int-Niklase Eurokandidaat Lieven Lenaerts: Ik ben bijna zeker dat het zal lukken» Wase Jonge Leeuwen over de Europese verkiezingen Stekense BGJG kiest al zestig jaar voor kinderen Vijf jaar jong-KAV in Stekene Jef Ulburgs in Sint-Niklaas Europese verkiezingen en Latijns-Amerika, een politiek gesprek De Voorpost - 4.5.1984 - 5 ~~Met de Restomobil naar Straatsburg? B« onlangs werd aan het Kardinaal Mercierplein 14 te iint-NikJaas in aanwezigheid van o.m. de heer en me- ouw Ferdinand De Bondt en burgemeester Paul De het verkiezingssekretariaat voor de Europese ver dingen van Lieven Lenaerts geopend. :lgië mag na 17 juni 14 politici naar het Europese 'arlement sturen. De CVP-EVP hoopt op een vertegen- 'oordiging van zes «en met een beetje geluk zeven» larlementariërs. Minister van buitenlandse betrekkingen Tindemans is eerste plaatsvervanger, Sint-Niklaze- jnaar Lieven Lenaerts kreeg een zesde en volgens de irognozes verkiesbare plaats toegewezen. Hij doet vrjj .'Ifzeker over zijn aanhang in het Waasland en is er, gezien ook het gewest Oudenaarde hem steun heeft toegezegd, nagenoeg van overtuigd dat hg naar Straats burg zal mogen vertrekken. "Vast staat dat Lieven Lenaerts Maar de nationale verhoudin- zich bij de organizatie en gen waren ongunstig voor de brkestratie van zijn kampagne CVP en Lenaerts viel toch nog Sliet door de krizis heeft op de uit de boot. Een grote teleur- fcop (moeten) laten zitten. Het stelling, geeft hij toe Maar de (wordt een kampagne naar politieke kompensatie liet niet (Amerikaans modellang op zich wachten. Na de gemeenteraadsverkiezingen Eindelgk van oktober 1982 ging de CVP •j .Jn 1970 is Lieven Lenaerts in een koalitie aan; niet, zoals %wat hij noemt een Sturm- und algemeen verwacht met de so- drangperiode in de gemeente- cialisten, maar met de VU, en 3 aad van Sint-Niklaas «gesuk- Lenaerts verkreeg het sche- teld». Zeven jaar later ruimde penmandaat 'jeugd- en nen voor hem een parlemen- sportaangelegenheden' Hij aire zetel in. Tijdens de natio- moest vanaf toen trachten om lale verkiezingen van eind '81 naast zijn job als kabinetsme- ilaagdc hij er met de hulp van dewerker op het departement ie NCMV in zijn stemmenaan- buitenlandse betrekkingen nog H al nagenoeg te verdubbelen, wat tijd over te houden voor zijn funktie als schepen. De perspektieven van deze middenstandsfiguur liggen echter ruimer. Vier jaar is hij nu ai voorzitter van de Euro pese middenstandsvereniging, jaar na jaar werd hij, naar eigen zeggen, unaniem in die funktie herkozen. Met als ar gumentatie dat Lenaerts ook nog vlot modern Grieks zou spreken, meent burgemeester De Vidts dat hij «zeker en vast een kompetent kandidaat voor Europa» is. Kampagnecentrum «Allez, allez, kom binnen in ons kampagnecentrum» roept Lieven Lenaerts uit terwijl steeds meer mensen zich een plaats moeten zoeken in de benepen ruimte van zijn 'ver kiezingssekretariaat'. Meisjes van het 'Lieven-team' zij zijn in het gezelschap te her kennen aan hun leeftijd en het t-shirt met daarop voornoem de tekst lopen af en aan met glaasjes Primus-bier, fruitsap en zoutjes. Mijn glas is bijge vuld vóór ik het weet. Vóór het pand staan twee stoelen op de parkeerstrook en zogauw de CX vSn de burgemeester in zicht is, haast Pieter De Wilde zich ze weg te nemen. Lenaerts deelt met grote gulheid schou derklopjes uit en blijft elke nieuwkomer luidruchtig wel kom heten. De burgemeester staat er ondertussen ontspan nen bij. Hij maakt langs zijn neus weg een grapje over het voortdurend te laat komen van Claire Lenaerts, de gepoeder de ega van