nu Wordt Sint-Niklaas opnieuw een stoetenstad? Rijkswachtkapitein Millecam uit Aalst: «Valabel krimineel beleid noodzakelijk tegen geweldexplosie» Vlaams toneel in Japan: Dendermondenaar ging, speelde en keerde huiswaarts Ut VI IV li 11 11 II li 11II m Sa If II II II,II! U1H1 »mraw II II llr 4 - 14.10.1983 - De Voorpost UIT ZO F.EN PINT J; KUNNEN WE TOCH i NIET DRINKEN! j Vervolg van pag. 1 De Japanners wa- HHHHHHK*— 1 LIHfll ren degelijk voorbereid op r II wat ze gingen voorgescho- gramma in Engels, te- I-Mh J* vens vertaald in het Japans. knecht van twee meesters» ligt hierin dat het visueel theater is, dus universeel. van maken, omdat het festi- weldige technische kennis; jj^jffl TV-schermen, doch ze heb- ben té weinig ondervinding SUL ^Hr in het praktische toneel. We cm hoog te bouwen, bij de DaarSiorTwmn'het^ogai Dendermonde. André Pauwels heeft de beste herinneringen aan zijn verblijf in Japan onnatuurlijk over als we pvs kijken; wij zijn immers ge wend aan aktie». Met de nodige theatrale gebaren il lustreert hij een toneelstuk dat hij ginder gezien heeft: »Er kwam een koor op, iedereen gekleed in grijze kimono, zingend. En dat ging zo. «(Pauwels zingt met de keurgroep in Wette- ren voor het afsluiten van een kulturele week aldaar. Begin december kunnen we hem aan het werk zien in «De akte», in produktie van de Leeuwerckenaers. Pau wels hierover: «We hebben een heel goede sfeer in onze terwijl hij over de vloer kring. En dat is belangrijk, schrijdt als een kruising want het gevaar van ama- tussen een oude ballerina teurkringen is dat sommi- en een beer)» Hoi poem jooi gen de hoogmoed zien stij- pom. Dan verschenen er gen. Als ze een paar hoofd twee mannen met een trom- rollen gespeeld hebben is de meltje en ging het weer zo «(Pauwels zingt): «Hooi jie woo hoe. En daarna tra den de drie hoofdfiguren naar voor, op kousevoetjes. Deze zang werd ongeveer één uur aangehouden. Ver- wereld hen te klein, hieraan storten sommige kringen zich te pletter» Hij vindt het ook spijtig dat de Dendermondse Akade- mie geen toneelklas heeft. <En het is zeker betreurens- schrikkelijk Het gelijkt waardig dat de toneelklas een beetje op een litanie van in Lebbeke opgedoekt is», weleer over de heiligen, 's zegt hij. «De toneelkringen Anderendaags speelden ze van Lebbeke, Wieze en Den dat stuk opnieuw, maar ik derbelle waren immers ben niet meer gaan kijken! overeengekomen dat ieder En ik denk dat, indien je een van de kring, die graag durft lachen, ze je zouden bijscholing had, deze kor opeten! volgen in de toneelklas van Verder kennen de Japan- Jaak Verhelst. En nu juist ners ook het traditionele moest dit verdwijnen. Jam theater. Het gelijkt op het mer!» Westers toneel, alleen zijn 30 jaar achter op ons. Hun choreografie is echter buitengewoon. Maar ze be schikken dan ook over alle technische middelen». Dendermonde. André Pauwels: in Japan toneelspelen is OVER THEATER een hele opdracht (pvs) erop klauterden. We had den echter prachtige de- kor s meegebracht. Een architekt uit Gent, Aimé Villain, had onder andere drie schermen met zichten op Venetiè geschilderd in zwart-wit. In het stuk hadden we een verhoog nodig om een scène in een Venetiaanse straat te spelen. De pratika- bels waren bij de repetitie gemonteerd. Maar toen één van de Vlaamse akteurs met narresprongen het po dium optuimelde, schoven de pratikabels uiteen. Dat hebben we dan kluchtig aan elkaar proberen te spe len, ondertussen alsmaar tegen het verhoog schop pend. Maar telkens wan neer onze nar een nieuwe buiteling maakte, schoven die stukken weer uit el kaar Eén van de akteurs heeft zich trouwens ge kwetst en diende ?ich aan Japanse doktershanden over te leveren De Japanners hebben zich daarna tientallen malen ge- excuseerd en de jury heeft wel opgemerkt dat het ge routineerde spelers moeten zijn om zoiets weg te spelen». AMATEURS? Er werden op het festival een paar vermeldingen ge geven, maar de VS moest winnen. De voorzitter was trouwens een Amerikaan. Omdat Amerika zogezegd won, zijn de meeste vermel dingen naar de Oostblok landen gegaan. Een festival als dit is in feite geen wed strijd. De bedoeling is wel het amateurtheater te laten uitstralen over de