Als u straks Italiaanse en Russische programma's ziet is dat dank zij de satelliet CVP-Stekene geeft gemeentelijke informatiemap uit «Vrouwen in de politiek» vieren (Breugheliaans) feest uw woord Studiedag over racisme in Sint-Niklaas Wase interkommunale blijft storten in 't Hol te Sint-Gillis Speciale Wase verjaardagen (1) Speciale Wase verjaardagen (2) Waasmunsterse brandweer wordt beter uitgerust Unicefkomité Temse verkocht wenskaarten stude&y teren vat Stekene ten maat il kunne By Intercom, de privépartner van o.m. de energie- interkommunale Intergem waarvan de aktieradius zich tot vrywel gans het Waasland en de Denderstreek uitstrekt, experimenteert men volop met satelliettelevisie. Alles laat immers voorzien dat binnen afzienbare tijd dit soort televisieprogramma's via het kabelnet zullen verdeeld worden. Dan moet eerst nog wel de wetgeving gewijzigd worden. De technici van Intercom-Dis tributie Noord in Mechelen zijn echter paraat. Ze vonden dat het installeren van een ei gen paraboolantenne een noodzaak vormde: zo kan men de nodige ervaring opdoen, ex perimenteren in afwachting dat de regering het licht op groen zet. De schotelantenne werd opgesteld in de direkte omgeving van het tv-labo, en hoewel de hele konstruktie slechts 360 kilogram weegt diende toch speciale zorg te worden besteed aan de funde ring. De parabool moest haar fijn worden afgesteld en uitge lijnd. In Mechelen ontvangt men nu twaalf satellietpro gramma's. Straks Italiaanse programma's, Russische uit zendingen op de buis? Nieuw opnamesysteem Nog nieuws van Intercom, of Intergem zo u wil. In de loop van dit jaar zullen de mensen die de tellerstand van gas en elektriciteit bij u komen opne men worden toegerust met een minikomputer. Dit betekent niet dat het jaarlijkse bezoek van de indexopnemer de man met de kepi wegvalt. Het menselijke kontakt met de energiemaatschappij blijft, al leen wordt het registreren er nu een stuk makkelijker op, efficiënter ook. Het aantal mo gelijke opnamefouten zal be slist verminderen zodat de fak- turering ongetwijfeld nog ver beteren zal. Investeringen In het recente verleden werden door Intergem aanzienlijke in vesteringen gedaan voor de uitrusting van de hoogspan ningstations in Aalst-Noord en Sint-Niklaas-Heimolen. Dat impliceert dat nu minder nieu- moeten gebouwd worden. Men zal zich vooral toeleggen op het plaatsen van doorver bindingen en geld spenderen aan zwaar belaste kabels of bezighouden met het vervan gen van verouderde boven grondse kabels door onder grondse. In 1985 zullen door Intergem 55 kabines en 8 dis- persiekabines worden gebouwd. Voor gebouwen wordt op de Intergem-begroting '85 zeven miljoen voorzien. Dat geld zal gebruikt worden voor ver bouwingen in het Europark te Sint-Niklaas en voor het bou wen van garages en het aan passen van het magazijn in Ninove. In Dendermonde krijgt het Voor U-kantoor een opknapbeurt en in Aalst wordt ook gewerkt aan de verfraaiing van de vestiging. Gas De introduktie van «rijk gas», de omschakeling eigenlijk, ge beurde zonder extra-kosten voor de klant. Op een in Me chelen gehouden persontmoe ting werd ook gemeld dat de gasbevoorTading in steeds toe nemende mate vanuit Noorwe gen en ook Algerië gebeurt. Intercom-Intergem laat zich de jongste tijd ook in met het verlenen van bijstand aan ver bruikers van gas die het mate rieel niet zo breed hebben. Allereerst is er het heuglijke bericht dat wie de voorbije maand last had om z'n gasre- kening te betalen niét werd losgekoppeld van het net, een maatregel die uiteraard te ma ken heeft met het barre winter- Dat wil vanzelfsprekend niét zeggen dat de klanten hun re keningen niet meer hoeven te betalen. Intercom-Intergem stelt de konsument een formu lier ter beschikking waarop ze elke maand hun meterstanden kunnen invullen; vergelijken met het verbruik van het vorig jaar voorkomt verrassingen, draagt bij tot een zuiniger om springen met energie. Overigens kon