«■■KV** r M Sfeervolle konfrontatie met middenstanders-in-de-dop Klompentochten in Nieuwkerken indrukwekkend evenement Wase woonbeurs in exkluzieve sfeer De spoorlijn Mechelen -Sint-Niklaas 115 jaar later: elektrisch, eindelijk! CMO-Waasland gezellig en galant i V 4* Jm - W&* «Middenstandsweek» in Stekene wordt enthousiast aangepakt Paasveiling t.v.v. sister Mary 14 - 22.3.1985 - De Voorpost Slierten bezoekers wriemelden zich langs trappen en glimlachende hostessen, kuierden van klaslokaal naar demonstratieruimte, reikhalsden naar dokumentatie, trachten een glimp op te vangen van terloopse happenings. Het CMO-Waasland, die vanuit het Land van Waas naar naburige regio's vertakkende vormingsinstelling, verwel komde zondag vele duizenden bezoekers. Het in een landelijke zone ingeplante scholenkomplex lag er zéér zonnig bij, omsingeld als het ware door auto's en fietsen. Binnen in het zo funktioneel-fraaie gebouw waande je je op een piekfijn verzorgde markt, vertoefde je in een toch schoolse entourage. Want het CMO legt al decennia lang de link van het onderwijsmilieu naar de middenstandselij- ke kontekst, ontvouwt een danige dynamiek. Het onderwijsaanbod bij Gezellig uitje dus voor heel CMO-Waasland is héél breed wat Wase en niet-Wase gezin- geschakeerd. Dat kon je zon- neo die zich ervan kwamen dag konstateren. Een wondere gewissen of zoon- of dochter wandeltocht in een bijna-laby- hef wel zijn of haar best deed/ rint van spontaneïteit en doel- doet bij 't CMO. Natuurlijk treffendheid. Leraren, leerlin- wordt intens gestudeerd en ge- gen, vrijwilligers zetten hun werkt aan de Hogekouter, dat beste beentje voor om het de merk je zo. Vanzelfsprekend bezoekers naar de zin te moet een en ander gekorri- maken. geerd worden, want op zo'n Op 22 april 1863 werd de (spoor)lijn Mechelen-Sint- Niklaas in koncessie gegeven aan een advokaat bij het Hof van Beroep in Brussel. Er werd een n.v. opgericht, maar die deemsterde weg. Nieuwe koncessie dan in 1868 aan een viermanschap, met Theodoor Janssens, August Wau- .ers, Henri Van Berchem en Guillaume D'Hanens. De «Société Anonyme du Chemin de fer international de Malines a Terneuzen» kon werk maken van de aanleg van een spoor. Dus ook van Sint-Niklaas naar Terneuzen toe, en deels op Nederlands grondgebied. Het zou tot 1870 duren eer de verbinding Mechelen-Sint-Niklaas een feit was (1 december van dat jaar). Sint-Niklaas als spil Mechelen-Terneuzen was ooit een belangrijke verbinding, zoals eerder in De Voorpost werd aangetoond n.a.v. de voorstelling, in Sint-Niklaas, van het boek van de Neder landse spoorwegspecialist H.G. Hesselink. M-T vervulde een funktie, zowel voor het transport van reizigers als dat van goederen. De spoorwegbrug over de Schelde in Temse en de brug van Willebroek vormden herhaaldelijk knel punten, o.m. door beschadiging tijdens de tweede wereld oorlog. Mettertijd ook werd het noordelijke deel van het trajekt, doorheen o.m. De Klinge en Sint-Gillis-Waas, afgebouwd. Het deel tussen Sint-Niklaas en Mechelen bleef bestaan, maar op dat trajekt moesten de reizigers het met sukkeltreinen stellen, zovele decennia lang. Sedert een poos is dat stuk van Mechelen-Terneuzen (van Meren Terug, zegt men nog in Sint-Niklaas), geëlektrifi ceerd. Het komt vooral de pendelaars uit Klein-Brabant en Temse ten goede. Het gaat vlotter nu, naar Sint- Niklaas en naar Brussel toe. Technisch had het heel wat voeten in de