jis verzuring grondwater in 't Waasland alarmerend? Weekblad van Header - J 2c 6 Bar me - ei Seheldesfreek Figuur van het Jaar te Aalst: Siegfried Van Nuffel Driekoningenwedstrijd te Dendermonde Natuur 2000 luidt alarmklok Ambtenaar Stedebouw - Milieuverdediget Figuur van het Jaar te Aalst: Siegfried Van Nuffel Ambtenaar Stedebouw - Milieuverdediger De Voorpost VRIJDAG 6 JANUAR11 37' JAARGANG NR. 1 - 32 F Zaterdag 7 januari zal Dendermonde weer een koninklijke stede zjjn. Die dag wordt immers door de Vereniging voor Vreemdelingenverkeer en de Dienst voor Toerisme van Dendermonde de zoveelste Driekoningenwedstrijd georganizeerd. Jieldrecht. Vrijdag werd een symbolische aktie op het getouw gezet tegen de verzuring ■i het Waasland. Met kerstboom en kalk trok men door de polder (foto Ivb) «Zwart water» bij Turnhout Dendermonde. Vooral wanneer er sneeuw ligt, kan het Driekoningenzingen biezonder romantisch zijn (archief-foto Hermans) bedroeg de pH waarde in 1933 7,6. Thans is de pH gedaald tot 4.1. Meer onderzoek in België lijkt zeer aangewezen, maar de nodige kredieten om die studie te financieren blijven voorlo pig uit. In februari 1983 heb ben de professoren Vander- borght en Miegroet verklaard met zo'n onderzoek te willen starten. Maar daarvoor zijn buiten financiële middelen ook hydrologen en klimatologen nodig. Eén zaak is voor de wetenschappers overduidelijk: het probleem kan men toch niet ontlopen en de onprettige waarheid zal ook diegenen achterhalen die ziende blind zijn. Een tweetal aktievoerders van Natuur 2000 hebben t.o.v. de verzamelde pers een en ander toegelicht; hoe zure regen ont staat, welke maatregelen men kan treffen om het probleem in te dijken en ook hoe de situa tie ervoor staat in het eigen Waasland. i vijftigtal leden van de milieuvereniging Natuur 2000 ebben vorige week hun vcrblyf in het jeugdcentrum van rosperpolder (Kieldrecht) afgerond met een symbolische Mie tegen de voortschrijdende verzuring van het milieu, tn hijzonder aktueel probleem waarvan de gevolgen nu ;ilaan ook in net VV'ase grondwater zouden z(jn vast te ellen. T(jdens het kongres van «Natuur 2000» werden verigens nog andere milieuproblemen behandeld: plastic- 'egwerpflesscn, pesticidenexport naar de Derde Wereld, Grote Ring rond Antwerpen... T(jdens een persont- Locting, die het kongres afrondde, werden een aantal naatregelen naar voren geschoven die de katastrofaal wordende verzuring zouden moeten indijken. egin 1983 deed de Gentse ofessor Van Miegroet vol- :ndc uitspraak: «De zure re- n wordt internationaal het tologisch probleem van de Istc eeuw en zeker van de st< eeuw». De wetenschap- iou best wel eens gelijk Qinncn krijgen wanneer de to- uitworp van zwavel- loxydc niet in volume af remt. Sinds 1900 is die ver- rvoudigd. De verhoging id vooral plaats na 1950 ten vo'ge van het sterk toegeno- en mergicverbruik Boven- èn is er een aanzienlijk trans it! vanuit de Verenigde ■alen Lre regen ontstaat als volgt: Ij de verbranding van fossiele andstoffen komt enerzijds raveldioxydc vrij (vooral bij ilcn en petroleum) en ander- ds stikstofoxyde bij alle ver- andingsprocessen. De zure oduktcn ontstaan in de lucht lor de verbinding, onder in- oed van o.m. de zonnestra- van water met zwavel- loxyde en van water met stik stofoxyde tot salpeterzuur. Het eindprodukt is een zure regen die ernstige vernielingen begint aan te richten over gro te gedeelten van de aard bodem. Zuurtegraad De zuurtegraad van het water wordt wetenschappelijk uitge drukt in pH. Die pH-waarden zijn vastgelegd in een schaal die van 0 tot 14 oploopt. 