heeft de weergoden mee Gejaagd door de wind? Spetterend Sinaais karnaval jtm Pas nu viert Stekene (Klein-Sinaai) karnaval! Duitse Belgen te gast op Temses karnaval Di Dendermonde. De Verkens van Sint-Gillis in aktie. (v) 12 - 22.3.1985 - De Voorpost Het karnaval in Sinaai heeft duidelijk de weergoden mee. Nadat het vorige week vrjjdag en zaterdag een weer was om geen hond, laat staan een karnavalvierder door te jagen, stond zondagochtend, de traditionele hoogdag van Sinaais karnaval een schitterend zonnetje aan de hemel. Dendermonde. Dat de plaatselijke agenten met konfetti worden bedacht, toont deze foto tpn overvloede, (v) Halfvastenstoet Sint-Gillis Dendermonde Er was ook dit jaar veel belangstelling voor de karnavalstoet die zondag door de straten van Sint-Gillis Dendermonde trok. De zon deed haar best het koude vriesweer wat opzjj te drummen en karnaval was daar gelukkig om. Het entoesiasme van de honderden karnavalisten die de stoet vormden kreeg echter moeilijk de duizenden kgkers in haar ban. Hier en daar zagen we wel enkele groepjes met meer individueel ingestelde feestvierders die leuk op zwier gingen, maar verder bleef alles veel te ernstig. Het komend Pausbezoek, de ruimte en de raketten stonden ook in Sint-Gillis centraal in een toch wel aardig ogende optocht. De stedelijke politie ging de ren. Maar toch vond zowat zient, gijlen nie». Wat dan? drumband van Chiro Boeme- iedereen dat alles veel te snel Biezonder kleurrijk was de wa- rang vooraf maar, het mag ging. Trouwens het hele ge- gen van de Ritzivrienden uit toch wel gezegd, al was de beuren had in Sint-Gillis, met Wichelen die weer naar de marsmuziek best aardig, de de reklaamstoet en 30 groe- opera wilden en dat ook duide- kledij van de stoere jeugdvere- pen, geen volledig uur nodig, lijk lieten horen maar vooral niging mocht toch beter ver- De rijkslagereschool van Sint- vijftig jaar Donald Duck en zorgd. Dat was dit jaar ook Gillis had mooi werk geleverd zijn vriendjes, bezorgden De van toepassing op de reklaam- met de lustige broekventjes en Wentjes uit Moorsel wat stoet, of wat daarvoor moest de Sleuren uit Lede zaten in applaus, doorgaan, waarin welgeteld een majestueuze Amerikaanse De Kuipervrienden, met hun negen wagens er toch nog in slee. ook nog maar pas verkozen slaagden iedereen van kara- De Chikkebollen, we zagen ze Prins Kuiper, hadden een mellen, lucifers, ballonnetjes ook al in Baasrode en in Den- schare dorstige stamgasten en ander publiciteitsmateriaal dermonde zelf, hadden ook nu mee. En toen waren er de te voorzien. weer sukses met hun parodie pechvogels van de Stouseplek- Een Berlaarse harmonie kreeg op het Paasbezoek. «See the kers die een goede maand ge- de eer de karnavaloptocht zelf world, fly Pope-Air», was de leden hun Space 2000 zagen te openen en met de hoogge- boodschap. Biezonder gul was ontploffen, maar ook nu weer bouwde prinsenwagen leek de de pas verkozen Veirkesboer aardig met de Spacelab over de stemming er echt goed in te en zijn leuk uitgedost gezel- baan konden, komen. Prins Jules I zat hoog schap. Weer op de Paustoer Zotterkantnie uit Appels ging in de top en hij zag op geen met de Jetstoons uit Mortsel op de Belgische toer en ver- V snoepje. Net zomin als zijn die nu vlogen met Air Vati- kocht alles wat er hier te krij- vjoyaal gevolg trouwens, waar cano. gen valt. Van Appelse vlaaien, y jeugdprins en dito-prinses Lede verscheen voor de twee- over scherregossen, dopkaar- zicb niet onbetuigd lieten. de maal in de stoet met de ten en raketten tot Bellemans- De Pallieters uit Kastel brach- Rembrandkluddens en hun speurneuzen. Schele Van der ten de sjeiks en hun harems mysterie en toen waren er de Linden was er ook weer bij. naar Dendermonde