Winkelwandelweters in Sint-Niklaas kregen prijzen Sociologisch onderzoek bestudeerde verhouding overheid-burger in Beveren Scheldewijding Doel blijft voorlopig Lokeren op de vooravond van het financieel herstel g[jl_ jeeL juwelier-goudsmid Een Waas toeristisch presentje Paus komt niet naar Sint-Niklaas, koning misschien Eerste winterfeestmarkt in Sint-Niklaas voor herhaling vatbaar wellicht volgend jaar haar gemaal, in navolging van haar zelve, de nederige stad zou aandoen. Nu, dit gerucht werd onlangs van alle dromerige charme ontdaan door burge meester Paul De Vidts. Hij beweert namelijk de dona. tijdens haar bezoek aan de akademie-plus-drie te Sint- 6 - 21.12.1984 - De Voorpost In opdracht van het Beverse gemeentebestuur voerde socioloog Jan Noppe een onderzoek uit dat, onder andere, een aantal aspekten bestudeert die de verhouding «Over heid-burger» bepalen. Het driemaandelijks tijdschrift «Heb uw zeg» van de CVP te Beveren publiceert hierom trent enkele resultaten. Vooral de opinie van de bevolking over het gemeentebestuur, over de fusie en het beleid komen aan bod. Onder een eerste hoofding wordt het informatiebeleid on der de loep genomen. 40% van de fusiebevolking te Beveren leest meestal de artikels in dag en weekbladen die handelen over het bestuur van de ge meente. Uitgaven als «Onze Gemeente» en «Beveren 84» skoren hoge leescijfers en rea liseren aldus hun doelstel lingen. Anders is het gesteld met de interesse van de bevolking voor het gemeentelijk beleid en de politiek. Slechts 38% is echt geïnteresseerd in het gemeen telijk en politiek beleid. Deze onverschilligheid is echter nog sterker bij vrouwen dan bij mannen. Voor kultuurpolitiek bijvoorbeeld schijnt slechts 28% zich effekti'ef te interes- Opinie over het bestuur Sinterklaasjes, die heb je al voor een goeie tweehonderd frank, in email. En raapjes kosten evenveel of minder nog. Klompen, een Keinaertkruik, een Reinaert-pottenonderzet- ter. Typische dingen. Typisch Wase dingen. Toeristische kadootjes allemaal, voor een prikje verkrijg baar bij de WV-Land van Waas. In 't infokantoortje aan de Grote Markt 46 bijvoorbeeld. Een vlaaikom voor de lekkerbekken, een Gaudaenboek voor de Scheldediepe kunstminnaars. Het is maar een suggestie. Leuk attentie, zo'n ballontekening of kopergravure met 't Sint-Niklase stadhuis erop. Puike promotie ook voor 't Land van Waas als toeristische attraktiepool. Een goed idee van de VW Bel naar 031777.26.81. (wv) Het onderzoek toont verder aan dat 32% van de bevolking vindt dat het gemeentebestuur voldoende afweet van de plaat selijke problemen, terwijl 39% hierover een gematigd positie ve opinie heeft. Daarentegen stelt 29% dat het gemeentebe stuur onvoldoende afweet van de lokale problemen. De deelgemeenten waarin men woont spelen echter een be langrijke rol. De bevolking uit Doel, Melsele, Kallo en Verre- broek reageert negatiever dan deze uit de andere deelge meenten (Haasdonk, Beveren. Vrasene, Kieldrecht). Onge veer identieke effekten konsta- teert men wanneer het gaat omtrent de opinie over de fu sie. Na enkele jaren blijkt dat de fusie door 40% van de be volking als positief wordt erva ren. 30% staat er onverschillig tegenover en 30% beoordeelt deze operatie als negatief. In de deelgemeente Beveren laat 44% van de bevolking de fusie onverschillig. In geen enkele andere deelgemeente wordt zo'n percentage ook maar bij benadering aangetroffen. Kal lo en Melsele zijn het meest negatief in hun beoordeling, met respektievelijk 53 en 54%. In Verrebroek en Kieldrecht daarentegen treft men de meest positieve attitude aan: 48 en 45%. In alle deelgemeenten, op Be veren na, vindt minstens 1/3 van de bevolking de fusie slecht, en eveneens 1/3 vindt ze goed. Relatief belangrijke bevol kingsgroepen vinden dat de fu sie vooral verbetering bracht op het gebied van de materiële infrastruktuur zoals wegen, parken, onderhoud, verlich ting, beplanting, vuilnisopha- ling enz. Wat door de fusie verslecht is. wordt