Godsdienst, taal en kuituur hete hangijzers voor gastarbeiders aarse vogelvrienden hielden gewestelijke tentoonstelling eltentoonstelling te Lokeren Vogeltentoon stelling in Sinaai Mensen met een goed hart te Hamme Éivrienden in Sint-Niklaas De Voorpost - 14.10.1983 - 17 1.1 gewestelijke vogelten- «Berlaarse Vogel in de zaal van het luis, mocht men 75 s uit üefst 12 ver- clubs verwelkomen, samen goed voor de itellmg van niet min- 982 vogels. Deze ubs waren: «De Blau- er» uit Waasmunster, lediee Vogelvrienden» Niklaas. «De Meer- Scrskamp. «De Den uil Denderbelle, -aal» uit Sint-Gillis- monde. «Witte Mus» Kien, «Appelvink» uit Zele, «Glansmerel» uit Moor- sel en de «Berlaarse Vogel vrienden» die borg stonden voor een prima organisatie. De tentoonstelling werd'zater dag plechtig geopend in aan wezigheid van heel wat voor aanstaanden. Ondermeer schepen Kamiel Moerman, die de tentoonstelling voor geopend verklaarde en daar mee de taak van burgemeester Van Sande wegens omstan digheden verhinderd te komen op zich nam. Ook de sche penen Pensaert, Verheyden en Vercruyssen waren aanwezig, evenals de raadsleden Blancquaert, Van Gijsegem, Van der Snickt, Van Hauwer- meiren en Dierick. Algemeen kampioen werd Frans Hof man, die deze eerste plaats evenwel moest delen met Jozef Mannaert. Verder in de uitslag volgden Rudi Pannekoek, Andre De Wul, Jozef De Pae- pe, Cesar Dauwe, Willy Leus, Rene Klinck, Marcel Wauters, Petrus Vernaillen en anderen. Jef Mannaert is evenwel de meest gelauwerde man. Hij bezit liefst 5 kampioenen. Frans Hofman en Cesar Dau we deden het ook verre van slecht met elk vier kampioe nenvogels. Rudi Pannekoek had drie kampioenen. Marcel Wauters. Rene Klinck deden het hem achterna. Met twee kampioenen noteerden we de namen van Frans Samson, Andre De Wul, Raymond Van Linter, Gerrit Corthals, Juhen De Paepe. Dany De Vlee- schouwer. Gaston Van Lem- bergen, Willy Leus, Hubert Triest, Roger Vangenende. Rudi Van Riet. Pieter Lam- brecht, Raoul Antooqs en Flo- rimond Van Avermaet. Voor de «Berlaarse Vogel: vrienden» waren Cesar Dauwe (drie titels) en Gerrit Corthals (met een titel) de beste ver tegenwoordigers. rdae g oktober werd de vroeger aangekondigde vogeltentoonstelling van Lokeren geopend. Ze werd voor de 23e keer ingericht door de Lokerse Vogelvrienden, roorzitterschap van Robert De Maesschalck. Bijna duizend inheemse en a vogels stonden tentoongesteld in de zeer ruime zaal van «Het Volk». En de Si ers verzekerden ons dat het daar een ideale tentoonstellingshal is. Op vele e j imniers moet men zich tevreden stellen met soms maar een vierde van de hier bare ruimte. Dt23e vogeltentoonstelling te Lokeren. Roger Van Daele behaalde de eerste is het dus qua «lichting en verluch- En voeg dan daar- prachtige bloemen- dan kan men zich dat deze tentoon- waar festijn voor jeworden. Voorzit- Ki De Maesschalck tde de aanwezigen, sier Liebaut en tal epenen. Hij dankte fcwerkers. de be- het stadsbestuur rcidwillige steun, en alen. En vooral tot izci hij dat zij zich eerste keer moch- lontmoedigen: het geduld en aanpas- jïtbij de eerste prij- sken. Ook een dank ieesters om hun ijke taak. Zij waren allemaal van buiten ca om een kwalifika- Bcn op de ongeveer hebben zij meer halve dag besteed. Liebaut haakte d in op de naam van (tanden» Vriend- nlgens hem belangrij- öe prestatie. Op een dat de verdeeldheid Lokeren. Op de vogeltentoonstelling te Lokeren mensen steeds