(I Begroting 1984 Sint-Niklaas goedgekeurd Pros Matthys over de vleespotten van Sint-Niklaas 62 miljoen opgesoupeerd en nog een spaarpot van 75 miljoen? 't Gebeurde rond de kerst in Sint-Niklaas Opstelwedstrijd «Vlaanderen om van te houden» -De buikriem toegehaald en Ein Prosit op het batige saldo! Gildenhuis en Radio Land van Waas: twee handen op één buik? Kursus «Natuur-in-zicht» in Sint-Niklaas Trial- en tumdemonstratie bij VTS in Sint-Niklaas Karnaval Temse: Theo of Eddy prins? De Voorpost - 30.12.1983 - 9 De SP had het vorige week woensdag nog over pluimen op andermans hoed, maar bleef gelukkig niet steken in het kerstjargon. Marcel Verdonck mocht dan al, stoïcijns als altijd, zijn tevredenheid hebben uitgesproken, over de voorliggende begroting. Pros Matthys had even weinig moeite om bij datzelfde cijfermateriaal scherpe bedenkin gen te formuleren. Zijn analyze gooit een ander licht op het beheer van de stadsgelden. Nefaste politiek Het werkelijke rezultaat van de rekening 1982 bedroeg iets minder dan 142 miljoen frank, het boni voor 1983 bedraagt vermoedelijk 81 miljoen frank. Het kollege zou meer van de duurbare spaarcentjes hebben opgesoupeerd dan de ontbrekende 62 miljoen. Uit de begrotingswijzi ging '83 en de voorstellen geformuleerd in de begroting '84 konkludeert Matthys dat de personeelskosten in '83 met ongeveer 37 miljoen werden overschat. Bovendien bracht de wet Nothomb (KB 202) Sint-Niklaas een cadeautje van 27 miljoen en ontving de stad van het Gemeentefonds 12 miljoen méér dan verwacht. Tot hier, telt u mee, een extraverbruik van 138 miljoen. Nog is de spaarkous niet af: er was nog de belastingverhoging van 120 miljoen die begin dit jaar werd gestemd, één van de centrifuges waar de beugel van de hoofdstedelingen doorheen moest. De SP-senator besloot dat een politiek van belastingverho ging, besparingen en vermindering van dienstverlening, een politiek die dan nog een angstaanjagende verslechting van de financiële toestand voor gevolg blijkt te hebben, niet anders dan nefast genoemd kan worden. Immorele begroting De hypotheze dat het vermoedelijke boni voor 1983 hoger dan 81,1 miljoen frank zou liggen, leidt tot een al evenmin flatterende bevinding. De ontvangsten voor de rekening '83 worden geraamd op 36 miljoen tegenover 73 miljoen vorig jaar. Aan de kreditzijde korresponderen de respek- tieve cijfers 66 en 37 miljoen frank. Van het begrotingste kort hieruit mag volgens Pros Matthys in dit geval verwacht worden, dat het in de rekening '83 opnieuw zal opduiken om daar het begrotingsoverschot tot 75 miljoen aan te dikken. «Het beleid dat zo'n zware belastingdruk op zijn bevolking legt, alleen maar om de begroting met een flinke spaarpot te kunnen afsluiten,» zo stelde hij vorige woensdag, «bestempel ik als immoreel». «Iemand met zin voor politieke verantwoordelijkheid kan deze begroting niet goedkeuren, temeer omdat zich m.b.t. de buitengewone begroting gelijkaardige aanmerkingen opdringen,» aldus nog Pros Matthys. L.D.B. Enkele berichten, in Sint-Niklaas geregistreerd rond de kerst... Lijk in sloot Je houdt het in deze tijd niet voor mogelijk. In een sloot langs de Dendermondsesteenweg werd het lijk gevonden van een man die al maanden vermist was. Sedert eind augustus moet het lichaam van de 53-jarige Edward Roels uit het Reynaertpark er gelegen hebben. Iemand die de sloot reinigde