v Weekblad tan Bender - lehiMesfreek De wereld in je huls ol de biblioteek als hefboom voor demokratizerlng van de samenleving e Prinsen-karnaval van PEDILUX KERKSTRAAT 18 AALST l WD LimBÊRGgn Toeristisch Waasland »Boeketje Vlaanderen in encacmcre> Jitie toe is. GEEFT MEER KOMFORT AAN UW VOETEN Schoenen in verschillende breedten Voetverzorging Steunzolen Orthopedisch maatwerk Spataderkousen Erkend door alle Mutualiteiten Telefoon 053/21.59.23 VRIJDAG 23 NOVEMBER 1934 37' JAARGANG NR. 43 - 34 F Hoogstraat 28 Aalst Tel. 053/21.23.22 Huwelijkslijsten Porselein geschenken Meubelen en decoratie Eerste jeugdboekenweek in Dendermonds stadhuis een sukses verschillende steden van Vlaanderen wordt deze week «de jeugdboekenweek» «I gezet. Wat Dendermonde betreft heeft men in het kader van deze week een reeks Üatieven uitgewerkt die er enerzijds op gericht zyn de jongeren vertrouwd te maken d® tde biblioteek en het jeugdboek, maar die anderzijds ook bedoeld zijn om de mening igj i de jongeren ten overstaan van het boek te leren kennen. Het hele initiatief gaat uit i de Vaste Kommissie van Advies van de Stedelijke Openbare Biblioteek, die de .•ie» he steun kreeg van het stadsbestuur en natuurlijk van de plaatselijke openbare ie» lioteek. Voor de Dendermondse inbreng in deze nationale jeugdboekenweek, was er ministeriële belangstelling. Gemeenschapsminister Jan Lenssens woonde de o'pe- gsvergadering bij en zou de week ook openpraten en de slotbijeenkomst met alles wat iraan verbonden is, zal worden opgeluisterd door de aanwezigheid van gemeen- «psminister Mark Galle. dal he nogal een tijdje van Advies, mocht de spits spreker het programma van de 1 (de vooraleer de gasten in afbijten en benadrukte dat de- jeugdboekenweek uiteen en Ros Beiaardzaal voor de ze jeugdweek duidelijk als vroeg aandacht voor de meer id omgetoverd in doel heeft de lezers de weg te dan 600 deelnemers aan de ekententoonstellings- wijzen naar de biblioteek. Uit tekenwedstrijd en voor de 50 hun blijde intrede zijn toespraak hebben we ook kinderen uit verschillende ikten, zette het jeugdkoor onthouden dat niet alleen het klassen die zullen deelnemen 3 uit Appels al vast in met aantal uitleningen, maar ook aan de voordrachtwedstrijd, lied om de voelbare span- het aantal jeugdige lezers be- g te breken. Dan kon de stendig toeneemt. Van 783 in Permanente groei cn' itid voorgoed van start gaan 1982 naar 923 in 1983, aldus Ook schepen van kuituur Hu lde feestelijke viering. Me- spreker, die eraan toevoegde bert Moes zette de steeds toe- jjw Andrea Wauters-Ver- dat deze cijfers nog hoger zul- nemende groei van het aantal ijj' Kten. ondervoorzitter van len liggen voor dit jaar. Dat .-lezers van de biblioteken uit- Advieskommissie was voor komt ook omdat er drie biblio- een. Hij bracht in herinnering vele aanwezigen een goede teken werden overgenomen, dat 150 jaar geleden in het D een dergelijke ope- Maar ook zonder dat zit men bijzijn van koning Leopold I niet zonder toespraken met 32 procent van het aantal de toenmalige openbare boe- iedereen dui- lezers, ruim boven het lande- kenzaai werd geopend. Een lijk gemiddelde. Een hoopvol van de promotoren was Pru- perspektief dus. Daarop zette dens Van Duyse geweest, In 1851 telde men 1.700 boeken en in 1862 waren er niet alleen wetenschappelijke werken te vinden, maar ook de meer volkse boeken. Men kreeg rond die periode ook een rijke verzameling boeken van de mecenas Arthur Blomme. In 1914 werd de biblioteek door de brand