geze Oktoberfeesten kregen zonnige start mens hingen weer uit op de Heirbrug te Lokeren wmm Lokeren. De reuzenstoel, dus daar horen reuzen bij (md) De Voorpost - 30.9.1983 - 17 vorig weekend wuiven weer ettelijke vlaggen hun om toe op de 28ste Bierfeesten te Wieze. Internationale volksfeest begon eigenlijk al vorige «avond met de opendeur-happening die vooral veel fis naar de Oktoberhalle lokte. Er werd dan hulde gebracht aan de kaatskampioenen 1982 in I (Eredivisie), namelijk «De Lustige Balspelers» Itollembeek, met kapitein Georges Bellemans, Martin I der Snickt (aspirant gouden handschoen 1983), nd Charmant, Hans Derdelinckx, Jean Leleux en de Lbelofte Ronny Bellemans, broer van de aanvoerder. dynamische ploeg penkollege, de VVV-afdeling, dooi de W.O.F.-inrich- het Wiezekind An Van der L de Duitse Gastkapelle Jeught en de andere genodig- L mei attenties en sere- den aan de Münchense gasten Vooral de houder van voor. De burgervader uitte jen handschoen 1982, zijn vertrouwen in de verdere Bellemans (eerste bloei van de W.O.F. en zegde «iwinnaar van deze tro- ze de steun van de gemeente |krdin het zonnetje ge- toe. jv hulde groeide uit tot De openingsrede werd ge- jmige avond met veel houden door de h. Jean Van 0 "sportlui. Naar Strijthem, afgevaardigde van K^kretaris, de h. Oscar gemeenschapsminister van gdi ons meedeelde zal Kuituur Poma (verontschul- Mlief de volgende jaren digd). In zijn betoog, rijk aan ^overgedaan worden. inhoud en keurig van vorm, Kul van Engelse bezoe- loofde hij de moed van de fee de gevolgen van de organisatoren om, spijts moei- Landekust wilden ont- lijke tijdsomstandigheden toch n kwamen per bus of nog de Wiezefeesten in te rich- Jjjfliwagen via Calais in ten. Verder gaf hij een kort en verbroederden historisch overzicht van deze de vele laatste en benadrukte het be lang ervan op kultureel, eko- nomisch, toeristisch en huma nitair gebied, en konkludeerde a had dé officiële gevat dat Wieze al sinds jaren an de feesten plaats synoniem is van Oktober- neentehuis te Lebbe- feesten, stelde burgemeester De h. Jan Van Roy, VVV- v;n het voltallig sche- voorzitter, loofde het bier als België's nationale drank en ba sis van de Wiezefeesten, welke hem zo nauw aan het hart liggen. Na hem trok de Stadts- rat (schepen) Schwetzler van MünChen een parallel tussen de Bierfeesten van de Duitse grootstad en deze van het klei ne Denderdorpje Wieze. Daarna overhandigden de Beierse gasten herinneringsge schenken aan burgemeester Moeyersoon, aan de VVV- voorzitter Van Roy, afgevaar digde Van Strijthem en kui tuurschepen Hiel. Vanzelf sprekend dat de Münchenaars ook niet met ledige handen naar de heimat terugmoesten. Als slot van deze officiële verbroederingsreceptie speel de de Stadtkapelle Lindenberg uit Allgaü het Beiers volkslied en werden de muzikanten Re- mi Cornelis en F. Van Goet- hem door de h. Schwetzler gedekoreerd om hun deelname aan de Münchener Bierfeste. Stoet Intussen had zich aan de Aalstersestraat en de Streek- baan te Wieze een lange ope ningsstoet gevormd, die om 13 u. door de eigen Sint-Cecilia- fanfare op gang getrokken werd. Langs zonbeschenen we gen rukten ze op: de 28 okto- bervlaggen (eentje voor elk jaar) gevolgd door de vende liers die menige stunts uithaal den. Na de officiële delegaties zagen we weer een sliert van bekende en nieuwe muziekfor- maties met blaaskapellen, fan fares, trompettenkorpsen, drumbands, harmonieën, ma- jorettengroepen en ertussen diverse folkloristische bijdra gen met o.m. het biertrans port, de Rèuzen van Sint-Gil- iis-Dendermonde, de fel toe gejuichte Pallieterwagen uit Moerzeke, de evokaties Sneeuwwitje en Sint-Margriet uit Baardegem, de Faluintjes- wagen uit Herdersem, de Schrik der Wegen van Ever- gem, de Klomp uit De Klinge, de blikvangende Sun Flowers van Zegge, de Gouden Karos en verder Cambrinus hoog op zijn troon zoals weleer zijn legendarisch voorganger, die goede Vlaamse koning aan wie de uitvinding van het bier toe geschreven wordt. Toen het sluitstuk, het Oktobervat, met zijn gouden inhoud, veilig en wel binnengelopen was, trok ken er velen op naar Bacchus' 'biertempel, waar de kermis- sfeer zienderogen steeg en de «Ein Prosits» zich steeds snel ler opvolgden, en de personen op het grote fresko als het ware tot leven kwamen. Andere bezoekers maakten van het mooie weer gebruik om over het attraktiepark te kuieren, of gingen in de gratis