ontdekte het. Vermoed wordt dat Roels in augustus in de gracht gesukkeld is. Tandarts overvallen Aan de Parklaan 101 heeft tandarts Anne-Marie De Schrijver, haar praktijk. Vrijdagavond vielen twee jonge mannen het kabinet binnen (er was geen volk meer in de wachtzaal). Ze takelden de vrouw deerlijk toe met hun valhelmen en gingen aan de haal met een brieventas waarin voor twintgiduizend frank aan geld stak. Eén van de twee overvallers kon inmiddels gevat worden. Kerstekind weg Een Jezusbeeld van wel honderd jaar oud werd, wellicht >p kerstdag zelf. ontvreemd uit de kapel van het klooster an de Arme Klaren aan het OLVrouwplein. De diefstal erd maandagmorgen opgemerkt. De Wase Jonge Leeuwen en De Vlaamschc Vlagge organizeren in samenwerking met de Sint-Niklase en Dendermondse afdelingen van het Davidsfonds en de Marnixring een opstelwedstrijd voor jongeren rond het tema «Vlaanderen om van tehouden». Dit initiatief heeft tot doel, jongelui de kans te geven zich te verdiepen in en hun mening te uiten over een of ander aspekt van de Vlaamse ontvoogdingsstrijd. Meteen ook een enige gele genheid om jonge en vernieuwende ideeën te brouwen over het Vlaanderen van vandaag en morgen. De deelname aan de opstelwedstrijd kan zowel individueel als in klasverband gebeilren. De wedstrijd staat open voor alle jongeren geboren in 1966, '67 en '68 (kategorie I) en 1963, '64 en '65 (kategorie II). De deelnemers geven zelf de titel aan hun verhandeling. Wel dienen de ingezonden werken een van de volgende tema's te behandelen of een onderdeel ervan: «Vlaanderen in Europa», «Hoe jong is de Vlaamse Beweging?», «Haalt Belgic de 21ste eeuw?», «Hoe groen is Vlaanderen?» en «De derde industriële revolutie in Vlaanderen». Alle inzendingen dienen vóór 1 maart in drievoud aan het wedstrijdsekretariaat te worden bezorgd: Kris Verguit, Iscngrimlaan 13. 9180 Belscle. De teksten moeten getypt zijn en mogen niet langer zijn dan vier bladzijden. Iedere deelnemer mag maar één werk indienen en reeds gepubli ceerde teksten komen niet in aanmerking. Om een objektieve beoordeling mogelijk te maken, wordt gevraagd de teksten niet te ondertekenen maar aan de inzending een gesloten omslag te hechten met daarin naam, voornaam, adres, geboorteplaats en datum van de deelnemer Teksten en omslagen worden door de wedstrijdsekretaris genummerd, zodat indentifikatie kan gebeuren na de beoordeling door de jury, die wordt voorgezeten door Anton Van Wilderode en verder bestaat uit vertegenwoordigers van de zes organiserende vereni gingen. De prijsuitreiking zal plaatsvinden op 7 april te Sint- Niklaas of Dendermonde. Datum en plaats zullen worden medegedeeld aan de deelnemers. Door de organisatoren werd een prachtig boekenpakket samengesteld, dal zal overhandigd worden aan de laureaten van de opstelwed strijd. Het wedstrijdreglement is op eenvoudige aanvraag te bekomen bij het wedstrijdsekretariaat. Gezonde financiën, daar beroemt het stadsbestuur van Sint-Niklaas zich nu op en de heren gezagsdragers plegen terzaken, bij wijze van positieve aksentue- ring, met trotse meewarigheid te verwijzen naar andere steden waar de financiële huishouding er eerder roodkleurig dan rooskleurig voorstaat. Sint- Niklaas rijst uit de vergelijking als de Titanic destijds uit de hoogmoed van de Industriële Revolutie: onzinkbaar, groots, uitzonderlijk. In Sint-Niklaas geniet