Drieske Nijpers' verrukkelijke «ode aan de kleine man» «Zwarte duivels»? «Witte engelen»? Gewoon mense OCMW-begroting te Dendermonde gunstig onthaald! Volksvertegenwoordiger De Batselier reageert op zogenaamde omzendbrief Galle O.C.M.W. Dendermonde presenteert een zuinige begroting De café-chantantdames van Sint-Gillis-Waas in vedette Dendermondse stadhuis: nieuwe indeling, Ier oi nieuwe prijzen 4 - 16.12.1983 - De Voorpost r Van n der Vervolg van blz. 1 samen te stellen, de liederen van 't volk vormen een levend bezit, Willekens zei dat het een belangwekkende speurtocht is geworden, dit boek. hij vindt dat het btk-geld goed werd ■besteed. Het verschijnen van zo'n liedboek is, aldus Wille kens, veel belangrijker dan het op de markt brengen van het zoveelste wijnboek, want de boekenproduktie mag niet ver schralen tot oud papier. Speels, ondeugend, écht Walther Van RietSint-Ni- klase Meerdonkenaar die nog al wat in Sint-Gillis «rond hangt», nijver man en kunste naar, zat wat weggedoken tij dens de voorstelling. Hij kwam dan toch op de voorgrond en samen met «zijn» vrouwen zong hij 't liedje van "t café- chantant. Walther zette nog eens in de verf hoe gezellig het er toegaat tijdens de maande lijkse, liederlijke bijeenkom sten. Den Eirentrapper en 't café-chantant. da's eigenlijk méér dan alleen maar zingen; het deinde uit tot een vrien denkring, men trekt met el kaar op, gaat op ziekenbezoek en brengt hulde aan jubilaris sen, heeft voor elke jarige een attentie en feest zich naar hét hoogtepunt toe: een smeèrdag. Het boek zélf dan. Een on voorstelbaar rijke kollektie volksliederen. Titels als «De man met vier vrouwen» of «De klacht van een apachemeid» liegen er niet om. In «Het lied van Beveren» wordt deze wenk gegeven: «Neem nooit geene (vrijer) van Beveren- Waes». Belgische vaderlands liefde en Vlaamse fierheid zij aan zij in het hoofdstuk oor logsliederen, en in dat luik ook een lied over de Gebroeders Van Raemdonck van Temse, zij worden genoemd «een voorbeeld van broedermin» in een lied dat vooral een oproep tot vrede wil zijn. Héél het (dikke) boek ademt een sfeer van spontane ïteit uit, van speelsheid toch. Al zijn de onderwerpen dan doorgaans doodernstig. In het hoofdstuk moordliederen het berijmde verhaal van ene «laf aard uit Sint-Pauwels», het lijk in de waterput van Koewacht (een roemruchte moord die erg veel opschudding verwek te), moorden in Kruibeke, het Spaans Kwartier in De Klinge, in Temse, een liefdedrama in Sint-Niklaas, enz. Dit is het meest Waaslands geïnspireer de hoofdstuk. Jammer alleen dat nergens, al was het maar op beknopte wijze, aangeduid staat hoe al die gruweldaden destijds voltrokken wérden; nu wordt desfeer aangegeven, zingt men om de feiten heen, maar de kern blijft wat verbor gen. Maar 't zijn aangrijpende dingen, en de verwoording is «straf»: «En dan ras met 't schoenmakersmes in d'hand/ Breng ik haar dan van kant/O God, is dat geen schand» (Sint- Pauwels. p. 500). Na een inleiding over de wordingsgeschiedenis van dit boek volgen zes hoofdstukken vol liederlijke teksten: oor logslied, kluchtig lied, levens lied. minnelied, moordlied en arbeidslied. De scheidingslijn is niet altijd duidelijk, over de katalogering kan je een boom opzetten (D'Ontucht der vrou wen' in de rubriek 'oorlog' bij voorbeeld, en vooral de afba kening tussen 'kluchtige' en 'minne'-liederen). Kluchtigheid en ontuchtig heid gaan samen, heel wat tek sten zijn op z'n minst pikant, ondeugend. Uit het leven ge grepen dus. Of uit de Ant werpse Poesje, want ik konsta- teer dat b.v. erg veel Ant werpse bronnen werden aan geboord. Dit is een superieur boek, al. bij al. Ook al