7 is de neutrale waarde en water dat goed leefbaar is voor planten en dieren ligt tussen de waar den 6 en 8. Daalt de pH, dan wijst dat op een toenemende verzuring. Geraakt de zuurte graad in het water beneden de 6 dan krijgen sommige dieren het lastig. Het meest gevoelig zijn slakken, sommige soorten kreeften en bij de vissen forel en baars. Eenmaal de pH 4,5 bereikt, overleven nog maar weinig dier- en plantsoorten. Weinig onderzoek Met uitzondering van de studie over het oppervlaktewater van de Kempische vennen werd in België tot dusver nog maar weinig onderzoek verricht naar de biologische gevolgen van de verzuring. In het buitenland gebeurde dat wel, zeker in die landen die het ergst worden getroffen. Vroeger werd ge dacht dat met het verhogen van de schoorstenen het pro bleem zou worden opgelost, thans is meer dan duidelijk dat de moeilijkheden alleen maar zijn verschoven. De Skandina- vische landen zijn vooral erg getroffen. Op de meeste plaat sen bevat de bodem daar wei nig kalk, zodat het zuur onvol doende wordt geneutraliseerd. In het Noorse Telemark, een gebied zo groot als Vlaande ren, zijn alle vissen uitge storven. Ook in eigen land werden al een aantal verontrustende ver schijnselen vastgesteld. Om nog even terug te komen op de studie die in de Kempen werd uitgevoerd: in het bekende Vervolg op blz. 4 Door de jaren heen is deze folkloristische gebeurtenis uitgegroeid tot een mani festatie die niet meer valt weg te denken uit de sfeer van het eindejaar. Dender monde heeft dan een fees telijk uitzicht. De stad wordt herschapen in een grote kerststal en tussen 16.00 en 18.00 uur trekken diverse groepen Driekonin gen door de verschillende straten van de binnenstad. Voor iedereen vormen zij een verademing temidden van de drukte in de winkel straten en voor wie van folklore en hartelijke warmte houdt, zijn ze met een de aanleiding tot het ophalen van heel wat herin neringen. De wedstrijd staat zoals de vorige jaren open voor iedereen. Dat wil zeggen dat zowel kinderen als vol wassenen er kunnen aan deelnemen. Er werden twee kategorieën gemaakt: de kategorie A is bedoeld voor groepen gevormd door 3 en 4 personen en de kategorie B laat groepen toe van 5 tot 15 personen. De bedoeling is dat deze groepen zich op vijf ver schillende plaatsen in de stad aanbieden bij een jury en daar dan een driekonin gen, kerst- of einde jaars lied zingen. Dat moet niet noodzakelijk een bestaand lied zijn, ook zelf gekom- poneerde liederen, gewij zigde versies van bestaande liederen en de kombinaties van toneel en zang zijn bin nen het kader- van deze wedstrijd toegelaten en zelfs vaak voorkomend. De jury zetelt op volgende plaatsen: aan de kerk van Sint-Gillis binnen in de Brusselsestraat; aan de Werf (in de hall van de Als Figuur van het jaar, verkiezing waarvoor politici niet in aanmerking komen met de appelsien- en citroenprijs voelen deze zich reeds voldoende in de belangstelling verkoos de Persbond van de Denderstreek Siegfried Van Nuffel, een Herdersems ambtenaar bij Stedebouw en Ruimtelijke Ordening enerzijds en fervent milieustrijder anderzijds. Een kontradiktie? Een aanvulling? Eenvoudig en natuurlijk Na Fritz