 1945 was hij gewestelijk sekretaris van het ACV: het was in deze hoeda nigheid dat hij naar Temse kwam. Op 1 februari 1945 werd hij aangesteld tot gewes telijk propagandist van de Christelijke Centrale der Me taalbewerkers, waarbij o.m. de Boelwerf tot zijn werkter rein behoorde. Hij oefende de ze funktie uit tot 1972. In 1947 huwde hij met Lea De Nil uit Temse. Zij kregen twee dochters: Monique en Hilde en twee kleinkinderen. Edward Lardenoit werd lid van het C.O.O.-bestuur in ja nuari 1949, als opvolger van Jozef Kegels die zich. zoals in 1946 overeengekomen, toen terugtrok. Eind juni 1953 ein digde zijn eerste termijn. In maart 1959 werd hij opnieuw bestuurslid, wat hij onafgebro ken zou blijven tot maart 1983. Toen voorzitter Arthur Van Daele in 1966 overleed werd Edward Lardenoit de nieuwe voorzitter; hij was de eerste werknemer die deze funktie bekleedde. Voorzitter gewor den lag hij, met anderen onder wie vooral Gerard Van Lan- deghem, aan de basis van de ingrijpende vernieuwingen die zich de jongste 15 jaar C.O.O. O.C.M.W. voltrokken, met als absolute hoogtepunten de rea lisatie van ziekenhuis De Peli kaan en rustoord De Reiger. De naam van voorzitter Larde noit zal dan ook altijd nauw verbonden blijven met de" mo dernisering en uitbouw van C.O.O./O.C.M.W. en zijn in stellingen en diensten. In het jaar dat hij C.O.O.- voorzitter werd, werd hij te vens afgevaardigde-beheerder van de Bouwmaatschappij van Temse, een funktie waarvan hij eveneens onlangs heeft af scheid genomen. Edward Lardenoit was mede stichter van de CV-Temse in 1945 en maakte sindsdien on afgebroken deel uit van het bestuur. Met Albert De Ryck en Ge rard Van Landeghem behoor de hij tot de koersbepalende figuren van het naoorlogse ACW-Temse. In verschillende dochterorganisaties van het ACW speelde hij een rol van betekenis. Zo was hij onder meer, in de jaren die op de tweede wereldoorlog volgden, één der steunpilaren van de suksesvolle Sint-Elooi-avon- den en Rerum Novarumvierin- gen, die door de arbeiders zelf werden verzorgd (o.a. sket ches) en als een onvergetelijke brok romantiek in de herinne ring zijn gebleven van al wie ze heeft meegemaakt. E. Larde noit was zowel scenarioschrij ver. regisseur als akteur. Van de ACW-harmonie Recht door Zee, die hij mede hielp herbo ren worden in 1944-1945, is hij nog steeds ondervoorzitter. Hij was ondervoorzitter van de beheerraad van de vzw Het Volk van 1961 tot 1978 en verantwoordelijke van De Volksmacht (Antwerpen) voor de metaalsektor van 1962 tot 1972. Hij is gewezen bestuurslid van het Davidsfonds. Sinds 1970 maakt hij deel uit van de be heerraad van het Vrij Tech nisch Instituut. Ter gelegenheid van de viering van het 60-jarig bestaan van de Bouwmaatschappij (5 'juni 1982) werd Edward Lardenoit gehuldigd omwille van zijn 15 dienstjaren als lid van de raad van beheer. Aalst. In Nieuwerkerken moet men voortaan anders gaan fietsen: de wielen de lucht it Of men op die wijze even snel vooruitkomt is natuurlijk een andere vraag (per) sen werden verfraaiingswerken uitgevoerd, waarbij de inplan ting van een schuilhuisje werd voorzien. Het gemeentelijk aandeel voor de aankoop van deze schuilhuisjes bedraagt 82.230 fr., zijnde 35% van de totale kostprijs. De autobushalte in de Dam straat is één van de belangrijk ste opstapplaatsen in de ge meente voor de gebruikers van het openbaar vervoer. Vele reizigers laten hun fiets achter in de verbindingsweg tussen de Kan. De Meyerlaan en de Kleine Gasmeterstraat. Daar om besliste de raad om in het kader van de verdere moderni sering en uitrusting van de au tobushaltes een ontwerp te la ten voor het onderbrengen en het ordenen van de fietsen in een overdekte berging, waar 50 fietsen kunnen geplaatst worden. De kostenraming voor dit projekt wordt geschat op 95.000 fr. De verfraaiingswerken aan het Dorpsplein te Moerzeke zijn voltooid. De officiële opening is gepland voor zondag 11 sep tember te 14 uur. Voor deze werken werd 1500 m2 kassei aangekocht. Na het verwerken van deze kassei stelde men vast dat er nog 170 m2 tekort