ONTLUIKT VANDAAG! Zele zamelde 928.924 fr. in voor Ethiopië Hoe Berlaarse bevolking het best informeren? Wat met het Zeels Vredegerecht? Zeelse marktkern pakt u met een paasaktie i- Koninklijk Werk van de Zeelse Volkstuin tachtig jaar aktief! Rode Kruis Berlare reikte eretekens en brevetten uit Jo Leemans barst van enthoesiasme D9ÏES programma Koningin Astrldlaan 28 Antwerpsesteenw. 439 Hassellweg 194 Nlnoolsesleenweg 113 (03) 457 89 53 (03) 311 59 61 (011) 36 3260 (02) 569 77 39 OVERUSE 02-687 48 98 BASTOGNE 062-21 52 97 NAMUR 081 23 14 411CHÊNÉE/LIÈGE 041-67 70 54 Voor nadere informatie zonder enige verplichting, stuurt u deze antwoordstrook naar een van de volgende vier adressen. NAAMVOORNAAM ADRES WOONPLAATS Lenssens informeert Lebbeke omtrent het milieu Op maandag 25 maart organiseert de CVP-Groot-Lebbe- ke, te 20 u., in Zaal Ons Huis, Leo Duboisstraat te Lebbeke, een informatieavond omtrent het leefmilieu, avond waaraan gemeenschapsminister Jan Lenssens zijn medewerking verleent. De minister zal o.a. een uiteenzetting geven over de verwezenlijkingen in verband met de bescherming van het leefmilieu in het algemeen. Daarnaast echter worden eveneens specifieke Lebbeekse milieuproblemen behan deld. Deze gespreksavond lijkt ons een geschikte gelegenheid om al wie begaan is met de levenskansen en het harmo nisch samengaan van natuur en mens, aktief te laten meewerken in een open gesprek met de minister en de Lebbeekse CVP-mandatarissen. Worden op deze informatie- en gespreksavond uitgeno digd: de leden van de organisaties die ijveren voor de verbetering van het leefmilieu, allen die persoonlijk hun inbreng willen doen en alle CVP-leden. Kortom, iedere belangstellende kan op maandag 25 maart te 20 u., terecht in Zaal Ons Huis. Na de vergadering wordt een receptie gehouden, die de aanwezigen zal toelaten verder met de minister en de CVP-mandatarissen van gedachte te wisselen. (pvr) ACOD Dendermonde veroordeelt regeringsbeslissing Het Gewestelijk Bestuur van de ACOD, gewest Dender monde, samengekomen in zijn Gewestelijke Bestuursver gadering van 15 maart 1985 te Dendermonde veroordeelt: de houding van de Regering inzake de beslissing tot het plaatsen van de kernrakettcn, dit in tegenspraak met de wil van de meerderheid der bevolking; de hypokriete en leugenachtige manier waarop zij de bevolking via kommunikatiemedia heeft voorgelicht, om uiteindelijk haar beslissing tot het plaatsen der raketten te rechtvaardigen; de provocerende en wraakroepende bekendmaking, om tot de uiteindelijke plaatsing over te gaan, t.o.v. al diegenen die op 17 maart hun wil tegen de plaatsing wensen uit te drukken. 10 - 22.3.1985 - De Voorpost aanzien. Ze betuigt haar dankbaarheid. «Lieve mensen van Zele» In naam van zovele Ethiopi sche broeders en zusters, wil ik u van harte danken voor uw daadwerkelijk medeleven in het drama dat zich hier rond om ons afspeelt. De TV bracht hen dicht bij U en nu komt U zeer dicht bij hen door uw konkrete hulp. Ik ben blij hier tussen hen te mogen leven, een beetje als de ambassadeur van uw broederlijke liefde en be zorgdheid voor hen. Allen dromen we van een nieuwe wereld waar vrede en rechtvaardigheid heersen, waar iedereen genoeg heeft om gelukkig te leven. Bete kent dit dan een wereld waar niemand te veel heeft? Mis schien is dat de prijs die wij moeten betalen? Deze wereld wordt nooit geen realiteit door kostelijke konfe- renties aan de top, wel door kreaticvc liefde aan de basis, zoals de liefde van zorgzame ouders die trachten hun kinde ren gelijke kansen te geven. Wij hier trachten elke dag te ken te zijn van die Liefde van de Vader voor elk van zijn kinderen, teken ook van uw broederlijke bezorgdheid voor hen». Bcno Steun aan vier projekten Het kanton Zele telt ongeveer De minister antwoordde 32.000 inwoners, waarvan de één van zijn