men anno 1983 nog van een bijzondere toestand: geen rooie cijfers, maar een batig saldo van bijna vijf miljoen. Niet moeilijk, wijst de opposi tie terecht, uit een anders leer is het goed riemen snijden. Het gaat niet op, de bevolking, ondanks de erfenis van de vori ge legislatuur en dus onnodig, extra op dieet te zetten om dan met een 'als dit geen prestatie is'-gezicht uit de pakken met een overigens flink geslonken batig saldo. Neem maar de psychologie van de vuilniszak ken, P W-gemeenteraadslid René D'Haeyer heeft de fami lie Modaal als uitgangspunt voor een klein rekensommetje genomen. Een jaarlijkse vijftig vuilniszakken kostte deze fa milie tot nu 750 frank. Vanaf volgend jaar kost een vuilnis zak nog slechts vijf frank, maar de familie betaalt dan, zoals u en ik, tevens een forfaitaire 750 frank voor de vuilnisopha- ling. Samen maakt dit een uit gave van duizend frank. Kort: de heer en mevrouw Modaal tellen met ingang van 1 januari 1984 dus 250 frank méér neer voor de vuilnisservice. Beste wensen. Niets aan de hand tot dusver, maar oneerlijk wordt het, vindt René D'Haeyer, wanneer het stadsbestuur, zoals het geval is, laat voorko men alsof de vuilnisophaling per gezin voortaan minder zal kosten. Kommentaar bij de drastische verhoging van de opcentiemen op de onroeren de goederen en van de perso nenbelasting leverden de op positiepartijen al eerder. Woensdag 21 december jl. lag in de gemeenteraad de begro ting 1984 voor in Sint-Ni- klaas... Uitgaven blijven beneden inflatieritme Schepen van financiën, perso neel en stedelijke inrichting Marcel Verdonk, had het tij dens deze gemeenteraadszit ting terecht over een sluitende begroting. Het schepenkolle ge, zo zei hij, heeft van bij de start van zijn bewind geop teerd voor een autonoom, so ciaal gericht en evenwichtig fis- kaal beleid. Op een sanerings lening of een begeleidingskom missie heeft men in Sint-Ni- klaas geen beroep moeten doen. De vooropstelling in maart van dit jaar dat de besteding van de ingeschreven kredieten nauw keurig opgevolgd zou worden, werd bevestigd. De begrotingswijziging, in ok tober vastgesteld, bleef mini maal. Het al te vaak en graag inschrijven van zogenaamde kredieten onder de ru briek 'Uitgaven van vorige dienstjaren', een weinig heilza me gemakkelijkheidsoplos sing, werd gelimiteerd. Voor de gewone dienst noteert men voor 1984 9,8 miljoen frank t.o.v. 23,4 miljoen in 1983 en voor de buitengewone dienst 5,95 miljoen i.p.v. 19,2 mil joen in '83. Een belangrijk kenmerk van de begroting '84 is de relatieve inkrimping van de traditioneel grote uitgave paketten als per soneel, overdrachten, wer kingskosten en schuldenlasten. T.o.v. de aangepaste begroting 1983 boekt men een stijging van de personeelskosten met 7,4 procent, een aangroei die voornamelijk wordt begroot voor die arbeidsplaatsen waar van mag worden verwacht dat zij effektief ingevuld zullen worden in de loop van 1984. Het krediet voor de tewerkge stelde werklozen wordt van 29,6 miljoen frank op 31,2 mil joen gebracht en zo vrijgevig is men in geen enkele Vlaamse gemeente, integendeel, be weert schepen Verdonck. De stijging met 8,7 procent van de overdrachten vindt haar oorzaak in het bijkomende krediet van vijftien miljoen frank dat nodig is om de wed- de-achterstallen van het OCMW-personeel van niveau drie en niveau vier te kunnen betalen. Een éénmalige meer