Niet alle wijsheid komt uit het oosten, alhoewel llrSfealfJl Stichting Maurits Tilleyfonds te Hamme De betovering- van het Oosters te Dendermonde Van Alfons Van den Bossche in Affligems Kultureel Centrum 26 - 14.10.1983 De Voorpost Op zaterdag 15 oktober 1983 te 19.30 uur wordt in zaal Tivoli (dichtbij de Hamse markt). Kerkstraat te Hamme, bij gelegenheid van een literaire avond, de vzw Stichting Maurits Tilleyfonds aan het Ham- se publiek voorgesteld. Dendermonde. De jazzliefhebbers waren weer uitgebreid opgekomen voor het nieuwe seizoen (foto Piet Hermans) Dendermonde. De openingsavond van de Honky Tonk te Dendermonde met Harold ejan Olympia Brass Band uit New Orleans (foto Piet Hermans iavidsfonds Dendermonde tart lessenreeks Oosterse filosofie Professor Libbrecht voorstellen hoeft eigenlijk niet meer, zo leidde mevrouw Heymans- Dompas voorzitter van de Dendermondse Davidsfonris afdeling, maandagavond op het stadhuis te Dendermonde de man in die in het kader van de Davidsfonds aktiviteiten een lessenreeks zal brengen met als tema de oosterse filosofie en het westerse denken. Professor Libbrecht is inderdaad een vooraanstaand kenner van de oosterse filosofie en geschiedenis en geeft zowel in ons eigen land als daarbuiten menige vo rdracht over dit onderwerp. Dit fonds stelt zich ten doel het Hamse kulturele patri monium te verzamelen, te katalogeren, bij te houden en jaarlijks, bij middel van een tweetal publikaties, al les wat aan kulturele, artis tieke en literaire produktie in Hamme wordt verwezen lijkt. te publiceren Deze publikaties in vele geval len gaat het hier om echte kunstboeken zijn opge vat in de ruimst mogelijke zin van het woord kuituur ij beslaan dan ook zowel beeldende kunsten en kun stenaars, literaire produk- ties, dichtwerk en essay, geschiedenis van vereni gingsleven, folklore en heemkunde. Mettertijd zullen zij uit groeien tot een waardevol gedrukt geheel aan boeken die alles wat leefde en leeft in deze gemeente op socio- kultureel vlak zullen be vatten. Een verder doel van de stichting is het voorhanden zijnde talent te helpen naar buiten te treden door hen behulpzaam te zijn bij de uitgave van publikaties Kortom alles te bevorderen wat aan kuituur, al dan met met een grote K, de Hamse leefgemeenschap kan verrijken. Dat werd gekozen voor een vereniging zonder winstge vend doel. waarvan de sta tuten eerlang in het Bel gisch Staatsblad zullen ver schijnen. heeft te maken met het feit dat de initiaief- nemers de mening zijn toe gedaan dat door deze wette lijke vorm van vereniging aan te nemen, de stichting blijvend zal zijn Een tweede gedeelte van het op deze avond voorziene programma is gewijd aan de voorstelling van Jef De Pillecijns boek "In de mist", dat een dezer dagen van de pers komt. Deze thans 62- jarige auteur, van wiens hand in 1982 de bundel «Bollekens» verscheen, schetst in dit nieuwe werk op soms aangrijpende, soms amusante, maar altijd op vlotte en onderhoudende wijze zijn belevenissen tij dens de bewogen periode van juist vóór tot net na het uitbreken van de tweede wereldoorlog. Op zaterdag 15 oktober a.s. wordt het boek voorgesteld aan het Hamse publiek door letterkundige Albert Mid dendorp, als onderdeel .van een poëtisch-literair pro gramma dat uitsluitend ge wijd is aan werk van Hamse auteurs. Marianne Van Mullem en Jan Van Hove, beiden win naars van de Regeringsme daille voor Voordracht, zul len die avond uitgegeven en onuitgegeven werk voor dragen van volgende Ham se auteurs: Lut De Block, Jef Braem, Jef De Pillecijn, Door De Wilde en Cyriel Van Mullem. Het voorge dragen werk van De Block. De Pillecijn en Van Mullem komt uit hun respektieve- lijke bundels Vader», «Bol lekens» en «Het Huis van mijn Hart» Leen Vermeiren, zonder twijfel een van Vlaanderens beste voordrachtkunste naars, zal tenslotte de inlei ding van Albert Midden dorp omlijsten met_ een tweetal citaten uit Jef De Pillecijns nieuwste boek In I de mist». Dit programma, dat op pas sende wijze muzikaal wordt omlijst, is voor diegenen die houden van literatuur, kunst en poëzie een echte «must». De inrichters hopen dan ook op een grote aanwezig heid Nog tot 18 oktober kan U in de bovenzaal van «Het Vaderland» op de Grote Md Dendermonde terecht voor een unieke tentoonstelling met als titel «de betovenni.3 echt oosters tapijt». Het