toe- tweede prijs naar André Ferket uit Sint-Niklaas (r. neemt, zijn het zulke vereni gingen die toch nog de toena dering onder vogelvrienden trachten te bevorderen. Op zondagavond werden dan in aanwezigheid van schepenen Georgette Desoete en Mare Degryze de trofeeën aan de winnaars overhandigd. Ze alle 52 vermelden zou ons te ver leiden. Daarom beperken wij ons tot de eerste tien: Roger Van Daele, en André Ferket elk met 460 punten, en dan verder Albert Broeckaert, Ed dy De Cleene, Theo Rotthier, Lucien Blommaert, Emiel Creve (uit Lokeren); Alois Peelman (uit Lokeren) Roger Van Duyse en Frans Coppie- ters. Een bijzondere vermel ding verdient wel André Fer ket uit Sint-Niklaas. die van de 52 kampioenstitels er niet min dan 9 in de wacht sleepte. J.V.L. Zaterdag en zondag 22 en 23 oktober vindt in zaal Dorpspa leis te Sinaai de zestiende «Grote Vrije Vogeltentoon stelling» plaats. De tentoonstelling staat open voor alle deelnemers, behalve voor handelaars in vogels. In totaal worden er 44 kam pioenstitels uitgereikt. Ongeveer duizend vogels zul len op tafel gekeurd worden volgens de geldende BOF-nor- Deze tentoonstelling gaat ge paard met een tekenwedstrijd voor kinderen van 6 tot 12 jaar. De dertig beste tekeningen zijn ook tentoongesteld. Meer inlichtingen over deze manifestatie op het sekreta^ riaat van de inrichtende vere niging «De Sinaaise Pestvo gel», Sinaaidorp 23, 9190 Sinaai. Berlare. De Vogelvrienden van Berlare hielden een gewestelijke vogeltentoonstelling jj De Hamse vogelliefhebbersclub Kanarie Special Club organiseerde in zaal De Opkikker in de Veldstraat te Hamme het 2e kampioenschap van Groot-Hamme. Voor de Kanarie Special Club werd het een groot sukses. Zij mochten 640 vogels laten inschrijven van 33 deelnemers. Dit betekende een vermeerdering van meer dan 100 vogels en 4 deelnemers in vergelijking met vorig jaar. De jury mocht 34 kampioenen voor volgend jaar het streefcij- gen doen over deze materie, bekronen in de verschillende fer van 1000 vogels zou mogen Het vraagt ook veel van de kategorieën Wel werden en- halen. Hij dankte het gemeen- vrije tijd van de vogelkweker, kele kampioenstitels niet toe- tebestuur voor de steun en gaf Het inleggen van het kam- gekend, zoals voor de katego- het woord aan Burgemeester pioenschap moet een stimulans rieën: alle exoten. behalve ze- Baert voor de opening. zijn binnen de club. Het moet bravinken, en japanse meeu- De burgemeester noemde de leiden tot wedijver tussen de wen; Borders; Kruisingen ozn- mensen die van vogels houden, leden, maar niet tot naijver, der kanariebloed. dit in de mensen met een goed hart. Hij Een club mag zich ook niet klasse A en in de klasse B voor wenste de club en het bestuur steeds binnen in het centrum de Duiven en Hoenders en alle veel sukses met hun tentoon- posturen. stelling en hun kampioen- André Colman werd kampioen schap. Vogels kweken is een van Groot-Hamme met 459 zinvolle bezigheid. Om vogels punten vóór Roger De Beule te verzorgen moet men over en Theo Salembier. Alle kam- heel wat bekwaamheid be- pioenen mochten vanwege het schikken, men moet zich goed gemeentebestuur van Hamme laten inlichten en onderzoekin- een herinneringsdiploma ont vangen. Tijdens de officiële opening op zaterdag 8 oktober te 15 uur. waarop burgemees ter Baert en Schepen Paul Van Couwenberghe aanwezig wa ren. heette de Voorzitter van de Kanarie Special Club. Leon De Malsche. iedereen