de Eurokandidaat. «De Fernand» arriveert. Handjes opnieuw. Even later is ook Roel De Jong daar. Senator Ferdinand De Bondt is lid van de parlementaire ver gadering van de Raad van Eu ropa en zegt Lenaerts zijn grootst mogelijke steun toe. Hij hoopt dat een politieke overwinning van de EVP de realisatie van het Europese ideaal mogelijk zal maken «Als iemand mag zeggen dat hij Lieven gesteund heeft, dan ben ik het wel, uw burgemees ter» begint Paul De Vidts zijn gelegenheidsrede. Een even tuele verkiezing van. Lenaerts stelt hem wel voor een pro bleem; hij zal moeten voorzien in zijn opvolging als schepen. Volgens hardnekkige geruch ten en ik stap nu even af van wat de burgemeester zegt zou hierover al lang duidelijk heid bestaan. I.v.m. de opvol ging van Lenaerts wordt in kristendemokratische en ande re kringen in Sint-Niklaas maar één naam genoemd: die van André Baetens. direkteur van het CMO en dus ook een middenstandsfiguur. De burgemeester wil niet insis teren, uit vrees voor foute in terpretaties. «Ik heb u graag in het kollege, maar wens u het beste toe voor Europa» zo stelt hij. Volgens hem houdt het hele opzet nochtans een zeker risiko in: het zou wel eens niét kunnen lukken... Hij vreest de onverschilligheid van de bevol king t.o.v. Europa; het ligt allemaal een beetje te ver van hen af, het vermeende besef dat Europa steeds sterker zal ingrijpen, zou onvoldoende doordringen. Als dat zo is, valt een verklaring daarvoor niet ver te zoeken! Maar: «Wij vechten samen met u in een geloof dat bergen verzet». En immers: «Risiko's nemen be hoort de middenstand toe». Lenaerts zelf is behoorlijk ze ker van zijn stuk: «Ik ben bijna zeker dat het zal lukken. De jongste tijd hebben wij en ook onze vijanden ernstige opi niepeilingen verricht naar het kiesgedrag van de bevolking en daaruit bleek dat de CVP nog altijd een aanhang van ongeveer veertig procent heeft voor de Europese verkiezin gen. Het is onze bedoeling de- «hERTS Eurokies in Waas. CVP-EVO-kandidaat (en nu nog jeugd- en sportschepen) Lieven Lenaerts is op heel Amerikaanse wijze kampagne aan 't voeren. Jan Verroken (en Wouter Vloebergh) achterna (zie De Voorpost van 20 april jl.) wil hij ook een poos in Straatsburg toeven. Half juni weten we of het lukt... (Iv) ze verwachting te versterken d.m.v. een goed gevoerde kampagne die van hieruit zal worden gekoordineerd». Restomobil Vooral die goedgevoerde kam pagne blijkt het Leitmotiv te zijn in de strijd om de gunst van de bevolking. In Sint-Ni klaas en het Waasland zou het er op aankomen de naam Lie ven Lenaerts zo vaak mogelijk te laten klinken. Op één avond wil Lenaerts op drie plaatsen spreken. Recentelijk bolde hij daarvoor op zo'n avond samen met Pieter De Wilde een goeie 250 kilometer. Hij beseft nu, zo zegt hijhoe groot Vlaande ren wel is. Een laattijdige vast stelling voor een Vlaams euro kandidaat... En dan zijn er de «Euro-hap penings». De benaming alleen al is bijzonder Euro Nu nog de inhoud. Een rijdend café. de Lieven Lenaerts-Restomo- bil' doet 21 plaatsen in het Vlaamse landsgedeelte aan. Een 'grootse' receptie valt alle belangstellenden cr ten deel en tot slot stijgt telkens een re- genboogkleurige warmelucht- ballon de lucht in. Deze Euro happenings zijn er «voor alle knstendemokraten en voor al wie dat zou kunnen zijn. dus voor iedereen». Op 27 mei a.s. parkeert de Restomobil in Hamme. op 28 mei op dc Dries in Sint-Gillis cn op 29 mei in Lede. Leo Tindemans. die voor een volle honderd procent achter zijn kandidaat zou staan, heeft be loofd zo vaak mogelijk aanwe zig te zullen zijn. Zullen er zéker zijn: de 26 meisjes van het Lieven-team. Zij dragen die naam (Lieven-team) op dc juiste plaats, grapte de burge meester. De naam loopt nl. schrijlings over het T-shirt cn ondergaat bijgevolg dc invloed van de (Lieven-) borstjes. Moéten wij onze demokratic op een dergelijke manier draaiende houden? 