Bloemenkweker Pierre Gossey: er zit nog toekomst in de bloementeelt Tentoonstelling Alkuone Aalst veroverde Japan Ceciliafeesten bij de Kon. Liberale Harmonie Kunst en Vrijheid Hamme 48 - 28.10.1983 - De Voorpost Lebbeke. Kijk burgemeester, zegt Pierre Goossens, met zo n bloemen is mevrouw ongm haar nopjes (c) Een bloem van een tentoonstelling te Lebbeke Iedereen was het erover eens. De bloemententoonstelling, vorig weekend in de Parochiale Feestzaal, Lange Minnestraat te Lebbeke georganiseerd, bloeide open tot een komplete meevaller. Een revelatie bovendien voor de meeste bezoekers, die voor het eerst in eigen midden kennis konden maken met een bonte waaier bloemen. Hoofdzakelijk chrysanten dan, die niet alleen opvielen door hun prachtige vormen en kleuren, maar zelfs via hun naam al Bright Eye, Sheer Purple, Holiday Dark uitnodigend op het pubhek toekeken. De chrysant dat staat Welke serre? vroeg hij. Een serre van 40.000 F, antwoordde ik, want meer geld heb ik niet. Dat is geen avans, repli- als een paal boven water is duidelijk meer dan een kerkhofblom, waarmee we met Allerheiligen onze doden ceerde Nest, Weet je wat. Ik herdenken. Centrale figuur van dit fleurige weekend was Pierre Gossey, bloemist uit de Lebbeekse Korte Breestraat, die samen met zijn familie, vrienden en leden van de Volkstuindersafdeling H. Kruis deze expositie organiseerde. Glunderen deed hij, deze ex-speler van SK Lebbeke, die erin slaagde, dankzij een jarenlange inzet en een hoge beroepsbekwaam heid, van de grond af een bloem van een zaak op te bouwen. Toonaangevend op méér dan één vlak. Voorzichtig begonnen nestraat en de Torrestraat Ik ben inderdaad van nul en begon met de bloe- begonnen, vertelt de goed- menkweek lachse Lebbekenaar. Moe- Hij huurde toen ook der, een Denderbellese, perceel land langs de wegel dochter van «Peken de Met- die de verbinding vormt teman» en vader woonden tussen de Korte Minne- op de hoek van de Korte straat en de Breestraat, Minnestraat en de Brussel- mocht van Seppes Boer uit mogelijk inspanningen te sesteenweg. Daar ook ben de Breestraat een zaag ge- leveren. partikulieren een roe of wat prei op, om in Brussel te verkopen. Zie je dat tegenwoordig nog velen doen? vraagt hij zich luidop af. Ik geloof het niet. Iedereen wil verdienen, maar liefst via zo weinig hetzelfde liedje sterke dollar. Van de zomer zijn ze in Holland op de markt ver schenen. Met het gevolg dat de bloembollen erg duur werden. De mensen die in die branche zitten zullen het, me dunkt me, erg moeilijk krijgen. Over de Hollanders gespro- ik geboren. Als zoon van bruiken, zaagde latten uit Kortom, het gezin slaagde ken, willen we van Pierre eenvoudige werkmensen, «vollisplanken», overspan- die het allesbehalve breed de die latten met doodgewo- hadden. Later ook proble- ne plastik en kweekte er men kenden om de eindjes chrysanten onder, aan mekaar te knopen. Ik vertel je dat alles, voegt Want ik herinner me nog Pierre Gossey eraan toe, om goed dat ik toendertijd, bij je te bewijzen hoe de men- «Keiten», om 50 kg kolen sen toen mekaar, waar en moest. Omdat er geen geld wanneer het nodig was, een was voor de aanschaf van hand toestaken. Van de ene 100 kg. mocht ik een spa gebrui- Als knaap groeide hij haast ken, de andere leende me op tixssen de bloemen, want