ierjarenplan van CVP-Sint-Gillis-Waas C Transport van hoog radioaktief afval tussen Doel en Frankrijk «léputé De Cuyper: Naar oplossing vuilwaterproblemen met Zeeland» Iver een milieuambtenaar, herwaarderingsgebieden en de V-dienst Burgemeester De Mey van Sint-Gillis-Waas: «Expressweg blijft toegankelijk!» Aktiekomité alarmeert Wase gemeentebesturen Recyclageprojekten in Beveren kennen sukses De Voorpost - 22.3.1985 - 13 let gemeentebeleid in Sint-Gillis-Waas moet in de komen- e jaren de nadruk leggen op een goed milieubeheer onder rt motto «bewaar de landelijke charme»; het «verwen- n» van de deelgemeente De Klinge; dorpsherwaardering samenwerking met de bouwmaatschappij; en de open- re werken, die zo'n 40 a 50 miljoen frank zullen kosten, ader aanvoering van burgemeester De Mey stelde de toeentelijke CVP vorige week een programma voor dat de mandatarissen alle mogelijkheden geeft een alitiek te voeren waarin de mensen van de gemeente itraal staan». spoorwegbedding Sint-Ni- klaas-Hulst. Sint-Gillis zal al vast een voet- en Getspad aan leggen op het grondgebied van de gemeente, maar de ge meentebestuurders en de CVP van Sint-Gillis dromen van een lang Gets- en voetpad van Sint- Niklaas naar Hulst. Volgens burgemeester De Mey waren Hulst en Sint-Niklaas wel te vinden voor zo'n pad. Het vierjarenplan besteedt nogal wat aandacht aan De Klinge. In groot Sint-Gillis lijkt de grensdeelgemeente zo wat het zorgenkind te zijn. De gemeenteschool heeft verou derde sanitaire voorzieningen, het dorpscentrum vervalt en de wegen zijn aan een grondige vernieuwingsbeurt toe. Ze moeten Dorpsstraat, Sint-Gil lisstraat en Hogenakkerstraat, van Sint-Gillis-Waas stelde een «vierjarenplan» voor, een dokument waarin de beleidslijnen van de terderheidspartij zijn aangegeven, (foto Delro) vierjarenplan van de CVP l de diverse gebieden van gemeentelijk beleid aan. iciën, milieu, openbare huisvesting, dorpsher- rdering, het OCMW, de d, sport, kuituur, feeste- ïeden, onderwijs, ver- De CVP doet er zijn eje over ivermijdelijk kwam ook de rekte aktualiteit aan bod. u ktr de Rijksweg 60 en de - pressweg Antwerpen-Zee- heeft de burgemeester Sint-GilUs zo zijn eigen ■ën en i.v.m. het krekenge- van Meerdonk had de men 'fHE' burgemeester ook een kom- mentaar. De CVP dringt erop aan dat het krekengebied niét verka veld wordt. De landbouwgron den, zoals ze er nu bijliggen, moeten behouden blijven en zeker niet aan de landbouw onttrokken worden, aldus de CVP. Voet- en fietspad in spoor wegbedding Omer De Mey deelde mee dat het gemeentebestuur van Sint- Gillis de bestuurders van Hulst en Sint-Niklaas polste over de bestemming van de oude De inwoners van Sint-Gillis-Waas kregen een alarmerend bericht in de brievenbus over het afsluiten van de express- weg in de Kemphoekstraat. Dit bericht is volgens burgemeester De Mey niet alleen onjuist, het is daarenboven naamloos en daarom op zijn minst onfatsoenlijk. Als men iets te schrijven heeft moet men daar voor durven uitkomen en het ondertekenen, al dus de burgemeester. Omer De Mey gaat verder: «Ik wens dan ook dit mislei dend bericht te logenstraffen. Het is trouwens nog maar enkele weken geleden dat wij als gemeentebestuur met de Dienst van Bruggen en Wegen van Openbare Werken, on der wiens bevoegdheid de expressweg valt, een onderhoud hadden in verband met verbeteringswerken aan de ex pressweg. Zo stelden wij voor om de oprit van de express weg langs de Kemphoekstraat, veiliger te maken door het aanbrengen van een inrij- of inloopstrook. De huidige pechstrook mag als inrijstrook niet gebruikt worden om dat dit zeer gevaarlijk is. Tevens drongen wij aan