Hoeveel gaat de pastorie van Uitbergen aan da gemeente kosten Toerisme in Beveren volop in expansie Geen ingrijpende wijzigingen van dorpsbeeld in Kieldrecht Sanering Markt Stedelijke jeugdraad van Lokeren nodigt alle jongeren en volwassenen Chiro Reynaert-Waasland houdt startdag in Sint-Niklaas honderdvijftig herbergen Overmere telde bij de eeuwwisseling meer dan 12 - 30.9.1983 - De Voorpost en de kommissie voor landschappen De gemeenteraadszitting van 22 september te Berlare was gekenmerkt door een uitvoerig debat over de pastorie van Uitbergen. Toch werd er eerst aandacht besteed aan de begrotingswijzigingen. Nadien stelde oppositieraadslid Marc Van Gijsegem een vraag over het tijdstip waarop het waterzuiveringsstation op de wijk Sluis operationeel wordt. Burgemeester Van Sande deelde mee dat, indien alles volgens plan verloopt, men dit station in de loop van volgend jaar in gebruik zal nemen. De pastorie Kwam dan het punt over de pastorie van Overmere. Er was de aanvraag van een dading voor de schorsingsvergoeding van de werken aan bewuste pastorie, wat erop neerkomt dat de gemeente Berlare ver oordeeld wordt een dadingsbe drag te betalen aan de aanne mer van deze werken ingevol ge stopzetting ervan. Diende men eerst 2,5 miljoen te beta len. dan kon men dit bedrag na een gesprek beperken tot 1,8 miljoen fr. Volgens burge meester Van Sande zijn de moeilijkheden toe te schrijven aan het feit dat de Koninklijke Kommissie voor Monumenten en Landschappen in 1971 het dossier voor de herstellings werken afkeurde. Er was toen een bedrag van 546.550 fr mee gemoeid. Men diende een nieuw dossier in. Dat gebeurde in 1975 en toen bedroegen de werken reeds- 3.423.450 fr. Weer werd het dossier niet goedgekeurd. Op 2 februari 1979 werd dan opnieuw voor gelegd en dit keer werden de werken geraamd op 6.440.547 fr. Volgens schepen Van Hove werden de werken onlangs hervat en mag men in Uitbe rgen hopen dat het uiteindelijk zal gedaan zijn met de vele en vaak overbodige onkosten die werden gemaakt. SP gemeenteraadslid Mare Van Gijsegem liet dan twee foto's zien over de huidige stand van zaken met betrek king tot de werken aan de pastorie. Die foto's tonen dui delijk aan dat er hoogdringend werk moet van gemaakt worden. Nog problemen Door de oppositie werden nog een drietal punten aan de agenda toegevoegd. Marc Van Gijsegem had het over proble men rond het kultureel beleid. Ondermeer zou er voor het nationaal boerenkrijgmuseum op aanbeveling van de Vaste Nationale Kultuurpaktkom- missie een gemeentelijke bouwkommissie moeten wor den samengesteld. Volgens burgemeester Van Sande is dat niet noodzakelijk, gezien de bestaande kommissie niet ge meentelijk is samengesteld, maar bestaat uit mensen die hij als bevoegd beschouwdt om met kennis van zaken aan deze realizatie mee te werken. Van Gijsegem had het ook over de organizatie van het «Feest van de Vlaamse Ge meenschap» in de sporthal te Berlare. Daar was volgens hem veel te weinig ruchtbaar heid aan gegeven Door PVV raadslid Dierickx was enige uitleg gevraagd over. de bekendmaking van de data van de raadszittingen en zijn college Gustaaf Van der Snickt wilde een motie omtrent het neerschieten van het Koreaan se burgervliegtuig laten goed keuren. Vermits dit een mate rie is die niet onder de be voegdheid van de gemeente raad valt, werd besloten de motie in te trekken. Verder vroeg interpellant prioriteit voor de riolering in de Heide- wegel te Berlare. De heer Leys trad hem in deze zaak bij. Schepen van openbare werken Vanhove kon geen prioriteit beloven, daar er ook nog ande re straten moeten worden bediend. Ook over de verkeersveilig heid van de schoolgaande jeugd had raadslid Van der Snickt enkele vragen. Zo on der meer of er geen volledig werklozen