Peba op zijn avenue Moet historische schuur van Kasteelhoeve wijken voor privé-verkaveling Wiezenaars lieten in hobbywerk kijken Bosuilen sterksten in Opstalse muziekkwis 6 - 4.5.1984 - De Voorpost -7- Disseke Muyshondt is de grote familie op den avenue komen vergroten. Met veel genoegen heeft hij bezit kunnen nemen van het huisje gelegen naast Céli- ne van Délekes, de verkoopster van roomijsjes. Verder kan Disseken be schikken over stallingen gelegen ener zijds vóór het huis aan de gemeenschap pelijke pomp en anderzijds achter de wafelbakkerij van Céline. Het vinnige baasje dat Disseke was, heeft al vlug opgemerkt dat met de aan- en verkoop van vodden en oude metalen wel een en ander, te verdienen is en zou dat ook wel eens willen wagen. Hij schaft zich een hondekar aan en hij kan starten. Niet slecht bekeken van Disseken. Zijn ijver, zijn inzet en zijn joviale omgang met de mensen, verzekeren hem een opbrengst buiten verwachting. Hij zou zelf al wat hulp kunnen gebruiken, maar die zou dan weer de uitgaven niet ongunstig mogen beïnvloeden. Vanzelf sprekend kent hij Peba en zeker de moeilijke toestand waarin deze zich be vindt na al die tegenslagen en ontbe ringen. Het zou misschien nog zo slecht niet zijn hem in mijn dienst op te nemen, redeneert Disseken. Hij is vrijgezel zoals ik, heeft ongeveer dezelfde leeftijd en is door de bewoners van Lebbeke in alle opzichten gekend. Disseken trekt zijn stoute schoenen aan en zoekt Peba op in zijn afzon dering. - Dag, Pee. Ik ben blij u eens thuis aan te treffen. Al verschillende keren ben ik aan de deur geweest, maar de vogel was telkens gaan vliegen. - Ja, Disseken. Vliegen, da kanne kik nog nie, zelle. Mou ik ben nogal veel op roet. Ze zeilen a 't eten nie op a schoeèt bringen, hé! - Kunt gij nog altijd goed uwen boter ham verdienen. Pee? - Ba. Da gou nogal. Mou 's ouves, hé. Dat es nie allis. - Dat neem ik aan. Pee. Het moet niet aangenaam zijn, zo altijd alleen te zitten piekeren. - Veir van da. Disseken. Mou wa wilde gijè! Ik benne kik ne sikkelèèr vee mij leiven en wóu moete kik noutoe mee mein eiremoei? - Wat zoudt ge ervan denken, indien ge nu eens bij mij komt inwonen? We zouden misschien mekaar wat kunnen troosten. - Zè, dou hemme kik na nie op gepeist. As ge peist da'k a doumee e plezierke ken doen, tein hemme kik dou niks tegen. - Hewel, dan gaan we dal maar wagen.. Enkele dagen later worden de luttele spullen die Peba zijn overgebleven, naar hel nieuwe adres overgebracht. - Zeg, bous, zegt Peba. Wa zalle kik na zoeè allemou moeten doen in a affaire? - Dat is heel simpel. Pee. Het zou wel eens kunnen gebeuren dal ge mij op mijn ronde moet vergezellen en dan moet ge ook wat van de stiel kennen, hé - Es da moeilijk, bous? - Bijlange niet, Pee. Onderweg moet ge vooral trachten dat ge de mensen wat naar uwe kant krijgt. Zo een beetje de sukkelaar uithangen. Dat kunt ge toch. hé? - Ik za't geloeèven. Dat es na oeèk 't ieènege da'k goe ken. - Dat is goed. De rest komt vanzelf. Kom eens mee. Ik zal u mijn vervoerma- teriaal tonen. Hier zie. Dat is mijn hondekar. Geen nieuwe, maar - goed bruikbaar. We mogen alleen op de kar zitten als er geen goederen geladen zijn. roep. waarvoor hij in de wieg was ge legd. kan hij zo maar niet prijsgeven - Zeg. bous, weet hij Disseken aan het verstand te brengen, ik mag toch mijn goei kalanten va vroeger nie vergelen, hé. Ze zaan kenne zeggen da wijèlen da na ne mieè noeèdeg hemmen En Disseken knikt bevestigend. Het is toch allemaal in zijn voordeel. Menig maal heeft hij immers moeten ervaren, hoe geliefd Peba bij de mensen is en hoe bereid deze zijn om hem allerlei