De grote en de kleine k I De kunst naar de wijk te Hamme Kunst te kijk in het Waasland Dendermondenaar Cois Pauwels expozeert in eigen atelier Landschappen en figuren e Hamme Anton Wittoeck naar Parijs Tentoonstelling Heemkundige Kring Waasmunster kende grote belangstelling Groepstentoonstelling van «Liniaal» te Nieuwerkerken amateurs. Het is leven, Vrijdagavond 27 april had te 20 uur de opening plaats van de tentoonstelling van de schilderwer ken van Willy Van Buyten en de pentekeningen van Gaston Quintelier in de St.-Renildezaal te Hamme. De Voorzitter van het St.-Renildekomitee, Casimir De Clercq verwelkomde de aanwezigen, w.o. de schepenen De Ruysscher en Van Avermaet, de OCMW-voorzitter. Jozef Van Wezemael, en enke le CVP-gemeenteraadsleden. In zijn inleiding sprak ko- Door zelfstudie, eigenheid mi tee-voorzitter De Clercq en gave weet hij de dingen over deze zesde paasten- met pen en potloodtrek op toonstelling in de wijk St.- het papier te zetten. Hij is Renilde. Wij hebben hier ook een perfekt kopieist. twee kunstenaars die de Deze rustige man heeft zich liefste samen varen». Opening Schepen De Ruysscher, die de burgemeester verving, die weerhouden was inge volge de opening van een tentoonstelling van de schilderwerken van de heer Verschelden in het Hamse gemeentehuis, verklaarde deze tentoonstelling voor geopend. Deze beide kunstenaars, die in hun stille uren hun werk vorm geven, stellen deze nu tentoon. Wat wij te zien krijgen is fraai werk voor t Camaraklub Waasland houdt tot 13 mei haar 35ste jaarlijkse groepstentoonstelling in het inter nationaal exlibriscentrum aan de Regentiestraat in Sint-Niklaas. Er zijn werken te zien van Gilbert Vandevoorde, Leo Van Daele. Etienne Verbeke, Eric Van Daele, Alex Van Asch, Edgar Heck, Robert De Wilde, Paul Demeyer, Hugo De Blieck, Mare Wau- ters en Jozef Rodts. Het exlibriscentrum is open alle werkdagen van 14 tot 17 uur en op zondagen van 10 tot 13 uur en 15 tot 18 uur. Het werk van de leerlingen van de Vrije Akademie hangt tot 31 mei tentoon in Taverne Apostelhof, Apostelstraat in Sint-Niklaas. Deze eerste tentoon stelling is toegankelijk alle dagen vanaf 10 uur, donderdagen vanaf 9 uur. o Bruno Van Dijck toont z'n werk Galerij De Nieu- we Tijd aan de Prins Albertstraat in Sint-Niklaas Opening op zaterdag 5 mei om 20 uur. De tentoon stelling met gouaches en grafiek is tot mei open, maandag en dinsdag en ook op f gesloten. K.L. Hamme. Veel kijklustigen op de en Quintelier (vh) tentoonstellen. Willy Van Buyten typeren als schilder is niet gemakkelijk In zijn stillevens en landschappen streeft hij naar de perfek- tie, door de weergave van de observatie in de levende materie op het doek te doen herleven Dit blijkt duide lijk in zijn stilleven, de ro zen, avondzon, menselijk gelaat in figuur en portret Zoals deze man is, verzorgd op zijn uiterlijk, tracht hij ook de vervolmaking in zijn schilderijen te leggen Gaston Quintelier, penteke naar, is een autodidakt. opening van de tentoonstelling van de hamse schilders Van Buyten tijdsbesteding weten te maken. Hij brengt de kunstige waarde naar buiten en zoekt in zijn teke ningen altijd verder naar de hoogste waarden in het leven, zo besloot inleider Casimir De Clercq zijn aan dachtig gevolgde toe spraak Nadien kregen de beidé dames van de kunste naars een bloemruiker aan geboden door raadslid Frangois De Graef. Het St.- Renildekoor, o.l.v een nieuwe dirigent de heer Ge- rlo, zong dan «Lied van mijn Land» en «Laat ons zit vol met kleuren, de wer ken zijn zacht. Deze tentoonstelling is ver rijkend: Wij vinden er onze streek in terug, aldus de schepen, die zowel de kun stenaars als het inrichtend St.