voorgangers, igi gemeente Zele er bijna 20.000 nister Herman Vandeqxx eo heeft. Ondanks dit aantal en een kommissie heeft opgc j de leefbaarheid van het kanton belast met de aanpassing Zele, bestaat de mogelijkheid het bijvoegsel bij het Gei dat het Vredegerecht wordt telijk Wetboek aan de sa opgeheven. De definitieve be- voeging van bepaalde gen slissing hier omtrent is nog niet ten. Het voorontwerp van genomen, maar het schepen- uitgewerkt ingevolge de n college is ongerust en wil ijve- gen opgesteld door hogo ren om het vredegerecht onder melde kommissie werd het dak van het gemeentehuis advies aan de administn te behouden, als een vorm van en budgettaire overheden dienstverlening. derworpen. Deze overt De streekparlementariers wer- hebben op de afschaffinj den aangeschreven en de een aantal kantons, waan Hamse senator Walter Pee- Zele, aangedrongen, ters, vroeg de minister van Jus- voorontwerp van wet diem titie om duidelijkheid. aan de ministerraad en Hij vroeg of het vredegerecht Raad van State voorgelej van Zele zou afgeschaft wor- daarna moet het Parlei |j den, naar aanleiding van de zich uitspreken over de n« en overwogen reorganisatie van gerechtelijke indeling, de vredegerechten. Hij vroeg Nog veel vraagtekens en a] om duidelijkheid, zodat de on- 'ang geen zekerheid, ma: gerustheid van de betrokken Zeelse ongerustheid is besturen zou worden wegge- niet ten onrechte, nomen. 1 ib ïki De handelaars om en rond de Luk Raman en Joanna Vit Zeelse kerktoren vonden het Om aan te tonen dat het fc opportuun om zich te vereni- nens is, is de paasaktie h gen. Hun organisatie kreeg de tigd met 120.000 fr. aan vc naam «Marktkern» Hun be- zen. De hoofdprijs is eeni ai doeling is tweeërlei; de kom- ter waarde van 46.950 fr., g, merciële belangen van de ver- der een weekend Parijs,! v enigde handelaars verdedigen tjes en honderden aan) k en ijveren voor het verfraaien bons. De aktie loopt ti y en het verbeteren van de april. Iedere koper onti Markt als handelscentrum. Ze per aankoop van 250 fr. beginnen met een aktie die het stempel. Er moeten achti kliënteel zal toelaten om nog pels verzameld worden, I meer dan vroeger kennis te mmum vijf verschillende maken met de veelzijdigheid nemende handelaars, i van de middenstandsbedrijvig- herkennen zijn aan een heid rond het Marktpleinjekleurig vignet met de ke De kersverse vereniging ren als afbeelding en Marktkern wordt geleid door Marktkern op. voorzitter Ivan De Geest en de De trekking heeft plaa bestuursleden William De Wit- paasmaandag 8 april in te, Erik Arens, Raoul Van restaurant Shamrock. Lokeren, Willy Van Miegroet, Berlare. Er werden verdienstelijke bloedgevers gehuldigd in de raadszaal en ook 10 nieuwe helpertjes kregen hun diploma (jj) De aktie «Zele 24 jaar voor Ethiopië» was van bij de start een overrompelend sukses. Het aktiekomitee kreeg van alle zijden hulp en medewerking, zodat de aktiviteiten voor het goede doel over twee dagen moesten spreiden. By de laatste telling was de opbrengst gegroeid tot 928.924 fr. De grote zorg van de organisatoren was om de Zeelse steun aan Ethiopië zo goed mogelijk te besteden en dit was in hoofdzaak de grootste mogelijke zekerheid dat de steun bij noodlijdenden terechtkomt. Ze stelden dan ook het grootste vertrouwen in de Belgische ambassadeur in Ethiopië de Lokeraar Paul Vermeirsch. Tijdens de aktie was de ambassadeur weerhouden, maar vorige weekend hield hy er aan om de Zeienaars in het algemeen en het aktiekomitee in het bijzonder te komen bedanken. De Zeelse solidariteit werd tijdens een korte akademische zitting nog eens speciaal in de verf gezet. Burgemeester Jozef De Bruy- ne verheugde zich over de in spanningen, die werden gele verd, ten behoeve van de hon gerlijdende bevolking uit de Sahellanden. Hij dacht hierbij in de eerste plaats aan de intia- tiefnemer Pol Van