Eerste Lietbeka-weekend de Lebbeekse raadszitting Kriskras doorheen Lebbeekse verkozenen ontvingen vredespaasei Lebbeke. De vier gidsen (c) Lietbeka foto-album 10 - 4.5.1984 - De Voorpost De «Orde» blies verzamelen Raadslid Vlassenroot had de kerkrekeningen '83 aandachtig ingekeken en was tot de vaststelling gekomen dat wat de vorm betreft, weinig bemerkingen te formuleren waren. Ook het feit dat de kerkfabrieken minder opgenomen hadden dan voorzien was in de begroting, noemde het SP-raadslid positief. Dat dc rekeningen een overschot vertoonden, deed hem bovendien besluiten dat de gemeentelijke toelage in dc toekomst verminderd zou kunnen worden. Wat de cijfers zelf betreft was hij echter op bepaalde uitgaven gestoten die op geen enkele wijze verantwoord waren door dokumentcn. Behalve dan in Wieze, waar alle uitgaven tot de laatste frank verantwoord waren. Vlassenroots collega Willy Van Vossole had in de Dcnderbellese rekening een serieuze telfout bemerkt en vond het vreemd dat de gemeentelijke toelage aan de Bellcsc kerkfabriek van de oorspronkelijke 450.000 F, via een wijziging opgedreven werd tot 565.000 F, later nog eens verhoogd werd tot 606.000 F Waar nu uit dc rekening blijkt dat precies het bedrag van de eerste begrotingswijziging (565.000 F) uitgegeven werd Waarom dan die tweede begrotingswijziging Dit wilde het raadslid graag weten. In zijn antwoord op de tussenkomsten van SP-zijdc. herinnerde Karei Dc Gucht aan de bevoegdheden van de kerkfabriek. Wat kerkfabrieken betreft aldus dc financieschepen. kunnen wij enkel advies uitbrengen. Wat niet uitsluit dat ik«(lc eerste zal zijn om, wanneer het verantwoord is, de gemeentelijke toelagen aan de kerkfabrieken te verminderen Dat moet trouwens bekeken worden in het kader van dc volgende begroting. En nadat burgemeester Moeyersoon beklemtoonde dat de kerkfabrieken het altijd sober gedaan hebben en het onmogelijk is elke uitgave via een dokument te verantwoorden, verleende de raad, behalve dan de SP-fraktie, die zich onthield, een gunstig advies. De Bond van Grote en Jonge Gezinnen, legde sportschepen Dc Ridder uit. is van plan in het kader van het jaar van de verkeersveiligheid, het verkeerspark van de rijkswacht naar Lebbeke te halen De vierde, vijfde en zesde leerjaren van dc gemeentescholen, de Rijksbasisschool, het H. Maagdcollege en de Zustersschool hebben daaraan reeds hun medewerking toegezegd. Vermits nergens anders over een voldoende groot oppervlak kon worden beschikt, formuleerde dc BGJG de vraag gebruik te maken van de gemeentelijke sporthal, dat bovendien gratis te mogen doen. Van dit verkeerspark zal gebruik gemaakt worden van 19 tot 30 november van dit jaar. Behalve dan op woensdagnamiddag 21 november, op zaterdag 24 en op zondag 25 november. Iedereen was het daarmee eens. De gemeente Lebbeke beschikt over een gemeentewapen dat op basis van het decreet van 28 januari 1977 bij KB werd bekrachtigd. Onlangs echter deelde de Gemeenschapsmi nister van Cultuur mee dat de gemeenten die dat wensen, dat KB kunnen laten vervangen door een besluit van de Vlaamse Executieve. Als bevestiging van erkenning van de Vlaamse Executieve, vertolkte Dirk Dc Cock het VU-standpunt. stellen wij voor die stap te zetten. Aan meerderheidszijde bleek echter niemand erop gebrand dergelijke wijziging door te voeren en huldigde men het principe: En ze dronken een glas... De gemeenteraad keurde ook een reglement goed dat de algemene voorwaarden bevat betreffende het toekennen van standplaatsen voor foren en kermissen. Dit o.a. met het oog op het invoeren van een eenvormig stelsel over het gehele grootlcbbccksc