smoele rvuiler zal in toekomst betalen 0* «Hoopvol perspektief» bij KWB-OLVrouw in Sint-Niklaas inister Lenssens voor Dendermondse Kamer voor Koophandel: llirlsterse harnavalnieuws Groot-Lebbeke op z'n smalst Kriskras doorheen de Lebbeekse Raadszitting [btchtlünen ierLenssens zou feo beleid toelicht jjnen: een prei Jat veel minder c isanenngsbeleid jbeel wat meer r addeïen en op c ,de versterking atieve akties De Arendfamilie vergaderde (a) Kartasj ontving Prins Balou a iie«D.! letnschapsminister voor leefmilieu, waterbeleid en onderwijs, sprak op uitnodiging je Dendermondse Kamer voor Koophandel en Ny verheid over het milieubeleid van ijjjmse regering. Hy werd ingeleid door de nieuwe voorzitter van de Kamer de heer tickcD die in zijn exposee onder meer onderstreepte dat de Kamer zich met alle leien zal verzetten tegen de verhoging op de drijfkracht en het personeel die de stad le krachtens een ministerieel schryven moet doorvoeren. Hy beloofde de besprekingen te voeren met de stedelijke overheid en zich niet zonder te leggen by deze belastingsverhoging, die voor vele bedrijven een extra last is helemaal niet kadert in de perspektieven om de werkgelegenheid te verhogen. huishoudelijk afval wordt ge produceerd en dat het ophalen hiervan jaarlijks 4 miljard frank bedraagt, kan men zich een idee vormen van de kom- pleksiteit van het gegeven. Ge lukkig is er nu de Openbare Vlaamse Afvalstoffenmaat schappij die tot taak heeft een algemeen afvalstoffenplan op te stellen. Minister Lenssens merkt op dat in Vlaanderen het principe van «de vervuiler betaalt» zal worden toegepast en dat is alleen maar een toe passing van een sedert lang bestaande wet. In het ontwerp is trouwens voorzien dat zowel vergunningshouders voor het misbare fundamenten van elk milieubeleid. Minister Lenssens refereerde onder meer naar de leefmilieu campagne die in 1982 van de grond kwam en waarbij vooral een beroep werd gedaan op de gemeentebesturen en het on derwijs. Hij verwacht van die campagne trouwens zeer veel en onderstreepte dat de be voegdheid van de plaatselijke besturen al te vaak wordt on derschat. Vervolgens zou hij dieper ingaan op enkele pro blemen. In de eerste plaats het beheren van de afvalstoffen. Wetende dat in Vlaanderen jaarlijks anderhalf miljoen ton Dendermonde. Was de belangstelling voor de spreekbeurt van Minister Lenssens gering, de aanwezigen waren wel een en al aandacht (vh) i weekend n was hef geblazen bij A KV Kartasj alwaar we een uitgebreid souper proefden. Ook jjMlfl' De Lekoebellen was het lakker eten; een stukje Franse kaas met daarbij een rood f Bij de Matotten werd café Zandpunt geopend als lokaal en bij A KV Weir hield men 0 Windsor als nieuw lokaal boven de doopvont. impeleers nodigen alle karnavalisten uit op 29 oktober in hun lokaal d' Aa Mert voor «i instuif «Gm Lowies organiseren op 29 oktober een Breugelavond in café Den Bol in de 'dsbergsestraat. prins van Oost-Vlaanderen 1974 wordt deze verkiezing ingericht door de Gaa Lowies. De verkozen Prins hmn/al mag het jaar daarop deelnemen aan de titel van Prins Karnaval van België. Vier 'diKne prinsen behaalden reeds de titel: Antoine I, Enrico 1. Paul I en Jempi l. Een tonlaamje karnavalprins bracht het tot Prins Karnaval van Belgiënl. Don August uit De tiende verkiezing van Prins Karnaval van Oost-Vlaanderen heeft plaats te Aalst JII november vanaf 21 uur in de feestzaal van het Hrito in de Welvaartstraat te Aalst. Op verkiezing speelt andermaal