zijn kruiwagen, vlak naast het ouderlijk huis woonde het gezin Van ^11® bat011 helpen Weyenbergh. En wie in In 1961 trad Pierre Gossey monde. Per week konden Lebbeke die familienaam in het huwelijk met Julia we ons slechts één dag een uitspreekt, komt midden in Luypaert. Met de spaar- krant permitteren. Omer de de bloemisterij terecht. In centjes van zijn vrouw wer- gazetteman, de man is ook het begin der vijftiger jaren den bij Pieë Van Weyenberg al dood, bezorgde ons die begon Pierre Gossey bij Re- een paar ramen aangekocht elke week. Toen het later mi Van weyenbergh zijn en bij «'n Hoettens» in de stiel te leren. Zeven jaar Opwijksestraat, werden lang ging hij op leerkon- nog een paar bakserres op trakt. Niet konstant echter, de kop getikt. Omdat het Want hoewel de bloe- jonge tweemansbedrijfje nog altijd, menkweek van toen niet te gemotoriseerd vervoer no- In de lente hadden we toe- vergelijken is met deze van dig had, schafte het zich ndertijd wat tulpen onder nu en sommige kwekers ook een Ford-Perfect aan. glas, waarmee ik naar de Brussel er toen amper in de eindjes aan mekaar te knopen. Ik huurde toen een huis van Van Weyenbergh, illus treert Pierre Gossey en mijn vrouw was verplicht het eten klaar te maken op een gaskomfoortje dat bo venop twee sinaasap pelkratten geïnstalleerd was. Zowel het radiotoestel als de sofa die kostte toen 200 F hadden we ge kocht tijdens een koopdag van Kockuyt in Dender- beter ging, kwam er elke dag een krant over de vloer. En 's zaterdags ook «De Voorpost». Nu trouwens Gossey weten. Geven zij in de bloemenkweek nog altijd de toon aan? Ongetwijfeld, aldus de Leb bekenaar, iets nieuws komt steevast van onze noorder buren. Ze beschikken er ook over alle mogelijke faci liteiten. Proeftuinen o.a. waar de kweker die b.v. een kruising verricht heeft zijn kreatie heenbrengen kan, waar die nieuwigheid dan getest en klaargemaakt wordt voor verdere pro- duktie. In ons land bestaan inder daad ook dergelijke proef- geïnstalleerd. De narigheid zetten van 1.000 m. Jij geeft me die 40.000 F en de rest betaal je wanneer je kan. Wat gaat me dat feitelijk kosten? vroeg ik hem op de man af. 400.000 F hoorde ik Nest zeggen. En. mijn hoofd begon te duizelen. Want dergelijke investering durfde ik niet aan. Om een lang gesprek kort te maken: uiteindelijk schafte Pierre Gossey zich een serre van 400 m aan, die 160.000 F kostte. Van enige vorm van verwar ming was echter geen sprake. En wat gebeurde? Als een mens het minst iets kan verdragen, krijgt hij vaak de hardste klappen toebe deeld. Op 5 november van dat jaar daalde het kwik tot 15° en alle chrysanten die Pierre aangeplant had, vroren stuk. Opnieuw trok de Lebbeke naar naar Moorsel en op nieuw stak Nest hem een handje toe. Chauffage werd De Eerste Bloemententoonstelling, opgezet door Pierre en Jan Gossey, in werking mét de plaatselijke Volkstuindersafdeling, werd vorige vrijcü plechtig geopend. In aanwezigheid o.a. van senator Octaaf Van den Broe volksvertegenwoordiger Johan De Mol, de schepenen A. Tirez, J. Hiel e Ridder en diverse Lebbeekse raadsleden. Nadat Paul Verheyden, plaatselijk voorzitter van de Volkstuinders de U_ aanwezigen welkom heette en er zijn genoegen over uitsprak dat één van delej voor zo'n prachtige tentoonstelling gezorgd had, nam