grondgebied. Dit reglement stipuleert o.a. dat met ingang van 1 januari 1984 de conccssicvcrgocding jaarlijks wordt aangepast aan dc schommelingen van het indexcijfer van dc konsumplieprij- zen. Al bij al omvat dit dokument vier getikte bladzijden. De gemeenteraad werd via een verzoek van de Bestendige Deputatie gevraagd opnieuw te beraadslagen over dc vraag tot gedeeltelijke afschaffing van voetweg nr. 39 te Denderbelle door Van Langenhove - Van der Jeugt. Wij stellen voor ons vorig advies te handhaven, sprak schepen Tirez namens het college. Iedereen was het er dus mee eens opnieuw een negatief advies uit te brengen. De vraag van De Hauwere - De Proft. Dc Proft - Lenssens en Borms - Dupont. voetweg 355 die uitgeeft op de Vondelstraat te verleggen, werd op voorstel van schepen Tirez positief geadviseerd. De schepen maakte bovendien bekend dat plannen bestaan dc nieuwe wegel te verharden en te gebruiken als fietspad. Op verzoek van de Bellese pastoor zal een werkplaats van de pastorij in de St.- Martinusgemeente gesloopt worden en vervangen worden door nieuwbouw Voor deze bouw, lichtte schepen Tirez toe. zal een beroep gedaan worden op eigen personeel en op personeel van de dienst Herscholing vanriiet RVA. Dc aankoop van het materiaal wordt geschat op 368.812 F Is dat gebouw echt noodzakelijk, vroeg Willy Van Vossole zich af De pastorij vormt slechts een klein deel van het gemeentelijk patrimonium. Hoe staat het trouwens met de toestand van de overige gebouwen, eigendom van dc gemeente. Ik denk in dat verband aan het schoolhuis te Denderbelle. Dc toestand aldaar is ronduit schandalig te noemen. Dal huis is bovendien bewoond. Daarover zijn al lang besprekingen aan de gang. antwoordde de schepen. Het voorstel van raadslid Karei Uyttersprot. het onlangs goedgekeurde verkeersregle ment betreffende dc Veldekcnsstraat en de Hof ter Varentstraat in te trekken en te vervangen door een nieuw reglement, werd op voorstel van schepen Hiel niet behandeld, maar naar dc verkeerskommissie gestuurd. Diverse tegenstrijdige standpunten van de betrokken partijen, legde de schepen uit. nopen ons daartoe. Niettegenstaande het protest van interpellant Uyttersprot. hierin gesteund door collega's De Mol en Van Vossole. besloot de raad het voorstel - Hiel te volgen. Hetzelfde raadslid drong bij het college aan voetpaden aan te leggen in een gedeelte van de Rossevaalstraat de voetgangers zijn daar verplicht dc rijweg te gebruiken en aan de gemeentescholen te Lebbeke Aan de meisjesschool komt nog een deel aardeweg voot en het voetpad aan de jongensschool bevindt zich in slechte staat, aldus het VU-raadslid. We beschikken over een plan dat voorziet in het herstel en de aanleg van voetpaden, antwoordde burgemeester Moeyersoon. Aan het herstel wordt trouwens ernstig gewerkt. Je moet echter begrip opbrengen. Rome en Parijs werden evenmin op één dag gebouwd. Pierre Van Rossem Ter gelegenheid van het Lietbeka-weekend presenteerde de «Orde van Lietbeka», bij monde van Luc Pieters, een «Herinnering aan^het Stenen Wonder van Lietbeka», een foto-album met het in de loop van mei 83 opgevoerde massaspel als onderwerp. Met deze publikatie en nu citeren we Orde-voorzitter Achiel Vermeiren in zijn voorwoord, hebben we gemeend het Massaspel dat het orgelpunt vormde van het jubeljaar 1983 een blijvende herinnering mee te geven, in het bereik van iedereen. In de overtuiging hiermee tegemoet te komen aan de wensen van de vele medewerkers en belangstellenden hebben wij deze «Herinneringen aan het Stenen Wonder van Lietbeka» her en der samengesprokkeld. En dat was lang niet zo eenvoudig. Immers, het