aarde: sporen vernieuwen met het oog op "het opdrijven van de lijnsnelheid, aanpassen van de seinin- richting, het installeren van een al-relaisseinhuis in Temse, enz. Met de IR (interregioverbinding) ben je nu op een goed halfuur van Sint- Niklaas in Mechelen, en vandaar uit kan je vrij vlot naar Brussel en Leuven doorschakelen, overstappen dus. Sint-Niklaas, waar destijds de maatschappelijke zetel van de Malines Terneuzen werd geïnstalleerd, vervult nog immer een scharnierfunktie. Dat werd dinsdag jl.nog eens beklemtoond in precies het stadhuis van Sint-Niklaas, waar t.g.v. de officiële inwijding van de lijn enkele toespraken werden gehouden. De extratrein met promi nenten, die vanuit Brussel naar Sint-Niklaas en terug spoorde, hield onderweg halt in Willebroek, Puurs, Bor- nem en Temse. En in Mechelen, waar in de voormiddag het lint werd doorgeknipt door verkeersminister De Croo. En in Sint-Niklaas, waar een oponthoud van ruim een uur was voorzien. Dat bood de gelegenheid tot stoom aflaten, als deze term in dit geëlektrificeerde tijdperk nog op z'n plaats is. «Sint-Niklaas is voor het eerst een soort terminus», zei burgemeester De Vidts toen het hoge gezelschap goed en wel in de feestzaal van het stadhuis was aangekomen, na een busritje door... de Stationsstraat, waar de CVP- werkgroep Verkeer van het Waasland zo graag de bushal te zou zien. Burgemeester De Vidts oordeelde de elektrifi- katie van de lijn M-S als «konsolidatie voor het ekono- misch leven van Sint-Niklaas», was en is er blij om dat het Waasland goed verbonden is met Klein-Brabant. Verkeersminister De Croo was kwistig met lof voor de Wase hoofdstad en ging zelfs zover, Sint-Niklaas als pronkstuk van de regio, te bestempelen. «Inzake verkeer is Sint-Niklaas koploper», zei De Croo nog. De bewindsman herinnerde zich immers dat hij n.a.v. een verkeersveilig- heidsveertiendaagse in Sint-Niklaas te gast was en dat in Sint-Niklaas de gelede bussen éérst hun intrede deden. Pieken afvlakken Elektrisch wordt op de lijn Sint-Niklaas-Mechelen gere den sedert 3 februari, al blijven er enkele (P-) treinen rijden die door diesellokomotieven worden getrokken. De rijtijd kon door de elektrifikatie met vier minuten worden ingekort. Een niemandalletje, een futiliteitje lijkt dat, maar dat is het niet. Het stelt de reizigers in staat, dank zij de Intercity probleemloos de trein te nemen, in Sint- Niklaas, naar het westen van het land, in Mechelen moet nog wel worden overgestapt naar en van Leuven, maar vanaf 2 juni kan je in één ruk naar Leuven toe Minister De Croo had het dinsdag in Sint-Niklaas over het komfort, de snelheid, de geruisloosheid van de treinen. Maar tijdens de piekuren wringt het schoentje nog steeds erg. En zolang het openbaar vervoer «de slaaf van de maatschappij» blijft zijn de perspektieven voor expansie van dat openbaar vervoer niet gunstig. «De maatschappij zou de pieken moeten afvlakken», aldus De Croo, die daaromtrent pleitte voor bezinning bij alle instanties. Nu goed, de trein rijdt elektrisch en da's al iets. De tijden zijn dus veranderd. Het pittoreske van weleer is weg geëbd. Ooit maakten vooral politici en ook zakenlieden gebruik van deze spoorlijn en daarom werd de trein het senateurke genoemd. Aankomende op het perron kon de naar 't parlement op weg zijnde vertegenwoordiger des volks met een simpel gebaar van de wandelstok te kennen geven dat hij meewou. Nu is 't senateurke