wereld, alhoewel men moeilijk van amateurtheater kan spre ken: die Amerikaanse ak teurs bijvoorbeeld staan op het punt in het beroepsle ven te stappen. Er zijn er ook die op kosten van de staat een paar maanden per jaar de wereld rondreizen, zoals de Nigerianen. Alleen de mensen uit West-Duits- land, Mexico en België wa ren echte amateurs. NOH-THEATER Met de gratis ticketten ging André Pauwels naar de ver schillende vormen van theater kijken in Japan. In het NOH-theater wordt de oude, klassieke vorm van toneel beoefend. Aan de ba sis ligt waarschijnlijk de godsdienst, want deze vorm van theater gaat terug naar meditatie en innerlijke ver dieping. Het spel is zeer sta tisch en de akteurs schrij den werkelijk over het to neel. André Pauwels hierover: TOT SLOT Pauwels: «Mij zijn eigenlijk twee dingen bijgebleven van de reis: een Japanner is bijzonder vriendelijk, ge disciplineerd, maar erg stipt. Op het moment dat André Pauwels is sinds het festival eindigde, stopte 1967 aktief in de toneelwe- ook hun deelname in de reld. Z'n eerste produktie kosten De reis en het ver was «Boevenbal» en toen dit blijf na het festival hebben stuk later hernomen werd we zelf bekostigd. Maar het stond de ganse familie op belangrijkste is wel dat ik planken: hijzelf, z'n tot de konklusie kon komen vrouw en hun twee maand jonge zoon, z'n schoonva der Leo Vertongen en z'n zuster. «Het is erg lastig om als Deze week speelt hij «De Westerling naar zoiets te knecht van twee meesters» dat ons Vlaams amateur theater op een biezonder hoog niveau staat. Sirou Ann Komplete dokumentatiepakketten zijn bij de Wase VVV verkrijgbaar, brochuurtjes met wandel- en fietsroutes (we komen daar bij een latere gelegenheid op terug), kaarten, boekjes, stratenplans. Kom niet klagen dat je niet weet waar de Sint-Niklase. de Wase beziens waardigheden te situeren zijn. Cipierage en Prochiehuis Grote Markt 45, de Cipierage. Op de plek waar zich voordien oude vlashuizekens bevonden werd in 1661-1662 een gevangenis opgetrokken. Die moest fungeren als vervangtempel voor de afgebroken gevangenis in Rupel- monde Het pand zou in de negentiende eeuw dienst gaan doen als «huis van politie», nadien als onderdak voor de telefooncentrale, als rechtbank van eerste aanleg, als museum en thuishaven voor de Oudheidkundige Kring van Waas. en van 1913 tot 1976 als stadsbibliotheek. Grote Markt 46. het Prochiehuis (zonder a na de p. lieve meisjes van de zetterij). Tot 1844 was het stadhuis daar gevestigd, vanaf 1878 was het Prochiehuis handelsrecht bank. Mooie, onlangs nog gerestaureerde panden. Alleen: welke funktie hebben ze? Mag je er alleen maar naar kijken? Het VVV-kantoortje werd m de kelder ondergebracht, een té enge behuizing voor een regionale toeristische dienst. Boven is naar verluidt ruimte zat Gemeld werd al dat de Cipierage dra dienst zou doen als radenhuis, als vergader ruimte voor o.m. de jeugd-, kuituur- en sportraad \an Sint-Niklaas. Maar schepen Staf Van Daele. Wase VW- voorzitter. en zijn team claimen (terecht) méér ruimte voor hun toeristische diensten Boven Cipierage en Pro chiehuis zou men Wase ambachtslui kunnen laten expoze- ren. er kunnen zonder veel problemen toeristische diapro- jekties worden gegeven, de nood aan een adekwate informatiebalie is groot. Noteer dat in 1982 liefst 2.600 mensen het VVV-kantoortje aandeden, voor 1983 ligt dat cijfer vermoedelijk nóg hoger. Hoe vang je die vracht belangstellenden beter en doeltreffend op? Stemmen zouden ook opgaan om de Cipierage (en het Prochiehuis) tot een horeca-instelling om te toveren. Een café dus. met reklame voor een of ander biermerk langs de opgekalefaterde gevel(s). Ik heb het vermoeden dat men bij de Wase VW voor diè mogelijke bestemming niét zo te vinden is. Al hoeft het niét te worden uitgesloten dat boven de streekbieren Cuvée de Briqueville en De Kerel worden geschonken, als proevertjes. als toeristische pro motie. De Cipierage. Grote Markt 45 in Sint-Niklaas. Radenhuis. toeristisch trefpunt, vergaderlokaal? (arch) Vervolg van pag. 1 Tot slot van deze indrukwek kende misviering stond de gan se gemeenschap recht bij uit voering van «Brabanqonne» en «Vlaamse Leeuw» waarna in de hall van de