Kwieke link vanuit Turnhout naar Dendermonde, elk halfuur Brussel-Aalst en Antwerpen-Sint-Nlklaas 3 juni: de «shocktherapie» van NMBS en NMVB Zei blo Lebbeekse pastoor Verberckmoes grasduinde in Elverseelse familiegeschiedenis Nieuwe vleugel voor Sint-Hieronymusziekenhuis in Sint-Niklaas Lentefeest en open deur in Heilige Familie Sint-Niklaai 2 - 4.5.1984 - De Voorpost Aardverschuiving of iets in die aard vanaf 3 juni bij de Nationale Maatschappij van Belgische Spoorwe gen én bij de Nationale Maatschappij van Buurt spoorwegen. Rationalizering, bezuinigingen liggen daaraan ten grondslag. Maar trein en bus klaren de klus wel, hoopt men bij NMBS en NMVB. Het treinverkeer wordt kwieker, efficiënter. Wellicht. En het autobusnet schikt zich naar de nieuwe treindienstregeling. Er komen klokvaste treindiensten, zo tussen 6 en 22 u., men stuurt er zéér op aan dat de treinen stipt, regelmatig zullen rijden, dat de vertrektijden immer dezelfde blijven. Voor de stopplaatsen die vanaf 3 juni niét meer per spoor bediend worden (heel wat landelijke stationnetjes gaan immers voor de byl, ze blijken niet rendabel) werd door de NMBS-NMVB «een gepast alternatief» uitgewerkt. Voor Oost- Vlaanderen impliceert de herstrukturering dat liefst zes klokvaste intercityverbindingen en ook zes klok vaste interregioverbindingen (per spoor) worden ingevoerd. Straks meer daarover. Op enkele verbin dingen worden stoptreindiensten met uurfrekwentie ingelegd. Het autobusnet hoort zich dus naar de treinregeling te plooien. Enkele lijnen worden omgebogen, er komen hier en daar nieuwe verbindingen. En de NMVB maakt zich sterk, te kunnen zorgen voor de opvang van de (voormalige) treinreizigers die «hun vertrouwde station» voortaan «niét meer kunnen binnenstappen». Welke impakt de hervormingen op het openbaar vervoer in het Aalsterse, de streek van Dendermonde en het Wase gewest hebben vertel ik verderop. streeks bij de postbode. Bij NMVB en NMBS staat de reiziger centraal, aldus die or ganisaties. De NMVB heeft een speciale mailing uitgedok terd ten behoeve van de reizi gers die zich «getroffen» kun nen voelen door de herschik king, d.w.z. voor hen d(e het in hun woonplaats zonder dorps station moeten stellen en naar uitwijkmogelijkheden moeten uitkijken. De in Destelbergen (Gent) gehuisveste NMVB-di- rektie stelt zelfs een eigen info- team ter beschikking. Men stipt ook aan dat de buschauf feurs speciaal getraind werden om aan de reizigers de nodige informatie door te spelen. Mislopen kan het dus bezwaar lijk. vanaf 3 juni. Hoewel. Het pakket gewijzigde, afgeschafte en nieuwe reisroutes is aller minst gering. Alleen al voor Oost-Vlaanderen en dan meer bepaald de oostkant van de provincie (waar De Voorpost- lezers thuis zijn) is het een goedbelegde boterham. Laten we er maar in happen. De Zeel Ruimtel van een Averma leidde t mitee d OOST-VLAANDEREN Tussenstedelijk (Snelle) intercity treinen, ze moeten een rationeler en eko- nomischej exploitatie van het spoorwegnet mogelijk maken. Voor onze regio's hebben Aalst, Sint-Niklaas en Lokeren met de 'C te maken. Horizontaal spoorboekje eigenlijk, werd in een nieuw De intercity Gent-Sint-Pieters- Heel dra zal je in en om de kleedje gestoken: dat kan je Brussel-Namen-Dinant (voor stations wel merken dat er wij- nu horizontèal lezen, want het lopig niet verder dan Namen) zigingen op til-zijn. In