binnen het derde arbeidscircuit kunnen worden opgeleid tot verkeersbrigadier. of er geen signalisaties kunnen geplaatst worden (borden en knipperlichten). Volgens bur gemeester Van Sande waren er tot dusver geen gegronde klachten binnen gekomen. Hij verzocht de interpellant wel in de toekomst meer gepreci seerd te willen zijn en te zeg gen waar er ergens een drin gende behoefte bestaat. (jj) De dienst toerisme van Beveren organiseert al simd paar jaar bezoeken aan het industriegebied op dt J Scheldeoever. Zowel vanuit scholen als verenigingen^ voor die trip een stijgende belangstelling. Ook de d» naar Beveren, met als attraktiepunten het kasteel i3 walle, de Sint-Martinuskerk, de Kallosluis en het S<U dorp Doel, skoort hoog. Globaal is er een stijging procent. Door de dienst toerisme werd een daguitstap uitgesti >peld, die diverse aspekten van het gebied op de linker Scheldeoe ver uitgebreid belicht. Het is bekend dat de Scheldepolders de laatste jaren een ingrijpen de wijziging hebben onder gaan. Wegen, spoorwegen, een sluizenkomplex en dokken werden gerealizeerd om indus trievestigingen mogelijk te ma ken. Bij deze leeruitstap wordt door een begeleidende gids over al deze aspekten uitleg verschaft. Ook de polder zelf krijgt de nodige aandacht: de teelten, de typische hoeve- bouw, de historiek van de streek met toelichting over een fort. gebouwd In 1584. Dit al les wordt besproken tijdens een busrit. een boottocht en een dijkwandeling, iedeaal om het jonge volkje even stoom te laten aflaten. Hugo Piqueur, hoofd van de dienst toerisme: «De toelichting is niet eenzij dig, want we gaan ook in op de problematiek van de onteige ningen, opspuitingen, milieu bescherming. waterbeheer sing. Ook de werking van de kerncentrale, toch wel het meest besprkken bedrijf op de Linkeroever, wordt aan de hand van een werkingsschema aanschouwelijk verduidelijkt». Berlare. Regen en wind hebben vrij spel Gysegem pastorij van Uitbergen (M. Van Bewoners van de Markt in Kieldrecht zijn het erover eens »In de Beverse deelgemeenten Kieldrecht en Doel komt vertelt ons schepen Goossens. een bepaalde zone voor dorpsherwaardering in aanmer- «Echt grote ingrepen zijn in de king. Tijdens de recente gemeenteraad werd een aanvraag plannen niet voorzien», tot erkenning in die zin goedgekeurd. In de grensgemeente j7nau«.e is er de Markt die voor sanering in aanmerking komt. Een eerste plan dateert al van toen Kieldrecht nog zelfstandig was. Na de fusie werd het dossier mee naar Beveren overgeheveld en administratief is men nu in een laatste faze getreden. In het kader van de dorpsherwaardering worden interessante mogelijkheden geboden om het geheel te financieren en Beveren heeft die kans niet onbenut gelaten. manier wou men een beter Inspraak beeld krijgen van welke noden In de te volgen procedure zich zoal stellen en ook hoe die neemt inspraak van de bevol- Markt er na de werken moet king een belangrijke plaats in. uitzien Het resultaat van die Zowel in de Kieldrechtse als raadpleging komt in grote li;- de Doelse dorpsraad werden nen overeen met de plannen stuurgroepen opgericht om die die men op het kabinet van medezeggenschap te kunnen schepen Goossens voor ruim- garanderen. De Kieldrechtse tclijkc ordening voor ogen stuurgroep-heeft in juni een heeft. «Aan een aantal pitto- enquéte gehouden bij de be- reske dorpsgezichten zal in elk woners van de Markt. Op die geval niet geraakt worden». dat de verkrotte woningen aan de noordkant dringend moeten gesloopt worden. Ook wordt gevraagd of men de dorpskom niet kan ontlasten. Momenteel is het nog steeds zo dat verkeer voor de kerncentrale van Doel Eerst zonnig en warm, later meer bewolking en wat frisser Alhoewel in noord Skandinavië de vogeltrek naar het zuiden