Veelbelovend Driekoningenfeest te Aalst Worden in Aalsterse stadspark Veeweyde Aalst wil dieren verkocht? diervriendelijke politiek Aalsters stadsbestuur voor optimale tewerkstelling, ook via projekten Nationale Vogelshow De Arend - Aalst een sukses! Onderzoek ingesteld Valabel beleid voor senioren sM Natuurfotografie, prachtige hobby 8 - 30.12.1983 - De Voorpost Het .stadsbestuur Aalst profiteert blijkbaar zo. optimaal mogelijk van de geboden kansen van tewerkstelling via BTK- en DAC-projekten. B.T.K. In het Bijzonder Tijdelijk Ka der zijn er goedgekeurde pro jekten i.v.m. Stads- en Dorps herwaardering (5 personen), Aanpassingswerken aan het kerkhof te Meldert (5). aan passingswerken aan het kerk hof te Erembodegem (7). data bank en rijksregister (5) en gemeentelijke archieven (5). Reeds geliquideerd zijn dat van de vakantiespeelpleinwer- king (16) en van de week voor Vrijetijdsbesteding '83 (8). Ingediend werden projekten voor repertorium ruimtelijke ordening (5). een gemengd projekt kadaster, financiën, organisatie (5) en inventarisa tie van hydranten en brandbe- strijdingsinfrast ruk tuur (5). D.A.C. vang zwembad (4) en kleine In het Derde Arbeidscircuit onderhoudswerken (5). lopen er projekten sportani- matie (2), groendienst (25), herstel voetpaden (8), stede- Gepland lijk trefcentrum (2). herstelling Voor de onmiddellijke toe- bestrating (3). feestelijkheden komst worden nog gepland een (8). onderhoud sporthal Erem- BTK-projekt vakantiespeel- bodegem (2), straatveegdienst pleinaktie met 10 kinderver- (7). zwembad (2), sportcen- z&rgsters en 6 onderhouds- trum Ten Rozen (2). sportcen- werkvrouwen en een DAC- trum Beukenhof (1), sportcen- projekt ter bestrijding van trum Osbroek (2), sportcen- muskusratten en wilde duiven trum Denderdal (2), verbete- met 3 handlangers, ring leefmilieu (9), kinderkrib Verdere initiatieven kunnen Tweehagenstraat (3), thuisop- nog genomen worden doch vang zieke en gehandicapte dienen op nuttigheid en uit- kinderen (6), bevorderen nieu- voerbaarheid te worden onder- we kulturele aktiviteiten (4), zocht in samenwerking met de Daensmuseum (1), stadsmu- verantwoordelijken van het seum (1). Aangevraagde pro- ministerie van tewerkstelling jekten zijn i.v.m. sportanima- en arbeid, tie zwembad (3), kinderop- Voor de vierde maal start het Aalsters Karnavalverbond de karnavalesbattementen met een Driekoningenfeest. Feest dat destijds georganizeerd hoge toppen scoorde waarbij heel wat Oilsjterse Hoesjepot achter de kiezen belandde doch dat daarna eerder uitdoofde. Het A.K.V. nam de draad weer op en doet dit jaar een gooi naar de oppergaai. Zulks met o.m. de financiële inbreng van VN Amylum. Amylum Amylum weet dat het imago van de firma in het Aalsterse vrij negatief is De Aalsterse burger denkt bij het horen van deze toch wat vreemde naam dadelijk aan milieuhinder. Aan reukhinder vooral. Wat achter de fabrieksmuren ge beurt weet hij uiteraard niet. Amylum produceert geen pro- dukten die men in een voe dingswinkel kan aankopen. Toch vindt men Amylumpro- dukten terug als grondstof in heel wat voedingswaren. Andere onbekende is die op het vlak van de tewerkstelling. In de loop van het jaar kon de firma 110 nieuwe werknemers aanwerven in een periode dat vooral de Aalsterse regio door stijgende werkloosheid wordt getroffen. De firma telt mo menteel immers 815 werkne mers. Amylum heeft dan ook beslo ten uit zijn schelp te komen en informatie te geven aan de Aalsterse gemeenschap over het fabrieksgebeuren. Amylum zal dan ook jaarlijks een belangrijke sociale, kultu rele of sportieve gebeurtenis financieel steunen. Ook klein