De Spiegel: muziek, kursussen en toerisme Stervissers vingen goed Nieuw gezondheidscentrum opent zijn deuren te Lokeren Psychiatrische dagbehandeling aan de orde in Sint-Niklaas Kiezen tussen The European Classic Jazzband in Honky Tonk of het Songfestival op televisie Groot-Beverse muziekparade verdient méér publieke belangstelling; Sint-Niklase muziekakademie: open deur De Voorpost - 4.5.1984 - 43 In het socio-kultureel centrum De Spiegel te Beveren is de kalender voor de maand mei alweer erg gevarieerd. Voor muziekliefhebbers is er een optreden van Chow Chow, formatie die net niet een finale-plaats behaalde in de Rock Rally 1984, voor kreatievelingen mensen zyn er een tweetal «zomerse» kursussen en voor hen die volop vakantieplannen koesteren worden Spanje en Rusland eens anders bekeken. tfigt hZ Muziek Twee jaar geleden werd Chow Chow opgericht. Vorige maand drongen ze door tot de finale van de Rock Rally, maar ze kregen niet de onderschei ding die ze verdienden. Chow Chow is pure klasse. Met een simpele bezetting bestaande uit zang, bas, gitaar en drum weten ze levende en emotione le muziek te maken. Muziek ontdaan va'n al wat overbodig is. Zonder franjes. Chow Chow voert het publiek mee doorheen allerlei rusteloze toestanden, klaagt aan en geeft kracht om terug te slaan. Schrijnende, komische, lako- niekc. exotische, verkillende en dreigende nummers. Een voorsmaakje kon men al be luisteren op hun minielpee «Hide», die in de pers van dichtbij wordt gevolgd. Onder tussen heeft ook de BRT deze groep ontdekt, ze waren te zien in Pop-Elektron en te ho ren in «Vrijaf». Vrijdag 18 mei staan ze voor het eerst op de planken in het Waasland, in de Spiegelzaal. Stationsstraat 28. Zomerse kursussen De zomer staat voor de deur en voor De Spjegel betekent dat traditioneel het einde van het kursusseizoen. Om deze periode af te sluiten worden nog twee kursussen georgani seerd, die helemaal niet zwaar op de hand liggen, maar vlot verteerbaar zijn. Woensdag 2 mei startte een vijf weken du rende lessenreeks omtrent zo merse natuurvoeding. Bij na- tuurvoeding probeert men, het groentenaanbod zo gevarieerd mogelijk te maken. In de kur- sus ligt het hoofdaksent op zomerse gevarieerde gerech ten. Couscous en boulghour staan zeker op het menu. De kostprijs bedraagt 950 frank voor leden en duizend frank voor niet-leden van De Spie gel. De kursus gaat door in de leskeuken. Kloosterstraat 37 te Beveren. Begeleidster is Erna Kerremans. Dinsdag 8 mei start een vier weken durende reeks buikdansen. Toerisme Voor al degenen die een va kantie geboekt hebben naar Spanje of Rusland heeft De Spiegel een bijzondere infoa- vond in elkaar gestoken. Deze bijeenkomsten zijn ook toe gankelijk voor hen die in de toekomst hopen deze landen te bezoeken. Spanje komt eerst aan de beurt en is een vakan tieland bij uitstek voor «zon nekloppers». Maar de info- avond is niet meteen voor hen bestemd. Tijdens deze avond belichten Walter Van Dam en Dirk Vereist vooral het histori sche politieke aspekt van Spanje bekeken door de ogen van een toerist die er wat voor over heeft om rond te trekken. Spanje is rijk aan boeiende steden met een historische ach tergrond. Er wordt dus vooral praktische informatie verstrekt en een en ander wordt geïllu streerd met toeristische films. Op het menu staan bovendien enkele typische versnaperin gen. Vrijdag 4 mei in de zaal van De Spiegel. Toegang 100 frank, aanvang 20 uur. Tweede land aan de beurt: Rusland, grote boemanland van het Westen, maar