was. Om de goede gang van de aanneming niet te storen nam het schepencollege in zitting van 2 augustus 1983 een beslis sing bij hoogdringendheid, na melijk om nog 170 m2 kassei aan te kopen. Het aannemersbedrijf ASWE- BO liet begin juli aan het ge meentebestuur van Hamme weten dat zij uitgefreesde as falt kon leveren, die afkomstig was van de autoweg E3. De kostprijs bedroeg 275 fr. de ton. nivelleren en walsen inbe grepen. Men kon deze aan koop onderhands regelen en het materieel is zeer degelijk om landbouwwegen te herstel len. of te verbeteren. De ge meenteraad keurde die onder handse aankoop goed. Onder tussen werden reeds vier we gen voorzien van deze uitge freesde asfalt, zijnde de weg tussen de Vlierkouter en de Evangeliestraat, de baan aan het einde van de Wielstraat, het Akkershoofd en de weg naast het gemeentelijk speel plein. Bibliotheek Men is in het Achterhof bezig met de uitbreiding van de ge meentelijke openbare biblio theek. De raad stelde de voor waarden vast voor het kon- trakt voor de technische uitrus tingen. die dienen te worden aangebracht. Het nieuw gedeelte van de bi bliotheek zal aansluiten aan de gevel van het huis dat eigen dom is van de heer en me vrouw Van Langenhove-Fobe Remi uit Elversele. Raadslid Willaert had verzocht om een punt aan de agenda van de gemeenteraad te plaat sen. voor bespreking. Het be trof de overwelving van een deel van de waterloop S035. Deze waterloop is zwaar be vuild en geeft een onfrisse geur. Hij vroeg om er iets aan te doen en eventueel deze wa terloop te overwelven. Sche pen Vincart verklaarde zich principieel akkoord met de vraag van de heer Willaert. Waterzuiveringsstation In het kader van de wetten en dekreten die nog moeten wor den uitgevaardigd, in verband met de overname van de be staande waterzuiveringsmaat schappijen. stelde het schepen college de gemeenteraad voor om zich principieel akkoord te verklaren om onderhandelin gen aan te vatten voor de over dracht van het bestaande wa terzuiveringsstation in de Bie zestraat en de aangelegde kol iektoren. Schepen Paul Van de Casteele, die werkzaam is op de Vlaam se Waterzuiveringsmaatschap pij gaf een uitgebreid technisch verslag over deze overname. Er zal nu een gekoördineerd beleid komen, aldus de sche pen, voor het beheer van de 75 waterzuiveringsstation die er zijn in Vlaanderen. Vele van deze stations, die zeer veel geld kosten, zijn niet in wer king of slechts gedeeltelijk. Gelukkig is dit voor Hamme niet het geval. Raadslid Boey- kens vroeg om tijdens de on derhandelingen met de Vlaam se Waterzuiveringsmaatschap pij alle gemeentelijke lasten naar voor te brengen en te laten vergoeden. Men mag ze ker de bedragen aan vcrwijlin- teresten niet vergeten. Sche pen Vincart vond ook dat men deze zaak ernstig diende te benaderen. Men dient voor zichtig te zijn, want er zijn nog allerlei andere aspekten. Deze zaak moet grondig worden uit- gediskussieerd. Burgemeester Baert wees erop dat met dit dossier nog heel wat tijd zal gemoeid zijn. Eerst moet het dekreet nog verschij nen en daarna komen de toe passingsmaatregelen. De Raad verklaarde zich principieel ak koord om de onderhandelin gen over de overname van het zuiveringsstation in de Bieze straat aan te vatten met de Vlaamse Waterzuiverings maatschappij. Op 19 mei 1983 besliste de gemeenteraad tot de uitbrei ding van het lokaal watervoor- zieningsnet in de Meulen- broekstraat. De som hiervoor bedroeg 316,664 fr. De TMVW stelde evenwel vast dat zij een berekeningsfout hadden begaan bij de prijsbe paling. De nieuwe prijs voor deze uitbreiding van het water- voorzieningsnet is nu vastge steld op 490.104 fr. De ge meenteraad verklaarde zich akkoord met deze hierziening. Dit was het laatste punt op de agenda in de openbare zitting. De Burgemeester verzocht het publiek om de zitting te verla ten. Hierna werd de geheime zitting aangevangen. Er werd o.a. de vergoeding vp.n het per soneel van de die-.at 900 voor het 1' semester 1983 vastge steld en de heer Michiels Paul werd heraangesteld als tijde lijk portier-toezichter