Een school voor ouders in Sint-Niklaas St.-Kamielschool te Aalst in pentekeningen Kunstschilder Martial Nijs met gerealiseerde droomtaferelen Eindej aarsakti viteiten in 't Hof te Puttens» te Lede Herwig Van Holsbeek in Galerij Pieter Coucke te Aalst Marleen Gerlo exposeert in Waasmunster De Voorpost ruimte en werkhuizen, werden elektriciteitsleidin- ekteer ichouv i terst- i aterei ïkuns - jade d; jeten grafie tiek is tadsbs 'F op ■4 tebre te kaa mtooi 3 28 wi alle e: van 1 eens r unst t telijk I ogeze II verk b bo result Het ironis il. len i) oei snede n telekti r axlibri amm< iet d. Of lief ed vai ne de ei: ze Ise ke 't amela ok iriscei tri het ee ig voc ag en tenals verk i uitvc rden s con buit E van breid Bn va; Bn zoa i vedel interi voor i-Hube: het er fi inte 1 in hi ca An Festive Bru: Het Terapiecentrum, Grote Markt 37 te Sint-Niklaas, organiseert zijn derde ouderkursus. Hierin kunnen ouders met elkaar en met deskundigen praten over hun kinderen en samen leren hoe anders, beter, en met minder konflikten om te gaan met elkaar De kursus bestaat uit een lessenreeks van tien avonden. Er wordt geen nieuwe opvoedingsmethode opgedrongen. Wel wordt geprobeerd om tot een eigen, aangepaste, en bevredigende manier van omgaan met je kinderen te komen. Dit gebeurt, via theoretische inzichten en vooral via veel oefenen. De groep zal bestaan uit maximaal vijftien deelnemers. Er is geen bepaald studieniveau vereist. Indien mogelijk is het best dat beide ouders deelnemen, maar het is niet noodzakelijk. De lessen vinden plaats op tien dinsdagavonden, van 31 januari t/m 10 april 1984, telkens van 19.30 uur tot 22 uur, in het Terapiecentrum. De deelnameprijs voor de ganse kursus bedraagt 1500 fr., of 2000 fr, per ouderpaar. Indien u intresse hebt kunt u meer konkretc informatie, en eventueel een inschrijvingsformulier aanvragen bij het Terapiecentrum, kinderdienst, Markt 37 te Sint-Niklaas. tel. 03/776.47.74, De inschrijvingen worden afgesloten op 10 januari 1984. Geschenken- en Boekenbeurs in Netwerk Aalst Alvorens een paar pittoreske hoekjes van het Don Bosco-Instituut, de vroegere St - Kamielschool uit de gelijknamige straat te Aalst, onder de mokerslagen van vooruit gang en modernisering vallen wüde het personeel van het BuSO, het Buitengewoon Sekundair Onderwijs, deze merkwaardige hoekjes vereeuwigen in pentekeningen. Mede met als bedoeling de financiële toestand van het instituut ietwat te verbeteren. Dit dan door pentekeningen van personeelslid, eerste schepen van Erpe-Mere Hein Mallefroy. Een reeks van vijf merkwaardige pentekeningen in een passende kaft aangeboden aan de prijs van 350 fr. Een stille herinnering alleszins voor duizenden die hier hun eerste opleiding genoten. Intussen een middel op ten behoeve van de aankomende generatie een duit in het zakje te doen bij het opfrissen van dit stukje Aalsters patrimonium uit de «stormachtige., laatste eeuwwisseling. Reeds voor de vierde maal organizeert Wereldwinkel Aalst een geschenken- en boekenbeurs. Deze keer met als tema een heet hangijzer, «Vrede en Ontwik keling... Als vereniging die opkomt voor de belan gen van de Derde Wereld legt ze uiteraard specifieke aksenten in de hele vredesdiskussie. Zo wordt gesteld dat «het onrecht in. de Derde Wereld en de tegenstelling tussen het machtige Noorden en het verdrukte Zuiden een belangrijke bedreiging vormt voor een duurzame wereldvrede». Werken aan ontwikkeling wordt dan ook be schouwd als werken aan de vrede. Op de 18 dagen kost de bewapening zo veel als wat tijdens een gans jaar naar ontwikkeling gaat. Ont wapenen blijft een basisvoorwaarde om te komen tot verdere ontwikkelingshulp. De beurs is toegankelijk op vrijdag 16 dezer vanaf 19 u, op zaterdag 17 vanaf 9 u en op zondag 18.12 van 10 tot 18 u. Elke dag is er een merkwaardige aktiviteit. Op vrijdag heeft Mare Heirman het over zijn boek «Overbewapening en onderontwikkeling», op zater dag presenteren Marc Van Schandevijl en Eric Vadecaveye hun groot ontwaakliederenboek «Wij staan scherp» waarna het «Brecht-Eisslerkoor» zorgt