I (ekens «Werk voor de Volkstuinen en bloeiende vereniging mels vieren karnaval Kemzeke Kultuurraad Stekene akkoord met bestemming van Huis Tack Partikulier initiatief: kontakt tussen Beverse inwijkelingen bevorderen Fotozoektocht bij bisschoppelijke normaalschool Sint-Niklaas Stadssekretaris Willems koördineert «Consulting van lokale besturen» Regering beslist half april over Doel V Boek over Baardegem van de pers Honderd jaar terug werd Ernest Claes geboren te Zichem De Voorpost - 22.3.1985 - 11 rdde gers.fcige zaterdag was het Stekense «Werk voor de Volks- -rpoc tn» in feeststemming. °P8« 1110 leden, met hun dame, zaten aan voor het jaarlijks 5S^ per in de feestzaal van de Broeders in de Stekense je iwstraat. Zoals de laatste jaren gebruikelijk ook deze geni r een bijzonder uitgebreid en smakelijk koud buffet vat wat alles wat het hartje en het maagje lust. Na deze de tre maaltijd was er natuurlijk tyd en gelegenheid om een lekker drankje gezellig te keuvelen, terwijl nog later een gekende discobar zorgde voor aangepaste jra| óek zodat de liefhebbers de beentjes konden strekken diep in de nacht... Al even gebruikelijk werd de litionele tombola met vele waardevolle pry zen niet .rUten- dienl «Werk van de Akker» laert, Louis De Clerk, Cyriel was vroeger de naam van en Charel Merckx, Etienne «Werk voor de Volkstui- Verschuren, Robert Reirnaert, werd in Stekene in Eugeen Lammens, Firmin boven de doopvont ge- Rollier en Omer Van den e 011 ien. Het werd een bijzon- Berghe. bloeiende vereniging, m1 dan gedurende de pe- Prachtig programma dat Broeder Gabriêl de Nadat de voorzitter de eters ig in handen had. Rond van harte had verwelkomd, ging de vereniging tenon- stelde hij twee spijtige dingen ;an te grote weelde. Nie- vast. Er was het onlangs over- 3 bad toen nog belangstel- lijden van bestuurslid Cyriel de om er iets aan te doen. Tot Vliegher én de daling van het e Thiron in 1976 het heft ledenaantal van 150 vorig jaar inden nam. Er werd getim- naar 135 dit jaar. Hij vroeg de gebouwd en met een feestvierders de overledene in li bestuursploeg werd hun gebeden te gedenken en III vernieuwde weg bewan- eventueel eens uit te zién naar Van een dertigtal leden nieuwe leden. Hij overliep in ide de vereniging uit tot vogelvlucht het voorbije werk- K150 leden. jaar, met liefst tien voordrach- iktieve bestuur dat op dit ten, een dia-montage en twee Vu blik het Stekense «Werk geleide bezoeken, hei de Volkstuinen» in goede We overlopen ze hier in krono- tie b D leidt wordt aangevoerd logische volgorde. as|i voorzitter Jackie Thiron, Einde januari '84 voordracht v ttaris Felix Proost en pen- over «Zin en onzin van biolo- neester Alfons De Cock, gisch tuinieren» door ir. van 'ijs. i i verder samengesteld uit der Heyden, begin februari *anli ges Beylkens, Romain «Vervroegde groenteteelt» Marcke, Georges Dul- olv. J. Thiron en op 25 februari '84 het souper. Alle leden sa men hebben vorig jaar voor liefst 31.000 fr. gezamelijk za den en planten aangekocht. Half maart kwam de werk groep biologisch tuinieren sa men o.l.v. A. Verfaille en op het einde van de maand had L. Van Damme het over «Verme nigvuldigen van bloemen en planten». In april handelde Van Goidsenhoven over «Be mesting van de groentetuin» terwijl F. Dewulf in mei sprak over «Nuttige en schadelijke insekten». In juni gingen 50 leden mee op studiereis naar Kortrijk en leper en op 't ein de van de maand was er nog een voordracht over «Zomer en herfstteelten» door De Schutter. In juli werd een be zoek gebracht aan de tuin van mevrouw Kayser en nadien kwam de proklamatie van de hofprijskamp, waar voor 't eerst naast siertuinen een speciaal klassement werd op gemaakt voor zowel klassiek als biologisch tuinieren. De voorzitter maakte van de gele genheid gebruik om de leden op te roepen om in te schrijven voor deze laatste kategorie. In oktober