geëlektrifi ceerd, en de wandelstok ligt vermoedelijk op zolder. W.V. «open deur» wordt alles in een toch rooskleurig daglicht ge steld, zo'n manifestatie is de uitkristallizering van veel posi tiefs. Maar toch, ook al zal men nadrukkelijk gefilterd, geselekteerd hebben met het oog op de happening van zon dag jl., de indruk die je over houdt is ronduit overweldi gend. Techniek en tederheid In het schoolse leven van alle dag is er natuurlijk niet die kwieke konfrontatie met het publiek, die ontzettende im puls om méér dan je best te doen. Theorie en praktijk, bei de aspekten worden ineenge vlochten tijdens de opleiding, en zondag jl., lag de nadruk op de show, op expositie, op het uiterlijke. Men heeft, in al die vertakkingen van het zéér po lyvalente centrum, nadrukke lijk naar de «open deur» toege werkt. Het indrukwekkende instituut van direkteur André Baetens baadde zondag in reinheid, ef ficiency, zakelijkheid. Een vlekkeloze vertoning, gereali- zeerd door een regiment ak- teurs en figuranten. Iederéén zette zijn of haar beste beentje voor, alleman probeerde de aandacht van de bezoekers te vestigen op zijn/haar vak of discipline. Men deed dat op de geëigende wijze: charmant heetten de hostessen van het eerste jaar ondernemersoplei ding je welkom, stoer wroetten de garagisten in een montage- en reparatiehall aan auto's, ar tistiek waren de ontwerpers bezig in hun lokaal. Hier en daar een knipoog naar oom of tante die even over de schou der kwamen meekijken, maar voor het overige ernst op de gezichten van de demonstreer- ders, de ambachtslieden in-de- dop. Zweeds leren in het taailabo, haren leren tooien, lekkere ge rechten leren toebereiden. Zo gedijt het in deze school. Zo bracht men het zondag ook, op sfeervolle wijze, aan. De na men van de realizatoren van superbekpasteitjes kon je afle zen, de slagers reikten proe- vertjes aan, de banketbakkers hadden sierlijke en smakelijke gebakjes aangemaakt en die werden nog aan de man/vrouw gebracht ook. Rondgang langs nu eens kom- puters en tekstverwerkers, dan weer fraaie, frisse fruitkorven of een indrukwekkend kaasas sortiment. Halthouden bij de drukkers, die ter plekke sti ckers (van het CMO) produ ceerden of een knappe luchtfo to van de Grote Markt in Sint- Niklaas réproduceerden. Je gelaat laten retoucheren, het kon bij de schoonheidsspecia listen-van-dienst. Zijdelings wat informatie inwinnen over alkohol- en drugpreventie, over nierdialyse, over veilig heid in 't verkeer. En dan, na die boeiend-ver- moeiende tocht, of tussen door, van een apertitief nippen in de cafétaria, in de bodegea of in café 't Gelaag (waar spe ciale bieren werden verkocht). Het bonnetjessysteem wérkte, garandeerde een vlot verloop van de «open deur». Wie tién bonnetjes kocht (honderd frank) mocht het gewicht van de staf van het CMO raden, kon daartoe een formulier in een gleuf deponeren. Het CMO -Waasland heeft zich, n.a.v. de expo-konfronta- tie van 17 maart, nog eens zéér in de publieke belangstelling CMO-Waasland verwelkomde zondag ettelijke duizenden bezoekers. We fotografeerde. weten te hijsen. Dit is eigenlijk «voorbereiders» zaterdag, bij het klaarmaken van o.m. taartjes en andere lekkernm geen school als een andere, dit is een instelling waar je wordt voorbereid op een loopbaan, een vak, een bezigheid. In het CMO hebben ze duidelijk oog voor zowel het praktisch-utili- taire van een beroep als voor de maatschappelijke