hoofdzake lijk in drie gebieden gesi tueerd: de lasten, de dienstver lening en de grootschaligheid. Struktuur van de bevolking Het onderzoek gaat verder in op de politieke en levensbe schouwelijke struktuur van de bevolking. De peiling die werd gehouden betrof niet het effek- tief stemgedrag, maar trachtte vooral de politieke basis te situeren waarop politieke for maties kunnen steunen. De CVP is te Beveren de voor keurpartij van 55% van de be volking tussen de 16 en de 69 jaar, terwijl 1/4 van de bevol king geen duidelijke voorkeur heeft. De CVP-basis zou ster ker zijn bij vrouwen dan bij mannen. Bij de jongerengroep echter verliest de CVP haar meerderheidsbasis en groeit vooral de groep zonder voor keur aan. Bijna 95 procent van de fusie bevolking situeert zich onder de katholieke levensbeschou wing. Ongeveer 4% omschrijft zich als vrijzinnig. Slechts 44% van de katolieken gaat weke lijks naar de mis; 38% gaat alleen bij speciale gelegenhe den als huwelijken en begrafe nissen. terwijl 18% haast nooit gaat. 56% van de katholieken gedraagt zich dus niet volgens de kerkelijke norm. Dit non- komform gedrag is het sterkst bij de jongeren, van wie slechts 35% praktiseert. In dit sociologisch onderzoek komen ook het verenigingsle ven en de vrijetijdsbesteding aan bod waarover in een vol gende bijdrage meer gegevens. Wij moeten wél aanstippen dat voornoemd cijfermateriaal slechts een ruwe tendens geeft van wat konkreet in de rappor ten te vinden is. (wvdv) De plannen voor het verhogen van de Scheldedijk op grondgebied van de deelgemeente Doel zyn momenteel in voorbereiding. Hoewel het gemeentebestuur van Beveren via regelmatige kontakten met de Dienst der Zeeschelde en Openbare Werken zal proberen om de toeristische attrak- tiviteit zo min mogelijk te laten schaden, zal de verbon denheid met de Schelde hoe dan ook een forse deuk krijgen. De dijkverhoging kan ook konsekwenties hebben voor de jaarlijkse Scheldewijding, het grootste openlucht feest op grondgebied van Beveren. De organisatoren van de Scheldewijding hebben tijdens een vergadering beslist dat er al zeker een elfde uitgave van de Scheldewijding zal komen. De jaarlijkse feestelijkheden zullen doorgaan zolang met de dijkverhoging niét is begon nen. Wat er "daarna zal gebeu ren hangt af van hoe de wer ken uiteindelijk zullen worden uitgevoerd. In grote lijnen is daarover wel al een en ander bekend, maar wat het Scheldewijdingskomi- tee vooral bezig houdt is de toegankelijkheid tot de haven en daaraan gekoppeld het zicht op de Schelde. Wim Heylen, die beroepshalve veel van ruimtelijke ordening afweet, vreest dat met de dijkverho ging zich een aantal praktische problemen zullen stellen De organisatoren hebben elk jaar al gebruik gemaakt van de hel lende vlakken over de dijk om de traditionele stoet op de ka de te ontbinden. In de oorspronkelijke plannen nu zijn volgens Wim Heylen wel hellende vlakken voorzien, maar dan wel een flink eind buiten de eigenlijke dorps kom: één ter hoogte van de boerderij van Jerom Schelf hout, één ter hoogte van het guesthouse van de Doelse kerncentrale. De windmolc zal volgens de plannen achti de dijk worden geplaatst ook dat draagt volgens Heyle niet bij tot de toeristische d traktiviteit. De plannen voor de op stapi staande dijkverhoging zijn jaren bekend en in novembi 1979 werd aan het kollege burgemeester en schepel een motie overgemaakt wa< gevraagd wordt, over bepa; toeristische troeven van Dt te waken. In verband met windmolen werd toen al vraagd om het bouwwerk het huidig niveau te behoui" niet in het minst omwille de historische authentiek» Maar de stellers van de mot geven wel toe dat in zo'n gt de dijkverhoging elk funkl neel gebruik zal verhindei In diezelfde motie wordt gevraagd de dijktrappen in jonetvorm aan te leggen. Da verzoek is vooral ingegeven ui veiligheidsoverwegingen L.V.I de sociale zekerheid vallen, om reden van uitsluiting van de werkloosheid of het komen te staan met het ontbreken van de