E Venijnige woordentwisten, steriele diskussies en heel wat muggezifterij op Aalsterse gemeenteraadszitting Geruchten over «steekpenningen» te Lokeren Vernieuwde Madeion feestelijk heropend Nieuw trefpunt voor Aalsterse uithuizigen... 'ïlipal «ui all Wapens gevonden te Oudegem en sluikstokerij te Aalst opgedoekt «Uitbreiden, doch hinder beperken» wenst Amylum Aalst Senator Ferd. De Bondt pleit voor snelle aanpak G. Gezellelaan te Sint-Niklaas CVP-Sint-Niklaas in rouw Standbeeld voor klompenmaker in De Klinge|| 4 - 30.9.1983 - De Voorpost Vervolg van blz. 1 De heer Heymans werd in de OCMW- raad inderdaad verkozen door stemmen van raadslid Dierick en van twee CVP-raadsleden en aangezien OCMW-raadslid na drie jaar wordt opgevolgd door een CVP-er leunt raads lid Dierick méér aan bij de CVP. Verder vraagt Jan Cau- dron nog aan de burgemeester «er voor te zorgen dat voor raadslid Dierick in de raads zaal een andere plaats wordt voorbehouden, liefst aan de overzijde, waar zij beter past». Maidenspeech Roger D'Hondt Welke invloed had Het kersverse raadslid Roger D'Hondt hield verleden dins dag zijn maidenspeech over de staking die een deel van het openbaar leven lamlegde en implikaties had op de stads diensten waar alles uiteraard niet op wieltjes liep. Graag wist hij ook of ook leden van het kollege hadden gestaakt en welke maatregelen de stad zou nemen om de dienstverlening met werkwilligen te verzeke ren. Verder of het bestuur overweegt het «nationaal ak koord» op het stadspersoneel toe te passen. Kontrole op sportvelden en - zalen was tot een minimum herleid en huisvuil zou op be paalde plaatsen gedurende ne gen dagen niet zijn opgehaald. Er kwam zelfs een gewild «stort» aan de stadsmagazijnen aan de Albrechtlaan. En aan de stadsmagazijnen op de Hoge Vesten werden zak ken gedeponeerd. In het OCMW zouden werkwillige bedienden taken van het on derhoudspersoneel hebben op geknapt doch het stadsbestuur zou degelijke maatregel met genomen hebben. Dat het kol lege de stakende niet heeft opgevorderd is positief zegt de interpellant, maar de bevol king ervaarde onverschillig heid in de beleidsuitvoering. Spreker heeft het verder over het al dan niet uitbetalen van de eindejaarspremie wat dan wel begrotingswijziging impli ceert. Schepen De Pauw stelt dat sta king voor de bevolking van zelfsprekend niet goed te noe men is. Of er schepenen staak ten kan hij niet weten. Schepe nen hebben geen vastgestelde diensturen en kunnen dan ook niet staken. Vertegenordigers van de drie vakbonden werden bij het stadsbestuur ontboden en men kwam akkoord op de door de protokol voorziene dienstver lening. Zoals vroeger. Volgens deze overeenkomst met ACOD, CCOD en VSOA werd dan ook gehandeld. Nor maal was de werking bij de burgerlijke stand (als op zater dagen) en in het slachthuis. Er was wachtdienst in de water- dienst en in de stedelijke werk huizen waar ook voor depan- nage werd gezorgd. De politie vervulde de normaal wettelijke opgelegde verplichtingen en de brandweer eveneens, zonder preventieve akties dan. Nor maal was de dienstverlening op het kerkhof, in de vismijn en in de kinderopvang. De reini gingsdienst verzekerde de dienst bij zieken- en bejaar dentehuizen en volgens sche pen De Maght werden werk willigen in reinigingsdienst ge holpen door andere diensten. Alleszins werd meer gepres teerd dan wat door het proto kol voorzien is. Burgemeester Uyttersprot er kent graag het recht op staking maar betreurt dat het recht op arbeid niet door ieder wordt gerespekteerd. De opstelling van sommige werkwilligen t.o.v. hun lotsge- noten doet raadslid Monsieur stadspersoneel kan schepen De Pauw hen alleszins geruststel len. Het standpunt van het stadsbestuur op dit stuk is in derdaad voldoende gekend. Dat Lambert Van de Sype het