uitgave, heet het in de begro- tingsanalyze van voornoemd bewindsman. De schuldenlast gaat met 19,7 miljoen of 4,8 procent de hoogte in. Enerzijds noteert men voor de globale buitenge wone dienst een status quo, van de andere kant echter, schroeft men het stadsaandeel in de aan te gane leningen van 328 miljoen frank (1983) terug naar 261,4 miljoen. Wat de werkingskosten betreft, rekent men op een lichte daling. Niet onbelangrijk hierbij is, dat de diverse kosten voor het riool waterzuiveringsstation nog slechts gedeeltelijk zijn inge schreven, gezien men de over name van de waterzuiverings stations door de Vlaamse Wa terzuiveringsmaatschappij voor de eerste helft van 1984 verwacht. Alle uitgaven samen stijgen met 5,5 procent en blijven zo beneden het huidige inflatierit me. Schepen Marcel Verdonck noemt het een austeriteitsbe- groting en konkludeert dat aan de bevolking van Sint-Niklaas «enkel de noodzakelijke finan ciële inspanningen gevraagd worden en de beschikbare ge stelde gelden besteed worden op een manier die een goed huisvader betaamt». Dc inkomsten: uitzonderlij ke toelage brengt redding De bewindslieden van Sint- Niklaas zijn tevreden met hun investeringsprogramma van iets meer dan 700 miljoen frank. Het cijfer blijft aan de hoge kant, stelt Marcel Ver donck, en hij kijkt weer even over de stadsmuren naar ande re steden waar een nulgroei de investeringspolitiek typeert. Weinig nieuws, tenzij dan de verderzetting van het reeds ge voerde beleid, voor wat betreft de netto lasten van de stedelij ke instellingen en diensten. De voornaamste 'ontvangstposten evolueren in gunstige zin, maar toch blijft de groeivoet algemeen genomen flink bene den de groei van alleen nog maar de personeelsuitgaven liggen. Bovendien verwacht men dat de ontvangsten uit beleggingen op korte termijn gevoelig zullen dalen. In '82 noteerde men 12,8 miljoen: de geraamde 5 miljoen voor '83 zullen nauwelijks volledig kun nen worden ingeschreven en voor '84 durft men hooguit drie miljoen vooropstellen. Marcel Verdonck vraagt zich af wenkbrauwfronsend in de richting van de SP, wie hier de valse profeten waren... Een uitzonderlijke toelage (volgens KB 202) van 141 miljoen frank maakt de verhoudingen iets minder rampspoedig. Er is ook nog de gunstige ken tering inzake de begrotingste korten voor het eigen dienst jaar. Het nu vastgestelde te kort van 56,3 miljoen betekent een terugkeer naar het niveau van 1977. Vorig jaar beliep dit tekort nog meer dan 145 mil joen frank. Een trend die een uitdaging vormt voor de ko mende jaren, vindt schepen Verdonck. Vooruitstrevend socio-kul- tureel en bouwbeleid Voor de sociale en kulturele verenigingen zou er geen re den tot paniek zijn. Integen deel alweer, In Sint-Niklaas wórden geen fakultatieve uit gaven geschrapt en «welke stad of gemeente kan nü nog hetzelfde zeggen?» En dat alle maal, omdat het stadsbestuur gelooft in de zelfwerkzaam heid van de Sint-Niklase orga nisaties en verenigingen» (sic??). Door de extra uitgave van acht naar elf miltoen frank op te trekken hoopt men ver der de status van «bouwvrien- delijkste stad van Vlaanderen» voor de Wase hoofdstad te preserveren. Dit allemaal samen, het voor liggen van een strukturele be groting, de overtuigende afna me van het begrotingstekort 'eigen dienstjaar', het behoud van de fakultatieve uitgaven, het aan banden leggen van de