Kalme gemeenteraadszitting in Lede Ontslag gemeentelijke kulturele raad Erpe-Mere Stekense modelbouwers leren vliegen KSA-topdag te Dendermonde Jeugdklub Jongeren zagen niet, vzw in wording i 10 - 25.111983 - De Voorpost Vorig weekeinde hield de Stekense Modelbouwklub een tentoonstelling in het Gildenhuis. Met deze tentoonstelling wil de klub om de twee jaar eens naar buiten treden, de geïnteresseerden laten kennis maken met de werking van de klub én de resultaten van de leden. Op deze tentoonstel ling waren ruim vyftig «modellen» te zien van vliegtuigen, zweeftoestellen, helikopters en ook enkele auto's en sche pen. Tegelijk werd door de klub ook een grootse steun- kaartenaktie georganiseerd, dit natuurlijk om de klub financieel leefbaar te houden. De bedoeling van de Stekense Dendermonde. De Leiding en de leden van de KSA Sint Jan Berchmans v van Krist us Koning (v) •rde het feest Op 20 november vierden de Dendermondse jeugdbewegin gen het feest van Kristus Koning. By de jongens van KSA St.-Jan Berchmans werd dit gevierd met de Topdag; één van de hoogtepunten uit het KSA-repertoire. Allereerst werd er een eucha ristieviering opgedragen waar na iedereen door een symbo lisch tintje opgenomen werd in zijn leeftijdsgroep. Om de eet lust bij onze rakkers op te wekken werd er een partijtje rugby gespeeld, leiders-leden. De uitslag is totnogtoe onbe kend gebleven, alleen de vuile broek en de blauwe plek zijn de resultaten. Na de verzamelingsfluittoon werden we allen vergast op koeken en chocomelk. Met on ze buik vol speelden we enkele spelletjes en we werden door de bonds het spel uitgelegd. Herrie in het kaartspel was de titel. Een magiër had al de zwarte kaarten omgetoverd in rode en omgekeerd. De op dracht aan de KSA-ers was om door middel van spelletjes en andere opdrachten, bij de, droevige kaarten, punten te scoren. Deze droevige, ver keerd gekleurde kaarten zaten op verschillende plaatsen in de stad, maar de apotheose was in het stadspark waar we een schat moesten zoeken, dat na het pak geopend te hebben snoep bleek te zijn. Tijdens de namiddag moesten we wel op onze hoede zijn want de tovenaar was op ronde en bezat de kracht van, wan neer men niet plat op de buik lag, punten af te nemen. Teruggekeerd naar de lokalen op de Mariakring stonden de moeders al op hun uitgeputte bengels te wachten. De KSA-vergaderingen zijn er voor alle kinderen vanaf 5 jaar iedere zaterdagnamiddag van 14.00 tot 17.00 uur. Modelbouwklub is, de leden er toe aan te zetten en te begelei den bij het bouwen van vlieg tuigjes op schaal, die nadien worden uitgebalanceerd en worden gebruikt bij het radio- geleid vliegen. Natuurlijk krij gen de leden ook ruimschoots de gelegenheid om deze radio- geleide modellen te leren be sturen. Gemiddeld duurt dat zo'n kleine twee jaar vooraleer een nieuweling dit vliegen on der de knie heeft, al zijn er jaar, waarin een serieuze v steeds uitzonderingen... zekering (tot 200 miljoen per besturen er zelfgemaakte mo dellen van de meest uiteenlo pende soort: van ouwe twee dekkers tot F 16, van zweef vliegtuigjes tot helikopters... De klub wil doelbewust het aantal leden beperken tot 25. Vermits er nu 15 leden zijn 1 kunnen er dus nog een tiental Regionale kwis in 't Waaslanjl. Enkele honderden kwissers bijeen in de k bij. Geïnteresseerden kunnen kollege (dw) daarvoor kontakt opnemen met Lucien Provo, Dorpsstraat I 30 te 9090 Stekene. De leden betalen 1.000 fr. lidgeld per Wat kost dat? De basisuitrus ting komt op zo'n 20 25 duizend frank en daarmee kan