Dirigent Michael Ghijs, Figuur van het Jaar in Aalst Britse kids terug home k na bezoek aan Aalsterse gastgezinnen 1/ Onze woordvoerders te Brussel Uitbreiding brand verhinderd door brandwerende deuren Openbare telex in telefoonwinkei Aalst 8 - 18.1.1985 - De Voorpost Ellington-pub| in Yorkshire et Vlaande Zoals reeds gemeld kende de Persbond der Denderstreek de titel «Figuur van het Jaar» toe aan E.H. Michael Ghijs, stichter en dirigent van de Schola Cantorum Cantate Domino, waardige ambassadeurs van Aalst over zowat de hele wereld. Michel Ghijs, momenteel godsdienstleraar aan het Sint- Maartensinstituut en 25 jaar dirigent van dit vokaal ensemble is een geboren Gentenaar die van jongsaf aan steeds maar zong. In het parochiekoor. in het Sint- Lievenskoor van het college waar hij de humaniora deed en in het Sint-Baafskoor tijdens zjjn seminarietijd. Ondertus sen verhuisde hij wel met zyn ouders naar De Pinte doch in 1959, na zijn wijding tot priester belandde hij te Aalst. In het SMI was een zangkoor zoals zo wat overal, dat de godsdienstige plechtigheden opluisterde en kleur gaf aan tal van festiviteiten binnen het instituut. Toen echter het jaar daarop E.H. Paul Ghijselen medepastoor werd op Sint-Anna werd Michael door de Superior aangezocht de leiding van het koor op zich te nemen. E.H. Ghijs leefde inderdaad voor twee zaken, priester zijn en zingen. Hij studeerde piano aan de Aalsterse Akade- mie, volgde muziekpedagogie aan het Mechelse Lem- mensinstituut, vervolmaakte zich als koorleider bij het ANZ en volgde lessen bij de Halewijnstichting. Een gefundeerde keuze dus. SneeuwbalefTekt Het begon eigenlijk allemaal heel toevallig. Een verloren geraakte brief bestemd aan een E.H. Gmjs (niet Michael) geraakte in de bus van Michael, die niet het minste vermoeden had dat er een misverstand mee gemoeid was en het koor maakte zich gereed voor een koorfestival van kampen in Nederland, meer bepaald in Tilburg. De prestatie was dermate dat ze niet onopgemerkt voorbij ging. Ook niet bij de te Tilburg aanwezige ex-dirigent van de Wiener Sangerknaben die de Schola van Aalst uitno digden voor een optreden in Dusseldorf. Waar ze dan weer opgemerkt werden door een Londens dirigent wat de aanloop was tot een hele reeks bezoeken aan de Britse hoofdstad. En dan begon het sneeuwbaleffekt dusdanig te opereren dat de Schola in de loop van haar kwarteeuw bestaan zowat in alle Europese landen (niet de USSR) en in heel wat kontinenten aan bod kwam. Hierbij trouwens de indrukwekkende lijst van de koncertreizen van dit zowat 100 leden tellend ensemble. 1961: Tilburg. 1962: Düsseldorf, Köln, Maria-Laach, Echtemach, Trier. 1963: Luxembourg, Köln, Trier 1964: Paris, Lourdes, Lisieux. 1965: Innsbrück, Reute. 1966: Roma, Loretto, Milano, Ancona. 1967: Salzburg, Wien. London 1968: Paris, Lourdes, San Sebastian, London 1969: Praha. Liberec, London. 1970: New York, Washington, Dallas, Oklahoma City, Mineapolis, Dallas. 1971: Praha, Liberec, Breeno, Wïirzburg. 1972: Paris, Barcelona, Lourdes, Jeruzalem, Haifa, Naza reth, Bethlehem 1973. Szszecin, Warchau, Krakau, Wolfsburg, Jeruzalem, Tel-Aviv, Bethlehem, Nazareth. 1974: Soest, Düsseldorf, Wuppertal. 1975: Johannesburg, Pretoria, Pietersburg, Klerksdorp, Roma. 1976: Philadelphia, New York, Washington, Regensburg. 1977: Lourdes Helsinki, Turku, Jeruzalem, Nazareth. Tel- Aviv, Straatsburg. 1978: Oostenrijk, Tyrol. 1979: Popayan, Cali, Bogota, Neuss, Roma 1980: New York, Washington, Wuppertal. 1981: Japan, Taiwan. 1982: Italië, Duitsland 1983: Polen, Duitsland, Israël 1984: Lourdes, Taiwan, Singapore 1985: Duitsland, pausbezoek. Straatsburg. Volhouden Dat dergelijke lijst optredens stoelt op volgehouden inspanningen kan niet worden geloochend. Naast de 21 u. godsdienstles die Michael Ghijs geeft in de periode dat hij zondagsonderpastoor was op Sint-Martinus repeteert hij met het koor zowat 15 u. per week. 