het gekende karnavalorkest «De Familyband» ten dans. '"der wordt er op deze avond ook al voor de tiende maal de Doctor Humoris Causa van de Lowies bekend gemaakt. Alle bescherm- en ere-leden kunnen hiervoor in aanmerking Vorige Doctors Humoris Causa zijn Marcel De Bisschop (Aalst). Raf Bonte t), James Cummings (Londen). Jo De Meyere (Gent). Het prinsenpaar 1982 van ""muf en nog vele anderen, bididaten kunnen nog terecht voor alle verdere inlichtingen en dit tot I november op het Postbus 1. Werf 8. te 9300 Aalst. Wf iUr Ajuinprinsen {Wjaarlijkse gewonte zullen de Ajuinprinsen karnavalisten die geen erkenning van de stad 'V", lauweren met de trofee van de Ajuinprinsen. Die huldiging heeft plaats op 11 gember. Een karnavalist uit Aalst. groot-Aalst en buiten Aalst zal erkend worden. tvalverenigingen of personen die iemand willen voorstellen, kunnen dit doen tot 30 Schrijven naar de Orde der Ajuinprinsen. Driesleutelstraat 8 te Aalst. Jj**®"olkwistomooi y vrijdagavond 28 en zaterdagavond 29 oktober wordt er in ee co-produktie van de dekenij «witraat en AKV Schief regt'over een karnavalkwistornooi georganiseerd in de feestzaal het HRITO. Welvaartstraat te Aalst. Niet minder dan 25.000 fr. wordt onder temende groepen verdeeld. Antoine Van der Heyden. zal als presentator fungeren. De PacpcWilly Van Mossevelde, Albert Verbesselt en mevrouw September-De Wolf '1 knals rechtvaardige rechters fungeren. Wie na dekenij Koolstraat in 1973, de Kornisse- JP«iih 1974, de Gaa Lowies in 1975, de Kalocterkabassen in 1979, de Matotten in 1980 en yliepeerekes in 1981, de laureaat zal worden is een groot vraagteken Vast staat dat de "waar een kraan zal zijn in de karnavalgeschiedenis. (Ajoin) verwijderen van afval als de producenten zullen moeten be talen. De prijs zal worden be paald in funktie van de aard van het afval en in funktie van de verwijderingstechniek. Hoe milieuvriendelijker de metode, hoe lager de te betalen heffing. De grote zorg is natuurlijk de verwerking van het chemische of zogenaamde probleemafval dat afkomstig is van de indus trie. Men beschikt niet over de nodige verwerkingsinstallaties, zodat men nog steeds is aange wezen op het buitenland. Daarom werd enkele tijd gele den door de OVAM en de Gewestelijke Investerings maatschappij voor Vlaanderen een studie-vennootschap opge richt die een programma en een dossier moet samenstellen met het oog op de bouw van een afvalstoffenfabriek. Minis ter Lenssens hoopt in de loop van 1984 te kunnen overgaan tot de oprichting van een ge mengde vennootschap waarin niet alleen Ovam en Gimv zijn vertegenwoordigd, maar even zeer de privé-sektor Afvalwaters Naast de afvalstoffen zijn er natuurlijk dc waterlopen Die zijn op sommige plaatsen sterk bezoedeld. En ook daar wil de minister wat aan doen. Maar ook hier zijn er problemen. Het is niet voldoende om in Vlaanderen de afvalwaters te zuiveren, dat moet ook in Wal lonië gebeuren evenals in Minister Lenssens verklaarde dienaangaande dat de verdere uitbouw van de waterzuive- ringsinfrastruktuur zal gebeu ren binnen een fundamenteel nieuwe beleidslijn, die vervat ligt in een Algemeen Water zuiveringsprogramma voor het Vlaams Gewest. Momenteel is het zo dat alle waterlopen van Vlaanderen op kaart werden gebracht, ook de graad van vervuiling is aange duid, evenals de vervuiler. Maar daarnaast zijn ook de waterzuiveringsstations geno teerd en heeft men de plaatsen opgezocht waar men eventueel een zuiveringsstation