begint op gang te komen, ten gevolge van een eerste koude inval, blijft bij ons het weer voorlopig nog vrij warm. Een hogedrukgebied bij de Balkan, houdt een zuidoostelijke stroming op gang. waarbij het vandaag vrijdag en nog tijdelijk zaterdag overwegend zonnig blijft bij middagtemperaturen van 20 tot 26 graden. In de nacht en ochtend kan plaatselijk mist ontstaan. Ten westen van Frankrijk ligt een lagedrukgebied dat zich opvullend in onze richting verplaatst. Dit zal in de loop van zaterdag de bewolking doen toenemen en 's avonds bestaat er een zeer kleine kans op onweer. Zondag en maandag is het weer bewolkt met opklaringen en minder warm bij middagtemp.eraturen tussen 16 en 20 graden. De wind is dan ook naar het zuidwesten gedraaid. E.D.M. Kieldrecht. Verkrotte woningen worden gesloopt, maar het gangs ke' blijft in takt (Ivb) via de Dorpsstraat gebeurt. Volgens schepen Goossens zou die mogelijkheid bestaan door de provinciale baan recht streeks met de Oud-Arenberg te verbinden. Voorstellen in die zin komen niet bepaald van middenstan ders. want die menen terecht dat minder verkeer nadelig zal uitvallen voor de zaken. Op de Markt moet er voorts plaats zijn voor nieuwe horeka- en winkels. Parkeergelegenheid moet er blijven. Ook werd de vraag gesteld of de maande lijkse markt niet tot de Markt zelf kan worden uitgebreid. Groenaanplantingen komen ook op het lijstje voor en be woners van de zuidkant blijken nogal last te hebben van druk verkeer. In de plannen, die inmiddels al naar Brussel zijn gestuurd, is zeker al een ver breding van het voetpad voor zien. Vóór de kerk komt er aanplanting en naast het ge bouw wordt overwogen om parkeergelegenheid te schep pen «Aan het gangske en de trappen wordt in elk geval niet geraakt», verzekerde ons sche pen Goossens. Konklusies De stuurgroep zelf heeft de voornaamste konklusies uit de raadpleging geformuleerd. De bevolking van de Markt verou dert en om dat evenwicht te herstellen is er nood aan jonge bewoners. Met renovatie is die kans zeker recel. Het woning patrimonium moet zoveel mo gelijk behouden blijven. Kiel drecht werd nu eenmaal, in tegenstelling tot bijvoorbeeld Verrebroek, karig bedeeld wal woonuitbreidingszones be treft Wat de sanering van de Markt betreft mag dus geen kans onbenut gelaten worden Veel woningen zouden over onvoldoende leefruimte be schikken en keukens en sani tair zouden niet zelden voor aanpassing vatbaar zijn. De dorpsherwaardering biedt inte ressante mogelijkheden om zon werken te financieren. Schepen Goossens: «Stel nu dat iemand zijn badkamer wil vernieuwen. Van zodra de fak- tuur 60.000 frank overschrijdt kan men een betoelaging be komen. Die subsidie kan 30 tot 50 procent bedragen, naarge lang de inkomsten van de aan vrager. De maximale toelage bedraagt 300.000 frank». Verkeer Ook aan verkeersveiligheid wordt aandacht besteed. Vol gens het huidige plan zal de regeling rond de markt onge wijzigd blijven. Wel voorziet men enkele verbredingen van wegdek en voetpad. Aan de kleuterschool, waar het druk ke verkeer langskomt, zou mo gelijk een bufferzone aange legd worden. De bedoeling is tweeledig: enerzijds wil men het verkeer afremmen, ander zijds wil men de ouders dc mogelijkheid bicden om rustig en veilig de kinderen naar school te brengen. Er is groen voorzien en ook parkeergele genheid. Volgens schepen Goossens zullen de werkzaam heden zeker begin van volgend jaar kunnen starten. Het slo pen van de verkrotte woningen komt eerst aan bod. Luc VAN BROECK Toename In vergelijking met vorig sei zoen is er. wat de totaliteit van de bezoekers betreft, een toe name met ruim vijfhonderd personen Een aantal bczoek- punten kennen een forse stij ging. andere een gevoelige da ling. De interesse van eendag- strip naar