Massa kinderen beleefde dolle pret op eerste N.S.V.O. spelemarkt te Dendermonde KWB Overmere in feeststemming Stekense speelpleinwerking nog steeds crescendo Hamme zag; Waasland in beeld neei Schutterswoede met gelukkige afloop te Appels Dendermonde. Een geldstuk werpen in een drijvend bord is niet altijd even etnw de natuurgd in actiefott fierheid 8 - 30.9.1983 - De Voorpost Je kon ze onmogelijk schatten, de enkele honderden kinderen die afgelopen zaterdag de speelplaatsen van het Heilig Maagdkollege te Dendermonde bevolkten. Waren het er duizend, misschien meer? Het viel moeilijk te zeggen, maar wat vast staat is dat zij zich stuk voor stuk kostelijk vermaakt hebben met de ruim 50 diverse spelletjes die het N.S.V.O. had uitgedacht. Doodeenvoudige spelletjes die evenwel met zoveel ernst en vaak ook bekwaamheid werden beoefend, dat het een lust om zien was. En niet alleen de kinderen beleefden weer een dolle dag, ook de vele ouders die met hun speelvogels waren meegekomen konden vaak niet aan de verleiding weerstaan om ook eens een balletje op te gooien onder het al dan niet goedkeurend oog van de monitoren. De kinderen waren dus nog eens de baas. En dat op een zonnige zaterdagnamiddag. De speelplaatsen van het Heilig Maagdkollege waren omgetoverd in een waar spelenparadijs. De bedoeling van de N.S.V.O spelenmarkt was overduidelijk: zoveel mogelijk kinderen van alle leeftijden maar in principe van 5 tot 14 jaar eens een prettige namiddag te bezorgen van kommerloos spelen, met als inzet een aantal eretitels: kampioen, sportief-op-en-top of sportief. Het hing er vanaf hoeveel punten je wist te scoren bij de minimum 15 en maximum 20 spelen waaraan je per leeftijdskategorie kon deelnemen. Inschreven en dan er tegen aan Zoals in elke voorname kompetitie moest je je ook laten inschrijven. Je kreeg dan een briefje mee, verschillend van kleur naargelang de leeftijdskategorie. Daarop stond een nogal eigenaardige kombinatie van getallen en cijfers, bij nader inzien de nummers van de spelen waaraan je kon deelnemen. Die mocht je aandoen in een willekeurige volgorde. Per spel kon je 13 en voor de besten 5 punten in de wacht slepen Werd er hier in een of andere estafettevorm gespeeld, dan moest je het elders weer opnemen tegen je eigen waken over je evenwicht en vooral veel zorg dragen voor de zo benijdenswaardige eigenschappen als doorzicht en behendigheid. Al kwam er natuurlijk ook altijd een stukje geluk om het hoekje kijken. De spelenmarkt. zo werd ons verteld door J. Van Cauwenbergh die het hele opzet voor een flfnk deel heeft helpen uitdokteren, heeft tot doel een ruim publiek van kinderen aan het werk te stellen in een wedijver met zichzelf. Kinderen moeten niet alleen hun geestelijke maar ook hun lichamelijke rijkheid kunnen ervaren. De spelen krijgen hierdoor het specifieke doel dat kinderen hun eigen rijkheid leren ontdekken. Ze Dendermonde. De jeugd kijkt vol belangstelling naar de opdracht uit (vh) moeten de ervaring opdoen wat ze zelf kunnen met hun eigen lichaam. Dit zal samengaan met gevoelens van voldoening en tevredenheid maar ook van ontgoocheling. Kinderen moeten leren de mogelijkheden en beperkingen van hun eigen lichaam te aanvaarden. De spelletjes zelf: van broeken spijkeren en appeltjes plukken over paaseieren rapen en reuzekoppen, dikkoppen, windrozen, flessen en jojo en andere naar rolschaatsen, kop van jut. puzzelen, torenwachters, go-karting. voetballen. Maar