voorhanden zijnde zwartwitfotomateriaal was eerder beperkt. Toch geloven we geslaagd te zijn in ons opzet: uit de beschikbare foto's een honderdtal een waardevol kijkboek samenstel len. Temeer ook daar het dank zij de drukker Drukke rij Boekuil verrijkt werd met acht originele kleuraf- vdrukken. welke overigens ook als een reeks van acht prentkaarten verkrijgbaar zijn. Wij willen graag de fotografen Guido Breckx, Dirk De Ridder. Alfons Heuninck, Paul Podevijn en Roger Tecq- menne danken om hun belangeloze medewerking aan dit initiatief. Moge dit boekje, besluit de voorzitter, ook een middel zijn, of worden om later, veel later, u te helpen bij het navertellen over dat glorieuse massaspel van toen. Vermelden we nog dat de lay-out van dit album van de hand is van Dirk De Ridder en het boek verkrijgbaar is tegen de prijs van 150 F. voor wie lid van de Órde van Lietbeka is. Wie geen lid is betaalt 200 F. Wie 250 F betaalt wordt lid en krijgt meteen het album. Al bij al werd het een knapogende uitgave, die zowel medewerkers als'buitenstaanders van het massaspel zal interesseren. Jammer genoeg werden we bij het doorbla deren ervan gekonfronteerd met enkele storende spel lingsfouten. die in een uitgave van dergelijk opzet toch liefst vermeden waren. Toch blijft het een must voor elke Lebbekenaar. (pvr) Lebbeke. Het genadebeeld van Onze Lieve Vrouw van Lebbeke c) Haast een vol jaar nadat Lebbeke, ingevolge de voorbereidingen en opvoeringen van «Het stenen wonder...», maandenlang Lietbeka ging heten, belegde de «Orde van Lietbeka» ook al een gevolg van dat memorabele Mariajaar vorig weekend, in zaal Edelweiss, haar eerste algemene vergadering. Voor de gelegenheid gegoten in de vorm van een akademische zitting. Een paar andere manifestaties een tentoonstelling, geleide bezoeken aan de O.-L.- Vrouwkerk, de presentatie van een herinneringsfotoalbum en een opvoering door marionettenteater 't Schabbernaksken van «'t Gralijk schoeën mirakel van Ons Lievraa va Lebbeek» vervolledigden dit eerste Lietbeka-weekend. Lebbeke. Achiel Vermeiren wenst laak Verhelst geluk met zijn opname in de Orde van Lietbeka (v) van deze sfeer iets blijvends pogen te maken. Hetmag dan ook niemand verwonderen dat het bestendigen en de verstevi ging van de toen ontstane vriendschapsbanden opgeno men werden in de beginsel verklaring van de «Orde van Lietbeka». De «Orde» wil echter meer. Zij wil een ontmoetingsplaats zijn voor alle Lebbekenaars en niet-Lebbekenaars, zij streeft ernaar het imago van de ge meente te verbreiden, wenst het eigen patrimonium beter te doen kennen, grootlebbeekse volksgebruiken in ere houden, kortom waar leemten bestaan de eigen kuituur te bevor deren. Wat inhoudt, beklemtoonde Achiel Vermeiren. dat wij geenszins onze aktiviteiten wil len ontplooien op die terreinen waar reeds anderen aktief zijn. Konkurrentieel willen we ons dus beslist niet opstellen. Wat de aktiviteiten betreft die reeds in het verleden liggen, herinnerde de voorzitter aan de muzikale kerstevokatie op Kerstdag 1983. de opvoering van het toneelstuk «Damiaan» (waarna een bedrag van 50.000 F aan de Damiaanaktie kon overgemaakt worden) en een dia- en filmavond met «Oud- Lebbeke» als onderwerp. Daarnaast bezorgde de anima- tiegroep. opgericht in de schoot van de «Orde reeds menige genoeglijke avond aan gepensioneerden en minder- validen. Nadat Achiel Vermei ren André Allary dankte laatstgenoemde nam haast he lemaal in zijn eentje de organi satie van het «Lietbeka-wee kend» op zich blikte hij in de toekomst en kondigde een Flor Hofmansavond aan. Tij dens deze op 20 oktober e.k. georganiseerde