Pierre Gossey z woord. Hij dankte iedereen voor de aanwezigheid, sprak woorden van lof overll talrijke helpers waarop hij had mogen rekenen en zond een speciaal woord sT dank aan Ludo Mannaert uit Buggenhout, die de schikking van de bloemen en opmaak van de expositie voor zijn rekening genomen had. Frans Van Langenhove, nationaal voorzitter van de Snij bloementeelt in Betel nam toen het woord en benadrukte dat praktisch het ganse gamma chrysanten op deze tentoonstelling tentoongesteld werd. Hij hoopte dat de talriie bezoekers in deze jachtige tijd even verpozing zouden vinden midden tt bloemenparadijs en loofde de bekwaamheid en de inzet van initiatiefnemer Pie>J Gossey. Voor schepen Jef Hiel, die burgemeester Moeyersoon excuseerde, was het la woord weggelegd. De schepen had, naar eigen zeggen, zijn ogen reeds d gegeven en feliciteerde de initiatiefnemers. De bloem, aldus de schepen, begeL elk van ons doorheen het leven. Zowel in blijde als in droevige omstandigha; begeleiden ze ons. Meteen was het moment van het toasten op het succes van dit initial aangekomen en konden de aanwezigen kennismaken met ruim 130 verschilled - soorten bloemen. Stuk voor stuk prachtige stukken van de natuur. Naar# achteraf konden vernemen kende deze tentoonstelling een ongemeen gn publieke belangstelling. Pierre Gossey is dus volledig geslaagd in zijn opzet, mensen van bij ons hebben kennis gemaakt met de diverse soorten chrysanten er momenteel gekweekt worden. stations. O.a. in Aalst. Maar die mensen beschik ken over te weinig financi ële mogelijkheden om het uit te bouwen als de Hollan ders dat doen. Prijzen en geld verdienen Bloemen zijn niet goed koop. Maar, licht Pierre Gossey toe, dat ligt glas, toen reeds 3 k 4.000 meter In de zomer verschaft de vroegmarkt glas in produktie hadden, zon je warmte, vervolgt toog. Aanvankelijk op de Weet je dat wanneer wij e was echter nog niet voorbij want door een vergissing van de kolenhandelaar wer den vette kolen in het ver warmingssysteem ge stookt, kolen die echter sa- menkoekten en Pierre Gos sey noopten, om de twee uur, de vastgekoekte kolen- massa los te wrikken. Op die extra-inspanning werd geenszins aan de kwekers, echter niet gekeken en van toch was er tijdens de win- Pierre Gossey zijn verhaal, ter onvoldoende werk en maar wat in de winter uit moest Pierre Gossey naar richten, wanneer je Vismarkt, later achter het KVS-gebouw, dan op het helicopterplein en tenslotte zijn serre reukerwten tulp een eenvoudige maakte de Lebbekenaar een een andere winterbezigheid geen verwarming beschikt? op de veiling, uitkijken. Met sukses over- Alles en nog wat hebben we igens, want de ene winter toen aangewend krante- maalde hij lompen bij Flo- papier, lompen en stro on- rent De Saedeleir, een ande- der de ramen verbrand, re was hij aan de slag als zelfs een gasvuurtje ge- «bieéstestaar» in het Brus- ïnstalleerd maar het selse abattoir en diverse hielp niet. De bloemen die winters werkte hij in de we aangeplant hadden vro- fruithandel van Arthur ren kapot. Vermeiren. Om tijdens de winterperio- Toch was ik telkens op- de aan de kost te komen nieuw tevreden, geeft Pier- plantte ik een plekje prei re Gossey toe, dat ik in de aan, waarmee ik dan lente opnieuw in de bloe- mijn Perfektje kwam goed misterij van Re mi Van van