tijdens de interpellatie «in Keulen hoorde donderen» hield verband met de toch wel speciale positie waarin de in terpellant zich op dit vlak bevindt. Raadslid Eddie Monsieur vroeg of het waar is dat leerlin gen van de akademie voor schone kunsten, boven de 25 jaar, 1.500 fr. inschrijfgeld die nen te betalen per discipline. Een gepensioneerde die nog de moed opbracht kursussen sctciale. promotie te volgen had hem dat gemeld. Bedoeling van avondonderwijs met be perkt leerplan is toch wie wil de gelegenheid te bieden zich verder te bekwamen. Ook aan hen die door omstandigheden niet meer in het produktiepro- ces ingeschakeld zijn: invali den, op rust gestelden. De in terpellant vraagt dan ook welk het aandeel van het bestuur in deze beleidsoptie is. Politiek die een rem plaatst op de so ciale verheffing van jan met de pet. Ook verneemt interpel lant graag waartoe deze nieu we inkomsten zullen worden aangewend en welke de weers lag ervan zou kunnen zijn op het aantal «leerlingen». Spre ker stelt dat Vlaanderen nu reeds het epiteet «het meest barbaarse land van Europa» te zijn en deze maatregel zou de rode-lantaarnpositie helpen bestendigen. Schepen Chris Lievens-Borms zei dat het betalen van 1.500 fr. per kursus in het kunstonder wijs konform is met de minis teriële voorschriften op dat stuk. Voor de muziekakade- mie is zulks niet het geval. Dit geld wordt automatisch van de werkingstoelagen afgehouden. Voor 1982-1983 kostte de aka demie voor schone kunsten 2.571.000 fr. en de kursussen beperkt leerplan 910.000 fr. terwijl de muziekakademie voor muziek, ballet en toneel «maar» 238.000 fr. aan de stad kostte. Vandaar... Qua daling van het aantal leer lingen is niets te merken. Mo menteel zijn er zowat 20 min der doch tegen nieuwjaar wordt het aantal wel terug be reikt. In de muziekakademie zijn er 340 eenheden meer dan verleden jaar waaronder zowat 100 boven de 25 jaar. Eddie Monsieur repliceert dat het hier andermaal gaat om «besparingsmaatregelen» op de rug van de kleine man. Financiële problemen van de gewestregering worden ge transporteerd op de gewone burger. Monsieur betreurt ten slotte dat deze maatregel aan de raadsleden niet werd mede gedeeld. Moet het parkeerbord CBS op Keizerlijk Plein weg SP-raadslid Eddie Monsieur kwam in de jongste gemeente raadszitting terug op de vorige om te vragen naar de resulta ten van de bespreking in kom missie i.v.m. het al dan niet verwijderen van het verkeers bord aan het Keizerlijk Plein waarbij 2 parkeerplaatsen wor den voorbehouden aan leden van het kollege van burge meester en schepenen. Uit navraag bij kollega's, wél lid van de verkeerskommissie, blijkt dat in de aangekondigde eerstvolgende kommissie (28.6.1983) het punt behan deld werd en een negatief ad vies geformuleerd maar bij na vraag op 31.8.1983 werd de vraag door de voorzitter weg gewuifd. Willekeur en machtsmisbruik dienen de demokratie niet, stelt spreker. Een taak voor de in de schoot van de gemeente raad gekreëerde kommissie die plenaire raad een afgewogen advies zou voorstellen. Burgemeester Uyttersprot zeg de dat hij inderdaad zoals be loofd het punt in de kommissie had laten behandelen en dat de uitzondering van het parkeer verbod voor schepenen niet kan. Hij zegt daaruit dan de nodige konklusies te zullen trekken maar vond het toch bedroevend dat dergelijk geval zo veel stof opjaagt. Tenslotte ging het toch om de werkvoor- waarden van een schepen iet wat te vergemakkelijken. Eddie Monsieur zegt dat het bij hem alleszins niet gaat over personen. Wel over het princi pe. Iets waarin Dolores Baita hem zeker volgt daar het om de wettelijkheid gaat. «Voor mij moet het niet ver dwijnen». zegt Monsieur, «ik vroeg alleen maar wat er van de kwestie is». Wait and see LH In verband met een interpellatie van de heer Georges één woord: smerig. Dajj Anthuenis over vermeende onregelmatigheden die zouden gebeurd zyn bij de levering van het meubilair voor het Lokers Kultureel Centrum, kregen wy nu ook een ant woord vanwege het College van Burgemeester en Schepe nen van de stad Lokeren: UJI met zijn verklaring ooi Lokers bedrijf in op^ brengt en in moeibjkhcda zover zal hij voorafgaand®, niet gedacht hebben.