schalige initiatieven zullen de nodige aandacht krijgen. Voor 1984 stelde Amylum 500.000 fr ter beschikking van het stadsbeleid volgens een persoonlijke mededeling. Voor karnaval. Schepen Juiien Vinck verwees naar de burge meester en het kollege dat van oordeel was dat «voor wat, wat hoorde» en dus vroeg naar eventuele voorwaarden. Re- klame op de karnavalaffiches en inspraak in de jury vanwege de «sponsor» vielen niet in de smaak van het stadsbestuur dat de handen totaal vrij wilde houden. Aalsters Karnavalverbond «Prins» Johnny, werknemer bij Amylum, kontakteerde dan het A.K.V. en daar klikte het bijna automatisch. Het bedrag werd wel zowat gehalveerd maar met 230.000 fr voelde het A.K.V. dat reeds de bo dem van de kas zag, zich de keizer te rijk. Het bedrag zou geplitst worden in 130.000 fr. voor het Driekoningenfeest en 100.000 fr. voor de kavalkade. Als supplement dan in aan moedigingsprijzen na de stoet uit te reiken aan bvb. de beste nieuwe groep, de rode lan taarn, de meest ongelukkige e.d.m. en zulks dan zowel in de kategorie met als in die Aalst. Een deel van het organizerend bestuur (a) zonder praalwagen. Driekoningenfeest De 130.000 fr. te besteden aan het Driekoningenfeest gaan in quasi gelijke delen naar elk van de 36 reeds ingeschreven deelnemende groepen die dus zeker zijn van hun prijs en op het feest zelf, in de kleine uurtjes dan, nog kans hebben de hoofdprijs van 25.000 fr. bij een tombola in de wacht te slepen De prijzen voor de groepen zijn er in natura. Waardevol gerief waar elke karnavalvereniging nood aan heeft: lasposten, slijpmachi nes, elektrische verfpistolen en koffers met allerhande gereed schap. In 9 reeksen van vier komen ze op het avondfeest aan bod waarbij telkens de best geklas seerde kan kiezen zodat er geen sprake is van eventueel dubbel gebruik. Uiteraard komen niet alleen de bij het A.K.V. aangesloten groepen aan de bak doch ook die van het A.V.K. (Alles voor Karnaval) en ook de niet aan geslotenen. De festiviteiten Gestart wordt aan de werkhal- le aan «'t Klein Parksken» te 19.30 u. op zaterdag 7 januari met een fakkeltocht naar de Grote Markt en terug. Vanaan de werkhalle waar karnavalis- ten zich thuis voelen gaat het naar de St. Annazaal waar te 20.30 u. een disc jockey paraat staat en waar The F.S. Band o.l.v. Marc De Cock zorgt voor ambiance en waar presen tator Johnny Cooman tal van karnaval figuren als prinsen Balou, Michel Antoine laat evolueren. Tijdens het feest worden dan de diverse prijzen verdeeld met optreden van de groepen, worden de Drie Koningen ver kozen en gaat de hoofdprijs naar een karnavalist die zich zijn deelname vast niet zal be klaagd hebben. Ondertussen wordt er gezorgd voor lekkere hapjes en frisse drankjes. En de toegang is totaal gratis. Wordt 1984 een Top-Dneko- ningengeest? LH Aalst. Vogeltentoonstelling De Arend. Algemeen kampioen werd Emiel De Pauw (a) «De Arend-Aalst en een ganse Lede, Zele, Dendermonde, schare vogelvrienden in de kij- Erpe, Hekelgem. Denderbel- ker op veertiende vogelten toonstelling» blokletterden we in onze vorige «De Voorpost» Deinze. Serskamp. Laarne. Geraardsbergen, Affligem, Vlierzele, Oordegem, Mere, editie. Heel wat hobbyisten Oudegem. St.-Pauwels, Lede. hebben intussen op 25 en 26 Moerzeke-Hamme, Bras- december kennisgemaakt schaaf Wichelen, Asse, Kas- met honderden gevederde tel, Wetteren, Brussel, Lebbe- vrienden op de nationale vo gelshow van deze Aalsterse or- ke, Appels, Massemen, Smet- lede, Nieuwerkerken, Over- nithologische vereniging in de mere, Aalst, en aangesloten gebouwen van het Stedelijk bij diverse verenigingen, wer- Önderwijsinstituut, Hoek Bin- nenstraat-Spoelstraat te Aalst. Door 87 eksposanten. wonen de te St.