Beveren is meer dan verdrievoudigd en het aantal bezoeken aan de Linkeroever is bijna verdubbeld. Volgens Hugo Piqueur is uit kontakten met leerkrachten en VVV's ge bleken dat dit projekt voorlo pig in verschillende aspekten uniek is in Vlaanderen. Maar heel wat scholen zouden echter nog niet op de hoogte zijn van dit waardevolle aanbod. Pro motie blijft voor de dienst toe- Keuze Bezoeken aan nieuw-Btvi beperken zich niet tot del uitstappen voor scholen^ mee het in feite allei^ begonnen. Het lijstjeëd gebreid tot kasteel Cot*e het scheldedorp Doel H waardigheden ook abu losluis en de Sint-Mij kerk. Ook het befaanS tuurgebied Verdronken van Saeftinghe kent etsf gende belangstelling. DeJ pen die de dienst to« rondleidt komen lang a leen uit het Waasland 0 het Antwerpse krijgt q heleboel aanvragen. Cyfers Tijdens het schooljaar H hebben veertig scholen del keroever bezocht In a waren dat samen 2.135 J gen en leerkrachten Dt, langstelling van overige J pen kan worden c naargelang het bezoe.,, totaal heeft men 52 n rondgeleid, goed voc 2500 personen De ii voor de dagtrip Beven- Martinus, Cortewallc. Ki luis...) skoort het hoor. zo'n twintig aanvragen.* industriegebied komt opfl tweede plaats en dam kreeg men zo'n dertienvq ken binnen. De toename van 12 p... vooral aan genoemde bt punten te danken. Desd- uitstappen zelf vertonen! een daling van bijna 14 pi of zo'n 330 bezbèkers M belangstelling ook in vei king met het seizoen 1*9 voor Cortewalle. In proal een daling van iets metra th of 465 personen T minder goed op de tot markt. Voor het seiz 82 telde men 180 h._ lenden, afgelopen peflL dat cijfer teruggelopen 9 personen of min 75 procoL Luc VAN BROEI Beveren-Vrasene. Toerismeichepen Goossens (Ivb) I Een volledig nieuw program ma voor wisselmotoren zal de normale onderhoudskosten voor Ford klanten nog vermin deren voor wat betreft de mo dellen Fiesta. Escort. Taunus. Capri, Consul/Granada en Transit. In het Sint-Jozef-Klein-Seminarie (kollege) van Sint-Niklaas organizeert het verbond Reynaert-Waasland. één van de tien Verbonden van de Chirojeugd Vlaanderen, zondag een startdag. Dan zal het thema «Zet het spel op stelten» worden voorgesteld. Men weet. o m. uit een reportage die ik onlangs in De Voorpost schreef naar aanleiding van de Wase wissel aan de top van de Chiro. dat dat het jaarthema van de Chiro is. Zondag 2 oktober zullen zowat zeshonderd mensen van de gewestelijke Chiroleiding «gebriefd» worden over die thematiek. De dag begint om 9 u. met een zanganimatie. Daarna worden de verschillende «spelateliers» geopend. Rond vier uur in de namiddag is er een jaarthema- kijkstuk en dat wordt aan een eucharistieviering gekoppeld. Tegen halfzes zit de startdag erop. (wv) De Stedelijke Jeugdraad van Lokeren staat vanaf september '83 open voor alle jongeren en jong-volwassenen tussen 18 en 35 jaar Misschien is de Stede lijke Jeugdraad reeds bekend bij de Lokerse bevolking door het politiek paneidebat rond gemeentelijk welzijnsbeleid, speeldagen voor kinderen, de tentoonstelling «Kunst of ge weld», de Speelgoedbeurs rond verantwoord speelgoed, -sde afficheactie «Niet voor niet dat slot op je Fiets», het advies omtrent het behoud van de Raemdonckberg als natuurlijk speelterrein, het dossier «Ver keer» omtrent verkeersveilig heid te Lokeren. of de uitgave van de brochure «Jeugdraad». Als we willen meewerken aan onderwerpen die kinderen, jongeren en jong-volwassenen aanbelangen, groeide geleide lijk de idee om ook jongeren zelf de kans te laten om hun zegje te doen en vooral mee te werken en te zoeken naar op lossingen voor plaatselijke jeugdproblemen. Daarom staat de Jeugdraad vanaf nu open voor alle jongeren en jong-volwassenen Wat er aan bod komt hangt ondermeer af van de inbreng van de