moet bouwen. In Vlaanderen zijn er 70 bestaande zuiveringssta tions. Die zullen worden over genomen door de Vlaamse Waterzuiveringsmaatschappij Lenssens hield ook een plei dooi voor een betere uitbating van de waterzuiveringsstations en noemde het wraakroepend dat slechts een zeer geringe kapaciteit wordt aangespro ken. Dat kan in de toekomst met meer. aldus dc minister die het vervolgens had over de milieuheffingen die voor de bedrijven weliswaar bijkomen de lasten zullen beekenen, maar evenzeer moeten aanspo ren tot het zoeken naar ingre pen en technieken om water verontreiniging te verminde ren en zelfs uit te schakelen. Blijven dan nog het grondwa ter en de luchtverontreiniging. Wat het grondwater betreft is er een wetgeving inzake grond- waterbehecr waarbij de water- winningsgebieden en de be schermingszones worden afge bakend rond belangrijke grondwaterwinningsgebieden Op het vlak van de geluidshin der en de luchtverontreiniging moet de strijd op uiteenlopen-' de vlakken worden gevoerd. Hier verwacht de minister veel van de verdere uitbouw van de milieuinspektiediensten op het centrale vlak en van de ge meentebesturen. En die lijken zeer goed in te spelen op de verantwoordelijkheid die hen is toegemeten. Dat is naar voor gekomen bij de diskussie rond het netelige probleem van de stortplaatsen. Nog veel te doen Volgens minister Lenssens is het werk dus nog verre van af. Maar toch is hij hoopvol ge stemd; niet in het minste óm dat zovelen begaan zijn met de hele problematiek. Hij heeft bievoorbeeld veel respekt voor de milieubewegingen die van een kontestaire beweging ge ëvolueerd zijn naar een kon- struktieve en best hun inspraak en medezeggenschap mogen hebben. Zij verdienen die trouwens ten volle. Trouwens in het licht van de inspraak idee, moet men de oprichting zien van de Vlaamse Raad voor het Leefmilieu, een offi cieel adviesorgaan van de Vlaamse regering, samenge steld uit vertegenwoordigers van de leefmilieu verenigingen, de werkgevers- en werkne- mersorganizaties. de universi teiten. de provincies en de ad ministraties. Groot - Lebbeke op z n smalst.... Jaarprogramma Zaterdag 22 oktober werd de start gegeven van het nieuwe KWB-werkjaar in het teken van een «Hoopvol perspek tief». De talrijk opgekomen leden en hun familie waren nog diep onder de indruk van wat zich in de vroege morgen had afgespeeld in de parochiekerk, waar deze feestviering normaal haar begin zou kennen. Hier en daar waren al tientallen handen bereid daar waar het nodig is te helpen en zich in te zetten voor de heropbouw van de kerk. Het begon dan allemaal in de kollegekerk waar proost e.h. Van Laere voorging in de mis. Daarna waren alle leden verwacht in «Huize De Meerleer». Het was voorzitter Maurice Van Hove die de talrijk opge komen leden met hun familie welkom heette De voorzitter zei dat er nu genoeg gepraat is over de krisis. Vandaag is het nodig dat wij er met de KWB wat aan gaan doen. Hij noemde dit werkjaar een uitdaging voor de toe komst, en deed een oproep aan de leden om er hoopvol tegenaan te gaan. Dan kwam penningmeester Gaston Geldof aan het woord om het kasverslag van het voorbije jaar naar voren te brengen. Gaston wees erop dat de toelagen vanwege de over heid steeds afnemen; en toch kan men spreken van een ge zonde financiële toestand, dankzij de inzet van allen. Doorbraak Daarop bracht sekretaris Guido Naudts een kort verslag van de belangrijkste aktivitei- ten die in het voorbije werk jaar waren