Aantal werklozen in gewest Aalst daalde lichtjes Rekreatieoord De Ster volgend jaar merkelijk duurder Wase linkerzijde naar anti-rakettenbetoging De eerste kernraket in Sint-Niklaas wordt zaterdag geïnstalleerd Wase onderwijsmensen ongevoelig voor Europese problematiek? Luc Martens, direkteur IP0V0 te gast bij CVP Lokeren Voor en tegen kerncentrales te Hamme Vredesweek-end te Berlare ABW Dendermonde stuurde open brief aan bedrijven Wie Oud-klasgenoten van Wieze zien elkaar weei Priester Daensfonds voor rechtvaardige verdeling inlevering ft.;: 2 - 14.10.1983 - De Voorpost lk neem de pen ter hand Wie onlangs z'n onroerende voorheffing en z'n personenbelas ting diende te betalen weet het nu wel! De CVP-VU-meerder- heid in Sint-Niklaas heeft nog niet veel anders uitgedacht dan verhoogde belastingen. In een tijd waar vele mensen het al bijzonder moeilijk hebben om de touwtjes aan elkaar te knopen achtte het nieuwe kollege het nodig om de onroerende voorhef fing (de grondlasten in de volksmond), de personenbelasting en diverse retributies en indirecte belastingen met op kop de vuilniszakkenhistorie, respektievelijk met 27%, van 6 naar 8% en een stijging van 9%, op te drijven. Globaal genomen kan men stellen dat door het nieuwe kollege de fiskale druk op de Sint-Niklase bevolking van 82 tot 84 met niet minder dan 15% zal zijn toegenomen. Geef toe, het steekt schril af met de verkiezingspropaganda van vóór 10 oktober 82. Niet zonder reden werd door de toenmalige meerderheid (CVP-SP) met fierheid beklemtoond dat wij nog in een financieel gezonde stad woonden. Dit was het resultaat van een meerderheid die inderdaad minitieus het geld van ons allen had beheerd, zoals wij in een verkiezingsdrukwerk van burge meester De Vidts konden lezen. Vandaag kan men het gevoerde financiële beleid van dit college herleiden tot een gemakkelijke spaarpotpolitiek. De gevolgde lijn is maar al te duidelijk: voer vandaag de belastingen dermate hoog op en aan het eind van de huidige legislatuur zal men natuurlijk met een mooie spaarpot kunnen pronken. Dat dit het resultaat zal zijn van aan de bevolking opgelegde, onnodig hoge belastingverhogingen zal er dan zeker niét bijgezegd worden. De Ster, een dure indexering Het rekreatieoord De Ster wordt beheerd onder een vzw-vorm. Naast enkele mensen uit de stadsadministratie is de beheerraad een weerspiegeling van de mandatenverdeling in de gemeente raad. Het dagelijks bestuur is m.a.w. een onderonsje van de huidige meerderheid. Op 29 september werden de leden van de raad van beheer en daarna de leden van de algemene vergade ring uitgenodigd tot een vergadering, met een voorstel tot aanpassing van de tarieven. Zonder veel uitleg en onder het mom van een «indexaanpassing» (veel gebruikt woord op het stadhuis), werden de meeste tarieven gevoelig opgedreven. U kon het waarschijnlijk al vernemen, volwassenen betaalden voor een dagticket tot nu 25 F en kinderen beneden de 16 jaar 10 F. Vanaf '84 zal een dagje Ster echter 40 F en voor kinderen 20 F bedragen. En dit is niet alles, ook voor het gebruik van quasi alle andere akkomodaties zal men merkelijke méér moeten betalen. Waarom geen vermindering voor Sint-Niklase inwoners? Niet minder dan 170.000 bezoekers trok het rekreatieoord in de zomer '83 aan. Dit resulteerde dankzij het prachtige weer in een meer ontvangst van bijna drie miljoen. Uiteraard diende men