Echo's uit de Aalsterse gemeenteraadszitting Aalsterse begijnhofkerk dringend aan restauratie toe -msBSÊÊÊm - 1 VOLTIJDSE FUNCTIE VAX GENEESHEER-SPECIALIST IN DE HEELKUNDE Slechts deel van parking Kattestraat voor Aalsters stadspersoneel Elke Aalstenaar kan de «Gids voor Uïthuizigen» krijgen Jan van der Hulst: «H. Geestkapel Aalst moet blijven!» Wensen van Meldertse Dorpsraad worden onderzocht OPENBAAR CENTRUM VOOR MAATSCHAPPELIJK WELZIJN - AALST: 6 - 30.9.1983 - De Voorpost Over het al dan niet voorbe houden aan het stadspersoneel van de parkeergelegenheid in de Kattestraat bracht het kol lege van burgemeester en sche penen bij de laatste perskonfe- rentie klaarheid. «Een exklusieve parking is het zeker niet en verdwenen is er evenmin iets», repliceert sche pen De Maght. Het bestuur wil wat meer orde brengen in de diverse parkeer- gelegenheden en opteert daar bij voor het ter beschikking stellen van parkeergelegenheid aan het eigen personeel zoals elk goed werkgever zulks tracht te doen. «Dat moet wet telijk», stelt de schepen. De binnenkoer van het stad huis blijft voorbehouden aan gemeenteraadsleden. De ach- terkoer is voor personeelsle den die voor hun taak vaak dringend weg moeten en even eens voor bezoekers. Het koertje in de Kattestraat bij bevolking, sport e.d.m. wordt vrijgemaakt zodat het perso neel er iets aangenamer ge huisvest wordt. Om al die re denen besliste het stadsbestuur achter de kapel op de grote parkeerruimte een strook voor te behouden voor stadsperso neel. Zulks van maandagmor gen tot vrijdag 13 u. Vanaf vrijdagnamiddag kan iedereen er terecht zoals een bord ter plekke aanduidt. Er is trou wens zeer veel ruimte op deze grote parking en tellingen ver richt in de maand mei, telkens te 10 en te 15 u, wezen uit dat er maximaal 34 wagens waren geparkeerd. In verband met de diskussie tijdens de jongste gemeenteraadszitting over de rangorde bij de eedaflegging van de twee nieuwe gemeenteraadsleden preciseert het stadsbestuur dat raadsleden door hun eedaflegging hun ambt opnemen in de rangorde vastgesteld door het aantal voorkeurstellen. Raadslid Roger D'Hondt behaalde er 622 en raadslid Herman Goossens 1014. Goossens gaat in rangorde D'Hondt vooraf en het verdiende daarom dan ook de voorkeur Goossens eerst tot de eedaflegging toe te laten. Ook bij een installatiever gadering gebeurt-zulks volgens de rangorde. Datum van opsturen of ontvangen van ontslagbrieven van scheidende raadsleden speelt hierbij geen rol. Onderzoek van geloofsbrieven gaat niet over de eigenlijke verkiezingen. Alleen over het feit of de opvolger nog steeds de vereisten tot verkiesbaarheid vervult. Dergelijk onderzoek werd bij raadsleden Goossens en D'Hondt op de gebruikelijke wijze uitgevoerd en hun dossiers bevatten alle nodige stukken. De vereiste verklaring betreffende het aanvullend onderzoek van de geloofsbrieven was van de hand van de burgemeester. Een bijkomende verklaring van de fraktievoorzitters moest niet gebeuren. Deze werkwijze, sinds mensenheugenis in Aalst en elders gevolgd, is volkomen konform de wettelijke voorschriften. Wat betreft «afzonderlijke agendapunten» wordt gesteld dat indien in de gemeente raadsbeslissingen inzake de aflegging en installatie van Goossens en D'Hondt het onderzoek van de geloofsbrieven is opgenomen moet van dit onderdeel geen afzonderlijke beslissing meer gemaakt worden. De ontwerp-beslissingen door de stadsadministratie voorbereid waren duidelijk en in overeenstemming met de wet. Ter voorkoming van misdrijven en eventuele identifikatie na misdrijven bezorgt de stadspolitie momenteel (brom)fietsregistratiekaarten aan huis. Deze kaart degelijk dadelijk invullen... en bewaren, kan U eventueel zeer nuttig zijn moest uw (brom)fiets gestolen zijn bij een door de politie ingerichte «kijkdag» om uw eigen karretje terug te vinden. In verband met de restauratie van de Keizershallen en de inbreng van de brouwerij De Gheest wil schepen De Pauw