ook de grote onbekende. Maar voor al degenen die zich interesseren voor de Russische literatuur, de grote historische gebeurte nis van 1917, of het kommunis- me in de praktijk wel eens willen zien is Rusland een bij zondere attraktie om te bezoe ken. Het meest toegepaste reissysteem is ongetwijfeld dé" georganiseerde reis. Een goed en gemakkelijk systeem, maar men kijkt door de ogen van de gids. En het is echt onmogelijk om bijvoorbeeld de Hermitage te bezoeken op twee uur tijd. Rusland is heel wat kunst schatten rijk in steden als Mos kou en Leningrad. Diverse musea bezitten er een bijzon dere kollektie schilderijen. Het is leuk om te kuieren op het Rode Plein, door de Goum, aan de Potemkintrap in Odessa. Voor bijzondere en praktische informatie over rondreizen, musea, de geschie denis en de dagdagelijkse poli tiek verlucht met de nodige toeristische films en de gratis aangeboden versnaperingen, kan men terecht in De Spiegel. Op 11 mej om 20 uur. Onthouden voor deze maand: de «Caraïbische Nacht» op za terdag 26 mei met optreden van Electric Ananas op de bin nenkoer van De Spiegel. Voor de maand juni vestigen we nog de aandacht op de uitstap die zaterdag 9 juni naar Brussel wordt georganizeerd. «Brussel binnenstebuiten» heet die trip, waarbij men kennis kan maken met «kuituur en buurt» van de hoofdstad. Inschrijven kan nu al in sociokultureel centrum De Spiegel. L.V.B. Een gezondheidscentrum kadert in wat internationaal en nationaal leeft op het vlak van de gezondheidszorg. Deze gezondheidszorg zit in de knoei. De financiële tekorten stapelen zich op. Deze tekorten zijn in de eerste plaats te wijten aan de dure en hoogtechnische behandelingen zoals verstrekt in klinieken en hospitalen. De mutualiteit Bond Moyson de nachtdienst van de VZW zich reeds lang bewust van de noodzaak aan eerstelijnsge zondheidszorg. Daarom werd op 2 november 1981 te Sint- Niklaas gestart met het Ge- Huisartsenvereniging Durme- streek. Via het telefoonnum mer van het Gezondheidscen trum 091/48.82.82 wordt u au tomatisch doorverbonden Massale visvangst op het rekreatieoord De Ster (grote vijver) op 28 april. Liefst 68 deelnemers voor het behalen van de trofee volksvertegenwoordiger Freddy Willockx». Lijnvissersklub De Ster uit Sint-Niklaas staat al tien jaar in voor het beoefenen van die toffe hengelsport. Volksvertegenwoordiger Willockx, kwam zelf zijn trofee uitreiken. Gilbert Baetens bemachtigde hem, met een vangst van 16,980 kg stak hij met kop en schouders boven zijn konkurrenten uit. Bij de juniors won Wim De Caluwé, bij de dames Philomène Maanhout en bij de veteranen Cyriel Anthuenis. Fotograaf Jozef Delestine (Delro) kreeg zowaar een paasei kado en ook Godelieve Nevelsteen kreeg lof toegezwaaid omdat ze de paaseiren zo tof prezenteerde en opvulde. zondheidscentrum. Het grote Dagelijks zijn er zituren in het sukses van dit initiatief bewijst dat het aan een groeiende be hoefte voldoet. Op 9 januari 1984 volgde dan ook een twee- via het nummer 091/48.82.82^ de Gezondheidscentrum te Be- Door een gewone vraag va veren. Het groeperen van me- een patiënt, een huisarts of ee dische, paramedische, maat- gezondheidswerker kunnen i schappelijke en psychische nood een massa helpende hai hulpverleners binnen een een- den gemobiliseerd worden - trum blijkt te beantwoorden aan de vraag van de bevolking naar efficiënte, betrouwbare en snelle hulpverlening. Het Gezondheidscentrum van 9 tot 11 en van 18 tot 20 uur. Huis bezoeken worden aangevraagd gaande van