«Alleszins is Hamme een zeer bedrijvig nest Gemeentelijk Instituut voor Technisch Onderwijs viert zilveren bestaan Aktie kindvriendelijke te Hamme Voetbal en maatschappij KINDVRIENDELIJK De Voorpost - 2.3.1984 - 11 Het Gemeentelijk Instituut voor Technisch Onderwijs, dagonderwijs, bestaat 25 jaar. tebestuur om in 1959 een dag- Deze school die gevestigd is in de Schoolstraat, werd op 1 september 1959 opgericht, vakschool met A3 en A4 vor- Vrijdagavond 24 februari te 19.30 u. had er een akademische zitting plaats in de minë °P te richten, besliste de jmenJ feestzaal van het G.I.T.O. Er waren talrijke genodigden aanwezig. De huidige directeur 8emeenteraad kort nadien tot f doe- van deze gemeentelijke school, de heer De Schrijver Jacques, verwelkomde de de °Pn<-ht>ng van deze school - met de benaming «Burgemees- technologische ontwikkeling. Dit geheel werd omkaderd door het muziekensemble van de gemeentelijke muziekschool. Ontstaan vorming, die het uitgangspunt kinderen, ntwti [)e Ere-Deputé Jozef De Gra- zijn van een ruime kuituur. Een vak of een beroep leren ve was tevreden dat hij het In onze streek was er toen was de oplossing. Onze school woord mocht richten tot de weinig nijverheid, zegde spre- levert nu geschoolde ar- toehoorders naar aanleiding ker, zodat de meeste mannen beidskrachten af, techniekers. ter Van Driessche Instituut» Bij de arbeiders was er een aanwezigen. Hij kondigde de vier sprekers aan die aan bod gingen komen op deze zitting. Ere-Deputé, Jozef De Grave, gaf een uiteenzetting over het ontstaan van de school in nijpend tekort aan vormings- 1959. Schepen van Onderwijs De Ruysscher, richtte zich naar de toekomst en de mogelijkheden en beroepsop- Burgemeester sprak het slotwoord uit. Tussendoor gaf gelegenheidsspreker de heer De leiding voor de volksjongen. Bie, Ere-Direkteur-Generaal van N.V. Bekaert uit Zwevegem, een toespraak over de °m hieraan te verhelpen was een school in de onmiddellijke nabijheid, en die deel zou uit maken van de leefgemeen schap en voor de ouders een minimum aan kosten zou mee brengen, de ideale oplossing. Op 1 september 1959 werd onder het direkteurschap van Cr™ £.finï„ErS»,ey verièdd ne boeren, ongeschoolde ar beiders en kleine middenstan ders zijn nu onze beste ekono- mische reserven. Onze school gestart als mos terdzaadje is een reuzeboom geworden. Wij, stichters, zijn in onze doelstellingen ge- De heer De Grave 3 klassen met 4 voltijdse en 6 deeltijdse leerkrachten in de afdelingen mechanica A3 en A4. Een jaar later start de afdeling A4 hout met 19 leer lingen. De afdeling A3 elektri citeit steekt van wal op 1 sep tember 1967 met 15 leerlingen, «Daarmee hebben dankte het gemeentebestuur «uaarmee neD°en ae en feliciteerde hen voor de "iC" 7"- "CJ schetst zoals zij tot op heden is blijven bestaan.» aldus de heer De Ruysscher. in zijn evalua- voortzetting van het begonnen werk, ondanks zware financië le offers. Hij dankte tevens de leraars, leerlingen en de ou ders, die hun vertrouwen in al die jaren aan de school hebben toegezegd. tietoespraak. «Vijf jaar stichting waren er 178 leerlin gen ingeschreven en waren er 11 voltijdse en 12 deeltijdse leraars in dienst. In 1965 over leed de heer Saeys Emest. di- rekteur. Hij had het volle ge wicht van de eerste moeilijke jaren gedragen. De heer Sillis Jozef werd de nieuwe direk- teur. 10 jaar na de stichting telt de school 213 leerlingen, met 17 voltijdse en 16 deeltijdse I Hamme. De overheden tijdens de viering van 25 jaar Gito (vh) Evaluatie Nadat de heer De Bie, Ere- Direkteur-Generaal