je kon evenzeer clowns versieren, tanden poetsen, meedoen aan een uinnelrace, steltlopen, puzzelen, flessen vullen, spoken onthoofden en ga maar door. Het rijtje lijkt eindeloos en de spelletjes evenzeer. Maar wat telkens weer opviel was dat er gestreden werd voor elk puntje, met een zekere hardnekkigheid, met zozeer om de beste of de allerbeste te zijn. maar wel om zichzelf te overwinnen, om het beter te doen dan men zich had durven inbeelden of om ontgoocheld af te druipen wanneer tegenslag en misschien onkunde aan de basis hadden gelegen van een falen. Maar dan zijn er nog steeds je vele vrienden van de school of je ouders die ter plekke zijn óm troost te zoeken en te vinden Van overal waren ze gekomen. Niet alleen van Dendermonde, maar ook van andere scholen uit Oost- Vlaanderen. De enen in een fraai T-shirt met reklame van de school, de anderen in stoeipakken. maar allen bezield met die ene idee: meedoen is belangrijker dan winnen. Zowaar een Olympische gedachte. Aan het einde van de race had je een aantal punten bij elkaar. Die moest je optellen en dan kreeg je de verdiende beloning: 75 tot 100 punten, goed genoeg voor goud en voor de titel van kampioen. 50 tot 75 punten leverde zilver en i was je uitgeroepen tot sportief-op-en-top en 20 tot 50 punten kreeg brons met de vermelding sportief. Maar van dat goud, zilver en brons was nauwelijks wat te merken. Iedereen kreeg wel wat: een petje van een pas geopend kledingmagazijn, een bladwijzer met een leuke tekening open een lessenrooster, maar geen medailles, zelfs geen papieren. Een ontgoocheling voor velen, al zijn er flink wat kinderen die elke avond zoet naar dromenland gaan met de hoop dat de postbode morgen of misschien wel overmorgen het fraaie doosje met het eremetaal in de brievenbus zal stoppen Laten we hopen dat dat zo is. Laat dit achterwege blijven van goud, zilver en brons een keerzijde zijn van de medaille die niet werd uitgereikt, het werd toch een prettige bedoening We zagen bijvoorbeeld een dikkerd met de moed der wanhoop vechten tegen een ballon die hij zelf bolrond had geblazen en d^n geblinddoekt met een knuppel - moest kapotslaan. De ballon weigerde evenwel elke frontale konfrontatie aan te gaan. Met alle gevolgen vandien. Het zweet brak hem langs alle kamen uit en toen hij moedeloos de blinddoek over het bezwete voorhoofd stroopte, ontplofte de ballon vanzelf Maar de punten, die waren foetsie. En wat verder tilden ukkepukken met sterk gevormde forsballen tonnetjes op om er een toren mee te makenZelfs wanneer de toren bij het laatsle tonnetje in mekaar stuikte, werd met de glimlach van de onoverwinneli jken. opnieuw begonnen. Het was dus werkelijk feest in de kinderharten, maar ook bij de begeleiders, monitoren en Dendermonde. Ieder om beurt proberen raak te gooien met ballen (vh) ouders die tot hun groot genoegen vaststelden dat ook de kinderen van nu niet steeds met video- en andere ingewikkelde dingen zich hoeven te vermaken. Het kan nog altijd met de oude vertrouwde bal. Gelultkii maar. Vorige week was Willem Vermandere de bart van de Westhoek te gast in Stekene. Een volle zaal luisterde meestal ingetogen, soms aarzelend meezingend, maar aandachtig naar de levensfilosofie van deze kleinkunste naar die «zingt omdat hij geiren leeft». Het was de afsluiting, de bekroning van het eerste lustrum van de gemeentelijke speelpleinwerking Riebedebie. Een