's Morgens van 7u30 tot 8u30, 's middags van 12u45 tot 13u25, te 16 u. voor bijscholing, op zaterdag van 9u30 tot 12 u. en van 18u30 tot 20 u. voor een aantal universitairen die nog steeds aan het koor trouw zijn gebleven. Supple mentaire moeilijkheid bij de vele inspanningen is het feit dat de bezetting van het koor elk jaar voor zowat 1/5 wijzigt, leder jaar komen er immers een 20-tal sopraantjes bij en is een vijfde afgestudeerd. Alleen reeds het reperto rium op peil houden is een hele klus. Koncerten Op de vele binnen- en buitenlandse koncerten werden vele valabele kontakten gelegd die de Schola Cantorum we reldbekendheid bezorgden. Er werd opgetreden te Lon den in een schitterende zaal maar vooral in de Oostblok landen is de akkomodatie voortreffelijk. Ook de belang stelling. Steeds stampvolle zalen. Wat echter bv. in Zuid- Afrika niet het geval was waar de belangstelling eerder matig was. Na de pauze echter geen probleem meer. Eivol. Alle scholen werden door de burgemeester immers stante pede opgeroepen om de zaal te komen vullen... In Japan en Taipeh wachtte de zangers een verrassing. Toen na de urenlange vlucht over Anchorage Tokyo uiteindelijk bereikt werd werden de leden van de Schola aangemaand in het vliegtuig te blijven. Waarna dan een heuse overrompeling volgde door de media van allerlei allooi. Wat in Taipeh eveneens het geval was In New York verliep het minder plezierig. Toen Michael Ghijs de jongens vlak voor de terugreis nog de gelegen heid wilde geven in Harlem een reuze-magazijn te bezoe ken voor aankoop van een en ander ging één knaap buiten via een verkeerde deur en raakte totaal verloren. Grote paniek toen het verdwijnen werd vastgesteld. Vooral omdat het vertrekuur nakend was. Een eerste bus vertrok reeds naar het vliegveld en voor de rest werd het angstval lig wachten. Tot uiteindelijk de verloren zoon door de politie werd teruggebracht en de politie met loeiende sirenes de tweede bus naar het vliegveld begeleidde. Als uitgerekend die ene vader dan te Zaventem vroeg hoe het met zijn zoon was, werd het voor Michael Ghijs een ontroerend verhaal. Einde goed, alles goed echter. Op vliegvelden beleefde de Schola reeds een en ander. In het buitenland worden ze er vaak door massa's opgewacht en onthaald als prinsen. Terug in Zaventem, buiten de familie echter geen kat... Geld... Niettegenstaande een totaal andere ingesteldheid van dirigent Ghijs speelt ook in het leven van een dergelijk ensemble geld een rol. Van overdreven steun mag hij niet spreken. Van het ministerie van de Kuituur ontving hij eens 40.000 fr. Reeds lang geleden. Een peulschil als men weet welke sommen aan sommige «kleinkunstenaars» van een heel ander allooi worden besteed. Al wat Michael Ghijs in het kollege verdient gaat rechtstreeks naar de koorkas. Ghijs houdt zich persoonlijk met deze kwesties bezig want het gebeurt wel eens dat ouders de verplaat singskosten moeilijk of slechts gedeeltelijk kunnen beta len. Dan springt de dirigent in zonder dat iemand anders er weet van heeft. Geen diskriminatie. Als men weet dat de Schola voor een optreden in het binnenland de som van 10.000 (tienduizend fr. vraagt en daarvan dan nog de transportkosten met bus(sen) moeten worden betaald is de rekening vlug gemaakt Het gaat de Schola uiteraard niet steeds 100% naar de eigen goesting. Zo kreeg ze een aanbod om op te treden in Caracas met een totaal gratis verblijf van veertien dagen in Venezuela samen met «Les petits chanteurs la croix de bois» uit Parijs en de Wiener Sangerknaben. De Europese «crème» op het vlak van jeugdkoren. Daar de data echter tijdens de schoolperiode vielen kon het niet doorgaan. Studeren primeert uiteraard. Werk op de plank Voor het komend seizoen staat reeds heel wat op het programma. Op 10 maart te Keulen en op 17 maart te Alsemberg werkt het koor mede aan de