^^ «Tot verbazing van de meer derheid herhaalde de heer An thuenis in de gemeenteraad van 5 september zijn verhaal over de geruchten omtrent de onregelmatigheden ('steek penningen' zei hij in de raads zitting van juli), die zouden gebeurd zijn bij de levering van het meubilair van het Lo kers Kultureel Centrum. Aan diegene die deze verklaring in de raadszitting van juli afleg de, werd gevraagd die 'geruch ten' over te maken aan het Parket, aan de Gouverneur en aan het Hoog Komitee van Toezicht. Deze instanties zou den wel zorgen voor een diep gaand onderzoek naar ge grondheid van deze geruchten, aan de heer Anthuenis bekend. In plaats van ze onmiddellijk over te maken, vroeg het raadslid eerst uitstel wegens zijn vertrek op vakantie. Hij bekwam een uitstel tot 25 au gustus. Precies die dag ontvin gen we van de heer Anthuenis een brief met het verzoek de zaak opnieuw te kunnen be spreken op de agenda van 5 september. Tijdens die bijeen komst las het PVV-raadslid onmiddellijk na het aansnijden van dat punt een tekst voor, waarin hij namens de hele PW dezelfde 'geruchten' her haalde. maar... alle verdere verantwoordelijkheid in de schoenen schoof van het stads bestuur. Op de zitting zelf be sliste de meerderheid om zelf het initiatief in handen te ne men en dit om volgende redenen: 1. Alle beslissingen omtrent die zaak werden destijds steeds unaniem genomen in het sche penkollege (met PW als koa- litiepartner) en in de raad. 2. Steeds werd voor alle be slissingen de instemming van het provinciebestuur ver kregen. 3. De eindafrekening stemt exakt overeen met hét aanbe stedingsbedrag, én alle voor ziene materiaal werd geleverd. 4. De verklaring van de heer Anthuenis omtrent zijn ge ruchten werd nooit nader ge staafd of verder uitgelegd. 5. Het is duidelijk dat geen redelijk mens verder bouwt op geruchten of deze in een pu blieke vergadering durft te herhalen. 6. De heer Anthuenis kreeg de kans, indien hij overtuigd was van de gegrondheid van zijn insinuaties, alles over te maken aan instanties die zulke geruchten kunnen onderzoe ken. Het stadsbestuur, noch de gemeenteraad zijn bekwaam om dit op efficiënte wijze te doen. 7. Voor ons is het duidelijk dat deze zaak tweemaal in de raad werd herhaald om politie ke konkurrenten in hun eer en goede faam te raken. De politieke metodes, de laatste maanden toegepast door de PW-fraktie, vernieti gen alle politieke fatsoennor men die Lokeren sinds zeer vele jaren kende. De verkla ring van de heer Anthuenis met haar insinuerend karakter overtreft echter al het voor gaande. Er past hier slechts Aan de Hogere Irütut» hiervoor reeds vemj werd een brief gericht doork schepenkollege, waaraan het volgende ontlenen: Gezien deze verklar» openbare zitting gebeurde gezien zij bij de besprtri van deze tussenkomst u geheime zitting door de fe Anthuenis geen verdere tij werd gegeven, oordelen frakties van de meerderl dat deze woorden een ins® rend karakter hadden tee over de leden van het schept kollege. De heer Anthse werd verzocht zijn me ling, gezien bij deze i openbaarheid meende te ten brengen, over te iu aan de bevoegde instanties onderzoeking van deze ruchten'. In een besluit mens de meerderheid der i wezige raadsleden werd U— een termijn van 14 dagen ven om dië instanties lichten. Daar hij heeft dit te doen zelf voornoemde persona—- mens de frakties van CV? SP in de Gemeenteraad Lokeren