tot stand gekomen. Hij noemde het een jaar van de doorbraak. Heel wat jonge mensen zijn aangesloten als nieuw lid. Dankzij de inzet van velen mag men zeggen dat de KWB van de Lievevrouwpa rochie wind in de zeilen heeft. Hij besloot zijn toespraak met hulde te brengen aan twee verdienstelijke leden van het dagelijks bestuur. Dat is aller eerst voorzitter Van Hove, voor zijn jaren trouwe inzet en omdat hij dc KWB steeds in goede banen heeft gehouden. Voorzitter Van Hove is door drongen van de Cardijn-ge- dachten. Ook hulde werd gebracht aan penningmeester Gaston Geldof. Hij maakt al 25 jaar deel uit van de ploeg in het dagelijks bestuur. Ook beide echtgenoten wer den betrokken in deze hulde. Zij werden bedacht met bloe men. Aan Maurice en Gaston werd namens de afdeling een prachtige ets aangeboden van de hand van kunstenaar R. Malfliet: het gebouw van de OLVrouwkerk. met het oude plein. Daarna konden dc deelne mers genieten van een koude schotel die door de werkgroep van Huize De Meerleer was gereedgemaakt. Nieuw bestuur Vervolgens werd overge gaan tot het kiezen van een nieuw dagelijks bestuur. Dat moet in de KWB om de twee jaar gebeuren. Na een eerste stemronde waren alle leden van het dage lijks bestuur gekend. Drie van de zes verkozenen zijn nieuwe lingen. De zes heten Maurice Van Hove. Guido Naudts. Werner De Geest. Gaston Geldof. Gustaaf Van Bockstal, Joseph Maes. Maurice Van Hove werd terug verkozen tot voorzitter, de andere taken binnen het bestuur worden verdeeld op de eerstkomende kernvergadering. Voorzitter Van Hove dankte voor het vertrouwen in hem en in de nieuwe ploeg en dankte uittredende leden Alois Maes en Leon Van Den Bossche voor de jarenlange inzet. Hij hoopte op de verdere inzet in de talrijke werkgroepen. Dan kwam het spclprogramma waarin het jaarprogramma van de afdeling naar voor kwam: «Hoopvol perspektief». Het was spelleider Alois Maes die de groepen aan 't werk stelde terwijl Roland Van Cleemput al deze zaken als zwartkijker afbrak en dit zeer pessimistisch bekeek; maar zijn tegenspeler Dirk De Meester zag dit alles hoopvol. Groen, kleur van de hoop Hij kon de deelnemers overtuigen om toch maar groen te kleven op het werkblad. Drie belangrijke zaken ko men voor in het jaarpro gramma; Vorming op de kernvergade ring en informatieavonden staat borg voor de toekomst. Aktie: wat doen aan de be staande toestanden (denken Van het OCMW-front vernemen de Lebbeekse persjongens de voorbije maanden niet smeer. Toen huidig schepen A. Tirez daar nog voorzitter was, werd af en toe, naarmate de nood zich manifesteer de of ergens een naar de mening van de raad althans verkeerdelijk bericht in dag- of weekblad verschenen was, nog eens een perskonferentie be legd. Maar sinds Mevr. A. De Mol daar de plak zwaait, heerst naar de pers toe volledige windstilte. Zelfs van de kant van de VU-vertegenwoordiging, die in het verleden de OCMW-werking toch van erg dichtbij volgde, niet het minste nieuws. Wel lazen we in 't jong ste Wteiebellekedat in het OCMW voortdurend een kind op haar vader zou roepen. Dat is echter een pure kwakkel. De verslag gever van dienst van het VU-informatieblad voor groot-Lebbeke, heeft zich waarschijnlijk vergist. Dat geroep'kwam uit «'f Kwak kel tje" en niet uit het OCMW Daar roepen de meeste mensen niet op hun vader, maar wel op hun kinderen. Wat we wel, zijdelings dan. konden vernemen, is het feit dat de geplande overwelving van de beek achter het bejaardente huis, door