handelde De Schut ter dan over «Witloofteelt en vroege groenten», in novem ber was het weer de beurt aan Dewulf met als onderwerp «In- sektenplaag op groenten en de bestrijding daarvan», terwijl het jaar op 9 december werd afgesloten met een diamontage «Een siertuin in de vier jaarge tijden» door mevrouw Kayser. Gremar Werk van de Volkstuinen in Stekene. Heel wat belangstelling voor het jaarlijkse souper, met gezellig samenzijn na gremar Het Huis Tack in Stekene zal worden gerestaureerd, er zullen vergaderzalen, tentoonstellingsruimtes e.d. worden gekreëerd en een grote polyvalente zaal zal worden aangebouwd. Het ontmoetingscentrum te Klein-Sinaai zal worden opgeknapt en wordt een «annexe» van dit kultu- reel centrum. De algemene vergadering van de Stekense gemeentelijke kultuurraad diende zich over de beslissing van de «verkoze- nen van het volk» uit te spreken. Wanneer werd gevraagd om dit advies goed te keuren kwam er een hevige reaktie van Honoré Verhelst (jeugd koor). «Het is niet omdat dit krot romantische gevoelens oproept dat het moet opgelapt worden». Samen met het Jeugdkoor stemde ook Ziekenzorg C.M. tegen de laatste alinea van dit advies, terwijl Chiro Kemzeke en de Bloemenwijk zich ont hielden. De 35 overige aanwe zigen gingen akkoord. Akkoord Naast de zware kritiek van en kele verenigingen tegenover het onverwachte initiatief om het Festival van Vlaanderen naar Stekene te halen in dit Jaar van de Muziek kwam er vanwege bestuurslid Werner Aerts nog een opmerking over de jaarverslagen. Het be stuurslid vindt dat sommige van deze verslagen werkelijk niet door de beugel kunnen. «Sommige worden zelfs op een leugenachtige manier opge steld en dit heeft enkel tot gevolg dat de andere vereni gingen tekort worden gedaan», aldus de heer Aerts. Indien dit niet verbetert zullen er maatre gelen moeten worden overwo gen!». Voorzitter Honoré Van der Ha vindt dat het totale bedrag van de toelagen drin gend aan herwaardering (dus verhoging) toe. «Dit werd al twee jaar gevraagd maar er komt niets van...». Hij haalde nogmaals aan dat de niet-Ste- kense verenigingen liefst 157.500 fr. krijgen, terwijl de eigen Stekene verenigingen het met een aalmoes moeten stellen. Schepen Arnoud Heyse riep de voorzitter ter orde: «Vol gend jaar zullen wij de inflatie wegwerken. Dit jaar was dit nog niet mogelijk... Maar ik heb de indruk dat we niet de zelfde taal spraken!». Gremar Beveren is door de fusie van gemeenten een erg belangrijk centrum geworden in het Waasland. De acht deelgemeen ten die samen groot-Beveren vormen tellen ruim 41.000 inwoners en de totale oppervlakte is goed voor ruim 15.000 ha. Door de centrale ligging ten opzichte van ondermeer Antwerpen en Sint-Niklaas kan de dienst bevolking van Beveren elk jaar honderden inwijkelingen noteren. Voor die nieuwkomers is het niet altijd gemakke lijk om zich aan het nieuwemilieu aan te passen. Het echtpaar De Beule - Van Kersavond, ook nieuwkomers, heeft het allemaal meegemaakt. Sedert 1976 nu al betrekken ze een woning aan de Kallobaan en hoewel ze meerdere pogingen hebben ondernomen om sociale kontakten te leggen, zijn de meeste relaties al even vlug afgeknapt. Hubert en Jenny besloten een paar weken terug daar wat aan te doen. Een advertentie plaatsen zou best wel reakties opleveren, meende het echtpaar, maar ook dat werd een maat voor niets. «Initiatief tot kontakt tussen Beverse inwijkelingen om het met mekaar wat gezelliger te maken. Praktische hulp, gezamelijke aktiviteiten, gewoon een babbeltje», luidde de tekst van de oproep. De heer De Beule «Welgeteld één reaktie is er binnengekomen, dan nog van iemand die zijn naam niet wenste te noemen. Goed ingeburgerd geraken is wellicht niet overal in Beveren een probleem. Er zijn erg aktieve wijkkomités, maar het is moeilijk om als 'buitenstaander' opgenomen te wor den. Voor ons is er een bijkomend probleem: de Kallobaan kent een erg verouderde bevolking en dat maakt het leggen van kontakten nog moeilijker». 