pas naar Brussel Weyenberg aan het werk trok. Het gebeurde vaak dat kon. ik met de dood in het hart Toen hij het ogenblik aan- Let wel, je mag niet roeke- voelde op eigen benen te loos te werk gaan. Ik heb gaan staan, kocht hij zich, collega's gekend die een van zijn spaarcenten uit de zaak begonnen en zich, zelfs om Nest te kunnen afbetalen. j 'Pierre Gossey installeerde D^ls'verk^rd.VóoraT Toen in Aalst een veiling geopend werd, heb ik die ook nog bezocht. Maar om dat we de laatste frank no dig hadden, ben ik tenslotte weer naar de Brusselse vei ling teruggekeerd, Eén serre en dan... In de loop van 1962 was de financiële toestand van het gezin Gossey dusdanig ge twee jaar is die import ech ter sterk teruggevallen. De lonen zijn zowat overal in de wereld gestegen en ook de transportkosten werden te duur. Van die kant uit lijkt het gevaar me geweken. Waar we nu moeten voor bloem op de veiling 5 F krijgen, de verbruiker daar in de winkel zowat 20 F moet voor betalen? Allerlei kosten en een BTW-aan- slagvoet van 19% vervier voudigen de oorspronkelij ke prijs in de diverse tus senstadia. Die BTW-voet ligt trouwens veel te hoog. Bloemen worden be schouwd als luxe-artikelen. En dat is verkeerd. Om de prijs zo laag moge- gevolge dure investerin- uitkijken zijn de Amerika- gen, een schuld van 10 a 20 nen. Met hun steeds weer miljoen op de hals haalden. flinke stuiver. Voldoende lijk te drukken lever ik het plantmateriaal aan mijn klanten tegen erg scherpe prijzen. Ik verkoop in ons land soms tegen lagere prij zen dan bvb. de Hollandse kwekers hun planten moe ten betalen. Men heeft me trouwens al vaak gezegd mijn winstmarge te verho gen. Maar daar doe ik niet aan mee. Wanneer ik in de- evolueerd, dat het 40.000 F ze krisis die we beleven niet aan spaarcenten bezat. Een moet bijbrokken. ben ik al aanzienlijk bedrag in die heel tevreden. Ik voel me tijd. gelukkig zo. We verdienen Met dat geld, legt Pierre om te leven, we leven niet Gossey uit, trok ik naar om te verdienen. En voor Nest van Fons de smid, die 100 F koopt iedereen zich in Moorsel een smidse uit- nog een tuiltje bloemen. En baatte. daarop komt het uiteinde- Nest, zei ik toen, ik zou lijk toch aan. graag een serre plaatsen. Pierre Van Rossem Maar ik heb geen geld. zich achteraf een rolserre. deze tijd, nu het geld zo Van een buur, zelf een bloe- (juur js je moet in tegen - menkweker, kon hij extra- deel roeien met de riemen rHl^n 1970 die je hebt en je eigen geld- Een tiental leden van Al- dens het vierde eeuwfeest jaar, tot in het jaar 2001, Douwae mj voor zijn gezm inbreng in het oog houden. kuone, de volkskunstgroep van het kasteel van Osaka, zal in Osaka, de tweede wnnPnU Teveel vreemd kapitaal uit Aalst, was gast in het Liefst 15,000 figuranten grootste stad van Japan, Jr f J brengt je in moeilijkheden. iand van de rijzende zon 120 landen werkten aan een dergelijke manifestatie gen industrie te propage- Malder ook een stevige re- een aantal beziens enaar wor en van Japan en mocht er tijdens dit feest mee. plaatsvinden. Dit jaar was ren via een manifestatie putatie uit in binnen- en 1 1 de optredens heel wat suk- Langs de 4,4 kilometer lan- er zelfs een Belgische dag van wereldformaat en an- buitenland. De groep v< ses oogsten. 