de hogere over heid afgekeurd werd. Wellicht zal allereerst een of ander oudje in die beek moeten sukkelen al vorens eenieder er vast van overtuigd is, dat die beek overwelfd moet worden. Wat ook afgekeurd is, is het saneringsplan dat de Lebbeekse raadsleden amper twee weken gele den goedkeurden. Omtrent de preciese oorzaak van de afkeuring. konden we nog niets te weten komen. Het negatieve oordeel van de hogere overheid heeft alleszins kwaad bloéd gezet onder het ge meentelijk administratief personeel. Voor de zeven de keer zullen we dan maar opnieuw aan dat plan beginnen, hoorden we van de week iemand zuchten. Tijdens de receptie ter gelegenheid van de ope ning van de bloementen toonstelling in de Paro chiale Feestzaal. Lange Minnestraat te Lebbeke, werd ook kaas geserveerd. Voorzien dan nog van een leuk papieren vlaggetje, dat je na degustatie van de kaas vanzelfsprekend, wat dacht je? eventueel nog als tandestoker kon gebruiken. Tekenend was het daarbij op te merken dat de VU- volksvertegenwoordiger Johan De Mol naar een Belgisch vlaggetje greep en SP-raadslid Willy Van Vossole zich vergreep aan een Amerikaanse "Stars and Sthpes Psychologen moeten voor dergelijke handelin gen beslist een verklaring hebben. Sinds een tweetal weken is het nummer vijf van de Jeugdkranteen initiatief van de Gemeentelijke Jeugdraad, verkrijgbaar. Net als de vorige nummers valt ook dit themanummer omtrent Ontwapenen om te overleven» zowel door zijn vorm als door zijn in houd op. Rennen naar de kranten winkel dus om kennis te maken met het o.i. erg ori ginele proza van de W.O.L. (Werkgroep Open baar Leven). Die ons o.a. diets maakt dat "Snarf Yoesermoon, Hojan De Lom, Snof de Lom, Fej Lieh en Soic ed Dirder» op het Dorpsfeest van de Jeugdraad aanwezig waren. Ondertussen werd ons gesignaleerd dat zich te Lebbeke een vreemd uit ziend voertuig voortbe weegt. Het wagentje, wit van kleur, wordt bovenop het dak versierd door een mooi. blauw plastic zakje, dat tijdens het rijden voort durend het geluid van een politiesirene imiteert. Infor matie omtrent voornoemde vierwieler wordt in dank aanvaard. wij maar aan de vele werklo zen die geen uitzicht hebben), samen aankopen en een uit- leendienst opzetten. Aktie ook voor veiliger voet en fietspaden in Sint-Niklaas. U zal er van horen. Sport en ontspanning; als een geheel door de werking, voor elk wat wils voor jong en oud. We mogen nu reeds zeggen dat men bij de KWB van OL- Vrouwparochie de toekomst hoopvol tegemoetziet. Tijdens de jongste zitting kwamen opnieuw de kerkfabrie ken ter sprake. Allereerst werden een drietal begrotingswij zigingen de eerste van H. Joannes Maria Vianney, de tweede van St.-Martinus en een derde van het KH. Kruis gunstig geadviseerd. Financieschepen Karei De Gucht zette uiteen, dat wat Denderbelle betreft, ingevolge herstellingswerken aan de kerk, 697.000 fr. meer moet uitgegeven worden. Gezien de indexering van de lonen bestemd voor de tuinier, de hulpkoster en de schoonmaakster en het uitvoeren van een paar kleine herstellingen, werd de Heizijdse kerkfabriek ook gekonfronteerd met een meeruitgave van 81.236 fr Ook de kerkfabriek H. Kruis moest meer geld uitgeven dan gepland. 