Mossevel- de, die uit eigen ervaring en met eigen ogen de honger in Ethiopië heeft kunnen vast stellen. Zijn onthutsend ver haal via een informatieavond heeft een golf van solidariteit onder de bevolking teweeg ge bracht. De burgemeester wees op de verdiensten van elkeen en niet in het minst van het aktiekomitee, voor hun dagen lange, onvermoeibare en be langloze inzet. Hij verwees ook naar een krantenartikel, waarin een Euro-parlementslid zijn zorg over de erge mistoe standen bij de verdeling van door de EEG ter beschikking gestelde goederen. Zele mag echter gerust zijn over de bes temming van de ingezamelde gelden De Zeienaars bewe zen, dat ondanks de krisis waarin ook wij leven, dat waar 7.1 j j:_ er nood is, steeds een Zeelse Zele. Pol Van Mossevelde, de ziel van de aKtie, aie hdpende hand is< de 928.000 fr. opbracht (gb) nood te helpen lenigen. Zele. Het schepenkollege ontving de Belgische ambassadeur in Ethiopië samen met het aktiekomitee (bvw) Op de jongste Berlaarse gemeenteraadszitting werd druk gediskussieerd over het medium waarmee men de bevol king het best kan informeren. Dit naar aanleiding van het voorstel van het schepencollege om een informatiebrochu re, tegelijk onthaalbrochure, te laten drukken. Het gemeentebestuur wil een brochure laten samenstellen waarin de burgers een over zicht zouden krijgen van de gemeente; de adressen en de taken van de politieke manda tarissen, de diensten van de gemeente en waar ze gehuis vest zijn, de socio-kulturele en sport-infrastruktuur, nuttige adressen, enz. Deze brochure zou in alle huizen bedeeld wor den en voor elk bijkomend gezin als onthaalbrochure die nen. Men wil hiermee, volgens sekretaris Lippens, tegemoet komen aan de eis voor een meer open bestuur. Een voor lopig geraamde kostprijs voor een brochure van ongeveer 80 blz. komt op 500.000 600.000 fr. Het is de bedoeling een offerte aan te vragen bij plaat selijke drukkers en bij 'gespe cialiseerde firma's'. Te duur? De P.V.V. vond het vooropge stelde bedrag veel te hoog. temeer daar men zich de vraag moet stellen hoelang de infor matie in de brochure aktueel blijft. Zij stellen voor een be perktere brochure uit te geven en regelmatig een bladzijde te huren in een plaatselijk rekla- meblad. Burgemeester Van Sande antwoordde dat de basi sinformatie weinig verander de. «Andere gemeenten heb ben het gedaan, Zele heeft het gedaan. De bevolking moet weten wat wat is. Nu moeten we soms mensen verschillende keren terugsturen omdat ze de juiste papieren niet bij zich hebben als ze bv. naar de mili- tiedienst komen». Ook SP-woordvoerder Van Gijsegem dacht dat de voorop gestelde cijfers aan de hoge kant lagen. Hij vroeg zich af wat men allemaal in 80 blz. wou zetten. De sekretaris gaf toe dat men een raming ge maakt had voor zo'n ruim mo gelijke uitgave, met het beste papier, 4-kleuren-druk, enz. Door minder hoge eisen te stellen zou men de prijs nog wel kunnen drukken, dacht hij. Plaatselijke drukkers? Van Hauwermeiren, VU- woordvoerder, vond het idee op zich niet slecht, maar had toch bedenkingen bij de prijs aanvragen naar gespecialiseer de drukkers. «Zou men niet beter een las tenboek samenstellen in sa menspraak met de plaatselijke drukkers, zodat zij een reëele kans maken om het werk te krijgen?», was zijn vraag. De burgemeester antwoordde dat de plaatselijke mensen zeker in aanmerking zouden komen en dat men desnoods de eisen zou beperken. De VU vroeg nog of het mogelijk zou zijn een proefdruk te mogen zien, wat volgens de burgemeester geen hinderpaal was. «Uitein delijk nemen we nu enkel een principebesluit, over de uit werking en de manier van wer ken is nog helemaal niets be slist». NK Pol Van Mossevelde schetste dan nog eens het tot stand komen van het aktiekomitee, een groep individuen die ieder voor zichzelf bereid waren wat te doen voor Ethiopië, maar