expohalle C winkelen of pinte lieren. De grote kermis, drie week ends of een noveen lang, was weer ingezet. Toch was er (nog) niet de uitbundigheid en de massa van de vroegere gou den jaren. De algemene eko- noniische krisis en de jongste stakingsperikelen zullen hier aan zeker niet vreemd zijn... In het raam van de WOF openen we hier even een pa renthesis zoals we die aanvoel- dén in de hoogmis van de eer ste kermiszondag. De eucha ristieviering was om zo te zeg gen een «In Memoriam» aan de vorig jaar ontvallen VVV- en WOF-sekretaris Oscar Heynderickx. In die optiek speelde de Stadtkapelle Lin denberg een innig «Des Sen- nen Abschied» (een afscheid Lebbeke. De kar met de houten vaten. De tijd van weleer (c) van de herder) en de h. Geor ges Cornelis citeerde een prachtig afscheidsgedicht van de Indische auteur Rabindrana Tagore. Het werd daarop ont roerend stil in de Sint-Salva- torkerk en menige traan werd weggepinkt. Verder programma De inrichters vragen de aan dacht voor de NSB-dag van vrijdag 30 september waaraan circa 2.000 oudstrijders uit België, Frankrijk en Amerika zullen deelnemen. Op de agen da staat o.m. een vlaggenop- tocht om 10 uur naar het mo nument en nadien een akade- mische zitting in Halle A. Op de zondagen 2 en 9 oktober gaat op het middaguur (na de mis van 10u30) een feeststoet uit. Kom maar eens kijken! (j.v.l.) Lgfriygfe £en van de pronkstukken, een bierwagen getrokken door vier paarden (c) ftOoif de gemeentelijke autoriteiten waren present (c) Lebbeke. Een kapelletje kan er ook zo uit zien (c) Lebbeke. Het boereleven in al zijn schoonheid uitgebeeld (c) krdat de mensen op de Heirbrug te Lokeren verleden week niet meer durfden ta, is dan toch weerom gebeurd. De Kovekensfeesten zyn er nu voor de kunnen doorgaan, zonder dat het geregend heeft (het buitje van bond niet te na gesproken). De weermaker moet de laatste jaren de wijk tl uitzonderlijk goed gezind zijn. Want was het vroeger niet zo dat Koven [nsmoest plassen? Want werkelijk: wij hebben in onze jeugd bijna geen enkele Btrmis geweten zonder regen. Sedert een tiental jaren is daar kentering in Maluurlijk tot jolijt van de hele wijk en van de duizenden bezoekers. Schatten :l bezoekers van Lokeren en zelfs van ver buiten Lokeren er waren, dat is wnvcrk. Maar wij menen wel dat er zondag nog meer waren dan vroeger, en Iff duizenden. Bjvan Reuzin p jaren beschikt de :n koppel reuzen: ■fflJacoba, Twee jaar L er een derde e Kassei. Die .en vanaf zijn jjjWt hij alle Kovc- meegemaakt. tl op een zeer Jt manier. Daarin P %cr bijgestaan Nuw Liza, Vandaar plan om er nu nog reuzin bij te ma- jaar kon dit t, want Liza onlangs overie- ira verleden zater- 'I zover. Om half *e er allemaal aan het huis van voorzitter Mauri ce Baetc, liefst drie volksverte genwoordigers: Miet Smet. Georges Anthuenis en Freddy Willockx. het voltallig sche penkollege. de gemeente raadsleden. de leden van de Feestkommissie en de fanfare «De Moedige Vlamingen» van Heiende. De voorzitter ver welkomde ze allemaal en dankte alle mensen die meege holpen hadden om reuzin Liza op een degelijke en toch goed kope manier in elkaar te knut selen. Heel wat gratis uren zijn daaraan verwerkt in de garage Van Winckel. Daarvoor onze beste dank. Nadat het beeld op feestelijke wijze onthuld was geworden gaf Willem Pare- wijck van de eindejaarsfeesten een korte levensschets van Li za. Haar echte naam is Calle- baut. én die van Maurice is Steyleman. Maar dat weten de meeste Heirbruggenaars niet. De naam komt van de familie Steyleman Dat was een hele familie van zeeldraaiers, van vader op zoon. misschien vier of vijf generaties ver. Vandaar heeft Liza ook de naam mee- grkregen. In zijn rede verhaal de Willem vele plezante anek doten uit het leven van Liza. Daarna was het de beurt aan de Lokcrsc schepen van Bur gerlijke Stand, mevr De Soe- te-Vanwouwe, om het reuzen- paar in de echt te verbinden. Ze wenste daarbij het reuzen- paar nog vele reuskens en reu- zinnekens erbij en gaf dan de huwelijksoorkonde in bewa ring aan voorzitter Maurice Baeté. Met een laatste af- scheidsmars en een kleine re ceptie was dan deze plechtig heid afgelopen. Ingebruikname van de gerestaureerde Sint- Annakapel De gerestaureerde Sint-An- nakapel bood langs buiten en langs binnen een feestelijke aanblik. En ze was ook véei te klein om al de geburen en genodigden uit de stad een plaatske te geven. Een massa