zaken toe te steken. Ook de buren hebben al opgemerkt dat Peba opgeruimd rond loopt. Begroet hij hen met een hartelijk bonjoersdan maken ze van de gele genheid gebruik om met hem een praatje te voeren. - Hewel. Pee. Ge ziet er zo gezind uit, man. Het gaal zeker goed bij uwen baas? - Da geloeèf 'k wel. Ik doene kik dou mijn gosting, hé. Allei ye't geen da'k ken, van eiègen. D'honnen verzergen dat es oeèk mij weirk en doubijè krijge kik goed eten en drinken. Dat es dou nen hemel vee mijè. Zade wille geloeèven da da dou e groeèt voddefabriek wert? - Dan verdient ge daar toch nogal het een en het ander zeker, Pee? - Zè. Dat.es na iet wou da kik nie op peis. Ik moete kik gieè geld hemmen. Aze'k mou e goe pensioen hem... En Peba trekt verder naar andere goede zielen. Het is de week van de grote kuis. Een mooie gelegenheid voor dat soort handel om het jaarcijfer in zijn beste plooien te strijken. Ook Disseken verwacht er veel van en heeft daarom ook Peba nog eens ingeschakeld. Vroeger dan normaal zijn ze die morgen vertrokken. Gewoontege trouw hebben beiden hun plaats op de kar ingenomen. Als een grote meneer wil Peba het ook eens wagen op de zijplank van de kar. Wanneer ze welgezind door de Poelstraat rijden, slaat Peba plotse ling de armen in de lucht. Op dat ogen blik loopt een karrewiel in 'een diepe wegverzakking. Peba verliest zijn even wicht en. duikelt zijdelings van de kar in een modderige brij. Disseken springt zijn vennoot ter hulp - Wat is er nu weeral gebeurd? Ge hadt u beter goed vastgehouden in plaats van zo met uw armen te zwieren. - Ge kent gij dat allemou goed uiètleg- gen, bous. Mou ik ben mijnen boterham vergeten. Ik voelde dat zoeè ineens da mijne zak leeg was. - Het is toch altijd wat met u. En hebt ge u nu geen pijn gedaan? - Da zallekik seffes mou ieèst voelen. Ik zalle kik best op de kerre blijve zitte. Zade da oeèk nie peizen? Ik za mijne kop en mijn bieènen dik in de vodden steken en as de mensen dichterbijè kom men, beginne kik nijèg te schrieèn We zeilen tein veel mieèr marchandies krijgen. Zo rijdt hel cirkus verder met de cirkusklown in de karrebak. Begrijpelijk komen veel mensen informeren naar de ellende die Peba is overkomen. - Wat is er nu gebeurd met Peba? willen ze weten. Heeft hij zich erg bezeerd? - Och, zwijgt.' Het is erg gesteld met hem. Maar hij wil het nog wat wegste ken, dat ziet ge wel Hij is van de kar gevallen en met zijn hoofd op een steen terechtgekomen. Dom, hé. Ik zal thuis de dokter moeten verzoeken. Het gaat allemaal tegen, tegenwoordig. En Peba weent maar door. Dergelijke klaagrede is voldoende om We mogen de honden immers niet te veel belasten. Dal zult ge toch begrijpen, geloof ik. Gaat ge dat durven, Pee? Zo op de zijplank van de kar gaan zitten? - Ba, ik za proberen. In 't begin zalle kik mij mou goe vasthagen, ofwel, mij in den bak zetten, misschien. - Hier zijn mijn honden, Pee. Geef ze gauw een klontje suiker, dan wordt ge hun beste vriend. Nu ik eraan denk. Ge zijt toch ook naar school geweest, hé Pee? - Ja'k zelle! - Dan kunt ge ook tellen van één tot tien? - Ik telle kik altijd op mijn vingeren. Da zijn er toch oeèk tien, za'k peizen! - Dat is waar, Pee. Maar ge moet ze ook kunnen lezen. Daarom zal ik de cijfers van een tot tien voor u eens op papier schrijven. Dan kunt ge ze zo op uw vingers aflezen. Nu moet ik u alleen nog mijn balans tonen. Wij noemen dat nen huièsel. Het schijnt dat ze dat in 't schoon Vlaams een handveerbalans noemen. Hoe meer ge wicht ge aan deze haak hangt, hoe meer de naald naar beneden gaal. Natuurlijk moet ge altijd het cijfer boven de naald aflezen. We