schuldenlast, een sociaal ge richt personeelsbeleid en de waardering van de zelf werkzaamheid van de bevol king van Sint-Niklaas, geeft het kollege fierheid in. De be groting 1984, vindt Marcel Verdonck, is het resultaat van een goed voorbereid overleg en gedetailleerd uitgewerkte beleidsopties die volgend jaar verwezenlijkt dienen te wor den. Hoera! Heera! ook al kwijnt de Sint-Niklase burger van ja loezie als hij net met een inwo ner van een naburige gemeen te over de gemeentebelasting heeft... Schepen voor financiën Marcel Verdonck van Sint- Niklaas: Sociaal gericht en evenwichtig fiskaal beleid» (arch) Toelage OCMW onderschat SP-tussenkomsten waren er o.m. van de gemeenteraadsle den Lucien Bats en Herman Dobbelaere. Lucien Bats had in de eerste plaats aanmerkingen bij de OCMW-toelage. Eerst even deze konkrete informatie. Zoals reeds werd aangestipt, is dc aanwas van de uitgaven voor een aanzienlijk deel (on geveer 20 miljoen frank) te wijten aan de verhoging van de werkingstoelage aan het OCMW, een verhoging waarin ook het te verwachten tekort van de stadskliniek voor 1984 is begrepen. Het betreft hier een uitgave die nu 77,3 procent van de uitgavengroep 'wer kingskosten' en zowat 1,45 procent van het gewone uitga- ventotaal eigen aan 1984 uit maakt. De gemeenteraad, zo meent Lucien Bats, moet bij de kollatie van de begroting '84 een aantal cijfers kritischer beschouwen. De stadskliniek zou het stadsbestuur in haar thesauriebegroting '84 over dreven ontvangsten voorscho telen; het OCMW-bestuur zou het aantal verpleegdagen over schatten. De vooropgestelde 104, 118 verpleegdagen zijn, gezien de momenteel gegeven cijfers (men sluit 1983 af met een totaal van ten hoogste 100.000 ligdagen) en omstan digheden gewoon onhaalbaar, aldus Bats. Hii betreurt dat het beloofde overleg tussen OCMW-raad en schepenen enerzijds en de be voegde kommissie anderzijds niet is doorgegaan. Lucien Bats heeft tevens de toelagen van kulturele en so- cio-kulturele verenigingen on der de loupe genomen. Vol gens hem druist de voor '84 vooropgestelde 5000 frank huurprijs in tegen oe in de oeleidsnota geformuleerde op tie van het stadsbestuur om zeker niet door eenzijdige be zuinigingen roofbouw te ple gen op de kultuurbeleving. Een dergelijke bezuiniging zou precies de zogenaamd kansar me groep kuituurbeoefenaars en -liefhebbers treffen. Tot nogtoe, moet u weten, mocht elke vereniging één keer per jaar gratis de infrastruktuur van de stadsschouwburg ge bruiken. Zo kregen de vereni gingen tenminste nog een zetje om hun drempelvrees te over winnen, vindt Bats. De SP-er heeft verder in de begroting vergeefs gezocht naar een financiële bevestiging van de ombouw van het oude stadhuis en de C'ipierage tot een kultureel trefpunt. De VU heeft hieraan in haar verkie zingspropaganda inderdaad veel aandacht besteed. Bats klaagde tenslotte nog over een gebrek aan inspraak in de kommissie voor feeste lijkheden, meer bepaald i.v.m. de organisatie van de «Vredes feesten» die toch jaarlijks een hele som (anderhalf miljoen zo) opslorpen. Er wordt trou wens gefluisterd dat volgend jaar met september opnieuw (dure) heliumballons van de partij zullen zijn. Herman Dobbelaere heeft be denkingen bij de begroting van het sportgebeuren. De fixatie van de uitgaven impliceert een reële achteruitgang van nage noeg 15 procent, meent hij; inzake de subsidiëring