met gebundelde krachten tot grootse dingen bekwaam wa ren. In eerste instantie dacht men om 100.000 fr. in te zame len voor Zuster Dierickx die in Zalembessa enorm werk ver richt, maar uiteindelijk is het initiatief «uit de hand gelopen» zoals Pol Van Mossevelde het pittig stelde. Het werd een re sultaat waar men in het begin stadium nooit had durven van dromen. Het keihard en effi ciënt werk van het komitee en de spontaniteit waarmee de groeperingen de Zeelse bevol king onmiddellijk bijsprong. Pol Van Mossevelde gaf dan een overzicht van de projekten die Zeelse steun zouden krij gen. Er is reeds 200.000 fr. overgemaakt aan het Wit Huis Voluntariaat dat een medisch team naar Ethiopië stuurt. Via de Belgische ambassadeur wordt 200.000 fr, overgemaakt aan Zuster Madeleine Dierckx en aan de Zusters van Moeder Theresa in Alamata. Het vier de projekt zou een bijdrage zijn aan de bevolking van de door burgeroorlog getroffen provincie Eritrea. Hierover wil men nog bijkomende inlichtin gen vooraleer steun toe te zeg gen. Ambassadeur Paul Ver meirsch, die reeds 3,5 jaar in Ethiopië verblijft, zegt geluk kig te zijn, dat de aktie te Zele een sukses werd en hij via de Zeelse steun verschillende mensen in Ethiopië gelukkig kan maken. Hij noemde Zus ter Dierickx een dik boek vol liefde en toewijding. Ze is nu niet alleen meer het geadop teerde kind van de Belgische delegatie in Ethiopië, maar is nu een geadopteerde dochter van Zele. Als gediplomeerde vroedvrouw, zorgt ze in Za lembessa voor medische hulp. Ze genas reeds duizenden mensen van blindheid, door kleine medische ingrepen met beperkte middelen. De Zeelse steun draagt er toe bij dat vele duizenden mensen geholpen worden. 900.000 fr. betekent heel wat in Ethiopië. De Belgische ambassadeur, in tegenstelling met hetgeen bur gemeester De Bruyne aangaf, stelde dat de regeringsinstellin gen in Ethiopië niet korrupt zijn. Er worden veel geruchten verspreid. Kleine misbruiken zijn er overal, maar de Heer Vermeirsch beklemtoonde dat grootscheepse misbruiken al leen maar geruchten zijn en geen realiteit. De Belgische ambassadeur had ook een boodschap bij voor de Zcclsc bevolking van Zuster Madeleine Dierickx, die alhoe wel niemand ze heeft ontmoet, als een halve-Zeelse wordt Het jaarfeest van het Koninklijk Werk van de Volkstuin te Zele stond dit jaar in het teken van het tachtigjarig jubileum. In het bijzijn van de nationaal sekretaris Beheyt en de gewes telijke inspekteur Michiels wa ren 233 leden aanwezig, gras duinde sekretaris Willy Van Driessche in de voorbije 80 jaar. Het «Werk van den Ak ker», want zo noemde het als het in 1905 werd opgericht on der de eerste voorzitter Ray mond Geerinck, was toender- tijd een middel van preventie ve armenzorg voor de arbei ders, die door armoede wer den bedreigd. Door deze vrije tijdsbesteding wilde men ook voornamelijk de mannen van de gesel des tijds, nl. de drank, weghouden. Op 20 januari 1969 kreeg de vereniging de titel van «Koninklijke Vereni ging». De oorkonde werd door de goeverneur van Oost- Vlaanderen aan de toenmalige voorzitter Honoré Van Malde- ren overhandigd. De vereniging kreeg een ande re naam met het Werk van de Volkstuin en het werd nu meer een hobbyclub, voor mensen die hart en hun vrije tijd had den verpand aan het tuinieren, zowel in de moes- of de sier- tuin. Voor hun onverdroten inzet aan de 426 leden tellende vere niging werd aan sekretaresse Marie Louise Van Hiel en aan Gaston Pauwels en Jos Van Cauteren het erkentelijkheids- plaket overhandigd. Ter gele genheid van deze jubileumzit ting kregen de laureaten van de jaarlijkse hofkeuring ook hun prijs van de verantwoor delijken Henri De Smet en Jean De Landtsheer. BENO In aanwezigheid van heel wat vooraanstaanden werden in de raadszaal van het gemeentehuis van Berlare eretekens en brevetten uitgereikt