van Dendermonde verwoest en dat betekende heel wat, want het aantal boe ken moet rond de 80.000 ge schommeld hebben. Nu zijn er 52.200 boeken in de hoofdbi- blioteek Dendermonde en de afdelingen Sint-Gillis en Schoonaarde. De biblioteek heeft in de loop der jaren ver schillende standplaatsen ge kend: onder meer ook in het stedelijk museum om nog niet zo heel lang geleden uiteinde lijk een ruim onderkomen ge vonden te hebben in de moder ne blokken in de omgeving van het station. Ook in de Ko ninklijke Akademie heeft men een tijdlang gewerkt. Schepen Maes onderstreepte de perma nente inspanningen van de stad en wees op de vele inves teringen die men heeft gedaan om de biblioteek volwaardig uit te bouwen. In 1981. kreeg Dendermonde. De prijswinnaars van de tekenwedstrijd met links schepen Maes, in het midden gemeenschapsminister Lenssens en rechts voorzitter Michiels (c) men de erkenning als voltijdse plaatselijke openbare biblio teek en in 1982 noteerde men 111.800 uitleningen voor 3,600 lezers. Men kan er 170 tijd schriften inzien, 8 dagbladen lezen en heel wat referentie bladen bestuderen. Tussen ja nuari 1981 en september 1983 werden er 10.800 jeugdwerken opgenomen en steeg het aantal uitleningen tot 135.000 boeken voor 4.400 lezers. Dit jaar zul len deze cijfers zeker tien pro cent hoger liggen aldus de schepen die ook nog zei dat Clement I (Melckenbeeck uit Lede) als Georges I (De Neve uit Welle- zouden de unieke echte, officiële Prins-Karnaval van Oost-Vlaanderen want allebei zyn ze verkozen via organismen die zich officieel noemen en die hun gepubliceerd hebben in het Belgischa Staatsblad. gaat het hier om rivaliserende verenigin- «De Ga& Lowies» aan hun 11de doch de aan haar toe is. Deze laatste 'ontstaan zijn omdat ze dat het er bij de Lowies» niet zo korrekt toeging wat dan weer de Gaa Lowies van hun rivalen denken. Verdachtmakingen, kommentaren en veronderstel lingen hoorden we bij de vleet langs weerszijden. Daarom niet zo direkt bij de initiatief nemers zelf, William Heire- man en Stefaan Vinck, maar dan alleszins wel bij de diverse fans. Gent en Roberto I uit Waas munster. In deze volgorde werden ze later ook geklas seerd met na Clement 1 (487 punten) respektievelijk 466, 446, 431, en 337 punten. De jury die te oordelen kreeg over op- en aftreden, kledij en bij horigheden, speech en dekore- ren (ja) bestond onder leiding een uitgave van Lede werd prins van Oost-Vlaanderen (a) Verladan zaterdag ging het dan gebeuren. Twee énige prinsen zouden verkozen wor den waarbij de vraag kon ge- van voorzitter Constant Devos uit Dentcrgem uit Adelin I, prins 3de leeftijd, d'Artagnan IV uit Zaventem, Albert Ruys- stcld worden wie de échte en seveldt uit Pollare, Polle Kei- de ersatz-prins is als het pernoagel uit Aalst, Fred I WTQEVERIJ DE CUYPER >ude Vest 34 830 Dendermonde Tel.: 052/21.40.60 Mnkrek, KB 442-8601481-36 voor los nummer 34 F Arabon nement 1.62 «maand 825 F «maand 42! '•<antwoordeli)ke uitgever DE CUYPER tenminste geen twee neo-prin- sen zijn. Prins karnaval Oost-Vlaande ren Clement I In de HRlTO-feestzaal, bij een niet zo denderende be langstelling cn weinig karnava- leske sfeer in een organisatie die alleszins weinig gesmeerd liep werd Clement Melcken beeck uit Lede, ex-prins, Sint-Lievens-Houtem, Julien De Wolf uit Sint-Gillis-Dcn- dermonde, Julein De Meyer uit Oosterzelc, Van der Bruys- sen uit Denderleeuw, Reginald van Goethem uit Oudegem en Herman Smet uit Aalst. Het geheel werd eerder een «bonte