worden verno men dat de «slechtste betalers» veeleer in het oosten van het land wonen, met name in Lim burg waar het de mensen op sociaalekonomisch vlak niet zo voor de wind gaat. Decentralisatie Toen Intergem in september 1980 werd gesticht hield dat behalve een streven naar ratio nalisering ook een schaalver- Tijdens de jongste raadszitting te Waasmunster schepen van openbare werken, de H. Thuysbaert d de gemeentelyke traktor teveel beroep wordt gedaan, al het materiaal dat men nodig heeft by het uitvoeren kleinere herstellingswerken, te vervoeren. De hele wereld op de buis, binnenkort? Intercom heeft in Mechelen deze paraboolanten ne opgesteld en haarfijn afgeregeld. groting in. Om een rationele «kliënteelverzorging» te garan deren heeft men de organisa- tiestruktuur sedert kort gewij zigd. Alle deelgemeenten van een zelfde pilootgemeente zullen voortaan én technische én in formatieve bijstand krijgen vanuit eenzelfde exploitatie- centrum. In Aalst kan je te recht op de Tragel 8, tel. (53)78.97.69 (voor Aalst, Er-' pe-Mere en Affligem); het ex ploitatiecentrum in Dender monde is gevestigd aan de Grote Markt 19, tel. (052)21.39.01 (en heeft be voegdheid voor de gemeenten Buggenhout, Dendermonde, Hamme en Lebbeke; in Sint- Niklaas is het adres Parklaan 13, tel. (03)776.53.07 (voor de gemeenten Sint-Gillis-Waas, Sint-Niklaas, Stekene, Temse en Waasmunster); en het ex ploitatiecentrum Beveren woont Vrasenestraat 15, tel. (03)775.28.91 (voor Beveren en Kruibeke) Kabelteevee We eindigen deze bijdrage waar we begonnen zijn: bij de kabeltelevisie. Op 30 juni vo rig jaar waren in het Intergem- gebied 188.000 gezinnen van de in totaal 195.000 in staat, door bemiddeling van Inter gem tv-distributiesignalen te ontvangen: zowat 97 procent is dat. Nog steeds blijft het aan tal potentiële klanten dat om aansluiting verzoekt vrij hoog. Intercom laat weten dat dit jaar 577 frank wordt geïnves teerd per klant. Het introduceren van satelliet televisie zou een héél geringe investering per klant vergen, in de orde van grootte van vijftig honderd frank. Een te ver waarlozen bedrag dus. Als het van Mechelen afhangt, van In tercom en van Intergem dus, komt de «mondiale» televisie er gauw. Maar de overheid moet haar fiat geven. W.V. Daardoor kan de onderhoud van de grachtkanten en andere kleine werken maar gedeelte lijk gebeuren. Het schepencol lege vond het dan ook noodza kelijk dat een voertuig zou worden aangekocht om deze werken te kunnen uitvoeren. In de gemeentebegroting voor ziet men hiervoor een bedrag van 1,5 miljoen fr. Naast deze aankoop is er nog een bedrag van 400.000 fr voorzien voor de aankoop van een grasma chine voor de groendienst. Ook voorziet men de aankoop van een half-zware autopomp voor de brandweer en een bes telwagen. Vanuit de kant van de oppositie kwamen er hierop enkele diskussies los. Vooral SP-raadslid Van Mele zag de noodzaak niet in om kredieten te voorzien voor de aankoop van die autopomp, die op 3,7 miljoen fr. wordt geraamd. Schepen Thuysbaert stelde men op een tussenkomst de Staat rekent van 50 Tevens wil men voor het voer van de brandweerlu bestelwagen aankopen. V« omdat de huidige brand wagen een tweedehandse deze het onverwachts eens laten afweten. Bocklandt was van menin dit onverantwoorde zijn. Hij liet tevens opma dat de tractor kan gebi worden op ogenblikken da vrij is. Volgens laatstgen de zou het voor de gem veel goedkoper uitv moest men het vervoer materiaal aan derden ovi ten. Een mening Schepen Thuysbaert niet akkoord kon gaan. V,(4 al \re Met een drink en een babbel rond «Vrouwen in de politiek», interviews met vrouwelijke mandatarissen en prominenten uit de politiek wordt feestgevierd door de CVP-werkgroep Vrouw en Maatschappij, op vrijdag 8 februari om 19.30 uur in zaal Het Centrum aan de Grote Markt in Sint-Niklaas. Die avond staat ook een Breughelmaaltijd op het pro gramma. Voor de muzikale inbreng zorgt discobar FM- Sinaai. Deelnemen