-Renildekomitee profi ciat wenste met hun presta ties De kunst komt naar de wijk, zo besloot hij zijn toe spraak en verklaarde deze opmerkelijke tentoonstel ling voor geopend. Hierna werd aan de aanwe zigen een drink aange boden. (bd) Naar jaarlijkse gewoonte expozeert ook nu weer in de meimaand Cois Pauwels in zijn eigen atelier in de Donckstraat 82 te Dender- - monde Cois Pauwels werd geboren te Bornem. Hij volgde ho ger sekundair technisch te kenen aan de PTS te Boom en kreeg daarna schilder lessen van Felix Eyskens. Later ging hij tekenen en schilderen volgen aan de Koninklijke Akademie te Dendermonde. Hij expo- zeerde reeds in de Zilverrei ger te Bornem, in het Bel fort, te Aalst, Avon, Bor nem, RTT Leuven, De Cas- telein te Hingene, in de Akademie te Eeklo, de Oude Post te Roeselare en de Kre dietbank te Antwerpen. Sinds 1978 houdt hy tel kens in de maand mei een tentoonstelling in zijn ei gen atelier. Schilderijen, akwarellen en tekeningen vormen de hoofdtoon van zijn werk dat zich vooral situeert tussen de rivier en de stroom, de kleine stad waarin hij is opgegroeid. Hij brengt polderland schappen en de gevels van Dendermonde, maar be kijkt ze telkens vanuit de niet-traditionele hoek. Te keningen en akwarellen staan dit jaar overwegend in het teken van figuur en portret. Zeer gevoelige te keningen en het vlotte lij nenspel vindt men terug in de opbouw van de akwarel len. De vluchtigheid en het transparante is op zijn beurt weer te vinden in de soms vrij grote olieverf- doeken Open heel de maand mei. elke zaterdag en zondag van 14.00 tot 20.00 u. in de Donckstraat 82 te Dender monde. i hetzelfde ogenblik dat er in de wijk St.-Renilde. een toons telling werd open verklaard, werd de tentoon- lling van de schilderwerken van Hammenaar André rschelden, in de feestzaal van het gemeentehuis van mme, voor het publiek toegankelijk gesteld vanaf jdagavond 27 april. n de officiële opening sionisme. Hij geeft een mo- ïg er een inleiding vooraf mentopname weer van het verzorgd werd door de landschap. Hij streeft naar mse kunstadviseur Cy- de ware natuurlijke weer- 1 Van Muilen, onder een gave op het doek. Hij ge- issale belangstelling. bruikt hiervoor alle techni sche normen voor een goed ?ee delen olieverfschilderij te deze tentoonstelling van bekomen, ïstels, tekeningen en Bij zijn figuren ligt het childerijen van André Ver- enigszins anders. Hiervoor «helden valt het op dat er gebruikt hij blijkbaar meer twee verschillende onder- zijn akademische vorming, werpen aan bod komen in Hij rukt het model niet uit zijn kunstwerken. Voor- zijn verband. Inleider zegde eerst treft men er de steeds dat de kunstenaar in deze weerkomende Scheldeland- werken het doek op een schappen aan en daar- harmonieuze wijze opvult, tegenover staan dan de Burgemeester Baert trad de menselijke figuren, die technische uiteenzetting door de kunstenaar soms van inleider Van Mullem vrij ingewikkeld naar voor bij. Hij wees erop dat deze worden gebracht. In zijn tentoonstelling een bezoek landschappen leunt de kun- verdient. Hij wenst de schil- stenaar sterk aan bij het der nog veel sukses met de- moderne Vlaamse impres- ze tentoonstelling en zijn Genootschap herdenkt Louis Paul Boon Vijf jaar terug, op 10 mei 1979, overleed Louis Paul Boon. Het Louis Paul Boongenootschap wil dan ook een passende hulde brengen aan de overleden au teur. Alle sympathisanten worden uitgenodigd deel te nemen aan een bloemenhulde op het graf van de aflijvige op het kerkhof te Aalst op donderdag 10 mei te 19 u. waar gelegenheidstoespraken zullen worden gehouden door erevoorzitter Bert Van Hoo- rick, gewezen volksvertegenwoordiger, en door voorzitter M. Roggeman. Het geheel wordt passend muzikaal omlijst. Na deze plechtigheid wordt met alle deelnemers een literair café gepland in de Nieuwe Madeion aan de Grote Markt te Aalst waar door de uitbater een receptie wordt aangeboden. Voor een koud buffet «op zijn vlaams» wordt gezorgd door de Vleescentra le Adriaens. De figuur van Louis Paul Boon zal belicht worden door Roland Van