herdenkings avond zullen o.a. Mgr. Jichreurs. Basil Maes*. E.H. Deken Van den Berg en Ray mond de Batselier het woord voeren. Plannen bestaan ook om een studie te maken van het Leb beekse dialekt als onderwerp. De Orde. besloot de voorzitter zijn toespraak, die momenteel zowat vierhonderd leden telt. moet via vriendschap en sa menwerking pogen Lebbeke schoner, beter en mensvrien delijker te maken. Het klinkt misschien utopisch, maar deze wereld heeft nood aan vriend schap. aan het mekaar aan vaarden zoals we zijn. Ge schoeid op deze leest wil de Orde aktief zijn. Ereleden Z.E.H. Deken O. Van den Berg en Jaak Van der Helst Lebbeke. Deken Van den Bergh werd erelid van de Orde van Lietbeka (v) Orde van Lietbeka De belangstelling van de Leb bekenaar voor de akademische zitting van vorige zaterdag avond lag eerder aan de lage kant. Het saxofoonkwartet «Dolce». bestaande uit leden van de familie Mertens, open de de zitting, o.a. bijgewoond door burgemeester Moeyer soon. schepen Hiel. senator Van den Broeck en volksverte genwoordiger De Mol, met de uitvoering van het bekende Menuet van Boccherini en een menuet uit de opera Bérénice Spreekstalmeester van dienst Marcel Schelfhout liet zijn ei gen Sange Jo-koorleden bewij zen wat ze vokaal in hun mars hadden en leidde vervolgens Ordevoorzitter Achiel Ver meiren in. Deze feestelijke viering, aldus de voorzitter, doet me terug denken aan de uitzonderlijke meimaand 1983. Niet alleen de meest barre meimaand sinds meer dan een eeuw, maar ook een periode tijdens dewelke Lebbekenaars van verschillen de overtuiging en gezindheid een «wonder» hebben gereali seerd, ze schonken Lebbeke toen niet alleen een imago, dat de bewondering van andere gemeenten opwekte, maar kreëerde bovendien een sfeer van geestdrift, betrokkenheid en vriendschap die kulmineer- de in onverklaarbare emoties die de laatste opvoering van het massaspel kenmerkten. Toen reeds, vervolgde Achiel Vermeiren zijn toespraak, gin gen links en rechts stemmen op Tijdens het vervolg van de zit ting werden twee mensen, die aan de wieg stonden van het massaspel tot erelid gepromo veerd. André Allary stelde het eerste erelid voor: deken O. Van den Bergh In zijn persoon, aldus spreker, brengen we hulde aan alle me dewerkers aan het massaspel en aan iedereen, die op welk vlak dan ook. wat gepresteerd heeft in het Mariale jaar. Uw grote verdienste, richtte hij zich tot de gevierde, bestond er overigens in bij de viering de klemtoon te leggen op het Mariaal aspect ervan. André Allary bracht vervol gens de diverse manifestaties in herinnering en benadrukte daarbij de werkkracht en de vitaliteit, welke de Lebbeekse deken als koördinator en mo tor van de verschillende komi- tees, aan de dag legde. Be klemtoonde bovendien zijn verzoenende rol en het vaste geloof dat de Lebbekenaars hun Mariadevotie nooit uit hun hart zullen bannen Als herinnering aan deze in vestituur tot erelid mocht e.h. deken Van de Bergh, naast blpemen ook een pentekening van de Lebbeekse kunstenaar Karei Halterman in ontvangst nemen. Nadat het koor «Sine Nomine» o.l.v. Marc Goossens de aan wezigen op éen drietal liederen vergastte, stelde Achiel Ver meiren het tweede erelid, mas saspelregisseur Jaak Van der Helst, voor. Nadat de voorzitter zin toe hoorders erop wees dat er in deze wereld teveel aan vedet- tenkultus wordt gedaan en de gewone mens te weinig be dacht wordt voor al het goecls dat hij presteert, noemde hij Jaak Van der Helst de archi- tekt en bouwmeester van het massaspel. Iemand die dankzij zijn talent en zijn persoonlijke inzet de rode draad doorheen het massaspel