8e Midosuji boulevard had- ingelast en kon ons land derzijds wil men tijdelijk de leent ook haar medewer- over dit Japanse a In Osaka nam de delegatie den 1,3 miljoen toeschou- zijn toeristische en ekono- nadruk leggen op de vrede king aan de Ommegang Japan, zo wisten z" kijker plaatsen._1.. er werd ook opgetreden tij- unieke schouwspel. Elk bedoeling van Osaka de ei- reld dichter bij elkaar» was gemerkt door het Kommis- die de reis mee dan ook het tema yiering. ook eigenaar worden van Qp realistisch vooruitzien Japan en mochnr ti.dens dit feest mee. het perceel grond waarop komt het aan. P mocht er tijdens T de woning opgetrokken Qat heeft Pierre Gossey werd. De zaak groeide. Tot trouwens zelf gedaan, wat glasoppervlakte van van de verwarming van zijn deel aan de openingsparade wers Plaats genomen voor mische troeven extra in de en de vriendschap tussen serres betreft 045 voorbije van de 2le eeuwfeesten en dit grandioze en werkelijk kijker plaatsen. Het is de de volkeren. «Breng de we- aanvaardde inmiddels ook jaren, tengevolge de oliecri- de vertegenwoordiging van één der belangrijkste de verkoop van plantmate- problemen waarmee de riaal van anjers en chry- bloemenkwekers gekon- santen van een bedrijf uit fronteerd werden. Aanvan- Nederland. kelijk wendde Pierre Gos- De vermeerdering van an- sey antraciet aan; later in jers en chrysanten, legt hij de jaren 65-66 schakelde uit, gebeurt via stekken In hjj over Qp de automatische Nederland worden die be- vetkolenstook. Omdat de worteld op zgn. beworte kolen duurder waren dan lingsbedrijven. Ik impor de stookolie werd na twee teer deze plantjes en breng jaar gestopt en overgescha- ze aan de man in haast gans keld eerst op lichte fuel, het land. later op extra-zware stook- Daamaast kweekt hij van- oke zelfsprekend ook nog zijn Drjs jaar geleden echter het eigen bloemen. Ondertus- jüj zich opnieuw een vetko- sen is ook zoon Jan in het lenbrander installeren. Als bedrijf terechtgekomen. Hij één van de enigen uit de was op school een goed leer- streek. Momenteel zijn de ling, maar omdat Pierre er- vetkolen de goedkoopste van overtuigd is dat er toe- brandstof, verzekert de komst zit in het bedrijf en Lebbekenaar. Sommige iedereen tegenwoordig zo- mensen heten zich vangen wat verderstudeert, nam aan die publiciteit omtrent hij zoon Jan in de zaak. het aardgas. Maar ze moe- Toekomst ten reali8t bhjven. De steen- kool is bovendien nog een Ongetwijfeld zit er nog toe- produkt van eigen land. En komst in de bloemisterij, dat speelt, wat mij betreft, zet de Lebbekenaar uiteen. ook mee vijftien jaar gele- Voor de gemengde kuituur- den betaalde ik de vetkolen bedrijven dan die diverse 3 F> nu is prijs giechts teelten tulpen, irissen, opgelopen tot 4 F 50! fresia's, chrysanten, gla- Konkurrentie van de «war- diolen, reukerwten enz. me» landen? Die is er beslist aanpakken en zeer hard geweest, verzekert Pierre werken willen koppelen Gossey. Ze was lang niet aan gedegen vakmanschap. van de poes. In de zestiger Dat vakmanschap kan men jaren is men ermee begon- je trouwens niet op school nen uit Frankrijk, Italië, leren. Daar kan enkel de Spanje, later uit Israël en basis gelegd worden, maar zelfs vut Kenia werden toen de kern van de zaak moet je m de winter snijbloemen Tgiaken geïmporteerd. De laatste rw"* **r mid- or, met Qns jaatste