meer seizoenpersoneel in te zetten, wat hogere kosten mee bracht, maar in een tijd van werkloosheid heeft dit enkel plezierige gevolgen. Wat afgelopen zomer vooral opviel was de massale belangstel ling van niet-Sint-Niklase inwoners voor De Ster. Het argument voor het indexeren van de tarieven lag volgens het dagelijks bestuur natuurlijk aan de verhoogde kosten. Ons voorstel om de Sint-Niklase bevolking, die reeds via de belastingen een belang rijke bijdrage doet in de financiering van het rekreatieoord, verlaagde tarieven te laten betalen, zou door het dagelijks bestuur nog maar eens onderzocht worden. Ondertussen werden de verhoogde tarieven met de tegenstemmen van de SP- vertegenwoordigers door het dagelijks bestuur opgelegd. De Ster voor iedereen Toen men een tiental jaar geleden onder impuls van de toenmalige schepen Pros Matthijs het rekreatieoord aanlegde, zal het wellicht de bedoeling zijn geweest om de bewoners van onze stad een oase van groen en rust aan te bieden. In een tijd waar steeds 'minder inwoners over de financiële mogelijkheid beschikken om een dure buitenlandse reis te ondernemen winnen de binnenlandse rekreatiecentra aan belang. Nu reeds, afgelopen zomer, hebben vele Sint-Niklazenaren kunnen erva ren hoe belangrijk het is aan de rand van de stad over een dergelijk komplex te kunnen beschikken. Het zou dan ook echt jammer zijn als de huidige CVP-VU meerderheid zou doorgaan met dergelijke tariefverhogingen en bepaalde inwoners de toegang tot De Ster zou ontzeggen door onbetaalbare tarieven. Niet iedereen is immers bij machte een abonnement aan te schaffen. Urbain Vercauteren gemeenteraadslid lid beheerraad vzw Sint-Niklase Sport-, Spel- en Rekreatiecentra Sint-Niklaas kernwapenvrij? Dat dacht je maar. Morgen, zaterdag 15 oktober. wordt aan het Kon. Elisabethplein overgegaan tot het installeren van de allereerste raket. Een en ander gaat gepaard met een optocht. Een kompleet keurleger van beroepsmilitairen zal present zijn en naar verluidt wordt ook stellig gerekend op de komst van generaal-majoor Atomov. Zaterdag om 14 uur wordt verzamelen geblazen aan het Elisabethplein (niet zo ver van het station). De op dat moment nog ontmantelde en kemkoploze raket wordt doorheen de wijk gesjouwd. De route is deze: Van Havermaetstraat, Oude Molenstraat, Vijfstraten, Truweelstraat, Van Naemenstraat, Van Raemdonck straat, Antwerpsesteenweg, Elisabethlaan, Prins Karelstraat, Prins Leopold- plein, Prinses Marie-Joséeplein, Elisabethplein. Rond 15 uur gaan de jongelui uit de buurt aan de slag: tekenen, schilderen, plakken, want de raket moet met het oog op de installering worden opgeknapt. Om 16 uur is het dan zover: de verschrikkelijke laatste stap: de plaatsing van de neutronenraket wordt een feit. Een ludiek evenement, niet ontdaan van enig cynisme. Muziek is troef, zaterdag. En protest. Want de organisatoren willen via deze manifestatie de aandacht vestigen op de zinloosheid van de bewapeningswedloop en pleiten voor de ontmanteling van alle bestaande kernwapens. Verkeerde vrede? Raketten néé? Raketten Ja? Onderhand is geweten dat op 23 oktober door Vaka, Pax Christi en het Overlegcentrum voor de Vrede betoogd wordt tegen de plaatsing van kernraketten. De manifestatie vindt in Brussel plaats. De Voorpost heeft al laten weten welke Wase verenigingen zich achter de organisatie scharen. Het zijn er nogal wat: groeperingen van socialistischen huize, organisaties die behoren tot de kristelijke arbeidersbeweging, enz. Maar niet iederéén vindt de aangekondigde manifestatie zo gepast. Door het AVK, Alternatief Vredeskomitee, gevestigd aan de Hoekstraat 16 in 2781 Stekene, wordt de betoging in Brussel een uitsluitend linkse optocht genoemd. Vogens het AVK worden heel wat goedmenende mensen gemanipu leerd en voor de linkse kar gespannen, worden zij «misbruikt om het westen eenzijdig te verzwakken ten voordele van de diktatoriale Sovjetunie; Het AVK geeft de raad, de betoging in Brussél te boycotten. Voor een échte vrede, aldus AVK, zal op 29 oktober in Sint-Niklaas worden betoogd. Volgende slogans zullen worden meegedragen: «Vrede door weerbaarheid». «Geen eenzijdige ontwape ning», «Nooit meer oorlog». W.V. Scholieren beter informeren over de Europese Gemeen schap en de Europese parlementsverkiezingen is het doel van een lessenpakket dat door de diensten van de E.G. en het ministerie van nationale opvoeding werd samenge steld. De Europaklub van Sint-Niklaas nodigde op 5 oktober alle Wase onderwijsmensen uit, om hen in te lichten over dit initiatief. I te vort njralve den die de organisatie fo dillerle! ?P.art Ljnum Hij lichtte ook de bot, E_ van zo „uitgebreid pit® Jgiil 22 lessen toe. Niet éfc Samen met het lessenpakket, dat zo'n 22 lessen bevat, kan de leerkracht ook over een diamontage beschikken. Die kan hij aanvragen bij de ver antwoordelijke instanties. De Europaklub was een logi sche keuze om dit alles te orga niseren. Ze zet zich in om «als politiek-ongebonden en onaf hankelijke vereniging de poli tieke en maatschappelijke pro blemen te bestuderen in een Europees kader» Ter verduidelijking van het doel van de lessen zouden twee gasten spreken, namelijk het adjunct-hoofd van het Voor lichtingsbureau van de Euro pese Kommissie, de heer Van Den Broeck. en de inspekteur- gencraal secundair onderwijs van nationale opvoeding. Maar de tweede invité liet ver stek gaan. Het enthousiasme bij de Wase leraren leek niet al te groot. Amper een twintigtal mensen kon Willy Van De Voorde, voorzitter van de Europaklub, verwelkomen. De grote af stand tot of onbekendheid van scholieren met de Europese Gemeenschap waarvan de heer Van Den Broeck melding maakte, kan men wel uitbrei den tot het onderwijskorps. Tijdens de informatieavond bekeken de aanwezigen een diareeks die een zeer mooi beeld ophing van Europa. De gastspreker zwakte dat ideaal beeld wel wat af door te spre ken over de vele moeilijkhe id dc me. iNiet één b verschillende vakleraren ten de geboden mW meedelen aan studenten „m*, sekundair onderwijs ,(w werpen kunnen mgesT p worden in de vakken Z dems, aardrijkskunde e| mie, godsdienst, maatKhattit-de teer, enz.,„,erkiaard!45 Van Den Broeck. f Volgens hem moetende'-* - lingen aangezet worden zelf aan het werk t£ Zoals het volgen van de d liteit via de pers. Wat het ministerie van na», nale opvoeding en dc dien» van de Europese Geiw» Luit schap hebben samenga S kan alleen slagen als de ond^ wijsmensen zich helemaal a ter het initiatief scharen geringe belangstelling bij «Uw i info-vergadering magdana Jtwn als een gemiste stan h- ÜLh, schouwd worden Op vrijdag 7 oktober had er te Hamme een debatavond plaats rond het vraagstuk «kernenergie en kerncentrales». Dit debat werd georganiseerd door de Hamse Aktiegroep voor Kernstop in het zaaltje