in kennis te stt van het gebeurde en dit het verzoek de passende sluiten te trekken. Er di trouwens op gewezen dat heer Anthuenis zijn uitlatn herhaald heeft in de gemee raadszitting van 5 se 1983. U.' ..WLA uüke he WLA Vlaander stort dooi - Green «lemi «toon v ja naar «tderge -WLA gebied te 0 natuur jicht nog wdelijke ,tr in ?WLA ton. Nog a taak' r«4.19n -WLA Aaht' qu len met n sasverze - Abonn de maand bet di «Joeg» gYlund iedxlinge -WLA dikt Re «en Eg versa na-, In een speciale editie kondigde P.A.C.T. al sinds een paar weken aan dat Aalst zich op «de geboorte van een gloednieuwe impuls» mocht verheugen. Met een pleiade van Aalsterse en uitheemse kleinkunstenaars werd die geboorte gevierd. Gepresenteerd door René Van der Speeten en feestelijk ingeleid door Bert Van Hoorick de welsprekende, werd de frisse boreling Nieuwe Madeion vorige zaterdag aan het publiek voorgesteld. Het bijna 65 jaar oude kafee «'t Pompierken», annex Zaal Madelon. was als bijna pen sioengerechtigde dan ook drin gend aan een ingrijpende ver jongingskuur toe. Ze werd flink onder handen genomen en ziet er na een grondige facelift en de nodige plastische chirurgie weer jong en monter uit. Van bourgeoisie naar neo-hip- pies In zijn openingsrede schetste Bert Van Hoorick de geschie denis van de Madelon sinds haar ontstaan onmiddellijk na de Eerste Wereldoorlog, toen ze aanvankelijk het rendez vous was voor de Aalsterse bourgeosie, die dweepte met de Franse soldatendeerne La Madelon. Wij herinneren ons de periode na '40-'45. toen «'t Pompier- ken-de Madelon» met achter eenvolgens Oscar Van Paemel. Pol Van Hemden. Sam Bue- lens en tenslotte Jackie D'her- de als uitbaters evolueerde van populair kaarterskafee over sportlokaal tot obskuur verza melpunt voor een rockend en punkend soort neo-hippies. 't Pompierken gold als een uitlo per van de Korte Nieuwstraat- se Aalsterse uitgaanskultuur... De Madelon had als thuisscène van het Progressief Aalsters Collectief Theater PACT ech ter dank zij enkele reeksen hoogstaande toneelopvoerin gen van deze groep als teater- zaaltje buiten de stadsgrenzen opnieuw een gunstige faam verworven De akkomodatie van het ver waarloosd pand liet evenwel heel wat te wensen over... Omnivalent, maar niet voor Aalst. Kamiel zijn Kamillekens te gast bij de opening van de nieuwe Madelon (a) Vastelauved Nu werden door de nieuwe uitbaters zowel de gelagzaal, de toegang tot en de zaal zelf en het sanitair grondig opge frist. terwijl het podium werd verruimd en er hard wordt ge werkt om in het opgekalefa terd interieur zo vlug mogelijk het beloofde «omnivalent tref punt» te verwerkelijken. Op die manier hopen Roel Bal en Georgette Van Lierde het door hen uitgebate etablisse ment te herscheppen tot een ruimte waar manifestaties als spektakel. aperitiefkoncert. opera, klassiek, jazz. kabaret. chanson, poëzie, film. teater. music-hail. kafee-teater. natio naal en internationaal geselek- teerd en talk-show elk een ei gen plaatsje te kunnen geven. Maar er zal ook infrastruktuur ter beschikking zijn voor fees ten bals. banketten, trouw en rouw. koffietafels, beurzen, verkopingen. tentoonstellin gen. politieke vergaderingen en allerlei manifestaties. Ook voor karnaval wordt ruimte voorzien, maar Vaste lauved wordt bij voorkeur op straal geviefd. hier hebben Roel en Georgftte de Bal wel even misgeslagen Blonde of rode aardbei? Hoe het ook zij. op zaterdag I oktober a.s. brengt PACT al vast de première van De Blon de Aardbei, de inzet van een gevarieerd toneelseizoen. An ton Cogen en co waardig. De eerste manifestatie in de Nieuwe Madelon was nogal nadrukkelijk als rode aardbei getint en daar is natuurlijk ge zien het recent verleden van de instelling geen bezwaar tegen, maar indien zij in de toekomst het enge partijpolitieke