van sportverenigingen en -aktivi- teiten zouden weinig of geen nieuwe initiatieven in de be groting voorkomen. Een her ziening van de normen voor het toekennen van toelage dringt zich duidelijk op, meent men bij de SP. Herman Dobbelaere stelt vast dat de tarieven in twee jaar tijd met ongeveer 33 procent zijn verhoogd en hij mist een bij zondere inspanning voor de jeugdsport. De BPA-wijziging nodig voor de aanbouw van een sporthal in Belsele werd alsnog niet doorgevoerd. In de begroting is in verband hier mee niets te vinden: een ver traging van drie tot vier jaar, besluit Dobbelaere. Fiets- en voetpaden Het vermelden waard zijn ten slotte de uitgaven voor de aan leg en vernieuwing van voet en fietspaden. Enkele cijfers: de aanleg van voetpaden werd in totaal voor 15 miljoen frank begroot, voor de fietspaden voorziet men tien miljoen (waarvan acht rijkstoelage). De studie- en aanlegkosten voor Belseledorp bedragen 5,5 miljoen (waarvan drie miljoen staatstoelage, voor de Boon- hemstraat (Sint-Niklaas) 3.500.00U frank. Voor de her tekening van het inmiddels be ruchte kruispunt Schoon- houdtstraat - Vijverstraat in Belsele heeft men één miljoen ingeschreven, één miljoen ook voor de toeristische wandelpa den en nog één miljoen voor de natuurleerpaden. Algemene administratie Onder die hoofding vind je in het begrotingsboek de kostprijs van onze gemeentelijke demo- kratie. In een tijd van krisis en inlevering zou men er goed aan doen zich ook over enkele van déze cijfers te bezinnen. De wedde van oe burgemeester is van 1.393.601 frank (1982) op gelopen tot 1.625.000 frank (begroting 1984). De gezamen lijke wedde van de acht schepen liet zich ook niet op de kop zitten door het inflatieritme: die ging van 8.372.872 naar 9.747.00U frank. Het aanwe- zigheidsgeld van de raadsleden (volgens een beslissing van de gemeenteraad in mei 1978 ver hoogd van 1.000 tot 1.250 frank per zitting en per hoofd) blijft gehandhaafd op twee mil joen (ongeveer 160U aanwezig heden), Komen daar nog bij: de pensioenen van burgemees ter en schepenen: vijf rustpen sioenen meer zijn dat sinds be gin dit jaar al, of een meeruitga ve van meer dan twee miljoen frank (de cijfèrs: 3.207.641 in '82 en 5.301.000 in 1983 en 5.400.000 volgens de begroting '84). De terugbetaling van lo nen aan de privésektor aan raadsleden met politiek verlof, in 1982 nog onbestaande, be draagt nu 50.000 frarik. Leo De BOCK Na een jarenlange en meestal vruchteloze zoektocht in bin nen- en buitenland is het Brug se Reptilarium erin geslaagd 's werelds beroemdste en be ruchtste giftslang de Zwarte Mamba toe te voegen aan zijn kollektie die nu uniek te noe men is op Europees vlak. Het heeft heel wat moeite gekost om het dier te bemachtigen. De Volksmacht (ledenblad van de kristelyke vak bond) schreef in de Wase editie vorige week vrijdag radiogeschiedenis. Op biadzyde 15 verscheen het programmaoverzicht van Radio Land van Waas onder de titel «Vanuit het hart van Sint-Niklaas» met drie nieuwe programma's waarvoor men best «Straal», de Castrodreef 1, kontakteert. De Castro- dreef 1 is het huis van de Kristelgke Mutualiteit (C.M.) Bij andere Sint-Niklase radiostations onthaalde men dit bericht op gelach. Reakties: «De grootste stommi teit», «Ze hebben al meer domme dingen gedaan bij Land van Waas» en Een bevestiging dat tussen Land van Waas en het Gildenhuis financiële