kan door 400 frank over te schrijven op rekeningnummer 062-2862390-73 van Monique Ver- heyden, Salvialaan 7 in 2648 Temse, met vermelding «Familiaal Breughelfeest». Je kan ook terecht op volgende telefoonnummers: 775.56.99 (Beveren), 774.14.38 (Kruibeke), 091/46.84.91 (Lokeren), 770.54.22 (Sint-Gillis), 77.08.32 (Sint-Niklaas) en 774.21.85 (Temse). Brieven waarvan de afzender niet aan oe redaktie bekend is. komen niet voor plaatsing in aanmerking De redaktie behoudt zich het recht voor de tekst te bekorten. Publikatie betekent niet dat de redaktie achter de inhoud staat De CVP-Stekene heeft een gemeentelyke informatiemap uitgegeven. Een verrassing, want wie had zoiets nog verwacht: zo lang na en zo ver vóór de verkiezingen? Een prachtige kaart van Stekene (in witzwart) mét straatna- menlyst, embleem van de CVP en reklame. Op de achterkant een «regenboog» aan informatie van en over Stekene. Op flap één een soort van welkomwoord onder de drie emblemen van de deelgemeen ten, daarnaast de verschillende parochies met bedienaars en erediensten en de verschillen de onderwijsinstellingen. Tel kens met adres en telefoon nummers. Op de derde flap vinden we de openingsuren van de bibliotheek en van de gemeentelijke diensten, daar naast de bedienaars van de gezondheidszorg zoals dok ters, apothekers, tandartsen, dierenartsen, enz. Wanneer we de kaart omkeren vinden we de postkantoren, openbaar vervoer en ziekenfondsen met vermelding van allerlei dien sten zoals kinderwelzijn, baby sit, bejaarden- en thuisverzor ging- Op de linkse kant van de on derste strook zijn allerlei nutti ge adressen verzameld: socio- kulturele en sportverenigin gen, dienstencentra, toerisme, martkdagen, kermissen, enz. terwijl de laatste flap is voor behouden aan het CVP-dienst- betoon, met vermelding van de CVP-raadsleden en CVP-be- stuursleden. Voorwaar een verzorgd samengestelde en goeddoordachte verrassing vanwege de Stekense CVP-af- deling. Belofte maakt schuld Deze «infomap» die meer weg heeft van een informatie vouwblad werd vorige za terdag voorgesteld. Voorzitter Raf De Vos noemde het een gevolg van de CVP-werking en benadrukte overvloedig dat het de bedoeling is, daarmee een dienst te bewijzen aan de Stekense bevolking. «Wij wil len aan dienstbetoon doen door zelf naar de bevolking te gaan en het is een bewijs van de nieuwe wind die waait door de Stekense CVP-afdeling, al dus de voorzitter. Vervolgens kwamen de samen stellers en initiatiefnemers aan het woord: promotor Basiel Van der Weken, initiatiefne mer Herman Rollier en werker John De Smet. De heer Van der Weken, vertelde hoe het was gegroeid. Bij de voorbe reiding van de gemeente raadsverkiezingen '82 werd in de CVP-werkgroep gemeen tebeleid de idee naar voorge bracht om een informatiebro chure samen te stellen, vanuit de gemeente. Vermits de CVP (de échte!) niet aan het beleid deelnam verwaterde deze idee, tot Herman Rollier de plannen onder het stof vandaan haalde. Er werd besloten om een info- brochure uit te geven... Initiatiefnemer Rollier had tijd om na te denken gehad, onder meer omdat de CVP geen be- leidsverantwoordeli j kheid had. Zo kwam de idee van een onthaalbroehurc terug aan de oppervlakte. «Een lumineus idee», noemde hij de kombina- tie van kaart-van-Stekene met infomap. Hij meende nog dat de CVP zich moet inzetten voor woongelegenheid in Ste kene en daarom promotie ma ken om in Stekene te komen wonen. Ondermeer door deze informatiebrochure, die met beperkte middelen werd sa mengesteld. «Wel werd ze overzichtelijk en handig opge vat en uitgewerkt, vooral dankzij John De Smet». En daarmee kwamen we bij de derde verdienstelijke man ach ter deze informatiemap, een inwijkeling die de noodzaak van 'n dergelijke map aanvoel de en er zich dan ook met volle gewicht had achtergbezet om ze te verwezenlijken. Deze map zal gratis worden uitgedeeld aan de inwijkelin gen (eventueel met terugwer kende kracht tot en met 