kan overstijgen, wordt het beslist een nieuw pluralistisch tref punt voor de Aalsterse uithui zigen, die er deze maand ook nog een aantrekkelijk ogende «Gids» hebben bijgekregen. Met Netwerk wordt de Nieuwe Madelon nu een socio-kultu- reel centrum in 't volle hart van Aalst, een mogelijke im puls voor de nogal snel weg gekwijnde animatie op de ver keersvrije Grote Markt nieuw leven in te blazen. Cyriel Temmerman Nadat vorige week de Griek Constantijn Lisoukos aan de Frans-Belgische grens te Rekkem was gearresteerd omdat men in zyn karavan een flinke vracht drugs had gevon den, besloot de rijkswacht eens een huiszoeking te doen in het café van de Griek te Oudegem. Het resultaat leverde niets op. Toch werd besloten in Oude gem nog eens te gaan-rondneu zen. Die tweede speuraktie le verde wel wat op. Want in twee woningen aan de Me vrouw Courtmansstraat wer den flink wat wagens gevon den. Het ging hier om wagens van een zwaar kaliber en bo vendien werd er ook de nodige munitie aangetroffen. Het blijft nu uitzoeken waar al die wagens en de munitie van daan komen. Vast staat dat het om gestolen goed gaat. En al licht hebben de rijkswachters met deze vondst ook een goe de zaak gedaan en een goed georganizeerde handel in de kiem weten te smoren. In de woningen werd ook heel wat antiek aangetroffen, waarvan men vermoedt dat het even eens niet via een officiële weg werd aangekocht. Sluikstokerij Maar dat was nog lang niet alles, want bij de hele speurak tie heeft men ook de hand kunnen leggen op een sluiksto kerij. Die vond men aan de Oude Dendermondsesteenweg te Aalst. De rijkswacht kwam anders maar net op tijd, want de sluikstokers waren druk doende hun hele zaakjt Ronse te verhuizen. Bij deze affaire zijn meer twee mannen uit gem en een uit Aalst, verdere ondervraging pakt. Het gaat om de R.V. en de 32-jarige M.l uit Oudegem en de Patrick D.V. uit Aalst, staat vast dat zij heel wat: mogelijkheden hadden den in de v Zoals gezegd waren dei druk doende met hun tuur te ontmantelen N rijkswacht vond ter toch nog heel wat was zelfs een vracht dig om alle ketels en ander bezwarend weg te brengen. In totaal| ten er vier gistingskei geweest, goed liter. sldat d< ifcpala s±:e op< kt! dan p De I In een brief aan het ministerie van openbare werken pleit CVP- senator Ferd. De Bondt voor een snelle aanpak van het tot op de draad versleten wegdek van de G. Gezellelaan te Sint-Niklaas. In de brief, die mede ondertekend is door CVP-gcmeente- raadslid Roel De Jong. wordt erop gewezen dat een verbetering van deze straat'reeds een vijftal jaren geleden verwacht werd Vermoedelijk is de overdracht van de werkzaamheden van de Interkommunale Vereniging voor de Autoweg E3 de oorzaak van de jongste vertraging. Zoals men weet werd die interkom munale enkele maanden geleden opgedoekt en overgenomen door de gewone diensten van openbare werken. In het begin van dit jaar werd nog geïnformeerd naar de stand van zaken. Toen konden de werken normaal in het najaar 1983 beginnen, zo zag het er althans naar uit. Er was al grote vertraging, omdat in de jongste jaren de kredieten van de interkommunale E3 alsmaar krapper werden. Intussen verslechterde het wegdek van de G Gezellelaan zienderogen, en het is er nu allesbehalve «gezellig» rijden of gaan. Toen in het begin van deze maand blijkbaar geen werken van start gingen, informeerde senator Ferd De Bondt opnieuw, en het bleek dat er nog géén aanbesteding had plaatsgehad In de brief aan het ministerie van openbare werken wordt dan ook krachtig op spoed aangedrongen. De huidige werken aan gang by de firma Amylum te Aalst met dc kommissie hebben niets te zien met de vraag van Amylum waarvoor waarvan Raymond Dc de laatste maanden een baat en kommer onderzoek werd "c,"Hc georganiseerd door het