uitvoering van de «Lukaspassion» van Penderecki. een uiterst moeilijk werk. De «Johannespassion» van J.S. Bach wordt in samenwer king met het ensemble oude muziekinstrumenten van de Halewijnstichting gebracht op 28 maart te Destelbergen en op 31 maart te Nukerke en ter gelegenheid van 50 jaar Kredietbank te Aalst wordt «The Messiah» van Haendel gezongen op 10 mei in de Sint-Martinuskerk te Aalst en op 12 mei in de Begijnhofkerk te Gent. In het kader van het «Jaar van de Jeugd» en het «Jaar van de Muziek» neemt de Schola Cantorum Cantate Domino deel aan «Europa Cantate 9» te Straatsburg met uitvoerin gen van werken van Benjamin Britten, Kristoph Pende recki en Hector Berlioz. De prijs «Figuur van het Jaar» wordt eerlang aan E.H. Michael Ghijs plechtig uitgereikt. Na karnaval want het gaat hier om ernstige zaken. LH Vijfentwintig kinderen tot zowat 14 jaar, meisjes en dag het verblijf afgesloten. met de jongens, beleefden in Aalst en omgeving een droomtien- Zwaar geladen met reiskoffers plaatsje i daagse. Als kinderen van stakende Britse mijnwerkers uit allerhande, tot drie per kind, financiële het fel getroffen Yorkshire belandden ze uit een stilaan keerden de Britse kids terug toelaten zou uitgehongerd thuisgebied in Aalst. Voor hen het land vn kantie een belofte. Ze werden immers vertroeteld tot en met en beleefden hier heerlijke dagen waaraan zelfs het barre winterweer geen af breuk kon doen. Verblijvend in pleeggezinnen tot in de Limburgse mijnstreek waren ze hier ver weg van de tot het bitter einde woedende strijd tussen de Britse Koen- raad en de NUM, het syndi- kaat van mijnwerkers in Groot-Brittannië. In de Netwerkzaal werden de eigen mensen via een ander half uur durende videomonta ge gekonfronteerd met de hui dige toestand in Engeland en de dramatische strijd die er woedt waarbij nooit geziene taferelen zich afspeelden. Gewezen werd er o.m. op het feit dat er in 1955, 700.000 mijnwerkers waren en in 1983 nog slechts 182.000 waarvan er nu nog een 70.000 arbeids plaatsen zouden verloren gaan. Aanleiding tot deze reeds 10 maanden durende sta king was het besluit op 1 april 1984 mijnen in Yorkshire te sluiten waarbij men van geen onderhandelingen wilde weten en door de NUM voorgestelde plannen om te komen tot gro tere rendabiliteit negeerde. Gewezen werd er o.m. op het feit dat er in 1955 700.000 mijnwerkers waren en in 1983 nog slechts 182.000 waarvan er nu nog een 70.000 arbeids plaatsen zouden verloren gaan. Aanleiding tot deze reeds 10 maanden durende sta king was het besluit op 1 april 1984 mijnen in Yorkshire te sluiten waarbij men van geen onderhandelingen wilde weten en door de NUM voorgestelde plannen om te komen tot gro tere rendabiliteit negeerde. Spreker stelde dat men duide lijk de steenkoolnijverheid wil afbouwen om de nood aan an dere energiebron te vergroten en anderzijds er op uit zou zijn de macht van de vakbonden te breken. In Nottinghamshire waar de meest moderne mijnen gele gen zijn, zou er reeds gewerkt worden. Nottinghamshire zou trouwens steeds een gebied zijn geweest dat een afzonder lijke koers trachtte te varen. Ondertussen gebeurde na een verblijf bij pleeggezinnen met de Bntse kids heel wat. In een school in het Aalsterse werden de jonge Britten gekonfron teerd met studenten die hen tijdens de Engelse les inter viewden, in het Sociaal Cen trum aan de Immerzeeldreef had een zeer geslaagde happe ning plaats in aanwezigheid van een aantal kids en in de Mikisklub werd verleden zon- In perioden van vrieskoudc zijn er steeds heel wat brandrampen te betreuren. Af en komt er bij dergelijke ramp toch een klein lichtpuntje. Zo in de meubelfabriek Waterschoot aan de Asserendrics. In een mum van tijd was stedelijke brandweerdienst ter plekke en kon de schade beperken. Machines en vrach gen alsmede een voorraad hout, een gretige prooi, bleven in de brand doch de werkplaa