Niklase Lievevrouwkerk dt op dag van de kerkwijding nden in het Waasland historisch perspektief otre Dame n'était pas de garde. Reportage Sint-Niklase deken Karei Van Kerckhove op zijn geboortedag overleden kerk. Tijdens de weekends tenminste. De tijdstippen voor de erediensten blijven ongewijzigd. Op werkda gen worden diensten opge dragen in de kapel van de Arme Klaren. Ook met Allerheiligen kan men eucharistie vieren in de kollegekerk. Het koor zingt dan fragmenten uit «Die Schöpfung» van Haydn. Het Sint-Grego- Sint-Niklaas. Het duchtig gehavende dak van de Lievevrouwkerk (dw) riusgild laat daarin Gabriël aan het woord: Met verba zing ziet de vrome schaar van hemelbewoners het wonderwerk aan, en luid weerklinkt uit hun kelen een loflied op de Schepper, een loflied op de tweede dag». De Schepping, 'k heb ze nog op grandioze wijze ho ren uitvoeren in de Lieve vrouwkerk, ten tijde van de nationale muziekwedstrijd. De sedert tien jaar geklas seerde Lievevrouwkerk. Een gebouw, maar méér dan dat eigenlijk. Hier ont moeten ménsen elkaar. het geloof'hebben ^a^het Sint-Niklaas. Panoramische blik op het kerk van de Lievevrouwkerk en een deel van de herstel vlot moge verlopen (dw) en die ook al verklaard hebben dat ze bereid zijn onze namen in het leed I en om hun steentje bij te gij geeft ons een andere toe dragen. komst gij slaat ons als Dichter Guillaume Van der tranen in de wind en gij Graft, ter afronding: «O w<*st ons als zout in de bo- Foto's: Gerard Lyssens God, ge zijt een god van het dem l Wij zegenen uw naam -i ri i i vuur een god van het vuur op de aarde I als blinden de 1 6KStl WOlltCr VlOCDCrgh en de vreugde gij smelt hitte van de zon». De Voorpost - 28.10.1063 - 5 kerk werden vernield. De kerkdiensten vonden tijdelijk plaats in de Sint-Antonius- kerk. Kerkbranden alom Op 3 juni 1935 werd de de- kanale OLVrouwkerk van Temse geteisterd; de midden- beuk werd vernield en het meubilair werd beschadigd. Temse had overigens enkele eeuwen eerder ook al zijn deel gehad. Diezelfde OLVrouw kerk moest helemaal heropge bouwd na de enorme brand van 1496 Bazel. Daar stond de Sint- Pieterskerk op 2 juli 1879 in brand, het zou tot 1889 duren eer ze kon heropgebouwd wor den. Ook in 1840, 1846 en 1865 brandde die kerk. Kemzeke. De aan Sint-Jacob toegewijde dorpskerk stond in 1845 in het nieuws toen de toren instortte en twee werk lieden het leven verloren. To renbranden in Kemzeke wer den ook geregistreerd in 1752, 1812 en 1841. Nieuwkerken. In 1646 brandden de Fransen de plaat selijke kerk helemaal plat, op 'I in Marseille regent, druppelt het in Sint-Niklaas fctde bouw van de kerk OLVrouw-van-Bijstand-der- werd in 1841 begonnen. De Gentse architckt teRoelandt. ontwerper van de opera en het gerechts tin dc Arteveldestad, had de plannen getekend. In •W.op 25 november, werd het bedehuis ingewijd, k welke stijl werd de Sint-Niklasc «nieuwe kerk» pokken? Neo-Byzantijns, zeggen de enen; neo-ro- w. volgens dc anderen. Of nog: vernieuwde gothiek romaanse en Byzantijnse elementen. Geen groots wwnt, geen kunstwerk met internationale allures, ttoch een mooi geheel, een samenstel van heel wat Slachtingen fcLievevrouwkerk was de eerste kerk in den lande die met (83) muurschilderingen versierd werd. Tussen f-'-'ffl 1870 werkten de Antwerpse kunstenaars Godfried ™fens en Jan Swerts aan dit sobere, maar grootse töoraticvc projekt: mumentale kunst» noemde men k tal van taferelen wordt de Verlossing uitgebeeld. **0 de zijbeuken de Verlossing in het oud-verbond, aan «hoogkoor en de zijwanden de hoofdmomenten van de "lossingen in de doopkapel en de kapel van de bekering Sfaulus een tafereel over na de Verlossing. Boven het "«kaar wordt OLVrouw als middelares en Bijstand "Kristenen verheerlijkt. «meubilering werd door L. Roelandt ontworpen, het ®Jtrpvoor de preekstoel is van Bruyenne uit Doornik, «ets leverde twee biechtstoelen en het retabel van het ®?a)taar Een kruisweg van Guffens werd in koper wen. Het hoofdaltaar werd versierd met een Romein- 'oozaiek op gulden achtergrond. '*w. geen spits ktoren werd voltrokken tussen 1855 en 1870. Aanvan gt was een torenspits voorzien, maar ter bekroning van "geheel wou men per se een Mariabeeld aanbrengen, «lksnaar het voorbeeld van het vergulde Mariabeeld dat en op dc basiliek Notre Dame de la Garde (1853-1864) Marseille werd gezet. Zei burgemeester Paul De Vidts, onmiddellijk uit zijn bed werd gebeld, zaterdagmorgen jP* plaats waar het onheil had toegeslagen: Notre n'était pas de garde cette nuit». Dé grote promotor het gouden Mariabeeld was. half negentiende eeuw, Peirus De Meerleer Het gulden beeld zou op de koepel, ontworpen door .uoethals uit Aalst, postvatten. Frans Van Haverrnaet verder) maakte dc Maria van zes meter hoog. Voor ontwerp zou model hebben gestaan mevrouw Emercn- w °c Btuyne-Peelman en haar zoontje Edgar. Het .inbeeld, dat zo helder en devoot oplicht als de avond "erd met platinagoud verguld. Mei 1896. De 2J,ste Vanuit Antwerpen zette het konvooi zich in beweging. Per schip ging het richting Temse, dan. door paarden voortgetrokken, naar Sint- Niklaas. Op 25 mei, tweede Sinksen, was het zover. Groot feest in Sint-Niklaas, de harmonieën waren van de partij, in aanwezigheid van monseigneur Stillemans werd een kantate ten gehore gebracht door wel negenhonderd uitvoerders. Het liefst 1.500kg zware beeld werd op de toren gehesen. En nadien, o.m. in 1946. zou het nog tweemaal «neerdalen» om hervcrguld te worden; een happening die heel wat bekijks had Van Haverrnaet Dc Sint-Niklase beeldhouwer Frans Van Haverrnaet (1828-1899) is niet alleen de maker van dc Lievevrouw Ook heel wat houten beelden in de kerk zelf zijn van zijn land. Hij vervaardigde de preekstoel in de bidtempel Een kunstenaar die gauw roem zou oogsten, buiten het Vaasland maar vooral in de streek zelf. Hij realizeerdc het Mercatorstandbceld in Rupelmonde en het borstbeeld van dc geneeskundige Filips Verheven in Verrebroek. In Sint-Niklaas vind je van Van Haverrnaet een H. Nikolaas- beeld in een nis boven de Cipierage. vier zittende leeuwen aan de trappen van het stadhuis, de beelden «De Maai- ster» en «De Beeldsnijdster» in het stadhuis zelf. Een houten, gepolychromeerd beeld van Sint-Jan-de-Doper, dat vroeger werd meegedragen in processies, is nu te bekijken in de Sint-Janskerk van de Bacnslandwijk. Werken van hem ook in Bazel, Doel en De Klinge. In 1906 werd voor hem een gedenkteken aangebracht op het kerkhof van Tereken en in 1933 werd een straatnaam genoemd naar de realizator van het vergulde Lievevrouw beeld Houtmarkt Dc brandramp van zaterdagmorgen zette ons ertoe aan, kerk en