springt men van de hak op de tak, van mijnwer ker op scharenslijper, van een ontploffing in Brasschaat-Poly- goon naar «Het Moederoog» (in de rubriek 'smartlappen' ofte 'levenslied'). Maar het kan niet anders, het zijn flar den maatschappij die hier zo gul, zo gezellig te boek werden gesteld. Met de illustraties heb ik toch enige moeite. Niet omdat ze niet mooi (of mooi afge drukt) zouden wezen, wel om dat ze niet veel terzake doen. Waarom 't roemrijke putteken van Quinten Matsys in Ant werpen naast de tophit «De tetten»? Een afbeelding van 't kasteel van graaf de Broucho- ven de Bergeyck onder «Het lied van Beveren». dat gaat nog, maar als een oude prent kaart van 't Brusselse noord- station naast de song «De danszaal» staat moet je gaan interpreteren. Toegegeven, het is niet makkelijk zo'n lie derenbundel op te smukken, en het illustratiemateriaal ademt diezelfde kitscherige, soms koddige en vooral retro- achtige sfeer uit die in héél het boek op te snuiven is. Zo erg uit de toon vallen de lieflijk uitgedoste dames dus niet. Het is detailkritiek, akkoord. initiatief van volkskunstgroep Drieske Nijpers, moet je koes teren. raadplegen, schalks in kijken, genieten. De Waze- naar beleeft er ongetwijfeld veel plezier aan, maar ook de Antwerpenaar, élke Vlaming eigenlijk die de dingen niét vanuit de hoogte of een elitaire visie bekijkt. Walther en zijn café-chantantdames, Drieske Nijpers vanzelfsprekend, ze hebben de volkskunst in Vlaanderen een onschatbare dienst bewezen door deze kan jer aan te bieden. Wouter VLOEBERGH «Zo de ouden zongen('Het leven de erfgoed van de Vlaamse volks zanger in het Waasland') werd door Walther Van Riet samenge steld en is een uitgave van vzw Drieske Nijpers. 570 blz.. formaat 16x23,5 cm, 800 frank. Verkrijg baar bij o.m. lokaal Den Eiren trapper in Sint-Gillis-Waas of druk kerij Rinda in Hammc. Aalst. De gedekoreerden samen met de burgemeester (per) Barbaraviering te Aalst Sint-Gillis-Waas. Dr. Emiel Willekens te gast op het gemeentehuis en bij Drieske Nijpers: «het lied liegt niet(wv-lv) Ondanks het feit dat de 24 punten op de agenda van de openbare zitting van de Dendermondse gemeenteraad snel en soepel werden afgehandeld, draaide het niettemin weer tot dicht tegen middernacht alvorens de openbare zitting werd opgeheven. Oorzaak voor deze lange en soms minder serene zitting, tijdens dewelke scheldpartijen aan bod kwamen, waren de door de oppositie toegevoegde punten aan de dagorde. Bij de aanvang mocht raadslid Annie Van den Berghe plaatsnemen in de schepenzetcl van Patrick Vercauteren, die sinds 1 december II. zijn legerdienst vervult. De SP en VU onthielden zich bij de stemming omtrent haar verkiezing als vervangend schepen. Volgens Norbert De Batselier (SP) wenste zijn partij zich niet te moeien in het huishouden van de CVP terwijl Herman Burgghrave (VU) hoopte dat de substituut schepen overkort een paar inzichten en bedoelingen zou bekendmaken omtrent haar taak die ze tijdelijk te vervullen krijgt. De begroting van het OCMW zouden afleggen t.o.v. de ge- het vuur en gaf aanleiding tot werd met algemene stemmen meenteraad. Schepen Macs scheldpartijen. Burgemeester antwoordde dat de verslagen Cool werd zelfs aangemaand van de vergaderingen ter be- door Norbert De Batselier om schikking liggen van de ge- zijn woorden te wikken en te meenteraadsleden maar dat wegen vermits hij al eerder op die onmogelijk tijdens een de vingers werd getikt door de 'oeren, maar drong niettemin raadszitting kunnen besproken provinciegouverneur in ver- goedgekeurd Norbert De Bat selier was de mening toege daan dat ondanks alles het be heer van het OCMW een voor