om de bedieningswegen langs de expresweg zo spoedig mogelijk aan te leggen». En we citeren de burgemeester nog: «Indien men er toch ooit aan zou denken, de oprit of de afrit van de expresweg in de Kemphoekstraat af te schaffen, dan spreekt het van zelf dat het gemeentebestuur zich met alle middelen hier tegen zal verzetten. En dat onze invloed met gering is be wijst het feit dat het bovengronds stort in het Hol, dat reeds toegestaan was, door het beroepschrift van het ge meentebestuur, er niet komt». Tot zover dit standpunt van de burgemeester van Sint-Gillis-Waas. De CVP streeft in zijn vierja renplan ook naar een echt weg- bermbeheer (grasmaaien i.p.v. chemisch vernietigen); wenst een gekoördineerde aktie te gen sluikstortingen met als middelen een globale oprui mingsbeurt van de gemeente, periodieke ophalingen en het sensibilizeren van de inwoners;, juicht groenaanplantingen toe; moedigt de recyclage van ma terialen (glas en houtafval) aan; en wil dat er kordaat wordt opgetreden tegen illega le weekendverblijven. In het vierjarenplan is ook sprake van dorpen verfraaien door een bloemenaktie, zit banken, en hoeveverfraaiing; en van het opzetten van een jongerenanimatieprojekt «De Groene Lente». Indien het aan de CVP ligt, hebben de milieudiensten van de gemeente heel wat werk voor de boeg. De kristende- mokratcn vragen zelfs de aan stelling van een milieuambte naar in het kader van een btk- projekt die de akties moet be geleiden, plannen en koördi- De CVP wil echter niet enkel aan milieubeheer doen. De partij wil het landelijke karak ter van de gemeente uitspelen op toeristische vlak. Schepen Vereist heeft nog maar pas het Tweelandenpad in De Klinge ingewandeld of hij pleitte al voor nog meer wandelpaden. «De Stropers zijn daarvoor ge schikt», aldus de schepen. Vereist hield ook een pleidooi voor de oprichüng van een komité voor toerisme, waarin afgevaardigden van verenigin gen en deskundigen zouden zitten om zich te beraden over de toeristische mogelijkheden van Sint-Gillis. Dat Sint-Gillis uitgeroepen is als één van de drie Vlaamse pilootgemeenten van de sport draagt ook zijn steentje bij tot de grotere be kendheid van de gemeente. Openbare werken in De Klinge: 25 miljoen frank gelegen in de dorpskern, een nieuwe wegbedekking en riole ring krijgen, Bergstraat en Po- lenlaan dringend hersteld wor den en de Kerselarendreef geasfalteerd. De CVP schat de totale uitgaven voor openbare werken in groot-Sint-Gillis op 40 tot 50 miljoen frank. Daar van zou 25 miljoen frank naar De Klinge gaan. In Sint-Gillis wil de CVP dan weer de uitbreiding van het kerkhof en de vernieuwing van de Reepstraat. Voor dat laat ste is er wel een samenwerking nodig met Stekene. In Sint-Pauwels moet vooral de situatie van de voetganger worden verbeterd. De invals wegen van de gemeente Zand straat (Kemzeke), Potterstraat (Sint-Niklaas), Gentstraat (Belsele) en Klapperstraat (Puivelde) krijgen nieuwe voetpaden als het gemeentebe stuur het vierjarenplan volgt. Het onderhoud van Gets- en voetpaden schrijft de CVP trouwens hoog in het vaandel van 1985 tot 1988. Voor Meerdonk pleit de CVP voor de bouw van een eenvou dige landelijke pastorij. Verkrotting in de dorpsker nen bestrijden Naast de openbare werken aan wegen en openbare gebouwen hebben ook de privéwoningen een grondige beurt nodig, vindt de CVP van Sint-Gillis- Waas. De kristendemokraten steunen de recente beslissing van de gemeenteraad die streeft naar de erkenning van vier kleine herwaarderingsge bieden. Eén in elk dorp. Het ge.meentebestuur van Sint-Gil lis koos voor een hechte sa menwerking met de bouw maatschappij en huurders en