aan de gemeentelijk muziekschool. De aanstellingen en benoemin gen in de verschillende ge meentelijke onderwijsinstellin gen zullen op de volgende ge meenteraadszitting behandeld worden, omdat het nieuw schooljaar pas begonnen is, en men op 1 september nog geen definitief overzicht had van de toestand in de scholen, zoals het leerlingenaantal, de lessen- rooster, enz... Wekker... Normaal begint de ge ieente- raadszitting, volgens d< uitno digingen om 20 uur. aar in Hamme begint men al jd bij na 5 10 minuten late want er ontbreken om 20 uur nog enkele raadsleden. Deze ko men dan in de raadszaal bin nen, om twee a drie minuten na acht Uur. Men kan dan echter nog niet starten. Het is wachten op... Schepen Vin cart. Het is zijn gewoonte om te laat te komen, tot ergenis van enkele kollega's. Ook bij de zittingen van het schtj college is Jules Vincart ij matig telaatkomer, Vermij onlangs verjaard is, had i hem een wekker gekochf dus de Burgemeester, a gewoonlijk kwam nu ook» schepen Vincart met een( tal minuten vertraging bid Zijn wekker stond achteri telde hij, waarop SP-raai Goossens replikeerde, zoals de CVP», en hierop woordde Schepen De Ge «Het is een rode wekkei Vertrouwd met verenigingsleven Op initiatief van schepen Siegfried Buytaert werd bij gemeenteraadsbeslissing van 28 maart 1983 overgegaan tot de oprichting van een adviesraad voor bejaarden. Tijdens de officiële startvergade ring op 1 juni jl. werd Jean Van Brussel verkozen tot voorzitter. ringsdienst op het gemeen tehuis van Temse, en volgde hij tijdens de weekends te Ant werpen de Middelbare Biblio theekschool. Na de bevrijding maakte hij opnieuw deel uit van het leger, tot januari 1946, en op 1 maart deed hij zijn debuut bij de Christelijke Mutualiteit te St- Niklaas. Na enkele maanden reeds vinden we hem terug als financieel kontroleur van de plaatselijke ziekenbonden van het Waasland. Jarenlang door kruiste hij het gewest dat hij kende als zijn broekzak, tot hij in 1968, als gevolg van de doorgevoerde centralisatie, als diensthoofd werd aangesteld van de sektor gezondheidszor gen. In 1978 volgde zijn benoe ming als adjunkt-sekretaris van het verbond, verantwoor delijk voor de administratie en de technische diensten. Op verzoek van zijn echtgenote ging hij in brugpensioen op 1 december 1982. In Temse zelf was hij geduren de vele jaren de organisatori sche en administratieve draai schijf van enkele verenigingen. Sinds 1941 is hij bestuurslid- schatbewaarder van het Werk van den Akker, in het spoor van zijn betreurde vriend meester Gerard Troubleyn 1961). Als sekretaris-schatbc- waarder is hij na meer dan veertig jaar dienstbetoon nog Jean Van Brussel F7 ewerd geboren te temse in 1919, als oudste van de drie zonen van een bescheiden landbouwer wij menk weker van de Oost- berg. Het jonge gezin had dra met zware tegenslagen af te rekenen: vader werd met ver lamming geslagen in .1928 en stierf vier jaar later, in augus tus 1932; dit alles in een perio de van zware ekonomische kri- sis waarbij o.m. de wij- menkwekers (en mandenma kers) het lelijk te verduren kregen. Een jaar later, wist meester Edward Van Cotthem, een knap onderwijzer van de ge meenteschool, moeder Van Brussel te overtuigen om haar verstandelijk begaafde zoon naar de normaalschool te Sint- Niklaas te sturen, spijts de moeilijke omstandigheden voor haar gezin. Zo werd Jean gediplomeerd onderwijzer in 1938 onmiddel lijk gevolgd door oproeping voor militaire dienst te Hasselt in het 11de linie, en door een mobilisatie- en oorlogsperio de, Op 25 mei 1940 werd hij krijgsgevangen genomen te Vinkt-Meigem, maar wegens lichte kwetsuur werd hij in het kamp van Maria-ter-Heide (Brasschaat) ontslagen op 11 juni 1940. Tijdens de oorlog was hij o.m. bediende van de ravitaille- steeds de motor van deze bloeiende vereniging. Bij de heroprichting van de Gewest- bond voor Volkstuinen «Land van Waas» werd hij in 1982 verkozen tot gewestsekretaris, en sinds enkele maanden even eens opgenomen in provinciaal bestuur van de Volkstuinen van Oost-Vlaanderan Ook de Polder Oost