de be- Zwiterse model heeft geleerd bedient ook Aalst en Dender- langrijkste stations worden in- dat zulks praktischer uitvalt. fostands opgetimmerd, er ko- De NMBS-brochure men panelen waarop de nieu- klokvaste verbindingen leeuw en -geeft in Gent-Sint- «1001 Pieters aansluiting op de inter- om- city naar Knokke/Blankenber- N.M.V.B. nüHnuL. -^>\v jte latei Lokeren aan. Voorlopig blij- Tussengewestelijk Lokeren. we dienstregeling prijken zal, vat een syntheze met een aan- ge. In Sint-Niklaas houden halt ven de intercitytreinen richting Vijftien, nadien twintig grote Reizigers «die hun vertrouwde de spoorwegen plannen affi- tal in het oog springende lin- de intercityverbindingen Oos- - chekampagnes en voorzien in- ken per trein. Onthou dat je tende-Roosendaal enerzijds en lassingen in de regionale bla- het nieuwe spoorboek (legen Antwerpen-Kortrijk- den, er wordt een folderaktie 180 frank) kopen kan in elk Moeskroen-Rijsel anderzijds, in het vooruitzicht gesteld. Het station en ook (nieuw!) in de en deze treinen doen ook Gent nieuwe spoorboekje, een boek postkantoren of zelfs recht- (Sint-Pieters en Dampoort) en half uur wordt gekreëerd. Rijsel tot Moeskroen beperkt en middelgrote Oostvlaamse station van vóór 3 juni niet (soms kan je wel overstappen centra worden dra met elkaar "teer kunnen binnenstappen» naar Rijsel). Belangrijk is wel verbonden middels de interre- dat tussen Gent en Antwerpen giotreinen. een frekwentie van om het De tussengewestelijke spoor verbinding Lokeren - Brussel- Gent - Sint-Pieters doet ook ningsmveau (ik citeer uit een toespraak van gewestelijk NMVB-direkteur E. Vervaet) worden opgevan gen door een verbeterd bedie- een aantal Gul onthaal in geboortedorp Uitgerekend op de plek waar 71 jaar geleden z'n ouders huwden was de inmiddels naar Lebbeke uitgeweken Elverselenaar Frans Verberckmoes vrijdag jl. te gast. Als spil van een ietwat grootschalige familiereünie. De trouw zaal van 't gemeentehuis van Temse was te klein voor de genealogische genodigden. Temse laat Elversele niet los. de fusie reikt immers van de Barbierbeek tot de Durme. Priester Poppes voorouders (langs vaders kant) waren van Elversele, de Leuvense hoogleraar Louis Baeck (vrijdag ook van de partij) is van Elversele afkomstig, de moeder van Frans Verberckmoes stamt van de Lauwershoek in Temse. En zo kan je nog een boel interakties tussen centrumgemeente en Margaretha- dorp signaleren; bijvoorbeeld middels het «Repertorium van de families te Elversele van 1606 tot 1930». Rond de voorstelling van die publikatie draaide de gemoedelijke bijeenkomst van vrijdagavond. Terug naar waar wieg stond Twééde boek over Elversele op hooguit een paar maand tijd. Want eerder kwam, dankzij uitgeverij Het Streek- boek. de zo pittoreske en merkwaardige retrobundel van Willy De Westelinck uit. Eenmalig, toch zalig. Van permanenter, blijvender inspiratie is het tijdschrift van de (bloeiende) heemkring Braem: een band smeedt dat blad. En dan het familierepertorium van Verberckmoes. Hoog- konjunktuur op de Wase boekenmarkt, zoals schepen Luc De Ryck nog eens signaleerde. Frans Verberckmoes-zocht en vond z'n heil inmiddels in Lebbeke Sinds 1947 is hij daar (onder)pastoor. eerst op de O.L.Vrouwparochie en nadien (sedert 1965) op Heizij de. In Lebbeke zo kon men vernemen van ere- gemeente-archivaris Jozef Dauwe schraagde e.h. Ver