wissel- sariaat-Generaal voor Toe- zijn: An nick risme. Michel Roorijk, I Alkuone uit Aalst werd ge- Li Osaka werd de groep derbeken, Tom vraagd ons land te ver- aangekondigd als de «vlag- Rik Mertens, H tegenwoordigen op deze gendragers van de Brussel- Vijlder, Koenraad E manifestatie. De groep be- se Ommegang». Het tiental der. Dirk Ocker staat dit jaar 25 jaar en leden van Alkuone, dat Kristiaan Becque. bouwde zich onder de artis- uiteraard van de gelegen- tieke leiding van Oscar Van Leid gebruik maakte om Aalst. Een optreden in volle straat ondervinden. Door denin te staan en je je oren de kost te geven. Op leercontraet gaan, hjkt me in ons beroep daartoe nog het beste middel, voetballerijbij zijn oom Nestor De Wit, twaalf ra men. Hij installeerde deze ramen van l,25m bij 2m, op de hoek van de Korte Min- geld in mijn zak, naar Brussel reed en dolgeluk kig terugkeerde met 1.000 F op zak Was mijn eigen gekweekte prei aan de man gebracht, dan toerde ik in mijn au tootje de buurt rond en kocht links en rechts, van Aalst. In middeleeuwse kledij had men heel wat beziens De Koninklijke Liberale Har monie Kunst en Vrijheid die reeds 104 jaar bestaat viert dit jaar haar Sint-Ceciliafeest op zaterdag 5 en zondag 6 no vember. Volgend feestpro gramma werd uitgestippeld: op zaterdag 5 november te 12u30 verzameling in lokaal De Vrij heid Stationsstraat 45, Te 13 u volgt het banket aangeboden aan alle muzikanten en leden. Te 16 u. is er een uitstap voorzien met muziek met be zoek aan de leden-herbergiers. Te 19u30 worden ze terug ver wacht in het lokaal, waar ver volgens een gezellig samenzijn plaats heeft. Op de tweede Ceciliadag, zondag 6 novem ber staat er een muzikale uit stap op het programma met bezoek aan de leden herber giers, te 9u30 .Te 13 u banket waarop een gezellig somenzijn volgt. De muzikanten en leden wordt gevraagd - voor diege nen die een dekoratie ontvin gen - die op voornoemde da gen te dragen. Muzikanten en leden kunnen zich voor dit Sint-Ceciliafeest laten inschrij ven bij de H. Roger Tilley, Vooruitgangstraat 33 te Ham- me voor maandag 31 oktober, (P.V.G.) Allerheilig-enfestival VTB Affligem Vrijdag 28 okt. - woensdag 2 nov. Vrijdag 28: Opening van boeken- en platenbeurs, tentoonstellin- gen en gelagzalen met evokatie «hoe Affligem eerst begon», verwelkoming door Laurens van der Schue- ren, hulde aan kunstschilder Walter Billet door burgemeester van Eisen, feestgroet door direkteur- generaal VTB-VAB Dirk Renard en heildronk, all» muzikaal omlijst. Zaterdag 29: 14 a 16 u: kosteloos St.-Maartenfeest met ezeltjesals attraktie. 19.30 u: jubelbondsfeest «Wij zijn even twintig" me', rijzende sterre, jubileumkwis, jaarkroniek, hulde aan wielerkampioen Willy De Boeck, kosteloze tom bola, optreden van karikaturist Karei Meersman, hop met de beentjes en gezelschapsspelen. Zondag 30: Achtste Antiek- en Rommelmarkt in de Abdijstraat met Karei Meersman en ezelritjes. Maandag 31: Jubel wandeling vanaf 8.30 of 13.30 u. Geleide fami liale wandelingen van 25, 20, 12 of 7 km. Te 19 u Diafestijn. Kruidenavonden o.l.v. Frans De Block op 25 en 21 oktober te 19.30 u. en bloemschikken op 2 nov Een brede waaier aktiviteiten waarin zowat iedereen aan bod of aan zijn trekken komt. Kl Hij BVffll foete' fclA;

De Voorpost | 1983 | | pagina 48