Sive Schouselbroek. waar hij gebo ren werd en opgroeide, geniet nog altijd zijn volle aandacht en belangstelling. Het was in 1947, op aandringen van Ri chard Loveniers destijds be stuurslid van de C.O.O., dat hij in de bres sprong voor de meestal kleine onmondige in gelanden van de Polder en voor de belangen van de pol derwerklieden (o.m. kinder bijslag en pensioenstortingen). Om hiervoor orde op zaken te stellen werd hij met een over weldigende meerderheid ver kozen tot ontvangergriffier, funktie die hij nu nog altijd punktueel en gewetensvol waarneemt. In 1948 werd hij door het Da- vidsfondsbestuur aangesteld als bibliothekaris van de vrije bibliotheek, maar wegens toe nemend avondwerk in het fa miliebedrijf (drankenhandel Hinderdael) diende hij tien jaar later noodgedwongen for fait te geven. Opgenomen in de bcstuurs- ploeg van de vogelkundige kring De Sneeuwgors in 1958, eerst als schatbewaarder, daar na als sekretaris, om uiteinde lijk de twee mandaten te ku- muleren, mocht hij samen met zijn bestuur enkele maanden geleden het 25rjarig bestaan vieren van deze gekende hob- byklub. Onmiddellijk na zijn opp sioenstelling werd hij lid de plaatselijke zieken» kern. J De vraag om lid te worden de bejaarden-adviesraad, hij moeilijk afwijzen na 37 sociale bedrijvigheid in het kenfondswezen. Na zijn kiezing werd vlug van i gegaan: noodzakelijke kffli ten werden gelegd met O.C.M.W.-bestuur, metdf rektie van De Reiger, mt zaakvoerder van de ba maatschappij, met het bes van de bejaardenraad vaq veren. enz. Gesteund doot vertrouwen van zijn mede stuursleden van de bejaai raad, wordt thans geij voor het samenstellen bliceren van een «gid bejaarden», die als bijli hel gemeentelijk infoi blad in september verse' Jean Van Brussel h 1948 met Georgette dael, en vestigde zich dani Akkerstraat nr. 68. Het[ telt 4 kinderen: één meisl drie jongens. Na het huwd van hun kinderen, verhuii het echtpaar naar een rustip plekje Hollebeek 98 te Tcir- Zijn hobby's? Tuinieren, «i delen en fietsen. Grote belti stelling heeft hij ook voor geschiedenis van de Polder van de gemeente Temse. tussen koestert hij de wens dat hij ooit nog ee tijd zal vinden om naar oude liefde terug te keren het lezen en doorsnuffele boeken uit zijn eigen pra verzameling. Vraag aan 'honderd mensen in Dendermonde of ze de Stedelijke Hogere Nijverheidsleergangen kennen en welke kursussen dat er worden gegeven, flink wat van deze ondervraagden zullen je het antwoord schuldig blgven. En het resultaat van een dergelijk onderzoek is niet alleen van toespassing op Dendermonde: ook de scholen in Hamme, Zele en Buggenhout die op dit vlak aktief zijn, kampen met dit zelfde verschijnsel. En toch hebben deze scholen in het geheel van onze maatschappij een voorname taak te vervullen. Zij willen immers meer kansen geven om in onze samenleving beter aan bod te komen, zich meer te bekwamen. De heer De Vilder, direktcur van de Dendermonse Stedelij ke Hogere Nijverheidsleergan gen, is trouwens van oordeel dat deze alternatieve onder wijsvorm slechts tot volledige ontplooiing kan komen wan neer er een permanente sa menwerking is tussen onder wijs en industrie. Hij beklem toonde dat tijdens een pers- konferentie waarop helaas en zonder zich te verontschuldi gen de direkteurs Eraly van de Gemeentelijke Taal- en Han delsleergangen van Buggen hout en Saeys van het Burge meester Van Driessche Insti tuut te Hamme afwezig bleven en meteen de kans lieten voor bijgaan om aan hun school een aantal promotiemogelijkheden te geven. Het technisch onderwijs voor sociale promotie of met be perkt leerplan heeft tot doel aan de nijverheid het voor haar werking en vooruitgang onmisbaar technisch personeel ter beschikking te stellen, al dus direkteur De Vilder die het evenwel spijtig vindt dat de industrie niet steeds even hap pig is om de scholen in te wijden in de allernieuwste snufjes op technologisch vlak. Het gevolg laat zich makkelijk raden: het onderwijs hinkt een beetje achterop en de leerling moet eens afgestudeerd in het bedrijf snel worden bijge schoold, daar