van het Buurtopbouwwerk 't Hofken, Kleinhulst te Hamme. Te 19.30 u. werd er een film vertoond met als titel «Nog meer kerncentrales?». Luc Martens, direkteur van het Instituut voor politieke vorming (IPOVO), was te gast tijdens de laatste be stuursvergadering van de CVP te Lokeren. Hij vo'gde in 1979 huidig volksvertegenwoordiger Miet Smet op als direkteur van IPOVO, het studiecentrum van de CVP, dat dit jaar zijn tienjarig bestaan viert. Onlangs verscheen van zijn hand een dokument dat moet aanzetten tot een grondige herprofilering van het kristen demokratisch gedachtengoed. Het was dit dokument dat hij ten gronde kwam verduidelyken. Na de film werd er even gepau zeerd om het publiek de gele genheid te geven vragen te stellen aan het panel, die ach teraf zou beantwoord worden. Het panel bestond uit: Jules Vincart, schepen van leefmi lieu te Hamme. de heer Bae- kclandt Luc, deskundige op het gebied van kernenergie. Dokter in dc geneeskunde, de heer Deneckerc en dc heer Jansma. van de Verenigde Ak- tiegroepen over kernstop De Deense film «Nog meer kerncentrales», gaf een beeld van de verschillende, uiteenlo pende facetten van energie voorziening door kerncentra les. Het zijn niet enkel dc pioblemen en de gevaren van opwekking van energie in de gewone kerncentrales. Het is evenzeer een kwestie van ener gieverbruik in een bepaalde sociaal-ekonomische kontekst, een kwestie van energiever spilling en overproduktie. De kerncentrale hoort tevens thuis in een ganse produktieketen. waarvan de centrale zelf slechts een klein onderdeel uit maakt. Zo is er de delving en verrijking van natuurlijk ura nium. de kernreaktoren, de opwerkingsfabrieken, het ver werken en opslaan van radio- aktief afval, dc industriële koncerns die deze technologie exploiteren, het leveren en rekruteren van arbeidskrach ten voor bewaking, onderhoud en herstellingen. Deze film stond niet enkel stil bij de technische moeilijkheden. De beelden waren zeer suggestief, lieten onmiddellijk aanvoelen waar de gevaren zaten. Voor het debat was er nog heel wat belangstelling, want het zaaltje was volzet. Naar wij vernomen hebben, werd het een zeer interessant debat, met o.a al dan niet kerncentrales in ons land. Schepen Vincart was voorstan der van kerncentrales, zich o.a. steunende op de ekonomi- sche en tewerkstellingsfakto- ren die er aan verbonden zijn. Dc panelleden Baekelandt en geneesheer Deneckerc waren gematigde voorstanders. Alles heeft zijn voor- en nadelen en zo is dit ook met kerncentrales en kernenergie en hoe moet men dan de voor- en de nade len tegenover elkaar gaan af wegen? De heer Jansma van de Verenigde aktoegroepen voor Kernstop was dc tegen pool Hij verwierp de bouw van kerncentrales en wees her haaldelijk op de gevaren bij een eventueel ongeval in een kerncentrale. Uiteindelijk kon uit dit debat geen besluit wor den getrokken, alleen kan men stellen dat er nog veel vragen onbeantwoord blijven over dit onderwerp, zoals de eventuele gevolgen voor onze nakome lingen wanneer zij zullen gc- konfronteerd worden met de kernafval. Op deze vraag en nog veel meer vraagtekens die er rijzen over kernenergie, zal men pas een antwoord kunnen geven in de 21' eeuw. (bd) Er werd uitgegaan van de uit drukkelijke vraag naai duide lijkheid ten overstaai. n de huidige onduidelijke toes 'd die heerst op alle vlakken. De verkiezingsuitslagen van 1981 bespoedigen