enkel kwijt dat de onderhandelingen ver gevorderd zijn en de inbreng van de brouwerij er alleszins komt. Om niet te schaden aan de prerogatieven van de gemeenteraad volgt er daags na de volgende zitting een perskonferentie alleen aan deze problematiek gewijd. «Alles ligt klaar», verzekert ons de schepen. Aangaande wijzigingen aan de gemeentewet, o.a. inzake het indienen door raadsleden van voorstellen die niet op de agenda voorkomen en inzake goedkeuring van de notulen van vorige vergadering, wordt het reglement aangepast. Een voorstel van het kollege gaat naar de fraktievoorzitters en samen met hun reakties op gewijzigde artikels worden hun voorstellen opgevraagd betreffende andere artikels waaraan ze wijzigingen zouden willen toebrengen. De bewoner moet de belasting op aansluiting riolering betalen Wat betreft de direkte belasting op gebouwen aangesloten op het rioolnet en/of een openbare waterloop dienen na een schrijven van de gouverneur twee vrijstellingsbepalin- gen te worden opgenomen. CVP-fraktieleider Ghisleen Willems heeft kritiek op het reglement. Waar partikulieren 600 fr aansluitingstaks betalen wordt dat voor instellingen en handelsondernemingen 1600 fr. Kleine handelaars vallen ook onder de laatste kategorie en spreker zag die liever als partikulieren behandeld. Als men de desbetreffende aktiviteiten aldaar vergelijkt passen ze inderdaad beter bij partikulieren. Willems vindt deze belasting voor de kleine neringdoener te zwaar en drukt de hoop uit dat bij het opstellen van de eerstvolgende begroting hiermede rekening zal worden gehouden. Op vraag van raadslid Willy Van Mossevelde of men ook in niet-aangesloten woningen moet betalen antwoordt de burgemeester dat het gaat over aansluitbare woningen. Of ze al dan niet aangesloten zijn heeft geen belang in dit geval. Enkel zij die lozen ui een septische put zijn van de belasting vrijgesteld. De burgemeester poneert verder dat hier niet over het reglement zelf moet gesproken worden. Alleen over aanpassing der tarieven. Indienen van een bezwaar is steeds mogelijk, wordt aan raadslid Baita geantwoord. Eventueel bezwaar zou echter alleen kunnen gelden wanneer het gaat over een woning die een gans jaar onbewoond bleef of die onbewoonbaar werd verklaard Of nog zo men enkel regenwater loost... Verder wijst hij er op dat de belasting verschuldigd is door de bewoner. Niet in se door de eigenaar. Waar vergissingen begaan werden is er steeds mogelijk die individueel te behandelen en op te lossen, stelt de burgemeester Hierbij in telegramstijl, de tarieven voor in gebruik geven van gemeentelokalen en voor verhuren van materialen. Vooreerst dient gesteld dat na gebruik het lokaal onmiddellijk in zijn oorspronkelijke staat moet worden gesteld, dat geen alkoholische drank mag binnengebracht worden zonder voorafgaande toelating en dat een speciale machtiging vereist is voor gebruik van elektriciteit met een vermogen boven de 500 watt. Lokalen Belfort zaal (1.200 fr./dag). belfortkelder (800 fr./dag), Oud-Hospitaal (2.000 fr./dag). met minimum van 15.000 fr., grote zaal kasteel Terlinden (1.000 fr./dag). kleine zaal Terlinden (500 fr./dag), gelijkvloers kasteel Terlinden (1.500 fr./dag). raadszalen ex-gemcentehuizen (400 fr./dag). Stadsschouwburg Vredeplein 2.000 fr./dag. voor herhalingen 500 fr./dag. Keizershallen: bals 35.000 fr. met of 25.000 fr zonder verwarming per dag. kongressen of meetings 20.000 fr./dag. expo's met handelskarakter 10.000 fr./dag met minimum van 40.000 fr. Vergaderingen, spreekbeurten, lessenreeksen e.d.m. - gelijkvloers Terlinden: 1500 fr./dag - grote zaal Terlinden: 1000 fr./dag - kleine zaal Terlinden 500 fr./dag - filateliezaal Kattestr.: 300 fr./dag - raadszalenex-gemeenteh.: 400fr./dag - vergaderzaal 2de verdiep Kattestr.200 fr./dag - andere lokalen in dienstcentra: 200 fr./dag - feestzaal stadhuis: 3000fr./daq - trouwzaal stadhuis: 2000 fr./dag - schoollokalen of refter: 200 fr./dag Turnzalen: 