Sint-Gillis, vrouwelijke plaatselijke zots- Erg goed met hun versie van en het was maar gelukkig, kappen met de Veirekes EVA. de ruimte en het leven in de weer denkend aan de lage tem- «Als de echtparen echt paren, ruimte De kledij was hier peratuur natuurlijk, dat de hebben de echtgenoten echt voortreffelijk. Dat was ook mooie meisjes de buiken be- genoten», de zon leek plots nog het geval voor de fanfare dekt lieten. De Haagstraat- wat meer te schijnen. De Boe- uit Zeveneken met erg aktieve vrienden brachten plaatselijke meleirs uit Sint-Gillis leken die showgirls, toestanden naar voor Hun boodschap over hun vat bier te De Destereirs uit Aalst kwa- chickenteam, met levende kip- werpen. men met hun Aalsterse folies pen die naar een warm plaatsje De Schramotllekrabbers weer goed voor de dag, maar zochten, verwees duidelijk brachten in een stevig gebouw- wagen nummer dertig, de laat- naar de Pluvi-affaire. Na de de en biezonder mooie wagen ste uit de lange rij, was voor woonwagen van de Tielroodse Aalsterse toestanden aan de velen het prachtstuk van deze Kettermuitvrienden verscheen man en de Lutterzeelse mum- karnavaloptocht. Uit Asse Aalst, de wagens van de Ajoi- mies zaten duidelijk in Egypte, bracht Weg en Weer een heuse nen staken ook nu toch weer En toen was er ook weer plaats paardemolcn op de weg. boven de rest uit, met de voor ruimtetoestanden. De Dertig wagens, van goed tot spreuken van de Matotten die Grembies hadden voor karna- steengoed. Het karnavalge- over een lengte van bijna twin- val Sint-Gillis hun wagen van beuren in Sint-Gillis heeft ech- tig meter werden uitgesmeerd. Dendermonde wat verder af- ter nog met 'kinder'-ziekten af De Sint-Ceciliafanfare uit gewerkt. Erg goed was de vijf- te rekenen. Vooral dus de Erembodegem kreeg dan de tig man sterke drumband Wil- snelheid waarmee gans de taak wat rust te brengen len is Kunnen uit Lochristi en stoet door de straten werd ge- Nu was dat echt niet zo makke- onmiddellijk daarop, want er jaagd. Gejaagd door de wind? lijk. De karnavalisten bleven werd nooit wat pauze gelaten, Zoveel goed werk had men erg gul voor de jeugd en er was keken de Welkomvrienden in toch wat ruimer kunnen uit- meer konfetti dan ooit tevo- hun glazen bollen. «Wijlen smeren. Hugo Aerts Deze gang van zaken was ook karnavalssfeer mee te pikken, burgemeester Paul De Vidts Voor de negende uitgave van van Sint-Niklaas niet ontgaan, de kavalkade hadden zij trou- Tijdens de officiële inhuldiging wens helemaal geen ongelijk van de Prins van Groot-Sint- Met liefst 17 groepen van eigen Niklaas, Juul I. prees hij niet bodem mochten de Sinaaise enkel de werklust en het orga- Bokken trouwens gerust gewa- nizatietalent van de Sinaaise gen van een eigen «Sinaais kar- Bokken maar stelde hij vast narval». dat Sinaai met karnaval steeds Behalve enkele 'ingehuurde' blaakt onder de zon. drum- en showbands en enige In zijn wederwoord tot het knap gebouwde Nederlandse stadsbestuur dankt Prins Juul I praalwagens kwam de ludieke voor het geschonken vertrou- inbreng immers volledig van wen. Hij hoopte dat vanuit het de Tinelgemeente zelf. Uit- stadsbestuur men steeds voluit schieters in de stoet waren dan zal medewerken aan het wel- ook zeker te vermelden. De slagen van één van de hoogda- biljarters van Elk zijn Recht, gen in het Sinaaise ontspan- kregen naar het oordeel van de ningsleven. Ook schepen Van jury, de eerste prijs. Zij had- Daele van feestelijkheden den met de 1.2.3.