mogen er ook niet aan verliezen, hé Pee? - Awel, dat es nogal 't ieèn en 't ander. Aze kik da nie ken, tei komme kik af, zelle. Peba is nu voldoende ingelicht om met zijn praktische proef te starten. De eerst volgende werkdag voert een rammelende oude kar de baas en de knecht de ge meente rond. Disseken, links op de zij plank, houdt de teugels strak in handen en rechts zit Peba, fier als een pauw, in de bak van het voertuig. Voor hei eerst in zijn leven kan hij zich, zonder betaling, laten voeren. De bel, die Disseken in zijn pollen heeft gestoken, laat hij met tussenpozen heftig klinken, terwijl de baas de gekende slag zinnen meesterlijk uitschreeuwt Voor dit soort werk is Peba niet genoeg geleerd, meent de baas. Tijdens de ronde huppelt Peba als een volslagen handelaar over de baan. Op zijn linkerarm, een ledige juten zak en aan de rechterhand de veerbalans, die hij aanhoudend heen en weer laat zwieren. Voortdurend herhaalt hij de woorden die zijn baas hem heeft geleerd: "Pee. Altijd het cijfer boven de naald lezen.» En toch gebeurt het dat hij tijdens de aankoopverrichtingen daarmee tast heeft. Dat is het geval wanneer de klan ten hem opzettelijk doen twijfelen. Dan weet hij niet meer of hij nu boven of onder de haald moet lezen, met het gevolg dal de baas meer dan gewenst moet tussenbeide komen. - "God za't a loeènen». Dat is Peba's dank voor hen dewelke hem wat goede ren aan de hand doen. - Zeg bous. na moete kik a toch iet vrougen, zelle. - Dat zal de laatste keer niet zijn, Peba. - Ba. As er na een goei ziel es da mij en hieèl vracht vodden en ijèzer wilt geven en douvé gieè geld vrougt, moete kik da tein oeèk wegen? - Och jongen toch. Werp dat maar ge rust op de kar. Ik heb het u al gezegd. Het mag allemaal geen verlies zijn. Meestal tegen de middag komen de vermoeide handelaars thuis. Verzorgen eerst de honden en eten dan zelf een stuk uit de vuist. In de namiddag verzorgt Disseken de boekhouding en krijgt Peba vrijaf. Die lijd benut hij om boodschappen te doen, maar ook - en vooral - om korte speur- tochten te ondernemen. Zijn hoofdbe- in een minimum van tijd de bak vol te proppen met de meest variërende artike len. Een superdag is het geworden. En Peba die thuis, heel naïef, de bemerking maakt - Zeg bous. Aze kik de volgende kieè nog is mag meerijèn. Zakik tein nog nie ewa mieèr vodden rond mij lijèf doen? Disseken keert zich om en gaat la chend de woning binnen. Waarom kon toch die gezellige sfeer die heerste tussen die twee vrijgezellen niet aanhouden? Helaas nog enkele maanden en Disseken zal zijn bedrijf opgeven. Slechte tijd, verklaart hij. Op den avenue oordeelt men er anders over. Geruchten doen de ronde dat de baas een vrouw van zijn keuze heeft gevonden, dat hij zou trouwen en op de fabriek zou gaan werken. Tijdelijk zal hij nog gaan wonen in een ouderwets, witgekalkt huisje op den avenue, naast Marie Delen en de eigen dom van Dook Mijnherens en Elodie van Pettens. Zonder enige hulp kon men er met de handen de onderste pannen aanraken en op het dak groeiden de donderbladeren weelderig door. Niet zelden zag men jeugdige rakkers van den avenue op het dak klauteren om er de bladeren te plukken en nadien, op veiliger plaatsen, van de zalige vruchten te gaan genieten. En zoals het door de profeten van den avenue way voorspeld, huwde Disseken, vroeger dan verwacht en vertrok nadien met zijn «Maritten» naar het nabijgele gen Hoeksken Het heeft kasseistenen gevroren, die nacht. De grachten om en rond de Ei kenpul liggen met een dikke laag ijs. bedekt en de aardewegel is in een ruwe en harde massa herschapen. Vanuit het oosten dringt