150 fr./uur, overdekte speelplaats Binnenstraat 150 fr./uur, overdekte speel plaats Vredeplein 75 fr./uur, andere overdekte speelplaatsen 75 fr./uur Aan deze regeling zijn afwijkingen voor stadsorganisaties. voor te Aalst wonende kunstenaars, voor Aalsterse toneelverenigingen, voor aktiviteiten in scholen die in verband staan met de school e.d.m. Materialen Nadarafsluiting (gratis - wel zelf te halen en terugbrengen en met 5.000 fr. waarborg), kiosk (6.000 fr plus vervoer en uurloon, gratis voor muziekmaatschappijen van Aalst), podium (120 fr./m2 plus uurloon), halve tribune (niet overdekt 3.600 fr. overdekt 6000 fr. plus telkens uurloon), hele tribune (niet overdekt 6.000 fr.. overdekt 12.000 fr. plus uurloon), vlaggemasten 60 fr./stuk, feestplanken met schragen 40 fr./stuk. tentoonstellingspanelen 60 fr.), -kasten 120 fr. en -tafels met glazen blad 120 fr./stuk. Ter plaatse brengen kost voor vrachtwagen en chauffeur 800 fr/uur en een tweede man 400 fr./uur. Toeslagen voor werk op zon- en feestdagen. De stadsdienst financiën van schepen Elienne Bogaert verhuisde als gepland van dc Hopmarkt naar het «huis Van Langenhove» in de Aalsterse Kapellestraat. Het werd gerestaureerd en is momenteel aan verdere afwerking toe. Nu is de uitvoering van de stijkschrijnwerkerij aan de orde. Ramen en deuren moeten nog hersteld worden en er komen ook nieuwe deuren aan te pas. Ook schouw en lambriseringen zijn aan herstelling toe evenals de monumentale trap. Herstellingen verder nog aan houten muurbekledingen langsheen trappen en overlopen en ook de bordessen moeten een beurt krijgen. De gemeenteraad heeft beslist de werken te laten uitvoeren door een gespecialiseerd aannemer. De vakantiespeelpleinwerking had dit jaar op tien terreinen plaats: Kerrebroek, Akademie, Arend te Aalst-stad. en verder Erembodegem-Centrum en -Terjoden, Baardc- gem, Gijzegem, Moorsel, Nieuwerkerken en Hofstade. Deden sommige het wat minder, andere boekten vooruitgang t.o.v. '82. De werking duurde zeven weken: van 4 juli tot en met 19 oogst. Gemiddeld bedroeg het aantal deelnemende kinderen per dag 265 in de maand juli en in augustus 311. Rekening houdende met de late start dit jaar en met een reeks nieuwe monitoren bleef de werking globaal gezien status-quo met vorig jaar. Noch vooruit- noch achteruitgang. Een positief resultaat werd alleszins behaald In het kader van de geplande aktie «Groene straten» sloeg men in de Aalsterse Ploegstaart zelf de hand aan de ploeg. WAK-voorzitter Jan Van der Hulst beplantte er immers samen met de heren Buyl, Verbraeckel en Wincher de ledigstaande, met vuilbegroeide vierkanten waar vroeger bomen stonden Perceeltjes die jarenlang reeds naar beplanting wachtten en die nu met zelf aangekochte tageten werden opgesmukt. Er wachten momenteel nog een viertal stukjes die, zoals beloofd door schepen André Doorns, eerlang zullen beplant worden door de plantsoendienst. LH Aan tribulatieS en perikelen rond de Aalsterse begijnhof kerk komt blykbaar niet zo makkelijk een einde. Kerk en toren kostten inderdaad reeds heel wat hoofdbre kers, stelt WAK-voorzitter Jan Van der Hulst. vincie 20% en de stad J, Voorzitter Van der hoopt dan ook dat, met werking van minister n. M>len,eD t mej. gjdderstraa .gg££ Het duurde van 1788 tot 1794 vooraleer de eerste mis kon opgedragen worden in deze kerk en de toren was nauwe lijks voltooid als de Franse bezetters hem wilden afbre ken. De kerk zou «de tempel der Rede» worden. In de jaren 1830-1840 liet de toenmalige pastoor, een groot weldoener. 10.000 fr. kosten aan de kerk doen doch even later sloeg de bliksem in en moest terug aan herstel worden gedacht. Momenteel zwelt de toren on der zware steenlast, uit, zijn de zijmuren uitgevreten en glasra men stuk. Vandalenhanden duwden twee tegen de muur aanleunende grafstenen neer waarvan één doormidden ge scheurd. Aan de muur met de nissen van O.L.V van zeven Aalst. De Begijnhofkerk te Aalst kreeg een dak boven de weeén is nog steeds niets her- ingang. De restauratiewerken kunnen starten (per) steld. Ook van herstelling van de St.