3n wal In Knmznkn. Dit is dn Elfenraad, met allemaal Kemels (gremar) irdag PI uwlc a «V gen rking 200 irnavalgebied loopt Stekene écht achter. Wanneer de ivalwoede of Is het eerder karnavalvreugde i overal is uitgestorven en weggeëbd, begint men in Skpne karnaval te vieren. Vorige week ging in het xjfcum het karnavalbal van de Stekense kappers door Ipt van de «Orde van de Zandstuivers» te Klein-Sinaai. IBtin-Sinaai is er zaterdagavond nog kroegentocht en Mg de jaarlykse karnavalstoet. En ook Kemzeke is er tmzeke wordt dit wce- karnaval gevierd met amavalfeest voor alle ren, met verkiezing van tugd-prinsenpaar én 's natuurlijk het karnaval le grote mensen. "t eerst in de geschiedenis [emzekc-karnaval is er een heuse Raad van Elf (zie foto) die het karnavalgebcuren voorbereidt en in goede banen zal houden. Op het karnavalprogramma te Kemzeke: zaterdag 23 maart te 14 u.: kindernamiddag met verkie zing van de jeugdprinses en jeugdprins; zaterdag 23 maart om 20.30 u.: groot karnavalbal met mu ziek van discobar Jupiter. Rond 24 u. is er verkiezing van het karnavalpaar van het jaar: prins en prinses van Kemzeke, in opvolging van Laurette De Permentier en Gerry Smet. Het Kemzeeksc karnaval wordt ingericht door karnaval- vereniging De Kemels. Alles gaat door in lokaal Mel- pertus, Kemzekedorp 27 te Kemzeke, en voor elke festivi teit is er gratis inkom. Laat op de avond worden de winnende nummers getrokken van de gratis tombola, verbonden aan de steunkaarten. Gremar De lagere bischoppelijke normaalschool in Sint-Niklaas vormt een heel aktieve groep. Na de recente aktiviteiten met het optreden van The Strangers en de volksspelennamiddag kondigt zich opnieuw een aktiviteit aan. Daar de sportraad niet alleen het aksent legt op «sport voor kinderen», maar ook de familieaktiviteit hoog in het banier voert, richt de nieuwe organisatie zich ook tot de ganse familie. Zondag 24 maart is iedereen welkom in de wijkafdeling van de bisschoppelijke normaalschool. De wijkschool is gelegen in de Watermolenstraat Belsele aan het kerkje Pastoor Van Ars, Daar wordt je opgewacht om deel te nemen aan de fotozoektocht. De wandeling situeert zich in de kern van Sint-Niklaas. Onderweg moet je op zoek gaan naar herkenningspunten. Daartoe wordt een brochure met foto's ter hand gesteld. Op die bepaalde punten kan men dan de gestelde vragen beantwoorden. Iedere familie kan zijn eigen vertrekmoment bepalen, in zoverre het zich situeert tussen 14 uur en 15.30 uur. De laatste finishers worden verwacht tegen 17 u. Nadien kan men nog rustig nakaarten over de wandeling. Voor dat «babbeltje met schabbeltje» word je terug verwacht in de refter van de wijkafdeling van de bisschoppelijke normaalschool. Jong en oud kan zich op deze namiddag al wandelend ontspannen. Het feit dat het geheel gratis is kan voor sommigen nog een extra aansporing zijn om ook op pad te gaan. Deze wandelnamiddag vormt nog niet het eindpunt van de aktiviteiten van de sportraad. Op zondag2 juni staat men ook borg voor de ondertussen alom-bekende ;spelenmarkt». Dit dan ter gelegenheid van het zomerfeest van de bischoppelijke normaalschool. Die namiddag zal men op de terreinen aan de Hoge Kouter, waar het geheel plaatsvindt ook een voetbalwedstrijd tussen een schoolploeg, en de ploeg van de Belgische Radio en Televisie kunnen bekijken. nncn het Kontrolekomitee voor Gas en Elektriciteit tbben de betrokken partijen advies uitgebracht over het t of er al dan niet een nieuwe kerncentrale moet komen. Vóór 13 april moet de regering een beslissing izake nemen en wanneer opnieuw voor Doel wordt opteerd is dat voor het Waasland lang niet onbelangrijk, t. keuze gaat voornamelijk tussen ofwel een nieuwe racentrale ofwel wervelbedcentrales die in Limburg