het geroffel van de treinen helder door en het getrappel van de houten klompen op het stuk kasseiweg meldt zich vanop afstand aan. Op de brouwerij Callebaut heeft het zopas acht uur geblazen, wanneer Peba met zijn gekende stap, tussen de school gaande kinderen komt aangehuppeld. - Bonjoers, Sooiken. Hedde mij astem- blieft gieèn sjiekske? Sooiken Tas, die Peba zeer genegen is, klopt hem op de schouder en... -Ja, Pee. Dat sjiekske heb ik zeker voor u. Met plezier. Uit zijn broekzak haalt Sooiken een metalen doos proppensvol gevuld met pruimtabak. - Hier zie. Pee. Neem ervan naar be lieven. Peba neemt zijn rantsqen voor de ganse dag en duwt als toemaatje nog een dikke prop tegen de bolstaande rechter- kaak. - Wel Pee. Ge zijt gij zo vroeg op de baan? Nog geen goed nieuws? - Ja, Sooike. Ge moogt dat wel al weten. Ik benne kik va gisteren oun 't slag bij Lon van Mieke Verdoeètes. - Dat hoor ik u graag zeggen. Veel geluk, en tot ziens. Pee - Ge zijt gijè nijèg merci, Sooike. Ge wet, ik ben ewa van de stiel. Aze kik vee a e plezierke ken doen. zeg het mou zelle. En bonjoers. Peba's tweede baas bewoont het twee- delaatste huisje van den avenue Rechts van hem, de gekende duivenliefhebber Rik, links de uitgestrekte hovingen van juffrouw Segers en de Eiken Put, een afwatering van de Veldekensbeek. Zijn dagelijks werk zal nu wel enigs zins verschillen van de wisselende bezig heden, die hij bij zijn vorige baas moest verwerken. Het zal evenwel beter passen bij zijn mogelijkheden, nl. het bedelen onder al zijn vormen en verder behulp zaam zijn bij het volbrengen van wel omschreven opdrachten. Met Mieke heeft hij zijn werkplan doorgenomen. - Ik zalle kik vee alen allis doen wa da 'k ken. Overal gou loeren wa da'k vee 't huishagen ken losmouken. Ge wet toch dat de boeren en de rijèkemensen mij geiren zien! En vee de rest, azze -kik kommissekes kan doen. leg mij da tein mou es goed uièt, het zal rap gebakken zijn. 's Zaterdags, tussen licht en donker, trekt Peba naar den barbier. Dat is voor hem de geschikte gelegenheid om aan wat pijptabak of een sappige pruim te geraken. Daar vindt hij het toch zo zalig, wanneer de barbier de schuimende zeep zachtekes over zijn kaken uitstrijkt, al moet hij ook al eens het overtollige schuim van tussen de lippen wegvegen. Dat het gladgeschoren gedeelte van een heel lichter tintje was dan het niet bewerkte oppervlak, daar kon hij zich geen zorgen over maken. - Op e pour dougen groeit dat dou toch terug oun, zegt hij dan. Op deze plaats, midden zijn goeie vrienden, voelt Peba zich op zijn gemak en waagt hij het wel eens van zijn moei lijk te begrijpen belevenissen te vertellen. Over zijn omgang met de Fons en andere plezierige mannen en over zijn ervaring op den eerste april, wat voor Peba vaak zijn stokpaardje way. Als hij dan praat over die kasseiste nen, die wel twintig kilogram wegen, over die geweldige sommen die hij daar bij verdiend had en over dal stinkende pakje met de uitwerpselen van de kat, wal de notaris had bijgemaakt, dan be merkte men duidelijk dat hij zijn geheu gen aan het pijnigen was om toch nog maar iets genietbaars naar voor te brengen. Op dat ogenblik zitten dan de kritisch aangelegde personen te wachten om ste kelige vragen te stellen. Deze vragen brengen de spreker zodanig in de war, dat hij een einde aan zijn verhaal moet stellen en doodgewoon meedeelt: - Ba. Ge moet gijèle mij dat allemou nie vrougen. Ge wort er toch bijè, as da gebeerd es en doubijè, vrouget oun de Julien. Deine wet da best van allemou. Toch is Peba ervan overtuigd dat de aanwezigen genoten hebben van het boeiend verhaal dat hij hun