Nog een boekenbeurs, maar dan een alternatieve te Hamme jeorges Steel te Affligem Nieuw in Sint-Niklaas: De vrije akademie» Nieuwe tentoonstelling in Dendermondse akademie ie De Smedt oseert in jipostelken te Aalst Veerle Rooms in 't Poortje te Haasdonk: indrukwekkend De Plezante Slang Hamme en haar jaarlijkse Boekenbeurs Omtrent de New Katrol Alley en andere Wase kulturele nieuwsjes '""•r'Jj De Voorpost - 11.11.1983 - 23 een hu, a. En rapie i weert*, mr eel wat j dag 12. agl9ea'. iber 195 gn met zondag 20 november kan u in het itureel Centrum Affligem terecht voor een ten- injtolllnff van werken van kunstschilder Geor- gteel, evenals zijn voorganger in deze galerij Billet een valabel kunstenaar. Dit weekend ^alen «A» en volgend weekend eohter in zalen «evens de tentoonstelling «Het geschenk uit planden., werkte hij negen maand om er o.a. Spaanse en andere grootmeesters te bestude ren en na te bootsen. Naast Marokko. Parijs en Italiaanse kunststeden be zocht hij zowat alle musea in West- en Centraal-Euro- pa en ook in het Midden- Ijgt St.-Lukaainstituut Geat en daarna o.l.v. ba- li opeomer en van Con- int Permeke aan het Na paal instituut voor Scho- ten te Antwerpen. Prado te Madrid R, [Kunsten t< Oosten verbleef hij geruime tijd. Vanaf 1950 begon hij rl«n aan regelmatige exposities in binnen- en buitenland en momenteel zijn zijn werken verspreid over vele Europe se landen en tevens in beide Amerika's. In een door hem zelf ge vormde stijl schildert Steel zowel landschappen als fi guren met de nadruk steeds op de eigenheid der dingen, het karakter, de kleur, volumes en vooral... het licht. Alhoewel origineel en zeer persoonlijk is Steel naast zijn modern zijn steeds overtuigend figuratief. Steel is voor de bezoekers van de Affligemse kunstga lerij alleszins lang geen on bekende meer want hij stel de er reeds liefst 5 maal tentoon. Zijn expressionis tische stijl impliceert naast een vluchtige en alleszins zeer diepe waarneming in zich. In momentopnamen van moeder en kind, van een melancholisch knaapje of een fiere Spaanse Grande legt hij de weemoed, de trots en de schoonheid van Hel kollege van burgemeester en schepenen van gint-Niklaas start op 14 november met een totaal niaiw initiatief: «De vrije akademie». Vele mensen hebben niet de mogelijkheid om binnen kun vrije tijd, of deze nu gedwongen is of niet, iitgene te doen wat ze eigenlijk zouden willen. Het a geen geheim dat b.v. thuiswerkende vrouwen, ptoegarbeidere, werklozen, mindervaliden enz. op nek njn om hun vrije tijd op een zinvolle manier in K vullen. Uiteraard kan dit op diverse wijzen gebeu- [Hi, maar waarom ook niet op een kreatieve manier? ■De vrije akademie» wordt opgezet om eventuele kreatieve leemten voor deze specifieke deelgroepen jkunnen opvullen. Disciplines en technieken als olieverf, tekenen, iknrellen en boetseren vormen de basiswerking iu «De vrije akademie» die gehuisvest is binnen de Ecren van het internationaal exlibriscentrum (alle wkdagen, alle werkuren). Dj beschikbare ruimten laten toe om per lesgroep 0 dertigtal geïnteresseerden te plaatsen, waar zij Brden opgevangen en worden begeleid door twee terkrachten, regentessen plastische kunsten. kt kollege van burgemeester en schepenen gaat sun uit dat «De vrije akademie» beantwoordt aan reële maatschappelijke nood binnen de Sint- lase bevolking en voorziet dat een gratis in- irijving reeds een gepaste stimulans vormt tot rede sociale werking van deze akademie. rnjn twee leerkrachten in dienst. U kunt terecht 1 hst exlibriscentrum - Regentiestraat - Tel. 03/ I&67.53. Lieve Colruyt met «geëngageerde fotografie» Nog tot zaterdag 12 novem ber kan u in Netwerk, ter gelegenheid van de deelna me aan een of andere festi viteit of