dimensie die dat beroep moet meekrij gen. Middenstanders vormen tot mensen die met beide voe ten in de samenleving staan, daar werkt men aan. En dat kwam tot uiting op de «open deur». W.V. wF Zo'n open deur bij CMO-Waasland vergt een intense voorbereiding. Zaterdag moest duchtig met tafels en stoelen worden gesjouwd om de massa op te vangen, 's anderendaags. Het aantal wandelaars dat jaarlijks naar Nieuwkerken in Sint-Niklaas afzakt is indrukwekkend en benadert de tienduizend deelnemers. De organisatoren zyn al maanden druk doende om de 7* Hoevetochten en 12"** Klompentochten tot in de puntjes uit te werken. Op 13 en 14 april heeft een nieuwe editie plaats van deze vermaarde wandeltochten. Ook Stekene laat de «week van de middenstand» niet onopgemerkt voorbijgaan. Van 23 tot 30 maart worden in tal van winkels en middenstandszaken speciale voordelen gegeven. Bijna drievierden van de middenstanders doen mee aan deze aktie. Zij kunnen zelf kiezen op welke manier zij het best in het oog springen met hun reklame- stunt. Er zijn zelfs slagers die iedere dag van de week iets anders in promotie brengen en zich die dag toeleggen op dat éne produkt. Ook geven sommigen demonstraties by de bereiding van bepaalde recepten. Een voedingszaak organizeert zelfs een tombola met als hoofdprys een gastronomisch weekend voor twee personen in de Ar dennen. te krijgen. Is er nergens een gulden middenweg? Men moet voor zichzelf uitmaken of men geschikt is voor een zelfstandig beroep. Daarbij kan de infor matieavond in het Gildenhuis op 25 maart (te 19u30) helpen. Enkele medewerkers van CMBV en NCMV zullen er een korte inleiding geven op het thema: «Hoe word ik zelf standige?». Zaken als inschrijving in het handelsregister, de handels huur, vestigingswet enz., wor den bondig besproken. Moge lijkheden bij leningen, financi ële tegemoetkomingen en ren tetoelagen voor werklozen worden ook van naderbij bekeken. Maar het interessants zullen ongetwijfeld de tussenkomsten zijn van een vijftal zelfstandi gen, jonge beginners en ook iemand met een rijke ervaring. Zij zullen gemoedelijk vertel- Het enthousiasme waarmee vele winkeliers de oproep van het NCMV van Stekene heb ben beantwoord, heeft de or ganisatoren in hun overtuiging dat gemeenschappelijke akties de verbruiker en ook de verko per-middenstander ten zeerste aanspreken. De publiciteit wordt trouwens gezamenlijk gevoerd en betaald door de plaatselijke middenstandsafde- ling. De middenstandszaken die meedoen zijn te herkennen aan de sticker «Voel je klant bij de middenstand» en de af fiche «Week van de midden stand» die ze aan hun etalage venster aanbrengen. Voor toekomstige zelfstan digen Veel, zeer veel wordt gedaan om de werkloosheid terug te dringen. Toch zijn er mensen, meestal zelfstandigen, wier da gen tekort zijn om hun werk af len over hun eerste weken en maanden, over een moeilijke start, de financiële romps lomp, maar ook over de heer lijke momenten, de voldoe ning van het vermoeid zijn 's avonds, het «eigen baas» zijn het «nooit gedaan heb ben», de troost van geldelijke vergoeding, of soms de rand van het bankroet... Zowel vrouwen als mannen komen hier volop aan hun trekken. Het is zelts zo dat in centra voor Middenstandsopleiding speciale dagkursussen voor werkzoekende vrouwen wor den ingericht met het oog op een zelfstandig beroep. Een achttal banken hebben toegezegd bij middel van fol ders de stap naar een zelfstan