noodzakelijke inkomsten voor een gezin, daarbij ook aanpassing van het bestaans minimum. Ook de beide rust huizen vertonen een kleiner tekort dan de voorgaande nieuwe investeringen gedaan worden ten belope maximum de som die hetzelfc jaar afgekort wordt op de lo-l pende schulden. Zo'n beleid moet uiteraard de I grote schuldenlast drukken en I direkt de stadsfïanciën ten gi de komen», aldus de schepen. Om dan toch de tred van on- Hoofdbrok van de laatst gehouden gemeenteraadszitting was de presentatie van de begroting voor volgend jaar. Zoals bij elke discussie van dergelijke aard worden heel wat cijfers in de zaal gelanceerd. Bij de interpretatie ervan en de even traditionele debatten is het voor een geïnteresseerde luisteraar niet steeds duidelijk wie bij dergelijke aangele genheden het laken naar zich toe mag halen. In deze bijdrage geven we een verslag van de voorstelling van de begroting en de visie van de meerderheidspartijen terwijl we volgende keer het standpunt van de oppositie zullen afdrukken. Vooraleer de eigenlijke stads- waardoor het oorspronkelijk neesheren zijn uitwerking begroting behandeld werd, begrotingstekort voor 1983 van krijgen in 1984. Op basis lichtte de schepen van Wel- 20.141.323 fr. werd terugge- die begroting werd nog een dienstjaren. Een begroting die vermijdelijke investeringen zijnszorg. Roger Bussens (SP), bracht op 15.755.612 fr. Het aanvullend saneringsplan op- het beste laat verhopen voor kunnen volgen, doet men een het budget van de verzorgings- begrotingstekort 1984 bedroeg gemaakt waardoor het tekort de verdere werking in 1985», beroep op alle mogelijke hulp 'E instellingen toe. 11.600.218 fr. waarin reeds ho- op 31.12.1985 op 4.366.922 fr. aldus schepen Bussens. van hu.enaf V* In augustus 1983 werd een eer- noraria-ontvangsten werden kan teruggebracht worden, ste saneringsplan ingediend voorzien indien het statuut ge- Bij het opstellen van de begro ting 1985 werden de uitgaven Stadsbegrotmg het de beurt Nadat een delegatie van de kulturele raad van Sint-Niklaas zichzelf enkele weken geleden ten paleize had uitgenodigd en daar door de hofmaarschalk in hoogsteigen persoon werd ontvangen, werd een verrassend nieuwtje vrijgegeven. Koningin Fabiola zou langs haar weledele neus weg aanleiding hebben gegeven tot het gedurfde vermoeden dat haar gemaal, in navolging van haar werd akademie-plus-drie te Sint- Niklaas, de volgende vraag te hebben gesteld: Is 't waar, majesteit, komt de koning volgend jaar?» Waarop Fabiola met een voorzichtig 'Ola, daar weet ik niets van!» Maar, wij kennen mekaar, de burgervader kan paaien. Hij houdt altijd wel een sussertje achter de hand. Zoals ook nu: misschien kan hij na zijn gesprek over ditjes en datjes met de Koning der Belgen in februari 1985 hun beider onderda nen verheugen met een blijde mare. Een troost ook voor het wegblijven van Zijne Heiligheid de Paus. Hij komt wél naar België, maar niet naar Sint- Niklaas, ook al heeft de stad dan de grootste markt van Europa. Eilaas, zo verklaart de burgemeester deze depre ciatie van ons marktplein, *wij hebben geen gereputeerd bedevaartsoord in de buurt». En de Boskapel dan? En de zaligverklaarde Broeder Isidoor van Vrasene, en Gaver- land, en de Sprekende Lievenheer in d'Omloopdreef te Belsele, en Kopkapel in Lokeren, en d'Heikapel van Haasdonk en... Niet gereputeerd genoeg zeker? Eigen schuld, dikke bult: de Wazenaren hadden maar meer op stap moeten gaan om hun paternoster te bidden. L.D.B. van buienaf. Hij citeerde enkel voorbeelden op dat stuk: de aanleg van koliektoren, bijkomende riole- tn ring, wegenis door toedoen "8 van de v.z.w. (Vlaamse Water zuiveringsmaatschappij), om- leidingsbaan Notelaar/H. En- u-ji ontvangsten van vorig Vervolgens boekjaar aangepast met de aan de schepen van financiën, vooropgestelde indexstijging, Willy Van Kerckhove (SP) om terwijl ook de saneringsmaat- het leeuwendeel van deze ge- w regelen voor het jaar 1985 wer- meenteraadszitting naar zich gelen