-Gillis-Waas. Berlare. Asse-Terheide, Hofstade, Meldert. Temat. Erembode gem, St.-Katharina-Lombeek, Opwijk, Meerbeke, Wanzele- den er een 1.700-tal vogels sa mengebracht en tentoonge steld. Aan deze vogels werden pun ten toegekend voor kleur, vorm, konditie, houding er vedering. We noteerden de namen de tien best-gerangschikte ek sposanten: 1. De Pauw Emiel (456 punten) 2. Huylebroeck Wim (458) 3. Rogiers André (458) 4. Mannaert Jozef (458) 5. Beckaert Jean (458) 6. Van Daele Roger (457) 7. Van Langenhove Guido (457) 8. Vertenten Jimmy (457) 9. Van Opdorp Juiien (457) 10. De Loof José (456) Wie graag lid wordt van «De Arend-Aaist» of nadere infor matie verlangt over de klub- werking kan daarvoor terecht be- bij dhr. Van Biesen Guido (se- kretaris), Erpestraat 17, 9300 van Aalst, tel. 053/77.03.12. D.B. Toen via WLA, Werkgroep Leefmilieu Aalst, schepen De Maght vernam dat er dierenhandel zou plaats vinden in het stadspark liet ze dadelijk een onderzoek instellen. Uiteraard wil ze het verslag van dit onderzoek afwachten doch over de gepubliceerde tekst toont ze zich alleszins zeer verontwaardigd. Wel weet ze dat het zo is dat dieren 's nacht al eens gestolen, zelfs afgemaakt worden. De schepen herinnert hierbij aan een vroegere interpellatie in de gemeenteraad toen men het ook had over verkopen van dieren door het stadspersoneel. Onregelmatigheden werden toen echter niet vastgesteld want met het ontvangen geld werd gewoon voedsel voor de andere dieren aangekocht. Dieren in stadspark 's Nachts zou er slechts een Verder zullen in de toekomst In het jongste nummer van gebrekkige bewaking zijn. Van de eieren regelmatig gekontro- WLA verscheen een tekst over verzorging van zieke dieren leerd en eventueel weggeno- mishandeling van dieren, ver- zou er weinig sprake zijn en men worden, dwijnen en zelfs verkopen er- dierenartsen zouden niet meer Verder van. Over slechte voeding en willen komen omdat ze niet zelfs over opzettelijk kweken betaald zouden worden, voor latere verkoop. Hierbij Grootste bezwaar bleek echter zou zowat een kleine oorlog vanwege WLA het likwideren Beheersplan ontstaan zijn tussen het perso- van het teveel aan bastaard- hierover leest U wel zodra het onderzoek afgesloten is. Het stadspark, als geklasseerd neel onderling waarbij perso- eenden. Liever zag men ge- landschap is, enkel onderhevig aantal verbodsbepalin- dan een verbodsbepalingen nood heeft aan een positief gericht beheersplan waarin het Ouderlingen worden steeds jonger. Het werden achtereenvolgens bejaarden, ouden van dagen, derde leeftijd, plus 3-ers en nu zijn het «senioren». Ook voor deze mensen werd een adviesraad geïnstalleerd onder voorzitterschap van schepen Remi Van Vaerenbergh met als ondervoorzitter gewezen senator Wim Verleysen, momenteel ook aktief in de werkgroep herwaarderingsgebieden. Bedoeling is de politiek ten bate van de grondleggers van onze welvaart zoveel mogelijk af te stemmen op het lenigen van de behoeften van de senioren. Tijdens de seniorenweek, enkele weken terug, kwam er een studiedag met ruim 100 aanwezigen gevolgd door een enquête over de informatie van senioren enerzijds en het gebrek aan overleg tussen organisaties, diensten en instellingen die zich met ouder wordenden bezighouden. De resultaten van deze enquête worden onderzocht en zullen dienen als basis voor verdere aktie. De adviesraad zelf verstrekte aan het stadsbestuur reeds heel wat adviezen o.m. over het plaatsen van rustbanken langsheen wandel- en fietspaden, de veiligheid van de