berckmoes het parochiale leven, manifesteerde zich als kerkenbouwer en gaf het kulturele leven daar een ferme impuls. De Lebbeekse bibliotheek groeide uit tot één van de veertig grootste vrije instellingen in dit land, en de inbreng van de pastoor is daaraan niet vreemd. «Frans Verbeckmoes heeft mij de weg gewezen naar het boek», aldus Jozef Dauwe. De ere-archivaris konstateerde nog dat Verberckmoes is teruggekeerd naar de plaats waar zijn wieg stond. Fiches Het Elverseelse familierepertorium schikt de mensen op alfabetische wijze bijeen. In die zin dat Verberckmoes onder de letter b ressorteert, Ver-cauteren onder de c. Da's even wennen. Maar eens je daarin je draai hebt gevonden werkt het verrijkend. Voor wie niks van stam- boomklimmerij of familiekunde kent kan het repertorium gelijkenis vertonen met een soort telefoonregister, maar voor de insiders, voor al die nazaten van Elversele die D'Haen(e). Poppe. Wauman. Smet of (De) Puysselaere heten moet het boek ais voorouderlijke muziek in de oren klinken. Verberckmoes verweefde, verwerkte tienduizenden ge nealogische gegevens en legde aldus nog steeds Jozef Dauwe de link van 't ancien regime naar de nieuwe tijd Ook archieven van aangrenzende gemeenten werden nageplozen Dauwe die overigens ook beheerraadslid van de Vlaamse Vereniging voor Familiekunde is noemde e.h. Verberckmoes een heuse monnik inzake familiekunde, hij bezorgde z'n geboortedorp een uniek aandenken Het uitstippelen van die graadgenalogieën is immers echt Benediktijnerwerk. Alle dopen werden op fiche geregistreerd, dan de huwelij ken en overlijdens. Nimmer versagen dus. een 'dode' materie tot leven brengen. Burgemeester Van Riet noemde Verberckmoes' repertorium een topper op gebied van plaatselijke geschiedschrijving en zelfs een plaatselijke ge nealogische bijbel. De auteur laat duidelijk merken dat hij z'n geboorteplaats niet vergeet. Hij spoort aldus Désiré Van Riet de mensen aan tot het schrijven van hun eigen familiekroniek. En da's geen geringe verdienste. Geen klompen Frans Verberckmoes heeft al een en ander gepubliceerd In de Gedenkschriften van de Oudheidkundige Kring van het Land van Dendermonde ondermèer. «Oude graf- De Lebbeekse Elverselenaar Frans Verberckmoes: priester en heemkundig vorser. schriften te Elversele», een speciale uitgave van heemkring Braem. kwam mee dank zij hem tot stand. Voor zijn «Alfabetisch repertorium van de families te Lebbeke van 1624 tot 1850» werd Verberckmoes voor het jaar 1977 bekroond met de Oostvlaamse provinciale prijs voor familiekunde. Een uitgelezen schare belangstellenden woonde de officië le voorstelling van het Elversele familieboek bij. Burge meester Van Riet en schepen De Ryck dus. maar ook schepenen Naudts en De Cauwcr. de Lebbeekse deken Van denBerghe, auteur Fernand Van de Velde van het merkwaardige priester Poppe-boek, leden van de VVF (Vlaamse Vereniging voor Familiekunde), heel wat fami lieleden van de auteur. Frans Verberckmoes' publikatie (meer dan 300 blzn. dik, 600 frank) bundelt liefst 3.135 gezinnen. Een verrukkelij ke. vertikale diagnoze van hoe een dorp reilde en zeilde Met het multikopiëren van sommige pagina's uit die dikke turf liep hier en daar wat mis. wat uiteraard géén afbreuk doet aan het speur- en schrijfwerk van de priester-vorser. In Temse kon hij overigens makkelijk terecht voor opzoe kingen, dank zij schepen Luc De Ryck en archivaris Jerome Smet. Verberckmoes even in Temse, opnieuw. Hij studeerde in gezelschap van o m. K. Amelinckx en Philemon Wauman, en toen hij dat vermelde zag ik heel wat mensen in de trouwzaal instemmend knikken. Frans Verberckmoes stu deerde bij de Broeders in Temse. Een voordracht, zei hij Want de voorwaarde was dat je schoenen rond je enkels had en niet op klompen rondliep. Frans Verberckmoes. 