je heel wat jaren «vliegen» én dus plezier beleven aan je hobby. Sinds 1980 heeft Stekene een geval) is inbegrepen. Leden minder dan 18 jaar betalen 750 fr. en het tweede lid van een gezin betaalt enkel de verzeke ring. De beperking van het aantal leden is er omwille van enkele technische problemen modelbouwklub. Voorzitter is elke zender (waarmee de vlieg- Herman Van Nieuwenhuyze, sekretaris Lucien Provo, ter tuigjes worden bestuurd) heeft een frekwentie en die frekwen- reinkommissans Patrick De ties zijn beperkt én op het Bock terwijl Johan Van Pethe- gem instaat voor de public re lations. Ze huren een «vlieg terrein laat de klub slechts 3 tot maximum 4 vliegtuigjes te gelijk in de lucht. Dit laatste is n veld» in de Damstraat, waar de voornamelijk een kwestie van Kegtonale kwis in t Waasland. De Voorpost kwam met liefst twéé ploegen a_.. leden elke zondagnamiddag veiligheid, zowel voor de leden deze door persmensen georganizeerde kwis. De vier links vormden het «sportievtïm als voor de toeschouwers. de vier rechts het «algemene». Vooraan v.l.n.r. Geert Van Acker, Marc Naudts, De BeEr Vloebergh en Jan Verheyen. Op de rij achteraan Hugo Aerts, Gerard De Beult, 0 Meul en Pascal Sertijn (Iv) kunnen komen «leren vliegen» onder leiding van enkele men sen met heel wat ervaring. Ze Een aantal weken terug werd er beslist door de leden van de jeugdklub 'Jongeren zagen niet' uit Overmere om een v.z.w. op te richten. Een algemene vergadering werd samengesteld uit een 30-tal leden-medewerkers en het zyn ook zij die de raad van beheer verkozen hebben en die er zullen over waken of de R.V.B. haar taak naar behoren vervult. In deze R.V.B. werden ook een aantal volwassenen verko zen van buiten de jeugdklub en dit om ook een kritisch geluid van buiten te horen. De men sen die dan iets kwijt willen over de jeugdklub. kunnen dit dan doen via deze mensen. We willen het dus sportief opne men en iedereen de kans geven om zijn of haar stem te laten horen. We zijn er vast van overtuigd dat de volgende mensen dit alvast op een eerlij ke en gemotiveerde wijze zul len doen Het zijn Van Dien derenWalter. Van Herrewe- gen Lutgarde, Meganck Mar leen, Van Vaerenbergh Pa trick en Vander Stricht Her man, die hiervoor verkozen werden als beheerraadsleden. Verder zijn er nog Van Laere Francis die als lid verkozen werd, Sichien Linda als pen ningmeester, Temmerman Cristelle als sekretaris, Van Hee Franky als ondervoorzit ter en Meganck Wim als voor zitter. Met deze ploeg van mensen zullen de eerste twee jaren moeten doorgebracht worden. De sdtatuten dienen echter wel nog te verschijnen in het B.S. en dan begint de termijn te lopen. Door middel van deze struktuur hopen de jongeren de kontinuïteit van het jeugd huis te kunnen verzekeren. Er wordt verder ook opnieuw veel belang gehecht aan de 'vinger in de pap-vergaderingen', waarin jongeren voorstellen kunnen doen om aktiviteiten tc organizeren. De jongeren hopen dan ook dat iedereen hier zoveel mogelijk gebruik zal van maken, zodat de wer king verder kan uitgroeien. Dat de 'J.N.Z.' alvast weer in de goede richting zit, bewijst de volgende kalender voor de komende weken 2-12: Sint-Niklaasavond in het jeugdhuis met verkiezing van de mooiste zwarte Piet. 9-12: Gespreksavond met als onderwerp: «Vreemdelingen in België'. 11-12: Peter Gabriëi-avond in het Jeugdhuis. 17-12: Filmavond in zaal Fina, Dendstwg. 'In de ban van de ring'. 23, 24, 25-12: Eindejaarsaktie: kaarsenverkoop, zingen van kerstliederen, bezoek aan be jaarden. 