bindin gen bestaan, wat het dekreet van 6 mei 1982 houden de organisatie en erkenning van de niet-openbare radio's uitdrukkelijk verbiedt». Het Volksmacht-artikel is zeer bijzonder want de verantwoordelijke uitgever van de Wase editie die tevens ACW-sekretaris is, Bert De Cock, voert een strikte politiek waarbij enkel verenigingen en organi saties, verbonden aan of gekontroleerd door de kristelijke arbeidersbeweging aan bod kunnen ko men. Het ACW houdt toch geen toezicht op Radio Land van Waas? Al op 22 september 1983 informeerde het Gentse dagblad Het Volk over een akkoord tussen Land van Waas en de Sint-Niklase kristelijke standenorganisa ties van middenstanders (NCMV), arbeiders (ACV en CM) en boeren (Boerengilde). De Boerengilde had het akkoord echter toen nog niet haar volle zegen gegeven. De standen betalen een (financiële) tol om ter elfder ure hun karretje aan Land van Waas te koppelen, verklaarde de schrijver van het artikel in Het Volk. De betrokkenen, de standen en Land van Waas zwegen in alle talen. Of toch niet? Nauwelijks een dag na de openbaring in Het Volk riep Bert De Cock het ACW-overlegkomitee bijeen. Uit het verslag van deze vergadering klinkt een groot ongenoegen op. «Het artikel wekte heel wat wrevel omwille van het verschijnen zelf, maar ook omdat er een aantal onwaarheden in vermeld zijn». Maar nergens in het verslag een logenstraffing van het bericht in Het Volk. Integendeel, een ACW-middenraad werd om gevormd tot mediaraad, met als één van drie werkter reinen: «Samenwerking met de lokale radio's, be richten doorgeven aan «bevriende radio's». De drie nieuwe programma's «Straal», «De om- nbudsman» en «Op je gezondheid» zijn wellicht de eerste pogingen tot samenwerking en berichten door geven. Andere lokale radio's geloven hun ogen niet. Zo'n openlijke verkering tussen Land van Waas en een beroepsverenigng zoals het Gildenhuis, juichen ze toe. Want wat zegt de wet? onafhankelijk zijn van een politieke partij, een beroepsvereniging of een organisatie met een kommercieel doel». Ofwel staat Radio Land van Waas zeer sterk in zijn (politieke) schoenen, ofwel zijn ze gewoon roekeloos, maar in ieder geval waagt dit radiostation zich op zeer dun en glad ijs met veel wakken. Radio Land van Waas werd opgericht door Hubert Wilssens (redaktiesekretaris bij Het Vrije Waasland) Jo Van Britsom (elektricien) en Mare De Coen (café uitbater) op 28 januari 1982. Sedert 1 oktober 1983 zendt de lokale radio uit, eerst met een nonstopprog- ramma, daarna met echte programma's (sinds 1 november). De RTT verzegelde op 4 november de zendapparatuur na klachten over het storen van luchtvaartverkeer. Het radiostation haalde «belang wekkende» Wase persmedewerkers in huis en verze kerde zich van de publicitaire steun van Het Vrije Waasland. Als medeorganisator van «40 jaar Jean Waltertrad de radio sterk op de voorgrond in datzelfde weekblad. P.S. Begin 1984 organiseert het Centrum voor Natuurbescher mingseducatie (C.V.N.) regio Waasland een derde kursus «Natuur-in-zicht». Zulks na het ruime sukses dat de twee vorige kursussen (1982 Sint-Niklaas en 1983 Temse) te beurt viel. Met deze kursussen hebben de Wase Natuurgidsen de bedoe ling een aantal mensen op een aangename manier iets bij te brengen over de natuur in hun onmiddellijke omgeving. Ze richten zich daarbi' tot een publiek zonder veel voorken nis, maar