artsen, thuisver- plegers, maatschappelijk wer kers tot gezins- en bejaarden helpers. poetsdiensten en klus- was dan ook te verwachten dat jesmannen. Voor nazorg zijn vanuit andere delen van het er zelfhulpgroepen voorzien: Waasland de vraag zou komen hartpatiënten. stomapatiën- om ook daar een Gezond- ten, carapatiënten. vrouwen heidscentrum in te richten. met borstamputatie. stress en Op 30 april 1984 startte Bond een werkgroep rond drugvers- Moyson dan ook met een Ge- laving Bovendien worden er zondheidscentrum te Lokeren Dit gezondheidscentrum is ge vestigd in het mutualiteitsge bouw aan de Grote Dam 9. regelmatig informatieavonden ingericht waaruit nieuwe groe pen kunnen groeien zoals op dit ogenblik rond suikerziekte. Het is permanent bereikbaar epilepsie en de ziekte van van 8 tot 20 uur. 's Nachts en in het weekend is het Gezond heidscentrum ingeschakeld in Crohn en in het najaar rond reuma, multiple sclerose en nierdialyse. In samenwerking met het ministerie van gezondheidsbe leid van de Vlaamse gemeenschap en het Koordinatieko- mitee Psychiatrie van de provincie Oost-Vlaanderen werd een werkvergadering opgezet in het psychiatrisch zieken huis Sint-Hiëronymus te Sint-Niklaas. Tema: psychiatri sche dagbehandeling. Vertegenwoordigers van ze venentwintig psychiatrische ziekenhuizen en dagcentra na men aan de werkvergadering deel. Onder de aanwezigen no teerden we psychiaters, zie- kenhuisdirekties en stafleden, naast een delegatie van het ministerie van gezondheidsbe leid. Onder de belangrijkste behan delde tema's vermelden we de inventarisatie van de bestaan de initiatieven, het breder be kend maken van psyciatrische dagbehandeling en de differen tiatie van het aanbod in semi- murale en ambulante geestelij ke gezondheidszorg. Begin der zeventiger jaren werd zowel qua inhoud als qua struktuur een nieuw beleid uit getekend, bedoeld als nieuwe oriëntatie van de psychiatri sche zorgverlening. Door het KB van 13.02.74 werd aan de psychiatrische ziekenhuissek- tor de mogelijkheid geboden om partiële behandelingsakti- viteiten uit te bouwen. De psychiatrische dagbehan deling, sedert een aantal jaren in ontwikkeling, is momenteel uitgegroeid tot een volwaardig aanbod binnen de geestelijke gezondheidszorg. Vooral de partiële behandelingsvormen en de poliklinische aktiviteiten hebben aanzienlijk bijgedra gen tot drempelverlaging in de psychiatrische ziekenhuis- sektor. Patiënten in partiële dagbe handeling lijden minder rol verlies in de maatschappij, be houden hun banden met gezin. vrienden en omgeving. De mo gelijkheden om interakties en relaties met het eigen milieu in het totale behandelingsproces te betrekken, worden aanzien lijk verruimd. Dagbehandeling is aangewe zen voor mensen met psychi sche problemen voor wie een ambulante behandeling bij huisarts, psychiater of centrum geestelijke gezondheidszorg onvoldoende is en een volledi ge hospitalisatie niet noodza kelijk is. Problemen rond angst, depres sies, relatieproblemen, psy chosomatische klachten, aiko- holabusus en verslaving wor den individueel en in groep behandeld door een multidisci plinaire équipe. De vrij uitge breide staf waarover het zie kenhuis beschikt laat gespecia liseerde behandeling toe. in daartoe funktioneel uitgerust lokalen. Binnen het Waasland funktio- neert het Dagcentrum Sint- Hiëronymus tien jaar. Zowel mannelijke als vrouwelijke pa tiënten worden er opgevangen. Het Dagcentrum is dagelijks geopend van 8.30 tot 17 u. Voor informatie kan men te recht op volgend