30-12: Afsluiten van het Oude Jaar met surprisen. 7-1: Science Fiction Fuif in de voetbalkantine van SK Over mere. 21-1: Filmavond in Zaal Fina, Dend. slwg. 'Missing'. Verder is het ook altijd moge lijk om de zaterdagavond het 'coctail van de week te komen drinken en wordt er de kans gegeven om andere muziek te draaien aan gewoonlijk'. En tot slot hebben we nog een kookkursus die wordt georga- nizeerd in samenwerking met het Centrum voor Werkende Jongeren uit Dendermonde. Het verloop van de kursus ziet er als volgt uit: In de voormiddag wordt er besproken wat er 's middags op tafel zal gebracht worden. Door zelf inkopen te doen gaat men prijsbewust tewerk gaan. Daarna start de bereiding van het middagmaal. Voor de na middagen zijn er de volgende voorstellen, maar de beslissing ligt bij de deelnemers. Keukeninrichting, bezoeaan een kruidentuin, bespreken van het wereldvoedselprob leem, het nut van verbruiker sorganisaties, film 'vanwaar komt ons eten?', toevoegsels van voedingswaren,. De deelnameprijs is afhanke lijk van de gerechten die men bereidt. De kosten worden ge deeld onder de~deelnemers De dagen waarop deze kursus doorgaat, zijn de volgende: Zaterdag 10 dec zaterdag 17 dec., dinsdag 27 dec., donder dag 29 dec. teleksn van 9 u. tot 17 u. Iedereen die wenst, kan zich inschrijven voor deze kursus en dit liefst zo vlug mogelijk. Te bezorgen ofwel in J.Z.N. ofwel bij leden van het bestuur. U ziet het, de mogelijkheden zijn er. grijp nu ook de kansen. Meer inlichtingen kunnen steeds bekomen worden of in het jeugdhuis of bij be stuursleden Modelbouwers in Stekene. was er heel wat belangstelling in het Gildenhuis dbr1 De vaste aanwezigen bij gemeenteraadszittingen in Lede zyn een en ander gewoon. Scheldwoorden, verdraaiingen van uitspraken, gewild naast de zaak praten, enz. Zoals de agenda van de laatste gemeenteraad liet veronderstellen bleven de schaars opgekomen geïnteresseerden ditmaal verstoken van al dat fraais. Het werd een ongewoon kalme raadszitting met enkele schaarse tussenkomsten van de oppositie die weinig nieuwe elementen aanbracht. De oppositie keurde dan ook alle punten, uitgezonderd één goed. De volgende raadszitting die gepland zou zyn voor 20 december zal waarschijnlijk rumoeriger verlopen want tegen die datum zou de begroting klaar zijn. Het is duidelijk dat ook in selijke Gemeentelijke Biblio- leum op aardgas, waardoor Lede strak de buikriem aange- theek dat verhoogd wordt naar rechtstreeks ruim 300.000 fr. spannen wordt door het be- 100 fr. voor een heel jaar (de per jaar uitgespaard zou wor stuur, dit om verhoging van uitlening is gratis). Deze ver- den, waarbij de gemeente dan opcentiemen en andere ge- hoging werd met klem verde- nog van de Interkommunale meentelijke lasten te voorko- digd door de schepenen Mer- interesten op het aardgasver men. Dat weerspiegelde zich tens en Hcnderickx. Een ander bruik terug zal trekken. Daar- ook in de agenda: géén belang- belangrijk punt was de kennis- enboven is investering in stoc- rijke openbare werken, geen geving van het aangepast to- kage van een voorraad petro- dure aankopen enz. Belangrij- taal rioleringsplan dat door leum niet meer nodig. Schepen ke oorzaak van het financiële meerderheid en oppositie aan- Minncbo verdedigde hierna de probleem in Lede is, net zoals vaard werd. Dit terwijl tijdens OCMW-begroting 1984 en in al die andere gemeenten, de vorige legislatuur het toe- prees de Vaste Kommissie van uiteraard het laattijdig betalen ndertijd opgestelde van de toe- het OCMW die de begroting van