«Ik, vieze vent» te Hamme Leeuwerckenaers Dendermonde pakken uit met «de Akte» Diaprojektie Lokerse Fotoklub in de Toekomst Baardegem «Alle Jahre wieder' loodza •Ik heb nog; nooit op mijn vaders schoot mogen zitten» vertelde een 11-jarig jongetje aan lijn katechese-lerares. Achter dit eenvoudig zinnetje schuilt een groot gemis aan m warmte, tederheid en liefde. Hoe doodnormaal deze uitspraak ook bij de meesten overkomt, het is een signaal, een noodkreet waar we heel dringend antwoord moeten op jjeven. irk De Bie, als sociaal geëngageerd mens, gaf op zijn manier antwoord en schreef het 'Alle Jahre wieder'. it home )der Theresa schrijft het h zo waar: «Niet de lepra, liet de t.'o.c.niet de kanker fijn de grootste ziekten van tijd. maar het gevoel ongewenst, onver- lórgd en door iedereen ver- fcten bent». pet deze idee als vertrek- unt ontfermt het echtpaar B'Haenens zich over margi- i tracht een familia le sfeer te kreëren in hun ie'. ontmoeten er bijvoor- 1 Hans, de Duitse pper, met z'n ziel over- >p, die de drang naar het rater niet kan weerstaan uiteindelijk over de re- ig van de brug springt. isfonthp8^ is er Peter d*e door jebrek aan affektie diefstal ils uitlaatklep gebruikt en ook hi lierdoor, reeds als kind, aian de ene instelling in de Tromp mdere belandt. Een andere orgel lewoner is Gerd, een schi- ;nsp lofrene jongen, geboren Eufa en bordeel, die z'n zuster irafgoodt hoewel hij er Mertenjnooit welkom was. Jimmy, jen zwakkeling, verslaafd I jan de drank die altijd de besla bovenhand haalt op z'n goe- 5en pli ie voornemens en Octaaf, d vani z'n vriend, die tegen de uit- i buiting van de maatschap pij niet opgewassen is. Als aatste is er Juul, afge stompt door jarenlange op- g-roisluiting voor twee gepleeg- dertet Jö moorden. Een vriendin huizes, Martine, helpt waar het kan en schreeuwt Mertei haar ongenoegen uit over usicee ie struktuur van deze we id, maar blijft er toch voorJmachteloos bij e uitd Vinni Waarheidsgetrouwe vertol king Luk Schoonjans (Gerd) ver dient het als eerste ge noemd te worden. Hij over tuigde dan ook het meest en beleefde zijn rol zeer intens. Ook de apathische uitdruk king van Juul (Erik De Cor- te) was treffend. In het stuk sprak hij slechts een enkel woord, maar zijn beleving was fantastisch. Ditzelfde geldt voor Hans (Paul Van Rossem). Ook de figuur die Patrick De Troy vertolkte (Peter) kwam goed over, een beetje onechtheid terzij de gelaten. Van Geert De Clerck kunnen we eigenlijk hetzelfde zeggen: de dron ken Jimmy speelde hij na tuurlijk, de nuchtere niet •7/1 aohit.tartmri De simDele Octaaf werd ook vast op de planken gezet door Guy Arijs. Katleen De Ridder viel dan weer een beetje te gen omdat de dialogen die ze voerde teveel 'getelefo neerd' waren. Dat geldt ook voor Roger De Rop (de va der) en Marie-Jeanne De Ridder (de moeder) die een beetje té depressief en pessi mistisch waren. Dat lag wel ergens in de rol, maar toch was het ook te gespeeld. Technische kant Een kille, weinig gezellige huiskamer, armoedig be meubeld, kreeg door de egale belichting en de grij ze wanden helemaal de sfeer van een dergelijk ho me. Een realistische beeld schepping, ook door de tal rijke posters aan de muren, die getuigen van goede be doelingen. Een overtuigend dekor dus en dat betekent een pluim voor de dekor- ploeg die onder leiding werkte van Louis De Troy. Een tweede pluim voor de technische ploeg onder lei ding van Paul Van Rossem. Zij stonden voor klank en licht in. Make-up werd ver zorgd door Jan Brandt. Re gie-assistentes waren My- riam Schoonjans en Betty De Pauw. De produktielei- ding lag in handen van Maurits Dauwe. Schrijver en regisseur Mark De Bie Waar hij de inspiratie haal de voor het stuk? «De inspi ratie kwam eigenlijk vanuit m'n overtuiging, m'n enga gement» vertelt Mark De Bie. «Ik wou iets doen voor de minderbedeelden. En dan leek het mij dramatur gisch gezien ook