interieur even in de schijnwerpers te plaatsen. Het OLVrouwplein van nu, afgeboord door het smalle Sint- Jozefstraatjc. dc Parkstraat (het onheil sloeg toe langs die kant) en de OLVrouwstraat. was veel vroeger een deel van de markt. Dat deel heette houtmarkt. Van 1853 tot 1981 stond er een arduinen pomp. Nu biedt dat Lievevrouwplein een heel chaotische aanblik. Een ten behoeve van veel verkeersvlotheid (straks) doorwroete oppervlakte, met naast de ietwat futuristische Baudelobuilding het poortje dat toegang geeft tot de OLVrouw-Prescntatie. al ben je diiór eigenlijk al in de Hofstraat. Een gekrawietel (zoals z'in Sint-Niklaas zeggen) van bouwstijlen, een verzamelplek ook van scho lieren. winkelende Wazenaren. kerkbezoekers tol voor kort. Druk is het daar, op dat plein dat het stadshart met die uitvalsweg naar Nederland, dc Plezantstraat. bindt. W.V. Op Sakramentsdag in 1690 stond het hele centrum van Sint-Niklaas in lichtelaaie. Ook de hoofdkerk. 10 augustus. Kompleet ver nield werd dat bedehuis op nieuw in 1788, er moest een nieuwe kerk worden opge trokken. Beveren en Temse In 1702, bij het begin van de Spaanse Successieoorlog, werd Beveren geteisterd door een brand; slechts enkele huizen bleven toen overeind. Ook in 1651 werd Beveren door brand geteisterd, op 22 juli. En in de woelige perio de van de Beeldenstorm, tij dens de Spaanse plundertoch ten. werden bijna alle huizen in Beveren door brand ver woest. op 20 oktober 1576. In Temse ging op 7 juli 1684 de helft van het dorpscentrum in de vlammen op. Lokeren De Lokerse Sint-Laurentius- kerk stond op 17 juni 1719 in lichtelaaie, toren en dak waren fel gehavend. In 1584 (of 1583?) gingen Dendermondse rebellen fel tekeer in het cen trum van Lokeren; een hele boel huizen én de Sint-Lauren- tiuskerk werden vernield. In Eksaarde werd de OL Vrouwkerk in 1726 door brand geteisterd, in 1733 had deze bidtempel een nieuw dak De kerk van Daknam (toren en koor) werd door brand ver nield in 1614 en in 1680 werd de bovenbouw van het schip i geteisterd. «Strategische» branden Door de eeuwen heen had den onze gewesten het vaak fel te verduren tijdens oorlogen, veldslagen, enz. Vaak stonden hele dorpen in brand, zoals in 1315 toen de Hollandse graaf Willem van Avesnes met zijn troepen o.m. Burcht en Zwijn- drecht teisterde. Of in 1452, het jaar van de roemruchte slag op 't Hanewijk in Bazel- Rupelmonde, toen een hele resem WaSe dorpen werden vernield en ook de abdijen van Rozenberg (Waasmunster) en Baudelo (Klein-Sinaai) het moesten ontgelden bij het kon- flikt tussen de Gentenaren en het leger van Filips de Goede. Woelige periode aan het eind van de zestiende eeuw. Geuzen en beeldenstormers op plundertocht, kerken werden platgebrand. Zie Lokeren en Beveren (hiervoor). In 1570 werd de kerk van Sint-Gillis vernield, in 1576 sloeg het on heil o.m. toe in Haasdonk en Kruibeke, in 1578 werd de hoofdkerk van Sint-Niklaas grotendeels verwoest. En in 1599 werd de kerk van Vrasene in brand gestoken, tijdens de oorlog tussen Spanje en de Verenigde Provinciën. Halfweg de zeventiende eeuw was het weer woelig in het Waasland, ik stipte al aan dat de kerk van Nieuwkerken door de Fransen platgebrand werd. Ook in 1646 werd de kerk van Kemzeke door de Fransen geplunderd en in dat zelfde jaar hielden de Hollan ders lelijk