waar het anders om zou moeten zijn. Stedelijke Hogere N ij verheidsleergangen Dendermonde De school telt 182 leerlingen waarvan de leeftijd varieert van 14 tot voraan in de veertig jaar. Een niet onbelangrijk ge geven; aldus direkteur De Vil der die ervan overtuigd is dat deze verscheidenheid aan leef tijden, ook in de klassen, zijn voordelen kan hebben. Hij wordt hierin trouwens bijge treden door zijn collega's uit Hamme. In de Stedelijke Ho gere Nijverheidsleergangen heeft men volgende mogelijk heden: op lager secundair ni veau de specialiteiten mecha- nica-elektriciteit en bouwbe drijf; ook textiel handweven (opgevat als een hobby en waarin men ook het kleuren van draden leert) en autome- chanica. Op hoger secundair niveau zijn er de specialiteiten mechanica en lassen en het Technisch Hoger Onderwijs van de eerste graad biedt een specialiteit mechanica. Wat de afdeling mechanica betreft, be staat de optie deze om te vor men tot een afdeling elektro- mechanica in en in de afdeling lassen en automechanica wordt de mogelijkheid voorzien tot plaat- en karrosserielassen, De Gemeentelijke technische- cn beroepsleergangen van Ze- Ie, vertegenwoordigd door di rektcur Burm, voorzien in kur sussen bedrijfsadministratieve informatica (programmeren in basic), automechanica moto ren, automechanica, lassen, Frans voor beginners, Engels voor beginners, en huishoude lijk naaien. Men opteert hier nog voor Frans voor gevorder den, bedrijfsbeheer, een kur sus Spaans en een kursus etalage. Vernieuwing in Zclc Direkteur Burm schetste ook in het kort de vernieuwing die het gemeentelijk avondonder wijs te Zele heeft doorgemaakt en onderstreepte bovendien dat het avondonderwijs nogal wat problemen heeft weg te werken. Onder meer wat be treft de leerkrachten. Maar hierover zouden momenteel op ministerieel vlak ernstige besprekingen aan de gang zijn, zodat verder uitwijden in feite vooruitlopen is op de feiten In 1980 telde het avondonder wijs in Zele amper 30 leerlin gen, nu zijn het er meer dan 200 geworden. Dat kon omdat men in zeer korte tijd erin geslaagd is de weinig sukses volle kursussen af te schaffen en te vervangen door andere die wel in de interessesfeer liggen. Het schooljaar dat nu aan de gang is werd gestart met een kursus informatica, een primeur voor de streek. De kursus wordt gegeven op hoger technisch niveau. De korte op leiding (een jaar) omvat 8 les uren: computer en randappa ratuur, Engelse vakterminolo gie, blokschema's, labo en wis kunde en statistiek. Gemeentelijke avondleergangen Hamme Direkteur Van Pottel van de Gemeentelijke A leergangen van Ham reeds twintig jaar aan de in Hamme. Men startte bedoeling aan alk van elke leeftijd de k bieden om op een wijze hun kennis c heid te vergroten. Na t jaar kan men stellen dl Joel is bereikt en dat er lijk is bewezen dat er aan gelijke avondkursussen nood is. Men telt er mee 200 leerlingen en dat is veel, vooral als men weet >00 er in Hamme ook nog W wijs voor sociale proml wordt gegeven in het Bul meester Van Driessche If tuut De Gemeenta avondleergangen biedenj leerlingen de kans e kleding, een kursus boekl ding en fiskaliteit, een Frans voor beginners en derden, een kursus voor beginners en gevordej en een kursus daktylo t( gen. Een aanbod dat duidfl op de praktijk is gericht! nogmaals onderstreept dw samenwerking tussen hetII derwijs voor de sociale piV tie en de industrie in e male sfeer zou moeten J| lopen. Op 17, 18, 19 en 20 septem ber organizeert de vereniging Aquarius in zijn clublokaal in de Guillaemestraat 16 te Ham me opendeurdagen, die tel kens toegankelijk zijn vanaf 10.00 uur. De opendeurdagen staan in het teken van «Aqua rium Info 1983». Aan de hand van didaktisch materiaal films, foto's, wandplaten, dia's en speciaal ingerichte aquaria zal iedereen worden ingewf| de aquaristiek. Gedurende vier dagen wcjl de lokalen van Aquarius! getoverd tot een waarf seum. Het wordt! nooit geziene en biezCl leerrijke tentoonstelling f op iedereen van harte wett is. De toegang is gratis, r

De Voorpost | 1983 | | pagina 12