van de N.V. Bekaert, een zeer hoog staande en technische uiteen zetting gegeven had over tech nologische ontwikkeling bin nen onze industrie, was het schepen van onderwijs André leerkrachten. De schoolbevol- De Ruysscher, die het woord kin8 blÜft steeds maar aan richtte tot de genodigden De groeien. De top wordt behaald Hamme. Direkteur Deschrijver tijdens zijn openingstoe- schepen stipte de merkwaar- 'n '^76 met 279 leerlingen spraak (vh) digste gebeurtenissen aan in Thans zijn er 32 voltijdse en 9 deeltijdse leerkrachten in dienst. In 1980 gaat de heer Sillis Jozef op rust na meer dan 40 jaar in het gemeentelijk onderwijs te hebben gestaan. Huisvesting In 1981 wordt de school over geschakeld naar het VSO-on- derwijs, wordt zij toegankelijk voor meisjes en vormt het ge meentelijk instituut een scho lengemeenschap met het vrij katholiek onderwijs van de re gio Hamme-Zele, onder de be naming «Open Poort». De jongste Hamse school is uitge groeid tot de belangrijkste, wat betreft het leerlingen aantal. Dit heeft tot gevolg gehad dat er dikwijls in verschillende af delingen, klassplitsingen wer den doorgevoerd of dat er een nijpend tekort was aan huis vesting. van ?s j,.,r f-rrr» i j Architekt Van Wiele, die bij ran jaar GJTO. 25 Jaar hun broodwinning elders deze 25 jaar dagonderwijs in de oprichting van de dae- oestaan 's op zichzelf geen uit- moesten gaan zoeken. Velen het gemeentelijk technisch in- school, direkteur was van het ïonoerlijke gebeurtenis, maar waren aangewezen op onge- stituut. «Toen de bestuurs- avondonderwijs kreeg ver- 25 jaar aktiviteit kennen is een schoolde arbeid. De meeste kommissie van het gemeen- schillende opdrachten. Enkele wrd'enste. Nu blijkt dat de ouders waren arm en hadden telijk onderwijs de bedoeling jaren na de stichting werd op- volgehouden inspanningen om de geldwinning nodig voor hun te kennen gaf aan het gemeen- dracht gegeven voor een ruime de doelstellingen van dc stich- 8 6 ters van deze school te verwe zenlijken niet nutteloos zijn. Het dagonderwijs is gegroeid uit dc omvorming van de be- Maande tekenakademie avond- en nijverheidsschool. In deze avondschool startte men in 1950 met een afdeling hout. bouw en mechanica. En- Op initiatief van het Jong CMBV (Christelijke Vrouwen lel de afdeling siertekenen van uit de middengroep) werd een kinderboekje ingericht op de akademie bleef behouden, het NCMV-verkoopsalon tijdens de maand september '83 tr ontstond een bloeiend «- r»- - - avondonderwijs en dit heeft dagonderwijsJaar geleden! kindvriende,fikc middenstandsaktie verder door te voeren °P 1 september 1959 kon men en uit le breiden- Woordvoerdster Lieven Van Remoortel overgaan tot de oprichting van Malfliet gaf tijdens een perskonferentie hierover enige het Burgemeester Van Dries- verduidelijkingen, schc Instituut. De doelstelling van deze gemeentelijke school Winkelen men ondertussen de kinderen was het organiseren van een Ouders ondervinden dikwijls kunne" bczi8 houden, onderwijs voor de jeugd van hoe moeilijk het is met kindc- Maaf n,et allce,n m de winkel toen, met een kans van welsla- ren te gaan winkelen. De kin- J*'01™ mcn vaak met dlt Pr°- ?en in het leven. Wij wilden deren vervelen zich vaak tij- b'e<-m gekonfrontcerd. Ook aldus Ere-Deputé De Grave, dens het kiezen, keuren of pas- bii dokt«s, tandartsen, apote- dat de jonge mensen de nodige sen. Het zou zowel voor de C" r res,auran,s> rakkennis kregen, samen met kinderen, ouders en winkelier kan lang wach,en met kmde- 1c elementen van algemene veel aangenamer