Opbroeke en toneelgezelschap PACT brengt een montage van liederen en kernscènes uit «Jan de Lichte» o.l.v Anton Cogen. Tevens brengt men fragmenten uit «Mijn kleine oorlog» en wordt een optreden voorzien door een Chileense groep. LH Hamme. Volk genoeg op de vooropening van de tentoonstelling van kunstschilder Verschelden (vh) verdere werken. Nadien werd er aan de aanwezigen een drink aangeboden. Men kan de kunstwerken nog gaan bezichtigen tot en met 6 mei in de feestzaal van het Hamse gemeentehuis. (bd) Hamme. Kunstschilder Verschelden werd ingeleid door de heer Van Mullem (vh) Kunstschilder-restaurateur Anton Wittoeck wiens atelier gevestigd is in 't Schuurke te Waasmunster en woonachtig is te Lokeren gaat dit jaar expozeren te Parijs. Hij werd onlangs uitgenodigd met een aantal werken te exposeren op het salon der Naties 1984 te Parijs. Anton Wittoeck zal daar met een vijftal werken van groot formaat aanwezig zijn. Het betreft een jachttafel, een valavond aan het Donkmeer, winter 1983 te Alkmaar in Nederland, een hofstede in het Waasland en één stilleven. Na de sukse8rijke tentoonstelling op uitnodiging van het kultureel komitee van Hamme, plaatst deze kunste naar-restaurateur zich aldus opnieuw in de belang stelling met werken die zeer sterk aanleunen bij de Latemse school. Dat Anton Wittoeck onmiddellijk op deze uitnodiging is ingegaan, is maar al te goed te begrijpen. Bekommerd om de eer die hem dit jaar reeds is te beurt gevallen, krijgt deze kunstenaar waar hij volstrekt recht op heeft. Deze tentoonstel ling heeft plaats van maandag 4 juni tot en met 10 juni in het Centre International d'Art Contemporain rue Taine 27 te Parijs. In het najaar stelt Anton Wittoeck tentoon in het museum te Dendermonde. Kontaktadres Atelier d'Ouwe hoeve kauterwegel 2 te 9100 Lokeren Van Gendt Pierre De tentoonstelling van de W aasmunster se jongens school kende een buitengewoon sukses. Dit met de uitbeelding van het thema kermis en volksleven te Waasmunster. In zijn toespraak onderstreepte Andre Roe Is voorzitter van de heemkundige kring dat dit de vierde tentoonstelling was. Door de jaren heen zijn er in onze gemeente zoveel feestelijkheden op touw ge zet die aan de bevolking veelal amusement brachten en waar kreativiteitszin bij de organisaties zeker een belangrijke rol vervulde Herdenkingsstoeten en op voeringen zoals de Roosen- bergcantate bij het 700-ja- rig bestaan van de abdij ge tuigen hiervan, aldus woordvoerder. Kermissen werden traditioneel op va ste dagen van het jaar ge houden waarvoor dan elke parochie, gehucht, straat of hoek in aanmerking kwam tot jolijt van groot en klein. De kermisaffiche waarbij de feestelijkheden netjes op een rijtje werden gezet heeft in de loop der jaren zowel voor wat de inhoud en versiering betreft grote wijzigingen ondergaan. Op de georganiseerde tentoon stelling maakten oude fo to's en kleine belangrijke dokumenten het geheel vol ledig en getuigden van een rijk gevuld volksleven dat Waasmunster gedurende 120 jaar heeft doorge maakt Voorzitter Roels voegde eraan toe dat het heemarchief dank zij talrij ke schenkingen in de mo gelijkheid werd gesteld dat alles nog eens van nabij te aanschouwen. Volksspelen en kermisaffiches Deze tentoonstelling om vatte heel wat kermisaffi- ches en oude volksspelen. Volgens het bestuur van heemkundige kring Het Si- reentje bezit de gemeente Waasmunster de oudste en rijkste archief in de provin cie Oost-Vlaanderen In 1864 werd de Waasmuns- terse kermis geopend met het luiden der klokken en het afvuren van een kanon. In die tijd stonden op het kermisprogramma schie tingen met de hand, de kruis en de balboog, een ring8teking te paard, ver der allerlei volksspelen, een prijskamp voor boten op de Durme en een optreden van zangmaatschappij LUnion. In 1937 vierde de Roosen- bergabdij haar 700-jarig bestaan en in 1945 was er