wandelaars cn fietsers en het nieuw leven inblazen van kaarthuisjes. Kwamen eveneens aan bod: de verkeersveiligheid via de bril van zich langzamer voortbewegende weggebruikers, evenals het probleem van de vrijetijdsbesteding in meer landelijke gedeelten cn dorpen van Aalst. Wordt 1984 het jaar van de definitieve doorbraak van de senioren? (Ih) neel zou zijn mét en personeel woon eieren wegnemen in de zonder bijverdienste. Dit dan lente of gewoon het surplus 8en- Uit de praktijk is echter uiteraard allemaal met als in- aan bastaardeenden plaatsen gebleken dat het^ park meer zet de dieren zelf. bij dierenvrienden. Watervo- »-> Verder zouden een oud geitje gels zouden sporen van ver en een bok, sierduiven en een wondingen vertonen van visha- hond gewoon verdwenen zijn. ken en nylondraden en verder beheer in de komende jaren heeft WLA het over dieren grondig zou worden toegelicht met één of zonder poot en over en vastgelegd, een zwaan met een vishaak in In overleg met dc Rijksdienst de nek.(l Schepen van lcefmi- voor Monumenten en Land- lieu André Dooms stelt dat in schappen werd dan ook bcslo- de adviesraad leefmilic over ten. samen met deze Dienst, deze materie uitvoerig werd een minitieus beheersplan op gediskuteerd o.m. met Avior- te stellen waarin ook de funk- nis en Dc Wielewaal. Toch een tie van het park met alles wat uiteindelijke koncensus kwam er wel of niet mag zal opgeno- Aalst. Eresenator Wim Verleyen, schepen Van Vaerenbergh en burgemeester Uyttersprot tussen de senioren in de stadsfeestzaal (a) echter niet. Wel ging r men worden. akkoord Een deciaspekt hiervan is het qua bastaardccnden watervogelbestand met om een overpopulatie was en dat daar- gezond evenwicht te bekomen aan dient verholpen te wor den. De Wielewaal zou bas- een te groot aantal eenden. Het aanbrengen van de reeds taardeenden, via vorm en besliste oeverbcplanting aan kleur makkelijk van andere te de Ballonvijvers zou door de overpopulatie aan eenden op voorhand een mislukking zijn. onderscheiden via het aan lokken door bakken met voed sel trachten te vangen cn ze te Een positief beheersplan is verkopen waarbij de ontvangst vast een noodzaak, naar dc stadskas zou gaan Gezien het weder niet altijd buitenhuisaktiviteiten toelaat kwam de Jeugdbond voor Na tuurstudie en Milieubescher ming Denderland, aktief in Groot-Aalst, Dendermonde en Denderleeuw binnenshuis samen. Bedoeling was de ken nis van de fotografie, een vala bel hulpmiddel dat wie de na tuur observeert flink van pas komt, icwat op te vijzelen. Aan de hand van kamera's en zowat alle mogelijke merken en formaten werden dc basi sprincipes van het fotograferen Aalst. Dc Aalsterse jeugdbond voor natuurstudie doet ook aan makro-fotografie a Veeweyde inspekteur Pierre Festraets is helemaal niet opgetogen over de wijze waarop de dieren in onze maatschappij worden behandeld. «Over het vangen en afschaffen van een paar honderd bastaard eenden en andere, kan ik zeggen dat het vele mensen hier kwaad bloed zal zetten», aldus de Veeweyde inspekteur die eraan toevoegt dat er ook mensen zijn die van deze dieren houden, er zelfs voedsel voor kopen. Hij geeft grif toe dat er een overbevolking kan bestaan, maar die was door een goede organizatie en het tijdig treffen van maatregelen te voorkomen geweest. Inspekteur Festraets ziet bij- zijn en die in mei 1982 werden voorbeeld de mogelijkheid om toegegeven, al werd toen ge- ecn aantal van deze eenden te zegd dat men ook niet moet plaatsen bij dierenvrienden. overdrijven. «Want, zo zegt Wat nu gebeurt kan voor hem hij, wat klein begonnen is kan in geen geval door de beugel, snel