zeker de drang naar een antwoord op deze vraag. De tendenzen van de- konfessionalisering en depoli tisering. samen met het feit dat de CVP geen echte centrum partij is immers alle grote partijen manoeuvreren zich naar het centrum dwingen de CVP een nieuw platform te vormen van waaruit de leden kunnen werken. Drie sleutelvragen: Om het profiel van de nieuwe CVP te ontdekken kan men gebruik maken van drie sleu telvragen: Wat maakt de CVP tot partij? Het kleinschalige van de vroe gere generaties heeft plaats ge maakt voor een ruime pluralis tische samenleving, waarin de kerk niet meer het voornaam ste bindmiddel kan zijn. gezien haar verdwijnende politieke rol. Het nieuwe, duurzame bindmiddel van de CVP dient dan ook dc politieke overtui ging te zijn. Zo vormen de gemeenschappelijke principes, koers en houding, alsmede een gemeenschappelijke visie op de menselijke samenleving en de wijze en de grenzen van de politieke macht een houvast om als partij de problemen aan te pakken. Wat zijn de wortels van de partij? Naast de betekenisvolle waarden uit het verleden kon serveren. moeten vragen die met dc fundamenten uit het verleden niet beantwoordbaar zijn. progressief aangepakt worden De dynamiek om dit te realiseren kan men halen uit het geloof, via dc bemiddeling van dc ethiek of moraal. Uit het evangelie komen waarden die aan dc ethiek een grond slag geven en deze ethiek en de ét ta lÏDKV SïwPIc stent aders ixlei DK .DKVI .KV! SDtCh DK' politiek vullen elkaar o mijdelijk aan. Wat is de inhoud van overtuiging? Volgende vit .grippen vormen het antwcaflT^v p op deze vraag: het personal e DK' me (ieder mens is een wezen en is uniek met unieke opdracht); de solk teit (de mens kan zich ontplooien binnen related Deze solidariteit overstijgt Lam eigen kring, vandaar het feil |L de kristen demokratic een reldbcwcging is; de woordelijkheid (de kristeni mokraten pleiten voor maatschappij waarin indiv en groep verantwoordelij kunnen opnemen), en rentmeesterschap (dc heeft de opdracht hel wicht te zoeken lussca/w waren en het beheren i talenten). Het doel van de kristen mokratic is deze kernt pen te hanteren wereld van gerechtigheid komen. Vanuit dit houvast! dc CVP uitgroeien lot t tij die weet wat ze wil Na deze uiteenzetting delijktc Luc Martens nog der deze stcllingnamc. die licht het uitgangspunt w voor een gezonde en re kristen demokratic, hand van dc talrijke vragen. Vanuit Wase socialistische hoek wordt met nadruk opge roepen tot deelname aan de betoging tegen kernraketten in Brussel op 23 oktober. Er is een indrukwekkende af- fichekampagne op gang geko men. Volgens SP-volksvcrte- genwoordiger Freddy Willockx wordt alles in het werk gezet om aan te tonen dat de meeste mensen in ons land geen raket ten wil «Op zondag 23 okto ber zullen we tonen dat een overgrote meerderheid van de Waaslanders de raketten afwij zen», aldus Willockx. Hij nuanceert: «Wat de SP betreft willen we ook voor de toe komst duidelijk zijn: een rege ring met socialisten is een rege ring zonder raketten» Ook ABVV-gewestelijk sekre- taris Julien Van Geertsom roept op tot massale deelname aan de manifestatie in Brussel Het ABW stelt gratis vervoer ter beschikking voor de ledca. Twee speciale treinen zijn voorzien, vanuit Sint-Niklaas (vermoedelijk vertrekuur 12.30 u.) en Lokeren Voor leden uit de randgemeenten van Sint-Niklaas worden bus sen naar en van