beeldige sociale politiek blijft aan op een kostenanalyse v de maaltijdendienst. Ook de het OCMW-beleid en toonde zich gelukkig voor de vrij goede financiële situatie. Walther Van Riets volkse liedboek, een indrukwekkend worden. Ferdy Willems (VU) band met de taal die soms door was met zijn vier interpellaties de Dendermondse burgerva- VU bij monde van Herman weerom de vedette van de der wordt geuit. VU-frakticlei- Burgghrave had woorden van avond. Hij interpelleerde om- der Burgghrave verdedigde trent de toestand van het park zijn jonge kollega afgaande op te St. Gillis, gelegen tussen de het feit dat hij niet als een 5e Januaristraat, Potiualaan en leugenaar dient bestempeld te Ook de verschillende punten Kon Albertstraat, Het af- worden, vermits hij uren spen- van het departement financiën schaffen van een tekenklas te deert aan het bestuderen van een kapitaalsverhoging Baasrode blijft voor Ferdy de dossiers en blijk geeft van Willems een heet hangijzer, een grondige dossierkennis Kuituurschepen Hubert Maes wat niet steeds kan gezegd onderstreepte nogmaals het worden van bepaalde leden feit dat tot de afschaffing van van het schepenkollege. SP- die klas te Baasrode diende raadslid Willy Vera tenslotte overgegaan 'ingevolge een te vroeg een steun vanwege het geringe belangstelling ondanks stadsbestuur voor de Vredes- het feit dat twee publikaties fakkeloptocht van 23 deccm- Vervolg van blz. 1 Brandweerpersoneel, -materiaal en -kazernement worden door andere diensten en organizatics gebruikt en de brandweerdienst zelf krijgt an dere taken toebedeeld dan de ze door wetten en reglementen opgedragen. Wat de ogenblik kelijke paraatheid van het korps in het gedrang brengt. Zo is de turnzaal voor het vrijwilligerspersoneel alleen één dag in de weck beschik baar. Op zondag. Indienstne ming van een monitor lichame lijke opvoeding voor vrijwilli gers heeft dan ook weinig zin. Verder was er de jongste lite raire belangstelling voor drin gende geneeskundige hulpver lening waarbij of door onwe tendheid of uit eigenbelang de waarheid meer dan eens ge weld werd aangedaan. Hulpcentrum 900 Uiteraard wordt gestreefd naar optimale hulp aan slachtoffers van ongevallen en aan zieken. Mede om geen aanleiding te geven tot het rijzen van onver mijdelijke geschillen met zie kenhuizen die zich in hun mo rele of materiële belangen ge schaad zouden achten wordt er naar gestreefd wettelijke be schikkingen terzake strikt na tc leven. Wel dient hierbij duide lijk onderscheid te worden ge maakt tussen twee totaal ver schillende situaties waarbij ambulancewagens van de brandweer betrokken worden. Dringende geneeskundige hulp verlening ten behoeve van per sonen die zich op de openbare weg of op een openbare plaats bevinden en wiens gezondheid wegens ongeval/of ziekte on middellijke verzorging vereist. «Openbare weg of plaats» hier te nemen in de meest ruime betekenis. Ook een schouw burg. een voetbalveld, een ere dienstgebouw, een museum e.d.m. ressorteren hieronder. Ondubbelzinnig zeggen de be treffende wetsbepalingen en richtlijnen van het ministerie wat volgt: A. het slachtoffer met in prin cipe vervoerd worden naar de dichtstbijgelegen verzorgings inrichting die over een behoor lijk ingerichte urgentiedienst beschikt. B. deze verzorgingsinrichting wordt aangeduid door de ver antwoordelijke van het hulp centrum 900 zonder dat reke ning wordt gehouden met de keuze van het slachtoffer of van ieder ander persoon die zich op de plaats van het onge val bevindt; C. wél mag een geneesheer die zich op de plaats van het ongeval bevindt het ziekenhuis aanduiden zo hij de patiënt tot in dat ziekenhuis vergezelt en