aan leden van de plaatselijke Rode Kruis afdeling. In zijn toespraak onderstreep te RK-voorzitter De Landts heer de grote verdiensten van de kursisten en van de bloed gevers. Hij bracht ook hulde aan het gemeentebestuur dat zo vriendelijk was geweest de raadszaal ter beschikking te willen stellen voor de plechtige overhandiging. De voorzitter zei ook dat men terecht fier mag zijn dat de afdeling tien nieuwe helpers kan inlijven. Hij deelde ook mee dat de wagen van het Rode Kruis van Berlare vorig jaar meer dan 5.000 kilometer aflegde bij allerlei opdrachten. Twaalf vrijwilligers waren bes tendig in de weer om daar te zijn waar het nodig was. Vier maal werd een bloedinzame- ling gehouden en het Rode Kruis was ook steeds paraat bij sportmanifestaties. Daarbij komt nog dat de aktie op de sluiskermis vorig jaar ten bate van het Rode Kruis biezonder goed geslaagd was Burgemeester Van Sande zou op zijn beurt hulde brengen aan het bestuur van het Rode Kruis, waarbij hij vooral de onbaatzuchtige inzet ten dien ste van de hele bevolking on derstreepte. Zijn dank ging ook naar de vrijwillige bloed gevers en naar de lesgevers van de kursus helper. Maar even zeer naar de tien helpers die hun brevet overhandigd kregen. Volgende bloedgevers kregen een bronzen legpenning: Lea De Bruyne, Leonore De Bruy ne, Isabelle Droeshout, Gil bert Van de Wiele en Kamiel Van Boven. Ontvingen een er kentelijkheidsdiploma van tien bloedgiften: Maria De Meyer, Alfons De Backer, Patrick Mariën, Guy Tackaert, Andre Vergeylen Tenslotte was er nog een dankbrief van het Na tionale Rode Kruis voor Frans Van de Velde die als 50 bloed giften achter zijn naam heeft staan. De tien nieuwe helpers zijn: Johan Van De Wiele, Anne-Marie Van de Wiele, Jeanine Van den Broeck, Elsy Joris, Marcella Goedgezel schap, Eddy De Martelaere, Patrick De Coninck, Jozef De Coninck, Arie Cornelis en Marleen Cool. Het is de laatste tijd erg druk den door deze droogkomiek gebracht om Jo Leemans. Haar radio- soms verteld. Eén van de at- weet Jo telkens opniei programma op BRT-1 rond 78 traktiepunten van het pro- verbazen, toeren platen wint week aan gramma is telkens weer de Het geheel vormt in elk week méér luisteraars en korte gesprekjes die Jo Lee- een radioprogramma r*" vooral haar gesprekjes met mans voert met een bekend zijn mag, dat heerlijk or bekende Vlamingen in het ra- persoon, vanuit haar veranda en dat bewijst dat da dioprogramma «Van A tot Z» van AZ 2000. Jo kent natuurlijk radio s helemaal ni«*t lokt zeer veel luisteraars naar het klappen van de zweep. Ze onderdoen voor wie de radio. heeft tenslotte zelf een groot als het er op aan «Van A tot Z» is een prettig deel van de Vlaamse show- goede en boeiend! radioprogramma via uw lokale bizzgeschiedenis geschreven maken, radio op zaterdag tussen 11 en kent het wereldje door en Vergeet niet, nu en 13 uur. Een uurtje vlotte, door. Dat merkt men ook zeer sen 11 en 13 uur op prettige muziekjes, aan elkaar duidelijk als men de gesprek- radio. Het gepraat met gewiekste teksten j©s beluistert. In het verleden tot Z» is van Wiet Van Broeckhoven zijn reeds de meest uiteenlo- dank zij de De meest gekke dingen wor- pende artiesten voor de micro veranda-specialist De lente staat voor de deur, de natuur ontwaakt, de liefde ontluikt. AZ 20001 DRIES en VÉRANDAMEUSE hebben besloten hun toekomst met elkander te verbinden om alzo de belangrijkste nationale groep te vormen voor de bouw van VERANDA'S, PERGOLA'S, ZWEMBADBEDEKKINGEN, TERRASSEN EN GLAZEN AFDAKEN. Deze gelukkige verbintenis staat klaar om aan uw stoutste verwachtingen te voldoen. Wl] kunnen wonderen verrichten: onze termijnen, prijzen, modellen naar maat, afwerking en nog vele andere zaken zullen u met verstomming slaan. Wees bij de eersten om van deze lentébrulloft te profiteren.

De Voorpost | 1985 | | pagina 10