heeft opge diend. En inderdaad, de toeschouwers heb ben zich kunnen verkneukelen. Maar dal was dan vooral om de wijze waarop Peba zo smakelijk de pruimtabak in de mond doorkneedde en om het zwarte vocht dat draadsgewijs langs beide zijden van zijn kin vloeide. J.C. Cooreman lievelingen, de beste van gans de omtrek Eén van zijn favorieten, Mirza noen de hij hem, wordt ziek. Vanop afstand t hoort men het beest huilen van de pijn Peba is er niet gerust in en - Awel. Sooiken. Wat es da me Mirza} - Och, hij heeft weeral eens zijne brij i i gulzig uitgegeten en heeft wat beenderei binnengeslikt. Dat zijn buikkolieken, ht Pee. Wilt ge bij de apotheker eens - pijnstillend middel gaan vragen? - Geiren, zelle Sooiken. Zo vlug als men dal van Peba ktu verwachten huppelt hij weg. Op dei avenue houden buren hem slaande - Wat is er nu gebeurd. Pee? vragen ze - Niks godjaal. Den armoehond vai Sooiken. dei bieèst heit en gerokthéu gekregen, van den honger za'k peizen Ik gon aga en betteken gou koeèpen Hi zal der rap vanaf zijn Gejaagd stapt hij de apoteek binnen et kijkt verdwaasd de scheikundige ai - Hewel, mijne vriend. Ge ziet er zi zenuwachtig uit Met wat kan ik u van dienst zijn? Starend beziet Peba de apoteker, r blijft sprakeloos. - Is er thuis iets, misschien? - Ba. nit da'k weet. - Weet ge dan niet meer wal ge bij mi, moet komen doen? - Ja, na peize ker vedrom op, zè. Sooi ken vrougt of da ge hem niks kent geven tegen buièkkrampen. - Heeft hij misschien vaak te lijden die ongemakken? - Ba nieèn. za'k peizen. Mou het zal wel van teveel te weireke kennen zijn. Hij zag er nogal vermoeid uièt, zelle. - Ik zal hem eens een goed flesje klaar- v maken Peba way ook een dierenvriend. Nu hij de honden van Disseken niet meer kon verzorgen, zijn deze van Sooike Tas zijn Hier zie, mijne vriend. Zeg hem dat hij hiervan onmiddellijk twee lepels neeml en deze avond nog een. Hij zal er goed van slapen en morgen is hij genezen. Onderweg praal Peba onophoudend in zichzelf. »Jaja. Mirzake 't Bouzekt heit er wejal es vee gezerregd, zelle. Na zelle wel rap genezen zijn. In het hondehok vindt hij echter Mir zake zo hard aan het snurken dat hij er zelf van schrikt. - Ho, gij plantrekker, snauwt hij de hond toe. Ik zal da na ne kieè goed onthagen, zé! Daarop geeft Peba de medicijn aan Sooiken. - Hier zie. bous. De Mirza heil da na ne mieè noeèdeg. Na zelle gijè dat oeèk wel es kenne gebruièken, misschien. - Hewel, snul. Wat hebt ge nu in uw handen laten steken. Het geneesmiddel mag alleen door volwassenen ingenomen worden. Het was voor de hond dat ge iets moest halen. - Tein heit dein ezel hem wejal gelrom. peerd. zeker. Mou hij hen toch gezeit. da ge dou es goed zelt kenne van sloupen. beg- Pee. Ik moet niets innemen om te slapen. Ik slaap zo al goed genoeg. Ja, Sooiken? Mou hedde gij mij giste- had?"g"eid d" g€ ZO* Slech' *eslouPen - Ja, Pee Ga gerust uw gezever verder uitleggen bij uw bazin. Die verstaal dat allemaal beter dan ik. Daar kunt ge dan zelf nog een lepel van gebruiken mocht ge eens tandpijn krijgen. (wordt vervolgdI In het kader van haar doelstelling, nl. diverse kulturele gebeurtenissen organiseren, pakte de Vlaamse Klub Wieze vorig weekend in het ontmoetingscentrum aan de Schoolstraat uit met haar tweede hobbytentoonstelling. Dit evenement mag op zijn minst geslaagd heten, niet alleen om de kwaliteit en de verscheidenheid van de uitgestelde voorwerpen, maar evenzeer omwille van een bevredigende opkomst van de bezoekers. t UUH-IHn Lebbeke. Hobby tentoonstelling van de Vlaamse Club. Pierre Cornelis stelde tentoon c Buggenhout Toen het kollege, tijdens de jongste