voor passende illustratie en op zondag hebben Jan Bosschaert en Guido Van Meir het over hun strip «Pest in 't paleis». Wat betreft de geschenken is er een ruime keuze siervoorwerpen uit de Derde Wereld en doorlopend is er een tentoonstelling over de geschiedenis van strijdlied en vredesposters via video's. Toegang gratis. LH In 't Apostelken te Aalst Bi het Mijlbeeks «Apostelken» maakten we kennis met werk van Martial Nijs, Alt Rodenbachstraat 54 te Lede. Een man die reeds heel vroeg omsprong met potli kleurtjes en die als magazijnier te Aalst bij Duparc aan zijn brood kwam. Toen hem tot inaktiviteit dwong hij raadpleegde zowat alle specialisten, pro aocupunctuur en kruiden kreeg hij tijd en gelegenheid zijn hobby uit te Professioneel dan. [positi Oudste vrije niet betaalde school in België? Deken De Vos, voorzitter en afgevaardigd-beheerder die samen met personen uit het politieke, het rechterlijke en het bedrijfsleven de Raad van Beheer uitmaakt en als Inrichtende Macht fungeert, schetste bondig de zeei gevarieerde histo riek van deze school. Zowat een eeuw geleden werd in de druk bevolkte arbeiderswijk St.-Job ge dacht aan het oprichten van een school. Pastoor-deken De Blieck en de familie van rechter Albert Liénart wa ren hiervan de initiatiefne mers en realisators. Liénart die woonde op de plaats waar momenteel de Kre dietbank aan de Grote larkt gevestigd is had vee kinderen: Kamiel en abella. Beiden lagen aan basis van enerzijds de -Kamielschool voor jon- ens en de St.-Vincentius- ihool voor meisjes. Op 9 ovember 1896 schonk Ka- liel de school aan de stad. et bas-reliëf, erkend cadsmonument, in de oort van de school vereeu wigt trouwens dit gebaar. Het was de periode toen leerkrachten nog zonder di ploma konden fungeren «Onderwijzer» Mr. Van Heu ver zwijn werd priester en later direkteur zonder klas van de zich steeds uit breidende school «Suske Fix» zoals hij in de volks mond werd genoemd zou later op dezelfde dag als zijn huishoudster op ruim 90-jarige leeftijd over lijden. In de St.-Kamielschool wer den ook avond- en zondag leergangen georganizeerd wat voor heel wat mensen uit de hele regio van buiten gewoon nut bleek te zijn en voor velen een springplank om hogerop te geraken Ander belangrijk figuur uit de Aalsterse onderwijswe reld was mijnheer De Wae- geneer, een onderwijzer uit Nederbrakel die aan de St.- Kamielschool fungeerde en van daar naar de Meule- schettestraat trok. In 1911 startte hij met Technisch Onderwijs avondschool wat dat uiteindelijk evolueerde tot wat het huidige VTI Aalst werd. Ook de huidige Handelsschool van het St.- Maarteninstituut dankt zijn oorsprong aan wat reeds was gesticht want de avond school werd overge- nam de St. -Martinusparo- chie in 1963 de klassen over en vestigde het Don Bosco-Instituut in de on dertussen tot wijkschool omgevormde Kamillekens- school. In 1967 verrees in de moes tuin een eigentijds kom- pleks waarna de school snel uitbreiding nam tot 190 leerlingen in 15 klassen. Een der belangrijkste trou wens van de hele provincie. Licht op groen voor de op richting van Buitengewoon af noodzakelijk. Naast ge boden hulp door instellin gen en organisaties, hetzij van partikuher of van open baar nut, blijft het moeilijk de nodige fondsen samen te brengen. Toch werd reeds heel wat gepresteerd. Reeds verwezenlijkt In samenwerking met in richtende macht en eige naars werd de oude blok links aangepast en omge vormd tot werkhuizen, werd de oude blok rechts omgevormd tot kantoor- Het wordt stilaan een gewoon te dat t.g.v. de jaarwisseling galerijhouder Joris De Smet van de VTB galerij 't Hof te Puttens» in Lede een speciaal programma op de affiche zet. Dit jaar bestaat dat uit twee delen; een groepstentoonstel ling en een geschenkenbeurs van kunstvoorwerpen. Aan de groepstentoonstelling nemen deel: de schilders Freddy Baeten, Bernard Bos schaert en Paul de Bie, de akwarellist Leo Van Cauwen- bergh en de etser Paul Van Peteghem. De tentoonstelling van artistie ke geschenkvoorwerpen be staat uit Oud Chinees porse lein en kristallen