rijkswachtkazer ne bloemen werden neerge legd aan de gedenkplaat van adjudant Bouckenaere, rijks- wachtkommandant te Aalst gefusilleerd te Oostakker op 21 augustus 1944. Zulks onder het schallen van de Last Post door de trompetters van de Aalsterse Brandweer Bij de erop volgende receptie waarbij de zaal meer dan eivol liep, wellicht kijkt mén voor volgend jaar uit naar de stads feestzaal begroette distrikts- kommandant Millecam minis ters Galle en Moyersoen, pro- kureur des konings De Sae- gher, burgemeester Uytter- sprot met schepenen en raads leden, volksvertegenwoordi gers Van Daele. Otte en Van Renterghem. kolonel Gullinck en majoor Michiels. ex-dis- trikskommandant. Eveneens tal van magistraten, burgemee sters, provincieraadsleden, diensthoofden en allerhande vertegenwoordigers van dien sten waarmede de rijkswacht relaties onderhoudt. Kapitein Millecam beklem toont het feit dat als rijkswach ters in vredes- of oorlogstijd hun leven veil hebben voor de bescherming van eenieders vrijheid zulks als vanzelfspre kend wordt beschouwd. Dit in een periode van groeiend ge weld en slinkend respekt voor de wet. Het is dan ook hoog tijd om vastberaden de gren zen aan te tonen die niet mo gen overschreden worden zon- Aalst. Distriktkómmandant Tack (c der het algemeen belang te schaden. Daartoe dient de rijkswacht operationeel te zijn wat impliceert het beschikken over voldoende effektieven, middelen en aktieruimtc. Overdreven bezuinigingsmaat regelen bij de arbeidsintensie ve rijkswacht kunnen de ope rationele paraatheid in het ge vaar brengen Wanneer de pijndrempel zal overschreden zijn weet spreker uiteraard niet. Wél weet hij dat er op het ogenblik 2500 minder rijks wachters in dienst zijn en dat arbeidsduurverkorting het ver lies van een arbeidspotentieel van 1700 mannen (of vrouwen) kapitein Millecam met kapitein Berghmans en luitenant meebrengt Daartegenover staat dan het voortdurend stijgend aantal misdaden. Zo werden in 1982 45% meer hold-ups gepleegd dan twee jaar vroeger Om dergelijk gangsterisme, meestal met internationale al lures, aan te pakken zijn naast personeel ook adekwate mid delen noodzakelijk. Bijko mende inspanningen in dit do mein zijn dan alleszins gerecht vaardigd al zijn de verwachtin gen in deze periode van reces sie weinig hoopgevend. De ka pitein wil evenwel waarschu wen tegen overdreven pessi misme en ziet heil in een bete re aanpak. Ons land, met vaak rivaliserende politiekorpsen, heeft meer dan ooit nood aan een degelijk uitgebouwde kri- mincle politiek. Een sisteem dient te worden gekreëerd om de kriminaliteit te voorkomen, te bestrijden, te beheersen. Dat zulks nog lang niet bestaat blijkt uit wat volgt Politiediensten krijgen richtlij nen van overal en voor alles en nog wat. Opdrachten die vaak tegenstrijdig zijn, individualis tisch en fragmentarisch en niet in te bouwen zijn in één poli tioneel beleid. Politiediensten zijn daarenboven zeer ver scheiden wat taakverdeling be moeilijkt. In ons land is tevens géén enkele dienst alleen ver antwoordelijk voor één territo rium. Evenmin alleen verant woordelijk voor één en dezelf de wetgevingtoepassing. De beteugeling van een of andere inbreuk wordt veelal overgela ten aan de willekeur en de individuele belangstelling waardoor ieder zowat de eigen prioriteiten bepaalt. Vandaar de noodzaak te ko men tot een valabel beleid te gen kriminaliteit op nationaal vlak. Dat het overgroot deel van de rijkswachters niettegenstaande alles dan toch als «straatgen darm» hun opdracht gewetens vol blijven vervullen is voor de bevelhebber de gelegenheid tot felicitaties in het openbaar. Om het personeel toch een betere bescherming te verze keren pleit hij voor uitbreiding van de wettige zelfverdediging, strengere wetgeving op de wa penhandel en beperking van de voorwaardelijke invrijheid stelling. Om te besluiten heeft kapitein Millecam bloemen voor de echtgenote van luitenant Fack die de tot kapitein benoemde officier Volens vervangt Lt. Fack komt van een mobiele groep en zal wel reeds ervaren hebben dat het leven in een distrikt te velde anders ver loopt dan in zijn vorige stand plaats. «Een gendarm is im mers maar de helft getrouwd met zijn vrouw, voor de