uitgroeien tot een grote «Indien deze dieren moeten zaak». Hij brengt het verhaal sterven om zc door meer sier- van het kweken van zwanen cn lijke te vervangen, is deze zaak. reeën, waarbij het moeilijk zal een rechtstreekse aanklacht te- zijn om uit te maken wie er nu gen artikel 11 van de rechten de eigenaar van is. van het dier, dat zegt: «Iedere daad waarbij een dier nutte- "et ,oeBcm loos wordt gedood, is een wan- Ook het toezicht op dc dieren daad tegen het leven». het stadspark zit hem lelijk Het vissen in het park is een dwars, andere doorn in het oog van de «Over bewaking van de dieren dierenliefhebber. Niet dat men 'S cr geen sprake», zo zegt wat heeft tegen het vissen op inspekteur Festraets die eraan zich. «Maar het is daar een toevoegt: «Overdag ziet men bron van ellende voor dc wa- nergens of uitzonderlijk een tervogels die regelmatig slacht- toezichtcr. 's Nachts is er helc- offer zijn van vishaken en ny- maal niets en horen de omwo- londraden. Bewijs daarvan nenden opgeschrikte dieren zijn de talrijke dieren met een roepen. Regelmatig is er iets poot, waterhoentjes zonder verdwenen of omgekomen of poten, zwanen met een haak in op de vlucht», hun hals enz.» Inspekteur Fe- Een ander probleem is de voe- stracts zegt dat men in het ding. Die laat veel te wensen beste geval nog kan ingrijpen, over. Ze wordt trouwens zo- Men kan de dieren vangen, ze veel als het ook maar mogelijk verlossen van nylondraden cn is ter harte genomen door de haken, pootjes verzorgen en ze bezoekers. Met de verzorging onderbrengen bij dierenvrien- is het nog het minst goed van den. Kan men zc echter niet alles gesteld. Er is geen veearts vangen, dan wacht hen een ter beschikking. Het gevolg wrede marteldood». laat zich makkelijk raden, al- Wat het vissen oetreft, ook dus dc inspekteur van Vcewey- daar loopt cr wat mank. Een de die hoopt dat het schepen- bestendig toezicht /ou volgens college uit deze nogal bizarre Veeweyde niet ovei .lodig zijn en ingewikkelde materie weg- Voor de grote hoop dieren die wijs zal raken zonder dat de zich verder in het park bevin- dieren het slachtoffer worden (jen. geldt in dc eerste plaats van dc beslissing. Volgens in- ook de regel het kweken drin- spekteur Festraets is het de gend in te dijken cn voorlopig hoofdzaak: de dieren lijden te elke aanwinst af te remmen om besparen (dat is een vorm van de mogelijkheid uit te scnake- beschaving) en de dierenvricn- len dat er slachtoffers gaan den van het park niet op stang vallen aan overbevolking. Dit te jagen door dieren weg te laatste kan immers steeds wor- nemen waarmee ze een zekere den voorkomen. binding hebben en waarvan In spekteur Festraets heeft het men de bestemming nooit kan ook over de misbruiken die er achterhalen. uit de doeken gedaan. Daarna werd specifiek de natuurfotog rafie nader belicht: de keuze van te gebruiken lenzen, het hele stel hulpmiddelen, de flits e.d.m. Vooral dan voor na- tuurfotografen belangrijk de makro-fotografie die dan ook een speciale buert kreeg. Bovendien werd ook het et hisch aspekt benaderd. Kan je dieren zo maar fotograferen? Breng jc ze daardoor niet in gevaar of stoort U zc gewoon niet? Gefilosofeer tot en met. Via diaprojektie werd het ge leerde dan duidelijk geïllus treerd cn voor de aanwezigen bleek dadelijk wat voor een prachtige hobby natuurfotog rafie kan zijn. Iets dat alleen de liefde tot de natuur kan stimuleren. Wie er ook iets voor voelt, en welke jongere doet dat nu niet, kan kontakt opnemen met Je roen Coppieters. Duivckeet- straat 49 te 9300 Aalst. Tel. 053/21.71.61. Na 20 u. a.u.b. LH

De Voorpost | 1983 | | pagina 8