lustrum dat feestelijk werd ingezet met een knap optreden van kindertheater Stekelbees in mei. Natuurlijk werd het een festijn voor de kinderen van Stekene. Eind juli werd dan het vijfde Riebedebie-«werkjaar» ingezet met nog méér enthoesiasme dan voorheen. In 1979 werd het Jaar van het Kind georganizeerd. In Steke ne nam schepen Christiane De Saegher het initiatief om een speelpleinwerking uit de grond te stampen als navolging van het reeds lang ter ziele gegane VP. Het werd een sukses want elk jaar nam de werking uit breiding. Vorig jaar had Rie- bedebie-Stekene vier afdelin gen. vier pleinen dus: Stekene- centrum, Kemzeke. Koewacht en Klein-Sinaai Er kwamen gemiddeld zo'n 260 265 kin- In 1983 kwam er een vijfde speelplein bij Hellestraat, en het gemiddelde deelnemers klom op tot Jiefst 335 Het grootste deel van de Stekense kinderen brengt dus een groot deel van z'n vakantiedagen door onder de hoede van de knappe Riebedcbie-monito- renplocg. Een team dat ge durende die vijf jaar zo'n zeventig verschillende jonge mensen bevatte We willen nog vertellen dat de Stekense speelpleinwerking doorging elke dinsdag, don derdag en vrijdag en dit vanaf de laatste week van juli tot en met het einde van augustus De monitorenploeg bereidde het werkjaar voor te Hamme tijdens een weekeinde in de krokusvakantie. Hier waren ongeveer vijftig jonge heren en juffrouwen van de partij. Dit laatste is natuurlijk figuurlijk bedoeld, want Riebedebie is er voor iedereen! Om de groep monitoren en monitrices bij elkaar te houden en de goede sfeer en verstandhouding erin te brengen (te bevorderen) werden enkele aktiviteiten georganiseerd zoals een sportavond, een uitstap naar Brugge, een ralley door de Stekense natuur. Voor de kinderen waren er natuurlijk de gebruikelijke ak- tiviteiten: plein- en koerspe- len. bosspelcn. wandelingen, spelen in de speeltuin, vertel len, poppenkast, knutselen, uitstappen, kreatieve namid dagen, ravotten, enz. Toch kunnen er nog twee hoogtepunten worden aange duid: de massale uitstap naar de Kemzcekse Dorpsfeesten met liefst 357 kinderen en na tuurlijk de uitstap naar het provinciaal domein te Wachte- beke met 362 kinderen Voor zij die van cijfers houden geven wc nog de gemiddelde aantallen van kinderen mee die naar de verschillende speelpleinen kwamen tijdens het voorbije werkjaar. Voor Klein-Sinaai waren er dat 23. voor Koewacht 29. voor Helle straat 39, voor Kemzeke 97 en voor Stekene-centrum liefst 145. De Stekense speelpleinwer king Riebedebie heeft dus on getwijfeld voldoende wind in de zeilen en mets staat de ver dere expansie in de weg DeBeEr Donderdag 22 september te 20 uur had in de zaal bevestiging is van het ling. van het oud vredegerecht in het gemeentehuis van groeiend wederzijds ver- Het licht en Hamme, de opening plaats van de fototentoonstel- trouwen tussen de pers- ten die deze ling «Waasland in beeld», die ingericht werd door mensen en het ^emeenle^ ÜLÜTi., de Wase Persklub Voor deze ODenintr waren heel stuur En vandaa£ wordt vers. in ae wase FersKlub. voor deze opening waren neei niet het ak8ent ge- beelden, in acuetu.