5 Immobilisme doorbreken Op voorstel van adjunkt-sekretaris Koen Rumes keurde de beheerraad van de Wase Jonge Leeuwen (WJL) in zitting van 27 april te Lokeren volgende motie goed: gen op de Vlaams-Waalse pro blematiek. Het zgn. krokus- plan van de regering en de daarmee gepaard gaande ak- ties van de vakbonden hebben enerzijds de kommunautaire hete hangijzers enigszins op de achtergrond gedrongen maar hebben anderzijds nogmaals de grondige mentaliteitsver- schillen tussen Vlamingen en Franstaligcn aan het licht ge bracht. De kommunautaire spanningen werden geenszins opgelost: dc Franstalige José Happart blijft immers burge meester in het Vlaamse Voe ren, minister van binnenlandse zaken Charles Ferdinand No- thomb blijft weigeren de arres ten van de Raad van State i.v.m. de taalkennis van de mandatarissen in de facilitei tengemeenten toe te passen en de splitsing van de vijf nationa le .sektoren is nog steeds geen feit. De ckonomische proble men zijn zonder enige twijfel zeer belangrijk, maar dc Wase Jonge Leeuwen wensen te on derstrepen dat zij niet kunnen opgelost worden door de er mee verweven kommunautaire aangelegenheden in de koel kast te stoppen of een typisch Belgisch kompromis uit te wer ken. Dc Wase Jonge Leeuwen hopen dat een einde zal gesteld worden aan de politiek van twee maten cn twee gewichten door het toekennen van vol waardig zelfbestuur aan dc bei de gemeenschappen». Tot zover de motie. «Binnenkort zullen voor de :weedc keer rechtstreekse ver kiezingen plaatsvinden voor Europese Parlement. Overal wordt echter vastges teld dat Europa ernstig ziek is. Een te ver doorgedreven bu- reaukratizering cn het meer cn meer opkomend staatscgoïsme zijn hieraan zeker niet vreemd. De leden van het Europese parlement zijn dringend aan een bezinning toe over hoe het nu verder moet met het Euro van dc tien. De gedachte i het Europa van de volke en de regio's schijnt meer dan ooit veraf te zijn, in een tijd dat dit Europa wel eens hét alternatief zou kunnen zijn voor de huidige EEG, die steeds meer vierkant begint te draaien en bedreigd wordt door een groeiend immobilis me. Dc EEG blijkt niets meer te zijn dan een mozaïek van centraliserende besturen die geen afstand kunnen doen van hun staatse belangen. Noch tans dringt het afbouwen van de staatsmacht zich op, zowel naar het Europese als naar het regionale niveau toe. De Wase Jonge Leeuwen drukken de hoop uit dat dc verkiezingen 17 juni a.s. een stap voor waarts zouden zijn naar dit Europa van de volkeren en dc regio's, waarin elkt ethnischc groep zich kan thuisvoelen. Vlaanderen De Wase Jonge Leeuwen wen sen ook dc aandacht te vesti- Vorige week vrijdag vond in de bovenzaal van het Gilden huis een feestvergadering plaats van de Stekense afdeling Jong-KAV. De vijftig aanwezigen werden verwelkomd door plaatselijk verantwoordelijke Marleen Roden. Ze herinnerde eraan hoe Jong-KAV vijf jaar gele den is ontstaan uit KAV-alge- meen, met steun van de be stuursleden. De doelstellingen waren voornamelijk vorming, ontspanning en mogelijkheden voor Polen, ontwapening en een rampenfonds... Voor de toekomst hoopte ze dat nog meer jonge vrouwen zouden toetreden met frisse ideeën en eigentijdse opvattin gen, want die zijn steeds