67 nu, vitaal, vaardig, werd gul onthaald in z'n geboortedorp. Z'n familierepertorium viel óók een goed onthaal te beurt. Elversele en Lebbeke. niet direkt op loopafstand van elkaar, werden door e.h. Verberckmoes wat dichter bijeen gebracht. De Elversele- naren hebben er een nuttig naslagwerk bij. W.V. «Alfabetisch repertorium van de families te Elversele van 1606 tot 1930». Verkrijgbaar bij de auteur. Heizijde 16 in 9370 Lebbeke. tel.: 052/21.18.17 of op het gemeentehuis van Temse (archiefdienst), tel.: 03/771.09.41 tot 46. Het boek kost 600 frank. Zele, Dendermonde, Dender leeuw, Aalst, Lede en Wette- buslijnen. Een optimalizering werd doorgevoerd op de bus- ren aan en zorgt in knooppunt lijnen Aalst-Zottegem, Aalst- Gcnt-Sint-Pieters voor aanslui ting op de intercity naar Oos- Geraardsbergen, Aalst-Helder- gem, Aalst-Ninove, Aalst- tende. Tussen Brussel en Aalst Overmere-Lokeren en Sint- ontstaat. door een kombinatie Niklaas - Beveren - Antwerpen plus nog een resem verbindin gen vanuit Oudenaarde of Zot van interregio en intercity, na genoeg een perfekte halfuur- dienst. Voortaan kan je vanuit tegem. steden als Ronse. Oudenaarde Voor de aanpassing van de en Eeklo vlotter naar Brussel uurregeling der andere auto- en Antwerpen en dus ook naar buslijnen aan de nieuwe trein- Aalst of Sint-Niklaas. De Dendermondenaars kun nen binnenkort op vlotte wijze naar de Kempen sporen: uit Turnhout vertrekt de interre gio naar Poperinge (voorlopig beperkt tot Kortrijk). met in onze provincie halteplaatsen in o m. Dendermonde en Wette- ren. Later wordt via Turnhout de lus gelegd naar Lier en Herentals. En zodra de baan vakken Denderleeuw-Ge- raardsbergen en Geraardsber- gen - Aat - Jubise geëlektrifi ceerd zijn wordt gestart met de interregioverbinding Bergen - Geraardsbergen - Denderleeuw - Aalst. dienstregelingen wordt verwe zen naar de NMVB, die dus zoals gezegd met een infor matiecampagne start. Anders, soberder «Jammer genoeg daalt het ver keer, de ontvangsten stabilize- ren zich maar de uitgaven gaan pijlsnel omhoog». Ik citeer uit een brochure ter promotie van de intercity (IC) en interre gio (IR) verbindingen. De slaat, die in belangrijke mate bijspringt om NMBS en NMVB in leven te houden, moet versoberen. Dus: reorga- nizeren. «Daarom hebben de NMBS en de NMVB een shocktherapie uitgewerkt: een geheel nieuw verkeersplan, dat tegelijkertijd de kosten mcfet drukken en de ontvangsten doen stijgen De naam van dat plan: IC/IR». NMBS en NMVB trachten een nieuw imago te kreëren, hun produkt konkurrentiëler te maken Via klokvaste en niet-klokvas- te treinen dus, via nieuwe bus verbindingen en niet onbe langrijk door een vriende lijk onthaal. Exploitatieverantwoordelijke Sinnaeve voor de groep Gent van de NMBS stipte he»vo|gen aan tijdens zijn toeafraktie n.a.v. de perskonferentiezwcn|c rige vrijdag in DestelbeLorige maar in de IC-IR-promoBjwcep der staat het: ook vanuKjf^ Niklaas kan je voortaanjjcgen interregio. naar Leuven 'Ój,:kc se. Bornem. Puurs. ^fi,ebbc broek, Mechclen en met sluitingsmogclijkheid in I naar Boom-Antwerpen), ook de voor 1987 gepl intercity Antwerpen-Cea naar Keulen (en Aken).