zo dit ziekenhuis beschikt over een bestendige geneeskundige wachtdienst. In de praktijk blijkt dat te Aalst zowat een gelijk aanl slachtoffers worden bracht naar beide ziekenht zen voor onmiddellijke vol dige verzorging. Gewoon ziekenvervoer Een ander geval is het vervel van een zieke van huis uit nj een verzorgingsinstelling, kiest de patiënt, al dan ni< samenspraak met zijn behal delende arts naar welk zieke| huis hij wenst vervoerd te w den. Als hierbij beide ziekj huizen van Aalst niet evq| wichtig aan hun trekken I men kan spreker zulks zwaarlijk een «900-problei tiek» noemen. Zwarte duivels? Witte engeii Tenslotte citeert kapitein B: wens twee schrijvers die hébben over de bestrijders het vuur. Men geeft hen bijnaam «zwarte duivels» oj dat ze dagelijks de hel in mi ten. Men had hen echter oidst. 5, «witte engelen» kunnen dopi want met de smetteloze ji schort van de begeleiders in ambulance redden zij tal mensenlevens. Aan ieder staat het vrij kiezen, zegt de kapitein. zelf ontmoette .tijdens e rondreis in de boeiende wcrejnwez van brandweerlieden alle mensen. Mensen dan in diei van andere mensen». voor het Gemeentekrediet, en kele leningen en overheidsop drachten, werden in een hand omdraai gestemd. Interpellaties Zoals we ondertussen nu al een tijdje gewoon zijn geraakt. >rms, leden Aalst igvoc haar king waar' wee itter noen veri end ilijkhc Daan wat iktief. Nu de diensten van de stad Dendermonde hun intrek hebben genomen in het spiksplinternieuwe administratief centrum, kwamen er in het prachtige stadhuis heel wat lokalen leeg te staan. De bedoeling van de stad was het hele stadhuis om te vormen tot een kultureel centrum, waar verschillende kleine vergaderplaatsen ter beschik king zouden worden gesteld van verenigingen en waar ook koncerten en akademische zittingen konden worden ge houden. Het hele stadhuis werd vanuit een ander oogpunt bekeken en men gaf aan heet wat zalen en lokalen een toepasselijke naam.' kwam de oppositie weer op de werden gezet in pubiiciteitsbla- ber a.s. en vroeg zich af wan- proppen met een reeks ellen- den. Interpellant protesteerde neer de borden zouden worden lange tussenkomsten. Er was vervolgens met klem tegen de geplaatst aan de invalswegen eerst de tussenkomst van Her man Burgghrave (VU) over de doorsteek te Baasrode waar over we het in een apart stuk hadden en vervolgens trachtte Lutgard De Beul.(VU) een motie door te drukken namens de gemeenteraad en over te maken aan de Vlaamse Exeku- tieve en aan de Vlaamse Minis- Naast de hoofdingang op het gelijkvloers vindt men de jeugddienst en de kantoren van de Dienst voor Toerisme en WV. Ook de dienst Kui tuur is daar gevestigd. Naast de zijingang heeft de Kamer van Koophandel een plaats ge kregen, De grote zaal beneden werd de Ros Beiaardzaal ge noemd en is uiterst geschikt voor koncerten en grote verga deringen. Op de eerste verdie ping werd de vroegere raads zaal. omgedoopt tot Aymon- zaal en de zaal die daarop aansluit heet nu de Reynout- zaal. De drie bureeltjes die uitgeven op deze zaal kregen ook al historische namen: Adelaertzaal. Ritsaertzaal en Writsaertzaal. Waar vroeger het sekrtariaat zijn onderko men had gevonden, krijgt men nu de jumelage zaal. Op de aula geven de burelen uit van de schepenen Meulebroek, Dierick, Hermans, Maes, Van Gucht, Borms en Van Caute- ren (of zijn opvolger) Ook het bureel van de burgemeester blijft er intakt en op dezelfde plaats. Het bureel van de se- kretaris Beckers werd rook zaal. Tot daar wat de indeling be treft. Onlangs werden ook de huurprijzen bepaald die vere nigingen zullen moeten beta len wanneer ze van deze zalen of van een ervan willen