een aanwinst voor de groep. Mede-verantwoordelijke An- ne-Marie Clarijsse stelde daar na het programma van de avond voor en nadat ook proost e.h. Verhelst z'n zegje had gedaan werd een lekker hapje gegeten. nuten poëzie, kolder en liedjes... Jonge vrouwen die willen ken nis maken met de werking van Jong-KAV-Stekene. kunnen zich steeds in verbinding stel len met één van de kernleden (die door Anny Baert. voorzit ster van KAV-Stekene, bloe men kregen aangeboden): Anne-Marie Clarijsse. Bormte 4 te Stekene. Therese Goossens, Heimeersstraat 21 B, tel.: 03/779.98.89. Leen Van Aerde. Bosdorp 18 B Zestig jaar BGJG in Stekene. De tafel met de «officiëlen» tijdens de akademische zitting die in de raadszaal ten gemeentehuize werd gehouden (gremar) l mei in Sint-Niklaas Willockx: Solidariteit in plaats van egoisme» Internationale, Europese, nationale en regionale politieke problemen kwamen aan bod in de 1 mcitoespraak die SP- volksvertcgenwoordiger Freddy Willockx dinsdag hield in Sint-Niklaas. «Solidariteit in plaats van egoïsme» was het thema. Het internationale klimaat dat nu al zo beklemmend is werd nog verzwaard door o.m. het optreden van de Verenigde Staten t.a.v. Centraal-Amerika, aldus de SP- voorman. Op Europees vlak zitten we helemaal klem. De socialisten willen grondig ingrijpen in de Europese struk- turen cn methodes cn een dcmokratische antikrisispolitick doordrukken. Nog volgens Willockx mislukt het beleid van de regering Martens duidelijk inzake tewerkstelling, investeringen en overheidsfinanciën. Dc Wase socialisten vinden het on aanvaardbaar dat de indexinlevering zou worden vervan gen door een nieuwe lineaire bijdrageverhoging van de sociale zekerheid. De socialisten willen de produktiviteits- stijging gebruiken voor bijkomende tewerkstelling"d.m.v. een drastische herverdeling van de arbeid. De Wase socialisten gaan de Europese kampagne in met een duo: Van Miert als lijsttreker en Fonny Boesmans als tweede plaatsvervanger. Op lokaal vlak dreigen er volgens Willockx na het drama Nobels nog zware onweerswolken voor enkele Wase bedrijven. «De welzijnsoffers zijn gebracht, de welvaarts- resultatcn blijven uit. En met de potpolders en de aanleg van de Grote Ring dreigt men het leefmilieu in het Waasland definitief te ontwrichten. Dc socialisten zeggen krachtig neen aan beide projekten». Ook inzake het gemeentebeleid wordt volgens Freddy Willockx een verrechtsing duidelijk merkbaar. De kollek- tieve voorzieningen bouwt men af of maakt men duurder terwijl de belastingdruk zienderogen verhoogt. Ook hier primeert nog steeds volgens Willockx het egoïsme op de solidariteit. <wv) Voor de Stekense afdeling van de Bond voor Grote en Jonge Gezinnen werd het vorige zaterdag een bijzonder heuglyke dag. Men vierde de zestigste verjaardag van de afdeling Jnet de nodige luister. Burgemeester Boeykens ver welkomde meer aanwezigen dan er in de raadzaal konden plaatsnemen. Achteraan dien den er dan ook heel wat recht staand de plechtigheid mee te volgen, terwijl een deel van de genodigden buiten de raadzaal een poging deden om mee te volgen wat er binnen in zoal gebeurde. De heer Boeykens is verheugd over de bloei en groei van de Stekense Bond cn bracht hulde aan de voorgangers van de hui dige voorzitter, aan de mensen die de Bond in moeilijke tijden hadden opgericht cn grootge bracht. Daarna had hij het over de jarenlange onderlinge hulp van de Bond, die tot een goeie sfeer groeide. «Nu heeft de Bond een andere taak. Hij moet een bemidde lende rol spelen». stuur een overzicht van zes tig jaar Bond te