een boeiend onderwerp. Het stuk is in feite geschreven voor de mensen van deze groep. Het home is het hoofdpersonage, maar iede re figuur heeft wel een mooie scène te spelen.» De Bie gaat verder over ama teurtoneel: «Wij proberen een zo hoog mogelijk peil te bereiken, maar we variëren de stukken wel. Alles ge beurt bij ons ook binnen de groep: dekorbouw, admini stratie en dergelijke. Wij le nen ook geen akteurs zoals de trend het voorschrijft in Aalst. Ze willen zo sterk mogelijk voor de dag ko men en dat lukt hen dan ook. Het is dan ook bijna professioneel theater. Wii willen echter ook niet dij ae amateurmentaliteit blijven hangen, wel voor en na de repetitie, gewoon vrienden onder elkaar. We hebben momenteel te maken met agressief thea ter waarin tot op de bodem ieder karakter uitgebeend wordt; maar waarin ook weinig warmte steekt. Men spreekt dan van geënga geerd theater. Voor mij is engagement anders. Er wat aan doen, betekent het voor mij. Het is niet omdat men een sociaal misbruik analy seert dat men sociaal ge- engageerd is. Hier is liefde het sleutelwoord. Hoe ben je beginnen schrij ven? Mark De Bie hierover: «Ik heb altijd graag ge schreven. Na poëzie en ver halen te schrijven ben ik met toneelstukken begon nen. Na twee probeersels die ik verscheurd heb, werd het derde stuk (De dag van het kampioenschap van België werd gereden) bijna onmiddellijk voor de televi sie gebracht. En dit stuk werd dan vorig jaar ge schreven. Het theaterbu- reau heeft het direkt voor beroepstheater behouden. Maar door een misverstand kwam het in handen van een vriend van mij die het dan wou spelen. En nu heb ik het zelf gèprogram- meerd. Het is wel zo dat, wanneer het stuk eens ge speeld wordt door ama teurs, het beroepstoneel er afblijft. Het is dan wellicht te minnetjes geworden!?». (Misschien zijn deze be roepsmensen bang dat ze bij vergelijking met de amateurs die het stuk ook speelden, wel eens niet te hoge cijfers zouden scoren!) Mark De Bie gaat verder: «Het stuk zit vol van sym boliek. Zo is er de kerst boom, die elk jaar minder versierd wordt en tenslotte verdwijnt. Dan is er het kerstmaal dat ieder jaar verkleint. Alles wordt min der, sterft af. Het is de tota le ondergang». Tot zover Mark De Bie, een rustig man met wie het prettig is te praten. Het stuk 'Alle Jahre wieder' dat zeker onze aanbeveling verdient, is nog te bekijken op vr. 30 dec., op 6 en 7 jan., telkens te 20 u., in zaal Ons Huis, Molenstraat te Baardegem. Reserveren kan op nrs. 052/35.71.74 of 052/35.72.96. SIROU ANN Aalst. Hoop in de Toekomst. Zelfs een kerstfeest kan in het home geen vreugde brengen (pvs) Getrouwd of niet? eriga imak 1 plaat van ecep' De grote zaal van het V.T.I. te Dendermonde. In deze kille, ongezellige ruimte hangt een ontspannen, doch echte werksfeer: de Leeuwerckenaers repeteren! Regisseur Leo Vertongen is één en al aandacht voor het spel op de scène en maakt af en toe korte gebaren naar de spelers. Wij schuiven stilletjes naar binnen, kijken en luisteren geboeid. Achteraf hebben we een gesprek met de regisseur. De akte in de brochure. Brozowsky Voor hun huwelijk hebben probeert doorheen het stuk Vicky (Vera Vertongen) en iets meer te zijn dan hij is, Robert (Jan Vertongen) de hij wil zich doen opvallen, huwelijksakte van hun ou- Hij heeft echter te weinig ders nodig die echter ner- intellektuele bagage om gens te vinden is of die iets te zijn. Het is een fi- misschien nooit heeft be- guur waarin je iemand her- staan?! Dit gegeven vormt, kent: het zijn mensen die de basis van de tragi-kome- zich ingenieur in hun vak die «De akte» van Ephraim noemen». Kishon (Nederlandse verta- Aan dit stuk werken verder ling door Nolle Versyp), die mee: Ella, de vrouw van zich afspeelt in de alledaag- Brozowsky (Erna Die- se woning van het echtpaar rickx); Bunky, een lid van Brozowsky, in Israël. Een Kibboets Binot (Nico Van doodgewoon