ande re helft met de rijkswacht», besluit de kapitein... LH Sinterklaas, immer goedgemutst, paradeert nu op I een zondag door de straten van zijn residentiestad 1 (arch) Btk en dac De Wase toeristische diensten doen zéér hun best, het Land van Waas te «verkopen». Dat betekent: informatie verstrekken, manifestaties als het ambachtelijke weekend (tienduizend bezoekers, verneem ik. bij de jongste editie) op poten zetten, de streekgastronomie promoveren Veel armslag hébben Staf Van Daele en co echter niet. Sekreta- ris André Van der Veken. die binnenkort met pensioen gaat. is eigenlijk op de kulturele dienst van de stad tewerkgesteld Marleen Roef verzorgt de permanentie in het VVV-kantoortje. Zij wordt bijgestaan door Gcmt Van der Meulen. een htk-er die nieuwe toeristische initiatieven tracht te stimuleren. Voor het overige: géén personeel. Het blijft behelpen, men moet het van vrijwilli gers en goodwill hebben. Hét toverwoord in Sint-Niklaas dezer dagen is maar drie letters lang: dac. Het derde arbeidscircuit: de diensten jeugd en sport en milieu en gezin van hel Sint-Niklase stadsbestuur zijn erin geslaagd, (lofwaardige) initiation) door te drukken en extra personeel te doen tewerk#dlen: kinderopvang, preskiën. kleuterzwemmen. die dingen be VVV heeft nu (ook) een aanvraag gedaan tot het verkrij gen van twéé dac-ers Het verzoek zou gunstig worden geadvizeerd. naar verluidt. Twéc dac-ers. volstaat dat? Ja en nee. want de Sint-Niklase VVV is tegelijk de Wase VVV. heeft zowel een stedelijke als een regionale funktie En dan moet je over véél mankracht kunnen beschikken, wil je je werk tenminste goed doen. Of wil je een gesmeerddraaiende dienst (naar Nederlands of Duits mo del) worden, waar men voor alle toeristische vragen terecht kan. waar men óók logement kan boeken. tsbt Toerisme in 't Land van Waas. Het laatste woord daarover nog niet geschreven in dit blad. Vooral niet nu door sommigen (velen?) wordt uitgekeken naar liet kre- ëren van nieuwe initiatieven als de Wase rcuzcnstoel Toerisme in 't Land van Waas, kèn dat wel? Beslist De stadskernwandelingen, tijdens de zomer in Sint-Niklaas. waren een sukses. En het ambachtelijk weekend is ge woon niet meer weg te denken. Maar er moet nog een hek weg worden afgelegd. Staf Van Daele. André Van dfl Veken, Bruno Machicls, Hugo Picqueur en anderen hebben nog véél werk voor de boeg. Twee dac-ers, het zo» al een klein Sinterklaasgcschenk zijn voor dit dynamische team Van Sinterklaas gesproken: de stoet is opzondag2) oktober te bekijken. Maar dat wist u al, Wouter VLOEBERGH Benzineslag te Dendermonde Sedert begin van deze week werd er in Dendermonde een ware bcnzincslag Een drietal stations, beneden aan dc Scheldebrug richting Grembergen zijn in deze strijd ver wikkeld en de autobestuurders profiteren gretig van het aanbod. Er werd maandag eerder bescheiden gestart een korting van iets meer dan drie frank per liter in een van de stations. Onmiddellijk zag men het resultaat: een eindelo ze rij auto's bleek zich naar die pomp te begeven. andere stations zagen dat met lede ogen gebeuren, name prompt kontakt op met hun verdeler en kregen Ietï,(T de zegen om de konkurrentieslag aan te gaan. Het gevwf was dat aan de andere twee pompen de prijs werd gedruu Wat deed dan de eerste pomphouder: hij verlaagde t\\ prijs opnieuw, dadelijk gevolgd door zijn collega s. kwam het dat dinsdagavond de korting al 5,90 f per benzine bedroeg en dat de sliert wachtende automobiliste steeds maar groter werd. Want wie nog goedkope benzin wil hebben en niet naar Dendermonde wil komen, moe naar Verviers rijden en dat is een eind weg. Donderdagmorgen werd de niet te geloven grens van frank korting vlot overschreden. Het wordt dus uit»!» naar wat de andere pomphouders in de streek zullen g doen. Gaan ook zij een grotere korting geven of doe niet mee aan deze felle strijd. m Al bij al roept deze benzineslag enkele vragen op:wa wordt de benzine zo duur verkochj,, wanneer nu p blijkt dat men kortingen van 5 frank en meer per li e geven. Is de winstmarge van de pompisten en v merken dan zo groot? Is het argument van de toenc kostprijs dan een fabeltje? Het ziet er zo naar uit.

De Voorpost | 1983 | | pagina 4