dig beroep te belichten. Vol doende om te zeggen dat deze avond sterk aanbevolen wordt aan werkzoekende jongeren, pas- of bijna afgestudeerden, middenstanders met kandidaat opvolgers en iedereen die van dicht of van ver is geïnteres seerd. Iedereen zal ruim schoots de tijd krijgen, vragen te stellen en aan de gesprekken deel te nemen. Een drankje met versnapering wordt na af loop aangeboden door CMBV en NCMV-Stekene en nadien kan tussen pot en pint nog lang worden nagekaart Schilderwedstryd Op 12 april start het voorpro gramma met een imposante schilderwedstrijd. Vanaf 18 u. kan iedereen over de Meester- straat beschikken om het weg dek fraai te versieren. Verf wordt door de organisatoren gretig en veelkleurig aangebo den (kwasten niet). Hoevetochten De Hoevetochten worden ge dragen door rust en sereniteit. Prachtige wandelwegen bren gen je van hoeve tot hoeve, in een sfeer waar stress en jach tigheid niet thuishoren, waar ongedwongen genoten kan worden van natuur, eenvoud en landelijkheid. De verschillende tochten gaan ook via de hoeve van Hillaire D'Hollander, waar in de na middag en luizen- en sjacher- markt plaatsheeft. Hier wor den diverse oude ambachten in het licht gesteld. Ook kunnen hier oudvlaamsc gerechten en uitstekende biertjes genuttigd worden. Op deze tereinen zul len enkele luchtballons op gaan, rond 15 u. 's Avonds kunnen de beentjes gestrekt worden op het Breu- ghelbal. Voor de mensen die het graag een beetje rustiger aan doen is een bodegatent met diverse versnaperingen voorzien. Klompentochten Zowel de professioneel inge stelde rekreatiewandelaars ko men aan hun trekken in de Klompentochten. Om 9 uur zijn de moedigsten van de par tij met de start van de 50 km. De starten van de 30, 20, 10 en 5 km zijn respektievelijk te 10 u., 11.30 u-, 13 u. en 14 u. Mecwandelen aan deze toch ten is aan exploratie doen in je eigen land. Je krijgt de kans geboden via unieke wandelwe gen en uitgestippelde routes, het prachtige Land van Waas te ontdekken. De diverse toch ten gaan ditmaal richting De Stropers, met zijn prachtige bossen en zijn soms vcrblim dende en onuitgegeven natuur. Als nevenaktiviteiten signale ren we het opstijgen van wd meluchtballons en stratic van de parachutisten]! Schaffen. 's Avonds kunnen de blarj verzorgd worden op het renbal', waar op de tonen vi d.j. Erik en Luk de moehd uit de benen wordt geswinJ Ook hier kan menig Vlaams biertje verorberd v den, en staat een uitgebre bodegatent ter beschikking. 1 Meer inlichtingen via telefoQ nummers (03) 777.05.34 777.16.04. Play-back-show Vrijdagavond 12 april zal na dl schilderwedstrijd, om 19 i een groots opgezette playba show worden georgani Een lokale radio staat in v de begeleiding. In de jury zetelen beken mensen die met de nodige cl jektiviteit en kennis kui oordelen over de dcclnem De deelnemers mogen tussi en 15 jaar oud zijn. Het a deelnemers is beperkt tot 31 Plaats: Grote fcesttt Mecstcrstraat in b kerken. Inschrijvingen: Dirk Gulck, Leeuwerikenveld J Nieuwkerken en Marleen C laert, Heikhoekstraat Nieuwkerken. «Licht uit, spot aan!» Als men die zin, die slègzin bijna, lanceert houdt het in dat er iets adembenemends aan vast zit. In de Sint-Niklase stadszalen gaat straks het licht uit, de spots worden gericht op een waaier van meubelen en interieurdekoratie. «Hoe Wonen», de Wase woonbeurs, baadt in een exkluzief sfeertje, aldus Bob Christiaens namens Exporama, organisator