-Antoniuskapel is nog weinig gebeurd en de oude begijnhofmuur wordt ontsierd door aanbouw van garages in een stijl die met die van de muur vloekt. Wel siert het beeld van de H Begga, op vraag van de WAK door schepenen Van den Eede en De Neve rechts van de kerk geplaatst, het geheel wat op. Reeds jaren verzoenden we ons met de witte huisjes met sierlijke perken en de beelden in de omgeving. Het huis Je- bron, met de plaat 700 jaar begijnhof, draagt aanmerke lijk bij tot de schoonheid van het milieu. En nu is het maar wachten op restauratie, zegt Van der Hulst. Het dossier Begijnhofkerk werd mits aan brengen van enige wijziging i.v.m. de verwarming goedge- keurd doch de nationale rege- r ring heeft geen fondsen ter ihof beschikking. Op de 50ste ver- Aalst. De uitgegooide ruitjes van de kerk op het zijn dichtgeplakt met «zilverpapier» (per) wdüeic isandel Zoals trouwens in zowat 4000 adressen in Groot-Aalst viel ook in onze bus de eersteling van de «Gids voor Uithuizi- gen». Een publikatie van de «Federatie voor Socio- Kultureel Werk», vzw die stelt de belangen van alle initiatieven in de socio-kulturele sektor in Aalst te willen behartigen. Een maandblad dat ieder gega digde (eventueel met opgave van adres bij dc organiserende vereniging. Korte Nieuwstraat 12. 2e verdieping, of tel. 053- 78.89.94) kosteloos in zijn bus krijgt rond de 25ste van elke maand. Boreling gesproten uit de nood van heel wat verenigingen, or ganisaties en aktiegroepen die er niet in slagen wegens hun financiële beperkingen een de gelijk en toch goedkoop leden blad uit te geven. Typwerk, drukken en verspreiden eist momenteel naast valabele mankracht een bom duiten waar verenigingen uit de non- profit-sektor moeite mee hebben. De «Gids» kan die taken over nemen zodat verenigingen aan een laag tarief ruimte "kunnen afkopen en zich verder geen problemen hoeven te stellen Voor opmaak en verspreiding zorgen de initiatiefnemers die over een ruim adressenbestand beschikken en een aktieve ploeg die, netjes gepresen teerd en waarbij elke vereni ging zichzelf kan blijven her kennen, dc aktieve belangstel lenden van Aalst bereikt. Teksten, standpunten, kalcn- derberichten kunnen erin wor den opgenomen naast com merciële advertenties die de drukkosten drukken. Naast zuivere informatie kan men er ook met standpunten en op roepen terecht. De eerste uitgave in li vormgeving brengt infora over toneelaktiviteiten, de opening van de Nieuwe I delon, over enkele aktiegi pen en andere verenigingen. Met deze try-out stelt Jan V Gyseghem dat de sneeuw rolt en de kultuurlawine hopelijk volgt. Aalst. Ook de kleine kapel kreeg het hard te verduren H prachtige glasraam aan de achterzijde is totaal vemim (per) L jaardag van de priesterwijding eerlang met restauratiwwi knob van Deken C. De Vos beloof- kan gestart worden, de gemeenschapsminister Mare Galle dat een regeling mogelijk was. De Vlaamse exekutievc zou 75% betoelagen, de pro- tó. H IK kind ti ejfs du tHom Dat de H. Geestkapel in de Aalsterse Kattestraat maar weinig esthetische waarde zou hebben zoals in een artikel in de pers verschenen neemt Jan Van der Hulst, voorzitter van de Vereniging voor Aalsters Kultuurschoon en reeds jaren op de bres voor het behoud van dit kleinood Een rustpunt midden het stadsgewoel te vergelijken met de Schoenmakerskapel aan de Meir te Antwerpen of de Finisterrekerk in de Brusselse Nieuwstraat. Dat deze kapel van weinig waarde zou zijn zou berusten op beweringen van drie anonieme historici uit het Aal sterse. Jan Van der Hulst vraagt zich dan ook af of deze «eminente» historici wel iets afweten van het dossier over deze kapel 1969-70. Daarin geven alleszins kompetente personen grote waarde aan deze kapel. Ere-voorzitter Fritz Courteaux is zulks alleszins en in de kommissie Monumenten en Landschappen die de H Geestkapel klasseerden zetelden cdr. hist. Elisabeth Dhaenens. pro vinciaal kultuurinspektrice, prof. aan de RUG dr kunst geschiedenis en archeologie Firmin De Smidt, tevens architekt. De man die bij de restauratie van dc St.