avond» met veel play-back dan een echt karnavalesk gebeu ren. Wel werd het opgevrolijkt door ean karnavaldefilee en zitter van het gemeentelijke een (mini-expo) van karnaval- karnavalkomitee en president attributen en werd Yves Stal van het Leedse «Prinsenhof» uit Moeskroen vereerd met de door een elf-koppige jury «elf» titel «doctor humoris causa». is het narrengetal tot Prins van Oost-Vlaanderen verkozen. Tins Karnaval Oost-Vlaandc- Konkurrcntcn waren Patrick I rcn Georges I uit Lokeren, Marcel I uit Den- In zaal «De Eekhoorn» aan de dermonde. Luk I uit Muide- Brussclbaan te Erambodegem was heel wat meer belangstel ling en alleszins veel meer kar- navalsfcer. Onder auspiciën van de KFO organiseerde de «Aloude Prinsencaemere tot Aelst» met Deken Simon D'Hondt en organisator Ste faan Vinck een analoge verkie zing met liefst zes kandidaten. Laureaat en dus prins werd Georges I (De Neve) uit Welle die, gerugsteund door «Vollen Domp» een valabel optreden bracht al hoorden we wel hier en daar iets ritselen over te lang én te veel personen. Hij was alleszins de beste en werd verdiend door schepene Bour- lon en Vinck tot prins ge kroond. Andere kandidaten, door de jury niet in volgorde geplaatst althans bij ons weten waren Prins Goebbi van Aalst, Rudy Rossacrt uit Belsele, Marcel Aps uit Haasdonck, M. Van den Branden uit Hamme en Theo Polflict uit Gent. De aftredende prins van Oost- Vlaanderen Didier Roy uit Gent werd niet op het podium geroepen cn had zelf ook ge dacht dat hij deze wedstrijd men in 1983 een bedrag van 800.000 fr. had voorzien voor de aankoop van boeken, be drag dat voor 1984 is opgelo pen tot anderhalf miljoen. Steunpunt voor vorming Gemeenschapsminister Jan Lenssens zei dat het biblio- teekdekreet gelukkig ook veel aandacht heeft voor de uit bouw van een jeugdbiblioteek. Daartoe zijn een aantal voor waarden noodzakelijk: een aangepaste kollektie boeken, bekwaam personeel. Hij stelde een evolutie in de goede zin vast, waarbij de jongeren in zien dat ze via het boek en de biblioteek een nieuwe en boeiende wereld kunnen ont dekken. Hij pleitte ook voor een intense samenwerking tus sen school en biblioteek. De biblioteek, aldus spreker, mag geen te hoge drempel hebben, wat nog wel eens zo wil zijn. Boeken zijn duur geworden in aankoop en dat wil zeggen dat lang niet iedereen zich nog deze aanschaf kan veroor loven. De biblioteek biedt daaraan een goede oplossing, al voelen velen er zich niet zo goed thuis omdat ze voor het probleem staan om uit die overvloed aan werken precies dat ene werk terug te vinden dat ze graag zouden hebben. Evenmin kun nen ze over de baan met het steekkaartensysteem. Begelei ding van de jonge en ook oude lezerris dus een noodzaak, al dus minister Lenssens die dan dieper zou ingaan op de voor name socio-kulturele rol die de biblioteek te vervullen heeft. Vervolg op blz. 4 Aalst. De zes kandidaat Oostvlaamse prinsen in de zaal De Eekhoorn te Erembodegem. Georges I, uiterst rechts, haalde het uiteindelijk (a) zou hebben mogen organise ren wat hem echter niet lukte. Hier zorgden de «Blue Bell Girls» voor de attraktic met hun oude show in een nieuw kleedje. Dat beide organisatie uitlie pen, Erembodegem tot 2 en Aalst tot 2.45 u. was dan wal iets van het goede te veel. Presentatoren waren te Aalst voorzitter William Heirman die te veel om handen had om er veel zorg aan te besteden en te Erembodegem prins Antoi- ne die zulks, gewoontege trouw, zeer goed deed cn de zaal in handen had. Bij de