zelf die afgesloten waren met brandwerende deuren liepen enkel waterschade op T loopt de schade in de miljoenen en zal zowat de helft van het 12-koppig personeel e technisch werkloos zijn. In Aalst komt eerlang een tele foonwinkel. Men zoekt mo menteel nog naar een passend gebouw in het centrum van de stad. Zure regen op klokken Vraag van VU-parlementslid Johan De Mol aan de gemeen schapsministers Poma en Lens- sens over het effekt van zure regen op klokken. Uit een on derzoek in Nederland is im mers gebleken dat de zure re gen korrosie teweeg brengt op beiaarden die daardoor ont stemd werden en de klokken ernstig beschadigde. Men werkte maatregelen uit om de klokken te restaureren en te vrijwaren voor verder verval. In Vlaanderen, aldus de twee gemeenschapsministers, zal de situatie niet veel verschillen van die in Nederland. Maar een studie komt er voorlopig niet over dit onderwerp. Heel wat elementen stemmen over een, aldus gemeenschapsmi nister Lenssens die het niet strikt noodzakelijk acht dat de ze studie in Vlaanderen zou worden overgedaan. Men kan immers voor een deel de Ne derlandse studie aanwenden. Gewaarborgde aansluitingen IC-IR Vraag van VU-parlementslid Johan De Mol aan de minister van verkeerswezen en PTT De Croo in verband met de IC-IR verbindingen. Er lijken nogal wat moeilijkheden te zijn met die verbindingen en dan pre cies daar nog waar die vroeger zonder enig probleem gebeur den. In het spoorboekje wordt nochtans gezworen bij een «gewaarborgde aansluiting» Maar op sommige lijnen wordt de aansluitingstijd van 5 minu ten die voorzien is, niet geëer biedigd. In het spoorboekje staat ook dat «in biezondere omstandigheden de treinen op drukkere lijnen niet op elkaar wachten; De minister ant woordde dat om over het hele net gezien, de regelmaat te bevorderen en kettingreakties bij eventuele vertragingen te vermijden, IC- en IR-treinen slechts een gewaarborgde aan sluiting geven voor zover een voldoende overstaptijd bestaat tussen twee aansluitende trei nen en de trein die aansluiting geeft niet in vertraging is. Verkoop van sojadrink en de etikettering Vraag van parlementslid Johan De Mol aan de staatssekretaris voor volksgezondheid en leef milieu, Aerts, in verband met ■de verkoop van sojamelk en de misleidende etikettering van deze produkten. Deze soja drink wordt door de fabrikant aangeprezen als hulp bij het herstellen van het voedingse- venwicht. Meer algemeen werd gewezen op het probleem van de mogelijke verwarring tussen toenemende vervan- gingsprodukten op basis van soja en het oorspronkelijk pro- dukt. Staatssekretaris Aerts antwoordde hierop dat het ver werken van soja-ciwitten als ingrediënt in sommige voe dingsmiddelen onderworpen is aan een aantal reglementen. Voor een groot aantal samen gestelde voedingsmiddelen die aan geen specifieke benaming en samenstellingseisen onder worpen zijn, is het gebruik van soja-eiwitten toegelaten mits de lijst van ingrediënten op het etiket deze aanwezigheid ver meldt. Tewerkstelling, edukatief ver lof en syndikale premie Parlementslid Johan De Mol kwam ook tussenbeide bij de bespreking van het ontwerp van herstelwet over de sociale bepalingen. Drie tema's kwa men in zijn tussenkomst aan bod: de tewerkstellingspoli tiek, het edukatief verlof en de syndikale premie. De Mol stelt vast dat de loonmatiging die door de regering wordt opge legd enkel heeft gediend om de schuldenlast binnen bepaalde grenzen te houden. In plaats van over 512.000 werklozen te spreken, moet men het hebben over 1.078.000 werklozen. Hij pleitte dan ook voor het af schaffen van de dagelijkse stempclkontrole en voor het aanpassen of afschaffen van het schorsingsartikel 143. Wat de vakbondspremie betreft is hij voor het afschaffen van een onderdeel van de Sinterklaas- politiek. De premie dient im mers het belang van de vak bond niet vormen een twee voudige