het station ingelegd. Voor de leden uit het Beverse worden twee bussen, die rechtstreeks naar Brussel rijden, ingelegd. ABVV-sym- pathizanten kunnen meer in formatie verkrijgen op het se- kretariaat van de Culturele Centrale, bij Patrick Van Rijs- selberghe, tel. 03/776.35.14. WV Tijdens de loop van de maand augustus daalde het aantal werklozen in het gewest Aalst lichtjes, althans in vergelij king met de maand juli. In augustus waren er 16.399 werklozen, wat 127 minder was dan de maand voordien maar dan toch 1.673 meer dan in augustus van vorig jaar of een stijging van 11,4%. Het ABVV gewest Dender monde heeft aan alle bedrijven van het arrondissement Den dermonde een open brief ge stuurd betreffende het afleve ren van attesten aan sollicitan ten. De brief is ondertekend door de gewestelijke ABW- sekretaris E. Van den Broeck en luidt als volgt: «Waarschijnlijk hebt U regel matig te maken met werkloze arbeiders, die dienden zich bij U te komen aanbieden. Zo doende voelt U ook recht streeks de toestand aan waarin deze werklozen leven. Wij zijn ervan overtuigd dat U alles in het mogelijke stelt om deze mensen, zelfs indien er geen betrekking vakant is, te hel pen. Een grote stap hierbij is het afleveren van een bewijs aan deze werklozen, met als vermelding dat de desbetref fende bij U solliciteerde. Op deze manier is de werkloze in orde met de RVA en behoudt hij zijn recht op werkloos heidsuitkering voor die bepaal de dag. Het is wellicht overbo dig U erop te wijzen dat het solliciteren bij uw bedrijf in de meeste gevallen reeds onkos ten met zich meebrengt (ver plaatsing e.d.). Wij apprecië ren het dan ook ten zeerste indien U vroeger reeds het nodige bewijsje meegaf. In dien dit niet het geval zou zijn, willen wij U vragen om in de toekomst attesten af te leveren aan werkloze sollicitanten, zo dat deze mensen geen dag werkloosheidsvergoeding ver liezen. Bovendien kunnen werklozen geschorst worden op basis van artikel 143 nl langdurige werkloosheid. Voor diegenen die in dit geval verkeren kan het voorleggen van de nodige bewijzen van sollicitatie heel belangrijk zijn». In totaal zijn er 7.511 mannen en 8.888 vrouwen werkloos Liefst 5.884 mannen en 7.532 vrouwen zijn volledig werk loos; 1.037 mannen en 781 vrouwen gedeeltelijk en 590 mannen en 575 vrouwen zeer beperkt werkloos. Het grootste aantal werklozen is terug te vinden in de bouw- sektor. Vooral heel wat metse laars zijn zonder werk komen te zitten, maar ook bij de be dienden is dc werkloosheid zeer groot (1.100 mannen en 3.313 vrouwen). Andere be roepsgroepen waar heel wat werkloosheid heerst zijn de handlangers, de mecaniciens, vervoer, kleermakers, gespe- cialiseerden, spinners. Per gemeente In Lede zijn er in totaal 641 werklozen (254 mannen en 387 vrouwen); in Impe zijn er dat 81 (48 mannen en 33 vrou wen); in Oordegem 135 (56 mannen en 79 vrouwen); in Smetlede 63 (25 mannen en 38 vrouwen) en in Wanzele 72 (24 mannen en 48 vrouwen). Dat maak^ voor Lede een alge meen totaal van 992, waarvan 407 mannen en 585 vrouwen. In Erpe telt men 241 werklo zen (115 mannen en 126 vrou wen); in Mere bedraagt het aantal 354 (174 mannen en 180 vrouwen); in Aaigem 91 in totaal (50 mannen en 41 vrou wen), in Bambrugge 40 man nen en 44 vrouwen of een totaal van 83; in Burst zijn er 152 werklozen (69 mannen en 83 vrouwen) en in Erondegem 89 (38 mannen en 51 vrouwen) wat het