zijn, indien [e" heel, vervelend worden. Maar ook in een bankinstel ling. of postkantoor, gewoon lijk met grote ruimten, hoge loketten, voelen de kinderen zich niet thuis. Een hoekje waar kinderen zelf initiatieven kunnen nemen zou welgeko men zijn. Zelfs bij dc openba re diensten kan dit kindvrien delijk initiatief van CMBV Hamme ingeschakeld worden, en dit met een beetja goede wil van het bestuur of de leiding van de administratie. uitbreiding van de school. De kosten bedroegen 40 miljoen. Dit ontwerp kwam nooit in uitvoering. In 1970 komen er 2 grote werkplaatsen bij, een ge reedschapsmagazijn. een was- en kleedkamer, en een machi newerkplaats voor houtbewer king met stofafzuiging. In 1974 kregen twee Hamse architek- ten de opdracht om een scho lengebouw te ontwerpen. On dertussen werd nog een nieuw werkhuis gebouwd om uitein delijk in 1980 een nieuwbouw kompleks te kunnen betrek ken. Momenteel is men nog ten behoeve van de leerlingen van het beroepenveld hout en bouw, een werkplaats aan het inrichten door de overkapping van twee bestaande werk huizen. Daarbij werd dan nog de noodzakelijke uitrusting aan geschaft. De aankoopwaarde van meubelen, machines, ma terialen en uitrustingsgoederen vertegenwoordigen kapitalen. Het machinepark is zo goed uitgebouwd dat vele techni sche scholen in de omgeving deze uitrusting benijden. Toekomst Het is thans een brug tussen verleden en toekomst, beklem toonde de Schepen van Onder wijs. «Volgend schooljaar schakelen wij definitief over naar het VSO. Daarbij zou gedacht worden aan een hoger secundaire cyclus. Niemand kan echter de toekomst voor spellen. Veel zal afhangen van de maatregelen die de subsi diërende overheid zal treffen. Toch is er een goede hoop dat jonge mensen ter plaatse in onze school dan een volledige middelbare technische oplei ding kunnen krijgen door de uitbouw hiervan. De realisatie Hamme. De meisjes van de muziekschool zorgden voor de muzikale omlijsting (vh) van al deze plannen in de na bije toekomst is slechts moge lijk als wij zoals in het verleden de steun van alle instanties en van alle betrokkenen kunnen verwachten» besloot Schepen De Ruysscher. Na een muzikaal intermezzo gebracht door het muzieken semble van de gemeentelijke muziekschool, was het de bur gemeester, die de slottoe spraak hield. In verhouding met de sprekers die hem voor afgingen was zijn toespraak vrij kort. Hij feliciteerde ook de feestvierende gemeenschap van het GITO. Hij zinspeelde op de rol van de school in onze gemeenschap. Onze straten zien er anders uit als het school is. Het verkeer is drukker, het openbaar vervoer is meer bezet, de waakzaam heid is groter. Uiteindelijk dankte de Burge meester op zijn beurt alle ver antwoordelijken voor hun taak die zij vervullen binnen de schoolgemeenschap. Deze akademische zitting werd afge sloten met een receptie aange boden aan de aanwezigen. (bd) Hamme. Ere-député De Graeve tijdens zijn toespraak (vh) in Hamme. Daaraan werd een tekenwedstrijd gekoppeld. Snuffelwagen te Hamme In de Neerstraat tc Hamme, staat sedert cnKelc dagen een «snuffelwagen». Dit is een voertuig dat meetingen doet voor luchtverontreiniging. Er waren reeds talrijke klach ten van inwoners uit dc Neerstraat over stank, die afkomstig zou zijn van het Industrieterrein Zwaarvcld. Schepen Vincart nam kontakt met het Nationaal Instituut voor Hygiene en Epidemiologie uit Brussel, en er werd deze week een snuffelwagen geplaatst, om te onderzoeken van waar deze luchtverontreiniging zou komen en wat eventueel dc oorzaak zou zijn. Naast