met een zekere inter esse voor alles wat in anatuur rondom hen gebeurt. Tegelijk is deze kursus voor een aantal deelnemers een goede voorbe reiding tot het volgen van de kursus «Natuurgids», die in 1985 in het Waasland zal wor den ingericht. Alle lessen worden op vrijwilli ge basis en met veel enthou siasme verzorgd door Wase na tuurgidsen. Zij zijn niet enkel theoretisch goed gefundeerd, maar kunnen ook zeer goed inpikken op lokale problemen in verband met flora, fauna, ekologie en milieu. Het geheel is opgebouwd uit 15 voormiddagen van elk drie uur. In de tien theoretische onderwerpen (met veel prakti sche voorbeelden) wordt in een leslokaal nader ingegaan op de plantenwereld, de die renwereld, de samenhang der dineen. de levenloze milieu- faktoren en een aantal Wase biotopen. Elke les wordt ruim verlucht met edukatief mate riaal. Daarnaast zijn er ook vijf uit stappen waarin de grondbegin selen aan de praktijk worden getoetst. Daarbij komen bos, park, een waterrijk gebied, een typisch Waas landschap en de Zoo aan bod. Het theore tisch gedeelte van de lessen reeks vindt plaats in het kolle ge te Sint-Niklaas (ingang langs de Stationstraat), telkens op zaterdagvoormiddag van 9.30 u. tot 12.30 u. De kursus begint op 21 januari en eindigt op 26 mei. Er wordt tijdens de schoolvakanties géén les gegeven. De bijdrage in de onkosten beloopt 1.000 fr. Daarin zijn begrepen de kursusteksten en het toegangsticket voor de Zoo. Gezien het aantal kursisten tot maximaal veertig wordt be perkt, is vooraf inschrijven ten zeerste aangeraden. Voor verdere inlichtingen kan men steeds terecht bij Etienne De Meulenaer, Paddeschoot- dreef, 22, 2700 Sint-Niklaas. tel. 777.12.66. De mensen van het Dholdateam, specialisten in het trialrijden, zijn op 15 januari aan de slag in Sint-Niklaas. Ze zorgen dan voor veel spektakel met hun motoren op een speciaal parequrs in de Breedstraat. waar de terreinen van de VTS-2 zich bevinden. Trial is een discipline van de motorsport die uit Engeland overwaaide. De trial wordt gereden met speciale motoren in twee klassen: tot cn boven de 50 cc. Tijdens de rit worden stratpunten toegekend als de rijders met één voet of met twee voeten de grond raken. Tussen de series in demonstratie met trikemotoren. dat zijn crossmachines met drie wielen. Ook de keurgroep van Kracht en Geduld, turners uit Sint-Niklaas die van aan pakken weten, is van dc partij. In het café in de grote eetzaal werden doorlopend films op groot scherm gepro- jekteerd over snelheidswedstrijden" van het voorbije seizoen. Een en ander wordt gcorganizeerd ten bate van het bouwfonds van dc VTS, de Vrije Technische Scholen (ze bestaan 75 jaar). Vanaf 14 u. die zondag 15 januari kan je aan de Breedstraat terecht. Woensdag 4 januari wordt in de gemeentelijke feestzaal (gemeentehuis) in Temse overgegaan tot het verkiezen van de karnavalprins voor '84. Dat gebeurt vanaf 20 u. Nieuw is dat deze verkiezing publiekelijk plaatsvindt. De gewone toeschouwers en supporters mogen echter niét meestemmen, de mensen van het karnavalkomité mogen dat wel. Nog tot 31 december mag men bij sekretaris Hendrik Janssens (gemeentehuis Temse) z'n kandidatuur indienen. Voorlopig zijn er twee kandidaten: Theo II ofte Theo Van Hecke uit de Kasteelstraat 57 (prins '82 en '83) en Eddy Stockmans uit de Akkerstraat 75 in Temse.

De Voorpost | 1983 | | pagina 9