^^ interessant voor de Waasi"n, se bijvoorbeeld. iGusta •1C-1R. een wissel op dr^ct pi komst». Laten we 't hijjn i Hou. als je per trein oöj,et a| naar werk of winkel ntoeBj^oull slist de advertenties. af(Leren of panelen in de gaten. zivel dreig je 't spoor bijst«jhg recht sociai Bu iu eei lanif Ie au imleu Gemeenschapsminister voor gezondheidsbeleid Ro ger De Wulf, verleende zijn goedkeuring voor een volgende bouwfaze binnen het psychiatrisch zieken- tremdiensten met uurfrekwentie huis Sint-Hieronymus te Sint-Niklaas. ingelegd. Vooral Aalst en Den- Stoptreinen elk Op enkele assen worden stop- dermonde varen daar wel bij. Het betreft de lijnen Aalst De ontwikkeling en. de evolu tie van de psychiatrische zorg- zowel vrouwelijke als ml lijke patiënten op te neme Veel aandacht werd bes aan privacy, bereikbaarhei funktionele revalidatie, gebouw zelf heeft géén vet Denderleeuw - Jette - Brussel verlening is vooral de laatsté (Noord en Zuid) Aalst - Gent - jaren merkwaardig te noemen. Sint-Pieters, Lokeren-Antwcr- Het psychiatrisch zorgenaan- pen - Centraal. Brussel-Zuid - bod is gedifferentieerder ge- Dendermonde. De verbinding worden. Een gevoelige uitbrei- Mechelen-Gent-Sint-Pieters ding van gekwalificeerd perso- heeft dé zater-, zon- en feest- nccl, renovatie van infrastruk- dagen een twec-uurdienst. tuur. uitbouw van psychiatri- Deze stoptreinen geven aan- schc poliklinieken, partiële sluiting op de snelle interregio- hospilalisatievormcn. ambu- en intercitytreinen De basis- lantc centra en initiatieven in dienst wordt tijdens de spitsr verband met beschut wonen, uren aangevuld met piekuur- bieden in tegenstelling met De realisatie van de nic bouw zal binnen het Waas! worden opgevangen, vergen ping. beschikt over bescty een neuro-psychiatrische he- terrassen en geeft uit op handeling. De ontwikkeling grote binnentuin, van rust- en verzorgingstehui- zen moet toelaten dat patiën ten na hospitalisatie en bchan- tegemoetkomen aan de deling opnieuw worden door- bestaande behoeften en dr verwezen. samenwerking met rusu De zickenhuisvleugel die ver- den. algemene ziekenhui mocdclijk reeds in augustus V-diensten en rust- en 1985 zal kunnen in gebruik gingsklinieken worden genomen, zal toelaten s ook voor de va- vroeger. nieuwe behandelings mogelijkheden De opname- kantiegangers. Tijdens het duur is gevoelig gedaald en de hoogseizoen wordt voorzien in doorstroming is aanzienlijk een toeristentrein op zater-, zon- en feestdagen, vanuit Turnhout richting Blanken- berge met een halte in Dender monde en ook Gent-Sint-Pie- ters. Voor de Wazenaren: de toeristentrein (weekends toegenomen. Eenzelfde vernicuwingsge- dachte vinden wij terug in het psychiatrisch ziekenhuis Sint- Hieronymus te Sint-Niklaas. In 1979 werd een nieuwge bouwd revalidatiecentrum in feestdagen) naar Knokke/ gebruik genomen. Het revali- Naar jaarlijkse gewoonte no digt het Instituut Heilige Fami lie rond mocdcrkensdag. ou ders, sympathisanten en ge ïnteresseerden uit naar haar trum, en de stands algem vakken (moderne humanit en voeding (familiale al ling). In de kantoorklas b diamontagc Blankcnbcrge stopt ook in datiecentrum omvat alle