voorwerpen van Val St. Lambert, waarvan enkele getekend staan als «uniek stuk». De tentoonstelling loopt tot en met 5 februari 1984. Vrij toe gankelijk elke vrijdag van 19 tot 21 uur, zaterdag, zondag, maandag en feestdagen van 14 tot 20 uur. Gesloten op Nieuwjaarsdag. Portretten, landschappen, cartoons, stillevens, bloe men, hij beoefent zowat alle genres. Steeds met een ui terste zorg voor minitieuze afwerking en zin voor het détail zonder de globaliteit uit het oog te verhezen. Martial Nijs is een kom pleet autodidakt die zich aan geen enkel meester spiegelt doch graag zijn ei gen gang gaat en een eigen stijl ontwikkelt. Stijl die verwant is aan het romantisme en doorspekt is vaak van een dosis nostal gie. De rust, het pastorale, het landelijke, het buitenle ven boeien hem uitermate. Landschappen zijn voor hem geen fotografische weergaven van een bestaan de realiteit. Een deel van een werkelijkheid her ol der wordt door hem vaak in een totaal ander kader over gebracht en aangevuld met de vruchten van zijn eigen inspiratie en kreativiteit. Elk schilderij is voor Nijs trouwens het resultaat van een droom, een visioen dat hij via lijn en kleur poogt gestalte te geven. Kleuren die hem meest lig gen zijn bruin in alle moge lijke variaties en tinten. Niet met het paletmes doch op de gewone klassieke wij ze zit Martial aan zijn schil dersezel daarbij ultra-fijne penseeltjes van de plank hanterend. Het is voor Nijs amper noeg want ook zijn werkte prod uk ten hoi graag optimaal. Ook sneeuwlandscl boeien hem speciaal, ge ervan de vele doe dat genre die allen gen van een zeer visie. «La belle époque» met fleurige juffers en lit wat oudere heren me vel interesseert deze der uitermate en in telken waren dan oc le werken in deze bewonderen. Aalst. De ontwerper Hein Mallefroy, leraar aan de school en eerste schepen te Erpe-Mere, hier samen met de direkteur (per) Zaterdag 17 december om 20 uur wordt in de Galerij Pieter Coucke de tentoon stelling van Herwig Van Holsbeek geopend. Hij wordt er vooropgesteld sa men met de dichter Aharju, waarmee zijn tekeningen nauwe verwantschap in houden. Eerder dit jaar was het werk van Van Holsbeek te zien in Dallas in de Ver enigde Staten en was hij een van de deelnemers aan Linea 83. Daar oogstte hij heel wat sukses. Van Holsbeek legt de na druk op de eenzaamheid en de dood, maar zet daar tegenover ook de vriend schap en het leven. Hij is van oordeel dat er in elke mens een aantal facetten schuilgaan die maken dat je geen enkele levend wezen in een enkel schilderij kan voorstellen. Dat maakt dat zijn werk ook nooit af is Van Holsbeek is ook goed bevriend met de dichter Aharju die zorgt voor tek sten die bij de schilderijen horen. Ze zijn een twee-een heid die niet te scheiden is. De tentoonstelling is toe gankelijk voor het publiek van 17 december 1983 tot 14 januari 1984, elke dag van 10 u. tot 12 u. en van 14.30 u. tot 18.30 u. Op woensdagnamiddag ge sloten. HJM voortgezet onderricht van het BLO op technische ba sis. Er werd gestart met 55 leerlingen verdeeld over de afdeling metaalbewerking, houtbewerking, gezins- en nijverheidstechnieken en schilderen— behangen-gar- neren-stofferen. Snelle bloei van het BLO onder leiding van W. Van den Bossche noopte tot zoeken van nieuwe ruimte in de Meuleschettestraat 32. Ondertussen telt het BuSO reeds 108 leerlingen en is de toekomst verzekerd. Financies? Vrije scholen ontvangen wel werkingskosten doch moeten zelf zorgen voor huisvesting. De vzw «Don Bosco-Instituut» huurt een gen en sanitair vernieuwd, werden gasleidingen aan gebracht of uitgebreid, werden daken hersteld en volgde konstruktie van een lasplaats en vernieuwing van de garageruimte. Voor de nabije toekomst zijn echter nog noodzake lijk het opknappen van de ruimte voor de afdeling schilderen, het herstellen van speelplaatsen, het ver stevigen van de oude blok links en het verder herstel len van dakbedekkingen. Verder is er nog heel wat nodig als bvb. een sociaal fonds, tussenkomst voor middagmalen voor sociale gevallen, werkkledij, aller lei klein