algemeen totaal voor Erpe-Mere op 1.011 brengt (486 mannen en 525 vrouwen). Voor Aalst is het algemeen totaal 4.759 (onder wie 2 018 mannen en 2.741 vrouwen). Per deelgemeente is het resul taat als volgt: Aalst zelf telt 2.658 werklozen of 1.114 man nen en 1.514 vrouwen, in Baardegcm zijn er 82 werklo zen: 38 mannen en 44 vrou wen; in Erembodegem zijn er 628 onder wie 259 mannen en 369 vrouwen; in Gijzcgcm telt men 46 mannen en 72 vrouwen zonder werk of in totaal 118; in Herdersem zijn er 165 werklo zen (73 mannen en 92 vrou wen); in Hofstade 275 (101 mannen en 174 vrouwen); in Meldert bedraagt het werk loosheidscijfer 144 (60 mannen en 84 vrouwen) en in Moorsel is dat 280 of 120 mannen en 160 vrouwen. In Nieuwerker- ken tenslotte zijn er 409 werk lozen: 177 mannen en 232 vrouwen. Uit een leeftijdstabel blijkt dat de meeste werklozen zijn terug te vinden in de kategorie die de lagere school heeft volein digd of zelfs nog niet. Bij de werkloze mannen zijn er 409 jonger dan 20 jaar, 1.289 tus sen de 20 en de 25 jaar. 2.189 tussen de 25 en de 40 jaar en 1.204 tussen de 40 en de 50 jaar. Liefst 2.420 mannelijke werklozen zijn ouder dan 50 jaar. Bij dc vrouwen zijn er 507 werklozen jonger dan 20 jaar. 2.392 tussen de 20 en de 25 jaar en 3.285 tussen de 25 en de 40 jaar. Tussen dc 40 en de 50 jaar zijn er 1.476 vrouwelij ke werklozen en 50 jaar en ouder is de leeftijdskategorie met 1.228 vrouwelijke werk lozen Vooral bij de leeftijdskatego- rieën 20-25 en 25-40 jaar is er Bouwsektor: het tere punt Ook in Aalst blijft de bouw sektor het probleem nummer een. Sedert 1980 grijpt de kri- sis trouwens in deze sektor steeds meer om zich heen. Daar waar in alle andere Euro pese landen reeds een eerste aanloop is te merken naar een gunstigere evolutie van dc bouwkonjunktuur. hinkt ons land nog steeds achteraan. Maar naast deze wr nig hoop gevende vaststelling, is er ook het bericht dat voor de eerste maal de ineenstorting van de privé woningbouw is afgeremd Dat na de invoering van de BTW-subsidie en ook van dc BTW-verlaging. De verlenging van deze laatste maatregel, de bijkomende fis- kale aftrek, de uitbreiding van de fiskale aftrek voor isolatie- werken, de invoering van lea- singsformulcs, samen met de substantiële gewestelijke maatregelen kunnen, volgens een bericht van dc Nationale Konfederatie van het Bouwbe drijf, een relanccringseffect hebben wat de privévraag be treft uitgaande voornamelijk van aspirant-eigenaars. De in 1982 spektakulair afgeremde en in 1983 praktisch tot stil stand gekomen nieuwe bouw orders van de ovcrheidssektor voor sociale woningen neutra- lizeren de stabilizering en de mogelijk lichte heropleving van de privévraag. In de bouwsektor heeft de kri- sis lelijk huis gehouden, meer dan 60.000 arbeiders en be dienden hebben hun baan ver loren en duizenden zelfstandi gen. bedrijfshoofden en hel pers zijn hun broodwinning kwijt. En nog is het niet ge daan. Men verwacht namelijk dat het aantal volledig werklo zen, hoofdzakelijk mannen dan. nog zal toenemen Het week-end van 15 16 oktober, zal in Berlare er één zijn voor de VREDE. Op zaterdag 15 oktober voor Uitbergen en Overmere in zaal Fina, Dendermondsesteen- weg, om 20 uur een film ge draaid worden met als titel: «Slachthuis 5». Het is een moedige en spitsvondige film gekant tegen haat. geweld, oorlog en wraaklus:. De film wordt voor Berlare gedraaid op zondag 