gewoon tijdens de werkuren de foto's van Lie ve Colruyt gaan bekijken! Foto's waarmede een bijdra ge bedoeld wordt tot verbe tering van de levensom standigheden van minder bedeelden, kansarmen waarbij dergelijke sociale fotografie die uiteraard do- kumentaristisch is blijk baar niet in gespeend kan zijn van kunstzin. Lieve Colruyt studeerde aan de koninklijke acade mie voor schone kunsten te Gent en als laatstejaarstu- dente maakte ze, samen met een aantal klasgenoten onder de naam «Ge. F» wat dan staat voor «geënga geerde fotografen» een re portage over o.m. de stu- dentenakties rond de 10.000 fr. inschrijfgeld aan de universiteiten. Ook over diverse stakingen die ze dan van nabij volgde. Momenteel werkt Lieve Col ruyt als free-lance-foto- graaf en geeft ze les aan 2de-jaarsstudenten in de akademie. De er tentoongestelde foto's vormen een selektie uit haar verzameling foto's over werkstakingen, beto gingen, bezettingen maar evenzeer over de (onmense lijke kant van onze maat schappij. LH een gastvolk vast. Zulks in een komplete harmonievan kleuren en vaknuances. Naast de zuiderse mens be handelt Steel ook de eigen medemens liefdevol. Schil derachtige hoekjes van bij ons schijnen bij hem te zin deren onder zuiderse hitte die er aanwezig wordt ge steld zonder ook maar eni ge zon te bespeuren Spanje, voor ons bekend als het toeristenland met de ve le hotels, bars en fiesta's is voor Steel meer het binnen land met de gewone mens in het leven van alledag. Met onze vervlakkende maatschappij die mens en natuur teistert wil hij afre kenen en er de menselijke warmte en natuur laten over triomferen. Deze tentoonstelling is toe gankelijk op zaterdagen f? tüt I o Zele. Kunstschilder en graficus Johann W.O. exposeert in de galerij Feniks. P. De Roep zondagen van 11 tot 13 en -.i 6 r van 14.30 tot 20 u. le,dde de 'on8e kunstenaar in. (gb) iklaas. 'vonne 18 tot zondag tber exposeert in 't ren te Aalst de uit afkomstige Liliane De Deze kunstenares is gegrepen door de van de natuur omgeving. Hetlan- dorp, met heel wat plaatsjes lang de Schelde, vormt tiaar een onuitputtelij- van inspiratie. te Schoonaarde, Liliane De Smedt ira aan de school te Toen reeds ging aandacht uit naar het het schilderen, de jaren heen heeft de senares een eigen stijl j «twikkeling gebracht, ijl getuigt van een ze nroman tiek, maar even- daaruit de na- ;rdagU ïdag 2! tuurgetrouwheid, de haast fotografische juistheid van de weergave en de zin voor het kleinste detail. Haar werk omhelst vooral land schappen die zo uit ons mooie Vlaamse land zijn ge plukt, en die men mis schien wel in Schoonaarde kan situeren. In deze land schappen komt de heel spe ciale turkoise kleur van de luchten als biezonder ken merk naar voor. In haar herfstlandschappen treft men dan weer andere speci fieke kleuren aan. In de bloemstukken die ze schil dert is het kenmerk terug te vinden van de fijne toets Ze weet de veelkleurige bloemen te kontrasteren te gen een donkere achter grond. Haar gemeenschap pelijk kenmerk is de ver fijnde afwerking. De Akademie voor Beelden de Kunsten van Mol expo seert in de Dendermondse Akademie voor Schone Kruisten van 19 november tot 3 december onder de ti tel «Keramiek uit de Akade mie voor Beeldende Kun sten Mol». De tentoonstel ling die wordt georgani- zeerd in samenwerking met de beheerraad van Syka (de vriendenkring van de Den dermondse akademie) wordt geopend op zaterdag 19 november om 11.00 uur. De heer R. Evrard, voorzit ter van Syka, zal de ten toonstelling inleiden, ter wijl gemeenschapsminister Jan Lenssens de tentoon stelling zal openen. Bij die gelegenheid wordt ook een zeefdruk van And- re Van Schuylenbergh, le raar aan de Koninklijke Akademie voor Schone Kunsten van