huis in de streek van Temse. In de periode 1675- 1676 werd het noorden van het Land van Waas, van Moerbe- ke tot Pui velde vooral, door de Fransen platgebrand. Franse plunderaars waren ook in 1683-1684 en in 1694-1695 aan het werk in 't Land van Waas. Hoe erg het er in 1675-1675 moet zijn toegegaan kunt u opmaken uit het feit dat toen door de Fransen in Moerbeke liefst 441 huizen in de as wer den gelegd. De bliksem Héél lang geleden, in 1343, werd de toren van de Sint- Niklaaskerk in Sint-Niklaas door blikseminslag vernield, pas in 1442 was men klaar met de wederopbouw. Wat korterbij ligt 1914. In dat oorlogsjaar werden in Kal- lo aan de Kapeldijk een reeks huizen om «strategische» rede nen in brand gestoken. W.V. Het interieur van de Lievevrouwkerk. Waterschade, dat wel, maar het bord trede geef ik u» bleef overeind (dw) eld act a öcè i*: gespreksonderwerp dat je lastig dóven kan. Ze zelhg. ttn zich plots, tragisch en spektakulair vaak lw. sifv L Monumenten, fabrieken, cafés, een hoeve, een Cé |i dt rij. Veel ellende, onnoemeiyk veel niet zelden, óók in Sint-Niklaas en het Land van Waas 'n- rtjjk. Waar het onheil toesloeg de laatste jaren, de decennia én door de eeuwen heen heb ik even I. Het overzicht is allerminst kompleet, maar herinnert u zich hier en daar één van die laas heeft z'n deel jongste jaren. 1980 :ld was een duchtig Dc Spiegel, Electro de Stationsstraat, ga de Verbindings- Wase Werkplaats in feesterstraat, de Broe- de Nieuwstraat. Veel tokkende in 1980 ook xnenbrand in Sint-Gtl- ide Sint-Helenakliniek ibarti lichtelaaie stond. Sint-Niklaas. de en jaren, de firma La Car- op Driekoningen, de Sates, het Landhuis, de nzaak Eram in de Sta- LHfnat, onlangs de firma Linden- iwbranden bij Gasthof en de felle brand in een tje van de kerk van [kt bedrijf Stevens in irk. En vooral, in Domo langs de E3, indcica beleven n foto' diverse tot et waar zes uur lang geblust moest worden. In het Lokerse kraaide de rode haan de voorbije jaren in de hopdrogerij Everaert in Ek saarde, in een varkensfokkerij in Daknam, bij de firma Van den Broecke op de Heirbrug en de tapijtweverij Van den Berghe Uit het recente verle den dateert een spektakulaire brand bij de centrale van Ebes in Kallo. Veel opschudding verwekte, in 1960, de brand in het vee voederbedrijf Mariman op Vijfstraten in Sint-Niklaas. En in 1965 brandde de suikerfab riek in Moerbeke af. Station en kollegekerk Op een half miljoen frank werd de schade geraamd die de brand aan het spoorwegstation in Sint-Niklaas in 1924 berok kende; en dat was in die tijd een héél groot bedrag. Aan een slaapzaal in het kollege (Sint-Jozef Klein-Seminarie) ontstond op 23 november 1918 een brand die gauw zou ver- derwoekeren. Daarbij ging een hele vleugel in de vlam men op en het torentje van het tweede oudste kerkgebouw in Sint-Niklaas, de Sint-Anto- niuskerk, stortte in (het da teerde van 1696); in 1924 zou op de kollegekerk een nieuw torentje worden gezet. Het stadhuis Hooguit dertig jaar stond het empirestadhuis van Sint- Niklaas er toen het op 26 fe bruari 1874 in de vlammen op ging. In 1878 kwam het nieuwe (huidige) in neogotische stijl opgetrokken stadhuis klaar Er moet wat met Sakra mentsdag. 