materiaal e.d.m. Pen tekenin tren Schilderijen, akwarellen en tekeningen De Waasmunsterse gemeentelijke tentoonstellings ruimte aan de Kerkstraat brengt werk van Marleen Gerlo uit dezelfde gemeente. Afgelopen vrijdag had de vernissage plaats met de Sint-Niklase schepen Lieven Lenaerts als inleider en burgemeester Strobbe als voor officieel geopend- verklaarder. Zaterdag 17 december is de tentoon stelling toegankelijk van 14 tot 18 u. en zondag 18 december van 10 tot 12 en van 14 tot 18 u. boeien en die ze bijvoor beeld op rommelmarkten opscharrelt tot strenge stil levens. Ze zijn streng van opstelling en techniek, maar speels waar het de kleur benadering betreft. De weergave van de kleur is natuurlijk maar door een selektie gebaseerd op per soonlijke voorkeur, speelt alles zich af in aardekleu- ren. Rood gebruikt ze daar bij als uitschieter. De verschaidenheid aan voorgestelde materialen is niet toevallig. De materie glas bijvoorbeeld wordt doelbewust tegenover het metalen lemmet van een mes gesteld. Het lemmet dan weer in kontrast met de heel andere struktuur van brood. Weerspiegelingen spelen een belangrijke rol. Het gebruik van kunstlicht Marleen Gerlo behoort tot de groep van kunstenaars die zich de «nieuwe Ant werpse realisten» noemen Zoals hun voorgangers uit de Gouden Eeeuw zetten ze de traditie van het akade- misme verder door de uiter lijke verschijningsvorm van de dingen met overgave weer te geven. Alle leden van de groep, en dus ook Marleen Gerlo, ge noten hun opleiding aan de Antwerpse akademie voor schone kunsten en dit on der leiding van Victor Dol- phyn. In '75 hadden ze hun eerste tentoonstelling en sindsdien exposeren ze elk jaar in galerij Karolus, in Antwerpen. Marleen Gerlo komposeert potten, bloemen, knikkers, boeken, oude brilletjes en andere objekten die haar bij het schilderen is 1 Marleen Gerlo uit den Dat houdt in dat ze in de winter vaak gen wordt met schil op te houden. SomiV! voordelig, want haar 1 derijen vergen een int ve en voortdurende dacht, zodat het gebeurt dat een gint «tegen te stekei heeft dan gewoonlijk 1 enkele werkjes terz tijd op staan. En 's avonds, als het e donker is om te schild|u tekent en akwarelleer! leen. De geëxposeerde 1 ningen zijn kopies va de prentkaarten «zi - op Waasmunster. Lou weergave wordt - streefd, zelfs geen beet IK terpretatie. Kleine akwarellen, maal vergezichten, zijl te bekijken. Ze steil ei men, lucht, water v in een beperkte klei» gamma en met potloa t gewerkt. Tekeningen en akwarl~r moeten onderdoen vex olieverfschilderijen. Ze dan ook meer op te v als «tussendoortjes», kan trouwens niet in uitblinken. itkt «pnderi Dei nnoE •gd w ozefsl "ma s venen Ve Vos lichtte de historiek toe van de Sint-Kamielschool (per) dragen aan het SMI. Er mocht namelijk slechts één dergelijke school in de stad bestaan BuSO Met Buitengewoon Lager Onderwijs (BLO) werd ge start op 1 september 1959 met één klas doch in 1963 waren er reeds 5 klasjes; 3 in de St.-Kamielstraat en 2 op de Moorselbaan in het vrcfeger, nu afgebroken do mein De Vis Onder de stuwende leiding van deken Constant De Vos aantal gebouwen met uiter aard financiële konsekwen- ties. Relatief hoge ouder dom van lokalen, toestand van de speelruimte, aanpas sen van sanitair, verwar ming, machinepark e.a. vergen een zware financiële inbreng. Elke geldelijke bij drage wordt dan ook zo goed als mogelijk besteed aan verbetering doch ge zien er geen haalbaar alter natief is om het BuSO zich zelf financieel te laten be druipen is hulp van buiten- U kan de financiële nood helpen lenigen en u waar devolle pentekeningen van leraar binnenhuisarchitekt Hein Mallefroy aanschaffen door storting van uw gift op nr. 432-5188401-14 van Sociale Dienst Don Bosco- Instituut Aalst. De 5 pente keningen werden verme nigvuldigd op Steinbach 250 gr door Eurografica Burst in een oplage van 500 met de eerste 20 exempla ren genummerd en gesig- Voor haar tentoon Waasmunster. Marleen Gerlo exposeerde in haar eigen gemeente ling was een grote belangstelling (wvc)

De Voorpost | 1983 | | pagina 22