loka- lentefeest. Dit jaar gaat het meen beeld van de opleid Sint-Niklaas, Lokeren en Gent. Dat was het goeie nieuws. In het Aalsterse sneuvelt er echter rapie. huishoudelijke therapie wel wat, omwille van de bespa ringen. Vanaf 3 juni wordt het baanvak Aalst - Vijfhuizen-Er- len voor bewegingstherapie, feest door tijdens het weekend kantoorwerken hydrotherapie, kiné, autogene van 12 en 13 mei a s., niet sporthal staan (uitera training en relaxatie, ergothe- zoals gebruikelijk op het va- sportmanifestaties op het kantieterrein «Blij en Trouw», gramma, maar in de school zelf Zaterdagavond wordt een Omdat de Heilige Familie al tersavond', met een bijzont heel wat meer te bieden heeft verrassing. Zondagmorgen kreatieve therapie en psycho therapie. In februari 1983 werd een pe-Mere - Bambrugge - Burst nieuwe zickenhuisvleugel in dan pakweg drie jaar geleden. 10 uur gaat in de kollegek nog «nkel door zeven foren- zentrcinen per rijrichting be diend (waarvan één op het middaguur). Op 3 juni vindt ook de «overdracht aan de NMVB» plaats van 31 stop plaatsen. Het kén niet anders. gebruik genomen gelegen in de heeft men besloten er ook een een eucharistieviering door. Dalstraat met nieuwe onthaal- open-deur - weckend van te de refter van de school wor' dienst, opnamedienst en dag- maken. De afdeling kantoor- daarna tegen de prijs van centrum, nieuwe bureaus voor werken (hoger sekundair be- fr. voor volwassenen en 161 roepsonderwijs) bestaat drie voor kinderen een koud bu jaar en de eerste laatstejaars geserveerd. Zondagnamid bereiden zich in het nieuwe verzorgt de basisschool een de administratie, een nieuw keukenkomplex met zelfbedie ning en een wasserij. zegt men bij de spoorwegen, er De volgende realisatie omvat gebouwenkomplcx aan de treden en is er een volwaï Spoorweglaan voor op hun nen en kinderspeelmat dienen zich op die stopplaatsen een ziekenhuisvleugel van 35 echt té weinig reizigers aan T-bcdden. voor psychogeria- eindexamen. De afdeling mo- Mocht het u allemaal wat in Nieuwe bustrajekten opname- en behandelings- Autobus volgt trein, da's de dienst. filozofie. Er komen op enkele De spektakulaire bevolkings- trische patiënten, bedoeld als dernc talen (hoger sekundair wikkeld lijken: geen nood; veroudering noodzaakt aange paste voorzieningen voor op vang en behandeling van een groter wordende groep die men «de vierde leeftijd» lijn 699 Aalst - Lede - Wanzele noemt. De meestal komplexc - Serskamp - Weiterenvoor pathologie van psychogeriatri- het Lokerse gaat het om de sche patiënten die niet langer ken wetenschappelijke liter; busverbinding 59A2 Gent - thuis, in rustoorden of in alge- tuur (afdeling Welenschappc Lochristi - Beerveldc - mene ziekenhuizen kunnen lijke B). het katcchcsecen- trajekten in Oost-Vlaanderen enkele nieuwe busverbindin gen of rciswegwijzigingen. Da's het geyal voor o m. de streek Wctteren-Aalst, met de technisch onderwijs) startte in team van leerkrachten staa september '82. voor het onthaal en gidst Zaterdag 12 en zondag 13 mei feilloos naar waar u zijn m is er open-deur van 14 tot 18 Plaats van de afspraak uur. U kan dan o.m. een be- Boonhemstraat 28 (n; zockjc brengen aan het talen- stadsschouwburg en muzi praktikum. het komputercen- akademie) in Sint-Niklaas. trum, de poëzieruimte. een li' hobbytentoonstclling. een ten toonstelling van de cindwcr-

De Voorpost | 1984 | | pagina 2