ge bruik maken. Voor de trouw zaal, de Aula, de Aymonzaal en de Reynoutzaal wordt 300 F per dag aangerekend. Voor het gebruik van dé Schepen zaal, de Adelaertzaal, de Rit saertzaal, en de Writsaertzaal wordt 200 F per dag aangere kend. Gebruikt men de Ros Beiaardzaal en uitbreidingen voor publieke manifestaties zoals voordrachten, tentoon stellingen, koncerten, projek- ties en met inbegrip van dé akkomodaties (podium, stoe len, enz.) dan moet men 2.000 F per dag betalen. Voor priva te manifestaties (feesten e.a.) wordt 7.500 F aangerekend. Ook in de deelgemeentenhui- zen staan een aantal vergader zalen ter beschikking. Voor de trouwzaal in het gemeentehuis van Appels wordt 200 F ge vraagd In Baasrode kan men de raadzaal en uitbreidingen, het vroegere OCMW bureau en een klaslokaal gebruiken. Prijs telkens 300 F. In Grembergen wordt de raad zaal aan de prijs van 300 F ter beschikking gesteld en de sche penzaal mag men gebruiken voor 200 F. In Oudegem wordt voor het gebruik van de raad zaal 300 F gevraagd. Voor het vroegere bureau van de .veld wachter en voor de vergader zaal wordt 200 F aangerekend. In Sint-Gillis zijn de raadzaal, het kultureel centrum en de tussenzaal beschikbaar voor 300 F elk en voor de raadzaal tc Schoonaarde moet men ook 300 F neertellen. persverslagen die door de frak- van de stad met de tekst «Dcn- tieleiders van de CVP en PVV dermonde kernvrijc zone», worden opgesteld na iderc ge- Dat was al beloofd twee maan- meenteraadszitting. CVP-frak- den geleden. Bij de meerder- tieleider verweet de interpel- heid scheen men uit de lucht te lant dat ook de oppositie tel- vallen en scheen men zich plots kens een tekst van hun tussen- niet meer te herinneren dat het komsten aan de verslaggevers voorstel werd goedgekeurd, overhandigen. «Ja maar dat is De oppositie werd tenslotte de letterlijke tekst en geen ver- niet veel wijzer met de ant- ter van Kuituur in het biezon- draaiing van de tussenkom- woorden van de meerderheid, der t.o.v. de normale wcr- sten» zei Ferdy Willems. In Met antwoorden als «Is dat kingsmogelijkheden aan de zijn vierde interpellatie zette waar? Heb ik dat gezegd?» Ferdy Willems uiteen hij waren noch SP noch VU bhjk- kan het niet nemen dat hij baar weinig gediend. Het is voor leugenaar wordt bc- een taktiek zoals een andere stempeld welke onwaarhe- op een ogenblik dat men met den schepen Dierick ten beste de rug tegen de muur staat geeft op ingediende interpeHa- gedrumd, ties. Dat was natuurlijk olie op (abl) In een open brief aan de pers en aan de betrokken bedrijven in de stad Dendermonde zet volksvertegenwoor diger Norbert De Batselier een en ander recht inzake de opcentiemen op de provinciale belastingen op de tewerk stelling en drijfkracht. plaatselijke:, openbare bibiio- teek. Interpellantc vroeg te vens dat de vertegenwpprdi- gers van de gemeente in aller lei verenigingen, maatschap pijen, kommissies en inter- kommunales verantwoording Tijdens de jongste gemeenteraadszitting te Dendermonde werd de O.C.M.W.-begroting 1984 met algemeenheid van stemmen goedgekeurd. De opposotiepartjjen hadden zelfs woorden van lof over voor de goede werking van deze instelling. Ontleding Bij het ontleden van deze be groting stelt men vast dat bij vergelijking met 1983 de ont vangsten stijgen met 8.21% en de uitgaven met 6.01%. De ontvangsten voor het dienst jaar 1984 bedragen 206.797.464 fr. en de uitgaven 249.825.396 fr. Dat houdt in dat de stad Dendermonde nog circa 30,2 miljoen moet bijpas sen, maar dat is 10% minder dan in 1983 en zelfs 16,25% minder dan in 1982. In 1982 betekende de stadstoelage nog 18% van de totale uitgaven. In het totaal van de uitgaven ver tegenwoordigen de onder- standskosten een bedrag van 46,2 miljoen fr. of 18,47% van de uitgaven. Deze kosten zijn tegenover 1983 gestegen met 9,26% en tegenover 1982 met liefst 26,45%. De huidige eko- nomische krisis laat zich scherp voelen bij het O.C.M.W. in het algemeen. De bevolkings- struktuur van Dendermonde is van die aard dat de geldelijke dienstverleningen zwaar door wegen en over gans de provin cie het hoogste bedrag ver tegenwoordigen na de stad Gent en vóór Aalst en St.