JS&J 1 Na het Jezuietenkollege, het Volkshuis Teledïenst opende 't Spieken», eerste «open buurthuis «Vlaams Nationalistisch Bevrijdingsleger» eist brand op SmL. Seniorenfeest voor en door senioren te Aalst 24 - 4.5.1984 - De Voorpost Aalst. Geparkeerde wagens remden de aktiviteiten van de pompiers (a) rAalst Hoofdpolitiecommissaris Provost en de onderzoeksrechter overleggen (a) waterschade uiteraard. Het be tonnen geraamte van het hele gebouw, pas in 1975 in gebruik genomen, vertoont scheuren en moet wellicht worden afge broken. Liepen de herberg, de woongelegenheid van de uitba ter, het bureau van minister Galle en het SP-partijsekreta- riaat enkel rookschade op, de burelen van het ABVV waar onder dat van Eddie Mon sieur, de werklozendienst en de algemene centrale werden zwaar beschadigd. Men stelt zich zelfs vragen over de moge lijkheid het stempelgeld uit te betalen. De hele wcrkloos- heidsdienst, uitgezonderd dan de computerafdeling, werd vernield. Stempelkaarten van bij het ABVV aangesloten stempelaars moeten steeds ein- de-maand worden binnengele- verd en zulks was nu reeds het geval op het ogenblik van de ramp, omdat de laatste dag een brugdag was. Gegevens over volledig werklozen zijn echter nog elders te vinden en daarvan moeten nu duplicaten worden gemaakt. Tijdelijk werklozen dienen een dupli caat aan te vragen bij hun werkgever. Uitgekeken wordt naar voorlopig nieuwe behui zing van de meest dringende Aalst. Een beeld van de ravage buiten (a) Benzin eflesf sen) Achteraan was toen de brand weer aankwam reeds een ruit stuk en in de nabijheid ervan vond men een fles met een vet, olieachtig goedje Binnenin vond men nog andere scherven van dergelijke fles(sen). Alge meen wordt dan ook aangeno men dat de brand aangestoken is door een moedwiliigaard. De flessenresten werden door de politie in bewaring geno men en niemand kon achter aan het gebouw naderen op uitdrukkelijk bevel van de pro- kureur. Eén meiviering Minister Mare Galle en SP- voorzitter Karei Van Miert kwamen op de plaats van het onheil. Het koncert op meia vond dat in de kongreszaal zou plaatsvinden, had nu plaats op de Houtmarkt. Een aantal trommels bleef echter in de vuurgloed. De poëzieavond werd echter afgeschaft. Men was nu immers gckonfrontcerd met meer prozaïsche dingen. Dat er een verband zou be staan tussen de brand aan het Volkshuis en die in het kollege kon nog niet worden uitge maakt. LH Aalsu Binnen was het een ware verwoesting (a) Wat algemeen vermoed werd benzineflessen getuigden ondertussen overgebracht naar en «Een aanslag op het Volks- schenen in de Pontstraat, en ervan werd bewaarheid. Het «VNB», staan voor de ke'dcrverdieping vooraan huis is een aanslag op ons» ook langsheen de omloop van «Vlaamse Nationalistisch Bevrijdingsleger», eiste de ver- 'n -d? Ioespraken bij de één waren te zien en te horen, de stoet, affiches met «Eriks- antwoordelijkheid voor de brand in het Volkshuis te Aalst T2? h son ,n'" r, centraal. «De aanslag op het neigingen achter deze aanslae op. Zulks zou trouwens reeds gebeurd zun even voor de Volkshuis scherpt onle strijd. «huilen. Ondertussen ver- L» brand, wellicht vanuit een telefooncel aan het Begijnhof, toen de brand aan de rijkswachter van dienst werd aangekondigd. We schreven dat zulks gebeur- plastiekzakken geschept en de namens het «V.N.V.» ons ook grond werd meegenomen allen bekend, maar in de reali- voor onderzoek in het univer- teit sloop hier een fout in en sitair laboratorium te Leuven ging het om het VNB, ons niet Wat duurde tot na midder- bekend. Verantwoordelijkheid nacht, die opgeëist werd via een tele- Voor de verbrande stempel- foontje aan de pers. kaarten van bij het ABVV Verleden maandag rond 18 u. aangesloten werklozen werd had dan ook in het politiekom- intussen i.s.m. het RVA een missariaat aan het Colinetplein oplossing gevonden. Hoog- een koördinatievergadering stens een paar dagen vertra- plaats met politie en rijks- ging in de uitbetaling zou er wacht, parket en deskundigen het gevolg van zijn. Voor wie waarna ter plekke zelf een uit- het dossier i.v.m het arbeids- gebreid