eigenaars van privéwoningen. In de vier voorgestelde gebie den bevinden zich verschillen de gemeenteeigendommen. De oude school in de Ge ntstraat te Sint-Pauwels en het schoolgebouw in Meerdonk zijn opgenomen in de plannen. De gemeente wil deze gronden verkopen aan de bouwmaat schappij Een dorpsvernieuwing dringt zich vooral op in Meerdonk en De Klinge. De dorpscentra van beide gemeenten bestaan uit zeer veel bouwvallige hui zen en de kernen ontvolkten in de voorbije jaren. Burgemeester De Mey hoopt dat de erkenning nog in het najaar gebeurt: «Want men weet nooit met verkiezingen!» De ChristeGjke Volkspartij is er ook voorstander van om elke betrokkene de kans te geven lid te worden van de stuurgroep. Als herwaarderingsgebied ar ceerde men in Sint-Gillis de driehoek tussen Kasteelstraat, Sint-Niklaasstraat en Kerk straat. Voor Sint-Pauwels komt een deel van de Ge ntstraat tussen Hof ter Vier schaar en de Dries en de hoek Gentstraat - Potterstraat op de Dries in aanmerking, in De Klinge het begin van de Kiel- drechtstraat in het centrum en voor Meerdonk kleurde men bijna de hele dorpskern. V-dienst in ziekenhuis behouden Op sociaal vlak wil de CVP een uitbreiding van de bede ling van maaltijden aan huis; een OCMW-projekt om in akute gevallen hulp te bieden aan gezinnen en bejaarden; een alarmsysteem waardoor bejaarden het OCMW kunnen verwittigen; een polyvalente zaal voor het rusthuis en het stimuleren van het vrijwilli gers-werk. Burgemeester De Mey kwam ook op voor "het behoud van een V-dienst in Sint-GiUis. De V-dienst bestaat uit zieken huisbedden, waar de laatste jaren vele bedlegerige bejaar den in terecht komen. De mi nister van sociale zaken wil nu de V-dienst bedden omvormen tot rustoordbedden, want dat kost de sociale zekerheid heel wat minder. Omer De Mey wil echter de V- dienst met zo'n 30 tot 40 be dden behouden. «We waren de eerste Wase V-dienst, we krij gen lovende beoordelingen en hebben de laatste verpleegdag prijs van alle Wase V-dien sten», argumenteert de burge meester. Leerlingenvervoer kost teveel Sint-Gillis-Waas beschikt over een goed onderwijsnet. Elke gemeente beschikt over een gemeenteschool. Ze zijn mo dern uitgerust, behalve in De Klinge waar nogal wat aan te merken valt op het sanitair. De CVP vraagt aan het gemeente bestuur dat de toestand in De Klinge wordt verbeterd. Zo'n uitgebreid onderwijsnet brengt echter zware Gnanciële offers, en de kristendemokraten van Sint-Gillis vinden dat er op het leerlingenvervoer kan worden bespaard. In het CVP-vierja- renplan voorziet men tenslotte een proef met voor- en na- schoolstoezicht in Sint-Pau- wels. P.S. Kerntransporten in 't Land van Waas. Het vervoer gebeurt uiteraard in speciale kontainers. (Ivb) Het schepenkollege van Beveren heeft vorige week een brief ontvangen van het Brugs Aktiekomité voor Kern stop. Die milieugroepering maakt zich erg ongerust over de momenteel aan de gang zijnde transporten van hoog radio-aktief afval tussen de kerncentrale van Doel en de Franse opwerkingsfabriek in La Hague. Dereglijke trans porten hebben in 1977 nog aanleiding gegeven tot een heuse polemiek tussen Ebes en een milieugroepering uit Antwerpen. Aan de nietes-welles-dialoog leek toen maar geen einde te komen. Dergelijke transporten zijn niet van risiko's ontbloot maar een echte polemiek zit er toch niet meer in. Daarvoor is men in het Waasland al te zeer vertrouwd geraakt met kernenergie. lezer dagen had onder voorzitterschap van bestendig deputeerde Etienne De Cuyper, verantwoordelijk voor loop kt waterbeleid in de provincie, een samenkomst plaats Kt afgevaardigden van het provinciaal bestuur van id