Uden komen. De Waalse industrie en de Belgische Wings hebben het vooral op een uitbreiding van het menergieverrnogen begrepen, maar dat zou dan wel an ten koste van de Limburgse stecnkoolafzet Indien t licht op groen wordt gezet voor een bijkomende Ueaire installatie, maakt Doel het meeste kans. Daar is g ruigite voor een vijfde eenheid, terwijl dat in het aalse Tihange niet langer het geval is. Andcnne als laai nieuwe vestigingsplaats wordt ook genoemd. udies tofessor Verbruggcn van de Antwerpse universiteit Ufsia tft uitgemaakt dat men van een nieuwe kerncentrale Ier kan afzien. Overinvestering is nooit goed, en dat Idt dan ook als zijn motivatie. De 'elektriciens' daaren- jen willen wel een nieuwe kerncentrale. «Wanneer :uwc bestellingen uitblijven», zeggen ze, «dan zullen Eenden hoog-gespecializeerde mensen hun job ver- Krhaald «l niet onbelangrijk gegeven is dat de momenteel aan de Hg zijnde diskussie misschien al achterhaald is. Vorig ir immers besliste de Belgische regering dat de nationale llistrie mocht deelnemen aan de bouw van twee Franse trnccntrales in Chooz. Meteen werd afgesproken dal aan Medio april zal geweten zijn of de kerncentrale van Doel er nog een eenheid bijkrijgt. (Ivb) de Franse industrie de helft van de bouw van een achtste kerncentrale in België zou worden toevertrouwd. Uitrustingsplan Het «uitrustingsplan», waarin voor een nieuwe kerncen trale wordt gepleit, wordt van vele kanten sterk bckriti- zeerd. Zo stellen de Verenigde Aktiegrocpcn voor Kern stop, geen onbekenden in het Waasland, dat stadsverwar ming meer kansen moet krijgen en dat rationeel energie verbruik jobs kan opleveren die door de kernenergie verloren zullen gaan. In het Waasland staat nu al één van de grootste koncentraties aan kerncentrales in Europa. Midden april zal geweten zijn of dat toch al indrukwek kend kernpark in Doel er nog een eenheid bij krijgt. (Ivb) Op vrijdag 29 maart kunnen mandatarissen en ambtenaren van nationaal en lokaal niveau, terecht in de EHSAL-lokalen, Philips Building eerste verdie ping, de Brouckèreplein voor een programma seminaries be- stuursmanagement en -infor matica. Een organisatie van het Centrum voor Fiskale We tenschappen en Bedrijfsbeleid gekoördineerd door de Aal- sterse stadssekretaris Chris- tiaan Willems, docent EHSAL. In ons land bestaan op het vlak van technische en financiële aangelegenheden heel wat in stitutionele consultants ten be hoeve van lokale besturen. Daarnaast beschikken deze laatste over eigen technische diensten en recent wordt in deze branche een tendens tot privatisering waargenomen en doen besturen beroep op privé-adviseurs. Is er overaanbod? Bieden deze laatste consultants hetzelfde pakket van diensten? Of is er voldoende differentiatie? Ken nen lokale besturen voldoende de weg naar deze consultants? Wanneer is een beroep op een consultant verantwoord? Wan neer overbodig? Over deze en andere vragen krijgt u meer duidelijkheid na de referaten van prof R. Depré (KULeu- ven), afgevaardigd-beheerder administratie-universiteit A. Van Beylen en ir arch adjunkt bij de Algemene Direktie van de Gemeentedienst van België V. Wouters.. Deelname in de kosten: 1450 fr voor deelname, referaten- boek, koffie, parking en mid- daglunch Te storten op 000- 1022334-51 van de Ekonomi- sche Hogeschool Sint-Aloy- sius, Broekstraat 113 te 1000 Brussel. Begin te 9 u. Einde rond 17 u. 1 uur onderbreking 's middags. LH Het boek over Baardegem is klaar. Het geduld van de in schrijvers werd daarenboven ruim beloond. De beloofde 272 blz. zijn er inderdaad 304 geworden, albumformaat en rijkelijk voorzien van illustra ties. Het boek wordt aan het pu bliek voorgesteld op vrijdaga vond 22 maart e.k. om 20 u. in de Parochiezaal, naast de kerk De plaatselijke harmo nie St.