met koliektor, fietspad den opgenomen. toe te trekken door de stadsbe- e.d. door vzw en Openbare Ta Uit het resultaat blijkt dat het groting voor 1985 toe te Werken en de aanleg van fiets- totaal uitgavenpakket van lichten. paden op rijksweg 14, 269.003.870 fr nog steeds het Het weze vooraf gezegd dat de Volgens Willy Van Kerckhove "jj ontvangstenpakket met een financiële kommissie reeds spreken al die cijfers voor zich- foj bedrag van 266.162.403 fr. vooraf de gelegenheid gekre- zelf en tonen deze overduide- len overschrijdt, zodanig dat een gen had zich te beraden om- lijk aan dat de stadsfinanciën ü|j begrotingstekort van 2.841.467 trent het begrotingsontwerp terug gezond worden en dus |ge fr. werd vastgesteld. Als men terwijl de gemeenteraadsleden ook het stadsbeleid, vergelijkt met vorige dienstja- zelf tijdens een bijzondere sek- De bijleg van de Stad voor de ren en zeker met 1984, is dit tievergadering alle mogelijke een vermindering van het te- inlichtingen konden verne- kort met ongeveer 10,5 mil- men. Dit betekent dat deze joen frank. gemeenteraad uitsluitend poli- Als voornaamsgc feiten zag de tiek van belang was en dat van schepen dat de wedden en lo- welke kant dan ook «gespeeld» nen dalen terwijl de patronalc werd voor de galerij t.t.z. de inkomsten uit het ziekenhuis. bijdragen stegen. Dit is voor- pers en een 15-tal anderen Met betrekking tot de Regie Jw namelijk te wijten aan het feit De schepen beperkte zich dan voor Grond- en Bouwbeleidper dat vanaf 1.4.1984 de in- ook tot de meer uitgesproken dexcring niet doorgerekend beleidsvisie welke o.m. in zo'n wordt in de wedden, maar wel begroting moet vervat zitten, dient gestort aan de R.S.Z. De schepen vond dat hoewel Daarenboven speelt de eerste de druk van de belastingen in indexering van 1985 hier nog- Lokeren, vergeleken met de maals geen rol, terwijl tevens omringende gemeenten alsook leningen af te lossen en inter- de loonmatiging werd opge- met andere steden van onze esten te vermijden wat onmid- N" legd grootte, zeker niet de hoogste dellijk resultaat oplevert voorf*c De stijging van de hospitalisa- is, de Lokeraars al genoeg be- de gewone dienst, tiekosten was volledig te wij- lasting betalen en dus uiter- Gronden worden nog slechts ten aan de stijging van de ver- aard naar iets anders moet verworven als er onmiddellijke pleegdagprijs met 4%. Ten- worden uitgekeken. vooruitzichten zijn voor de we- slotte is er nog een verhoging Volgens Willy Van Kerckhove derverkoop in de nieuwe be- van de administratiekosten en beginnen de inspanningen die stemming, daar ligt de oorzaak bij de gevraagd werden in 1983 aan Voor volgend jaar zijn er an- automatiscring van de admini- de inwonrs én de inspanningen dermaal goede vooruitzichten *8' stratie, met als grootste oor- die het stadsbestuur zich heeft op nieuwe verkopen, zaak de computerkosten. Deze opgelegd, eindelijk definitief Ook voor het slachthuis zijni verhoging mag doorgerekend vorm te krijgen en dit met na de zware investeringen in worden in de ligdagprijs. Sche- reële cijfers die de grootste 1982-1983, goede vooruitzicb- pen Bussens vond dat dit alles pessimisten toch moeten kun- ten. zodat de Stad er baat zal lSC bij elkaar een zeer degelijk nen onderkennen bij vinden. «Tenanderc dc °cr resultaat was, dat zeker in het Hij zette even de tekortkomin- opendeur-dag van dit jaar un voordeel van de Lokerse stads- gen op de begrotingen en rekc- heeft aangetoond dat ons ?