van har te welkom op deze tentoon stelling. naar aanleiding van het 2e kampioenschap van Groot-Hamme. De voorzitter stipte aan dat Hamme fier mag zijn op zijn vogelliefhebbers en vogelkwekers, want in Hamme worden vogels gekweekt met klasse, die volgens vele ken ners in aanmerking zouden ko men voor mee te dingen naar de titel van wereldkampioen. Dit betekent voor onze club dan ook een stimulans om ver der te doen en om verder steun te blijven geven aan onze le- I den. Hij wees ook op de toena- me van het aantal tentoonges- f telde vogels en deelnemers en Hamme. de vogelvereniging «Kanarie Special club» hield drukte dc hoop uit dat men stelling (vh) van de gemeente ingraven, daarom is het zeker nuttig dat deze tentoonstelling plaats heeft in een zaaltje buiten het centrum, in één van de buiten wijken. Zo maken de inwoners van deze wijk ook kennis met uw club. Voorzitter Leon De Malsche werd door burge meester Baert betiteld als een wijze voorzitter, een man van weinig woorden, maar goeie woorden. Tot slot van zijn toe spraak verklaarde Louis Baert de tentoonstelling voor geopend en feliciteerde de ex posanten met hun mooie, kleurrijke vogels. Een drink werd uitgebracht op deze wel geslaagde opening. Uitslag tweede kampioenschap groot-Hamme: 1. Colman André, 2. De Beule Roger. 3. Salembier Theo. 4. Van Duysen Marcel. 5. De Puysseleir André. 6. Wouters Patrick, 7. Philips André, 8. Van Huffel Philemon. 9. Ver- morgen Emiel. 10. Spiessens Désiré. (bd) haar jaarlijkse vogeltentoon- 'hofvrienden stelden tentoon. De laureaten in gezelschap van enkele be fdwj Ook in Aalst Immigranten zullen wel altijd problemen blijven hebben wie heeft die niet doch ze kunnen er zelf heel wat aan verhelpen als ze initiatief nemen en de handen uit de mouwen steken. Zo bleek althans uit de soms woelige doch alleszins positieve gesprekken bij de installatie van de adviesraad voor vreemdelingen verleden vrijdagavond door Chris Lievens-Borms, schepen die naast kuituur, onderwjjs, toerisme en gezin ook nog deze problematiek torst. «Niet steeds teruggrijpen naar het verleden noch generaliseren van afzonderlijke gevallen, doch toekomstgericht samenwerken», stelt de schepen als leidraad voor de aktie. Niet de Aalstenaars gaan de problemen van de migranten oplossen. Dat moeten ze voor een deel zeker zelf realiseren. Wel kan door de adviesraad worden bijgedragen tol het scheppen van mogelijkheden allerhande en vooral van een gunstig klimaat waarin migranten ook aan bod kunnen komen. De problematiek van de gastarbeiders is veelomvattend en vraagt een specifieke aanpak van mensen met een totaalkijk op de situatie. Vroeger? de bisschoppelijke overheid kinderopvang en brochures De vorige adviesraad voor (hij was parochiepriester te rond racisme, vreemdelingen die in de loop Hofstade) deed hem stranden, van '76-'82 nauwelijks twee Sodiga, sociale dienst voor De «amicalis» maal vergaderde, raakte vol- gastarbeiders, deed wat kon «Les amicales maroccames» gens de toenmalige voorzitter tot men de taak overliet aan de willen, wellicht in opdracht Valere Fouquaert. niet van de «Werkgroep Gastarbeiders», van Hassan, ook hier de land- grond Er was geen budget, er Moorselbaan. die het meer bij genoten klein houden. Hier kwam eeen maatschappelijk praktische dingen hield als mag immers nog geprotes- assistente en een konflikt niet naailessen, spclnamiddagen, teerd, gestaakt worden en dat 'XP0 