1984) en is voor zover de voorraad strekt te verkrijgen bij de Stekense bestuursleden van de CVP tegen de kostprijs, dus 25 fr. De map werd op tweeduizend exemplaren gedrukt, maar kan eventueel met de nodige aanpassingen later worden herdrukt. Los van al het voorgaande ver namen we nog dat minister Coens een bezoek zal brengen aan Stekene op 5 maart. Gremar «Wat doe je aan racisme op school en in het jongereth d werk?». Dat is het thema van een studiebijeenkomst divas zaterdag 19 januari van 9.30 uur tot 17.30 uur plaats vindlage in de lokalen van Info Jeugd Waasland, Grote Peperstradaar 69 in Sint-Niklaas. yas Gehandeld wordt met name over het alledaags racisme ofrar school en in het jongerenwerk. De manifestatie richt zicsvor dan ook in de eerste plaats tot leerkrachten, jeugdwerkenptr enz. die gekonfronteerd worden met vormen van racismen en daaraan op school, in het jeugdhuis en in de jeugdbt-982 weging de nodige aandacht wensen te besteden. 983 Info-Jeugd Waasland helpt mee aan het welslagen van è984 studiedag, in samenwerking met het Komitee voor Intc'e p gratie Gastarbeiders uit Sint-Niklaas (Aarschotstraat 74e t c en het Projekt Vooroordelen Zwart-Wit uit Groningen $oo Nederland. Dat laatste is een universitair projekt, bedoeltode voor leraren die opgeleid worden in maatschappijleer, ven! Begeleiders zijn zaterdag Marlou Min, onderwijspsycholchen ge-lerares, en Nino Nooter, ook lerares, namens Zwares, Wit, Mare Lacquière, leraar geschiedenis en maatscha^ijk pijleer, namens Info Jeugd Nationaal; en Luc Van NyveVon reel, vormingswerker bij Info Jeugd Waasland, Voor dloe^ koördinatie staat in Roos Proesmans, stafmedewerkstéhei bij Info Jeugd Nationaal. Het maximum aantal deelnetnp» mers bedraagt 24, zij betalen 150 frank (100 voor studeny V ten en werklozen). :n In de voormiddag staat een plenaire bijeenkomst op hear, programma. In de namiddag splitst men zich in kleinpk c groepjes op, waarin alledaagse situaties rond racism i worden geëvokeerd. iort Informatie via tel.: 03/776.72.70. Ie\ l> (WYhita Niet dat onze familie zich speciaal tekort gedaan voelt, maar het is u (eventueel bij navraag) misschien niet onbekend dat we steeds een goed aandeel hadden in de bekendheid van het betere Sint-Niklase breigoedartikel (en nog hoor!) (67% export in '84!) Anderzijds hield u op met de 85-verjaardagen. Welnu, in 1895 (dus 90 jaar geleden) werd midden in de Stropersbossen van Kemzeke als tweede zoon van opzich ter August de Vos, zoon Honoré geboren op 15 maart. Hij werd een noeste werker in de bosbouw om later met zijn echtgenote Livina Heyndrickx (vader op de Witte Molen geboren: dus nog een «echt» Waas) in 1927 de breigoedfa- briek te beginnen waar hij heden ten dage nog 'n helpende hand toesteekt, zo nodig a.u.b. Misschien is de vlijt van zulke stille, bescheiden werker toch het vernoemen eens waard. Hij is de schoonvader van Willy Houttequiet (garage Sibron) en van Paul De Corte (textielgroothandel Regen- tiestraat) en de oom van senator De Bondt. Meer nog, hij is de grootvader van Regina De Vos, voor wie aan de veeartsenijfakulteit te Montreal (Canada) een fonds werd opgericht om dit beroep beter te doen door dringen in de Derde Wereld, met een eerste geitenprojekt in Kenya, nu twee jaar operationeel met voorbeeldig sukses. Ja, je kan de man gerust een Flandrien noemen, uit het echt hout gesneden, die in het leven van elke dag flink zijn streng heeft getrokken. Niet zo allesoverbluffend, maar misschien toch eens het vermelden waard als staartje aan uw verjaardagenrol. Met weigemeende groeten! R. De Vos Sint-Niklaas In onze bijdrage over «Twee Sint-Niklase eeuwelingen» werd gesteld dat honderd jaar geleden geboren werd Albert Van Driessche, die zich als longspecialist een gedegen reputatie zou opbouwen. Ter afronding melden we dat Raf Van Driessche, de zoon, de voetsporen van z'n vader zou drukken. Door mevrouw Rombaut uit Sint-Niklaas werden we erop attent