adres: Dag centrum Sint-Hiëronymus. Dalstraat 120 a2700 Sint-Ni klaas - tel. 03/776.00.41 'Jullie zijn een zeer intellek- tueel publiek, want je ver kiest mij en Rita boven een avondje Songfestival...', zo sprak Pim Jacobs een jaar geleden vóór zijn geweldig optreden het bunkerpu- bliek toe. Hij kreeg hier voor heel wat applaus en de massa heeft zich die avond Kruibeke. Zondagavond brak in de hoeve 't Sapke aan de Hondstraat brand uit. Toen de zeker niet beklaagd buren het vuur bemerkten en de brandweer verwittigden stond het rieten dak al in 06 Honky Tonk Jazzklub lichtelaaie. De onlangs gerestaureerde hoeve werd heel zwaar gehavend. Het gezin neeJnt de handschoen Olivier, mei nvee kinderen, kon gelukkig tijdig builenmken. (dw) 'S een ^Sg°Ppr^ gramma dat start om 22 uur en eindigt rond 2 uur in de nacht. Dit om de twij felaars alsnog naar de bun ker te krijgen en de dames nog iets te laten meepikken uit Luxemburg. De New-Orelans band die op de bühne zal staan is een unieke verzameling van ge weldige muzikanten uit Zweden, Engeland en Ne derland. Zij vormen samen een Eu ropese ploeg op wereldni veau: The Classic European Jazzband. De trombonist #5" W Mike Peinton, een gewelde- ventje. De Zweed Goran Lind en de prijzen, kan uitgroeien tol naar, kruising van Max De ritme-sektie wordt ge- Nederlander Tom Stuip zor- het beste wat we dit jaar Collie en Chris Barber, dragen door Ray Smith, gen voor het ritme en die reeds hebben gehad heeft in de jaren '60 enorme een uniek muzikant, die als typische N.O. -begeleiding. Afspraak dus op zaterdag 5 deining verwekt by de be- solist graag Jelly Roll Mor- Deze 'nacht-topavond' in de mei om 22 u ginnende Jeggpap-musici. ton speelt. Drummuziek sfeervolle bunker met Hij was op het eerste Jazz- dus voor de kenner. kaarslicht aan de gewone Bilzen festival zo'n revela tie, zodat velen hem nu nog beschouwen als de getermendeerde in llflfl Engeland. Naast hem zal Bent Persson -Mb staan. De beste vertolker f^T i van de Armstrong-stijl. Hij ft P* 4 ft? /jKpftSfc speelde een 4 LP's vol met t f TjtMÉk ni rekreaties van 50 hot cho- k. r russen opgedragen aan de I Jfm ^ml grote meester. Geen imita- WËBBEiï7 M i'-jlip ties moet U verwachten «8 maar kreatieve muziek in BB| t _JjÉÊ uyÈJËk mrmf^ /JR 1, jRvftftRj het Armstrong idiom. <-^gSÊ ÓjFjÊtjPM Thomas Ornberg uit Zwe- Hir sÜPÉ tyrflHS den speelt klarinet en sax, HjBt ^H| heeft in Zweden een eigen fxtmSPnE» JiJra ÊSm band en zijn laatste plaat ^JgÊÊmÊÊk flH jHBH onder OPUS 3 Label won de Zweedse grammophoon- É$Mm prijs. Bovendien werd deze I 1 plaat ook nog bekroond door het Engelse jazzjour- IWWi'MmJWi naai. Dus ook al geen klein Hamme. De Kon. Harmonie Kunst en Vrijheidgaf een lentekoncert (vh) Kruibeke. De inboedel van het door brand geteisterde gezin Olivier uit de Hondstraat, 'per. Dit is alles wat rest.(dw) Groot-Beveren telt acht deelgemeenten en het is een traditie geworden dat in elk van die entiteiten, in alfabetische volgorde, alle muziekmaatschappijen worden ontvangen. In de fusiegemeente Beveren zelf had in 1979 de eerste uitgave plaats. Het initiatief was toen nog Vreugd van Beveren en fan- nauwelijks bekend en de fare De Kunstliefde uit Mel- publieke belangstelling sele namen diezelfde dag was in vergelijking. De deel aan een provinciaal tweede uitgave had plaats tornooi. De tien gezelschap- in het Scheldedorpje Doel. pen die groot-Be veren telt Tot dusver is de muzikale (Kieldrecht en Melsele heb- mamfestatie in Doel al de ben er elk twee) zijn