Stekene. Dan had feestredenaar Willy Goemaere, de provinciale voorzitter van de BGJG het over het entoesiasme waarmee de toenmalige bestuursleden (met de fiets over de kasseien) leden ronselden, bezochten en moed inspraken. Dit alles om het gezin te bevestigen bij de overheid en bij alle geledingen van de maatschappij «Door vrijwilligers is de Bond reeds 60 jaar een morele en materi ële steun voor het gezin. Dank aan al die vrijwilligers. Nu zijn we echter in een tijd aanbeland waar niets nog voor niets wordt gedaan: naast de ekono- mische krisis beleven we ook een krisis van het hart. Ieder een wil enkel nog krijgen...». Meteen schakelde hij over op dc' recente ontwikkelingen. zo werden de leden die 40 jaar en langer lid van de Stekense Bond voor Grote en Jonge Gezinnen zijn, in de bloeme tjes gezet. Zij ontvingen een getuigschrift en rode rozen... Dit waren Albert Braem, Alois, Achiel De Cock, Alfons De Cock, wed. Eugeen De Cock, Leon De Saegher, wed. Paul De Smet, wed. Leon Feu- sels, wed. Achiel Geeraert, Gilbert Mels, Achiel Merckx, Alois Moldcrs, Cyriel Van Hooste, Leonard Van Over loop en Alfons van Severen. Meer dan 50 jaar lid zijn Ed- mond De Geest. wed. Emiel Janssens en wed. Van Cleemput. Vooraleer de receptie echt voorgoed «losbarstte» werden nog vier bestuursleden vcrere- merkt. Leon De Saegher, A- chiel De Cock en Alfons De Cock kregen een lintje van 40 jaar bestuurslid opgespeld (gouden medaille) terwijl Al- bert de Smet (zilveren medail le) er 30 jaar heeft opzitten, 's Avonds kregen alle leden die Stekene. Fabienne Vermeersch hield een feestrede n.a.v. vijf jaar jong-KAV B (gremar) Zestig jaar BGJG in Stekene. Heel wat belangstelling n.a.v. de viering (gremar) Daarna bracht hij hulde aan de moeders met vele kinderen, zei ook dat samenwerking mo gelijk is tussen gemeentebe stuur en de BGJG om het probleem van de «verwilderde jeugd» aan te pakken. De bur gemeester zei dat een gezin zonder goede moeder rijp is voor degeneratie. Morele en materiële steun Voorzitter Jozef De Witte was verheugd dat de Bond in het «huis van de burgemeester en schepenen» werd ontvangen en dankte de gemeente om haar bezorgdheid. Na een mu zikale onderbreking waarin drie kinderen van voorzitter De Witte hun muzikaal talent lieten bewonderen, gaf sekre- taris Yolande Veldeman de eerste vrouw in het Bondsbe- waarin het gezin moet inleve ren «omdat het kinderen heeft»! En dit wegens wanbe heer van de staatsgelden, meende de spreker: van de kas van het kindergeld werd steeds maar geld overgeheveld naar andere kassen «omdat er toch steeds minder zijn»... Nu is er géén geld meer en moeten de gezinnen meer inleveren dan eender wie Maar hij besloot krijgshaftig: «We blijven vechten, wij blij ven kiezen voor kinderen. Desnoods per fiets...». Na.een dikke proficiat aan het bestuur en de jubilerende leden, ein digde hij met de slagzin: «Ho pelijk blijven de jonge mensen kiezen voor kinderen, want dat zal de gemeenschap gezond maken!». Na nog een muzikaal intermez- 25 cn 30 jaar trouw zijn nog een oorkonde én bloemen aan geboden. Dit natuurlijk tussen de 'gangen' van de breughel- maaltijd door. Een maaltijd die werd verorberd door pre cies zoveel mensen als in het Gildenhuis kunnen plaats vinden... In een korte, kernachtige toe spraak herinnerde verbonds voorzitter Amedé Mels nog maals aan de onrechtvaardige maatregelen die werden ge troffen ten nadele van het ge zin (dit kan leiden tot de on dergang van Vlaanderen, meende hij) en hij deed een pathetische oproep tot het na volgen en naleven van de voor schriften