verhaaltje, Nuffel) en buurvrouw Rose maar de grond van het stuk Hooper (José Vereecken), zit veel dieper. Alles draait Wie bepaalt de keuze va namelijk om de vaderfi-' het stuk over het alge- guur. Daniël Brozowsky meen? André Pauwels), loodgie- «Wij hebben een artistiek van beroep. Hijzelf verantwoordelijke, dat is de noemt zich installateur. persoon die de stukken Leo Vertongen over deze fi- kiest. Sinds ik voorzitter "ja ?uur «Deze Brozowsky is ben, vervult Jaak Verhelst J eigenlijk een prachtrol, ze deze funktie. Hij legt een s ook heel fijn uitgetekend bepaald stuk voor in het Op vrijdag 13 januari '84 organizeert jeugdhuis The Old Chap in 't Vremd Zaalken een marionetten voorstelling voor volwassenen. Daarvoor werd het Tumhoutse poppenteater «Propop» gekontakteerd. Aalst. Hoop in de Toekomst met «Alle Jahre Wieder(pvs) Propop Ruud Allee en Hllde Vleu- ffe;ialSjtle, zloh ,vo?ria gels speelden voor het eerst 18,tefto(l8 npoppenkast» in 1975. Aan- =ohe kant h=t/ehee gSSedigd door positieve experimenteert dan ook realities besloten ze verder pjglp verschillende mate- te gaan: poppenteater «Pro- poj. wlui geboren. Ruud ™de "^gde ondertussen les aan de toneelakademie te Maastricht en wil steeds meer poppenspel kombine- ren met eigen «toneel»spel voor de kast. «Propop» stelt zichzelf tot doel om op een semi-profes- sionele basis eigentijdse in- houden op een spannende, amusante en kritische ma nier naai- voor te brengen. De stukken ontstaan vanuit improvisaties rond een idee, een pop, een tema.Zo ook met «Ik, vieze vent». Het stuk «Ik, vieze vent» is het ver haal van Jassir, een kunst schilder. Jassir zit in grote moeilijkheden: hij heeft geen geld meer, voelt zich miskend als artiest en zijn liefje Nico dreigt bij hem weg te gaan. Daarenboven maakt deze Nico, samen met de kunsthandelaar Joachim, gebruik van deze penibele situatie. Enkel de zonderling Charly. tracht Jassir te helpen. Toch wordt het hem allemaal te veel, hij verliest (letterlijk én figuurlijk!) zijn hoofd en geraakt ten prooi aan een diepe innerlijke strijd, die in eerste instantie wordt gewonnen door zijn nuch ter verstand. Niet voor lang echter! Een anderhalf uur durend en zeer hallucine rend gebeuren! Dit marionettenspel wordt gebracht in 't Vremd Zaal ken, De Ring 65, te Ham- me. Aanvang is 20 uur. Kaarten in voorverkoop zijn verkrijgbaar in The Old Chap en kosten 60 fr. Op de avond zelf betaal je voor een kaart 80 fr. Meer info: 052/47.28.29 (elke werkdagnamiddag) of tij dens de openingsuren van het jeugdhuis. Aalst. Hoop in de Toekomst. Problemen en konflikten waren er genoeg (pvs) Dat de Lokerse Fotoklub geen in zichzelf gekeerd besloten klubje is en blijft, dat weten we in Lokeren al lang. Steeds maar opnieuw worden er initiatie ven genomen om het bredere Lokerse publiek te bereiken. En dat is tot hiertoe uitstekend gelukt. Aan de basis hiervan, maar we zouden het bijna niet mogen zeggen dat hij het hoort, ligt wel de huidi ge dynamische voorzitter Willy Stoop. Zo pakte de klub deze week alweer uit met een nieuwe diaprojek tie, niet voor de leden alleen maar voor alle belangstel lende Lokeraars. En dat waren er veel, want zaal 3 in de Torenstraat zat vol. Voor kulturele manifesta ties zijn we dat in Lokeren niet altijd gewoon geweest De leden van de klub brach ten die avond «De Betere Fotografie». Het werd een programma met kleur en klank in overvloed. Het eerste deel was een diaselektie 1983. Het was een reeks losse beelden sa mengebracht door uitslui tend leden van de klub: Mamix Baetens, Geert De Baere, Roger De Munck, Longinus De Munter (nog altijd!), Franpois De Pagie, Hilde Goossens, Jos Gysels, Antoine Roels, Polydoor Saey, Chris. Stoop. Micheline Van Buynder en Henri Van Winckel. Het tweede deel bracht ons een reeks klmkdiase- ries en korte montages. Van Chris Stoop: Een dot van een hoedje; We'k weer wordt het?; Kinderfantasie: Strand in september; Ana lytisch bekeken en Durme- land. Van Marnix Baetens: Ali Baba en de Veertig Rovers. Van Willy Stoop: Heimwee naar de Schelde en De Grote Oorlog. Van Roger De Munck: Een straatje om. En van Mare Allaert: Metal lurgie. Al deze montages vielen bij de kijkers om ter meest in de smaak. Zodat we ons hier aan geen pronostieken zullen wagen, om te zeggen wie wel het beste heeft voortgebracht. Daarvoor zijn we ten andere ook niet genoeg bevoegd. Feit is dat bij de klub ook de uitslag niet telt. Alleen het plezier van mee te doen, en er bij te zijn, is voor al die mensen het bijzonderste. En ook dat zij van mekaar nog wat kunnen leren. Hiermee wensen we de Lokerse fo toklub nog verdere vooruit gang en nog meer sukses. (J.V.L.) 7/ Jan Vertongen, seerde gedurende 25 jaar bij Willen is Kunnen en Dendermonde. Leo Vertongen, voorzitter en regisseur bij voert er het komende sei- De Leeuwerckenaersiemand die het Dendcrmondse terug de regie. Ook bij toneelwereldje op een behoorl,jk niveau heeft geholpen I^£ert 'Pvs' geldt voor het AKVT. Door het NVKT werd Ver tongen duren eer ze terug de draad aangeduid als raamregis- opnamen. Ondertussen seur: dat is iemand die een kregen ze de naam 'Ko- vijftal repetities bijwoont ninklijk Gezelschap', van van een kring en verbete de Nederlanden wel te ver- ringen aanbrengt, natuur- staan. Na een onderbreking lijk wel in het kader van de die duurde tot 1888 begon gegeven regie, de Koninklijke Rederij kerskamer de Leeuwercke- °ver dekor en toneelzalen naers weer te spelen, en dat moet regisseur Verton- tot op heden». gen van het hart: «Het is De familie Vertongen heeft 'reur'g dat Dendermonde haar ziel aan het theater S6611 echte, geschikte to- verpand, dat is duidelijk. ntJolzaal heeft. Alleen zaal Leo's grootvader was 53 R"xy blijft eigenlijk over, jaar lang lid van de kring hoewel het ook daar achter en hijzelf heeft er ook al 43 de s°ène aan het wegrotten van de Leeuwerck, een van jaa, opzitten. Toen hij nog is- schandalig eigenlijk», de oudste kamers, was een SChool liep heeft hij een re- Ja- dat hebben wij al van godsdienstig genootschap ktird op zijn naam kunnen meerdere kringen te horen schrijven: hij speelde op 12 geregen. «Wijzelf spelen jaar tijd in 25 produkties tr°uwens ook in een zaal mee! die helemaal niet voor tea- Nu speelt ook z'n zoon Jan ^er geschikt is. Maar we weer moe, na jarenlange af- mogen nog niet klageii. wezigheid. Niet alleen in ei- wal betreft de oppervlakte gen kring was en is Leo van de speelruimte, die kan Vertongen aktief: hij regis- noer uitgebouwd worden. bestuur, rekening houdend met het aantal spelers waarover we beschikken en hun mogelijkheden Ikzelf vind het een knap stuk, niet kluchtig, maar veeleer tra- gi-komisch. Er wordt ei genlijk gelachen met de mi serie van de anderen. Het vodje papier veroorzaak immers het hele drama in huis. Een kring met een verleden «De Leeuwerckenaers zijn ontstaan in- 1392», aldus Vertongen. «De Gezellen Dendermonde Getrouwd of niet.' Dat is de hamvraag (p\ s) dat mysteriespelen en der gelijke bracht. In 1453 werd het erkend als Rede rijkerskamer. Dan is er echter een onderbreking •erloofden in geweest vanaf de Franse re volutie tot de tijd van Napo- lein en hot zou tot 1818 tnders is net natuurlijk ge steld met de hoogte» A/elke hand heeft het ont- verp getekend? Vertontren hierover! «Ik teken gewoon- i' me natuurlijk wel od OChlire. maar ik n,J. °P VI' b J» de brochure, maar ik moet wel rekening houden met de beschikbare ruimte, met de hoogte en dergelijke». hoogte en derge lijk zelf het dekor en Eddy ,-epetit.es lopen naar De Winter voert het uit. Ik hun 0£d(, Wo s]^ke,wvf an. za. 7 en zon. 8 januari voor de opvoering van «De akte» in do zaal van het VT1 te Dendermonde! SIROU ANN Ben schrijnend verhaal, geschreven en geregisseerd door Mark De Bie

De Voorpost | 1983 | | pagina 21