Dendermon- de. voorgesteld naar aanlei ding van het tweede werk jaar van Syka. De tentoonstelling heeft plaats in de zaal van de Kon. Akademie voor Scho ne Kunsten, Dijkstraat 91 te Dendermonde en is toe gankelijk op zaterdag 19, 26 november en 3 december en op de zondagen 20 en 27 november, telkens van 14.30 tot 17.00 uur. In de week van 17.30 tot 19 30 uur. Op maandag gesloten 38543 108 In de Zandstraat in Haasdonk, meer bepaald in Galerij 't Poortje, heeft men de smaak van het sukses te pakken. Het gezegde «over de hoof den kunnen lopen» kan in direkt verband gebracht worden met de meeste vernissages in 't Poortje georganiseerd. Veel volk hoeft daarom nog niet interessant werk te betekenen. Maar voor zover ik me voorbije exposities herinner kan ik zonder dat velen dat zullen betwisten zeggen dat het volk hier wél naar kwaliteit verwijst. Vrijdag 4 no vember vormde de vernissage naar aanleiding van de tentoonstelling met werk van Veerle Rooms daarop géén uitzondering. Als zo'n gelegenheid meteen ook de eerste is om met het werk van een bepaald artistiek individu kennis te maken, dan is die overrompeling van mensen minder gunstig. Hier en daar kan je tussen de een en de andere door wel eens een glimp van een werk opvangen Veel glimpen samen hebben het me mogelijk gemaakt het totaalbeeld van de expositie te verkrijgen. Veel inspanning heeft dat niet gekost De eerste, fragmentarische aanblik op Rooms' werk was meteen aanleiding om méér te willen zien Tot 27 november kan u zelf nog gaan kijken op dinsdagen, donderdagen en vrijdagen van 14 tot 19 u en op zaterdagen en zondagen van 10 tot 12 u en van 14 tot 19 u. Maandag en woensdag is de galerij gesloten. Veerle Rooms is van Sint-Niklase afkomst en verhuisde naar Berchem. Af en toe mag haar ge boortestreek zich nog eens op een tentoonstelling met haar werk verheugen. Ze is lerares in het artistiek hoger onderwijs en het hoger kunstonderwijs aan het Sint-Maria insti tuut in Antwerpen en is lid van de Koninklijke Wase Kunstkring. Veerle Rooms is ook geslaagd als leerkracht ho ger kunstonderwijs voor 'grafische druktechnie ken', ook in het 'ambt zeefdruk en illustratie', het 'ambt van steendruk' en het 'ambt van diepdruk hoogdruk'. Tot nu toe behaalde ze in totaal 33 prijzen, uitgereikt in binnen- en buitenland. Muurarfragmenten en stillevens zijn de hoofdmo tieven in Veerle Rooms' recent grafisch werk. Stuk ken papier, soms opgerold, soms weer anders gema nipuleerd en stukken stof zijn de elementen waar mee ze de helemaal niet ver gezochte stillevens samenstelt. De beelden die ze hier oproept zijn in elk drukkersatelier rechtstreeks waar te nemen. De abstraktheid en de geometrie van de objekten dragen de aanleiding tot half figuratieve, half ab- strakte werken in zich. Muurfragmenten lenen zich sowieso uitstekend tot grafisch werk. Rooms geeft de materialen vorm door middel van een intens en beredeneerd spel met licht en schaduw. In de opbouw is het werk zuiver grafisch en uiterst konstruktief, later worden de etsen met akwatint opgewerkt. De aangewende tinten zijn grijs of in elk geval gedempt. Door zich op fotografisch werk te bazeren is een gelijktijdige bestudering van de ontleding van de vormen in konstruktieve gegevens én het interpre teren van de tonen mogelijk. Meermaals zien we een reeks van werken, zoals Voorgevel I' en 'Voorgevel II', dat zijn steendruk ten, op groter formaat herwerkt en in een andere echniek, potlood en pastel, uitgevoerd (Een Voorge vel Ergens I en II). Veerle Rooms gaat niet over één nacht ijs. Ze komposeert, stelt samen, interpreteert, analyseert, werkt uit, herwerkt, zoekt variaties en komt tot prachtige resultaten. Sober, statisch en indrukwekkend K.L. Vrydagavond 4 november te 19u30 