proklamatie was er te Erembodegem naast een dave rende ovatie ook een hevig awoertgehui) van jewelste. Dat schijnt er nu eenmaal bij te horen. Terloops werd nog aangekon digd dat t.g.v. het Jaar van de Jeugd met te Aalst nu ook een «Prins en Prinses van de Jeugd» gaat verkiezen. Het pluimenfestival breidt zich nog steeds verder uit. LH Tijdens de toerde een opnamen die ren» van week (vrydag 16, maandag 19 en dinsdag 20 november) tm van de BRT door het Land van Waas. Men maakte er getoond worden in de televisie-uitzending «Boeketje Vlaande- december om 19 u. Een kwartier lang Wase ijnpressies op de beeldbuis, zoiets gebeurt niet elke dag Eerst kijken naar Wase ambachtshedefl en dan, rond halfacht, vernemen dat je de superprijzen- pot van de Lotto gewonnen hebt... Nu goed. De door regisseur Alex Kinet geleide BRT-ploeg (met ook een kameraman en een geluidstechnikus erbij) deed behalve Sint-Niklaas ook de rest van Waas aan. Het Land van Waas wordt in de uitzending aangeprezen als enerzijds Reinaertland (in het Sint- Niklase stadspark bezocht men het beeld van de onlangs overleden Albert Poels en in Daknam pleisterde men bij Coppcs rustbank) en anderzijds ambachtengewest, 't Zijn overigens drukke dagen voor de Wase VW én voor.de ambachtslieden, want in kasteel Walburg te Sint-Niklaas is tot 2 december een fototentoonstelling over smeden en schilders, klompenmakers, mandenmakers, e.d.ro. te bekijken. De BRT hield de voorbije week halt bij de gebroeders Caile in Stekene, vlasbewerkers van huize uit, bij klompenmaker Vercauteren in Temse, en in het (ook al op ambachtelijke leest geschoeide) orgelmusëum Prinsen aan het Oostjachtpark (grens Temse-Sinl-Niklaas). De BRT in de Wase polder, focussend op de bolakkers en op het industriegebied van de Wase Scheldeoever. Impressies worden geboden van de molen in Doel, van de zeesluis iri Kallo. In beeld aan de zuidrand van Waas kasteel Wissekerke te Bazel, residentie van de Vilains, grafelijke dynastie die eeuwenlang bijna de (politieke) scepter zwaaide daar. Ook in Temse werden enkele opnamen gerealizeerd. In Sint-Niklaas schoot het BRT-team kiekjes van het marktplein, het stadhuis, de weer opgeknapte Lievevrouwkerk, het museum en de Mercatorverzamehng. In Belsele had men oog voor het merkwaardige interieur van de Andries- en Geleynkèrk. De Lokerse Sint-Laurentiuskerk, toch ook een indrukwekkend bouwsel, werd niet gefilmd. Omdat ze thans in de steigers staat. Het stemmige kerkje van Daknam komt dan weer wél in beeld. Om het stadhuis van Sint-Niklaas, -thuisadres overigens van de Wase VVV- kon de filmploeg van de televisie niet heen. Al werd het stadhuis dan met een »metalen korf» opgesmukt. Die bestemd is om eventueel tuimelende stenen op te vangen. Kwartiertje Boeketje. Kwartiertje Wase sfeer op de omroep. Ahdré Van Der Veken en Rita Verbraeken van de Wase toeristische instantie gidsten de BRT langs bolakkers, rapen en Reinaerden. Toerisme in 't Land van Waas. 't Zijn drukke dagen voor de mensen van de Sini-Niktase VVV (u ziet links Fpns Lambrechts, lid van de stedelijke kommissie voor toerisme en rechts André Van der Veken, sekretaris van de VVV-Waasland), 't zijn drukke dagen ook voor de gewestelijke VVV. Gisteravond werd in kasteel Walburg een expositie met foto's omtrent Oude ambachten in het Land van Waas» geopend. En zaterdag december kan je in de televisie-uitzending Boeketje Vlaanderen» een sfeerbeeld van het Wase toerisme bekijken •Glv-wv) y

De Voorpost | 1984 | | pagina 1