onderzoek plaatsvond gerecht in de brand verloren waar de brandbommen werden |ing wordt het wel erger. ^ab' Voo.r,1k'" Z°'sd' d' Mb"r" Veremgmg voor Gehand,kapten voor een geslaagde gevonden. Resten werden in De vakbondsdiensten werden Kaasavond 'a> Aalst. De brandweer diende zijn groot materiaal in te zetten (a) In september 1983 kreeg Tele- dienst Aalst, uitgegroeid sinds de oprichting in 1981 tot een volwaardige vorm van dienst verlening die niet meer weg te denken is uit het sociale leven te Aalst, vrij plots enkele hoogdringende oproepen voor tussenkomst voor mensen van «de rechterover», meer in het biezonder dan de St.-Paulus- parochie De stap van uit deze wijk zetten naar de Withuis straat waar Tele dienst geves tigd is bleek niet haalbaar en geopteerd werd dan ook voor een nieuw projekt: dienstver lening ter plekke. E.H. Rik De Gendt, Stef Muylacrt en Mon Van der Biest, drie vrijwillige medewerkers, zouden één of twee konsultaties per week in de St.-Paulusparochie houden. De hulpvragen van de meest uiteenlopende aard - proble men qua huishuur, stempelen, mutualiteit, belastingen, OCMW, elektriciteit, gas, wa ter e.a.m. - namen toe zodat diende te worden uitgekeken naar een meer permante aan wezigheid met doeltreffender hulpverleningsmogelijkheden. Er moest dus even dringend werk worden gemaakt van de nodige huisvesting en infra- struktuur. Een geschikt huis vinden werd geen makkie Na heel wat dis- kussie werd geopteerd, niet voor een «tweede Teledicnst- huis» maar wel voor een «open buurthuis» wat tal van moge lijkheden biedt. Een leeg staand huis, Botermelkstraat nr. 177, kon een oplossing bic den. Met de hulp van vriende lijke buren en heel wat mede werkers konden reeds heel wat aanpassingen gebeuren maar er is uiteraard nog zowat van alles aan te doen. Naar een «naam» diende niet te worden gezocht. Als vanzelf werd het 't Spieken» naar de vroegere herberg dié er inder daad op «een spie» stond. Een plaatsnaam die steeds verder leeft niettegenstaande het café reeds jaren terug verdween. Rik De Gendt stelde dan ook bij de opening dat «Buurthuis 't Spieken» voortaan open staat, in pluralistische zin, voor iedereen. Er zullen verschil lende diensten worden onder gebracht: Teledienst, het Kon- sultatiebureau, een kinderop vang Momenteel zijn er ver der kontakten met het Natio naal Werk voor Kinderwclzijn en wordt tevens ruimte voor zien voor wijkwerking en buurtbijeenkomsten, kaartin gen en noem maar op. Ge woon een afspraak maken vol staat. Volks Dit nieuw, Teledienst-initiatief werd gestart in een volkse fes tiviteit in aanwezigheid van de ken Constant De Vos, schepen Juliaan Vinck en raadslid Do- lore Baita, medepastoors Rik De Gendt en de kersverse me-, depastoor Michel Meirschaert die zijn post te St.-Niklaas in ruilt op 12 mei voor die te Mijlbeek, heel wat welzijns werkers en vele sympatisanten en buren. Expressiegroep Vredon bracht men een keurige demonstratie vendelzwaaien kleur bij aan deze volkse festiviteit geleid door E. Rik De Gendt, o.m begaan met «Kerk en Wereld» cn Juliaan Vinck verheugde zich in het ontstaan van het eerste «buurthuis» te Aalst dat hij, vooral in deze krisispcrio- de, een zeer lofwaardig initia tief noemde. Mensen kunnen er immers met hun problemen terecht bij begrijpende wel zijnswerkers die verder open staan voor nieuwe ideeën en suggesties allerhande. Met de oude traditie van de meiboomplanting aan 't Spie ken» werd terug aangeknoopt en oude vlaggen van Aalst, van dc Bocrcmclkstraat van de Waelestraat en van de Oud Abdijstraat verleenden aan het nieuw buurthuis een authen tiek karakter Een andere Vlaamse traditie wil dat derge lijk evenement «begoten» wordt en dit gebeurde dan via de tussenkomst van schepen Remi Van Vaerenbergh. Santé en good luck. Voorlopig kan U terecht in 't Spieken». Boeremelkstraat 177 op maan-, woens- en vrij dag van 10 tot 12 uur op woensdag van 14 tot 20 uur cn op vrijdag van 14 tot 18 uur. Of via telefoon nr. 053/ 78.35.35. LH Voor senioren komt eerlang een feestelijke dag met zang. dans. muziek cn toneel cn een gezellige koffietafel op vrijdag 8 juni vanaf 14 uur. 