stadsbestuur om drie nieuwe bedrijfsgebouwen en een administratief centrum op te richten. Wat nu in uitvoering is resulteert uit twee vroeger drie geneesheren deel regelmatig vergunde bouwtoelatingen voor een waarde ken. Schepen Dooms van zowat 80 miljoen fr. destijds dc spreekbuis! worden gestart. Ook n heeft op aangedronget de Amylum-kommissie In c het moi 'zate haa regi dnil er z Van dag klar I ken I luks nog aan toe dat hij tot slechts één klacht heeft stedebouw vangen. Over geurhindf dens weekends Amylur Naar aanleiding van het dc vinciale dienst commodo et incommodo-on- doorgestuurd W1B derzoek van de zomermaan- Op vraag van een bewoonster toe dat er inderdaad den werd op 15 juli ter stadhui- van de omgeving van dc Amy- het weekend minder kt ze een vergadering gehouden lum-vestiging en op advies van gebeurt en zegt dat daar m'"' alle betrokkenen: stadsbe- de raad leefmilieu zal terug verholpen worden. r Amylum, stedebouw Aalst. Corum Alostum Imperiale aan het pintelieren a In Sint-Niklaas is vorige week donderdagmorgen plots over leden Anna De Beleyr, echtge note van William Tock. Ze was 48 jaar. Mevrouw Tock-De Beleyr, van de pelzenzaak aan de Mercatorstraat, werd eer gisteren woensdag ten grave gedragen In de dekenale kerk werd de plechtige eucharistie viering opgedragen. We bie den aan William Tock, die zich jarenlang heeft ingezet voor de CVP in de stad, onze blijken van innige deelneming aan. stuur. Gent, ministerieel kabinet, bruggen en wegen. Het werd een behandelen van de hele problematiek zowel met de bouwplannen als de toekomst- perspektieven en daarbij aan sluitend verkeerssituatie en leefmilieu-aspekten. Amylum verstrekte uitleg over bedrijfsnoden. beschikbare ruimten en grondplannen Verleden vrijdag werd ander maal de Amylum-problema- tiek onderzocht om tot een gezamenlijke beslissing te kun nen komen nu de toekomst- perspektieven van Amylum tot het jaar 2010 gekend zijn. Aan Amylum werd gevraagd hoe ze gaan saneren, hoe ze Amylum een nieuwe dimensie willen verlenen, welke inspanningen ze bereid zijn te doen op het vlak van leefmilieu, verkeers problemen en esthetische as- pekten. Of ze bereid zijn delen van het bedrijf te herlokali- seren? Het advies van de stad zal gegeven worden na onderzoek van het verslag van de stedelij ke technische diensten en dit verslag wordt dan naar de pro- Kunst in het dorpzou je het kunnen noemen, analogie met het initiatief dat volop gestalte krijgt tn Niklaas. Het gaat hier om het noord-Wase He Klinge, M zondag 2 oktober om 14 u. op de hoek van de Hogenmi straat-Bergstraat een heus standbeeld wordt onthuld. standbeeld van een klompenmaker. Het is bekend hoe intens hel ambacht van klompenmakat blokmaker destijds floreerde in het Land van Waas, name in Nieuwkerken, Vrasene en omgeving. Ook j*| Klinge werden nogal wat van die schoeisels aangemto De Klinges folkloregroep heet trouwens De A'/omp. vereniging is de motor achter de karnavalviering ter Eduard (Ward) Van der Kelen is 75 jaar. Tien jaar go"»' stopte hij met het maken van klompen. Van dan afwes ambacht nog alleen retro in De Klinge. Van der Keltn un laatste klompenmaker geweest, daar. Zijn hele leven Uit in de branche. Nu wil hij de stiel op symbolische wijjtd herleven. Hij schenkt aan de gemeente een standbeeld eén klompenmaker, van zichzelf eigenlijk. Het monu werd in witte steen uitgevoerd en is een 1,80 meter beeld van Rene en Remi Coucke uit Eernegem, tów® Zondag onthult burgemeester De Mey het Standi) officieel en nadien wordt ten huize van Ward, oen Heidestraat 111 in De Klinge, een receptie aangel door het gemeentebestuur van Sint-Gillis-Waas. schi glei kop I het Sup 'anS is o mei I als Pla) die zijn schi can ie die ken sen bee slee van 18/1 of I wel fijks stek

De Voorpost | 1983 | | pagina 4