-show een kwam aan het woord. Hij dankbaar onderwerp uitgeko- schetste Sinaai niet enkel als zen en konden bovendien uit- karnavalgemeente, doch als pakken met een schitterende 'toeristisch centrum' voor Sint- wagen. Veel sfeer zat er mis- Niklaas. Spijtig was echter wel schien niet in, het tema was dat Joviale Staf de jeugdprins echter te bekend om verloren en de jeugdprinses Tino en ta gaan. Leen in zijn huldiging had ver geten. In de namiddag dan was de Seks Sinaaise dorpskern reeds erg In de karnavalstoet gingen en- vroeg overspoeld door een kele groepen ook duidelijk op massa volk. Dat had natuurlijk de gewaagde toer. De Molen- alles te maken met de wieier- hoekwijk had op een ruime wedstrijd 'Omloop van het wagen een raket gemonteerd Waasland' die liefst drie keer met een nogal menselijke door het centrum trok. Heel ogende kernkop. Zij zouden wat mensen bleven dan ook in die kernbommen echter liever de dorpskom hangen om de vervangen zien door seks- Animatie troel In de marge «an hel kamaral Ie Sinaai. n.a.r. de ontvangst op het Nlklase stadhuis «an de «lerders uit de Tinelgemeente II» F' Ook de Belseelse prinsen waren van de partll tijdens de kamavaloptoclit In Sinaai (Iv) bommen. raad Alle Sinaaise jeugdi «De tuinman» van Dirk De nigingen hadden in hun t Geest was waarschijnlijk wel rangen reeds één prins ofp s' de knapst opgebouwde wagen, ses verkozen zodat samen Je zou hem zo in een Neder- nog enkele niet-aangesk*. lands Karnaval vol met praal- kinderen in het Jeugd wagens kunnen plaatsen. Het Troelant de eigenlijke tafereel bleek echter niet met- van start kop gaan. Ondci een te passen in het volkse keurend oog van de juryk karnavalgedoe in Sinaai van de Orde der Sinaaise 1 Ook gewaagder waren de «da- ken stelden alle kandid metjes» van KLJ die zich erg zich één na één voor. Dei opvallend manifesteerden, bleek al wat minder hetgeen waarschijnlijk ook zenuwen dan de andere burgemeester De Vidts zal wijl, ook inzake originalitei hebben aangevoeld... «Bonk, ideeën nogal sterk elk jaar een jonk» lijkt natuur- liepen, lijk wel wat overdreven na Na lange beraadslaging, slechts één huwelijksnacht, de jury dan toch de titels i doch Danny Van Osselaere en kennen. Eerste jeugdprins co deden er alvast geen doek- Sinaai. en meteen ook jes om. Groot Sint-Niklaas werd K Alleszins op de lokale politiek er Tino De Smedt, die waren in tegenstelling met vo- wegenwachter Tino vele rige jaren amper in de stoet te ten had gestolen merken. De wielertoeristen Bij de meisjes ging de eer l van de Albertsvrienden gingen Leen Watte (Chiromeisjes door met hun Mont-Louis Ieman) die zich als zuster vrachtschip terwijl de mensen ste in de vrome harten van Hooimansstraat op ludie- ingenesteld, ke wijze het probleem van het Tino en Leen werden dus overtollig water in hun straat eerste jcugdprinsenpaar aan de kaak stelden. Zij hopen Groot Sint-Niklaas. Dat Ie een degelijke riolering, en de hen niet enkele de waarom niet, ook een degelijk scheiding op maar ook de wegdek in hun straat te krij- wezigheid op de officiële hd i gen Indien ze met hun gam- ging van de prins van Gti mele bakfiets enkele keren Sint-Niklaas Juul I. Ook over de bonkige kasseien van Sinaaise karnavalstoet wi hun straat zouden rijden zal prinsenpaar te beken dat allicht niets te wensen (I.E.) overlaten. Tino en Leen: het waardige jeugdprinsenpaar Naar aanleiding van de tradi tionele kavalkade te Sinaai werd dit jaar voor een eerste keer ook een jeugdkarnaval gehouden. De organizatië van dit gebeuren stond onder toe zicht van de lokale jeugdvere nigingen samen met de jeugd- De Belgische Autom Journalisten Bond bestal jaar en viert dit feit in de van de maand april. Naar leiding daarvan heeft men repertorium samengesteld soort van «who's who» i Belgische autonijverheidi nevenbedrijven. Pas sedert vorig jaar mag en kan karnaval officieel gevierd worden in Stekene. Tot nu toe kwam het feest nog niet écht van de grond. Wel was er vorig jaar een komité dat het