en ddat van Oost-Vlaanderen. Aan de agenda: rensoverschrijdende milieuproblemen. Ter tafel: het ont- karn '«"p-kwalitcitsplan van de provincie Zeeland. Het princi- geldt dat elk land z^n eigen afvalwater moet behande- i; er bestaat in dit verband geen internationaal akkoord, n g" Vd bestaat er tussen Nederland en België een overeen- flmst voor de afwatering van oppervlaktewater afkomstig in Vlaanderen en daterend van 10 mei 1843. In deze "ereenkomst is er sprake van de afwatering van «zuiver xwater». De «totale rioleringsplannen» (TRP) van de nngrenzende gemeenten hebben rekening gehouden met it principe zodat kan gesteld worden, dat in de toekomst dk land zijn eigen afvalwater zal behandelen. Oost-Vlaanderen heeft een hge gemeenschappelijke pens met Zeeland en grenst m twee waterschappen, nl. waterschap De Drie Ambach- i) (Assenede, Zelzate tot Koewacht (Stekene) en Water- I do ïhap Hulster Ambacht (Ste- rt 0 ienc, Sint-Gillis, Kicldrecht- iad1 ®ocl (Beveren)). In het wa- kwaliteitsplan Zeeland ko to drie aangestipte zones or, nl. een zone die bctrek- ig heeft op grensoverschrij- 1 fcnde waterlopen die niet vol- ben aan de kwaliteitsdoelstel- togen. een tweede zone die R? «rekking heeft op wensen in het betrokken waterschap België en een zone met ttnsoverschrijdend opper- ""iktewater ten behoeve van Nederlandse overheid. Idi l'e beperken ons in dit over- n« acht tot de grensgebieden die °ok voor het Land van Waas d« Un belang zijn. Zeeland acht de Gentse Vaart zwaar verontreinigd, mede door industriële lozing. Samen met de Pieter Van den Enden vaart een afwaterend gebied van 773 ha acht hetzelfde het van belang dat deze hydro grafische bekkens (met een funktie voor de produktie van drinkwater) prioritair be schermd worden tegen vervui ling. Voorzitter député De Cuyper kon de Zeeuwse delegatie eni ge hoop geven. Het rioolwater van De Klinge en De Stroperstraat op grond gebied van de gemeente Steke ne en van de gemeente Steke ne en van de Buitenstraat op grondgebied van de gemeente Sint-Gillis-Waas worden ge loosd in het rioolstelsel van de gemeente Hulst en gezuiverd in de R.W.Z.I. Hulst. Het Wa terschap Hulster Ambacht vor dert sinds 1979 een heffing van de gemeente Stekene en St- Gillis-Waas. Deze gemeenten hebben deze heffingen nog nooit betaald. Thans is dit dos sier door de provincie bij brief dd° 29.8.1983 overgemaakt aan de Vlaamse Waterzuive ringsmaatschappij (VWZ). Besprekingen met de gemeen ten Stekene en St.-Gillis-Waas hebben geleid tot de formule ring van het voorstel om riole ringswerken (zowat 10 miljoen fr.) uit te voeren zodanig dat een einde wordt gesteld aan de lozing van Belgisch rioolwater naar Nederland. De koliektor De Klinge-Kiel- drccht (75 miljoen fr.) vormt het verlengstuk van de voor noemde rioleringswerken en voert het rioolwater af richdng Kieldrecht. Deze werken (riolerings- en kollektorwcrkcn) worden ge zamenlijk uitgevoerd met de Vlaamse Waterzuiverings maatschappij als bouwheer. De uitvoering van deze werken zijn voorzien op het driejaren plan (1985-1987) van de V.W.Z. Saeftingcpolder: werken zijn aan gang waardoor de wateraf voer gewijzigd wordt (naar Ne derland toe) en waardoor het gemaal te Kieldrecht praktisch geen waarde meer zal hebben. Stortplaats nabjj Vogel zangstraat - Pereboomgat Hierover en over het gevaar van asfaltstorting voor het wa terwingebied te Sint Jansteen was député Etienne De Cuy per formeel. De door de be stendige deputatie in mei vorig jaar verleende vergunning stortplaats klasse III (inerte af valstoffen) en dit voor een ter mijn van tien jaar, verbiedt uitdrukkelijk het storten van asfalt. Voorts waren