jongere en jong-volwassene. Wa dach ten ondermeer aan onderwer pen als: jeugdwerkloosheid en arbeid, verkeer, huisvesting, kindvriendelijke wijken, vrije- tijd. jcugdtocrisme. school, sport, leefmilieu, jcugdvanda- lisme. alkoholisme en drugge bruik, vrcdesproblematiek. jong-migranten, opvang jonge ren. ontwikkelingsproblema tiek, etc... We doen nu een oproep aan alle geintereseerdc Lokerse jongeren en jong-volwassenen om te komen naar de eerste open algemene vergadering van de Stedelijke Jeugdraad. Die heeft plaats op dinsdag 4 oktober om 20 uur in de kelder van het Kultureel Centrum Mare Suykens Jcomt cr praten over «een open Jeugdraad». Na een korte pauze met een droogje en een natje willen wij de aanwezige jongeren op een speelse manier aan het woord laten en vragen welke hete hangijzers zij in Lokeren Het wordt geen saaie langdra dige vergadering maar de raad hoopt er iets boeiends van te maken, waar iedereen zijn zeg je kan doen en kan meewerken aan de planning van een jeugd- raadwerkmg te Lokeren. Dus: alle geïnteresseerden welkom op 4 oktober om 20 uur in de kelder van het Kultu reel Centrum op het Kerkplein te Lokeren. Jnformatic bij- Werner Hil- laert. Daknamdorp II. 9101 Lokeren en Peter Van Lancker, Dalialaan 21, te Lokeren. J.V.L. Rond de eeuwwisseling moeten er in Overmere liefst 153 herbergen zijn geweest. Tot die vaststelling komt men in het nieuwste nummer van het tijdschrift dat de Heemkun dige Kring van Overmere om de twee maand publiceert. Daar blijven er nu nog amper 17 van over. Volgens de geschriften zou ca- junkt-sekretaris-generaal van fé Dc Klappel een van dc de Verenigde Naties en thans oudst bekende herbergen zijn. direkteur-gcneraal van het Pa- Men vindt de naam reeds terug leis der Naties te Geneve, het in een bericht van augustus ere-voorzittcrschap van de 1733. zij het dan in een eerder kring heeft aanvaard. De ovcr- ongunstige zin. In die maand grootvader van Erik Suy was van dat gezegend jaar werd er van 1884 tot 1912 hoofdóndcr- immers een proces verbaal op- wijzer te Overmere. gesteld omdat cr in bedoelde Ook kunstschilder Herman herberg een vechtpartij was Verbaere uit Wetteren krijgt geweest tussen Lieven Van in het nieuwe nummer een Mossevelde en Judocus De plaats. Gucht. Uit dezelfde kronijk Verder blijkt dat er een mis- lcrcn we ook dat De Klappel - verstand is omtrent de twee- werd open gehouden door Ja- mannen die staan afgebeeld op cobus Van Langenhove en Eli- het Bocrenkrijgmonumenl te sabeth Rcmens. Overmere. Was men tot op Tot de herbergen die bij dc heden ervan overtuigd dat het ccuww.ssel.ng bestonden en Van Waclvelde en Jules Van nu nog steeds bestaan behoren Hoccke. Ze geven daarnaast onder meer de Hengst, de ook het ontstaan en de beteke- Hoorn, Boerenkrijg, dc nis van de namen en uithang- £raan' d.c Kroon, het Wit borden van deze herbergen -Schaap, de Groene Dijk, de aan evenals de namen van dc balans er. natuurlijk dc uitbaters. nlapp?.1 Met enige fierheid delen de Dat alles wordt op een zeer leden van de Overmcerse vlotte en biezonder leerrijke Heemkundige Kring mee dat manier beschreven door Willy de heer Erik Suy. eertijds ad- Beveren. Hugo Piqueur, hoofd van de toeristische M (Ivb) m hier om twee Overmerenaren ging. dan blijkt nu dat de ene Karei Lode wijk De Pauw (pa) geboren en getogen Overme- renaar is maar dat de andere Domijn Gijselinck (Gijs) af komstig is van Kalken. Tenslotte vermelden wc nog dat dc kring al 275 leden telt. De namen van de leden zullen in het volgend nummer wor den vermeld. In dat mag men ook een lx kei verwachten van Danny De Block over«j schiedenis van de stow1 die destijds door 0*" reed. Er is evenwel blcem: wie bezit crn0|jj dokumenten of anckdot deze stoomtram?

De Voorpost | 1983 | | pagina 12