°r kas zal doorwegen. ningen op een rijtje: rekening slachthuis een goed beheerd stadskïiniek blijft ongeveer ge lijk aan een goeie 14 miljoen fr., bedrag dat moet kunnen e dalen nu het geneesheren- c korps, zij het schoorvoeten^ «lc ook een afdracht doet op zijl mis. gaat de verkoop van gronden en andere onroerende eigen dommen niet meer nuttig voor de stadswerking verder (in 1984 reeds voor 28,9 mil joen fr.) wat toelaat heel wat Zaterdag 8 en zondag 9 december 1984 organiseerde het Begroting O.C.M.W. Centrum voor Volkskunst in Sint-Niklaas een winterfeest- In het saneringsplan van het markt. Dit initiatief groeide uit tot een waar volksfeest. OCMW was een tekort voor- Het pleintje voor de kollegekerk werd omgetoverd tot een z'en voor ^85 van 58.236.832 pitoresk kerstlandschap, waar tussen de dennebomen dat c^2,(?r sta,^ tl'enl btjge- enkele oude marktkramen opgesteld stonden. Hier kon Pa^1' men verschillende volkse zaken bekomen. Van makramé ,J -• - 8 88-- tot sierlyke strofiguren, van smeedwerk tot geborduurde kleine versieringen. 1982: - 51.685.533 fr., begro ting 1.1.1983: - 62.693.602 fr.. eind 1983: - 42.037.762 fr. Re kening 1983: - 52.056.932 fr.. begroting 1984: 18.995.827 fr. eind 1984: - 8.013.844 fr. er begroting 1985: 1.756.371 fr. De schuldenlast g 754.235.591 fr. 718.926.348 fr. en dit periode van 3 jaar. tot 54.610.109 F maar alles laat voorzien dat tegen einde 1985 dit tekort zeker nog kan terug- Tijdens deze feeslmarkl kwa- staal. (Vorige week drukte De Als'voormamste punten: het Optimisme men verschillende volksgroe- Voorpost een foto van de orga- aanpasscn voor de tewerkstel- Voor wat de buitengewone he pen aan bod. De Vrolijke msatoren van de feestmarkt af) !ing in art (^n voor deze die groting betreft «zal het nu het om verschillende redenen uit derde jaar zijn dat er slechts stadsbedrijf is en dit mede dankzij een zeker gelijklopend partikuiier initiatief» aldus de schepen. Hij besloot «Ik geloof dat een zeker optimisme omtrent de 'c stadsfinanciën met deze derde s,l! begroting van de nieuwe be naar stuursmeerderheid zeker niet ep een opgepast is». Zoals in de aanhef vermeld ren komen we in volgende editie oc' terug op de tussenkomsten vad de oppositie. (Polo) In de Wase hoofdstad werd door honderden mensen deelgenomen aan de zoektocht «Winkel-wandel-weet-wedstrijd». Het ging om een organisatie van het Stadskernkomi- tee i.s.m. het stadsbestuur. Het Stadskernkomitee, waarin de handelsstraten uit het centrum meer dan een vinger in de pap hebben, was maandagavond ten stadhuize prezent voor de prijsuitreiking. Op de bovenste foto de voorzitters van de diverse straat-handelskomitees Op de middelste foto zij die eerste geklasseerd werden. De vijf eerst geklasseerden komen stuk voor stukuit Ninove, zes werd iemand uit Boom, zeven tot tien werden mensen uit het Antwerpse. Op de onderste opname alle tiende geklasseerden, van twintig tot honderd. Uit Sint- Niklaas hoorden tot die groep Maria De Smet van de Voskenslaan, Hubert De Rudder van de Azalealaan en mevrouw Van Immerseel-Debbaut van de Parklaan. De andere winnaars kwamen uit Bornem en Sint-Amands, Londerzeel, Huldenberg, Ninove en Lierde. Schepenen Van Daele, Lenaerts en Anthuenis mochten mee op de foto, in gezelschap van o.m. Albert De Niel, draaischijf van de zoektocht. (wv-foto's Iv) Kring bracht ccn smaakvol dansoptreden, Speelschaar Os- saart zette zijn beste beentje voor, en bracht ook nog enkele oude Vlaamse kerstliederen o.I.v. Jan Janssen. Volkskunstgroep Boerke Naas ontbrak natuurlijk niet op het appel. Het Sint-Theresiakoor o.I.v. Bruno De Maeyer bracht enkele stemmige kerstliede ren. Voeg daarbij nog Bart De Cock en Dirk Van der Speten met hun Vlaamse volksmuziek en u hebt een puik program ma. Naast de ver koopskraampjes waren er na tuurlijk enkele versnaperingen te verkrijgen. Gepofte kastan jes, jenever, warme wijn en pannekoeken. Alles samen een winterfeestmarkt met een duidelijk volks aksent. Volgens de organisatoren zal volgend jaar deze markt ver der uitgebreid worden, in de zelfde geest. Duimen dus maar. Wie niet kon komen, kan eventueel noch enkele za ken bestellen bij het C.V.P., Past. De Meerleerstraat 96, 2700 Sint-Niklaas. Alle ge ïnteresseerden kunnen ook lid worden van de organisatie. Een seintje naar bovenstaand adres of bij een der leden vol- STATIONSSTRAAT 33 Tel. 03/770.11.32 TRUWEELSTRAAT 88 Tel. 03/778.22.88 SINT-NIKLAAS VERDELER UURWERKEN: P0NTIAC - CARTIER - LONGINES

De Voorpost | 1984 | | pagina 6