bloemstukken verhoogde de feestelijke aanblik. Ook hier waren talrijke vooraanstaan den: volksvertegenwoordigers Miet Smet en Anthuenis. Bur gemeester Liebaut en verschil lende schepenen en raadsle den. Het openingswoord werd hier gesproken door Willem Parcwijck, die zegde dat de mensen van de Heirbrug te recht fier konden zijn op hun nieuwe, zeer ruime kapel. Er was een woord van dpnk aan archilekt Dr. Van Driessehe, aan Henri Liebaut met zijn ploeg stadswerklieden. aan al de mensen uit de buurt die het hunne hebben bijgedragen om de kapel mooi te krijgen, aan de wekelijkse voorlezers en niet in het minst aan de familie Cock die bijna voltallig aanwe zig was. Het is immers in dc ruime salon'van het huis Cock op de Kleine Dam dat de noodkapel werd ingericht en die voor de mensen van de Heirbrug gedurende twee jaar lang een ware toevlucht is ge weest. De mis werd opgedra gen in koncelebratie door de ken Lebacq, superior Van Pae- peghem en onderpastoor De Vidts. Graag zou men er ook pastoor Janssens hebben bijge- had. maar die was verhinderd door het vele werk op zijn eigen parochie Eksaarde. Voor die speciale gelegenheid stond ook een klein orgel op gesteld. dat bespeeld werd door de koster van de Sint- Laurentiuskérk, de h. Van den Durpcl. Het interieur van de kapel, hoewel prachtig, is nog niet helemaal af. Dc vier grote en ook waardevolle schilder ijen die de wanden versieren, ontbreken nog. Maar wees ge rust; ze komen wel terug. Maar eerst moeten ze grondig gerestaureerd worden. En dat kan nog een tijdje duren. De heropeningsmis werd dan be sloten met de gezamenlijke uitvoering van «Lieve Vrouwe van ons Land». De reuzenstoet De inrichters van de Kove- kenskermis hebben juist zoals alle andere inrichters af te re kenen met een dringend ge brek aan geld. Een stadsbe stuur dat met «rode cijfers» zit kan zo maar niet her en der met subsidies smijten. Dit zijn fakultatieve uitgaven, die door de hogere overheid onbarm hartig besnoeid worden. Én toch hebben de inrichters het weer gedaan gekregen dat er op zondagnamiddag een heel konvenabele reuzenstoet langs de Heirbrug en Kapellestraat trok. Er waren 20 deelnemen de groepen, klit Lokeren en omliggende gemeenten, ook zelfs uit Nederland. Meer dan veertig reuzen en reuzinnen en reuskens waren erbij. Er werd er zelfs een vervoerd in een reusachtige kinderwagen op acht wielen. Op kop van dc stoet stapten de majoretten van Lokeren «The Flemish Girls», samen met hun verge zellend muziekkorps wellicht de grootste groep uit de stoet. Het was ook een der meest stijlvolle. De groepen van de beide plaatselijke scholen trokken bijzonder aandacht, want welke papa's, mama's, opa's en opa's zijn niet terecht fier als hun kleine pagadders in zo'n stoet opstappen? Volgens een al lang gevolgde beurtrol werd er deze keer beroep ge daan op de Harmonie Vooruit, ook een harmonie die mag ge zien worden. Als laatste groep kwam de Harmonie van Baas rode, De Eendracht, ook met majoretten. show en drum band. De vier Heirbrugse reu zen sloten onder luid applaus de stoet. Nog andere aktiviteiten De meer dan 140 Kovekens die aan de winkels, cafés en partikuliere huizen waren op gehangen trokken natuurlijk de aandacht van de duizenden bezoekers, waaronder veel vreemdelingen. Het schijnt dat zo'n spektakel iets enigs is in België. Op zondagvoormiddag kwam dan ook een zeer be voegde jury ter plaatse om al die Kovens te keuren en te klasseren naar verdienste. Die mannen doen dat op een zeer gewetensvolle manier. En ook hun beslissing blijft geheim tot aan de prijsuitreiking. Op za terdagnamiddag stond heel de straat afgezet met beoefenaars van oude ambachten en lote-. rijkraampjes. De maandag voormiddag had in het midden van de wijk dc traditionele jaarmarkt plaats voor kleinvee en huisdieren. En in de namid dag brachten de plaatselijke reuzen een bezoek aan de bei de scholen van de Heirbrug. 's Avonds kwam er dan ook de «modeshow». Die werd inge richt in samenwerking met de plaatselijke groep «De Rare Mannen» en werd vergëzeld door de Harmonie Sint-Ceci- lia. En op dinsdagavond komt dan een einde aan dit alles. Dan mogen de gelukkige bezit ters van een Koven hun wel verdiende prijs gaan afhalen. Ze zullen er allemaal wel zijn, want iedereen heeft prijs! (i.V.L.) ■P< It met Kovekenskermis ook aan volksdansen gedaan, tot groot genoegen van de overtalrijke menigte

De Voorpost | 1983 | | pagina 17