25 mei, aan de hand zijn. Op die dag, in het jaar 1896, werd het vergulde OL- Vrouwbeeld op de «nieuwe kerk» van Sint-Niklaas gehe sen. Op dezelfde dag. maar dan in 1690, werden in Sint- Niklaas meer dan vijfhonderd huizen vernield bij een grote brand. Het vuur was ontstaan in de brandewijnstokerij Ro giers in de Kalkstraat. De to ren, het dak en de Hotsenius- beiaard van de Sint-Niklaas- mer. Mensen, ze maken fouten. Héél misschien heeft ie mand een fout begaan bij het werken aan de elektri sche installatie in het vie ringtorentje. De schuld vraag is niet belangrijk. De ramp, de herstélbare scha de zou door een kortslui ting zijn op gang gebracht. Zoveel doet dat er niet toe, kwaad opzet lijkt immers uitgesloten. Onlangs nog werd het verzekeringsbe drag opgetrokken, geluk kig maar, nu zit men op dèt punt zeker op het droge. Binnen in de kerk werd averij opgelopen. Door het insijpelende water. Maar het lijkt veel minder erg dan werd gevreesd. De preekstoel bijvoorbeeld werd niét beschadigd, het is nog afwachten hoe de muurschilderingen straks voor de dag zullen komen. Het orgel heeft wat te lij den gehad, beelden en meubilair konden gered worden. En in dat makabe- re dekorum van doodse zwartheid blééf zaterdag het licht schijnen op het plakkaat dat de liturgische werkgroep had aange bracht: Mijn vrede geef ik u». Symbolisch. Vrede krijg je niét kapot. De gelovigen van de paro chie moeten nu, tijdelijk, uitwijken naar de kollege- Met ontsteltenis vernemen we het overlijden van deken Karei Van Kerckhove van Sint-Niklaas. De jongste tijd sukkelde hij erg met z'n gezondheid. De deken van Sint-Niklaas overleed dinsdag, precies op zyn verjaardag. Karei Van Kerckhove volgde begin maart 1981 Kamiel Vinck, die om gezondheidsredenen ontslag had genomen, als deken op. In Sint-Niklaas kénde men de nieuwe deken, hij was immers meer dan tweeëntwintig jaar verbondsproost van de Sociale Werken van het Land van Waas (j»'i '55-november '77). Zesenvijftig jaar geleden, op 25 oktober 1927, werd Karei Van Kerckhove in Zele geboren. Na z'n priesterwijding, op 30 september 1951, werd hy aangesteld tot onderpastoor van de OLVrouw parochie in Sint- Niklaas. Hy werd in 1952 plaatselijk proost van het Gildenhuis. Volgde dan die lange periode als verbondsproost. Op honderden KAV-kofïietafels voerde hy het woord, tientallen KWB-studiekringen leidde hy. Een klaar inzicht bij al zyn tussenkomsten was kenmerkend, hij hechtte ook veel belang aan vriendschap en aan de beleving van het evangelie. Niet voor niets noemde men hem «de fijne man van het ACV». Op 3 november 1977 werd e.h. Van Kerckhove pastoor-deken van Gent-West, pastoor ook van de Sint-Jan- Baptist-parochie, een arbeidersgemeenschap waar o.m. ook de betreurde Waaslander Amand Notenbaert geestelijke raad verstrekt had. 1981 werd een bly weerzien met Sint-Niklaas. Een veel te korte, hernieuwde kennismaking met een enthousiast raadgever. verdrinkt ook het verdriet om het heengaan van de ken Van Kerckhove, dins dag op z'n geboortedag, in die veelheid van veront waardiging om de net afge wentelde teloorgang van de kerk. Het is niet fair, want materiaal kan je opkalefa teren en ménsen niet im- Deken Van Kerckhove toen hij door de Sint-Niklaze- naren werd verwelkomd. Iv Karei Van Kerckhove (rechts) bij de aanstelling van Marcel Van Daele tot nieuwe pastoor van de Kristus Koningparochie (lv)

De Voorpost | 1983 | | pagina 5