gemaakt dat zoon Herman Van Driessche de praktijk van zijn vader in de Hofstraat overnam en hem ook als arts, in het dispensarium opvolgde. Bedankt voor deze aanvulling. (WV) Het Unicefkomité van Temse bracht (op 1 december) in to- van de rijksscholen van Temse heeft in november-december taal 13.140 frank op. een aktie ten behoeve van de vorig jaar voor in totaal 54.420 Het Unicefkomité van Temse noodlijdenden in Ethiopië, frank wenskaarten en geschen- heeft ook alle ondernemingen Deze ludieke aktie bracht in ken verkocht. Vooral in no- van groot-Temse en alle scho- totaal netto 14.190 frank op. vember werden in de rijks- len van ter plekke aangeschre- Het Unicefkomité Temse kan scholen van Temse en omge- ven om een inspanning te doen je kontakteren via M. Seghers- ving nogal wat exemplaren aan met het oog op de verkoop van Raes, Sterstraat 37 in 2648 de man gebracht. De wens- kaarten. Steendorp, tel.: 03/774.31.71. kaartenverkoop in de hal van Bovendien organiseerden de het gemeentehuis van Temse Unicef-verantwoordelijken ^wv) Sint-Gillis-Waas-Kemzeke. De interkommunale blijft storten: resten van rioolslib worden in 't Hol gedeponeerd gremar Op 13 juli 1984 bekwam dc Interkommunale van het Land van Waas ondanks negatid. advies van onder meer de gemeente Sint-Gillis een vergunning tot het exploiteren vat een bovengronds stort «klasse II» in wijk 't Hol te Sint-Gillis, grenzend aan Bovenop het oude stort (vroegere kleiwinningsput), dat al enkele jaren is geslote nooit écht werd in orde gebracht door de interkommunale, zal dus grof huisvuil worden gestort. Tot liefst 16 meter hoogte. En dat zowat midden in een bewoonde wijk Deze vergunning werd uiteraard afhankelijk gemaakt van tal van beperkende maatregelen l Zodanig zelfs dat, indien ze zouden worden nageleefd zoals het hoort, het uitbaten van di bovengronds stort zowat onmogelijk wént niet renderend zal zijn, De buurtbewoners van wijk 't Hol sommigen noemen ze Holbewoners, anderen sprekei| van Hollenaars zagen onmiddellijk-het gevaar. Gesteund door onder meer Leefmilio scl Sint-Gillis en Leefmilieu Stekene gingen ze tot de aktie over. Er werd een petitie getekend er werden brieven gestuurd naar de burgemeester van Sint-Gillis, naar minister Lensscm naar diverse parlementariërs, enz... Ook het gemeentebestuur van Sint-Gillis is gekant tegen het bovengrondse stort, «W willen de vuilhoop van het Waasland niet naast ons woongebied», klinkt het. Op Oe augustus tekende Sint-Gillis beroep aan tegen het afleveren van een vergunning voor di bovengrondse stort. Het gemeentebestuur van Stekene zwijgt echter in alle talen. Late werd het protest uitdrukkelijk overgenomen en gesteund door het arrondissementeel CVP bestuur. Minister Lenssens kreeg in die zin een nota toegestuurd. Het beroep volgt op di ogenblik nog steeds z'n administratieve weg, zoals we van een ambtenaar van OVAM horen kregen... De Interkommunale van het Land van Waas blijkbaar onthutst en verrast door de hevig Oe reakties schreef in een brief dat «het verkrijgen van een vergunning niet noodzakelij het exploiteren van het bovengrondse stort zal inhouden». Maar daar hadden de Hollenaars» natuurlijk geen boodschap aan. Ondertussen ging diezelfde interkommunale echter ongestoord verder met het overtrede van enkele elementaire regels. Het vroegere stort dat reeds lang is gesloten word zonder geldige vergunning verder ge(mis)bruikt door de diensten van de intcrkommunalt "0 Onder meer om de resten van de inhoud van de tankwagens, waarmee de riolen worde geledigd, te lozen. Ondermeer daarom geloven de «Holbewoners» niet meer zo erg i woorden en/of beloften. Ook niet vanwege de interkommunale. Ze hopen enkel op daden Gremi Hamme. Vakantiegenoegens in feest. Hel ging er echt gezellig aan toe tijdens het jaarfeest van de kampeerclub «Vakantiegenoegens», (vh) Hamme. Vakantiegenoegens in feest. Het bestuur van de kampeerclub. (vh)

De Voorpost | 1985 | | pagina 6