128.841 fr. om precies te zijn. Oorzaak van deze extra-uitgave, zette de financieschepen uiteen, zijn herstel lingswerken aan het kerkgebouw dat te lijden had onder bliksemschade. Raadslid Clement Vlassenroot was een zinnetje uit de verantwoording van deze wijzigingen opgevallen. Bepaalde kosten, citeerde het SP-raadslid uit de begeleidende docu menten van Heuijde en H. Kruis, zullen verminderd worden met het doel een evenwichtige begroting te realise ren. Daarruit leid ik af, aldus interpellant, dat al die meeruitgaven niet zo dringend zijn als wel eens voorgesteld wordt. Ook Johan De Mol kwam tussen, maar niemand zelfs zijn SP-opposiliecollgea's niet begreep zijn tussenkomst. Achteraf werden de begrotingen 1984 van de kerkfabrieken H. Kruis - gemeentelijke toelage 175.951 fr. - Joannes M. Vianney - gemeentelijke toelage 135.834 fr. - Sint-Salvator - gemeentelijke toelage 510.626 fr. en St.-Martinus - gemeentelijke toelage 334.727 fr. goedgekeurd Clement Vlassenroet opnieuw vroeg zich af hoe het moge lijk is dat de onkosten van deze vier kerkfabrieken variëren van 68.000 tot 292.000 fr; en de kosten voor drijfkracht en verwarming schommelen tussen 4 en 20%. Johan De Mol van zijn kant had het over de nog aanzienlij ke tussenkomsten van de gemeente in deze begrotingen en stipte verder aan dat de DenderbeUese kerkfabriek, niette genstaande zij «in slechte papieren verkeerttoch nog een percentage toekent aan hel bisdom en aan de schatbewaar der van de kerkfabriek. Om het saldo van de onteigeningen, uitgevoerd om de Sasbaan te Wieze te realiseren, te betalen, gaat de gemeente een lening aan van 203.000 fr. terugbetaalbaar op 20 jaar, via jaarlijkse aflossingen. Van de inwoners die een beroep doen op bepaalde diensten van de Vrijwillige Gemeentelijke Brandweer zal een financiële tussenkomst gevraagd worden. De raad keurde daartoe een retributiereglement goed. Zo worden de uurtarieven van de brandweerlui met 25% verhoogd. Dit om rekening te houden met de prestaties buiten de tussenkomst om (administratief werk, reiniging en onderhoud van hel materieel). Ook voor het gebruik van het materieel en het verbruik van blusmiddelen moet naargelang de aard een uurprijs of een prijs per tussenkomst betaald worden. Zo moet voor het gebruik van alle autopompen 895 fr per uur afgedokt worden en kost het ledigen van een zuurstoffles 370 fr. Alle tarieven zijn bovendien gekoppeld aan oe index en bij de berekening van de bedragen voor het personeel, moet rekening gehouden worden met een bijkomende vergoeding voor zondag- en nachtwerk (tussen 22 en 6 uur). Wordt het materiaal, om om hei even welke reden, niet gebruikt, dan zal het toch aangerekend worden. Naar rato van één uur gebruik of van één verplaatsing. Hetzelfde geldt voor het personeel dat, eenmaal ter plaatse, niet zou moeten optreden, leder begonnen uur zal als vol uur beschouwd worden en de duur van de tussenkomst zal bepaald worden vanaf het vertrek van het personeel en het materieel vanuit de kazerne tot bij hun terugkomst aldaar. De invordering zal gebeuren jegens de particulier, die de aanvraag deed. Werd de aanvraag gedaan door twee of meer belanghebbende, dan zijn deze solidair tol betaling gebonden. Dit retributiereglement, opgesteld door de gemeentelijke brandweer, zou de goedkeuring wegdragen van de provi- ciale diensten en in voege treden vanaf 1 september 1983. Raadslid Eddy Van Overstrqeten vroeg zich af of dergelijk reglement ook van toepassing is wanneer de Lebbeekse brandweer verzocht wordt buiten de gemeentegrenzen op te treden. In dergelijke situatie, antwoordde schepen Hiel, gebeurt de verrekening tussen de twee betrokken korpsen. Pierre Van Rossem De Voorpost - 28.10.1983 - 9 -

De Voorpost | 1983 | | pagina 9