tijdens meest geslaagde geweest, de muziekparades nog Fanfares en harmonieën maar twee maal voltallig van groot-Beveren waren geweest: in Beveren en vervolgens te gast in Haas- Melsele donk, Kieldrecht, Melsele en vorige week, te Verre- Zesde uitgave broek. De weersomstandig- De zesde uitgave op het heden zaten wel mee, maar Verheyenplein te Verre- e publieke belangstelling broek verliep vrij vlot, maar voor dit toch wel unieke ook ditmaal was de ruimte gebeuren blijft aan de ma- voor de slotparade krap ge- gere kant Bovendien wa- meten. De heer Van de Wie ren met alle muzikale ge- ie van de plaatselijke kul- zeischappen vertegenwoor- tuurraad stelde de deelne- •gd. harmonie Kunst en mende korpsen kort voor. De acht maatschappyen brachten een eezameliike Hamme Het Sint-Renilde koor trad nog eens voor het voetlicht (vh) uitvoering van drie werken en dirigent was de h. Ver- weest. In Kallo wordt het spektakel in 1986 georga- nizeerd. stiggel van de plaatselijke fanfare Euterpia. Publiek en genodigden konden het lachen moeilijk onderdrukken toen de vaandeldrager van Euter pia in alle ernst er even zonder zijn fanfare van doorging. Genodigden volgden vanopt de kiosk het muzikaal spektakel. De gemeente was vertegen woordigd door schepenen Smet en Goossens. Ook wa ren een aantal gemeente raadsleden en afgevaardig den van Fedekam van de partij Na de muziekparade had nog een ontvangst plaats in het gemeentehuis van Verrebroek. De volgende muziekparade heeft plaats in Vrasene. Slechts één gemeente is dan nog niet aan de beurt ge- *^e slotparade op het Verheyenplein in Verrebroek (Ivb) De muziekakademie van Sint-Niklaas, één der grootste scholen van het land, organiseert op 12 mei e.k. een algemene opendeurdag Benevens doorlopende muziek-, voordracht-, toneel- en balletuitvoeringen staat de dag vooral in het teken van het kon takt en de informatie, met het doel de muziekacademie, haar werking, karakteristie ken, doelstellingen en mogelijkheden beter te leren kennen. Centraal staan drie konferenties, die door direkteur F. Truyts zullen geleid worden, telkens gevolgd door een praktische illustratie en toepassing in de klaslokalen zelf onder leiding van de leerkrachten. Om 9u30 is de eerste spreekbeurt gewijd aan het belang van muziekonderwijs voor ieder kind Zij richt zich tot alle ouders van kinderen vanaf 8 jaar. Zij zullen er meer kunnen vernemen over de muziek- pedagogie en wat de muziekakademie in dat ver band te bieden heeft. Modellessen aan kinderen van 8 jaar zullen deze konferentie afsluiten. Om 11 uur wordt een uiteenzetting gehouden over «Muziek als beroep» met de nadruk op voorwaarden en mogelijkheden. Dit is een thema waarover, in het algemeen, veel te weinig juiste informatie bestaat, zodat d hier geplande spreekbeurt aan een absolute noodzaak beantwoordt. Juiste en persoonlijk ver strekte informatie kan veel misverstanden voorko men of voor velen een nieuw licht werpen op het beroep van de muzikant en de daaraan voorafgaande studies en studiemogelijkheden. Om 14 uur wordt iedereen uitgenodigd een initiatie bij te wonen in de verschillende instrumenten die aan de muziekakademie onderwezen worden: van piano tot fluit, van orgel tot gitaar, van trompet tot viool, gehouden door ervaren specialisten per vak. Graag vestigen wij nog de aandacht op de «open» lessen in alle instrumenten, koor, samenspel en notenleer. Iedereen is van harte welkom. Het volledige pro gramma is verkrijgbaar op het sekretariaat.

De Voorpost | 1984 | | pagina 43