deze vaste meetpost zullen er ook nog proeven genomen worden Dc eerste s'ap m dc goede richting werd gezet. (bd) Doel Dc intiatiefneemsters van deze kindvriendelijke aktie, het Jong CMBV Hamme, wil er naar streven dat in de winkel een speelhoekje wordt voorbe houden voor de kinderen, met een tafeltje en stoeltjes op kin dermaat, waar wat blokjes of speelgoed liggen. Bij de dok ters of tandartsen zijn kinder boeken of stripverhalen zeker welkom. Overal met een beet je fantasie kan een speelhoek- je zonder veel kosten ingericht worden. Een oude schoolbank en wat speelgoed. Als er ech ter geen ruimte voor is, dan drukt het CMBV erop dal een kind ook een klant is. Stuur hen niet naar huis met minder goede waren, wimpel hen niet af, maar behandel hen als te nemen van een volwassen voor een kind. Het CMBV denkt aan een kindermenu en bestek op kindermaat. De bestuursleden van CMBV hebben deze kindvriendelijke aktie degelijk voorbereid en zij zullen alle middenstanders, vrije beroepen, banken, res taurants. openbare instellingen van het centrum van Hamme kontakteren met de nodige in formatie door hen eerst via een brief en vervolgens door een persoonlijk bezoek over deze aktie in te lichten. Bij deze gelegenheid wordt dan ook de kindvriendelijke sticker aange boden. De mensen die iets extra willen doen wanneer ouders met hun kinderen komen winkelen, kleven dc sticker op hun ruit. toonbank of wachtkamer. Hierdoor weten de ouders dat zij met hun kinderen welkom zijn en dat deze ook worden opgevangen, door middel van een speelhoekje of iets derge lijks. Deze stickers zijn voor alle middenstanders van groot Hamme die willen mee doen aan deze aktie en niet behoren tot het centrum van Hamme, ook verkrijgbaar. Hiervoor kan men kontakt opnemen met Anne Mie Naudts - Moens, Plezantstraat 16 en Lieve Van Remoortel-Mal- fliet. Markt 22 te Hamme. Een aktie zoals dit er een is, kan alleen maar als zeer lo venswaardig worden be stempeld. (bd) Felix I'eersman, l.ouis De Becker, Theoficl Rooms, Omer Column, Roger D'Hondt, Elienne Van Buyten. Voetbal- speler# altegaar, jèrenlang trouw gebleven aan hun klub. De vereniging van internationaal vermaard arbiter John Langenus, die er van 1948 tot 1952 de touwtjes in handen bud. De klub ook van B-internationaal André Van den Broeck, van ex-Antwerpspeler Ward Beyers, van eminente trainers als Bert De Cleyn, Martin Lippens en vooral Willy Meersman. Een provincieklubje. zoals men dat her en der denigre rend pleegt te omschrijven. Toch kon het, toen het oorlog was, tot de op één na hoogste voetbalafdeling doorprie men. Vigor Hamme, zonder dat annexje Wuitens toen nog, schreef geschiedenis in de Durmestreek. 75 jaar sjotten ze al in teamverband, 100 eigenlijk als je die kwarteeuw dat de uit het Vakantiepatronaat ontstane Jonge Wuitens -op z'n eigen» was erbijrekent. Een verhaal van vallen en opstaan. Van sportbeoefening die dank zij de goodwill, het mecenaat zeg maar van wat industriëlen gedijen kon en het nu van het sponsorship hebben moet. Een story uitgesmeerd net onder de subtop van 't vander!andse voetbal, bijgekleurd door terreinperi kelen, transferbekommerais, supportersenthoesiasme. Fanldubs als Harop, Sportopbeuring en De Hamsche Lelie schraagden destijds het supportersleven in Hamme. Weelde en soberheid De Hamsche Lelie, dat zal wel refereren naar het bedrijf Le Lis van de familie Van der Lely. Touwfabrieken VDL namen in de twintiger jaren touwslagerij Philemon Ver- meire over. Een mijlpaal, want rond die tijd werd niet alleen bij de Belgische