is trouwens niet de eerste maal dat deze tentoonstelling wordt op°ezet. Zewasi eerder te zien in Dendermonde en ook op andere plaatsen' maar telkens weer vm door de toch wel unieke stukken die worden gecxpozeerd. Men kan er onder meer - antieke tapijten bewonderen zoals een 191 eeuws bidkleed uit Ispahan en een Kirmir-l n> OM uit dezelfde periode, er zijn 18- ecuwsc figuratieve tapijten uit Teheran mu levensboom die tot de mooiste van de wereld behoren. Daarnaast zijn er oude vemn, beleggingsstukken uit Tabriz. Saroek. Bidjar enz. en kan men een oeseleb tnn, verzameling wandtapijten in natuurzijde bewonderen. Op een andere plaats- l aandacht dan weer naar de grote Perzische tapijten of naar de nomadcnkunsl uit T i De tentoonstelling brengt ook autentieke ezel- en kamelentasscn. antieke klims tea 1™e™ ken. Yastik- en Belouchtapijten. kortom het mooiste wat er op dit stuk te zien is ■fi U'1 Men kan er terecht tijdens de weekdagen van 18.00 tot 22.00 uur (op woensdae mte. tijdens de weekends van 10.00 tot 22.00 uur ,.n'i ki 35548 III - 1' Te Dendeymonde bracht hij een sprankelende inleiding op wat een kursus zal zijn. be staande uit zes avonden, waar op telkens een deelaspekt wordt aangesneden. De inlei ding van maandagavond was meteen een overzicht van wat de kursisten allemaal te wach ten staat. Een ding is nu al duidelijk, het wordt geen saaie bedoening, maar een levendi ge en vooral humoristische reeks gespreksavonden. waar bij steeds zal worden uitgegaan van dagdagelijkse voorvalle tjes en gebeurtenissen. Ieder een kan de reeks dus volgen. Trouwens, aan het einde wor den er geen diploma's of ge tuigschriften uitgereikt en zijn er geen eksamens Wel zullen de kursisten de grote genoeg doening hebben dat zij op een biezonder aangename wijze een beter inzicht hebben ge kregen in de leef- en denkwe- Dendermonde. Prof. Libbrecht hield een sprankelend reld van de voor ons vaak betoog over de oosterse wijsheid (foto Piet Hermans) mysterieuze oosterlingen. J Professor Libbrecht wijst er op dat we een aantal vooroorde len zullen moeten laten varen. En misschien is het wel het allermoeilijkste voor ons wes terlingen, om te leren inzien dat het Europacentrisme dat we ons door de eeuwen heen hebben aangemeten, nu niet bepaald de goede vertrekhou- ding is. We zijn er inderdaad rotsvast van overtuigd dat Eu ropa de navel van de wereld is. dat wij dc wijsheid en kennis in pacht hebben en dat er zonder ons westerlingen niets kan ge beuren. Bovendien hebben wij het lef om de daden en gebeur tenissen elders te gaan afmeten met onze normen. Het kan met anders of dit moet falikant aflopen. Aan de hand van en kele voorbeelden toonde pro fessor Libbrecht dan aan dat de oosterlingen ons op heel wat gebieden zijn voorgc- wcest Terwijl wij ons druk maken om dc glorie van het Karolingische rijk, stelt men vast dat rond hetzelfde tijdstip in China de Tangdynastie haar hoogtepunt heeft bereikt. Een kuituuruiting die nergens terug te vinden is in het rijk van de Karolingers. Reeds in 1500 voor Kristus konden de Chine zen reeds schrijven; wij waren tpen nog ijverige holbewoners En toch wordt daar bij ons in alle talen over gezwegen Wij vervalsen dus doelbewust de geschiedenis, gewoon omdat de waarheid in ons nadeel zou uitvallen. In een tweede deel van zijn voordracht, zou professor Lib brecht het dan hebben over de filosofie en meer bepaald over het «niets» Een woord dat steeds verkeerd wordt gelezen. Niets is namelijk niet-icts. en dat geeft toch wel een andere visie. Het is in feite een begrip dat niet kan uitgedrukt worden in een objektievc i Het is nooit het objekt «au e.t)„ kennis Voor de oosterlingen is bievoorbeeld dc religie een er varing en geen leer en bijge volg zijn er dan ook op dat terrein heel wat verschillen met onze opvattingen. De reli gie. zo zeggen dc oosterlingen, speelt zich af in het hart van de mensen Vroeger was dat ook bij ons zo. Dat kunnen we lezen bij grote mystickers als onder meer Ruusbroeck. Er zijn nog een aantal andere begrippen waarmee men reke ning moet houden. Professor Libbrecht somt op de imma nentie of de toestand waarin onder meer dc dieren nog le ven. de transcendentie of het overstijgen van de natuur. Blijven dan nog de verschillen de lecropvattingen zoals Taoïs me of de aandacht voor de natuur die als dusdanig