van de manifestatie. Een kleine, maar mooie beurs die ze aan de klanten van hun wordt het. Mooi, exkluzief zaak kado doen belooft het zelfs, precies omwille van die een stormloop te worden in de kleinschaligheid. Vasttapijt, stadszalen. fleurige entourage, die dingen omringen de standhouders, de «*reafiv,teit bezoekers. Een nadrukkelijk Een heleboel nieuwigheden op regionale beurs of tentoonstel- «Hoe Wonen». Design uit ling, met een veertigtal deelne- Zwitserland en Italië bijvoor- mers in totaal, waarvan slechts beeld, met o.m. een draaibare een zestal niet-Wase relaxzetel die een innovatie De formule slaat èèn. Dat van jewelste wordt genoemd, blijkt uit het feit dat vorig jaar Kunst ook. Schilderijen van wel veertienduizend bezoekers Walter Brems, beeldhouw- langskwamen. In principe be- werk van Philippe Van taal je veertig frank voor een Eeckhoudt, keramiek van An- toegangskaart (de kinderen nick Vincke. De kunst wordt mogen steevast gratis binnen), geharmonizeerd met het meu- maar er werden karrevrachten bel. De leerlingen binnenhui gratis kaarten bezorgd aan de sontwerpen van de Sint-Nikla- Wase middenstanders,, en als se kunstakademie tonen met Sint-Niklaas Zondag- 25 maart wordt in zaal Renova aan de Nieuwstraat in Sint-Niklaas (ook toegankelijk via Heymanplein) een veiling georganizeerd ten voordele van sister Mary Van Broeck, missionaris in de Mountain Province, een bergstreek in de Filippijnen. De Sint-Niklase zuster werkt in een door natuurrampen geteisterd gebied, een streek waar door rebellen en soldaten terreur wordt gezaaid Voortdurend heerst daar gebrek aan geld en aan materiële middelen. Zo werd de dorpsschool al gesloten De Wase Ruilklub stelt de veiling open voor leden en voor andere belangstellen den. Per opbod worden, vanaf 10 u., verzamelobjekten en gebruiksvoorwerpen verkocht. Postzegels, ansichtkaarten, tijdschriften, tegeltjes, uurwerken, ro mans, tafelnappen, etc. De loten zijn vanaf 9.30 u. te bekijken Er zijn géén bijkomende kosten. be iier< hun tekeningen, maquettes en kleurstudies hoe ze via een ontwerp een idee gestalte geven. De beurs als ook artistieke tentoonstelling dus, al gaat het in principe om een kommerci- ële manifestatie. Betaalbaar Kwaliteit, klasse inzake woon- cn binnenhuisinrichting, te zien op 23 24 en 25 maart (eerste weekend) en 29, 30 en 31.maart Zaterdag en zondag van 14 u. tot 20 u., maandag en vrijdag van 15 u. tot 22 u. De exkluzieve dingen die worden geprezentcerd zijn duur, dat wel. Maar esthetische sugges ties worden, vol vindingrijk heid, ook aangeboden tegen schappelijke prijzen. Stijl en design kunnen harmo niëren, hoeven niet met elkaar te vloeken Dat zal je, naar verluidt, op «Hoe Wonen» er varen. De organisatoren stip pen ook aan dat je bij voor- Vo De Sint-Niklase kunstakademie, en meer bepaald de leerlingen binnenhuisontwer/.- doet/doen mee aan de interieurbeurs Hoe Wonenin Sint-Niklaas. Op de fo* kuituurschepen Daan Anthuenis in gesprek met lerares Lucie Van Der Gucht (Iv) keur op een vrijdag of op een rieurbeurs. Stellen de drgani- derhalve zéér gewerkt. Op J ^c' maandag kan langskomen, dan satoren nu al voorop. Je moet details werd gelet. 1 is 't wellicht minder druk dan de bezoekers immers geven Een beurs als een feén«£_ op bv. zondag. waar ze recht op hebben: kwa- gezellige konfrontatie Suksesbeurs, deze inte- liteit, variatie Daaraan werd W.V.

De Voorpost | 1985 | | pagina 14