Voetbalbond aangesloten, de komst van VDL naar Hamme luidde ook een periode van relatieve hoogkonjunktuur in voor het tot dan toe sociaal- ekonomisch wat achterop geraakte plaatsje. In het in januari geprezenteerde jubileumboek over VW Hamme, samengesteld door Hugo De Looze, wordt de wording, de opbloei vuil het voetbal in de Durmegemeente overigens héél kundig in de maatschappelijke kontekst gesitueerd. Wordt b.v. ook gezegd dat, parallel met de ekonomische injektie na «le eerste wereldoorlog, de voetbalsport volop demokratizeerde. J. Joos borstelde in 1948 een indringend portret van hoe 't er in Hamme toeging na wereldoorlog twee: -Alleszins is Hamme een zeer bedrijvig nest geworden» schrijft hij, De Looze citeert hem. Voctbalklub Vigor houdt zich rond die lijd kranig staande, glijdt in de vijftiger jaren echter naar derde afdeling én bevordering af (om zich nadien te herpakken). Piek inzake toeschouwersaantal in 1962 als voor de derby H a mine - SK Sinl-Niklaas liefst 10.250 toeschouwers worden geregistreerd. Maar dan al is de ambitie getaand, sukkelt men zich doorheen de zorgen die het betaalde voethal met zich brengen (staking bij de reserven zowaar. 1966) en doen zich financiële problemen voor. Men klopt aan bij de gemeente, die in 1971 het terrein aankoopt, men zoekt toevlucht bij de buren: de fusie van derde Idasser Vigor en tweedeklasser Jonge Wuitens wordt in 1972 beklonken bij meneer Waegemans van Pro Anliquo. Maar de fusie spookt om zich heen, is een antiklimax als het ware. VW Hamme zakt naar eerste provinciale, in 1974. En de kas is leeg. Kentering in 1980 met de affaire Denderhoutem, Hamme mag klimmen, Denderhoulem wordt gesanktioneerd. Willy Meersman (opnieuw) en Guy Lammens loodsen blauwzwart weer wat hogerop. Bluuw- zwart, da's o«ik de naam van een supportersvereniging (die in lokaal Goalkeeper huist) en liefst driehonderd leden telt. Om maar te zeggen dat roem én tegenslag vergankelijk zijn. Een zwemkom kado Ouwe klub, Vigor. Stamnummer 211, bij de KBVB aangesloten in 1922. Dc voertaal is van iu den beginne het Nederlands en die volkstual hanteren b.v. de Sporting Club Termondois en de Racing Football Club Termondois niet. Vigor sluit vóór Sportkring Sint-Niklaas, Excelsior Siut-Nilduas en Racing Dike ren bij de federatie aan, van verenigingen als SK Beveren of Gerda is op dat moment nog geen sprake. KAV Dendermonde (stamnummer 57) is al een poos aangesloten. Hugo De Looze schrijft dat de klub uit onze streek R. I amines stamnummer 127 druagt, maar Tnmines in Henegouwen is Temse (Tamise, zo je wil) Gedaan met rondjes rijden op de velodroom. Er wordt een voetbal én een pomp gekocht. En Vigor gaat bij de pastoor te biechten om in de hof Patronagie te mogen spelen. Jamba, Jan-Baptist eigenlijk die patroon van patronaat en zondagsschool is, is de naam van 't eerste plein. En omdat er groenten gekweekt worden dient een schadeloosstelling betaald voor vervroegde ontruiming. Reeds wordt, gehuld in pofbroeken, op de 'Boelekeswei- de" gevoetbald en in de eerste wereldoorlog leveren de sjotters slag tussen twee spinbanen van -de stekkers», d.i. de familie Vermeire. W'e toeven dan aan de Damstraat. In 1922, zo leert het fotomateriaal, zijn we aan de Guido Gezellelaan verzeild en op 8 augustus 1926 landt men definitief in de Sportpleinstraat aan. In de dertiger jaren scharniert de hele voetbalbedoening rond de familie Van Der Lely. Big Boss Hendrik zal postuum geëerd worden met een herdenkingsplaat, aan gemaakt door de Sint-Nildase beeldhouwer Werner Heyn- drickx. Maaf