16 oktober om. 19 uur in JH Joko Op zondag 16 oktober wordt er tevens ook een vredesmis voorzien op de verscheidene parochies Er is teven3 een vredeswandeling voor ALLE inwoners van Groot-Berlare. De inwoners van Overmere en Uitbergen komen hiervoor om 13.30 uur samen in JZN, Kerkstraat 20, Overmere. De inwoners van Berlare komen dus ook om 13.30 uur samen, maar dan op het dorpsplein van Berlare. Om 14 uur dan zullen beide groepen zich verplaatsen nch- ting Bareldonk. Om het geheel wat op te vrolijken wordt ieder een verzocht zelf voor enige animatie te zorgen. Om 15 uur dan wordt iedereen verwacht op het Kapelleplein. Daar zal een groot vredesbrood ver deeld worden onder de aan wezigen. Hierna is er kans voor de jongsten om deel te nemen aan een groots vredes spel. Voor de ouderen zal er voor ziek gezorgd worden er I slot is er nog een It van Mr. Paul Lansu (me ker van Pax Christi). Volgende Verenigingen W ben alvast toegezegd: Uitbergen JH Joker, Jor Gezinnenaktie, voor Oven re: KWB. KAV, Chiro. KU JR JZN, voor Berlare: Chiro, Sf Kulturele Centrale, I piepers. JH Joko. Minister Lenssens voor Dendermondse Kamer voor Koophandel èn Nijverheid Op maandag 24 oktober om 20.00 uur spreekl gemeen- schapsminister voor Leefmilieu, waterbeleid cn onderwijs. Jan Lenssens op uitnodiging van dc Kamer voor Kooph» del en Nijverheid van het arrondissement Dendcrmonde in het Oud-Gemeentehuis te Grcmbergen. Het onderwerp van zijn toespraak is «Milieubeleid in Vlaanderen». Het is tegenwoordig zo wat in, dat mensen, die na vele jaren geen kontakt met elkaar meer hadden, op een of ander feestje mekaar willen terugzien. Het komt er meestal op aan iemand te vinden die de wagen aan het bollen krygt. Te Wieze is men thans zo ver. Dc oud-leerlingen, geboren in 1937-1938, de 45-jarigcn dus, zullen mekaar en ook zo moge lijk hun vroegere onderwij zersfessen) terugvinden op za terdag 15 oktober. Het idee van deze bijeenkomst is van Mevr. Regine Vinckc, in Wieze en omstreken voldoen de gekend. Deze heeft tussen haar beroepsbezigheid cn hui selijk werk in, nog de tijd ge vonden om meer dan 100 adressen op te sporen en even veel uitnodigingen te sturen, zelfs tot over de landsgrenzen heen. Daarbij nam ze ook de zorg voor de organisatie van het feest op zich, aangaande datum, zaal, h. mis. ai menu, vervoer enz. Thans is aües zo goed als W cn volgend programma is va* zien: om 17 u. eucharistie» |[e( ring in de St. SalvatorkerM ja 19 u. feestmaal in hel Wi» hof cn daarna voor reder» gratis bal in deze zaal. Te oordelen naar het getal inschrijvingen voor velen een blij worden! II l- za! De Raad van Beheer van het Priester Daensfonds protesteert in zijn jongste vergader*! tegen «Inleveringen die minstbedeelden en de geringste inkomsten treffen». Vergoedingen voor sociale gevallen, o m. gehandikapten, dienen aangepast te worden de stijgende kosten van het levensonderhoud wat niet het geval is. H Het Priester Daensfonds klaagt het oncvenwicht aan in de verdeling van de inlevering- doet een beroep op de verantwoordelijke ministers om sommige onrechtvaardigheden voorgestelde maatregelen goed te maken Het Fonds volgt de verdere evolutie op de voet en zal zo nodig luid en scherp onrechtvaardigheden aanklagen. *beroe fysche 'htmente "edict het H Ethio "mloed 'Dor dej *Medi fójd lai orr «Me n tot ucl dotgat 8 het ®'«nsli ^var Dc

De Voorpost | 1983 | | pagina 2