-Cecilia verleent haar medewerking. De voorstelling eindigt met een receptie, waarna tussen pot en pint gezellig kan nage kaart worden. Uiteraard hou den alle auteurs en medewer kers zich de ganse avond ter beschikking. De inschrijvers kunnen die vrijdagavond hun exemplaar afhalen. Intekenaars van bui ten Baardegem kunnen van 23 tot 31 maart hun exemplaar afhalen bij de komiteeleden. Nadien wordt het boek aan huis besteld, voor de inteke naars van Baardegem vanaf 23 maart, voor de intekenaars van buiten de gemeente vanaf 1 april. Bijkomende exemplaren kun nen die avond en ook nadien verkregen worden tegen de aangekondigde prijs van 1.300 Sedert maart van dit jaar maakt Test-Aankoop deel uit van de zogenaamde vertrou- wenskommissie Verbruikers- Textielreinigers. Het voor naamste nut van deze vereni ging bestaat erin alle klachten betreffende beschadiging of verlies van kledingstukken of andere textielwaren die bij een aangesloten textielreiniger werden afgegeven, op een snelle, goedkope, eenvoudige en deskundige manier te be slechten. Beveren. Hubert en Jenny namen een initiatief dat ertoe strekt, het onderling kontakt tussen de inwijkelingen te verstevigen. (Ivb) Zoals al even aangestipt hebben Jenny en Hubert wel al pogingen ondernomen. Beiden hebben ondermeer kur- sussen gevolgd in het sociokultureel centrum De Spiegel, maar eenmaal de reeks afgelopen gaat elk weer zijn eigen gang. Jenny, die een tijdlang aktief is geweest in een- praatgroep voor vrouwen, was het al opgevallen dat bij het initiatief zo weinig échte Beverenaars waren betrok ken. Verhuizen en andere omstandigheden maakten dat ook de praatgroep uit elkaar viel. «Zo'n initiatief zou ik wel terug op gang willen brengen», vertelt Jenny die nog regelmatig kursussen volgt in De Spiegel. Hubert: «Met onze oproep is het uiteraard niet de bedoeling om een echte organisatie op punt te stellen. We willen inwijkelin gen gewoon dichter bij elkaar brengen, kunnen bijsprin gen wanneer er kleine problemen zijn op te lossen». «Het zou best wel kunnen dat veel mensen denken dat de oproep met gastarbeiders had te maken», denkt Hubert. «Zelfs indien dat nu zo zou zijn geweest, die mensen hebben toch ook recht op meer sociale kontakten». Jenny en Hubert geven het in elk geval niet op. Via De Spiegel denken ze wel in hun opzet te kunnen slagen. Ook wordt overwogen om een oproep te doen via de plaatselijke radiostations. Hun telefoonnummer is 775.43.31. Luc Van Broeck Eddi De Winter brons op Bornemse palingkartoenale Dendermonde. Eddi De Winter, alias Barst, goed voor een bronzen paling (evr) Eddi De Winter, alias Barts, kreeg op de Palingkar- toenale te Bornem brons voor zijn inzending. Naast een pracht van een kartoenplaket, mocht De Winter ook nog een originele prijs in ontvangst nemen. Daarvoor diende hij de handen uit de mouwen te steken en uit een grote bak acht glibberige palingen te grabbelen en in een zak te steken. Een bezigheid die heel wat ludieke momenten opleverde. Het feit dat Eddi naar Boraems moest, maakte dat hij niet kon aanwezig zijn op de uitreiking van de Persprijzen in Dendermonde, waarvoor hij twee prachtige kartoens had gemaakt van de laureaten. Die waren met hun spiegelbeeld biezonder opge togen. De Aalsterse afdeling van het Willemsfonds wijdt in samenwerking met de «Culturele Kring Ernest Claes Zichem», een integrale avond aan Ernest Claes die op 24 oktober 1985 werd geboren en dus momenteel zowat 100 jaar zou zijn geweest ware hij op 2 september 1968 niet overleden. In de Borse van Amsterdam, Grote Markt, heeft op vrijdag 29 maart vanaf 19u45 een avond plaats integraal gewijd aan E. Claes. Een stemmige inleiding door een voordrachtkunstenaar, ccn korte film over de streek van Zichem, het leven en werk van Claes aan de hand van dia's afgewisseld met teksten uit zijn werk en, klap op de vuurpijl, een unieke bandopname waarbij Ernest Claes voorleest uit eigen werk.

De Voorpost | 1985 | | pagina 11