karnavalgebeuren wou «forceren», maar daar hebben we inmiddels niets meer van gehoord. De meer derheid der Stekenaren verkiest dus blijkbaar nog steeds elders kamavalesk te gaan doen, zichzelf te gaan uitleven. Nu trachten de haarkappers van Stekene daar wat ai/Tte °ntvan8s< doen, met een kamavalbal. En De voormiddag nè hun karna- er is natuurlijk nog de Orde valbal werden de «zotskap van de Zandstuivers van Klein- pen» - zoals burgemeester Sinaai, die zaterdag jongstle- Boeykcns ze noemde - van den een kamavalbal hield mét Klcin-Sinaai dan ontvangen verkiezing van z'n karnaval- door een deel van het Stekensc prins. Tijdens het komende schcpenkollege. nl. burge- weekeinde is het dan écht kar- meester Boeykcns en schepe- naval in Klein-Sinaai, met nen De Saegher, Merckx en kroegentocht en met een Windey. Het was de Raad van grootse karnavaloptocht door Elf, dc Orde van de Zandstui- de straten van het geitendorp. vers, aangevoerd door twéé keizers, want Geert Vaere- wijck werd voor de derde opeenvolgende keer tot Prins Karnaval verkozen zodat ook hij - net zoals Georges Dul- laert - nu dc titel van keizer karnaval mag voeren. De burgervader stelde vast dat de vrouwen ook hier in de minderheid waren. «Ofwel zijn de Klein-Sinaaise vrouwen wij zer», stelde hij, «ofwel zijn ze schijnheiliger». Hij zegde ook nog dat de kleinste deelge meente hier het voorbeeld gaf aan Stekene-ccntrum en Kcm- zekc cn hoopte dat die spoedig in de voetsporen van Klein- Sinaai zullen volgen. Keizer Geert dankte voor de ontvangst, herinnerde even aan de vijftienjarige karnaval- trauitic, die hij een verrijking voor het plaatselijke socio-kul- tureel leven noemde, dankte voor de morele steun én hoop te de gemeentebestuurders tij dens de karnavalstoet als toe schouwer te zien. Nadat de aanwezige notabelen in de «Orde van de Zandstuivers» waren opgenomen, werd nog menig glaasje geledigd op het lezt itdt verder suksesrijk verloo| g karnaval te Stekene Sinaai. Zaterdag 23 maan j". vanaf 20 u. kroegentocl straatmuzikanten cn zond maart vanaf 14.30 u. kan *1 stoet door de straten Kg Klein-Sinaai met nadien i king van medailles en ge fel samenzijn. Gn *n •'Cf Dendermonde. Een nieuwe groep, een nieuw geluid. De Boemeleers uit Dendermonde. Allicht zullen zij hun naam ook alle eer aandoen, (v) Dendermonde. De Welkomvrienden kregen een plaatsje achteraan in de stoet, (v) Karnaval in Klein-Sinaai. De plaatselijke prins werd op het gemeentehuis van Stekene ontvangen, (gremar) Het karnavalgebcurcn was in Temsc aan de acht; Vati uitgave toe en het sukses van deze editie heeft alle va overtroffen. Voor het eerst ook werd de stoet bijgewond d prominenten van een ongewoon niveau, nl. Kurt (tflenc mann, voorzitter van dc Duitse gemeenschapsraad]Doe Joseph Naraite. de Duitse gemeenschapsminister f Mc toerisme, sport, gezins- en gezondheidsbeleid. Ben Beide vooraanstaanden vertoefden van in de voormidd Doi in Temse, waar zij werden verwelkomd door burgeira ter Désiré Van Riet cn kuituurschepen Luk De Rvcki hun gezelschap bevond zich ook dc oud-burgcmei Eupen, Reinard Panckert. Tegelijk begroetten Victor Nelen en Martin De Rji rcspektievelijk voorzitter en ondervoorzitter van de Vfj dc Eupense WV-voorzittcr Schaaf en zijn echtgenote,I ook als eregasten dc hele karnavalvicring bijwoonden! De Eupense burgemeester (tevens volksvertegcnwdlfHaki gcr) Alfred Evers, die dc jongste jaren een vaste gast» de f op het karnavalgebcurcn. was dit keer verontschuf Wc wegens een studiebezoek aan China met een pa re delegatie. Temsc was ingenomen met de belangstelling Niet elke gemeente kan zich bij een karna immers verheugen in zulk hoog bezoek. king dene vi doer lingc ketri nlvi Afor Shu

De Voorpost | 1985 | | pagina 12