™, wat plaatselijke politieke mandatarissen komen legd op de mensen met de sportmanifestaties. gt 11817 opdagen. De voorzitter van de Wase persklub, scherpe pen, maar op de dat achter de Guido De Munter, sprak in zijn verwelkoming zijn mensen waarover weinig fen eigenlijk waardering uit voor de fotografen van de Wase gezegd wordt, maar die het schuilen, mensen mei Persklub. beeld verzorgen in de dag- voel en met Als verdere 0 relatie met de persma "k"1 en met ter enkele tentoonga werken ook Harama b te herkennen zijn, be De KWB van Overmere vierde met een groot feest zijn 35- jarig bestaan. Dat was ook de gelegenheid om een aantal leden te huldigen. In 1948 werd de Overmeerse aan sport gedaan Vele leden afdeling opgericht. De pioniers vonden in het volleybal een waren Alois De Greef. Oscar welgekomen afwisseling om Baert. Kamicl Van de Winckel zich na de zware dagtaak op en Achiel Eeckhout Oscar een gezonde wijze te ontspan- Baert werd verkozen tot eerste nen. In een kompetitie werden voorzitter. In deze beginjaren dan de lenigheid en de kracht ging de meeste aandacht naar tegen al dan niet -sterkere de minder-bedeelden die het tegenstanders afgemeten. meest waren getroffen door de oorlogsjaren die maar net ach- 1972 trad men toe tot de KWB-kompetitic Vrij vlug ter de rug waren. Daaraan had stak men door tot de hoogste de beweging haar sukses. te reeks. De wedstrijden werden danken. Anderzijds werd aandacht bes- gespeeld m de gemeente. Maar vanaf dit jaar is er ook een teed aan de vorming en de mogelijkheid om in de nieuwe ontspanning. Dat is trouwens sporthal deze biezonder spek- de rode draad die doorheen de takulaire sport te beoefenen, geschiedenis van dq afdeling Momenteel zijn er reeds drie loopt. Vorming en ontspan- ploegen aktief in de kompe- ning zijn in elk jaarprogramma titie. terug te vinden. Heel wat aan- Verder r het jaarlijks vol- dacht ging onder meer uit naar leybaltornooi. In 1982 werd de ontspanning van het hele dat georganiseerd ten voordele gezin, onder meer via fietsen- van de Overmeerse missiona- rally's. Daarnaast werd ook rissen Dit jaar ging de op brengst naar Onder impuls van de KWB en de KAV groeide het jaarlijks Sinterklaasfeest uit tot een waardig en groots kinderfeest Vandaag begint de toekomst, zo zei voorzitter Marcel De Greef in zijn gelegenheidstoe spraak. De KWB van Overme re heeft niets van zijn jeugdig dynamisme ingeboet Jonge wijkmeesters slaan klaar om het vaandel van de ouderen over te nemen. «Wij maken een harde krisis door. die veel meer is dan een ekonomische De KWB heeft dynamische mensen nodig, die bezield door een diep kristclijke over tuiging ten dienste willen staan van hun medemensen en sa men de toekomst willen bou wen», aldus voorzitter De Greef die dan hulde bracht aan de verdienstelijke leden. Zijn 35 jaar lid: Rene Bau- wens. Eduard Blancquaert. Jo zef Colman. Alois De Greef. Frans De Gucht. Isidoor De Rop. Alfons Gistelinck. Al fred Jacobs. Ivo Meganck en Cyriel Van der Sypt: zijn 30 jaar lid: Alfons Cornells. Ce- sar Dauwe. Leopold De Vrie- se. Edmond Roels. Casemir Verbeken. Edmond Wille- kens. Maurits Rasschaert en Severinus De Wacle. 25 jaar lid zijn Honore Baeten. Mar cel Bauwens. Gustaaf Bracke, André Cornelis. Gustaaf Dau we. Achiel De Bock. Raphael De Bruync. Arthur D'Hoo- ghe. Aviel D'Hooghe. Gerard D'Hooghe. Frans Everaert, André Rasschaert. Ivo Ras schaert. Rcmi Sichien. Marcel Tackaert. Emiel Van Waes en Robert Van Wontcrghem. Maurice Dauwe. Gerard De Both, Marcel De Geest. Ri chard De Gucht, Frans Dcrwe- duwen. Robert Lauwaert, Al fons Van der Steen. Jean Van de Vondel. Petrus Verdonck. Georges Verheecken. Kamiel Verhofstadt en Marcel De Greef zijn 20 jaar lid. (Jji "jag