had in de feestzaal van het gemeentehuis van Hamme de opening plaats van de jaarlijkse boekententoonstelling die ingericht wordt door het Hamse Winkelcentrum De Plezante Slang, in samenwerking met een plaatselijk boekhandelaar. Er zyn in deze winkelstraat twee boekenwinkels, die elk jaar, om beurt, aan deze tentoonstelling hun medewerking verlenen. Onder de zeer talrijk opgekomen aanwezigen, bemerkten wy auteur Jef Geeraerts en de plaatselijke schryvers Jef de Pillecyn en Edmond De Rauw. De inleiding werd verzorgd door de voorzitter van dit Hamse winkelcentrum, Gerard Moens. I Kaart: Xid-Aie Op 9 november werd de plaat van David Rusael en fofielle Smits met Guitar-Duets van Fernando Sor i ie New Katrol Alley aan de Regentiestraat 19 in Niklaas voorgesteld. foto's van René Magritte worden in de Galerij van ie Akademie, Kerkstraat 9 in Waasmunster ten tongesteld. 'Zoala hij in zijn schilderijen de samenstellende tementen schikte om 'een andere wereld' op te "^pen, zo amuseerde René Magritte er zich in zijn 'rijo tijd ook mee, zijn vrouw en vrienden in een fefantazeerde situatie te plaatsen en ze door één of ">dere van zijn naaste te laten portretteren. Een jW van wat van deze foto's overblijft, wordt hier ■Wn gebracht.» De vernissage heeft plaats op 12 november om 11 u. J. De Vos verzorgt w inleidende toespraak. Verder vrij toegankelijk °P 12-13 en op 19-20 november, de zaterdagen van 'Hot 17 u en de zondagen van 10 tot 17 u «Zicht op Belaeleis een tentoonstelling die op j^rdag 12, zondag 13 en maandag 14 november in W Gemeentehuis van Belsele doorgaat. De organi se ifl in handen van De Belseelse Kunstvrienden. |°egang van 14 tot 20 u. heemkundige kring De Souvereinen richt een j^fdracht in op vrijdag 18 november om 20 u in «Cultureel Centrum, Torenstraat in Lokeren. De "ew Alfona De Belie, voorzitter van het Verbond Oudheidkundig Bodemonderzoek in Oost- *4*nderen zal spreken over de opgravingen van de 'yjoelo-abdij in Klein-Smaai. De voordracht wordt "«dia's opgeluisterd Iedereen is welkom. 'Op zaterdag 19 november wordt de tentoonstel- -"jferuimte van de New Katrol Alley aan de Regen- "wraat in Sint-Niklaas geopend. De organisatoren S®ken een gratis vat weg. Om 20 u heeft de JtoniMage van de tentoonstelling met werken van j7™x>niat Daniël Junieus plaats. Ter gelegenheid K^eft de Kleine Uitgeverij een publikatie uit r* goèxpoeeerde kartoons Daniël Junieus, on- jS andere lay-out man bij De Standaard en Het wiW8blad.' zal aanwezig zijn. Ook Hans Muys, die inleiding voor zich neemt. fondag 20 november brengt Koen StaasijnB eigen P/®e laar voren om 11 u in de New Katrol Alley 840 <le Regentiestraat in Sint-Niklaas. K.L. Kultureel «Het ligt niet in onze bedoe ling, aldus inleider, om van deze boekenbeurs een louter kommerciële aangelegenheid te maken. Integendeel, wij wil ier. dit uitbouwen tot een be langrijke plaatseijke kulturele manifestatie Wij stellen met genoegen vast dat het aksent van deze boekententoonstel ling in hoofdzaak ligt bij de taak die het boek in onze sa menleving te vervullen heeft. De mens beschikt nu steeds meer en meer over vrije tijd, door o.a. de inkorting van de arbeidsduur. Daardoor krijgen wij ruimschoots de gelegen heid ons geestelijk bezit aan te vullen en verder uit te bouwen. Men kan zich verdiepen naar hartelust in onze geschiedenis, de kunst, biografieën, poczie en zoveel meer, en dit dank zij het bock. Maar men heeft op deze boekenverzameling niet alleen gedacht aan de volwas senen, ook de peuters en kleu- isfs zijn piet vergeten. In uc-?