van de Neerhofvrienden van groot-Sint-Niklaas. vorig weekend in de 'weeduizend exemplaren waren er: van park- en watervogels tot £jlppen en zelfs poezen. Dit is het team dat voor de organisatie van deze ornithologische vereniging De Edelzanger bestaat zou Hassan niet willen. Gast arbeiders mogen hier van «de amicales» geen militanten van vakbonden worden. Eigenlijk zouden zc een soort verklik kersapparaat vormen waarvan gastarbeiders bij hun terug keer in het vaderland de gevol gen kunnen ondervinden. Zulks dan onder het mom van kultuurbeleid en behoud van de eigen ingesteldheid. «Om te vermijden dat ook te Aalst dergelijke amicale kans zou krijgen zouden migranten hier over een ontmoetings plaats kunnen beschikken zo dat wat de amicale (met geld) kan aanbieden niet meer nood zakelijk is», meent de Marok kaanse afvaardiging in de ad viesraad. Schepen Chris Lievens-Borms beseft dat in een tijd van eko- nomische teruggang en stijgen de werkloosheid de 1250 te Aalst verblijvende «vreemde lingen» nogal rap met de vin ger worden gewezen. De sche pen wil hier noch een ekono- misch noch psychologisch standpunt innemen doch een zuiver humanitair: deze men sen bewonen Aalst en dienen als evenwaardige burgers te worden beschouwd. Via deze adviesraad wordt dan ook de basis gelegd om óp open en konstruktieve manier de be langen van migranten te be spreken en hun,wensen naar het bestuur toe te brengen. Naast individuele dienstverle ning gaat het dan vaak over praktische dingen als het invul len van formulieren en het ver wijzen naar bevoegde instan ties. Volgende maand ver schijnt trouwens een viertalige brochure (Nederlands, Spaans, Marokkaans en Turks) «Om en rond de ge boorte», zodat heel wat mis verstanden bij begeleiding van zwangerschap en bevalling kunnen worden weggewerkt. Via kontakten met de gouver neur van de provincie en meer bepaald met de provinciale gastarbeiderswerking kan eer lang te Aalst een medewerker gestationeerd worden ten be hoeve van migranten. De sche pen hoopt verder dat dc sa- menkomsten van de advies raad een aanbreng zouden vor men tot het scheppen van een gunstig klimaat dat integratie mogelijkheden biedt. Volgende leden van de advies raad worden dan geïnstalleerd: Chris Machiels (Erem'bode- gem) als ondervoorzitter, Wil liam De Plecker (Moorsel) en Etienne Pijck voor de PVV. Valère Fouquaert. Lieve De Meulemeester en Fany Tailde- man voor de SP. André Van Cauteren en mw. Troch-De Ganck voor de VU en Malvina De Neve (Moor sel), Willem Ghijsens, Gilbert Amant en Albert Hendrickx voor de CVP. Het OCMW wordt erin ver tegenwoordigd door Jozef De Smet, de politie door Albert Keymeulen, de Spanjaarden door de la Villa y Blanco Ho- noria, de Turken door Calix Mustafa en de gastarbeidersve reniging door Sabine De Wae- le en Touh-el-Hadi. Sekretaris is Michel D'Hauwer. 25 nationaliteiten Een 25-tal nationaliteiten zijn te Aalst als gastarbeiders ver tegenwoordigd. 261 Turken. 203 Marokkanen, 161 Span jaarden, 167 Nederlanders 115 Fransen, 101 Italianen, 81 Britten en verder Duitsers (W en O), Grieken, Aziaten, e.a. Een ontmoetingsplaats in Lebbeke is er een moskee krijgen ze de eerste woensdag van de maand van 14 tot 16 u in het vergaderzaaltje Katte- straat 33. Schijnt de huisves tingsproblematiek voor wie werkt en dus kan betalen niet onoverkomelijk, taal, gods dienst en kuituur blijven hete hangijzers. LH

De Voorpost | 1983 | | pagina 17