- Niklaaskerk bewijzen bracht van grote archeologische eruditie en diepgaande kennis van materialen en tech nieken. Bij de afbraak van de gebouwen naast de H. Geestkapel werd in de linkerzijdevleugel een oude Gothische ingang ontdekt die getuigt van grote architcktonischc waarde. Wie de akwarelschilderij aan de achterkant van dc hand van Gustaaf Franqois en de pentekening van Frans Wau- ters gezien heeft kan alleszins niet meer twijfelen aan de waarde van deze kapel. Wie zo iets laat verloren gaan noemt Van der Hulst een kuituurbarbaar. De WAK-voorzitter stelt verder dat de maatschappij die de brandpremie geind heeft verplicht is de kapel te restaureren. LH Het stadsbestuur reageerde op de door de Dorpsraad geuite wensen na de laatste vergade ring als volgt. Speelplein: het afhuren van «de Ginst» kan door het stads bestuur in overweging geno men worden zo met de eige naars een akkoord kan getrof fen worden. Vanzelfsprekend moeten die voorwaarden van de huurovereenkomst door de gemeenteraad vastgesteld worden. Filiaal muziekakademie: Of dergelijke filiaal kan worden opgericht wordt door de dienst onderwijs momenteel onder zocht. Volgens de dienst grondbeleid kan de raadszaal van het oud gemeentehuis wél in aanmer king komen voor 'dergelijk gebruik. Na advies van «onderwijs» zal het kollege deze zaak princi pieel behandelen. Sportzaal: wat betreft de vraag van de mini-voetbalklub BGJG kreeg deze vereniging volgens het bestuur dat wat het vroeg. Een uur om de 14 dagen in Sporthal Denderdal. Wel laat. Van 22 tot 23 u vermits er op de andere avonduren geen ruimte meer was. De vraag zou ook eerder laattijdig zijn ge formuleerd. De uurroosters mededelen doet de betrokken schepen liever niet vermits daar implikaties aan verbon den kunnen zijn. Voor volgend seizoen blijft een «betere» re geling altijd mogelijk. Mcldcrt heeft eerste keuze zo er een uur tussen 18 en 22 u vrij komt. Aalstersedreef: het verslag van de verkeerskommissie be reikte ons nog niet i.v.m de realisatie van een van de weg afgescheiden fietspad ter piek- wnaam •Oender ke. Wel gaat het hier ova materie die ook met de meente Affligem moet tap "ko v ken worden. Voorlopig werd gesteld wegmarkeringen in het abdij tot Waversedreef niem werden afgewezen gens de smalheid van de en de risiko's bij kruisen inhalen. Wegmarkeringen het fietspad zouden ÓM den» van de rijbaan kunne" wel komen van voorbij del versedreef tot aan de sesteenweg waar het veel breder is. Crohnvereniging vergadert De Crohnvereniging, afdeling Oost-Vlaanderen heeft ha« volgende provinciale vergadering op zondag 9 oktober te 14.30 uur in de feestzaal «In de rode roos», BlektestraatU te Hofstade bij Aalst Rik Claes, psycholoog, brengt enkele beschouwingen om het tema «Angst in het leven van een Crohnpatiént». Voor verdere inlichtingen kan men steeds terecht bij het sckre- tariaat van de Oostvlaamse Crohnvereniging, Monique D« Pauw, Resedalaan 20 te 9330 Dendcrmondc (052/ 21.20.31). De Raad voor Maatschappelijk Welzijn van de stad Aalst heeft de hiernavolgende functie opengesteld: De kandidaturen moeten bij ter post aangetekende brief worden gestuurd aan de voorzitter van het O.C.M.W., Gasthuisstraat 40, 9300 AALST, en dienen met de bewijsstukken uiterlijk tegen 21 oktober 1 983 ter bestemming te zijn Overeenkomstig de bepalingen van titel V van de wet tot economische heronèntering van 4.8.1978, genaamd anticrisiswet, zijn de opengestelde functies toegankelijk voor mannen en vrouwen tenzij het uitdrukkelijk anders is voorzien. f Bijkomende Inlichtingen zijn op dat adres te verkrijgen (dhr. P. COPPENS directeur wnd. ziekenhuis - tel. 053/21.23.93 - binnenpost 102). bjemee: fccceninj toouwi heilige

De Voorpost | 1983 | | pagina 6