die via het bondsblad gegeven worden door de BGJG. GREMAR scheppen tot kontakt met leef tijdsgenoten. Onder impuls van de kernleden, wordt nu dus vijf jaar gewerkt aan de verwezenlijking van deze doel stellingen met twee maande lijkse «klubs» rond o.m. op voeding van de kinderen, zel fontplooiing, emancipatie, knutselen en af en toe een feestje Het is ook de bedoe ling, een grote verscheiden heid van onderwerpen aan bod te laten komen. Heel in het begin was er een avond bloemschikken, er wa ren lessen over ekonomie, uit stappen, een suksesrijke kin dernamiddag. Naast jaarthe ma's als verbruik, het gezin en gezondheid werden ook «eigen aksenten» gelegd. Er werd meegewerkt aan voedselhulp «Hoe ik als priester socialist werd». Dat verhaal zal dinsdag 8 mei om 20 uur in Sint-Ni klaas komen vertellen Jef Ul burgs, vierde kandidaat op de SP-lijst voor dc Europese ver kiezingen. De Limburger is priester en ook Doorbraak- kandidaat bij de socialisten. Het thema dat hij behandelen zal heet «tegelijk relevant, de- likaat en openhartig» te zijn. De bijeenkomst wordt georga- nizeerd door de Wase socialis ten. in het centrum Infrarood aan de Truweelstraat te Sint- Niklaas. Moderator is Temse- naar Fonny Boesmans, tweede plaatsvervanger op de Euro- lijst van de SP Na de toelich ting door Ulburgs volgt een «open debat» 'met mensen uit de zaal. (wv) Verbondssekretaresse Fabien ne Vermeersch sprak daarna over «feestvieren, een wonder van samenzijn» én over de werking van de KAV in 't algemeen. De benen bleven onder de ta fels, want na de koffie-met- taart verzorgde Viona Westra een gesmaakt kleinkunslgc- deelte: twee maal twintic mi- tel.: 03/779.96.96. Rita Wind- hey. Lange Dwecrsstraat 7; Anny De Sy, Oost-Eindeken 57. tel.: 03/779.62.70 of Mar leen Roden. Amelberga Truy- manstraat 41. tel.: 03/ 779.88.47. GREMAR Op 14 mei a.s. organiseert O.S.W. 2700. i.s.m de Latijns- Amerikaanse solidariteitskomités. in Sint-Niklaas een open gesprek met de kandidaten voor de Europese verkiezingen van de verschillende partijen. Wat vandaag in Latijns-Amerika gebeurt, is belangrijk voor dc gang van zaken in de wereld. Halen de diktaturen het. al dan niet met de hulp van de Verenigde Staten (en West-Europa?) of haalt het volk het. al dan niet met de steun van de demokratischc krachten, ook vanuit Europa? De betrokkenheid, financieel en militair, van de U.S.A. en de aandacht die Europa voor Latijns-Amerika heeft, bewijzen voldoende dat de politiekers van de westerse wereld niet ongevoelig zijn voor de gebeurtenissen aldaar. Voor de solidariteitskomités is het al lang duidelijk: het volk in de Derde Wereld moet in vrijheid het eigen lot kunnen bepalen en ter hand nemen; de inmenging van vreemde landen moet er ophouden net als elke vorm van onderdrukking. De volkeren hebben recht op onze steun. En Europa, met zijn eeuwenoude banden met deze landen, kan en moet hier een belangrijke en positieve rol spelen. Vooraleer we onze vertegenwoordigers in het Europese parle ment kiezen, willen we weten hoe de verschillende kandidaten de verhouding Europa - Latijns-Amerika en de Derde Wereld Het «open politiek gesprek» heeft plaats in de konferentiezaal van de stedelijke openbare bibliotheek aan het Heymanplein te Sint-Niklaas op maandag '4 mei om 20 uur. Volgende kandidaten hebben toegezegd om hun standpunten te verduidelijken: Magda Aelvoet. Nelly Maes. Jef Ulburghs. Jef Turf. Frans Van Vaerenberg. Bert Croux en Kris Merckx. Er wordt een ruime inbreng hij deze bevraging verwacht vanuit het publiek.

De Voorpost | 1984 | | pagina 5