verheugd, in naam val schepencollege, deze -"-«'g toonstelling voor g te verklaren», tot t* van de toespraak vt pen Van de Casteele. volgens werd aan deal zigen een drink a den als herkentey uiip tegenover al de fotog ™I'G die aan deze tentoc aktief hebben deel en op het sukses n tentoonstelling. Op deze fototenta waren de foto's te gen van de beide pl ke persfotografen M Waele en Albert V en van Henri Codonie, E - - Hauwere, Hamme. De Wase persfotografen stelden in het gemeentehuis hun werk tentoon. Er (Delro). Gerard 1 kwamen heel wat bezoekers een kijkje nemen (vh) Deze tentoonstelling, die berichtgeving Hamme be- grafen. Het zijn deze r reeds opgezet werd in Krui- ter bekend maken. sen, die voor de meest ob- van de werken, beke. Sint-Niklaas, Loke- Ter gelegenheid van de jektieve weergave zorgen in deze fotografen ren en Temse, is toch geen Wuitensmarsen. ben ik blij de berichtgeving Hun nodige lof v exacte weergave van de vier deze tentoonstelling te mo- beeldopname is geen eigen vorige, aldus spreker. Een gen openen, omdat dit de interpretatie, geen eigen persfotograaf is iemand die en weekbladen, de persfoto- opinie, geen eigen bedoe- vaak moet werken in on prettige omstandigheden. Zij dienen het gepaste mo ment te kiezen, waarop zij het beeld vastleggen, «De Foto» genaamd. Hun kwali teit, die zij op deze tentoon stelling laten zien, spreekt van vakmanschap De foto is ook een terugblik naar het verleden Guido De Munter dankte tot slot het gemeentebestuur van Ham me voor het ter beschik king stellen van de zaal en het materiaal Vervolgens gaf Burgemees ter Baert het woord aan Schepen Van de Casteele, die o.a. de bevoegdheid heeft over de informatie, pers. in Hamme. «U weet dat de huidige be- steedsindepastoopt van de Hamme- ,mPre^ie van de opening van de fototentoonstelling -Het Waasland in persmensen, omdat wij ook. aldus de schepen van informatie, op het gebied van de berichtgevings- stroom naar de bevolking toe onze eigen visie en ons eigen beleid hebben. Een be leid dat in de eerste plaats gebaseerd ia op objektieve ter van café Edelweiss aan de late klant van zondagnacht en en hem oeftflki}' Omdat Marnix D.P.. uitba- ren. M*aar zijn echtgenote, de andere gevoelens te A, a ca rr-i^i...li.,,. h.m i0 ...Arrfocn Berlare. De KWB van Overmere vierde zijn 35 jarig bestaan (jj) rrreden v.s_u»r «-«««vuj uv. loib hiaill VcJII luiiuagliacill CU -- berichtgeving, zonder sen- Bevnjdingslaan te Appels het het dochtertje van het echt- «e geven, het satie te zoeken langs de met kon velen dat zijn vrouw paar konden zich veilig uit de Er bleek dus mets pers om ^Buiten kleine indi- zich wat teveel inliet met een voeten maken. op te zitten dan er een schepencol- van de klanten, greep hij naar Toen de rijkswacht kwam brigade van de m ^IJ ,loze z,j" jachtgeweer en begon opdagen, bleek de woede nog te halen. Die berichtgevingen geloof ik daarmee in het wildeweg te niet helemaal gekoeld te zijn, weerspannige man In *chiclen Dat geweer had hij D P. was blijkbaar niet van ten en bracht rl bestuur wil de dag voordien gekocht. Ge- plan zich zonder meer over te naar dc gevangenis.^ dankenTrt!? f°°K wkk'8 raaklc h,i "iemand, geven en verschanste zich in Marnix D P. zich om t Z1J er Projek,iclcn kwamen te- zijn woning. Wat de rijkswacht over zijn woede-uit langs om het even welke recht in de muren en de deu- ook probeerde om de man tot

De Voorpost | 1983 | | pagina 8