- Niklaas. Hét beheer van de rusthuizen evolueert verder gunstig zodat een exploitatie- even wicht in het verschiet ligt. Voor het eerst is in de globale begroting ook een exploitatie begroting voor het dicnsencen- trum Brcestraat opgenomen. Alle bedragen die hierin wer den voorzien zijn zeer voorlo pig omdat nog teveel onbeken den bestaan. Deze deelbegro ting zal in 1984 aan de werke lijkheid getoetst worden en daar waar nodig aangepast worden. «Globaal gezien kan gesteld worden» aldus finan- cieschepen Marcel Borms, «dat het OCMW daadwerke lijk bezuinigt, zonder nochtans haar wettelijke opdracht uit het oog te verliezen. Het tijdig in gebruik nemen van het flat gebouw Het Zilverpand en het rusthuis Hof ter Boonwijk, was eveneens een positieve faktor om de gedane investe ringen in de korts mogelijke tijd door nieuwe ontvangsten te kompenseren. De financie ringslasten voor deze werken zijn thans reeds volledig ge- neutralizeerd» aldus schepen Borms. (abl) Op dinsdag 20 december speelt het Wcstvlaams teater Antigo ne uit Kortrijk in de Antwerp se Stadsschouwburg in het ka der van de lopende reeks Vlaamse gastvoorstcllingen door de KNS georganizeerd, een opvoering van «Onder Ons» van de jonge en sukses- volle Vlaamse auteur Rcnc Verhcezen. Hij citeert het volgende: «Op basis van de richtlijnen van de v.z.w. «Kamer van Koophan del en Nijverheid van het ar rondissement Dendermonde» hebben diverse bedrijven ge reageerd betreffende de oor spronkelijke voorgestelde ver hoging door het CVP-PVV- schepenkollege inzake de op centiemen op de provinciale belastingen op de tewerkstel ling en drijfkracht. Diverse be drijfsleiders hebben de ver keerde informatie kritiekloos overgenomen. Volgens de stel lers van de brief ligt alle schuld bij een omzendbrief uit 1981 van Mare Galle, Minister van het Vlaams Gewest. Een kwa tong insinueert zelfs dat ik als toenmalige kabinetschef van de betrokken minister de stel ler was van dit omzendschrij- ven. Vooreerst even duidelijk stellen dat het CVP-PW- stadsbestuur reeds in het kader van hun eigen saneringsplan 1983-1987 op de raadszitting van 29 september II. de belas ting op de drijfkracht van 400 op 1,000 opcentiemen bracht, alsook de opcentiemen op te werkstelling van 400 op 500 opcentiemen. Jaren heb ik trouwens persoonlijk gepleit in de gemeenteraad om niet-ge- lijke opcentiemen tc hebben inzake tewerkstelling en drijfkracht, dit juist om de pro- duktie-faktor arbeid niet tc ontmoedigen. Steeds heb ik hiervoor in de woestijn gepleit bij het CVP-bcstuur. In dit verband moet gesteld dat de gemeenten in principe vrij zijn om, in het kader van de ge meentelijke autonomie, te be palen welke maatregelen zij in hun saneringsplan wensen op te nemen. Niettemin dienen ze een aantal biezondere onder richtingen. enkel geldend voor defleitaire gemeenten, in acht te nemen. Niet sinds het om- zendschrijven van 1981 van mi nister Galle, zoals zo graag wordt beweerd, maar sinds de omzendbrief van 20 december 1965 werden de maximale aan slagvoeten inzake de nijvcr- heidsbclasting voor het berei ken van het begrotingseven wicht aanvaard. Vele regerin gen van de meest diverse