raadszitting, vroeg het wegtracé bestemd voor het realiseren van een privé- verkaveling achter de Kasteelhoeve - naast het Lente park - goed te keuren, vroeg Gembelraadslid Antoon Keldermans even om aandacht. Lebbeke. Hobbytentoonstelling Vlaamse Club. De stand van de onderwaterexplorators (c) Opening Voor dc vernissage van zater dag hadden de inrichters be roep gedaan om de h. prof. Jozef Van Haver, oud-Wieze- naar. Voorzitter Frans Van Damme zorgde voor de ver welkoming en leidde dan de spreker in die vooraf de ety mologische betekenis van het woord hobby verklaarde, dat volgens hem komt van het En gelse hobby-horse, t.t.z. dat ding waarop de kinderen op een stok paardje rijden. Ver der stelde hij vast dat het be grip «zinvolle vrijetijdsbeste ding» een recent verschijnsfel is. door het feit dat de mensen zich de laatste jaren meer vrij kunnen maken Tevens schet ste hij kort hoe hobby-beoefe- ning mecstel tot stand komt Aanvankelijk wil de hobby-ist in spe zijn ledige tijd in enige aktic omzetten; hij vindt de resultaten van zijn werk bevre digend en acht zich gelukkig; zijn kreativiteit komt los en hij tracht de materie van zijn pro- duktie beheersen; dan ontstaat de tendenz om met zijn realisa tie naar buiten te treden, en op een tentoonstelling krijgt hij, samen met andere hobby-ge noten een mooie kans. Van daar dat er in zo'n ekspo zo veel variatie en tonaliteit te zien valt. De h. Van Haver meende dat deze beide ele menten op de tentoonstelling te Wieze zeker aanwezig wa ren. waardoor zijn evaluatie heel positief overkwam en als volgt kan geformuleerd wor den: «De inrichters mogen over hun initiatief tevreden en zelfs fier zijn. zoals de ekspo- santen over hun verwezenlij kingen... of zoals de huismoe ders van vroeger die over hun rood-oude vloertjes sierlijke zandkrullen strooiden... of zoals de grote Baas die na zes dagen schepping rustte, en... vond dat het goed was». Hobby-kijken Na de klassieke bloemen en een gulle receptie volgde het bezoek aan de ekspo. die een echt kleurige aanblik bood. Als bijen naar de eerste lente bloemen schreden de bezoe kers naar de mooie schilde rijen van Pjerre Cornelis. Her man Heyvaert, Julia Saeys, Maurits Moens. Renata Rib- bens, Geert Van den Abbeele en Rik Vermeir. De beoorde ling van die kleurensymfo- niecn en pentekeningen laat ik aan deskundigen over... Trou wens. wie zei ook weer: «De gustibus et coloribus...» Wat verder prijkte dc bijdrage van beeldhouwer Paul Backaert. die met vele folo's het nieuwe Molenkapelleken vergeleek met het vervallen St.-Salvator- tempeltje van weleer. De da mes verdrongen zich rond de haak- en breiwerken van Go- deiïêve Pieters, Maria Van Driessche, Jeanne Jacob en Leona Cathoir; ook de etsen van Joséc Caudron en Jean Collemans hadden veel be kijks. Benevens deze eerder klassieke inbrengsten bemerk ten we enkele keurige snufjes als de fotoalbums (archeologi sche) van Pierre Cornelis, de emailplaten en -borden van Francois Merckx, en André Van Steen, de puzzles van Kris Moortgat van de VI. Klub pen ningen), de bierviltjes van Bea Van Damme (van hier en el ders, zelfs van uit Thailand), de fotoapparatuur (en produk- ties zoals «Een bloeiende pcre- boom» en «Het Neerhof» te Wieze) van Mare Wauters. Eén der blikvangers was zeker de stand «Onder water eksplo- ratie» van Eddy Van Lier. met een volledige duikuitrusting. zeekaarten, naslagwerken, en vondsten uit de diepzee: kora len, amforen, schelpen, kam- sterren, zecrozen en -egels. enz. Wel een rijke verzameling, zou ik zeggen! De Vlaamse Klub Wieze. voor een goed stuk gcpiloteerd door het «Moens-Trio» kan terug