Courteaux (76), Jos Ghysens (77), Valère Foucquaert (78), Luc Kie kens (79), Pol De Paepe (80), Jef De Loof (81) en Bert Van Hoorick en Rein D'Haese (82) kwam Sieg fried Van Nuffel als lau reaat uit de bus. Niet alleen wegens zijn vele verdien sten maar tevens omdat juist in 1983 zijn aktie kul- mineerde bij het realiseren van een «samenwerkings- verbond van milieugroepe ringen» waarover verder meer. Aan de Herdersemse Ka- pelleommegangstraat straat vertrekkend aan dc kapel Ten Beeldeken (reeds vermeld in 1473) op de oude Frankische dries, niet zo ver van de Pasbeek en op gehoorafstand van de firma Lambrechts vinden we het echtpaar Van Nuf- fel-Senave in een riante landelijke woning. Geen lukse. Het echtpaar wil het blijkbaar allemaal eerder bescheiden houden. Het TV-apparaat is defekt en blijft het. Men heeft hier trouwens andere katten te geselen. Wel volgestouwde boekenrekken waarbij «un beau désordre un effet de l'art» is maar waar Sièg- fried, naar hij zelf zegt, alleszins geen kraan in ad ministratie, alleszins effi ciënt vindt wat hij zoekt. Beiden licentiaat. Siegfried licentiaat aardrijkskunde, Liliane Romaanse talen en part-time lerares Frans bij de Zusters van St.-Vincen- tius a Paulo te Dendermon de. Waar Siegfried ook nog les gaf. Gehuwd in 1972 zijn ze de gelukkige ouders van Koen ('74), Anja ('75) cn Ilse ('76). Zoek hier niet de planning van de planoloog in. Geboorteregeling is een andere materie. Een echtpaar dat blijkbaar in andere disciplines even eens goed op elkaar inge speeld is want Liliane «ge doogt» con amore dat haar echtgenoot zowat alle vrije tijd besteedt aan milieude fensie. Hierbij dan zelf de daad bij het woord voegend. Hij doet aan semi-biologisch tuinieren voor rigoureu ze toepassing ontbreekt hem wel de nodige tijd gebruikt noch chemische meststoffen noch pesticie- den maar heeft wél een kompostbak. In openlucht kweekt hij zowat alles, ar tisjokken, paprika, auber gines en tomaten inkluis en in de serre subtropische ge wassen. Vervolg op blz. 4 Generale Bankmaatschap- pij); aan het standbeeld van Prudens Van Duyse in de Franz Courtensstraat; in het rusthuis Aymonshof op de Gentsesteenweg en op de Grote Markt. Het is trouwens de jury op de Grote Markt die men laatst van al moet aandoen. De groepen worden beoor deeld naar originaliteit, presentatie ën muzikale waarde. Kontrolekaarten voor deze wedstrijd worden afge haald (gratis) tussen 11.00 en 12.00 of tussen 15.00 en 16.00 uur in het onthaalbu- reau van de VW op het stadhuis. Tussen 16.00 en 18.00 uur bieden de groe pen zich in een willekeurige volgorde bij de vijf vaste jury's aan die dan de kon- trolekaart afstempelen. Tussen 18.00 en 19.00 uur worden de deelnemers uit genodigd op een typische hroodmaaltijd op het stad huis en om 19.00 uur wordt dan overgegaan tot de prijsuitreiking in de raad zaal van het stadhuis. De deelnemende groepen ko men naar de prijsuitreiking in hun Driekoningenkledij en naar gewoonte zullen meerdere onder hen ook daar nog eens hun liedje zingen. een uitgave van »x UITGEVERIJ DE CUYPER Oude Vest 34 9330 Dendermonde Tel. 052/21.40.60 Bankrek KB 442-8601481-36 Prijs voor los nummer 32 F Jaarab. 1.520 F 6 maand 775 F 3 maand 400 F la/.rr. Probleemschetsend (per) Aalst. Onderzoekend (per) Aalst. Doordringen tot de kern (per) Aalst. Tevreden met de oplossing (per)

De Voorpost | 1984 | | pagina 1