spande. Bovendien, vervolgde Achiel Vermeiren. was Jaak Van der Helst iemand die er steeds in slaagde het geloof en de hoop bij de medewerkers hoog te houden, iemand ook waaraan men zich in moeilijke momen ten kon optrekken. Reeds tij dens de volksvergadering, die niet zo bijster veel belangstel ling genoot, wist hij de vlam van de geestdrift aan te steken En achteraf besefte hij. meer dan wie ook. dat in dergelijke onderneming elke schakel, hoe onooglijk klein ook. van be lang is. Zijn sympatie ging dan ook uit, zowel naar de figurant als naar de eersteplansrol. Ook Jaak Van der Helst mocht bloemen en een pentekening van Karei Halterman in ont-f vangst nemen Dankwoorden Van de kersverse erelcdciM nam allereerst Jaak Van derl Helst het woord. Hij formu-® leerde woorden van dank enl verklaarde zich innerlijk fieri opgenomen te zijn als erelid in] de «Orde van Lietbeka». Ver-I volgens diepte hij prettige her-j inneringen op uit zijn massa- spelervaringen te Lebbeke. be trok daarbij alle medewerkers en meer bepaald Rosa Biesc- mans. Fons Heuninck en An dré Allary. die hem van dicht bij geholpen hadden het won der te realiseren Speciale woorden van dank kreeg A-j chiel Vermeiren toegestuurd.! Het publiek sloot zich aan met» een spontaan applaus. Het heeft deugd gedaan, het! doet trouwens nog deugd. be-I sloot Jaak Van der Helst zijn' door de aanwezigen felge-l smaakte toespraak Ook deken Van den Bergh I dankte iedereen die aan dei realisatie van het massaspel en! de overige Mariale manifesla-| ties meegewerkt hadden UI hebt. richtte hij zich tenslotte! tot Jaak Van der Helst, de! Lebbekenaars de kans gegeven datgene wat in hun harten] leeft, naar buiten te brengen. Pierre Van Rossem Lebbeke. De deelnemers aan de rondleiding (c) Aktie Vredeskomitee Lebbeke Voor het begin van de raads zitting van vorige week don derdagavond te Lebbeke, voerde het Lebbeekse Vredes komitee een korte en tegelijk ludieke paasaktie. Terwijl overal in Europa de vredesbe weging de paasweek aangreep om «vredevolle» aktics op te zetten, stopten leden van het plaatselijke Vredeskomitee el ke verkozene in de Lebbeekse raad die de raadszaal binnen stapte, een in een kleurrijk zilverpapier gewikkeld paasei in de pollen en mochten de verkozenen des volks ook een. uiteraard kartonnen, paasra- ket in ontvangst nemen. Waar op de retorische vraag «Vieren we ook nog Pasen in 1985?» te lezen stond. Beste Burgemeester, schepe nen, raadsleden, konden de gemandateerden daarnaast uit een begeleidend schrijven ver nemen, tijdens de paasweken willen wij de gemeenteraad herinneren aan de massale vre deswil die momenteel bij onze bevolking aanwezig is. Het Lebbeekse Vredeskomitee hoopt dat de raadsleden deze vredeswil politiek willen verta len. door de plaatsing van nieuwe kernraketten af te wij zen Waarom zou in Lebbeke niet mogelijk zijn. wat in Den- dermonde. Buggenhout en zo vele andere gemeenten wel kon? Met nog «paasgroetjes vanwe ge het Vredeskomitee» kon den de raadsleden aan de slag. Sommige eieren werden al meteen sorry voor de uit drukking soldaat gemaakt. Anderen degusteerden hun ca deautje pas later, wanneer Coiken. de ober van dienst, met de koffie of andere dran ken aanrukte. Vermelden we nog dat het Lebbeekse Vredeskomitee, vorige zondag, ook deelnam aan dc vorming van een men senketting rond de militaire basis van Florennes, waar de «Belgische» kernraketten ver moedelijk opgesteld zullen worden. Pierre Van Rossem Lebbeke. In aanwezigheid van ondervoorzitter senator Octaaf Van den Broeck vierde de minivoetbalklub Moderna Lebbeke zijn jaarlijks feest (v)

De Voorpost | 1984 | | pagina 10