blikken op een geslaagde on derneming. die vanzelfspre kend weerklank zal vinden in het pas uitgegeven ledenblad «Vee-kaa-wec-kcn». waarmee de Klub een nauwere band wil schepen tussen bestuur en le den. en ruimere bekendheid geven aan haar diverse jaarak- tiviteiten... J.V.L. Via dit verkavelingsplan. lichtte Kcldcrmans toe. zal een oud. kultuurhistorisch waarde- cn naar een alternatieve oplos- Vl sing te zoeken, die dit bouw werk voor het nageslacht z vol gebouw verdwijnen Wordt bewaren hel plan gerealiseerd, dan Wanneer wil hel gemeen- moet immers de schuur d,c ,c|ijk patrimonium willen be- ooit deel uitmaakte van de schermen, reageerde hurge- KaglPP hfiPVP npeliutnl e. F Kasteelhoeve, gesloopt wor den. Vermits Buggenhout al lesbehalve rijk is aan dergelij ke oude gebouwen, stel ik dan meester De Landtshecr. dan moeten we ook de konsekwen- tics dragen en hij doelde op de financiële inspanning die der- ook voor een aktie tegen hel g'elïj'k'VmmïeT'mpt zïch zou slopen ervan op touw te zet- brengen. ten. Laat ons terzake ook de Heemkundige Kring «Ter Pa- Nadat schepen Van Malde- nogmaals beklemtoonde Icn» aanspreken. Dergelijk dat dc schuur op i„slorlen enig bouwwerk mag niet verdwiji staat en dc specialisten terzake er vast van overtuigd zijn dat Voor de vierde maal organi seerde dc Opstalse Vrije Openbare Bibliotheek in zaal Torenhof haar «Muziekkwis». Aan de editie van vorige zon dagavond namen zeven teams deel. Enkel jeugdklub Bobo. die de uitgave van vorig jaar in de wacht sleepte, liet verstek gaan. Voor de presentatie hadden de organisatoren een beroep gedaan op Roger Troch. die assistentie kreeg van Antoine De Raes. Laatstgenoemde stelde overigens de kwis.-sa- mcn. Aan dc jurytafcl troonde schepen Pierre Stallaert in de voorzitterszetel. Hij werd bij gestaan door Lieve Van der Straeten. Dirk Van der Jeugt en Tony De Bondt. De deelne mende ploegen kregen zowel teoretische als praktische vra gen voorgeschoteld. Reeds na het eerste gedeelte nam het Bosuilcnteam met 64 punten de leiding. Op dc voet gevolgd door dc Chiromeisjes die 63 punten scoorden en de Chirojongens die 61 punten vergaard hadden. Tijdens de tweede kwisron- de spreidden dc Bosuilen hun vleugels en slaagden ze erin met ruime voorsprong deze «Muziekkwis» te winnen. De winnaars totaliseerden uitein delijk 147 punten. De verdere uitslag: 2. VP (138). 3. Chiro meisjes (132), 4. Chirojongens (131), 5. Sint-Gcrarduskoor (122), 6. FC Torenhof (119). en dc Aspiranten (1131. (P.V.R.) Ook wij reageerden burge- slopen de enig mogelijke op- meester De Landtsheer en |OSsing vormt, werd het weg- schepen Van Maldcrcn in dc- traC(4 Van deze privë-verkavc- zelfde zin hebben dat aspekt |ing a! bij a, goedgekeurd. De van de zaak in overweging ge- koslen voor de wcgenis cn de nomen. Onderzoeken van spe- rioleringswerken werden ciahsten terzake, die tot de raamd op 1.621.000 fr. wa. u» 'aststelling kwamen dat dc openbare nutslcidingcn be- rhlllir 7ICh in »»n rlr.rrtvliiL' r. r schuur zich in een dergelijk kaduke toestand bevindt, dat renovatie cn onderhoud enorm veel geld zullen kosten, heb ben de realisatie van deze ver- treft. werd een bedrag 725.000 fr. geraamd. Vermelden wc nog dat deze verkaveling, aangevraagd door Obus-De Backer, twaalf per- kaveling overigens al twee jaar Celen omvat en wat dc schuur vertraging bezorgd. betreft naar eventuele alterna- Gembel-kollega Freddy De ,ieven zal worden uitgekeken Bisschop sprong zijn frakticgc- om zc locb nog staande te noot ter hulp cn beaamde het voorstel-Kcldermans de schuur eventueel aan Ie kopen Plra,"E v» R"ss,i"

De Voorpost | 1984 | | pagina 6