er nogal wat Zeeuwse negatieve opmerkin gen over de beïnvloeding van grensoverschrijdende wateren op de Boschkreek, Mocrspui- sewatergang en het Groote Gat (De Drie Ambachten) en de viswaterkwaliteit. Het voor ontwerp van de zuiveringsin stallatie Moerbeke-Waas is goedgekeurd. Aan het Pereboomgat wordt vanuit Nederland een rekrea- tieve funktie toegekend, wat volgens voorzitter député De Cuyper niet overeenstemt met het bij K.B. goedgekeurde ge westplan Gentse Kanaalzone. Het Pereboomgat is m.n. na tuurgebied en beschermd land schap. De dienst leefmilieu van de gemeente Beveren zette de laatste jaren diverse recyclageprojekten op het getouw. Zopas werden in vijf ophaalbeurten 560 liter afvalolie verzameld en even opzienbarend is de inzameling van 2550 kg kroonkurken tijdens de eerste ophaalronde van 6 maart jl. Het begon eigenlek allemaal met de glasrecycla- ge, nu zowat vyf jaar geleden. In die tijdspanne werd reeds 18000 ton glas verzameld. Sinds begin maart neemt dit projekt een nieuwe start. Wie in Beveren rondkuiert zal Het sclektief inzamelen van wel al gemerkt hebben dat her glas is een vaste gewoonte ge- der sommige grote glaskon- worden. Te Beveren wordt tainers vervangen worden door kleine, ronde polyester glas bakken. Ook enkele stand plaatsen werden gewijzigd en in het totaal werden een zeven tal kontainers bijgeplaatst. 'n duizend kilogram per dag verzameld. Dit wordt afge voerd naar een herwerkingsfa- briek. Ook bij de glasophalendc en - verwerkende fabrieken is héél wat veranderd. Vele firma's ontwierpen geluidsarmere en gezichtsvriendelijkere kontai ners. Ook steeds meer ge meenten gingen over tot glas- recyclage, wat de ophaalron- den efficiënter en ekonomi- scher doet verlopen. Inspraak bevolking De reakties van de bewoners op dit glasinzamelprojekt ble ven evenmin uit. Zo was er in Haasdonk nogal wat te doen omtrent de inplanting van de kontainers op het P. Verwil- ghcnplein. Een heus referen dum, ingericht door de plaat selijke dorpsraad, ging hieraan Herwerking De brandstofelementen van een kerncentrale worden elk jaar voor een derde vervan gen. De sterk radioaktieve ele menten worden een aantal maanden in daartoe voorziene waterbekkens opgeslagen en daarna op transport gezet naar Frankrijk. In België kunnen die momenteel, door de slui ting van Eurochemic in Dessel, niét behandeld worden. Het transport van het toch wel ge vaarlijke goedje gebeurt in speciaal daartoe ontworpen containers die leeg van La Ha gue in het station van Zwijn- drecht aankomen. De contai ners worden dan over de weg naar Doel gebracht waar nog dezelfde dag het goedje wordt geladen. Onder rijkswachtbe geleiding, overigens wettelijk voorgeschreven, gaat de lading hoog radioaktief afval dan te rug richting Zwijndrecht. Line Knockaert van Baks: «Om de veiUgheid te verzeke ren wordt vooral nadruk ge legd op de speciale containers, die werden getest op de meest ernstige ongelukken. Hoewel. Uit een rapport van Greenpea ce Groot-Brittannië blijkt dat de Britse Central Electricity Generating Board bij bepaalde proeven niet korrekt heeft ge handeld. Sommige ongelukken zouden behoorUjke scheuren veroorzaken tussen deksel en vat, en in bepaalde gevallen zou het deksel waarschijnlijk helemaal van het vat worden verwijderd. Dit zou leiden tot evenveel radioaktiviteit als de fall-out van drie Hiroshima- bommen». Baks is dus niet gerust in de zaak en alarmeert de gemeen ten waarlangs het transport passeert. Het transport komt niet enkel over het grondge bied van Beveren, de spoor wegwagons passeren ook in Sint-Niklaas en Lokeren. Zoals al aangestipt hadden dc eerste transporten plaats