onver klaarbaar is en waarbij men niet hoeft stil te staan, het zen boeddhisme dat in China is ontstaan en jaar later in Japan verzeild geraakte. Hier in vindt men drie grote bcein- seien terug, terug naar de 'na tuur gaan. geen vragen stellen waarop men toch geen ant woord kan geven en beseffen dat kleine dingen helemaal niet klein zijn. Elke autentieke daad is immers een grote daad. want het is een religieuze daad zeggen de Zen- of Chanboed- dhistcn In zijn slotwoord beklemtoon de spreker dat een evenwichti ge wereld eigenlijk harmonisch moet bestaan uit drie grote polen: de natuur, de ratio en de religie. Maar helaas, steeds weer overheerst een van deze drie de andere twee, met het gevolg dat van enige harmonie geen sprake meer is en dat dus ook het evenwicht is verbro ken. Het loopt dus mis. Hamme Deze jeugdige lezers op de boekenbeurs namen het langs de gemald op (vh) 6 Dendermonde. Een geboeid publiek dat het genoegen had een professor Libbrecht te aanhoren (foto Piet Hermans humoristische St.-Anna Aalst met Haiti-weekend Hamme. De boekenbeurs mod,1 jong en minder jong verwelkomen (vh) Frans Kestens schrijft boek over Baasrode Al geruime tijd is Frans Kestens, gekend van de vele mikroreportages over wielerwedstrijden in de streek, druk doende met de vHbrbereiding van een boek over Baasrode. Niet alleen de geschiedenis van de palinggemeente wordt er op een vulgarizeren- de wijze uiteengezet, maar de sportman Frans Kestens heeft van de gelegenheid ook gebruik gemaakt om het wel en wee van de voetbalploeg FC Baasrode te beschrijven. Talrijke foto's uit de beginperiode van FC Baasrode komen in het werk voor en allicht zullen velen in deze foto's en teksten ook voldoende aanleiding vinden om herinneringen uit de «gouden tijd» op te halen. Normaal moest het boek rond dit tijdstip verschijnen, maar allerhande tegensla gen hebben ertoe geleid dat de publikatie voor enkele weken is uitgesteld. Het wordt voor de intekenaars dus nog even wachten In samenwerking mei de werk groep «Missie en Ontwikke ling» organiseert het echtpaar Patrick en Denise De Ceucke- laire-Deprijck op zaterdag 15 en zondag 16 oktober in de St - Annazaal bij de St.-Annakerk te Aalst een Haiti-weekend. Op zaterdag van 15 20 u en op zondag van 10 tot 13 en van 15 tot 20 u. Een verkoopstentoonstclling uiteraard met vrije toegang waarvan de integrale op brengst naar Pater Luk Lan- noo gaat. sinds 1974 werkzaam in de krottenwijken van Port- au-Prince maar vlakbij het pa leis van Baby-Doe, president van Haiti bij dc gratie van de States. Houtsnijwerk, siervoorwer pen, geschenken allerhande en wenskaarten worden er te koop gesteld In Haiti bedraagt het gemid deld jaarlijks inkomen zowat 1 honderdste van het onze Het is dan ook het armste van de Westerse wereld met 96%. on dervoeden en 85% analfabe ten. De helft van de kinderen sterft vóór ze 5 jaar zijn en de gemiddelde leeftijd bedraagt er nauwelijks 40 jaar. LH Vanaf zaterdag 15 tot en met zondag 23 oktober kan u in het Kultureel Centrum Affligem terecht voor een tentoonstelling van werken van Hekelgemnaar Alfons Van den Bossche, beeldhou wer en bronsgieter. Alfons Van den Bossche (1940) specialiseerde zich in de houtsnijkunst en beoefende tien jaar skulp- tuur van meubilair waarbij hij heel wat ervaring op deed met gevarieerde hout soorten zodat hij de vele mogelijkheden van deze materie grondig leerde kennen Onder invloed van kunst minnaars zegde hij vaarwel aan zijn beroepsaktiviteiten en wijdde zich volledig aan de beeldhouwkunst waar voor hij een opleiding ge noot aan de akademie o.l.v. Mare De Bruyn In de loop der jaren evolueerde Van den Bossche van bas-reliëf tot volledige rondskulp- tuur, techniek die hij zich zo eigen maakte dat hij op dit gebied een meester kan genoemd worden. Met on gelooflijke vaardigheid kreëert hi j uit de materie de Wjtns meest sierlijke vormen. J^waardc De laatste tijd legt Van Bossche zich tevens het bronsgieten, nog""*-"]" ur een specialistentechö «n legen Massief gegoten beeld® mei de tce '&dcr sc 'zijn br U «*krklul ruw brons, een legering per en tin waaraan hoeveelheden zink I worden toegevoegd. Deze tentoonstelling gankelijk op zaterdij zondag van 14.30 tot' op zondag ook van 11W 'is Floi Stschn w inde s gerust •wganisal «hetspe lTypcrc met «tors

De Voorpost | 1983 | | pagina 26