-ê kleine boekjes zit een stuk ba sis voor hun cstetische vorming en hun taalgebruik. Cicero schreef ooit eens dat een mens maar twee dingen nodig had, namelijk een tuin en een boek. Deze beide zaken hebben ze ker nog niets van hun waarde ingeboet. De mensen van de 21ste eeuw zullen misschien wel op zoek moeten gaan naar een tuin, maar de boeken zul len zeker nog ruimschoots in hun bereik liggen. Deze we reld zonder boeken is gewoon onvoorstelbaar. Daar waar het boek vroeger een voorrecht was voor de hogere burgerijis het nu een onmisbare hulp ge worden voor iedere mens. De boeken helpen ons meer te halen uit het leven; zij verrij ken onze vêP-St. Het was tot slot de schepen van Middenstand, Joseph De Gcyter, die deze boekenbeurs voor geopend verklaarde. Hij feliciteerde de leden van het Hamse Winkelcentrum De Plezante Slang, met hun opge zette boekenbeurs en hoopte dat zij het verdiende sukses zouden mogen kennen. Deze boekenbeurs is nog toeganke lijk tot en met zondag 13 no vember, waar beslist iedereen aan zijn trekken kan komen. (b.d.) Hamme. De belangstelling was groot tijdens de opening van de boekenbeurs ingericht door het kultureel komitee in de feestzaal van hgt opmeen^fhiji* (\'h). Ontmoetingscentrum 't Klokhuis is reeds aan een tweede «Alternatieve Boekenbeurs» toe. Na het sukses van vorig jaar kon het niet anders of dit initiatief moest verdergezet worden. Dit jaar pakt men uit met een, zo mogelijk, nog gevulder programma. Nee, geen echt ronkende namen, maar het aksent op het andere boek en het oog op de eigen streek. Dat laatste dan vooral in de avondprogramma's. Maar eerst de boekenbeurs zelf. Er worden steeds ver wacht van een hele reeks uitge verijen uit het alternatieve circuit: Kritak, Epo, de Geus, VAKS, Oxfam, AIB, Sago, Energie Anders, De Groene Water man, Informatief Spelmate riaal... De stripfanaten zullen ver zorgd worden en een boel kin derboeken kunnen, vooral om deze tijd van het jaar, niet ontbreken. De beurs loopt op zaterdag 19 en zondag 20 november, tel kens van 14 tot 22 uur. De avondprogramma's Zaterdag 19 november om 20 uur: Wie blijft weet hoe men schrijft... Zoals we dat in Antwerpen geleerd hebben moet een goeie boekenbeurs vergezeld gaan van minstens één geanimeerde babbel met... En waarom niet de Hamse huisvlijt aan bod laten komen of Mon De Rauw, Hugo De Looze en Jef De Pillecijn in gesprek met boe- kenvreter-van-de-avond Pat Vanderhaeghe. Hugo De Looze: «75 jaar Vi gor-Wuitens», een terugblik op de geschiedenis van de Hamse voetbalklub van 1908 tot 1983. Een werk van 210 blz. met een honderdtal origi nele illustraties. Mon De Rauw: «Zo leefde Hamme», een kijkboek dat met zorg werd samengesteld aan de hand van vele unieke foto's, prentkaarten en doku- menten. Een tocht door de rustige, gezellige sfeer van vroeger. Het bock telt 128 blz. en bevat 200 foto's en prent kaarten. Jef De Pillecijn: «In de Mist». In deze roman, het eerste deel van een trilogie, schetst de au teur de jaren van twijfel en angst die uit W.O. 2 het bittere erfdeel vormden voor een nieuwe generatie die moest schoolgaan, groot worden, maar geen recht verwierf op volwassenheid vooraleer de waanzin zich in een nieuwe wereldoorlog jarenlang had vastgevreten. Een boek vol er- Hamme. De heer Moens van het kultureel komitee tijdens zijn inleiding bij de opening van de boekenbeurs, (vh) varingen, los van ideologisch zijn boek «De 200 rijkste fami- reld van holdings en miljo- gedaas en verpolitiekte presen- lies» voor. Het betreft hier een nairs. Enkele hoofdrolspelers tatie. studie die naam en toenaam de Société Générale, dë Bank Zondag 20 november 20 uur: vermeldt van de rijken in Bel- Brussel Lambert, de families de auteur René De Preter stelt gië, geld en macht in eenwe- Bekaert, Gevaert en Solvay Dendermonde. Natuurlijk ging de aandacht de vliegtuigen, (vh) de jongens naar de auto's, de moto's en

De Voorpost | 1983 | | pagina 23