in 1977, Jaarlijks zijn er gemid deld twaalf tot dertien trans porten. Per transport worden zeven brandstofelementen ver voerd. Elk element weegt met de omhulling inbegrepen, ruim vierhonderd kg. zodat per la ding de drie ton benaderd wordt. De transporten zullen nog tot juni duren. Straling De straling die vrijkomt bij een normaal verloop levert niet meteen gevaar op voor de bevolking. De externe straling is relatief laag en geen enkele burger wordt verondersteld langdurig in de nabijheid van de spoorwegwagons te verblij ven Anders is het gesteld voor het spoorwegpersoneel. Vol gens het aktiecomité uit Brug ge is er voor hen een reëel gevaar omdat zij vrij lang en ook herhaaldelijk in de omge ving van de stralingsbron ver blijven. «Noch de bevolking. noch de lokale overheden wor den van de transporten op de hoogte gebracht. Preventie maatregelen kunnen zodoende niet genomen worden», vertelt Line Knockaert. De milieu groepering vraagt zowel aan Beveren, Lokeren als Sint-Ni klaas om via een motie bij de hogere overheid aan te dringen dergelijke transporten op te schorten. Gezien de opwer- kingskontrakten met La Ha gue zou het vervoer normaliter nog moeten voortduren tot in 1990. «Geen kommentaar» In het station van Zwijndrecht, waar naast radio-actief afval nog andere beruchte goedjes passeren (methyl-isocyanaat), heeft men het niet zo meteen begrepen op journalisten. Vol gens Homme Jansma van Vaks uit Antwerpen komt dat omdat een journalist van een regio naal weekblad uit het Waas land ooit eens zijn informatie bron te grabbel heeft gegooid, met de minder leuke gevolgen voor de informant in kwestie. Veel kommentaar wil men daar niet meer kwijt. «Voor informatie kan u zich beter wensen tot de persdienst in Brussel, mijnheer, onze erva ringen met journalisten zijn minder leuk geweest. Het ge val Coenen heeft nog maar eens bewezen hoe sommige journalisten hun bronnen be schermen. In Brussel kan men u wellicht voorthelpen». Véél vragen hadden we nu niet meteen te stellen aan de spoor wegambtenaar, het was ge woon even checken of op die bepaalde dag wel degelijk een transport van Doel naar Zwijndrecht voorzien was. Ge woon om enkele foto's te kun nen nemen. Andere bronnen aanboren dan maar, en daar konden we nog het volgende vernemen. Bij de NMBS worden de radioaktieve transporten gemarkeerd met een gevaarskode 0070 of 0077, en er mag niet sneller worden gereden dan 80 km. per uur. De transporten zelf zouden on derweg niet bewaakt noch be geleid worden door specialis ten. Als belangrijkste voor schrift in geval van schade of ongelukken wordt de werkne mers aangeraden, zich zo snel mogelijk van de plaats van on heil te verwijderen en de sta tionschef te verwittigen. Deze laatste kontakteert dan Con- trolatom, de Civiele Bescher ming en de 900. Voorzichtig Het overladen van de speciale container van een vrachtwagen naar de spoorwegwagon ge beurt in het industriegebied van Zwijndrecht, achter de fa briek van BP Chemicals. Die .operatie neemt al vlug een uur in beslag. Voor de werkzaam heden is een gespecialiseerde firma onder de arm genomen. Die werknemers bedienen niet alleen de kraan, ze besturen ook de vrachtwagen tussen Doel en Zwijndrecht. Het transport wordt vooraf gere den door een personenwagen met gevaarslicht, dan de vrachtwagen met container, de rijkswacht sluit de stoet af. De bestuurder van de eerste wagen had het niet meteen begrepen op fotografen. Het gevolg was dan ook identiteits- kontrole door de rijkswacht, die overigens erg vriendelijk was. Er werd uiteindelijk geen bezwaar gemaakt tegen foto graferen, wel werd ons ver zocht om vanop enige afstand