diskriminatie: de niet gesyndikeerden ontvangen de jaarlijkse premie van 700 fr. niet, terwijl de gesyndikeerden bij andere vakbonden dan de drie traditionele die evenmin ontvangen. Wat het edukatief verlof aangaat ervaart de VU dit als een positief gegeven. Maar de uitwerking in een ont werp herstelwet ervan kan men niet aanvaarden. Het ont werp konsolideert en versterkt de monopoliepositie van de drie tradi'ionele vakbonden. Vergunning voor Coverella Parlementslid Johan De Mol kwam reeds eerder in de ka mer tussenbeide over de zaak Coverella, een vetsmelterij waarvan hij zegt dat ze een niet te houden stank verspreid. Op 15 juli 1955 kreeg dit be drijf van de Bestendige Depu tatie van de provincie Oost- Vlaanderen een vergunning van 30 jaar voor de uitbating van een vetsmelterij, ingericht met machines aangedreven door elektromotoren. Tevens werd toegestaan om 1000 kg vet te stapelen. De eerste ver gunning werd bestendig over treden en dus werden er uitba- tingsvoorwaarden gesteld: de vetdampen moeten mecha nisch worden opgezogen en de buren mogen niet gehinderd worden door gerucht, ge dreun, schokken of roetuitwer- pingen. Ook het afvalwater moet afdoende gezuiverd wor den en van vet ontdaan zijn, vooraleer het de inrichting ver laat. Op 20 april 1981 worden bijkomende voorwaarden op gelegd en wordt elke aktiviteit op de werkdagen verboden tussen 22 en 7 uur. Dat geldt ook voor de zon- en feestda gen. Tegen die voorwaarden gaat het bedrijf in beroep met het gevolg dat op 4 november 1982 de toelating wordt ver leend tot nachtwerk, maar dan onder strenge voorwaarden. Ondertussen heeft Tessendcr- lo Chemie het bedrijf, dat op de rand van het failliet stond, overgenomen. Maar Tessen- derlo Chemie wilde geen kos ten in het bedrijf maken tot het zeker is dat de nieuwe exploi tatievergunning voor 30 jaar wordt verleend. Dat moet dit jaar gebeuren cn volgens VU- kamerlid De Mol is dat onder tussen ook een feit. Gemeenschapsminister Lens sens antwoordde in de kamer dat het bedrijf in elk geval zal moeten voldoen aan de gestel de voorwaarden. Zoniet zou de dwangproccdurc worden in- In deze telefoonwinkel zijn ook door abonnees te kiezen telefoontoestellen tentoonge steld en zullen ook telefoon centrales en andere communi catiesnufjes te bekijken vallen. Gloednieuw erin is de openba re telex, vooral interessant voor handelszaken die ervan zullen kunnen gebruik maken voor aanbiedingen, ant woorden, afbieden, vragen van informatie cn uiteindelijk slui ten van koop of verkoop. Wat ook wel reeds kon via de tele foon doch met dit enorm ver schil dat berichten via de telex als rechtsgeldig worden be schouwd en een valabel be wijsmiddel zijn. In eerste instantie zullen telex- berichten kunnen worden ver- AaU'- De '«I™ stuurd doch in een tweede fase zullen er ook berichten worden ontvangen. Volgens de plan- - -. nen van de RTT zal de tele- 1 foonwinkel omstreeks Pasen 1985 geopend worden. LH gezet zoals die ook bepaald is in de reglementering. Kostgeld internaten Vraag van VU parlementslid Johan De Mol aan de minister van ekonomische zaken Eys- kens over de verhoogde kost- -m in prijs van internaten. Welke in- o Jt' 1 tri stanties beslissen over die prijsverhogingen, welke zijn Alf as de adviezen van de prijskom- itg missie. Alhoewel deze lasten V ev cn kosten voor heel wat gezin- a JJ 31 nen erg zwaar in het gezins- en budget wegen, worden ze niet /a in aanmerking genomen bij het ok bepalen van het indexcijfer 'J'-iW Ie van de konsumptieprijzen. Mi- 'iT' "k nister Eyskcns liet weten dat l VÜ® j P0 hij zijn diensten opdracht heeft J \t' A W tal gegeven een onderzoek in te ."V" 1 VvT stellen naar de grond en de vorm van deze zaak en dat hij de resultaten zal mededelen Aalst. Jules Cesar destert lustig op het bal van de Destereers in de Sint-Annazaal (q zodra ze in zijn bezit zijn.

De Voorpost | 1985 | | pagina 8