strek kingen zijn sindsdien aan de macht geweest. De maximale aanslagvoeten worden elk jaar in de begrotingsonderrichtin gen aangepast. In deze onder richtingen voor 1978 werd ge steld dat de voorheen vastge stelde maximumbedragen moeten worden geheven door al de gemeenten waarvan de begroting deficitair is. Van de- zic regel werd door de achter eenvolgende regeringen tot op heden niet afgeweken. .Ook niet door de huidige Vlaamse Regering welke dit alles CVP-PVV-SP en VU goed keurde. Tevens werd aan alle gemeenten de verplichting op gelegd om de belasting op de drijfkracht en op het te werkgestelde personeel altijd samen en tegen dezelfde voet per belastbare eenheid tc hef fen, Bij omzendbrief van 16 juli 1981 heeft minister Mare Galle aan de gemeenten ter kennis gebracht dat voor de gemeenten met een begro tingsevenwicht de belastingen op de drijfkracht en op het tewerkgesteld personeel niet meer tegen dezelfde aanslag voet dienen gevestigd te wor den. Zo bleef enkel voor de deficitaire gemeenten de ver plichting bestaan de belasting op de drijfkracht en op het tewerkgesteld personeel op het toegelaten maximum te hef fen. Ook de verplichting tot het opmaken van een sane ringsplan om uiterlijk tegen 1987 het begrotingsevenwicht te bereiken, maakt het onder werp uit van een omzendbrief van 30 juli 1982 in verband met het opmaken van de gemeen tebegrotingen voor 1983. Voor de gemeenten die aanspraak kunnen maken op een sane ringslening werden bovendien biezondere onderrichtingen verstrekt op 15 september 1982 en 9 februari 1983. Deze on- b 1' „„8 imi "0 dcrrichtingcn zijn voldoent duidelijk over de wijze waar het begrotingsevenwicht di< tc worden nagestreefd. Ot deze begrotingsonderrichtii gen werden telkens eenpar door de Executieve goedg f- keurd. Wat de terugwerken! kracht betreft, wijs ik erop d het principe van de nict-tcru werkende kracht van een b lasting inhoudt dat de ster ming over direkte belastinge kan gebeuren op gelijk w<' ogenblik in de loop van 1 dienstjaar. Een belastingven dening kan dan ook wordi gestemd of gewijzigd tot december om toepasselijk zijn voor het gehele dienst ja Dit is louter wettelijk, ik hiermede tc hebben a loond: - dat deze maxii belastingsvoeten niet van e 1981, maar vanaf 20 decemb 1965 dateren dat noch mi nister Galle, noch diens toet malige kabinetschef de uitvit der is van voornoemd idee dat het omzendschriivcn 1983 welke o.m. naar 1981 wijst unaniem werd goed) keurd door CVP, PVV. SP VU in de Vlaamse Executie' Mag ik er tevens nog op wijz< dat de SP-fraktie samen met VU het saneringsplan in E dermonde hebben vcrwor| Mag ik tevens nog aanhal dat de SP en ikzelf zes jat lang hebben gewaarschu« voor het CVP-beleid te Dei dermonde. dat getuigde va wanbeheer. Regelmatig hel ben wij gewezen op de konsel wenties van een deficitaire b groting voor de autonomie vt de gemeente. Zij die nu n de SP wijzen doen er dus g( aan het hele dossier eens ni kijken». Aldus in extenso open brief van SP-volksvert< genwoordiger De Batselier t pens dit aktuclc onderwerp. (al id z l(j (jaar larokd. iet is lo tie en til «ld v ir cenus ilieual f en in» ni leef o|»ntru zich jjdt. i DetC >rpct n De belangrijke periodici vakbeurs voor sierplanten i België heeft voor de vijftien! keer plaats van 19 tot 21 jam ri in het Floraliapaleis tc Gc Op deze vakbeurs is vrij' alles present wat er aan sie planten bestaat. Gd dan Is dat op d< lorenci opget ,a legatie Igt Ing in 'd ader zich ■St ,|Juis V; ondei Paepe Hij w< verere ia vcx eretel Het ,Jlweer-< de i sind I met Van en ha Court «enB Ji Notari per: inbren tie wo 190.C etreur Hu i, -w

De Voorpost | 1983 | | pagina 4