kiekjes te maken. Bij de persdienst van Ebes in Antwerpen ligt men beslist niet wakker van de sensibilise- ringsaktie die momenteel door Baks wordt gevoerd. De heer De Vos, hoofd van de public- relations, vindt het zelfs een goeie zaak dat er aktiekomités bestaan. «Niemand maakt zich nog echt druk rond die trans porten», vertelt de heer De Vos, «maar het wordt blijk baar aangegrepen om kern energie nog maar eens in een slecht daglicht te plaatsen. Voor ons niet gelaten. Het is minder leuk wanneer er foute berichten worden verspreid en dat gebeurt meer dan eens». La Hague Na een wachttijd van drie tot zes maand in de daartoe voor ziene waterbekkens in de buurt van de reaktor zijn de kortlevende splijtstofproduk- ten uitgestorven. De brandstofelementen zijn ech ter nog sterk radioaktief, te wijten aan de langlevende fis- sieprodukten en de gewone transuranen. Volgens bepaal de scenario's worden de splijt stofelementen via de transpor ten naar La Hague overge bracht. Op basis van reproces- sing-kontrakten wordt de brandstof verwijderd van de verpakking. Volgens een pro cédé, Purex genaamd, wordt het resterende uranium en het gevormde plutonium afge scheiden van de sterk radioak tieve fissieprodukten. De brandstof wordt opgelost in salpeterzuur of in een mengsel van zuren. Door extraktie in een organisch solvens wordt uranium en plutonium van de andere elementen gescheiden. Gasvormige splijtstoffen, zoals de edelgassen xenon en kryp ton komen hier vrij en kunnen in de atmosfeer terechtkomen. Een Belgisch rapport wenst dat aktief van opwerking van brandstof gebruik wordt ge maakt. Het voorziet een tekort aan kapaciteit van ongeveer 2.000 ton tegen 1985 en advi seert dat de piloot-opwerkings fabriek van Eurochemic terug in werking wordt gesteld aan de kapaciteit van eerst zestig ton per jaar, daarna 300 ton per jaar. Dat zou voldoende zijn om de Belgische behoef ten te dekken tot het einde van de eeuw. Voor een centrale van 1000 mw zou het nodig zijn, per jaar ongeveer 30 ton brandstofelementen te ver vangen. Het standpunt van Beveren in deze zaak is nog niet bekend. Dat mag eerstdaags wellicht worden verwacht. Luc VAN BROECK vooraf. Het was duidelijk dat sommi gen méér glaskontainers wen sten, anderen verkozen een andere standplaats enz. Van daar dat door de Beverse dienst leefmilieu werd gesleu teld aan een hernieuwd pro jekt, dat rekening tracht te houden met de wensen van de bevolking. Zo werden inplanting, bevol kingsdichtheid. toegankelijk heid met kamions en perso nenwagens en verkeersveilig heid rond de kontainer bestu deerd. Dat resulteerde in het opdrijven van het aantal glas kontainers van 14 naar 21. Bo vendien werd op sommige plaatsen geopteerd voor een kleiner type glasbak. In een latere faze denkt men eraan, de glasbakken door middel van groenbeplanting te integreren in de omgeving. De lijst van opstellingsplaatsen der kontainers ziet er momen teel als volgt uit. Beveren: Oud Kerkhof, O.L. Vrouwkerk, Gaverlandwijk, parking Col- ruyt, Lesseliersdreef, Kruibe- kesteenweg en Notelarenhof. Doel: Hooghuisstraat. Haas donk: Pastoor Verwilghen- plein en hoek Zandstraat- Stuurstraat. Kallo: aan de Gasthuisstraat en het OCMW. Kieldrecht aan de parking van de Kouter en aan de kerk. Melsele: op het Stationsplein, halverwege de Kattestraat, aan de Kerkendam en aan de Ka pel van Gaverland. Verre broek: aan de kerk. Vrasene: aan de achterkant van dc pas torie en aan de Verbindings straat van dc Mosselbank. Om geluidshinder te vermij den vraagt de gemeente, geen glas meer te storten tussen 20 uur 's avonds en 8 uur 's morgens. (wvdv)

De Voorpost | 1985 | | pagina 13