achterstallige financiële nmalige oppositie (toen ook opstelde voor de realistische tussenkomsten van het centra- CVP) verworpen werd. aanpak en zuinig beheer. Het Ie bestuur. De donkere wolken Twee punten betroffen het taksreglement op ontbrekende die duidelijk hingen boven de OCMW: drie begrotingswijzi- parkeerplaatsen lokte, net Leedse financiële toestand bij gingen en de goedkeuring van zoals elk jaar, enige reaktie het opstellen van deze agenda de begroting 1984. Twee be- van de oppositie uit. Het laat- trokken echter onverwacht grotingswijzigingen hadden ste punt in openbare vergade- weg toen de volgende dag een betrekking op aankopen van ring. het bedrag voor het opha- cheque van enkele miljoenen defekte of versleten toestellen len van het huisvuil, dat niet van de centrale overheid in de 'n het Rusthuis (TV, koelkast, verhoogd wordt, werd door brievenbus van het Leedse ge- wasmachine, stoelen enz), en schepen Mcrtens aangevoerd meentehuis gedeponeerd een belangrijke beslissing door en verdedigd en het werd door werd Bij de belangrijke pun- het Vast Bureau om in het meerderheid en oppositie ten die behandeld werden in- Rusthuis voor de verwarming goedgekeurd, schrijvingsgeld voor de Plaat- over te schakelen van petro- Provinciale prijzen 1984 Voor 1984 zullen door het Provinciebestuur van Oost-Vlaanderen volgende prijzen wor den uitgeschreven: Letterkunde: essay en monografie (35.000 fr.: provinciale prijs; 15.000 fr.: premies). Paul de Montprijs voor toneel: tekst voor een avondvullend toneelwerk (25.000 fr.) Geschiedenis (25.000 fr.) Heemkunde (25.000 fr.) Volkskunde (25.000 fr.) Familiekunde: familiegeschiedenis (25.000 fr.) Instrumentale muziek: elektro-akoesti- sche kompositie (25.000 fr.) Vokale muziek: kompositie voor solo zang en piano (25.000 fr.) De uiterste datum voor het inzender der werken voor al deze prijzen werd bepaald op 31 januari 1984. Kunstambachten: keramiek - 25.000 fr. Data voor het indienen der werken: 14 en 15 juni 1984 Plastische kunsten: beeldhouwkunst 35.000 fr.: provinciale prijs. 15.000 fr,: eervolle vermelding. Data voor het indienen der werken: 6 enII september 1984. Fotografie: 15.000 frprovinciale prijs 10.000 fr.: eervolle vermelding 5.000 fr.: eervolle vermelding. Uiterste datum voor het indienen der wt ken: 14 september 1984. Al deze prijzen zijn uitsluitend ope voor gegadigden van Belgische r teit. Bovendien dienen zij in Oost-V ren geboren te zijn of er op de vastge datum van inzending ten minste v wettelijk gedomicilieerd te zijn. T gen zij nog niet eerder met een gelijkwc ge provinciale prijs of hogere prijs ir de genre bekroond zijn. Het algemeen reglement, alsmede d zondere reglementen voor de diverse prijzer afzonderlijk zijn op eenvoudige, schriftelijke of telefonische, aanvraag te bekomen bij de Provinciale Dienst voor Kulturele Aangele genheden, Bisdomplein 3 te Gent (tel. 091' 25.30.01). Dendermonde. Het Guildhall Strong Ensemble was te gast in de dekanale kerk kader van Jeugd en Muziek. Er was heel wat volk komen opdagen voor dit konc. Dat het niet zo best boterde tussen de bestuursleden van de gemeentelijke kulturelennl en het gemeentebestuur van Erpe-Mere is een publiek geheim voor de leden vuil onderscheiden verenigingen. Misschien was de verstandhouding niet vijandig toch de wisselwerking zoek. Daarom en mede door andere zij het dan kleine detaikI ongenoegen heeft het bestuur van de GKR in zyn laatste vergadering besloten I kollektief ontslag te nemen. Unaniem wensen zij met een verdere werking ij r