een bevrijdingsstoet. In 1910 begon men in de hei- degemeente tevens met kar na val vieren, wat ondertus sen reeds vele jaren niet meer het geval is. Voorzit ter Roels stelde dat er ter dezer gelegenheid ook een brochure werd uitgegeven die hij tevens sterk aan prees bij de bezoekers aan deze tentoonstelling. We gens omstandigheden was provinciaal voorzitter de h. Ruys afwezig. In zijn plaats sprak de h. Arens oud-bur- gemeenster van Daknam. Hij onderstreepte dat de ab dij van Waasmunster zeker bij dit alles een belangrijke rol heeft gespeeld. De heemkundige kring die 8 jaar bestaat sluit zich „hes zins niet op maav komt naar de bevolking toe. Dat de Waasmunserse bevol king veel sympatie heeft voor de heemkundige kring, bewezen de talrijke schenkingen die werden gedaan. Burgemeester Strobbe wees erop zijn beurt op dat de plaatselijke heemkring het levend ge heugen is van de volksge meenschap. Als blijde bood schap kan ik nog vermel den dat de heemkundige kring in september .in het kasteel Blauwendael haar ter beschikking gestelde lo kalen zal kunnen openen. Waar tevens een lokaal zal omgebouwd worden tot een heemkundig museum. (P.V.G.) Hamme. De Hamse kunstenaars Van Buyten en Quinte lier stellen hun werken tentoon in de zaal Renilde (vh) Ter gelegenheid van «ker mis te Plesj» organiseerde «Liniaal» te Nieuwerkerken in de benedenzaal van het parochiaal centrum een groepstentoonstelling met werken van Nieuwerkerkse schilders. Inleider Fredy De Schrijver noemde zich bij de voorope ning verleden vrijdag ge lukkig dat niet minder dan de voorzitter de hier aanwe zige exposant David Smet was. Wel komen hier ook een paar jonge mensen voor het eerst met hun werk naar buiten, Annie Tas uit de Keizersstraat en Gustaaf De Pauw uit de Restert- straat. Ferdi Parmentier werkt nu voor het eerst mee met Liniaal maar stelde dens van artiesten van ei gen bodem. De organisatie van deze tentoonstelling waaraan Leona en Lucien andermaal hun beste zorgen besteed den wil een stimulante zijn om het kulturele en sociale leven te Nieuwerkerken te bevorderen, een must wil Nieuwerkerken als deelge- van Aalst niet Aalst. De tentoonstelling bij «lineaal» te Nieuwerkerken (a) tien Nieu werker kenaren aan deze tentoonstelling deelnamen: Raphael Bue- kens. Maurice De Rouck, Lucien De Sutter, Gustaaf De Pauw, Maurioe Eeckhout, Ferdi Parmen tier, Maurice Roels, David Smet, Annie Tas en Luc Van der Snickt. Belangstelling voor schil derkunst is in Nieuwerker ken alvast geen nieuw ele ment want na wereldoorlog II werd reeds in de schoot van de toenmalige Davids- fondsafdeling een Vereni ging van Nieuwerkerkse schilders gesticht van wie reeds eerder in West-Vlaan deren tentoon. Alle andere exposanten zijn bij Liniaal niet meer aan hun proef stuk. Fredy De Schrijver noemt dergelijke groepstentoon stelling vooral interessant door haar diversiteit waar bij stijlen, werkmethodes en aangewende technieken kunnen vergeleken worden. Terloops vermeldt spreker dat er plannen bestaan om het parochiaal centrum uit te bouwen waarvoor o.m. een tombola werd georgani- zeerd en een aantal optre- vergrijzen en uiteenspat ten. Dat de klubkas er wel licht lichter van wordt neemt Liniaal er dan maar op de koop toe bij. Al ge beurde het reeds dat derge lijke manifestatie de klub kas spijsde wanneer er nog al wat verkoop was. Tot de exposanten zegt hij echter de waarde van hun werk niet te meten aan eventuele verkoop. Heel wat schilders verkochten praktisch niets tijdens hun leven maar werden postuum beroemd. Wellicht een tip voor even tuele kooplustigen. LH Sint-Gillis-Waas. Annie Distexhe expozeerde tijdens het voorbije weekend in haar eigen gemeente. Wie interesse heeft voor haar werk kan terecht bij de kunstenares zelf. Baarstraat 19 in Sint-Gillis, tel. 03/770.70.98 (Iv) 20 - 4.5.1984 - De Voorpost

De Voorpost | 1984 | | pagina 20