's Avonds is er een wipschieting, een belotprijskamp en dansgelegenheid. Deelname in dc kosten: 20 frank. Voor de bclotting: 30 frank. Wie te ver van de Kcizershallen woont kan op verzoek met autocars worden opgehaald en teruggebracht naar huis. De organisatoren, stadsbestuur en adviesraad derde leeftijd, moeten echter uiteraard weten hoeveel volk ze mogen verwachten, hoeveel mensen vervoer nodig hebben cn wie wil meekaarten, want alleen ingeschrevenen komen aan bod. Beslis dus reeds nu: «Ik doe mee» en daartoe volstaat het een inschrijvingsformulier in te vullen cn uw inschrijvingsgeld te overhandigen aan de verantwoordelijke van uw bond of klub ofwel rechtstreeks op het sekretariaat van dc adviesraad, stadhuis, tel.: 053/77 1111. toestel 219. Inschrijvingsformulieren zijn ook aldaar te verkrijgen. (i..n.) Twee grote branden in één week te Aalst vragen qua brandveiligheid bij de installatie van het woonerf. 'Loopt in Aalst een pyromaan rond, een maniak, een sadist? Vragen die men zich men de brand onder kontrole hardnekkig begint te stellen in de Keizerlijke Stede nadat in nauwelijks één week tijds al diende uiteraard nog uren zowel het kollege der Paters Jezuieten als het Volkshuis van de socialisten de prooi der 'an8 nageblust. Kapitein Bau- vlammen werden. Wel dient gesteld dat ook te Pamel het Maria Immaculata-instituut, te wens voi?j 'iet,aanta' Zaventem een Boeing 737 en te Wevelgem een vlasfabriek in vlammen opgingen. ten onvo'doende en stelde zich Angstvallig vraagt men zich af welk gebouw er volgend weekend aan de beurt komt... En zulks steeds vóór een feest. In de kapel juist vóór Pasen, in het volkshuis juist vóór de éénmeiviering. Schade Is de voorkant ogenschijnlijk e feiten gesmolten was. Ruiten spron- water gehaald worden honder- minder getroffen, de schade Te 4.28 u. hoorde de rijks- gen stuk. zuurstof wakkerde den meter ver in de Dender. In wordt alleszins geraamd op wachter van dienst in de tele- de vlammen aan en het vuur ruim één uur blussen kreeg tientallen miljoenen. Ook veel foon dat «men het Volkshuis vond een gretige prooi in dos- ging platbranden», melding ge- siers en houten afscheidingen, bracht «namens het VNV». En Valse zolderingen in syntetisch slechts 7 minuten later volgde materiaal smolten als sneeuw reeds een brandalarm. Kort voor de zon. vóór halfvijf verleden zondag- De brandweer van Aalst, morgen liep in de kelderzaal Erembodegem en Moorsel van het Aalsters Volkshuis een verscheen vlug op de plaats huwelijksfeest ten einde. De van de ramp doch had moeite zoon van uitbater Emiel Bom- met de installatie van het ma- beeck. Geert, was namelijk in teriaal wegens het feit dat het het huwelijk getreden met Ca- Sterrestraatje nu een woonerf -Tina Saen. Een twintigtal gas- was geworden met erin obsta- ten staken een handje toe bij kels voor zwaar materiaal. On- het opruimen. Toen disc-joc- dertussen wist het jonge paar key Matthijs uit Aalst mate- nog een en ander letterlijk uit riaal naar zijn geparkeerde wa- de brand te redden, o.m. het gen bracht, zag hij rook opstij- als huwelijksgeschenk ontvan gen uit een benedenverdieping gen kleurentelevisie-apparaat, achteraan het Volkshuis langs Brandwagens stelden zich dan de kant van de Begijnhofkerk, ook op langs de Begijnhofkerk Matthijs alarmeerde de nog in en op de Houtmarkt, doch de de kelder verblijvende gasten druk van het water bleek an- en Emiel Bombeeck belde de dermaal onvoldoende. Zoals brandweer. Ondertussen ston- de vorige week bij de brand den de laatste drie afdelingen van het kollege, slechts een van het Volkshuis in lichter- paar honderd metqj verder de laaie, vooral nadat de koepel Pontstraat in. moest ook nu Aalst. Opgeschrokken late feestvierders wachten (a) diensten. Die zijn nu reeds, zowel de centrale dienst als de werkloosheidsdienst, vooraan in het café. Schade ook aan wagens van Rode Valken op kamp naar Borzée die hun wagen gepar keerd hadden aan het Volks huis. Jean-Paul Ringoet kon nog zijn wagen weghalen doch die van Etienne Boone brand de gedeeltelijk uit.

De Voorpost | 1984 | | pagina 24