adviesorgaan te stoppen en de volledige verantwoordelijkheid over te dragen aanktj i college van burgemeester en schepenen. Tot daar de mededeling van het dagelp! bestuur. In hoofdmotivatie bepaalde vanwege het gemeentebestuur, het leven te houden; dat'taj Bovendien is hij niet gelukkig college wel de mond vol hd| over het feit dat de schepen van inspraakorganen en dtn kuituur uitblinkt door zijn wel wilde (en wil) opt' (men verwees naar de ge voorzitter Dany Erpels dat, zien «sommige gebeurtenissen en ervaringen, in het huidig stadium, het niet meer voor afwezigheid op de vergaderin- mogelijk acht om zich volledig gen. Op basis van deze motiva- in tc zetten». De bekomen re- sultaten bieden hem geen vol doende positieve vooruitzich- tie bood ook de ondervoorzit ter. Guido Ossemerct, zijn ontslag aan en, verduidelijkte r en beschouwt het als dat de kulturele raad zich een nutteloze verspilling van steeds «boven alle politiek spel energie. Nochtans heeft D. Er- opgesteld heeft; dat de GKR pels, opvolger van D. De steeds geijverd heeft voor so- Boeck, veel verdiensten waar- cio-kultureel werk, een werk- voor hij verleden jaar nog de wijze blijkbaar niet toegelaten kultuurprijs van Erpe-Mere door het College». Als derde toegewezen kreeg. Voor de man van het dagelijks bestuur toekomst had hij nog een rui- volgde Willy Van Dclsen die ker van socio-kulturelc plan- het opgeven van een wclge- ncn maar aangezien het ge- meende werking betreurde meentebestuur de werking vooral omdat de oorzaak te weinig of niet stimuleerde, zoeken is in het onbegrip en de twijfelt hij aan een ware sa- politieke engheid vanwege het menwerking en voelde hij het gemeentebestuur. De andere aan «als bedrog tegenover de bestuursleden volgden het da- bestuursleden» om op die basis gelijks bestuur in hun opvat- skomraij pgeriduf met hel j- Hamme. Alternatieve boekenbeurs in het Klokhuis (vh) Sint-Niklaas, Ceciliafeesten. Bij harmonie De Kunstvrienden werden vereremerkt Frans Lijssens, Edward Lentacker, Gerard Van Puyvelde (alledrie zestig jaar muzikant), O mer Quasten en Louis Van Laere (veertig jaar muzikant), Leon Rodriguez (35 jaar aktief). Hostessen Emmy De Decker en Clara Peelers zijn tien jaar in die funktie en de h. Van Zunderen werd gehuldigd voor het behalen van de gouden medaille. Burgemeester De Vidts woondede huldiging bij (dw) verder te werken Nochtans geeft hij toe dat. op Unaniem kwam men administratief vlak. alles be- de volgende besluiten: trekkelijk vlot verliep alhoe wel van ideale wisselwerking in de praktische zin weinig tc vin den was. De gewezen voorzit ter beklaagt zich vooral over het gebrek aan morele steun ting en steunden hun houding. ).a. tot ■dat het in de huidige omstandigheden weinig of geen zin heeft om een kultuurraad. die toch ge negeerd wordt door het ge meentebestuur als het om ern stige zaken gaat. kunstmatie in lelijke verkcerskt doch eenmaal ze opget en niet meespelen met meentclijk spel gewoon»:® de doofpot gestampt kot# dat de wanverhouding inj handeling tussen de spottrf en de kultuurraad doorl gemeentebestuur te o>«| dclijk is en daar zeker b# gen tussen zitten die ntftd maken hebben mei sporn# fening of socio-kult® werk-. Ondanks al deze wrijving» de GKR toch bereid te werken. Hieraan echter zekere voonKj verbonden zoals de telijkc-politicke basis ver moet zijn t.o.v een em socio-kulturccl advies^5 en dat de inbreng van leidsmensen een morele zou zijn voor hel bestuur' hierdoor een nog betere king zou kunnen verzeke"

De Voorpost | 1983 | | pagina 10