ook madame VDL verdient een monument, zij zorgde immers in voor- en tegenspoed voor het -wassen en onderhoud van de e«juipementen van het eerste elftal». Nog iemand die het voetbalgebeuren in Hamme mee heeft geschraagd was Robert Van Haute. In 1936 doet hij Vigor zowaar een nieuwgebouwde zwemkom kado. Na de twee de wereldoorlog valt hij echter in ongenade, hij had immers «onvaderlandsche daden» verricht. In 1937 is Vigor Hamme in feite al een fusieklub. Omdat in dat jaar Eendracht Waasmunster wordt opgeslorpt. Géén naamwijziging. Wel dit de auteur vermeldt het echter niet in 1938 ontstaat in Waasmunster een nieuwe voetbalklub, Sparta. Aan de broek trekken De destijds door Albert Standaert gestichte klub maakte heroïische toestanden ntee. Men sjotte, ooit, legen Beer schot, Sint-Niklaas (het latere Sportkring) en wist in 1965 Beerschot VAV uit de beker te bonjouren, zij het via strafschoppen. Er was de komst, in 1936 van de Oosten rijkse oefeimiecster Willy Steyskal, -de beste trainer die Vigor ooit gehad heeft» zegt men, een kenner die zijn boys inprentte dat bij het nemen van een hoekschop één speler aan de broek van de doelwachter trekken moest zodat diens aandacht van de echte aktie werd afgeleid. Vervoerperikelen, ook dat. In 1922 was men een door TSC Temeuzen georganizeerd tomooi geïnviteerd. De reis per spoor, met de lijn Mechelen-Terneuzen, verliep niet van een leien dakje maar onderweg ledigde het gezelschap toch een goede demi om de nederlaag weg te spoelen. Da's een flard uit de Vigorhistorie. Jonge Wui tens moest in hel seizoen '65-'66 naar Oudenhove gaan voetballen, maar geen kat die wist waar dat nest onderge dompeld lag. Dan maar een wegenkaart bovengehaald en net één minuut vóór de aftrap werd het terrein in kwestie betreden. De regen gutste echter dermate op dat veld dat de partij halverwege werd stilgelegd... Vanzelfsprekend worden in het heel merkwaardige, lijvige (294 blz.) Hamse voetbalboek een resem voetbalfeiten voorgelegd. Klasseringen uit de twintiger jaren en later doen glorieuze klubs als Volharden Aalst, Frigoria AC of Belgica Edegcm ontluiken. Verhaald wordt over trainers, spelers, bestuursleden, supportersldubs die nimmer ver sagen maar er ook niet voor terugdeinzen, zich een naam als Altijd Moe(d) aan le meten. Hel beeldmateriaal is ronduit uniek: een affiche met het oog op de eerste officiële wedstrijd voor de voetbalbond (tegen Adelaars Aalst), Vigoristen gekiekt in 1908. de kampioenenploeg in 1932, Bclgiës beste veteranen (Hamme) in 1971, liet «fepenmuziek» van de Bierhoeve rond 1980. Dit naslagwerk is echter maar de lezer had dat al begrepen zowel een album van pittoreske, suksesvolle of minder hoopgevende soccerevenementcn als een lang gerekte impressie van hoe Hamme soriaulekonomisch gedijde, van de eeuwwisseling tot nu. De klub, VW nu, zit weer in de lift en men bespeurt in de gemeente toch opnieuw veel bedrijvigheid. Sport en maatschappij, ze zijn niet van elkaar los te koppelen. Het is «le niet geringe verdienste van auteur Hugo De Looze dat hij die band legde, het is goed dat Vigor-Wuitens deze jubileumpubli- katie tot stand bracht. -Vroeger stond ons dorp bekend als een streek van armoezaaiers, maar komt nu eens kijken!», getuigt J. Joos in 1948. De fierheid van thans mag dan al gematigd van aard zijn, ze is terecht. Want de voetballerij én de konjunktuur in Hamme beleven zoniet een periode van bloei, dan toch een tijdperk van vastbera- «Irnhrid en geloof in het eigen kunnen. Wouter YI.OFBFKGII

De Voorpost | 1984 | | pagina 11